Treffende plechtigheid te Heemstede D K W A<}eticla 31 Vertrek H. Ms* O 16 naar Indië Groote belangstelling van autoriteiten, vrienden en collega's Heldeiéehe Prins Bernhard in Den Helder Tweede Blad Dinsdag 25 April 1939 n.,Hsecretaris Kamman teraardebesteld Woorden van dank en hulde* Een schat van bloemen Hudike'rii He Boel Ter bijwoning van normale oefeningen op H. Ms. „Tromp' Een schip vaart uit: Burgerlaj&e Stand van Den Helder Joego-Slavië afgeschreven? {V au onzen eigen verslaggever.) Groote belangstelling. Het was wel een zéér groot gezelschap, dat zich te half drie in de aula op de Heemsteed- sche begraafplaats had verzameld. Wij zagen daar o.a. het Kamerlid, de heer Ch. v. d. Bilt, prof. G. A. van Poelje, secreta ris-generaal van het Departement van On derwijs, oud-burgemeester van Haringhuizen, van Wieringerwaardden heer Quant, oud hoofdcommies van het secretarie in Den Hel der; den heer N. Vos, vice-voorzitter van den Ned. Bond v. Gemeente-ambtenaren, en gem— secretaris van Heemstede; den heer Koster, redacteur van het Weekblad van den Bond, verschillende gemeente-ambtenaren van Haar lem, vertegenwoordigers der afdeelingen Gel derland, Friesland, Overijsel en Nd-Holland van den Bond. Voorts Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgem. v. Heemstede en voorzitter van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland, benevens de heer Jansonius, secretaris. Burgemeester Slob van Haarlem mermeer, voorzitter van de afd. Haarlem van den Bond; de heer Kooyman, lid van Gedep. Staten van N.-Holland, bestuursleden van diverse ambtenarenvereenigingen, de heer C. S. de Haas van Dorser, voorzitter v. d. Bond v. Directeuren van Maatschappelijk Hulp betoon, Mr. J. N. Heerkens Thysen, oud-lid Eerste Kamer en voorzitter van de Ver. voor Gemeentebelangen, bestuur van afd. Leiden van den Bond, den heer Wringer van de Broe derschap van Gemeente-ontvangers, den bur gemeester van Maarsen, verschillende oud gemeente-secretarissen en den heer Kruijsse, hoofd v. d. Alg. Nederl. Politiebond. Uit Den Helder. Tal van Heldersche autoriteiten en vrienden waren eveneens aanwezig. Vrijwel alle takken van gemeentedienst wa ren vertegenwoordigd. Wij noemen o.m. wet houder W. de Boer, den heer Dokter, den heer Maas, den heer Bandsma, den heer Stol, den heer Teune, den heer v. d. Hoeven, den heer van Dalen en den heer Wessel. Voorts een aantal ambtenaren van de Secretarie, het be stuur van de plaatselijke afdeeling van den Bond en den chef-bode van het Raadhuis. Speciaal mogen wij hier wel de aan dacht vestigen op de aanwezigheid van oud-burgemeester Houwing, die de reis uit Den Haag naar Heemstede had onder nomen om getuige te zijn van het af scheid van hem, waarmede hij zoo lang had samengewerkt. De komst van den bejaarden oud-magis traat, met zijn markante figuur on danks den lioogen ouderdom, deed met name de aanwezige Heldersche vrienden en collega's van wijlen den heer Kamman, weldadig en sympathiek aan. Het orgel van de aula speelde het Largo van Handel en het was treffend, dat juist op dat oogenblik het sombere wolkendek scheur de en de eerste zonnestralen van dien dag, getemperd door het glas-in-lood vielen. Het was een onverwacht symbool van het karak ter van den heengeganen oud-gemeente-amb- tenaar, in wiens leven de zon-zijde zulk een voorname plaats innam. Voor in de aula stond de kist met het stoffelijk overschot opgebaard. Enkele kransen van prachtige aronskelken en witte seringen braken het sombere zwart van het floers. De heer N. Vos: Als eerste der sprekers neemt dan het woord de heer N. Vos, vice-voorzitter van den Ned. Bond v. Gem.-Ambtenaren. Na vele jaren onze leider geweest te zijn, aldus spr., werd gij ons nog in de volheid van Uw leven ontnomen. Maar mogen wij dan al met droef heid geslagen zijn om Uw heengaan, daar naast zijn wij dankbaar. Dankbaar, voor het zeer, zeer vele, wat ge voor ons gedaan hebt. Gij, vriend Kamman, was een mensch van jjlltlllllIHNIII illl Illl illl illllllllllllllllllll Ulk Gedurende het SS dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge sprek: Het drukwerk. Hoe kon het ook anders: met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd! Onder zeer groote belangstelling van vrienden, oud-collega's en autoriteiten uit alle deelen des lands is gistermiddag op de begraafplaats te Heemstede, het stoffelijk overschot van oud-gemeente secretaris J. Kamman, ter aarde be steld. Zeer duidelijk is b\j het gesprokene in de aula der begraafplaats naar voren gekomen, welke plaats de heer Kam man in de harten van velen innam en welk een zeer belangrijk verlies zijn heengaan beteekent voor den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, waar van hij sedert vele jaren het voorzitter schap bekleedde op een wijze, die men niet anders dan eervol kan noemen. De opvallend groote belangstelling, ook uit Den Helder, was een treffende demonstratie van medeleven en tevens het bewijs, dat men den zeer geachten oud-gemeente-secretaris niet vergeten wien licht uitstraalde en die de gave bezat dat licht aan anderen te schenken. Ge waard een blij mensch en ge bezat de gave ook an deren te kunnen verblijden. Hard, heel hard hebt ge gewerkt. Werk, waarvan velen van ons thans de vruchten plukken. Jaren lang zijt ge onze voorzitter geweest en wij zullen U missen. Maar ge kunt er van verzekerd zijn, dat Uw plaats in onze harten blijft en dat ge niet vergeten zal worden. Dat bleek reeds hedenmorgen zoo duidelijk bij de vergadering van het hoofdbestuur, waarop al Uw vrienden aanwezig waren. En nu zijt ge heengegaan, heer Kamman, gij, die met en voor allen leefde, en dit zal met name Uw vrouw en Uw kinderen zwaar vallen. Vooral haar, die alleen achterblijft. Dat zij een troost moge putten uit de groote liefde, die ge haar toedroeg. Vriend Kamman, ik wensch je de groote rust toe, die God na dit drukke leven kan schenken. Een rust, die je zoo zeer verdiend hebt. Namens alle ambtenaren groet ik je en geef de belofte, dat je voort leeft in onze harten. Rust in vrede. Wethouder W. de Boer. Hierna is het wethouder W. de Boer, die het podium beklimt. Deze releveert allereerst het afscheid van den heer Kamman, uit Den Helder. Toen zoo velen bijeen waren om den gezienen secretaris een vaarwel toe te roepen. Hoe duidelijk is toen niet gebleken, welke plaats hij in Den Helder heeft ingenomen. De heer De Boer roemt de geweldige werk kracht van den overledene en tevens diens bijzonder en gezond verstand. Warm en innig, aldus de wethouder, klopte Uw hart, en dat niet alleen voor Uw taak, voor Uw werk, maar ook voor allen, wier belangen bij U in zoo goede handen waren. Ge waart een mensch van groote kennis. Vol van wijsheid, zooals men dat slechts zel den aantreft en ge hebt in de vele jaren van Uw loopbaan een ieder gegeven, wat hem toekwam. Daarvoor dank ik U nogmaals, na mens het Gemeentebestuur van Den Helder. Na een enkel woord tot den Bond, richt de heer De Boer zich tot mevrouw Kam man en de kinderen. Ik heb U goed ge kend, aldus spr., en ik hoop, dat ge den slag zult dragen, zooals het groote en goede menschen betaamt. Ge zult daarbij getroost worden door de wetenschap, dat ge een man en vader hebt bezeten, van een karakter, waarop slechts weinigen kunnen bogen. Voorts spreekt Mr. Ubbing, van het bestuur van den Bond v. Gem.-Ambt. Deze roemt de samenwerking, die hij reeds sedert jaren met den heer Kamman mocht hebben, en tevens diens vele en belangrijke werk, dat de over ledene voor den Bond gedaan heeft. Zijn ad viezen waren altijd juist, zijn wijze van wer ken trof men zelden aan. Van alle zaken trachtte hij steeds den kern te raken. Tot aan het einde van dit welbesteede leven wa ren zijn gedachten bij het werk van den bond. Uit den grond van zijn hart dankt spr. den heengegane voor alles wat hij deed voor de organisatie. De heer K. de Boer, burgemeester van Har- dinxveld en bestuurslid van den Bond, spreekt woorden van dank, ook namens de instellingen van den Bond, o.a. namens de advies-com missie, het Hulpfonds en het Rust- en Vacan- tieoord. Iedere branche had de aparte belang stelling van den heer Kamman. Spr. geeft de verzekering, dat men zijn nagedachtenis zal eeren en tevens zijn werk, waaraan hij zijn leven gaf. De heer Jansonius memoreert, dat de heer Kamman 20 jaar geleden lid der organisatie werd en steeds zijn breede kennis van admini stratieve en bestuursaangelegenheden in dienst van het bondswerk gesteld heeft. Hij was een rustig en bezonken werker, voor jongere col lega's een vriend en vader en voor allen: een wijze raadgever. Namens het bestuur van de Vereeniging voor Gemeentebelangen spreekt het oud- Kamerlid Heerkens Tijsen, die zegt zich de vereeniging niet te kunnen voorstellen zonder den heer Kamman. Hij was iemand, die het steeds opnam voor de minsten. Voor den een ling stond hij altijd op de bres. Hij vervulde een positie, die men slechts kan verkrijgen uit rijke ervaring. Met weemoed ziet men thans de leege plaats. De heer Van Dalen. De heer P. van Dalen, gemeente-ontvanger van Den Helder, releveert de ontstellende mare, die door Den Helder ging bij het verne men van het overlijden. En nóg kan men het zich moeilijk voorstellen, dat de krachtige heer Kamman heengegaan is. Sprekende namens de hoofdambtenaren van Den Helder wijst de heer Van Dalen op de zeer bijzondere plaats, die de overledene steeds ingenomen heeft m Den Helder, waar hij een vriend en vader voor allen was. Mevrouw Kamman en den kinderen betuigt de heer Van Dalen zijn deelneming. Hij hoopt, dat God hun kracht moge geven bij het dragen van den slag. Spr. besluit met het geven van de verzekering, dat de nagedachtenis van den oud-gemeente-secretaris bij allen in liooge eere zal blijven. Dan daalt te stilte in de intieme sfeer van de aula en in mineur gaan de klanken van Grieg's indrukwekkend „Ases Tod" door de ruimte. En de baar wordt opgenomen en uit de aula gedragen. Er achter schrijden de vele vrien den van wijlen den heer Kamman, velen met gebogen hoofd, hun ontroering nauwelijks kunnende bedwingen. Het gaat langs perken van gele narcissen en paarse crocussen, die staan te bloeien en geu ren. Overal hoort men vogels zingen en fluiten. De zon toovert parels in de regendruppels, die de bloemkelken vullen. De bloemen. Rondom de groeve, in de dennentakken, ligt een schat van bloemen. Blanke serin gen, aronskelken en lelies. Het is een fes tijn van jong en geurend leven. Daar zijn kransen van het Gemeentebestuur van Den Helder (met linten in de kleuren der stad), Afd. Den Helder van het „Roode Kruis", Ned. Bond v. Gemeente-Ambtenaren, van de afdeelingen Friesland, Utrecht, Gelderland en Zeeland; van de Heldersche afdeeling, het Raadhuis, personeel Bondsbureau, onder-afd. Leiden, Hoofdbestuur der Ver. van Ambtena ren der Gemeentefinanciën, en van den Bond van Burgem. en Secretarissen. Eén voor één komen ze: eerst Mevrouw Kamman en de kinderen. Dan de vrienden en collega's. Telkens een hand strooibloe- men, die neerdwarrelen op de kist. Het is het laatste afscheid aan een goed mensch, aan iemand, die wel veel vrienden, maar géén vjjanden telde. Als de laatste hand bloemen gestrooid heeft, is het Ds. G. Borger, die het „Onze Vader" bidt. Een gebed, dat onder groote aandacht beluisterd wordt, en waarna een minuut stilte volgt. Dan is het de zoon van wijlen den heer Kan man, die namens de familie dankt voor de eer, zijn vader bewezen. Er is slechts één RT - en alle imitatie blijft toch maar imitatie! Alleen het DKW-embleem geeft U zekerheid voor DKW-betrouwbaarheid DKW-economie DKW-service Model RT Standaard-Model f. 245.- Luxe-Modelf. 260.- Reeds voor t 42.- bent U bezitter van een échte RT. Gemakkelijk betalingssysteem. Importeurs: HART NIBBRIG GREEVE N.V. Parkstraat 91a Den Haag Telefoon 116078. Overal agenten. De heer Kamman rust in de vredige stilte van den doodenakker te Heemstede. De gedachten van velen zullen nog gerui- men tijd bij hem verwjjlen en zijn vrienden en collega's zullen hem nimmer vergeten. Geen officieel bezoek. Hedenmorgen te 11 uur heeft Den Helder plotseling bezoek ontvangen van Prins Bern hard. Met een auto, waarin zich behalve de Prins de adjudant Jhr. E. J. v. Holthe bevond, arriveerde de Prins voor het Paleis, alwaar Hij ontvangen werd door den commandant der Marine, Schout-bij-Nacht H. Jolles. Vervolgens begaven zich de Prins en de Sehout-by-Nacht naar de gereedliggende sloep voor het Commandementsgebouw, alwaar ge ëmbarkeerd werd. Het doel bleek te zijn H.Ms. „Tromp", welke ter reede lag en waar mede de Prins zee koos ter bijwoning van een normale schietoefening aan boord van den flottieljeleider. Hoe lang dit on-officiecle bezoek van Prins Bernhard aan den flottieljeleider zal duren, viel hedenmorgen met geen enkele zekerheid te voorspellen. Verwacht werd, dat de Prins eerst hedenavond laat aan de haven zal debarkceren. Donker, somber weer met een neerdrei nenden regen, dat was de entourage van het vertrek van H. Ms. onderzeeboot O 16, die gisterenmorgen om 11 uur onder commando van luitenant ter zee le kl. P. A. Mulock v. d. Vlies Bik, uit onze haven naar Zuidelijker gewesten de ste ven richtte. Er waren niettemin nog enkele honderden belangstellenden, meest familieleden van de 35 vertrekkenden O 16-ers, die het slechte weer getrotseerd hadden. Ook diverse officieren be hoorden tot diegenen. Het vertrek. Even voor elf snerpte het felle bootsmans fluitje door de lucht. Plotseling kwam er be weging. in de massa menschen, die daar nog gezellig met elkaar aan het kouten waren. Menschen maakten zich los van die groep en begaven zich aan boord. Even was er appel, vier bij de voortros, vier bij de achtertros, alles oh kay, en voor de tweede maal snerpte het fluitje. Voortros los! Meteen was de verbinding van wal en boot verbroken. Marinemenschen, ach die zijn dat afscheid al zoo langzaam aan wel gewend, er was geen aarzeling, geen moment van zich overgeven aan droefheid, met een „nou, het ga je goed" werd er vaarwel geroepen, aan dierbaren en bekenden. Toen begon de tocht door de haven. Op alle schepen, op de „v. Heemskerk", de „Gelder land", het Wachtschip", de kleinere bootjes, kortom overal, waar de O 16 passeerde, klon ken de signalen, daarna gezwaaid, geroepen. En even slechts trekt er zoo'n eigenaardig gevoel door je heen, als je die eenheid, die ont roerende eenheid ziet, waar onze Marine zoo trots op kan zijn. Bij Wierhoofd. Verder was de O 16 geschoven, op eigen kracht varend, langs al die collega's. Toen klonk het Wilhelmus plotseling op. De Staf- muziek nam afscheid... Het „Leve de Koningin" aangeheven door de hooge marine-autoriteiten, die als vanouds op het Wierhoofd hadden plaatsgenomen, nu gesecondeerd door die der Landmacht, vulde de stilte die op ons volkslied volgde, prachtig aan. Die roep echode terug van boord der O 16 af en toen volgde er nog een aller laatste gewuif, een allerlaatste geroep onder de tonen van een vrooijjken marsch, forsch zwaaide de O 16 haar voorsteven Marsdiepwaarts. De O 16 was haar groote reis naar de Oost begonnen. Onze allerbeste wenschen vergezellen haar. BEVALLEN: H. J. P. Heestersde Nijs d M. J. de Vries—van der Vlies, z.; W. G 'van der Maas—Greuter, z.; C. G. Mahieu—Hoe- be, z. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Ned. motorschip „Veloci- Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche m.s, „Drake". We leven in een merkwaardlgen tijd. Zoo merkwaardig, dat men geneigd is iederen dag een „historische" te noemen. Misschien is dat ook wel zoo. Onze kinderen en kinds-kinderen zullen het later ervaren in hun Algemecne Geschiedenisboekjes. Zoo snel gaat het leven, en dan doelen wij inzonderheid op het politieke leven, voort, dat het eene buitenlandsche overzicht het volgen de schier achterhaalt, alvorens het ter perse is. Schreven wij gisteren toch nog in sombere bewoording over het toekomstig lot van Joego slavië, het te Venetië gepubliceerde commu niqué, inzake het resultaat van de besprekin gen tusschen Ciano en Markowitsj, is wel zoo duidelijk, dat onze pessimistische verwachtin gen inderdaad op waarheid gegrond bleken. Alles is koek en ei. De verstandhouding tus schen Joego-Slavië eenerzijds met Italië an derzijds met Duitschland „laten-aan-hartelijk- heid-niets-te-wenschen-over". Ziedaar, het staat er zwart op wit. Voorts zal men voort gaan op een basis van „vertrouwelijke samen werking", een samenwerking, die ons onwille keurig doet terugdenken aan Albanië en Italië... Nu is het echter een goedkoope aardig heid om ironische opmerkingen over Joe go-Slavië, dat zich langzamerhand als belangrijkst Balkan-onderdeel heeft opge worpen, te maken. Men moet maar eens een blik op de gewijzigde kaart van Europa slaan en zich dan indenken, dat het Nederland is. En daarbij de mentali teit van de totalitaire staten kennende, zal de lust tot lachen U vergaan en tevens waarschijnlijk die van het maken van sar castische grappen. Inderdaad, Joego-Slavië is weinig benijdens waardig. Het zit in een soort bankschroef. Het moet laveeren tusschen het Scilla van Italië en het Charibdus van Duitschland en het zal beide gevaarlijke uitersten slechts dén kunnen omzeilen als de staatslieden van dit Balkan- land het hoofd koel en de betrekkingen warm weten te houden. Slagen zij daarin niet, dan voorzien wij binnen den kortst mogeljjken tijd een catastrophe. Maar behalve dat de twee totalitaire staten Joego-Slavië het vuur aan de schenen leggen, zijn daar nog twee andere landen. Hongarije en Bulgarije hebben revisie-eischen ten koste van dit land. Er is een belangrijke Duitsche en Hongaarsche minderheid, voorts een allesbe halve onbelangrijke Bulgaarsche minderheid, ferwijl men voorts nog rekening te houden heeft met zooiets als een Kroatische en Ser vische minderheid. Ziedaar, de toestand in Joego-Slavië. Er zijn tientallen mogelijkheden voor conflicten. Iede ren dag kan er iets gebeuren; één minder diplomatieke zet van een Joego-Slavisch staatsman en de bal raakt aan het rollen met alle catastrophale gevolgen daarvan. Vandaar, dat wij ons niet hebben te verwon deren over de uitermate soepele lankmoedig heid van dit land, dat blijkbaar liever de vriendschap zijner groote naburen beërft, dan hun vijandschap. Men kan daarover oordeelen zooals men wil, een feit is, dat Joego-Slavië hier te kiezen heeft uit twee kwade uitersten, waarvan het thans meent de minst kwade ge kozen te hebben; de vriendschap van Italië en Duitschland. Vermoedelijk is Joego-Slavië afgeschre ven voor de politiek van de as Parijs Londen. Wat hiervan de gevolgen z(jn? Het valt met geen enkele zekerheid te zeggen. Evenmin als het het te bepalen valt, hoe de overige Balkan-landen zullen reageeren. Zullen ook zij capituleeren Beraamt Londen-Parijs reeds een tegen zet? De eerstvolgende dagen zullen het onge twijfeld leeren. Verslapt door langdurige arbeid. Een uurtje verzet met een lekkere koele borrel in ,,De Toelast", doet U goed BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Orkaan" en „Geketende Hartstochten". Rialto, Spoorstraat half 8: „Jongensstad". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Dreaming lips" en „Speciaal verlof" Heden Casino, 8 30 uur: „Zingende Jantjes". Donderdag 27 April. Casino, 8 uur: Uitvoering „Harmonie". Zaterdag 29 April. Musis Sacrum: Cursus-Bal Dansinstituut Polak. Casino, 8 uur: Uitvoering „Harmonie". Zondag 80 April. Musis Sacrum: Oranje-Soiree. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 7470 Temperatuur lucht; fi Wind: richting N., kracht: Licht op: 7 4? Bg het iaat«t gehouden examen Jaagde te s-Gravenhage voor 2en Stuurman Gr Han delsvaart de heer H. Berndsen

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5