LUXEMBURG DrPushkind DE WERELD honderd jaar onafhankelijk Weer Be'gische kotters opgebracht Nog mil'ioenen werkloozen cp de wereld Postvlucbtco op Indjj Een zede van de Groot-Hertogin De tol van het verkeer Amcrikaansche stem over onze weermacht Meer liberale winst in Zuid-Holland Dc brand aan boord van de „Paris" Voor de bleekneusjes Een zeemansverhaal door: Jaap Moulijn Het groot-hertogdom Luxemburg heeft Zaterdag zijn honderdjarige on afhankelijkheid gevierd met een plechtige bijeenkomst in de Kamer van Afgevaardigden, waarin de Groot-Hertogin, Charlotte, een rede voering heeft uitgesproken. De Groot-Hertogin begon met er op te wijzen, dat het Groot-Hertogdom het bewijs van zijn persoonlijke vitaliteit en van zijn reclit op een onafhankelijk voortbestaan heeft gele verd, waarna zij aldus vervolgde: „In deze gelukkige ontwikkeling van de welvaart des lands, hebben wij een schuld van dankbaarheid op ons geladen, waarvan wij ons vandaag moeten kwijten, en wel jegens de na gedachtenis der Koningen—Groot- Hertogen van het Huis van Oranje- Xassau, jegens mijn verheven groot vader, mijn geliefden vader, mijn be minde zuster, wien het allen ter har te is gegaan, de rechten van het land te bewaren, en zijn vooruitgang met alle te hunner beschikking staande middelen te bevorderen." Na herinnerd te hebben aan de bescher ming, welke het groot-hertogdom in talrijke moeilijke omstandigheden genoten heeft van de zijde der mogendheden, welke garant staan voor zijn onafhankelijkheid, vernieuw de de Groot-Hertogin haar eed om haar le ven te wijden aan het waarborgen van de onafhankelijkheid en van de instellingen des lands. Zij verklaarde zich te zullen laten leiden door de beginselen van de grondwet, en door de voorbeelden van haar voorgan gers, en dat op haar beurt „Elle Maintien- drait". De Groot-Hertogin besloot haar rede al dus: „Sterk in de vaderlandslievende een heid, en in den onverzettelijken wil van al zijn kinderen, zal Luxemburg, met Gods hulp, nooit verloren gaan." De Groot-Hertogin droeg overdwars het groote lint der orde van Oranje Nassau. Zij was vergezeld van Prins Felix en van den kroonprins, Groot-Hertog Jan, die eveneens, behalve het lint van den Eikenhouten Kroon, het groote lint droegen der orde van Oranje Nassau. De belangrijkste plechtigheid der feeste lijkheden ter gelegenheid van de honderdja rige onafhankelijkheid van het groothertog dom Luxemburg is ongetwijfeld de zitting ge weest, welke om vier uur Zaterdagmiddag is begonnen in de feestzaal van het gemeen tehuis. Hier waren aanwezig de grootherto gin, Prins Felix. erfhertog Jan, diplomaten en al degenen die een belangrijke rol spe len in het openbare leven van het Groother togdom. Redevoering van staatsminister Dupong. Na een artistieke inleiding heeft staatsmi nister Dupong een redevoering uitgesproken in het Franseh en het Luxemburgsch, waar in hij met name zeide: „het past den klei nen en den nederigcn niet zich op den voor grond te nlaatsen. Indien wij toch van de zeldzame gelegenheid der herdenking van de wedergebooi te van onze onafhankelijkheid gebruik maken om tegenover de wereld onze beteekenis en ons vrije en autonome natio nale leven in het licli* te stellen, is het om dat deze niemand aanstoot geven. Ons terri toriaal en strategisch belang behoort aan de geschiedenis en wij vragen niemand iets. Het heroisme van Jan van Luxemburg, den blinden koning die zich te Recy uit trouw aan het gegeven woord heefi laten dooden, heeft steeds den naam van Luxem burg omgeven met een aureool van roem. In de wisselvalligheden van zijn geschiede nis was het Luxemburgsche volk moedig, wanneer gestreden moest worden en getrouw aan zijn vorfet. Getrouw aan zijn lot heeft het in den loop van vroegere eeuwen zijn inspanning gericht op vieedzame veroveringen bij den vooruit gang op elk gebied. Het is aan u vast te stel- GROOTHERTOGIN CHARLOTTE. len, of onze aldus opgevatte onafhankelijk heid het bewijs van haar levenskracht heeft geleverd. Gij zult in dit verband, in geval \an noodzaak, onze pleitbezorgers en getui gen zijn bij Uw onderscheiden regeeringen, Receptie in hertogelijk paleis. De plechtigheden werden besloten met een receptie in het groothertogelijk paleis ter eere van de leden var het diplomatieke corps. De receptie werd gevolgd door een bal in de zalen van het gemeentehuis. De tweede dag van de fceslen ter gelegen heid van het eeuwfeest der onafhankelijk heid is gisterochtend ingezet met een parade in de kazerne te Luxemburg De groothertogin, Prins Felix en Prins Jan werden bij hun aankomst verwelkomd door ministerpresident Dupong en door den commandant van het vrijwilligerscorps, ma joor Speller, De groothertogin en de beide prinsen schreden langs liet front der troepen en namen vervolgens maats op een tribune. In een toespraak wees majoor Speller op de beteekenis van de viering van het eeuw feest. De groothertogin en de prinsen sloe gen vervolgens het défilé van de soldaten en de gendarmes van het groothertogdom gade. Onder groote toejuichingen van het pu bliek trokken zij zich daarop terug. Om elf urr werd in de kathedraal van Luxemburg een plechtig Te üeum gezongen, waarbij o.a. het diplomatieke korps en de leden der regeering aanwezig waren. In het kerkgebouw bracht het korps vrijwilligers met muziek en vaandels de eerbewijzen. Bij hun aankomst werden dé Groot-IIer- togin en de beide Prinsen ontvangen door Mgr. Philippe, den aartsbisschop van Luxemburg, en in processie naar liet altaar geleid, waar drie Staatsiezetels stonden op gesteld. Het Te Deum werd gezongen door Mgr. Philippe. Tenslotte werd het groot-her togelijke volkslied ten gehoore gebracht. Ongeoorloofd uitoefenen van de garnalenvangst. Na de twee naar Scheveningen opgebrach te Belgische kotters is gistermiddag voor Katwijk aan Zee door de Katwijksche poli tie aangehouden de Belgische garnalenkot- ter Z 33, afkomstig uit Zecbrugge. Hier werd eveneens geconstateerd, dat het schip binnen de territoriale wateren de garnalenvisscherij uitoefende. Ook dit schip is, evenals de heide andere schepen, naar de eerste binnenhaven van Scheveningen overgebracht ter beschikking van den Sche- vcningschen waterschout, Na betaling van een cautie van f 300 per schip en f 60 ter vergoeding van eventueel door den vischstand geleden schade, zijn de schepen vrijgegeven. Verscheidene slachtoffers gedurende het weekeinde. Zooals bijna steeds, is gedurende dit week einde de droeve lijst van verkeersslachtof fers in ons land weer met eenige vermeer derd. Onder Leimuiden reed de landbou wer de R. uit Leimuiden met zijn motor, toen hij op een gegeven oogenblik een wiel rijder nloest passeeren, nam hij de ruimte te gering, waardoor hij juist even langs den wielrijder scheerde. De H. verloor hierdoor de macht over 't stuur en sloeg met zijn mo tor over den kop. Dé man kwam noodlotti- gerwijs juist tegen een meerpaal aan, waar door hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood na cenige minuten intrad. Door een verkeersfout van een wielrijder, die onverhoeds een voorrangsweg overstak, moest onder Naaiden een personenauto te plotseling uitwijken en kantelde. De auto bestuurder werd ernstig gewond, die wielrij der kwam er goed af. De koopman H. Schoonhoven te Wezep woonachtig, geraakte gisteravond, toen hij op zijn motor door de Dorpsstraat reed op eens de macht over zijn stuur kwijt. Om standers zagen hem slingeren en kort daar op botste S. tegen een boom. Ernstig ge wond bleef hij liggen. Eenige officieren van gezondheid verleenden het slachtoffer de eerste hulp, waarna hij in levensge vaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Zwolle is overgebracht. Kort daarop ovei- leed hij. Men vermoedt, dat S. op de motor onwel werd. Vroeger is hem dit ook eens overkomen! Op den rijksweg onder Oegstgeest had een ongeluk plaats doordat een autobe stuurder, verblind door een tegenligger, 111 een bocht te plotseling stopte. Het voertuig werd door een achteropkomende auto aan gereden. Beide wagens werden vernield. Van de inzittenden van de aangereden auto werd de heer N. Pauptit uit Den Haag ern stig gewond. Nederland, geen gemakkelijk hapje voor een vreemd leger". Het bekende Amerikaansche weekblad „Ken" bevat een uitgebreid artikel over de Nederlandsche weerkracht. Het is van de hand van René Mac Coll. De schrijver maakt melding van de wijze waarop Neder land weerstand zou kunnen bieden aan een leger dat zijn grondgebied zou willen betre den. Hij gewaagt van de mogelijkheden het land onder water te zetten, en noemt het complex van water en kaze matten „een zeer sterk verdedigingsstelsel" René Mac Coll deelt mede, dat het Neder landsche leger op oorlogsvoet uit 500.000 mannen bestaat, maar dat dit cijfer is op te voeren tot 1.680.000 Het aantal Neder landsche oorlogsvliegtuigen schat hij op 000 Zijn conclusie luidt: Nederland zou geen gemakkelijk hapje voor een vreemd leger zijn. Zijn burgerbevolking zou, bezeten met grooten moed, wanneer zij vecht voor haar eigen grond, gewapend met moderne midde len en beschermd door zee en rivieren, zich krachtig doen geldén tegen iederen indrin ger. Eén zetel meer dan verondersteld Nu de gedetailleerde uitslagen van de kieskringen in de provincie Zuidholland door'de hoofdstembureaux zijn vastgesteld, kan worden medegedeeld dat de liberale staatspartij in deze provincie niet zes doch zeven zetels zal krijgen. De anti-revolutionaire partij krijgt 13 zetels. Een hulpbrandwacht in hechte nis genomen. Daar de hulpbrandwacht der Compagnie Transatlantique, Cesar Franck erkend heeft niet, zooals hem was opgedragen, tusschen acht uur en half élf des avond den tijd, waarin het alarm werd gegeven ronden te hebben geloopen, is hij in hechtenis geno men. Hij wordt er van beschuldigd, dat door zijn nalatigheid de brand kon uitbreken. Echter in één Jaar tijds met bijna 900.000 teruggeloopen. Amerika toont een zeer ongun stig beeld. Verschenen is de driemaandelijkse!» sta tistiek van het Internationale Arbeidsbureau te Genève over den stand der werkloosheid in de verschillende landen ter wereld. Bij een vergelijking van deze cijfers met die van een jaar geleden, kan de verblijdende vaststelling worden ge maakt, dat ondanks de verscherping der internationale spanning, die over het algemeen aan het bedrijfsleven niet ten goede komt, de werkloos heid toch eenigszins is verminderd. De bloei van de wapenindustrie zal, al dus de N.R.Ct., aan deze verbetering wel met vreemd zijn. Hoe dit zij, in 13 van de 22 lan- den, waaromtrent werkloosheidscijfers ter be- schikking van het internationale arbeids bureau staan, was het aantal werkloozen in Januari eventueel Februari 193!) iets min der groot dan in Januari, resj). februari 1938. Deze 13 landen zijn: Dantzig, Denemarken, Duitschland, Finland, Litauen, Neder land, Nieuw-Zeelancl, Noorwegen, Polen, Roemenië, de Vereenigde Staten van Ameri ka, Zuid-Slavië en Zwitserland. Het aantal werkloozen was daarentegen nog vermeer derd in de volgende 9 staten: Australië, Bel gië, Canada, Chili, Engeland, Frankrijk, Hon garije, Ierland en Zweden. In deze 22 landen tezamen berekend was de werkloosheid in den winter van 1939 eenigszins teruggegaan in vergelijking tot den stand op hetzelfde tijdstip van den winter 1938. Het totaal aan tal werkloozen wordt voor deze 22 landen opgegeven als bedragende 15.496.000 in Jan. (Februari) 1939 tegenover 16.370.000 in Jan. (Februari) 1938. Over 't algemeen is het ver schil tusschen de cijfers va dit jaar en die van het vorige jaar rlechts gering. Het grootste onderscheid levert Duitsch land op, waar het aantal werkloozen in den tijd van Februari 1938 tot Februari 1939 van 946.000 tot 196.000 is verminderd. Dat het aantal werkloozen in deze 22 landen teza men nog steeds in de rnilliocnen loopt, is aan de zeer sterke werkloosheid in de Vereenigde Staten van Amerika te wijten, waar het aan bal werkloozen in Januari 1939 wel iets ge ringer was dan een jaar tevoren, doch toch steeds nog elf nüllioen overschreed! Vertrek van Aankomst Zilverreiger (terugreis) Pelikaan (heenreis) Valk (heenreis) Buizerd (terugreis) Reiger Athene 23 Apr.jA'dani 03 Singap. 23 Apr J Band. 23 Apr Apr Jodhp. 23 Apr. Rang. 23 Apr. Ra'iR. 23 t Apr öuizeru Rang. zo apr. Karachi 23 1 I (terugreis) Reiger I Athene 23 Apr. Basra 23 An„ (heenreis) I 1 npr- De Torenvalk landde te Rangoon, oitv lading en reizigers van de gestrande k doe over te nemen. ^1 Opbrengst collecte Biovacantie- oord hooger dan verleden jaar. Ons wordt medegedeeld, dat de collecte, welke in de Nederlandsche bioscooptheaters tijdens de Paascliweek ten bate van de stich ting „Bio Vacantieoord" is gehouden, heeft opgebracht, op enkele guldens na, rond f 28.000 (vorig jaar ruim f 27.000). Het bestuur van de stichting „Bio Vacan tieoord" is zeer dankbaar jegens het publiek, dat in de Paaschweek de bioscoop heeft be zocht en op zoo milde wijze de geldinzame ling der stichting waarvan het mooie resul taat aan zooveel behoeftige kinderen ten goede zal komen, gesteund heeft. in weinig woorden Brand in een danszaal. In den afgebot, nacht heeft in een danszaal te Mont Ver non in Ohio (Am.) een brand gewoed. Het vuur greep met groote snelheid om zjti heen en veroorzaakte een paniek, xvaarbj; tal van personen onder den voet werden geloopen of wonden opliepen, toen zij Ujt het raam sprongen. Er zijn meer dan der- tig gewonden en een doode. De Britsche vloot in de Middellandsche 2c, Verscheidene eenheden der Middelland- sche Zee vloot zullen Woensdag van Malta vertrekken voor een kruistocht naar het Oostelijk deel van dc Middellandsche Zee, Marinedecreet in Frankrijk. Onder de d(. creten, welke Zaterdag in het Fransche staatsblad verschenen, bevindt zich een waarbij de minister van marine gemach' tigd wordt, buiten de door vroegere wet. ten en decreten toegestane vaartuigen, ge. vechts- en hulpvaartuigen te laten bouwen tot een gezamenlijke tonnage van 12.140 ton, t.w. 18 snelle waarnemingsvaartuigen 12 baggerschepen en een drijvend dofe. Albanië krijgt nieuwe eereburgers. De Al. bancesche ministerraad, heeft Mussolini benoemd tot eereburger van alle steden in Albanië, en graaf Ciano tot eereburger van de stad Tirana. Goud naar Amerika. Nog steeds worden groote hoeveelheden goud naar de Ver eenigde Staten verscheept. Men raamt, dat in totaal in twee dagen tijds voor 23.5 mil- lioen pond sterling aan goud Europa ver laten heeft en naar de overzijde van den Atlantischen Oceaan vervoerd wordt. Amerikaansche maatregelen tegen contra- spionnage. Een ambtenaar van het de partement van oorlog te Washington heelt verklaard, dat het Amerikaansche leger van plan is, zijn contraspionnage- en in lichtingendienst te versterken, teneinde de ontwikkeling van den toestand in Europa meer van nabij te volgen en de geheimen der landsverdediging te beschermen. Versterking der Iersche weermacht fin- nenkort zal de regeering van Ei ré eei uitgebreide campagne op touw zetten voor het werven van 10.000 vrijwilligers tot ver sterking der landsverdediging. Meer Britsche soldaten, dringende noodza kelijkheid! De „Daily Telegrapji and Morning Post" bericht, dat het vraagstuk Van de vergrooting van het personeel van het leger thans zoo dringend is geworden, dat de Britsche minister-president besloten heeft in de eerstvolgende vergadering van den ministerraad deze vraag te behande len. In militaire kringen is men van mee ning, dat het invoeren van een dienstplicht voor jongelieden vah 18 tot 20 jaar moge lijk zou maken een opleiding van een jeu- dig leger van' 500.000 man krachtig ter hand te nemen. Zwarte dag voor Duitsche luchtvaart. Gis teravond omstreeks half twaalf zijn bij het dalen boven liet vliegveld Saint Sym- phorien nabij Tours twee bombardements vliegtuigen tegen elkaar gelzotst. De toe stellen vlogen in brand, negen inzittenden kwamen in de vlammen 0111.. In den af- geloopen nacht is nabij het plaatsje Tille, op 500 nieter afstand van het vliegveld Bcauvais een bombardementsvliegtuig om laag gestort. Vijf inzittenden zijn 0111 het leven gekomen. Nabij Oudjda, in Franseh- Marokko, is een militair vliegtuig neerge stort. De bemanning is omgekomen. Er zouden zes dooden zijn. FEUILLETON. tPloïm op £ee UoAm aan iu-at 97 Maar Tom kan de ellende van dit ongeluk, de rauwe realiteit der verschrikking, niet van zich afzetten en ziet alles telkens weer voor zijn oogen opdoemen. Hij is niet in staat de beelden te verdrijven en voelt zich uit het lood geslagen. Dit was tcch óók een mensch, deze neger. En ergens aan den wal daarginds wonen anderen, die hem liefhadden. Of was het misschien een bruut, waarvan zijn familie blij is verlost te zijn? Zoo peinst hij maar door en zijn stemming wordt steeds gedruk- ter. De omgeving werkt niet mee om hem op te beuren: het heele schip is gehuld in een wolk zwart, waarin de heete zonnestra len vallen, die de milliarden stofdeeltjes doen glinsteren als de gitten knoopjes op een rouwkleed met krippen sluier. Het is alles zwart omfloerst, ook het zonlicht. Er hangt een weeë lucht van zweet en dompige steen koolstank. En dat stof, dat verschrikkelijke, overal doordringende, doorvretende stof! Het plakt op de natte lichamen der negers en op de gezichten, handen en kleeding der blanken. Alles vergroezelt en vervuilt. Geen stukje ijzer, touwwerk of hout van het schip, of het zit dik onder een laag zwart. Er is nergens een vierkante centimeter te vinden, die schoon en zindelijk is. Dekken, dekhuizen, masten, want, sloepen, laadboomen, luiken, reeling: alles is zwart, hopeloos, zinneloos zwart! De verblijven, waarvan deuren en poorten hermetisch gesloten zijn, worden steeds benauwder en muffer. In salon en hut ten draaien de electrische fans, de bedorven lucht rondmalend zonder een molecule ver- sche aan te voeren. En nóg dringt het stof binnen en bedekt alles met een dunne laag. Het knerst bij het eten tusschen de tanden, en zelfs in de badkamer zet het zich vast en iemand, die een bad wil nemen, moet eerst de kuip met water schoonspoelen. Maar zoo dra hij eruitstapt, wordt hij tóch weer zwart. Met de waschtafels in de hutten is het even treurig gesteld. Het stof plakt op de tong en dringt door tot achter in de keelholte. Van daaruit schijnt het de humeuren der schepelingen te prikke len. Het is geen wonder, dat in zulk een hel van benauwdheid en vuil ieders stemming daalt tot ver onder nul. Tom denkt aan de omgeving van Arnhem; aan de bosschen, de heuvels, de vergezichten, aan zijn ouderlijk huis met de kraakheldere woon- en slaapkamers. Stel je voor: een schoone badhanddoek aan een rekje met glazen staven, dichtbij een openstaand raam, waarvan de wit tulen gordijnen in de bries zacht heen en weer wiegen! Het is hem of hij vanuit de hades een blik werpt in het paradijs. Maar als hij verder doordenkt, moet hij toch wel tot de conclusie komen, dat hij gedurende zijn laatste bezoek aan dat para dijs door belevenissen gekweld is, die beter in deze hades gepast zouden hebben. Zeker, eerst was alles goed en harmonieus. Hij genoot van het mooie als bijna nooit te voren, na zijn lange afwezigheid. Toen kwam de zinverrukkende vreugde van zijn liefde voor Eva en haar wederliefde voor hem. Maar hoe kort van duur was dat groote geluk! Want het conflict met tante kwam als een muur te staan tusschen Eva en hem. Alberts goedgemeende bemiddelingspogingen konden niets bereiken. Tante weigerde zelfs hem, Tom, te ontvangen en verbood Eva alle ver deren omgang met hem, alsof hij besmette lijk was. Ze schreef aan Eva's voogd, een verren oom, die zich overigens weinig aan zijn pupil gelegen liet liggen, overtuigd als hij was, dat haar onder tantes vleugelen geen kwaad kon overkomen. Haar brief deed hem echter naar Heelsum snellen en op Bella Vista werd zijn meening keurig in tantes ba nen geleid. Natuurlijk was hij 't heelemaal met haar eens en gaf haar volmacht naar eigen goeddunken te handelen. Na het uiten van eenige schoone frasen, als: Het is u volkomen toevertrouwd! en Het meisje is onder uw leiding in de beste handéb! vertrok hij, uiterst met zichzelf ingenomen. En tante, werkelijk ernstig meenende, dat ze haar nichtje redde van het ongeluk, hand haafde haar verbod, zich nu gesteund voelend door den voogd, die haar alleen maar gelijk had gegeven, zonder de moeite te nemen zich een eigen, doordachte en zelfstandige mee ning te vormen. Hoewe de liefde van zijn ouders en zijn ouderlijk thuis hem niet waren ontvallen, hoewel alles in de omgeving van Arnhem mooi bleef, hoewe! allerlei dingen in zijn leven die hij altijd gewaardeerd had er nóg waren: Tom kon er niet meer van genieten, zijn oogen zagen het goede niet meer. Heel zijn hart ging uit naar dat ééne meisje! De rest van de wereld kon hem gestolen worden: Eva moest hij hebben en als hij haar niet kreeg, was er nooit meer eenig ander geluk denk baar! En Eva wilden ze hem onthouden, ze vonden hem niet goed genoeg voor haar. Maar zij vond hei, wèl goed, zij had hem lief! Waar bemoeiden ze zich dan mee? Waarom wilden ze hun heerlijk geluk verwoesten? Alleen om stand? Wat beteekenden stand tegenover liefde? Wat mankeerde die grenzelooze idioten? Zoo veranderde Toms paradijs in een oord van kwelling en diepe ellende. En nu hier, midden in de zwarte hel van kolenstof, voelt hjj zich dubbel ongelukkig bij het overdenken van zijn leed. Vanuit deze lugubere, angstwek kende leelijkheid schijnt Eva hem het aller heerlijkste wat hij zich ooit voor zal kunnen stellen. Hoe zou het met haar zijn? Wat zou ze op dit oogenblik doen? Laat is kijken: het is in Holland een uur of vjjf later. Daar komt nog een uur zomertijd bij, dus dan is het er zoo wat half drie. Misschien is ze nu wandelen. Zou ze zich ook zoo in-genoeglijk voelen als hij Maai ze is wel in een heel wat vriende lijker omgeving. Goed, doch daar staat tegen over, dat haar verhouding met tante natuur lijk slecht is. De stemming zal wel zuur zjjn. Dan kun je per slot van rekening toch nog beter hier in 't zwart zitten. Beter zwart dan zuur, zelfs al is het zure omgeven door een prachtig huis met tuin. Dus die arme schat heeft het waarschijnlijk nog erger dan hij Kon hij haar maar helpen, was ie maar niet zoo idioC- ver van haar weg, hier tusschen al die stinkende zwarte rommel! Waarom moet het toch altijd zoo hopeloos zijn? Kon hij haar maar schaken! Eu haar dan voor zich op het paard zetten en met haar weggalopeeren Maar waar moet je van Heelsum af met een meisje in je armen heen? En waarom eigen lijk op een paard Een auto zou wel zoo prac- tisch zijn. Gek, als je aan schaken denkt denk je er vanzelf een paard bij. Maar wat helpen al deze fantasieën? Niets, natuurlek! De werkelijkheid is, dat zii in Heelsum zit en hij hier. En daar is voorloopig mets aan te veranderen. Het schijnt wel of a le narigheden nooit te verbeteren zijn Je kunt alleei. maar denken: Wat zou het fijn zijn als dit of dat eens gebeurde! Maar dat doet het nooit. Er is nergens iets aan te verwrikken. 13 aan te Toms jonge liefdé maakt hem ongeduldig. Hij beseft nog niet, dat de tijd alle mensche- lljke dingen verwrikt. Maar toch komt eenigszins op deze gedachte, als hij bedenkt dat Eva over een maand of tien een en twin tig wordt en dan dus meerderjarig zal zijn Dan h :bben ze niets meer over haar te zeg ge en kan ze doen en laten wat ze wil. Tenminst# voor de wet. Maar zou ze zich moreel offlfef tante's invloed uit kunnen werken? Zou w sterk genoeg zijn om zich vrij te maken? 01 zou ze buigen voor tante's wil en ideeën? heeft haar al zooveel jaren gehoorzaamd, 't niet eenvoudig om daarmede plotseling te We' ken. Tante heeft haar toch een tehuis aange boden nadat ze ouderloos was geworden eS ook inderdaad veel voor haar nichtje gedaan niet dat is zoo. Maar dat geeft haar toch nog het recht om Eva's levensgeluk te verwoesten- Dat zal Eva zelf moeten inzien, het is dood- logisch. Maar zou ze de kracht hebben zie» te verzetten? Zou ze genoeg van hem houden om hem door dik en dun ♦e willen volgen Mag hij wel aan haar liefde twijfelen Heeft z® hem daartoe aanleiding gegeven? De eerste stuurman, die zonder dat Tom iets van heet gemerkt, al even naast he® staat, zegt plotseling nijdig, zoodat hij ervan schrikt: Zeg van Tuilen, hou je hier nog toezicht over het voorschip of sta je maar te suffen- Wat mankeert je deze reis toch? Dienzeifden middag loopt Eva door den tu® van Bella Vista met een schaar en een mand' je, bezig bloemen te verzamelen voor de vazen binnen. Zooals Tom daarginds, twee en tachtig graden westelijker en vijftien gra( ~®n fhdelijker, aan haar denkt, zoo denkt zij aan hem. Een paar duizend mijl scheiden hen, 21, zijn ze' biJ'na tegelijkertijd, va® zelfde gedachten vervuld. Ook Eva is down- t Komt haar voor of ze met iedere bloem o°K van haar geluk afknipt, dat niet vryheid bloeden mag. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2