Ayenda Gewijzigde samenstelling van onzen raad? drukwerk Twcede Blad Zaterdag 22 April 1939 Beschouwing naar aanleiding van de cijfers van Woensdag Gcm. Belang 1 zetel verlies. S.D.A.P. en R,K. blijven gelijk. Een winstzetel voor de Vrijzinnig Democraten Een wethouderszetel voor de Prot. Chr. fractie? r~ ucui (lo JJoe'i Voetbalwedstrijd met internationaal scheidsrechter Oud gemeente-secretaris J. Kamman overleden KIEKEN goede vakkennis Werner Crone, Koningstr. 29 H* Ms* «O 16" niet om De Kaap De gemeenteraadsverkiezing Zondagsschool Ned, Herv, Gemeente Zuiderzeesteunwet De tijd van het vraag- teeken Zomersproeten SPRUTOL We hebben er reeds op gewezen, dat de verkiezing voor de Prov. Staten voor de groote partijen in onze gemeente een maatstaf zouden zijn voor de gemeente raadsverkiezing, die Woensdag 21 Juni a.s. zal worden gehouden. Natuurlijk zijn er bij de verkiezing voor leden van den raad factoren, die een anderen uitslag geven dan die voor de Provincie of Kamer. Bij de gemeente raadsverkiezing spreekt het persoonlijk element een sterk woordje mee. Gaat het in de provincie of de landspolitiek om de partijen, bij de gemeenteraadsverkiezing is het mede de candidaat die men kiest. Heeft men sympathie voor een bepaald persoon, dan telt het principe vaak niet zoo zwaar en dus geeft de stemming van Woensdag geen zuiver beeld voor die van 21 Juni. Toch is het interessant om de cijfers eens nader te beschouwen, omdat men daardoor tot een verrassende gevolgtrekking komt. Als inderdaad op Woensdag 21 Juni gestemd zou worden als op Woensdag j.1., dan zal daarvan een belangrijke wijziging in de samenstelling van onzen raad het gevolg zijn. Woensdag j.1. werden in onze stad uit gebracht 16741 geldige stemmen. Het aantal raadsleden bedraagt 21 en de kiesdeeler zou dus voor de gemeenteraadsverkiezing zijn J6741 21 797 4/21, of om een rond getal te nemen 797. Op de S. D. A. P. werden uitgebracht 4581 stemmen. Deelt men dit getal door den kies deeler, dan krijgt de S.D.A.P. bij eerste toe wijzing 5 zetels en heeft dan een overschot van 596 stemmen, voldoende om ook de zesde zetel voor deze partij te verzekeren. De S.D.A.P. zou bij dezen uitslag dus ongewijzigd in onzen raad terugkeeren. Op de P K. Staatspartij werden uitge bracht 2166 stemmen, zoodat de R.K. bij eer ste toewijzing 2 zetels zouden krijgen, met een overschot van 572 stemmen, eveneens vol doende om de R.K. een derde zetel te verzeke ren. Ook voor de R.K. zou dus een uitslag als die Van Woensdag geen verandering brengen. Heel anders is het echter met de Prot. Chr. Partijen. Op de Anti Rev. Partij werden uitgebracht 4018 stemmen, op de Chr, Hist. Unie 866 stemmen, op de Chr. Dem. Unie 115 en op de Staatkun dig Geref. Partij 70. Zooals bekend ko men de A.R. Partij, de Chr. Hist. Unie en de C.D.U. op 21 Juni met één lijst uit. Bij eenzelfden uitslag als Woensdag, veel verandering verwachten we tenslotte niet, zouden deze drie partijen dus 5069 stem men op zicli vereenigen, zoodat zij by eerste toewijzing zes zetels zouden kry- gen, met een overschot van 287 stem men. Dit beteekent, dat de Prot. Chr. fractie met twee zetels meer in den raad zou komen. Dat brengt natuurlijk conse quenties mee, waarop we hieronder nog nader terugkomen. Op den Yrijz. Democratischen Bond wer den 3625 stemmen uitgebracht. Bij eerste toewijzing zou den V.D. dus vier zetels wor den toegewezen, waarbij hij dan nog een overschot van 537 stemmen zou hebben, vol doende om een vijfden zetel aan de V.D. te verzekeren. 3e Vrijz. Democraten zouden draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging. Voor uw familie- en vereenigings- drukwerk dus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat I I"1 lui dus versterkt uit den strijd te voorschijn ko men en èén winstzetel boeken. Slechter is Gemeentebelang er af gekomen. Veronderstellen we, dat de stemmen, die Woensdag op de liberalen en op de N.S.B. werden uitgebracht, voor de gemeenteraads verkiezingen naar Gemeente- en Nationaal Belang zouden verhuizen, dan zou deze partij slechts 994 stemmen op zich vereenigen en daarmee één zetel toegewezen krijgen. Gem.- Belang zou dus een zetel verliezen. Ook voor den opposant, den heer Schoef- felenb.erger, was de uitslag van Woensdag niet gunstig. Waarschijnlijk is, dat de stem men, die op de Comm. Partij Holland, op de Rev. S.A.P. en op de Troelstra beweging werden uitgebracht, op de lijst van den heer Schoeffelenberger zullen komen. Op deze drie partijen samen werden echter niet meer dan 306 stemmen uitgebracht en dat zou dus be- teekenen, dat de heer Schoeffelenberger uit de raadszaal zou verdwijnen. Wij herhalen wat we in het begin schreven, de mogelijkheid van verrassingen bij de ver kiezingen in Juni is niet buitengesloten en dat zal veel afhangen van de candidaten waarmee de verschillende partijen ten strijde trekken. Veel verandering zal dit echter nooit geven, omdat bij de principieele partijen niet veel verandering te wachten is. Wie uit overtuiging socialistisch stemt zal dat ook in Juni doen, zoo ook wie uit principe op een Roomsch-Ka- tholieke lijst stemt of op een van de Chr. par tijen, zal zich daarvan niet af laten brengen door een candidaat van een andere partij, die men sympathiek vinat. Nemen we dus aan, dat de uitslag in Juni, ongeveer gelijk zal zijn aan dien van Woensdag j.1., dan zal het dagelijksch bestuur van onze stad waarschijnlijk ook een verandering onder gaan. Als de Prot. Chr. fracties met 6 zetels uit den strijd zouden komen,- zullen zij naar alle waarschijnlijkheid hun recht op een wethou derszetel laten gelden, moreel hebben zij dat recht, omdat zij aast de SDAP, de grootste groep, in onzen raad vormen. Deze zetel zal dan afgestaan moeten worden door de R.K. Staats partij, zoodat wethouder Smits uit het college van B. en W. zou verdwijnen. De SDAP zou eveneens weer een wethou derszetel bezetten en ook de V.D. zou weer op het gestoelte der eere komen. Woensdag 21 Juni zal uit moeten maken of onze veronderstellingen juist zijn. De heer P. v. Twisk als promotor. Een wedstrjjd met attracties. De heer v. Twisk is de vader van veel origineele gedachten en het is daarom geen wonder, dat „menige plaatselijke vereeniging in de knijp, bij hem aan klopte om een ideetje. Die ideetjes waren meestal origineel en slaagden altijd bo ven verwachting. We zijn er daarom van overtuigd, dat de voetbalwedstrijd, waar van de baten bestemd zijn voor de baby- en moederzorgver. „Beatrix" een succes zal worden. Het wordt een wedstrijd met attracties, een wedstrijd die ieder kan bezoeken en die gehouden zal worden op Zaterdag 6 Mei a.s. Op dien dag zullen de Bios Boys tegen een elftal uit Amsterdam, de Celluloyd boys, in het strijdperk treden. Het zal een wedstrijd van groot allure worden. De heer v. Twisk meende tenminste den besten scheidsrechter te moeten engageeren. Niet minder dan Hans Boekman zal den wedstrijd fluiten. Boek man, .de. scheidsrechter, die menige inter nationale wedstrijd floot, zal dien middag op het H.R.C.-terrein den leeuwenwedstrijd be rechten. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard den aftrap te doen onder het cri- tisch oog van Boekman. Het H.R.C.-bestuur stond zijn terrein gra tis voor dit doel af, tenminste als het daar voor de goedkeuring krijgt van den Kon. Ned. voetbalbond. Een sympathiek gebaar van het H.R.C.-bestuur. Wij komen nader op dezen wedshtrijd te rug. Men reserveere zijn Zaterdagmiddag voor dezen origineelen wedstrijd met een zeer goed doel. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van D, W. de Bas, Binnenhaven 16. Van Maandag 24 April tot 1 Mei wordt Avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. De heer Kamman aan'zijn werktafel op het Raadhuis, waar hij jarenlang met gioote nauwgezetheid zijn functie vervulde. energie en even groote bekwaamheid gaf hij zich aan zijn taak. De heer Kamman was een uitnemend kenner van de gemeente-admini stratie, hij was een zeer ambitieus werker en eischte ook van zijn personeel volle overgave aan de gestelde taak. Zelf was hij een uit stekend voorbeeld van hooge en voorname plichtsbetrachting en ook voor de persoonlijke belangen van de menschen, die onder hem gesteld waren, had hij een open oog. Men klopte bij den heer Kamman nimmer tever geefs aan voor een advies of om hulp. Gisterenmorgen is, in een R.K. zieken huis te Haarlem, onze oud-gemeente secretaris, de heer J. Kamman, op 69- jarigen leeftijd overleden. Ongeveer een maand geleden de heer Kamman, die tot op dat oogenblik nog kerngezond was en zich met volle ambitie aan het ver- eenigingsleven gaf, door een beroerte getroffen. Voor een tweetal weken werd hij naar het ziekenhuis in Haarlem over gebracht en gisterenmorgen heeft de dood aan dit werkzame leven een einde ge maakt. Het heengaan van den heer Kamman zullen velen met droefheid vernemen. Sinds 30 April 1935 was de heer K. gepensionneerd. Hij had zich in Heemstede gevestigd. Deze pension- neering beteekende voor den vitalen oud gemeentesecretaris echter geen leven van nietsdoen. Met volle ambitie gaf hij zich nog aan den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, waarvan hij jarenlang op eminente wijze het voorzitterschap bekleedde. Dagelijks verrichtte hij de vele werkzaamheden voor dezen bond en na zijn pensionneering had hij ook nog zitting in de examen-commissie voor het diploma voor gemeente-administratie. De heer Kamman heeft onze gemeente 16 jaar als secretaris gediend. 1 Mei 1919 aan vaardde hij de functie en op 30 April 1935 verliet hij onze gemeente met pensioen. De heer Kamman kwam hier als opvolger van den bekwamen, heer Van Poelje. Met groote De heer Kamman werd op 26 Januari 1870 te Kuinre geboren en op 1 April 1888 werd hij benoemd tot schrijver der secretarie der gemeente Kuinre en Blankenham. 31 December 1897 volgde zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Dalfsen en na vijf jaren 1 Januari 1903 zijn benoeming tot secretaris van Delfzijl, welke functie hij 1 Mei 1919 verwisselde met die te Den Helder. In het openbare leven in onze gemeente heeft de heer Kamman een vrij bescheiden plaats ingenomen. Zijn taak als gemeente secretaris en als voorzitter van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, tevens voor zitter van de onderafd. Den Helder van ge noemden bond, vroegen van den heer Kaai man vrijwel al zijn tijd. Evenwel was de bjhr Kamman jarenlang voorzitter van het fitte Kruis in onze stad, welke functie hij op serieuze wijze vervulde. Het Witte Kruis heeft aan den heer Kamman veel te danken. Ook als bestuurslid van het Roode Kruis was de heer Kamman zeer verdienstelijk. Voorts was hij kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente, alhier. De teraardebestèlling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Maandag a.s. 's namiddags 2.30 uur op de algemeene be graafplaats te Heemstede. is voor U een leuke sport Het afwerken van uw kiekjes vereischt Ga daarom naar den fotograaf Wij doen het serieus r» Dr. Nieuwenkamp zal de reis niet meemaken. Naar wy vernemen zal H.Ms. O 16, die Maandag uit de haven naar Oost-Inidë vertrekt, de reis niet rond de Kaap maken, zooals aanvankelijk was vast gesteld. De onderzeeboot zal langs de kortste route de reis naar Indië onder nemen. Ook zal dr. Nieuwenkamp, de opvolger van prof. Vening Meinesz, die de reis zou meemaken en onderweg slingerproeven zou nemen, den tocht niet meemaken. Het gewijzigd reisplan van de O 16 is als volgt vastgesteld: van Nieuwediep 24 April, te Lissabon van 29 April tot 1 Mei, te Port- Said van 11 tot 15 Mei, te Aden van 18 tot 20 Mei, en aankomst te Batavia uiterlijk 9 Juni. H.Ms. „0^16" zal Maandagmorgen om 11 u. uit de haven vertrekken. De candidaten van de C.D.U. Door de Chr. Democratische Kiesvereeni- ging zijn als candidaten voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing gekozen de heeren C. Bot, J. Mostert, P. Bais en J. Sluiter. De C.D.U. zal met A.R. en C.H. óp één lijst uitkomen. In een advertentie in dit nummer wordt medegedeeld, dat de lessen van bovengen. Zondagsschool Zondag a.s. weer aan zullen vangen. Men zie voor bizonderheden en voor de aan melding van nieuwe leerlingen, de betreffende advertentie. Bij Kon. Besl. is de heer G. Ritmeester, bur gemeester der gemeente Den Helder, benoemd tot lid der generale commissie, bedoeld in arti kel 3 der Zuiderzeesteunwet 1925 (Staatsblad no. 290). De generale commissie is het adviseerend lichaam voor de regeering inzake de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. AUTOBUS DIENST DUINOORD Zondag van 27.30 nam. vertrek Fazantenstraat en Station. Ondn. HILTAX-Garage Telef. 565 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon April op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 23 4.48 7.10 9.25 21.45 3.35 15.55 M 24 4.45 7.12 10.00 22.30 4.00 16.30 D 25 4.43 7.14 10.35 23.15 4.30 17.05 W 26 4.41 7.16 11.20 5.00 17.55 D 27 4.39 7.18 0.15 12.25 5.50 19.00 V 28 4.37 7.20 1.40 13.55 7.50 20.30 Z 29 4.25 7.21 3.15 15.20 8.40 22.00 HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen 'het Eng. s.s. „Macis", Er is inderdaad met geen mogelijkheid tc voorspellen, hoe de internationale toe stand zich in de komende dagen zal ont wikkelen. Er zijn evenveel beschouwin gen, die de nabije toekomst met eenig op timisme tegemoet zien, als persstemmen, die een zwart pessimisme aan den dag leggen. Eén ding is zeker, men bereidt zich in Engeland en Frankrijk op alle mogelijke gebeurtenissen ernstig voor. In Frankrijk heeft Paul Reynaud, de mi nister van financiën, gisteren ingrijpende be zuinigingen aangekondigd in verband met den bewapeningswedloop en de militaire voor zorgsmaatregelen, die voor Frankrijk geno men moeten worden. Hij heeft daarbij een ernstig beroep op de natie gedaan, om alle lasten te willen dragen in het belang van het land. Een van de meest ingrijpende dingen is wellicht de afschaffing van de veertig-urige werkweek en de instelling van een werkweek van 45 uur. Voorts is een belasting van 1 pet. op alle betalingen van welken aard ook, ge legd. Dit alles wijst erop, dat men in Frankrijk geen ontspanning verwacht in den toestand. Daarvan getuigt ook het feit, dat Frankrijk ernstig aandringt bij Engeland om den dienst plicht in te voeren. Zooals men weet, bestaat er in Engeland geen dienstplicht. Het Engel- sche leger en de vloot zijn dus uitsluitend samengesteld uit vrijwilligers. In een tijd van spanning als de tegenwoordige, acht men echter de mobilisatie van alle mankrachten van een bepaalden leeftijd gewenscht en hoe wel Engeland er niet veel voor voelde om van zijn vrijwilligerssysteem afstand te doen, schijnt men op aandrang van Frankrijk wel tot een concessie in deze richting bereid te zijn. Voorts schieten de onderhandelingen met Rusland flink op. We schreven daar gisteren reeds over. Thans zou de Sowjet-regeering met con structieve voorstellen gekomen zijn, welke weliswaar nog een aantal technische kwesties opwerpen, maar die het buiten twijfel doen schijnen, dat de Sowjet-regeering bereid is, zich zonder beperking of voorbehoud aan den kant van Engeland en Frankrijk te scharen, om al haar krachten en hulpbronnen in te zetten om een agressie van de mogendheden van de spil in Europa te weerstaan. Deze voorstellen zijn thans te Londen ont vangen, waar zij spoedig een onderwerp van bespreking in het kabinet zullen vormen. Al deze dingen getuigen van den vasten wil om den vrede, door de macht van de wapenen, te handhaven. Men ziet ook optimisme in het feit, dat Mussolini niet ongeneigd was tot het houden van een conferentie van de groote mogend heden, althans hij heeft zich in dezen geest uitgelaten. Zoolang er onderhandelingen ge houden worden, zoolang is er de mogelijkheid tot overeenstemming te komen. En zoo wachten we maar weer af; iedere voorspelling is ijdel en gevaarlijk. De volgende week zal waarschijnlijk het antwoord op de vraag: „oorlog of vrede" dichter bij de op lossing brengen. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De vallei der reuzen" en „Het meisje met de zeven bontmantels". Rialto, Spoorstraat half 8: „Jongensstad". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Dreaming lips" en „Speciaal verlof" Heden Casino, 8.00 uur: Uitvoering M. S. F. Zondag 23 April. Musis Sacrum, 8.00 uur: Dance-Evening. Maandag 24 April. Musis Sacrum, Soiree „Decentia", Dinsdag 25 April Casino, 8 30 uur: „Zingende Jantjes". Zaterdag 29 April. Musis Sacrum: Cursus-Bal Dansinstituut Polak. Zondag 30 April. Musis Sacrum: Oranje-Soiree. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 7533 Temperatuur lucht: Wind: richting: Z.W.j kracht 0 Licht op: X3U DF NOOIfiTF FfiTft ^PCPTRET ATELIER JAC DE BOER

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5