^.ong^enóMad 'AKKERTJES Schepen in de haven een film van groot formaat Derde Blad Zaterdag 22 April 1939 Een Metro-productie van socialen en paedagogischen inslag Voortreffelijk spel van Spencer Tracy en Mickey Rooney KENT U Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezond heidspillen ZLu-o-iL-tPieateb De vallei der reuzen Elisabeth Bergner in „Dreaming Lips" iVïusis Sacrum (IctfsftdpyH. Burgerlijke Stand van Texel Bouwvergunningen Ingekomen personen Vertrokken personen Mond- en Klauwzeer Den Burg Een Willy Derby-avond Geheel het marktplein in vlaggentooi „Die altijd blijft" prebthbmirtim Examens Middenstandsdiploma Zl"|- KONING D<= R riEDÉRLAiNOcN yUatto-tdeate'i Wat geven de Bioscopen DE PRIESTER EN ZIJN JONGENS Een opname uit Jongensstad Spencer Tracy en Mickey Rooney. Aan den straatweg, 20 kilometer buiten de stad Omaha in Nebraska, te midden van vruchtbare akkers en door populie ren omzoomde wegen, die wel iets aan Limburg doen denken, verrijst een hoog gebouwen-complex, streng als een kerk orgel en toch in zijn lichten baksteen- bouw met iets van een visioen, de jon gensstad van den Ierschen priester, Pa ter Flanagan. Hier werd een levensideaal, een idiaal van onverzettelijke wilskracht en intense inner lijke goedheid, dwars door alle moeilijkheden heen, tot leven gebracht. 275 Jongens, jon gens zonder tehuis, zonder innerlijke remmen, zonder levensdoel, worden hier liefdelijk opge nomen en leeren op hun beurt het leven lief hebben. Zij komen van de straat, zij komen soms na wekenlange tochten uit Chicago, uit New York, uit St. Louis en uit Kansas City. Zij komen naar hun laatste redding. Achter ieder dezer jongens ligt een levens drama van verwaarloozing, misdaad en tuch teloosheid. Zij komen en... zij blijven. Zij komen vrij willig en zij zouden vrijwillig kunnen gaan. Want deze jongensstad is geen tuchtschool, geen verbeteringsgesticht. Rondom deze gebouwen is geen omheining van prikkeldraad. Zij liggen temidden van tuinen, open erven en akkers van Jongens stad. In deze stad zijn vele kapellen, maar geen gevangenis. Zij wordt bestuurd door de jongens zelf, door de „safety-guards", die zij zelf kozen, door den jongens-burgemeester. Ieder leert het vak zijner keuze. En 95 van de duizenden en duizenden jongens die in 20 jaar Pater Flanagan's ideaal van den mensch, die goed is, in praktijk leerden brengen, werden burgers, die, zonder onderscheid van ras, geloof of huidskleur, de idealen van den staat oprecht leerden dienen. Vele, zeer vele gevaren hebben .Jongensstad" bedreigd. Uit de archieven der Stichting, uit de herinnerin gen van Pater Flanagan hebben de scenario schrijvers van Metro-Goldwyn-Mayer de rijke stof voor deze wel zeer exceptioneele film ge put. En onder groote instemming van Pater Flanagan gaf men de moeilijke hoofdrol van den volkspriester aan den acteur: Spencer Tracy. Mickey Rooney, merkwaardig spiri tueel auteurstalent in wording, vertolkte als Whitey min of meer alle moeilijkheden in den jongensaard, alle mogelijkheden van een nim mer geheel verworden karakter, waarmede Pater Flanagan in zijn werk te maken had. Norman Taurog, kinderregisseur bij uitne mendheid sinds hij Jackey Cooper in Skippy regisseerde, en de nog in herinnering zijnde „Schooiertjes" maakte, regisseerde deze jon gens. deze uavelooze bende, in wie langzamer hand de kromgegroeide, platgeslagen plant recht trok. Deze film is een speelfilm, een film voor elk publiek en zelfs voor het meest ver wende bioscoop-publiek. Maar zij is tevens 'n film voor hen, die nog weerstand van welken aard o.pk, tegen de film hebben te overwinnen. Zij is een film, waarin drama en humor uit het leven zelf gegrepen zijn en waarin het spel in dienst staat van de grootere, hoogere, drama tische werkelijkheid: van het leven zelf, van „Boys-town" in Omaha. Het is een film, die tot ieder van ons iets te zeggen heeft, en die, ondanks het feit dat zjj voor ieder publiek geschikt is, noch gekenmerkt wordt door sentiment, noch door onwaarschijnlijkheid. Een film, inderdaad van groot formaat, waarvan wij hopen, dat velen kennis zul len n.men. Slechts eens in langen tijd krijgt men tenslotte een film te aanschouwen, die op zulk een uitzonderlijk hoog en diep-men- schelijk niveau staat. Deze pillen zuiveren het bloed, regelen de spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaanw. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Er zijn vele boeken verschenen, die de ge schiedenis weergeven van het leven in een houthakkerskamp, van het harde leven, dat mannen vormt, waar alleen plaats is voor den sterke. En de film, die deze week in Tivoli draait, geeft een beeld van het sensationeele leven van deze houthakkers. Wij tellen het jaar 1902. Een groote maat schappij heeft zich ten doel gesteld om de machtige wouden van Californische reuzenden- nen te exploiteeren en of dit ten koste gaat van den kleinen houthakker, die mét moeite een concessie heeft gekregen om een stukje bosch te ontginnen, daar wordt niet naar ge vraagd. Een van de houthakkers, die een vallei met reuzendennen in zijn bezit heeft en niet van plan is dit zonder meer aan de maatschap pij te schenken, bindt den strijd aan en met succes. Dit verhaal is op een bijzondere realistische wijze vastgelegd. Het is een greep uit de ge schiedenis van Californië, waar de colonisten een land hebben geëxploiteerd, dat tot een van de rijksten is geworden. Met donderend geweld vallen de machtige boomen naar beneden. Men ziet de stammen met een middellijn van soms drie meter in de rivier storten. Prachtig zijn de opnamen in de vallei der reuzen, temeer daar deze film in kleur is opgenomen en de geweldige vooruit gang, die dit voor de film heeft beteekent, hierin bijzonder naar voren komt. Sensationeel is de strijd, die geleverd wordt om het bezit van deze rijke bosschen. Het ruwe leven, dat deze mannen leiden, het ge vaar dat ieder oogenblik dreigt, maakt, dat ze volhouden tot het bittere einde. Zij kennen geen pardon. Toch zijn er typen onder "met een mooi karakter en dit is door den regisseur bij zonder goed weergegeven, zoodat het geen sen satie zonder meer is. Dat in een dergelijke omgeving ook plaats is voor romantiek spreekt vanzelf en de geschiedenis van den man en vrouw, die in deze prachtige omgeving elkan der leeren kennen, is op een alleszins natuur lijke wijze in de film ingelascht. Voor deze hoofdfilm draaide een zeer vermakelijk product n.1. „Het meisje met de zeven bontmantels", met Don Ameche, Simone Simon en Robert Young in de hoofdrollen. Namen die een garantie beteekenen voor een geslaagde film. Vlot is het geestige verhaal weergegeven en het is een genoegen om deze geschiedenis van zang, muziek en liefde te volgen. Vooral de slotscène eindigt op een bijzonder vermakelijke wijze. Een droog verhemelte laaft U het best met een heerlijk glas PILS in „De Toelast", Spoorstraat 9—11 Witte. ï3io-lccw~p i Het programma van de „Witte" vermeldt deze week een wel bij uitstek belangrijke film. In ons kleinste theater draait niet minder dan de vermaarde film van Elisabeth Bergner. „Dreaming Lips", de rolprent die in alle lan den een zegetocht maakte. Wie een goede speelfilm, een bijzonder rijk-gekleurd werk wil zien, verzuime deze Bergner-film niet. Twee „Dance-Evenings" met attracties wor den door de directie van „Musis" georgani seerd. De eerste zal a.s. Zondag, 23 April, plaats vinden en de tweede Zondag, 30 April (verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana). Men verzocht ons onze lezers (lezeressen) er op attent te maken, dat de introducties van den eersten avond, tevens geldig zijn op 30 April. Men leze de desbetreffende annonce in dit blad. en den heelen dag reeds? Eigen schuld. Neem toch 'n "AKKERTJE", dan bent U er immers zoo van af I 13 stuks 12 stuivers 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk 1 van 15—21 April 1939. GEBOREN: August Cornelis, z. v. G. A. Ghisleen de Geest en R. Bos: Henrika Martina, d. v. Abr. Adr. de Langen en .Chr. Arents; Al- bert Pieter, z. v. H. ter Steege en A. van Duin; Johannes Cornelis, z. v. C. Bakker en A. C. Witte. ONDERTROUWD: G. Westerlaken en M. Maat; C. Boon en B. Klaassen; KI. Zui- dewind en R. A. Swaerts; J. Gieles en Joh. Adr. L. Standaart; P. Dijt en Joh. M. Hin. OVERLEDEN: Petr. M. van Heerwaarde, 1 jaar 3 mnd.; J. Eelman, 61 j., wedn. van Tr. Slik. Gevonden een wandelstok, een kinder jasje, een rijwielplaatje. C. P. Keyser, Den Burg, bouwen van een landbouwschuur aan den Koogerweg. P. Bakker, De Koog, bouwen van een berg plaats. R. .J. Boom, Den Burg, verbouwen van een woon- en winkelhuis. Joh. Langeveld, De Koog, bouwen van een kippenhok. L. C. Keyser, De Waal, bouwen van een landbouwschuur. M. Smit, Eierland, bouwen van een land- bouwhangar. P. Burger, Oosterend, bouwen van een woonhuis. M. J. Kosters, R.K., Eierland 88, van Noord- wijk Langeveld 29. Adriana van Gogh, R.K.. De Cocksdorp 31, van Straszburg Elzas Oberbronn. Hendrina G. Dekker, Doopsgez. G., van Koo- gerwetr 72, naar Muiden, Kerkstraat 128. Anna Ott, R.K., van De Cocksdorp 31, naar Neumarkt Beieren. Maria Vlaming, Herv. G., van De Cocksdorp 116, naar Haarlem, KI. Houtstraat 49. Jan W. F. Usi, echtgenoote en kind, van Wilhelminalaan 41, naar Amsterdam, Linaeus- hof 58. Alle gevallen zijn voor genezen opgegeven, zoodat Texel thans inderdaad geheel vrij van mond- en klauwzeer is. Op Vrijdag 28 April a.s. zal in Pen's Schouw burgzaal te Den Burg, aanvang 8.15 u., een Willy Derby-avond worden gegeven. Na de pauze worden liedjes uit het Derby-repertoire g'ezongen op aanvraag van het publiek. Dat de heer en merv. Lieuwen-Kuiter, die gisteren, zooals we reeds mededeelden, hun gouden huwelijksfeest vierden, zich in groote populariteit in hun omgeving mogen verheu gen, bleek wel uit het feit, dat van alle wonin gen aan de Groeneplaats en in de Parkstraat, de vaderlandsche driekleur was uitgestoken. Gisterenavond werd aan het gouden echt paar onder groote belangstelling, door het fan farecorps een serenade gebracht. Donderdagavond is in Pen's Bioscoopzaal te Den Burg door de Haagsche spelers opgevoerd het tooneelspel van Pater F. Hendrichs S.J. „Die altijd blijft". De zaal was slechts matig bezet, toen dit mooie stuk werd opgevoerd, on geveer 150 personen waren aanwezig. Er werd schitterend spel gegeven, de vertolking was Goed beter best, maar ook nog bil lijker in aanschaffing zijn onze installaties. DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR SS LvbP Tel. 3045 Tel. 44504 2 lijnen Ncd. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 Oosterend, v.m. 10 De Waal, v.m. 10 u, Den Hoorn, v.m. 10 De Cocksdorp, v.m. Zuid-Eierland, n.m. Oudeschild, v.m. 10 De Koog, n.m. 7.30 u. Ds. Visser, u Ds. Kok. Ds. v. t. Hooft. Maandcollecte. u. Ds. Wesseldijk. 10 u., Ds. Salm. Maandcollecte. 3 u. Ds. Salm. u. Ds. Tinholt. u. Ds. v. t. Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare), v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. N.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u. Cand. Wouda. N.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 u. en n m. 3 u D Sus- kes. Samenkomsten. Zondag 7 u., bidstond. Zondag, 10 u„ Heiligingsdienst. Zondag, 3.30 u., Openluchtsamenkomst op de Hollebol. Zondag, 8 u., Verlossingssamenkomst. Jeugddiensten. Zondag, 9 u., Handleiding. Zondag 12.30 u., Compagniesamenkomsten. Zondag, 5 u., Openbare jeugddienst. buitengewoon mooi. De minder groote opkomst is stellig te wijten aan de tijdsomstandigheden, waardoor de animo tot uitgaan niet groot is. De heer I. Vlessing, voorzitter van de Mid- denstandsvereeniging, afd. Texel, is aangezocht om zitting te nemen in de examencommissie tot verkrijging van het Middenstandsdiploma, voor de examens, welke te Schagen gehouden zullen worden. De heer Vlessing heeft even wel wegens drukke werkzaamheden voor deze benoeming bedankt. Het Peperhuisje prijkt nog in vole glorie. Het politievaarutig „Zeehond" ligt aan den kant. 't Is niet te tellen hoeveel keer boven staande havenmond is gefotografeerd. Nu eens voor een binnenkomend of uitvarend schip van de zeemacht, dan weer voor een heele visschersvloot, zooals op bovenstaande teekening. Sommige afbeeldingen zijn bij stralend weer genomen. Op andere platen kunnen we zien, dat regen en wind huis hielden. Het aloude fort de Harssens is altijd een ver trouwde, onveranderlijke achtergrond. „Wat ook vall' Harssens staat pal!" Om en bij dit wel zéér vaste steunpunt is er eigenlijk niets dan verandering. De kleur van water en lucht is ieder uur anders. De hoogte, kalmte of woeligheid van de zee spiegel wisselt steeds. Bij de hier thuis behoorende schepen gaat de wisseling wat langzamer, maar ais we nu eens enkele perioden van 30 jaar vergelij ken, dan vallen er toch wel zeer groote ver schillen in het oog, vooral op het gebied der oorlogsmarine. Door vr. bemiddeling van den WelEd.Z.Gestr. Heer ir. Scheltema de Heere zijn wij in staat U van eenige scheepstypen uit de laatste helft der vorige eeuw afbeel- Z.M. "RATrrOIÏENtiCMrt? rltNOft'K DEtI N&OEHLAIMOEN" dingen en bijzonderheden <"e kunnen geven. In 1850 waren er nog slechts zeilschepen met hun rijen kanonnen, die in een eventueel gevecht telkens voor de helft, langs varend, gebruikt konden worden, öf de stuurboordrij, öf die aan bakboord. tN HET DOK- Een groote omwenteling in deze bewape ning bracht de Krimoorlog (1863). In dezen oorlog werkte men voor 't eerst met een kanon, dat op een vloot geplaatst was en zoo doende in verschillende richtingen kon vuren hetgeen een groot nuttif effetft verschafte! Kort hierop maakte men de kanons draaibaar op de schepen en zooals men weet is het draaibare geschut nog steeds in zwang. Ook de „ramsteven" werd in den Krim oorlog voor 't eerst toegepast en heeft gedu rende ruim 30 jaar den vorm bepaald van de voorsteven van bijna alle oorlogsschepen. In 1867 werd de „Prins "endrik der Neder landen' 'in dienst gesteld, genoemd naar den broer van Koning Willem III, de eenigste Oranje, die als zeeofficier in Indië is geweest. Dit schip had alle kenmerken van den „nieu wen tijd" van toen, n.1. de ramsteven en het draaibare geschut in pantsertorens. Het want van de masten was vervangen door ijzeren steunen om meer schootsveld te krijgen (drie- pootmasten). Voor de voortbeweging had men naast de zëiltuigage de stoommachine. Het mat 3375 ton. Toen dit schip in dienst werd gsteld had het slechts een bewapening van 4 23 cm ka nons. Toch vond men deze aanwinst der Nederl. marine wel van zoo groot belang, dat bij de aankomst in de haven te Den Hel der de Koning aanwezig was; met hem vele kamerleden en honderden particulieren, die met extra treinen gekomen waren. "Z.ri. Komimo J>Eft NÊOe^LANOR H I 8 J6 Aan belangrijke krijgsbedrijven werd door dit schip deelgenomen: 1888—1889. expeditie naar Palos en Timor. In 1894 naar Lombok. In 1900 werd het roemruchte vaartuig buiten dienst gesteld en heeft nog tot 1934 te Soe- rabaja als munitieschip dienst gedaan Op de Rijkswerf te Amsterdam werd in 1871 de „Koning der Nederlanden" op stapel gezet. De tewaterlating geschiedde in 1874 en pas in 1876 werd deze „knaap" van 5285 ton in dienst gesteld. Zooals men aan de data kan zien was de bouw niet snel geschied. In Engeland kon men er toen veel vlugger mee terecht. Da&r wist men wel raad om de 15 cm dikke pantserbekleeding te hanteeren. Men had er veel meer ervaring. Intusschen kan Nederland tegenwoordig best meekomen «p scheepsbouwgebied. Ook de .Marinewerf te Den Helder bouwt In re cordtijd kleine schepen en sloepen. rJ?® ':KTinC was direct bij den bouw voor 1898^ bestemd. Het schip was van 1876 tot 1898 een der voornaamste steunpilaren van helf^ wlanm9Che SPZa8' In den Atjeh-oorlog s" ol dlenst gedaan als debarkements- schip (1889—1894). Thans wordt het no°- te de'w? geb!,Zigd als 'bgenientsschip foor de bemanning der torpedojagers.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9