Moord in Oudeliedentehuis DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De voorbereiding Joegoslavië in lastig parket 15 milliard nieuwe belastingen 45 urige werkweek Hitier de afgod** Het standpunt van Roemenië uiteengezet ZATERDAG Voelf ge U bedreigd? Nederland zal heden antwoorden Minister Reynaud doet een beroep op het Fransche volk Vrouw roet verbrijzelden schedel gevonden Naar afhankelijkheid van de as? Dit nummer bevat 16 pagina's vl/EERBERICHT DE BILT SEINTt Duitsche vliegtuigen maken noodlandingen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 22 APRIL 1939 67e JAARG. No. 8599 Nieuwe offers voorde Fransche defensie! Gisteren reeds konden wij melden, dat Hitier langs diplomaticken weg bij de Balkaneilanden had laten in- formeeren, of zij zich door Duitsch- land bedreigd gevoelen. Latere berichten gewaagden er van dat de vraag: „Voelt ge U bedreigd?" I zou zijn gesteld aan alle landen, welke in het bekende telegram van Booscvelt aan Hitier en Mussolini met name worden genoemd. Hieron- I der zou zich dus ook Nederland be vinden. Ingewonnen inlichtingen geven vrijwel zekerheid, dat de bewuste vraag inderdaad ook aan onze regering is gesteld. Men wenscht zich in Den Haag over deze zaak echter nog niet uit te laten. United Press seinde gisteren uit Londen, dat aldaar, het bericht de ronde doet, dat Nederland als eerste land op deze vraag van Hitier heeft geantwoord. Dit antwoord zou ontkennend luiden, doch daaraan zou 'zijn toegevoegd: „Wij voelen ons voor het oogen- blik niet bedreigd, maar wij weten niet ze ker of dit gevoel van veiligheid van blijven- den aard zal zijn." l De Msb. heeft naar de juistheid van dit be ril ht geïnformeerd, doch ter hevoegder plaat se werden daar de bewoordingen, welke Uni ted Press onze regeering in den mond legt, als onjuist gequalificeerd. Naar men verze kerde, zou dit ook blijken, wanneer omtrent deze aangelegenheid nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Dit was gisteravond echter nog niet liet geval. Uit Londen meldt men nader aan de Tel. dat het Nederlandsche antwoord Hitier he den zal bereiken. Het doel duidelijk. Het resultaat van doeze enquete kan geen andere zijn, dan dat straks Hitier in zijn rede, met trots ervan zal kunnen gewagen, dat de door President Itoosevelt genoemde landen uitdrukkelijk hebben verklaard, zich niet door de „As-tanden" bedreigd te gevoe len. Voor een klein land is het immers uiterst moeilijk om Berlijn mede te deelen, dat men vreest voor aanvalsdaden door het Derde Bi.jk en de inhoud der antwoorden, welke Hitlcr zal ontvangen, staat dus reeds bij voorbaat vrijwel vast. Zooals reeds aangekondigd, heeft de Fransche mi nister van finantiën Paul Reynaud namens de regeering een aantal diep ingrijpende maatregelen op economisch en finantieel gebied bekend gemaakt. Onder andere zal een bewapeningsbelasting worden ingesteld, en de arbeids duur worden verlengd tot 45 uur. Reynaud beeft een drin gend beroep op het Fransche volk gedaan om deze nieuwe krachtsinspanning welke 15 milliard Francs zal kosten, eensgezind te doorstaan. werkweek van 45 uur BROER VAN HET SLACHTOFFER GEARRESTEERD. Gisterochtend kwam de 45-jarige J. Wage naar te Uithuizen bij de buren vertellen, dat zijn zuster, de 63-jarige ongehuwde Cor- nclske Wagenaar, die in het gereformeerde Oudcliedcnhuis te Uithuizen woont, met verbrijzelden schedel in den gang van baai- woning lag. Men vond inderdaad Mcj. Wage naar dood op den grond liggen. Haar schedel was, zooals bij nader, onder zoek bleek, met een bijl ingeslagen. Spoedig was de politie onder leiding van den burgemeester, Mr. A. Brinkman, en de justitie uit Groningen aanwezig om een onderzoek in te stellen. Men vond aanleiding om Wagenaar, die zeer ongunstig bekend staat, te arresteeren. De man is gehuwd en vader van zeven kin deren. Hij leeft gescheiden van zijn vrouw en leidt een zwerversleven. Eenigen tijd ge leden gaf hij zich uit voor inspecteur dei- werkverschaffing, waarvoor li ij zicli een dezer dagen voor de rechtbank te Gronin gen moest verantwoorden. W. is,, als ver dacht van den moord, ter beschikking van de justitie te Groningen gesteld. Van zelfmoord geen sprake. Nader vernemen wij, dat de Justitie aanvan kelijk in de meening verkeerde, dat hier sprake was van zelfmoord, doch bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat dit niet bet geval was. Voorts is de justitie geble ken, dat de oude vrouw in het water moet hebben gelogen, omdat haar kleercn geheel nat waren. De verdachte blijft hardnekkig ontkennen. EEN COMMUNIQUé. Blijkens het na afloop van den minister raad voorgelezen communiqué heeft de Fran sche regeering wctsdecreten goedgekeurd, welke o.a. het volgende inhouden: Machtiging tot liet aangaan van verplich tingen en de opening van credietcn voor be talingen ten behoeve van de departementen van oorlug, marine, luchtvaart en koloniën. Bespoediging van betalingen en in het bij zonder van betalingen, betrekking hebben de op de nationale verdediging. Organisatie der voedselvoorziening der be volking in tijd van oorlog. Medewerking voor een beroep op bezit. Onmiddellijke controle op inkomsten, ten einde belastingfraude tegen te gaan, automa tische belasting van de zekere globale inkom sten, strikte beperking der winsten van on dernemingen, welke voor de nationale ver dediging werken. Instelling van een belasting voor de wape ning en fiscale ontheffingen: instelling van een belasting voor de wapening 1 op betalingen, ontheffing van 20 op patent rechten, aanpassing van liet belastingstelsel aan de productie; vrijstelling van .belasting op landbouwbezit. Verschillende maatregelen tot interne be zuiniging op de 'departementen; afvloeiing van overtollig personeel. Maatregelen inzake den arbeid en de glij dende schaal, decreet inzake de werkzaam heden bij de koopvaardij. Maatregelen om hervatting van bouwwer ken te vergemakkelijken. De ministerraad heeft ten slotte een wets- decreet aangenomen, waarbij propaganda die gevoerd wordt met uit het buitenland afkomstige middelen wordt bestraft.. EEN OPROEP TOT HET VOLK. Onder de leuze: „liever een nieuwe belasting dan valsch geld", waarme de bedoeld werd een inflatie naar Duitsch model heeft Reijnaud gis teravond middels een radiorede een beroep gedaan op het Fransche volk. Ik richt mij, aldus ving de minister aan, tot u allen, Franschcn die den uitersten ernst van deze uren begrijpt. Het is mijh harde plicht nieuwe offers van u te vra gen, omdat wij nieuwe feiten on der oogen moeten zien. Het is uw recht te verlangen, dat deze offers redelijk zijn. Of wij willen of niet wij zijn allen personen in het drama dat het Europa van thans is. In het westen zijn er bewonderenswaardi ge kleine vrije volken, waarvan een bereid is zijn land onder water te zetten (waarmede Reynaud dus op Nederland doelde) en een ander verklaart dat het liever sterft dan het hoofd buigt. Temidden van hen staat Frankrijk, dat groeit naar mate het ernstiger bedreigd wordt Frankrijks kracht is nooit zoo noo- dig geweest voor liet land zelf en voor de wereld. Wat zou Engeland kunnen doen, indien Frankrijk morgen verdween? Wat zou zelfs liet groote Amerika kunnen doen? Eén partij, één plicht. Er is in Frankrijk slechts één partij, die van de Fransche kracht, en slechts één plicht: de vergrooting van die kracht. Zon der den terugkeer van het goud sedert No vember, zonder het herstel van de productie sinds vijf maanden, zonder de verbetering in den toestand van de schatkist zouden wij, aldus Reynaud, nooit met kalmte de vuurproef tegemoet hebben kunnen zien, die wij sedert 15 Maart ondergaan. Zoo is een etappe de moeilijkste, omdat het de eerste was afgelegd en de hervonden kracht zal het overwinnen van de tweede etappe mogelijk maken. Uitvoerig zette de minister uiteen, dat ondanks hetgeen reeds bereikt is nieuwe maatregelen noodig zijn, maatregelen die vijftien milliard francs. zullen kosten. Echter aldus Reynaud, het vinden van deze vijftien milliard beteekent een krachtproef tuschen het totalitaire stelsel en het stelsel van vrijheid, zooals liet onze is. Ons stelsel, aldus de minister beschikt over tal van hulpbronnen en wij zullen deze krachtproef gaan winnen. Niet nog wilde de regoering een 60-urige werkweek invoeren én bepaalde levensmid delen distribueeren. Als voorloopige maatre gel aclit zij een normale met gelegenheid tot overwerk, voldoende. Met ingang van 1 Mei zal van alle ver- koopen een wapeningsbelasting van cén procent worden geheven. Als gij iets koopt, vervolgde de minister, zal een honderdste deel van hetgeen ge betaalt, dienen voor de betaling van vliegtuigen en kanonnen. Den kooplieden zal een compensatie worden ge geven, door vermindering van de patentbe lasting met 20 procent. Riynaud zeido hier te hebben gekozen tusschen een nieuwe be lasting en valsch geld. Hot is mijn plicht, voegde hij hieraan toe, voor u het geld te beschermen, dat blijkens de dagelijksche uitspraak van de koopers van valuta het eerste geld van Europa is geworden. Het offer voor ieder even groot. De minister gaf vervolgens een overzicht van de maatregelen, die ben doel hebben het offer voor elk even groot te maken: de strik te beperking der winsten door ondernemin gen, die voor de wapening werken, de be strijding van belastingbedrag. De thans genomen maatregelen zijn slechts een nieuwe stap op den weg naar Frankrijks herstel. Van een deflatiepofitiek, aldus Rey naud, is geen sprake. Wij hebben slechts orde op de zaken te stellen. En vooral rich ten wij vandaag een oproep tot den arbeid. Tot den werkman zeg ik: Ik maak het u gemakkelijker overuren te maken, die be taald zullen worden. Ook van den boer vraag ik geen enkel geldelijk offer. Ik or ganiseer slechts zekere landbouwstelsels op hechteren grondslag en de boer zal daar voordeel van blijven hebben, de dienst, dien ik vraag van den koopman, wiens positie ik weet het moeilijk en soms benauwend is, breng ik in evenwicht door de onverwach te verlaging van de patentbelasting. Den consument vraag ik een bijdrage voor de wapening te betalen naar verhouding van de uitgaven, die hij zich kan veroorloven. Revnautl verklaarde geen boeren, werk lieden, kooplieden en consumenten meer te kennen, maar slechts Franschcn, die hun verantwoordelijkheid moeten aanvaarden. In deze dagen, besloot hij, wordt de vrede veroverd of verloren. Dat is de onmetelijke prijs van de inspanning, welke van u ge vraagd wordt. Verheft u boven uzelve. Denkt aan het lot van uw kinderen, uw vaderland, de vrijheid. Tezamen zullen wij den vrede redden." „Brood, dat de ziel noodig heeft", „Controle-instantie van het gewe ten". „Het woord Gods". ALDUS DE DUITSCHER BIJ HIT- LER'S 50EN VERJAARDAG. Dat Hitier voor velen in Duitschland een Goddelijk persoon is geworden, mag als be kend Verondersteld worden. Uitlatingen bij gelegenheid van den verjaardag van den Führer geven daar opnieuw een duidelijk beeld van. De redactie van „Das Schwarze Korps" had zich, volgens de Msb., tot haar lezers gewend met hot verzoek, te zeggen, wat de „Führer" voor hen is en welke rol hij speelt in hun geestelijk en materieel bestaan en in hun gehcelc persoonlijke voorstellingswe reld.". De ontvangen antwoorden zijn buitenge woon leerrijk. Een vader van zeven kinderen schrijft, dat de „Führer" voor hem alles is. „Hij is ons geloof en hoop Hij is voor mijn kinderen de zichtbare persoon, welke men ons vroe ger als kinderen in God poogde voor te stel len". Een moeder verklaart, hoe de „Führer" aan haar leven richting en doel gaf. „Be hoef ik me thans nog, aldus schrijft zij, af te vragen, hoe ik mijn kinderen opvoeden moet? De „Führer" heeft met zijn heerlijke, duidelijke woorden alle begrippen zoo won derbaar omlijnd. Alle Duitsche bronnen heeft hij opengelegd, zoodat ik mijn kinderen ei- slechts behoef heen te leiden Godloos zouden wij, Duitsche mensrhen, geworden zijn? Nooit zag ik de goddelijke macht zoo nabij als in de grootheid van den „Führer". Een vrouw uit do Ostmark schrijft: „Wat me de „Führer" schonk, is niet slechts een politieke wereldbeschouwing, docli ook een godsdienst! Hij schonk mij een geloof, dat ik eigenlijk nooit, zelfs als kind niet, bezeten heb. liet is het geloof aan onszelf, aan onze kracht, aan onze grootheid, het geloof aan de geheimzinnige kracht van liet bloed, den vaderlandschen bodem en de Duitsche na tie". Een andcr"kan zelfs met woorden niet be schrijven, wat de „Fuehrer" voor hem is. „Hij is mij, evenals allen eerlijken Duit- Italië zal het land heden zijn standpunt volkomen duidelijk maken. De dag van heden is voor Zuid-Slavië van zeer groot belang. De Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, zal een onderhoud hebben met den Zuid- Slavischen minister Markovitsj, en velen beschouwen dit onderhoud beslissend in de campagne welke de as beeft onderno men om Zuid-Slavië onder haar invloed te krijgen. Volgens de Daily Herald zou de Italiaansche regeering de volgende voor stellen doen: 1. Een krachtige Italiaansche garantie van Zuidslavië's territoriale onschendbaar heid, gepaard gaand met een soort mili taire alliantie; 2. Hongarije doet afstand van al zijn ter ritoriale eischen tegen Zuidslavië en sluit daarmee een niet-aanvalspact; 3. Aan Zuidslavië wordt de kleine Itali aansche haven Zara aan de Adriatische Zee afgestaan, in ruil voor een paar eilanden in die zee. In welingelichte Zuid-Slavische kringen acht men de geruchten over een non agressie verdrag tusschen Hongarije en Zuid-Slavië nog voortijdig. De betrekkingen tusschen Boedapest en Belgrado zijn voor treffelijk op weg naar verbetering, doch 't is nog te vroeg, om deze in oen verdrag vast te leggen. De toenadering tusschen Hongarije en Zuid-Slavië moet, in verband met do vriendschapsbetrekkingen tusschen Zuid-Slavië en Roemenië, zich gelijk ont wikkelen met de toenadering tusschen Roemenië en Hongarije. Te Belgrado ver klaart ment dat de toestand thans zoo danig is, dat men een spoedig herstel van de normale betrekkingen tusschen Boeda pest, Boekarest en Belgrado mag verwach ten, „Zuid-Slavië niet overtuigd". De officieele Italiaansche lezing over het doel van de conferentie, die te Venetië mmmm Prins Paul van Joego-Slavië. wordt gehouden, is, dat ondanks de na drukkelijke verzekeringen, welke het on middellijk na de bezetting van Albanië heeft gegeven, Italië gevoelt, da( liet Bel grado niet volkomen heeft overtuigd. Cia no zal zijn bestekrachten richten op het wegnemen van iederen twijfel. In ieder geval moet worden vastgesteld in hoeverre de in 1937 te Belgrado gesloten verdragen tusschen Italië en Zuid-Slavië van toepassing zijn op den nieuw, gescha pen toestand in Albanië. Dreigementen? Volgcns het olk zullen de aanbiedingen vergezeld gaan van de noodigc dreigemen ten. Een weigering zal als een verklaring van onvriendschappelijkheid jegens Italië en Duitschland worden beschouwd, het geen zeer onaangename gevolgen voor Zuid- Slavië zou kunnen meebrengen. De Zuid- Slavische regeering komt in een moeilijk parket. De openbare meening in het land is uitgesproken vijandig jegens de „as"- mogendheden. Maar Ciano's dreigementen zijn weinig minder indrukwekkend. Duitsch land en Italië zijn economisch de beste klanten van Zuid-Slavië. En wanneer Belgrado mocht weigeren, is er een heele reeks eischen achter de hand, die de huren van Zuidslavië naar voren' kunnen brengen. Verwachting: Zwaar bewolkt tot betrokken met eenige regen, matige aan de kust tijdelijk krachtige, wind uit Weste lijke richtingen, koeler. Alg. vooruitzichten voor Zondag koeler weer. schers, tot ons noodlot geworden, Kan een inensch zijn noodlot beschrijven? Ik houd het voor een vermetelheid!" Een tweede lijkt het een profanatie, aan een persoonlijke verhouding lot den „Fueh rer" te denken. ,Er zijn dingen, die door een poging, ze te verklaren van hun godde lijkheid beroofd worden". Verder zijn er uitlatingen, als „controle instantie van het geweten, „brood, dat de ziel noodig heeft", en andere. Voor een zekeren Adolf R. uit Frankfort beteekent de „Fuehrer": „dat, wat voor een fanatieken en streng geloovigcn inensch het woord God beteekent" en een Hans W. uit Muenchcn verhaalt, dat een afbeelding van den „Fuehrer, als mijn schepper zoowel in zijn werkkamer als in zijn salon hangt en dat iedere blik er op in hem dat bewerkt, „wat vrome menschcn blijkbaar in diep gebed ondervinden". Kleine staten moeten de sfeer van vrede scheppen, als de groote landen dat niet kunnen bereiken. Heeft de Roemeensche minister-pre sident Gafcncu te Berlijn de pers geen enkel onderhoud toegestaan, gedurende zijn oponthoud te Brus sel, op doorreis naar Engeland heeft hij een redacteur van het Belgische telegraafagentschap ont vangen. Tegenover dezen heeft Ga- fencu het Roemeensche standpunt duidelijk uiteengezet. Na over de hartelijke verhouding tus schen Roemenië en België gesproken te hebben, zcide de minister o.a.: „Het is mogelijk, dat in een nabije toe komst de middelgroote en kleine staten van Europa een belangrijke rol te spelen krijgen voor de handhaving van den vrede. „Zij zullen in deze gekwelde tijden, nu men zoo vaak en ten onrechte spreekt over agressieve en oorlogszuchtige omsinge ling, welke niemand wenscht noch na streeft, de eenige thans denkbare omsinge ling kunnen organiseeren en ten uitvoer leggen, de vreedzame omsingeling der vij andige stroomingen, die in Europa op elkan der botsen. Op deze staten kan de taak ko men te rusten om die Europecsche taal ge reed te maken, waarover eertijds gesproken is en waarvan men tot dusverre noch de samenstelling heeft kunnen voltooien, noch de vervoeging der werkwoorden heeft kun nen regelen. Ken dergelijke taal zal op dit oogenblik, daar ben ik zeker van, slechts uitdrukking kunnen geven aan de eensgezinde afkeer der naties van den oorlog." De reis naar Duitschland. Op vragen van zijn indrukken tijdens zijn eis 111 Duitschland, antwoordde Gafenco: „Ik geloot, dat de besprekingen, die ik gevoerd heb .bijgedragen hebben tot de op heldering van de betrekkingen tusschen Duitschland en Roemenië. Het verheugt mij, dat mijn reis mij binnenkort naar Londen en anjs en Home zal leiden, waar ik bezoe ken zal brengen aan de eminente staatslie den, die voorzitten bij do pol i tiek dier lan den, the steeds met Roemenie bevriend zijn geweest J Te Zoutkamp en bij Nijmegen. Een Duitsch vliegtuig heeft gistermiddag m de R ugezandtcspoldcr te Zoutkamp eeu noodlanding gemaakt, omdat de piloot den koers was kwijtgeraakt. Bij de noodlanding kwam de machine met den kop in een sloot terecht. Het toestel werd zoo /waar beschadigd, dat. liet moet worden gedemonteerd, doch het is door den bunze- kamneiv C'\ ''C .pol.lticautol'iteiten van Zout kamp voorloopig m beslag genomen. Li waren drie inzittenden. Een ander Duitsch vliegtuig liceft. srislpr- middag tusschen Beuuingen en Neerbosch rrf^clrk °,,;i ,Pt tons,cl sloc* daarll'i over den kop en de eenige inzittende liep daarbii eenige ontvellingen op. «aaraij is gaan°dederZOek "aar deze aan«el^enheid

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1