SALON ERFTEKEUER'TABAK Ons Indisch hoekje Agenda MANSHANDEN Tweede Blad Maandag 24 April 1939 ^tadinieuw-i Feestavond M.S.F. Burgerlijke Stand van Den Helder 00 [Q Goeo paagaatTDïïia L. Wij wonen in Den Helder Wij koopen in Den Helder Uitvoering „De Zingende Jantjes" Reisplan H. Ms. „O. 16 Spaarkas „Den Helder' HX.O.-nieuws Balkan-Perikelen AFHALEN wordt niet De stafmuzikanten zorgen voor een bijzonder geslaagden avond. In afwijking van de Non-stop cabaretavon den, die zoo'n beetje traditie zijn geworden bij M.S.F., werd Zaterdagavond in de Casino zaal een reprise gegeven van de muzikale schets „Van 1864 tot 1939", welke werd opge voerd bij het 75-jarig jubileum van het Staf- muziekkorps. En het is voor de velen, die in Casino aan wezig waren, meer dan een genoegen geweest om deze stafmuziekrevue te aanschouwen. In de eerste plaats door den vlotten, geestigen inhoud, maar voorts vooral ook door de muzi kale prestaties. De voorzitter van M.S.P., de heer Jac. Bos, heette in een kort openingswoord de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder de leden van de feestcommissie van het Staf muziekkorps. M.S.F. had over het algemeen niet over belangstelling te klagen, maar het is ook noodig, dat een dergelijke philantropiSche vereeniging de sympathie van velen heeft. Na een woord van dank aan Marine-autoriteiten en den heer Leistikow voor hun medewerking, geeft hij vervolgens het woord aan onze staf muzikanten. In het begin van deze maand, in ons verslag over het 75-jarig bestaan van het Stafmuziek korps, hebben wij ons reeds uitgelaten over de bijzondere kwaliteiten van deze muzikale schets. Toch willen wij niet nalaten hierop thans nog iets uitvoeriger terug te komen. Want het is een feit, dat de geestelijke vader van dit stuk, de heer Jac. Bos, hier iets heeft gewrocht, dat alleszins de moeite van bespre ken waard is. Wij zullen echter geen namen van spelers noemen, omdat de velen, die hun medewerking hebben verleend, dit zonder uit zondering op een vlotte origineele wijze deden en de muzikanten, ieder op hun terrein blijk gaven beroepsmusici te zijn. Het stuk vangt aan met een proloog door een 100-jarige, die de oprichting van het korps heeft meegemaakt. Direct daarna een scène op het station, n.1. de aankomst van de candidaten voor de Stafmuziek, bijzonder geestig van handeling. Aardig was ook de proefrepetitie. De kapelmeester bleek tevreden te zijn, hoe wel hier en daar een zenuwachtige muzikant nog wel eens een blundert je maakte of chocola tusschen de kleppen van zijn clarinet had. Mooi werd een taptoe van 1895 weergegeven en voortreffelijk was de tafelmuziek in de longroom. Tusschen deze scènes door, wanneer de décorverandering moest plaats vinden, werd voor het doek steeds opnieuw een gees tige gebeurtenis uit het leven der stafmuzi kanten weergegeven, zoodat het publiek aan één stuk werd beziggehouden en dat op een wijze, die de eene lachsalvo na de andere door de zaal deed daveren en men af en toe moeite moest doen om niets van den komischen inhoud te verliezen. Bijzonder goed was de Jazz voor twee vleu gels, die voor dezen avond in de revue was in- gelascht. Hier kwam vooral naar voren de technische bekwaamheid van de beide staf muzikanten, die een viertal nummers ver tolkten. Na de pauze werd vervolgd met „De Marine Jazz Band in Pschorr", die een dusdanige ovatie ten deel viel, dat het noodig bleek het laatste stuk te herhalen. Dat de stafmuzikan ten ook Jazz-muziek uitstekend vertolken, kwam hier naar voren. En dit heeft zelfs geleid tot de oprichting van een band „The Brass Button Band", bestaande uit een elftal muzi kanten van het korps, die zich aanbevolen houden om op feestavonden en dergelijke par tijen de muziek te verzorgen. Gezien het resul taat van dezen avond belooft dit een band te worden, die iets te beteekenen zal hebben. Oergeestig was het volgende tafereel, een scène in de slaapzaal, eveneens een greep uit de belevenissen van het korps. De finale „Vlaggenparade op een modern oorlogsschip" werd met volle aandacht ge volgd. Een bijzondere vinding is dit geweest, juist omdat velen onder het publiek een der gelijke plechtigheid van dichtbij nooit hebben meegemaakt. Een daverend applaus beloonde de heeren muzikanten-tooneelspelers voor het vele werk, dat ongetwijfeld aan het instudeeren van dit geheel, dat uitblonk door originaliteit, vooraf ging. Dank zij de medewerking van de Stafmu ziek, kan M.S.F. terugzien op een avond, die zeker, en nu willen wij niets afdoen van de kwaliteit der voorafgaande uitvoeringen, tot de beste van dit seizoen mag gerekend worden. Tenslotte was een gezellig bal het besluit van dezen avond. 22 April 1939. BEVALLEN: A. VoetsWithaar, d.; E. VenemaKuberna, z. OVERLEDEN: J. van Heerwaarden, (m), 2 jaar. r/ is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij DRUKKERIJ DE BOER die bekend staat om haar goeden smaak De bewoners van Den Helder Komen overal vandaan, En in clubjes, groepen, bonden,. Sluiten zij zich samen aan. Naast de groepen uit provincies Zijn er die van athletiek, Wandelsport en zwemliefhebbers, Voetbal, zang, tooneel, muziek. Philantropie's zijn er velen, Iedereen op hun terrein. Hulpvereenigingen zijn er In Den Helder bij 't dozijn. Hieraan zijn nog toe te voegen Die met richting of neutraal, Doch waaraan zij allen lijden Is een algemeene kwaal. 't Is de kas waarvan de bodem Bijna altijd zichtbaar is, Dit verschijnsel is bestuurders Permanent een ergernis. Om de kas dan wat te vullen Neemt men middelen ter hand, En zeer dikwijls vraagt men offers Aan Den Helders winkelstand. Iedereen moet maar eens weten Dat die stand óók zorgen heeft, En het daarom dubbel mooi is Als zij zoo veelvuldig geeft. Laat de burgerij begrijpen Hoe vereend zij dan ook zijn, Dat het plicht is hier te koopen En niet waar men komt per trein. Wat U wenscht is hier aanwezig, Anders komt het op verzoek, Néén verkoopen doet hier niemand In Noord-Hollands achterhoek. Koopt IJ in Uw stad Den Helder, Wat van verre is gehaald, Is niet beter, is niet mooier, Maar wordt wél te duur betaald. JAC. BOS. Dinsdag geven de „Zingende Jantjes", het Helders R.K. Knapenkoor, met medewerking van het Helder's Kamerorkest, een uitvoering- in Casino. Een aanbeveling hiervoor is eigenlijk niet noodig. Wie de Zingende Jantjes eenmaal ge hoord heeft zal ze opnieuw willen hooren en wie ze nog nimmer beluisterde, moet deze uitvoering niet verzuimen. De heer Hoogervorst, die de leiding van het geheel heeft, heeft zijn jongenskoor op hoog artistiek peil weten te bréngen. De piano-begeleiding is in handen van mevr. C. MoreeDol. Voor bizonderheden zie men de adverten tie in het nummer van Zaterdag. GEWIJZIGDE SAMENSTELLING VAN ONZEN RAAD. Onze beschouwing naar aanleiding van de verkiezingscijfers van Woensdag,behoeft een kleine verbetering. Wij schreven daarin abu sievelijk over het samengaan van de A.R., Chr. Hist. eh C.D;U., bedoeld' was natuur lijk de Christen Democratische Partij, waar van de heer Bot de vertegenwoordiger is. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Het reisplan voor H. Ms. „O 16", onder be vel van den luitenant ter zee der le klasse P. A. Mulock van de Vlies Bik. voor de reis naar Ned.-Indië, via het Suezkanaal, luidt als volgt:- Zaterdag 29 April: Aankomst Lissabon. Dinsdag 2 Mei: Vertrek Lissabon. Woensdag 10 Mei: Aankomst Port Said. Zaterdag 13 Mei: Vertrek Port Said. Donderdag 18 Mei: Aankomst Aden. Zaterdag 20 Mei: Vertrek Aden. Vrijdag 9 Juni: Aankomst Batavia. Men schrijft ons: De sinds 1929 opgerichte Spaar- en Voor- schotvereeniging „Spaarkas Den Helder" ves tigt hierdoor de aandacht van het Heldersche publiek op haar instelling, die reeds verschei dene jaren zeer ten gerieve van een groot aantal Heldersche ingezetenen spaar- en voor schotzegels verstrekt. Deze zegels worden door vele vooraanstaande zaken op elk gebied als betaling aangenomen. Het feit evenwel, dat een combinatie van buiten de stad met onjuiste en misleidende voorstellingen spaarders en voorschotnemers tracht over te halen het met deze voor Helder sche ingezetenen onbekende vereeniging te probeeren, noodzaakt de aangesloten zaken van „Spaarkas Den Helder" het volgende te verklaren: Het rondgestrooide bericht, dat „Spaarkas Den Helder" opgeheven zou zijn of worden, is volkomen onjuist. Eveneens de bewering, dat de zaken, verbonden aan „Spaarkas Den Hel der"; eenvoudig tot deze buiténplaatselijke in stelling zouden,'zijn overgegaan. Ook dit is een ernstige fout en volkomen in strijd met de werkelijkheid. Blijkbaar alleen bedoeld om ,,Spaarkas"-klanten te „winnen". Men wachte zich dus ervoor aan deze bewe ringen geloof te hechten. Verwijzende naar haar advertentie in dit No. wijst het bestuur van „Spaarkas Den Helder" de Heldersche in gezetenen erop, dat zij nu en in de toekomst energiek doorgaat met het uitgeven van spaar- en voorschotzegels, die ten allen tijde voor het volle bedrag inwisselbaar zijn in alle bij haar aangesloten Heldersche zaken. „Spaarkas Den Helder" blijft dus niet alleen bestaan, maar blijft de eenige plaatselijke spaar- en voorschot-instelling, die reeds velen tot nut is en in de toekomst zeker-nog veel meerderen zal dienen. Zij vormt reeds 10 jaren en zal nog langen tijd. de zeer geWenschte financieringsschakel Vprmentpss.chen vele Haldgrsohe burgers en een uitgelezen 'aantal" eür'Ste klas Heldersche zaken. Ieder, die op eenigerlei wijze spaarzcgels be trekt of voorschot opneemt, zij dus ten volle gerustgesteld. Hun belangen worden niet alleen goed behartigd, maar ook in de toekomst kun nen zij er zeker van zijn, dat zij hun volle ver trouwen aan de „Spaarkas Den Helder" kun nen blijven geven. „Spaarkas Den Helder" zal zich ook in de toekomst dit vertrouwen waar dig toonen. - Naar wij vernemen heeft het plaatselijk Werk-Comité van de Nationale Vereeniging tot Bevordering van Harmonische Lichaams ontwikkeling dit jaar wederom, door bemid deling van B. en W. alhier, de beschikking ver kregen over het, voor hun doel zoo uitstekend o-eschikte terrein aan de Kemphaanstraat. Vanaf 15 Mei zal gedurende lederen Dinsdag avond van 7—9 uur geheel kosteloos de gele genheid bestaan zich onder deskundige leiding voor de H.L.O.-proeven te bekwamen. Het ligt in het voornemen deze proeven in de maand J u 1 i a. s. af te nemen. Van het bestuur der Heldersche Zwemver. is toestemming verkregen geheel kosteloos van hun zwemgelegenheid aan den dijk ge bruik te mogen maken, voor het afnemen der zwemproeven. Zeer zeker een voorbeeld ter navolging. Daar verschillende sport- en schoolvereeni- gingen als begunstiger zijn toegetreden en door B. en W. alhier toestemming is verkregen tot het houden van een verloting, heeft het werk-coinité het allerbenoodigste sportmate- riaal kunnen aanschaffen. Gezien het succes, hetwelk het werk-comité in 1938 heeft gehad (aan 65 candidaten kon een diploma worden uitgereikt) twijfelen w(j er niet aan, of ook ditmaal zal het aan belang stelling niet ontbreken. Nog zij vermeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden het beschermheerschap van de Vereeniging heeft aanvaard, terwijl in de laatstgehouden vergadering te Amsterdam het hoofdbestuur heeft besloten, het voorstel van ons plaatselijk werk-comité n.1. om voor de jeugdgroepen (1416) ook de wandelproef verplichtend te stellen, te aanvaarden. Voor verdere inlichtingen kan men zich steeds wenden tot den plaatselijken secretaris, den heer H. Lastdrager, Tuinstraat 24. RIJWIELMISERE. Een bewoner van de Middenstraat vermistte zijn fiets, die hij onbeheerd had neergezet voor een huis. Toen hij klacht deed bleek, dat het rijwiel bereids aan het hoofdbureau be zorgd was. Een Tuindorp-bewoner deed aangifte, dat zijn fiets weg was. Juist toen men op onder zoek wilde uitgaan, werd gemeld, dat een rijwiel uit dë Binnenhaven opgevischt was. Na vergelijking bleek, dat het dezelfde fiets was. MISHANDELING. Een bewoner van de Dijkstraat heeft aan gifte gedaan, dat zijn zoontje door een andere bewoner is mishandeld. BELEEDIGD. Een bewoonster van de Brakkeveldweg deed aangifte, dat z(j door een andere be woonster is beleedigd. RUIT GE.MOERD. Een bewoner van de Hartesteeg kwam ver tellen, dat te zijnen nadeele een ruit door een knaap is vernield. Wie de Bataklanden (Noord-Sumatra) be reist, wordt getroffen door de monumentale gebouwen van het Bataksche volk. Twee typen van huizen vallen op: dat van de Toba- en dat van de Karostam. Daar de Toba-Bataks voort durend met elkaar in onmin leefden, doorloo pend er op bedacht moesten zijn, dat ze werden aangevallen, werden de kleine dorpjes op de meest ongenaakbare plaatsen gebouwd, het liefst op de hoogste met steilen wanden afloo- pende heuveltoppen. Bovendien werden ze op nieuw omgeven vet dikke wallen, begroeid met de zeer moeilijk te vernielen bamboe-doeri). Doeri beteekent stekel, doorn. Die doorns zijn zeer lang en scherp! In de versterkte wal diende een smalle opening tot ingang. Die in gang kon heel gemakkelijk worden afgesloten Nu er rust in het land 1 eerscht, zijn die ver dedigingsmiddelen niet meer noodig. Bij het verzamelen van de materialen voor den bouw van de woning nam men allerlei voorzichtigheidsmaatregelen in acht, die tot doel hadden om de geesten niet te ontstem men, zoodat men rustig kon wonen. De voorzijde van het huis steekt ver buiten de romp van de woning uit. Zoo kreeg men bescherming tegen de zon bij het ontbolste ren der rijst in het houten blok, dat vlak voor het huis staat; bij het weven; het herstellen der netten; het voederen der varkens eh kip pen; het ontvangen van bezoek enz. Op die plek bracht de Batak het grootste deel van den dag door, omdat het binnenshuis zoo don ker was. Het luifelvormige dak beschermt het kostbare snijwerk tegen regen en zon. Die versieringen hadden magische beteekenis, o. a. om kinderzegen af te smeken, want het hebben van veel kinderen is voor den Batak de grootste weldaad die de goden hem kunnen verschaffen. De dorpen der Karo-Bataks zijn soms groo- ter dan die der andere stammen. Ook die woonplaatsen waren vroeger versterkt. De huizen zijn er niet om een vierkant gebouwd, maar ze staan meer grillig door elkaar. Maar toch niet heelemaal! Ze staan in één richting, n.1. in die van de er bij stroomende rivier. Dit heeft zijn beteekenis: zal het mensch goed gaan dan moet hij met de natuur meegaan, deze niets in de weg leggen. Op de foto ziet u, dat de Karo-woningen 'n ander type vertoonen dan dat der Toba-Ba- taks. Ze zijn bewoond door verscheidene gezinnen tot acht toe. Van binnen zijn ze don ker en onbeschrijfelijk vuil! Hoe mooi, hoe merkwaardig goed ze in het landschap passen, behoorlijke woongele- genheden vormen ze niet! Uit het oogpunt van volkshuisvesting is het dan ook niet te betreuren, dat ze verdwijnen. Vooral in het Zuiden, bij de Toba-Bataks, is dit het geval. De oorspronkelijke, mooie versierde huizen zijn er reeds schaars. Op de voorgrond links ziet u een steenen bak. Hij is gevuld met water, dat er door buisleidingen is ingebracht. Vrouwen zitten er bij te wasschen. Dit is een groote verbete ring, door het bestuur ingevoerd, want de vrouwen behoeven nu het kostelijk vocht niet meer van ver te halen. Dit komt de zinde lijkheid ten goede. Vroeger werd het vee onder de huizen ge stald, Dit met het oog op diefstal e.d. Het is verboden. Ook met het oog op de zindelijk heid. En zoo dringt langzamerhand in sanitair opzicht de beschaving ook in de Bataklanden door. Dit afgezien van het groote beschavings werk der Zending, die trouwens ook in dit opzicht werkzaam, is, direct en indirect. H. F. TILLEMA. Het belangrijkste wat zich momenteel in politiek Europa afspeelt, is ongetwijfeld de wijze waarop de Balkan thans „bewerkt wordt, een woord, dat misschien wel niet ge heel taalkundig juist is, doch dat de bedoeling ongetwijfeld verraadt. Wat thans van intrensiek belang is, is de wetenschap aan welk front zich in de toe komst, bij een mogelijk conflict, de Balkan, zal scharen. Aan het front van de as Rome-Berlijn, dan wel aan het front van de „as" Londen- Parijs. Duitschland spaart kosten noch moeiten zich van de medewerking der Balkan-landen te verzekeren. In de eerste plaats tracht hij deze te verkrijgen door commercieelen invloed. Vrijwel naar alle Balkan hoofdsteden heeft de economische „generale staf" van het Derde Rijk gedurende de laatste maanden afgevaar digden gestuurd. Bedoeling is een import-, doch tijdens uitvoermarkt te verkrijgen. Mid dels economischen invloed hoopt men de Bal- kanlanden tot invloedssfeer te maken. Dat alles kan echter alleen dèn succes oog sten indien er een einde gemaakt wordt aan de beteekenis van de Balkan-entente. Het is Hon garije, dat zich kort geleden vóór de totalitaire staten verklaarde, dat daarbij als stootblok moet fungeeren. Als eerste coupe moet thans Hongarije zorgen, dat Joego-Slavië, waarin het veel invloed heeft, lid van het Anti-Komin ternpact wordt, De positie van Joego-Slavië is weinig benij denswaard. Als men de kaart van ons wereld deel bekjjkt, ziet men dat het thans ingekap seld ligt tusschen Duitschland, Italië, Bulgarije en Hongarije. Wat zal dit land doen Zal het zich weten te ontworstelen aan den steeds grooter worden den drang der omringende staten die er op uit zijn hier een vazalstaat te formeeren of zal het zijn zelfstandigheid weten te handhaven, iets wat men uitermate groote beteekenis is voor de geheele ontwikkeling in Europa gedurende deu eersten tijd. Want het is zeer duidelijk: gelukt het Rome- Berlijn inderdaad Jugo-Slavië onder de voet te loopen, dan is het vrijwel vaststaand, dat hiermede een deel der „omsingelings-politiek" van Engeland tot mislukking gedoemd is. Polen zal door het afsnijden der banden met de Balkan op zichzelf zijn aangewezen en het is te verwachten, dat het, op deze manier geisoleerd zijnde, weinig zal voelen voor het toonen van een gewapende vuist indien dit noodig mocht blijken. Leest men de beschouwingen in de wereldpers, dan is een pessimistische tendenz niet te ontkennen. In diverse hoofdsteden van Europa wordt al min of meer bedekt aange nomen, dat Jugo-Slavië, als voornaamste Bal kan-barrière, binnenkort zal vallen, zij het dan niet noodzakelijk in een gewapend conflict. Aan den anderen kant is daar echter de diplomatieke actie van Londen. Een actie, die men niet onderschatten moet. Men kan er van verzekerd zijn, dat het Britsche rijk thans zijn hoogste en beste troeven uitspeelt om Jugo- Slavië te behouden als stootblok in Europa en dat het daarbij, net zoo min als de as, op kosten noch moeiten kijkt. Zuid-Slavië zou echter reeds, naar telegrammen melden, door de as „genomen" zijn Binnen korten tijd zullen wij weten wie in dit diplomatiek tournooi de overhand behaalde. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 3—5 uur en van 7—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De vallei der reuzen" en „Het meisje met de zeven bontmantels". Rialto, Spoorstraat half 8: „Jongensstad". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Dreaming lips" en „Speciaal verlof" Heden: Musis Sacrum, Soiree „Decentia". Casino, 8 uur: Jubileumuitvoering Chr. Mannenkoor. Dinsdag ?5 April Casino, 8.30 uur: „Zingende Jantjes". Zaterdag 29 April. PoUlak SaCrUm: Cursus"Bal Dansinstituut Zondag 30 April. Musis Sacrum: Oranje-Soiree. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 747 3 Temperatuur lucht: g'J. Wind: richting W.Z.W.; kracht 4 Licht op: HAVEN VAN NIEUVVEDIEP: 22 April. 1939. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. stoomschip „Mavis",

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5