CHINA RAADSEL RADIO zonder opvoeding Het groote Roosevelt zegt*** Predikbeurten Polen heeft vo'doende olie-voorraden De Olympische Spelen te Helsinki Auto met zes militairen verongelukt Cultureele bijstand aan werkloozen Ford komt met nieuwe tractor ploeg WAAR SCHUILT DE KRACHT VAN HET CHINEESCHE VOLK? De beteekenis van de gebeurtenissen in het Verre Oosten ligt niet alleen in de beslissing van een wapenstrijd tusschen China en Japan om de po litieke heerschappij, doch is het wor stellen van 'n duizendjarig verleden om het behoud van geestelijke erfe nissen, dat zijn stempel drukt op den oorlog, d.w.z. het verweer van de oudste cultuur in Oost-Azië (ja misschien wel in de geheele wered) tegen de jongere ontwikkelingsvor- men van Japan, dat zich aan het moderne leven heeft aangepast en Oost-Azië beheerschen wil. De taaie tegenstand, die de Chineezen Japan bieden, hoewel dit land reeds de voornaamste gedeelten van het groote land heeft bezet, dwingt onwillekeurig tot een beschouwing der krachten, die de Chineezen hiertoe in staat stellen. En de grootste kracht der Chineezen ligt niet in hulp materieele hulp van buitenaf, doch in hun sterke innerlijke en geestelijke kracht. f De Chinees denkt in eeuwen. Zeker, in technisch opzicht werd China in den loop der laatste eeuwen door Europa overvleugeld, hoewel de Chineezen reeds de zijdeteelt, het schrift, porcelein, papier en buskruit kenden, eeuwen vóór de Europea nen (3000 j. v. Chr. vond men in China b.v. al de zijdecultuur, die pas in de 7de eeuw n. Chr. in Europa werd ingevoerd). Wij, snel- levendc Europeanen, denken slechts in ja ren en tientallen jaren de Chineezen ech ter denken in eeuwen; het leven van één Chinees is maar een klein stukje van het leven van zijn familie en een nog kleiner stuk van het leven van zijn volk. De meeste Westerlingen zijn altijd vol bewondering over nieuwe uitvindingen of prestaties op het gebied der techniek. Wie de geschiede nis van China kent, verbaast zich telkens weer er over, dat de oeroude cultuur van ditland bewaard bleef en dat zich met haar het grootste volk op aarde ontwikkelen kon, zonder dat het technische verbeteringen noo- dig had. De gepasseerde eeuwen zagen hoog ontwikkelde culturen en volkeren ondergaan en andere haar plaatsen innemen; de lee- ren van Loa-Tse, van Confucius (Kong- foetsje) en van Boeddha zijn echter ook he den ten dage nog grondslagen voor de Chi neezen, en uit de gedachtengang van deze drie groote wijsgeeren werden de wetten ge- fchapen, die voor het grootste gedeelte nog n den tegenwoordigen tijd gelden en die de vele oorlogen, welke China reeds hebben geteisterd doch niet verslagen, weerstaan hebben. „China is een zee, die alle rivieren, welke erin stroomen, zout maakt" geen zin kan de bijna sprookjesachtige „opzuigingskracht" óf het absorptievermogen van het Chinee- sche volk beter kenteekenen. De Mongolen en de Mantsjoe's, die zich in het Japansche Rijk gedeeltelijk als veroveraars, gedeeltelijk als kolonisten nederzetten zij allen heb ben de Chineesche zeden en gewoonten over genomen, zijn Chineezen geworden. Ook Mantsjoerije en het tegenwoordige Mantsjoe- kwo droegen altijd een Chineesch karakter. De enkele tienduizenden met zuiver Mant- sjoe-bloed vormen maar een heel miniem ge deelte van de 35 millioen menschen, die in Mantsjoekwo leven en overwegend Chi neesch zijn. Het geheim. Het trotsche bewustzijn van hetab- sorptievermogen van het Chineesche volk is de eenige oplossing van het groote raadsel, waarom China het vooruitdringen telkens opnieuw weerstaat, hoewel de hoogstaande ethiek van den ontwikkelden Chi nees iederen oorlog als een over blijfsel van barbaarsclie methoden uit oude tijden beschouwt, een op- passiviteit nadert en die «ons ver wonderd doet afvragen, hoe het mo gelijk is, dat China niet reeds lang geleden als volk en staat werd ver nietigd. China leeft echter en groeit ook heden nog; men mag aannemen, dat er ieder jaar ongeveer 5 millioen kinderen in China wor den geboren. Confucius heeft gezegd: „De kinderliefde is de bron van alle deugden, de zuilen, op welke alle zedcnleeren rusten". Op deze regel is het geheele Chineesche volksleven gebaseerd: gehoorzaamheid en eerbied voor de ouderen, kenmerkt eiken jongen Chinees; niet alleen de ouders wor den in deze kinderliefde betrokken, doch ook de grootouders, overgrootouders, enz., kortom alle voorouders. Het hoogste zede lijke gebod is het voortzetten van de rij voor ouders, daarom trouwt de Chinees zeer jong. Dit wordt hem zeer gemakkelijk gemaakt, omdat hij, wanneer hij niet in staat is zelf in zijn onderhoud te voorzien, in het huis en op het land van zijn ouders kan blij ven, die hij dan op het land moet helpen. Hij behoeft zich dus geen zorgen te maken voor zijn vrouw en kinderen. Evenals het voor de kinderen een zedelijke plicht is, de ouders te eeren, is het ook een moreel ge bod voor ieder familiehoofd, zijn kinderen en kleinkinderen lief te hebben en voor hen te zorgen, wanneer zij hiertoe zelf niet in staat zijn. De eeuwige waarde van het ge zin. Deze opvatting van de eeuwige waarde van het gezin is het ook, die alle beter-gesitueer- de kringen in China er toe aanzet, vroeger te trouwen dan de arme lagen van het land geheel in tegenstelling tot de gewoonten van de overige cvltuurvolkeren, waar de handarbeiders doorgaans jonger huwen dan de meer-ontwikkelden. Het gevolg daarvan is dan ook, dat de geestelijk en sociaal ont wikkelde kringen van het Chineesche volk zich naar verhouding sterker vermeerderen dan de zg. eenvourige menschen; en juist in deze omstandigheid ligt de tweede oplossing voor het eigenaardige behoud van de Chi neesche cultuur en van het Chineesche volk. Het volkslichaam wordt ver edeld. Door de sterke vermeerdering van de geestelijk ontwikkelde bevolkingslagen on dergaat het volkslichaam voortdurend een niet onbelangrijke veredeling, temeer daar enkelingen niet zelden weer naar den han denarbeid terugkeeren, of den landarbeid weer opnemen. Deze regels gelden natuur lijk slechts voor het grootste gedeelte van het volk en niet voor diegenen, die door het moderne stadsleven vooral in de groote havensteden ontworteld zijn. Voor de meeste Chineezen is ook thans nog het heiligste wat zij kennen: den grond en den bodem, op welke zij geboren werden en op welke zij werkten. Van de acht a ne gen millioen Chineezen, die in het buiten land leven, zijn er dan ook maar heel wei nige, die er niet gedurende hun leven voor zorgen en sparen, dat hun lichaam na den dood naar China zal worden teruggebracht. De goede moederaarde De aarde van hun vaderland is voor de Chineezen in den waarsten zin van het woord tevens hun moeder! Zij voedde hem op, zij gaf hem te eten en in haar wil hij rusten, wanneer hij bij zijn voorvaderen wordt geroepen, in haar schoot wil hij rus ten, wanneer hij een vermoeiend en druk leven heeft geleid in enkele wereld-havenste den waar hij zich vaag verwonderde over die zonderlinge blanken, die doorgaans niets anders konden doen dan zijn volk uitlachen of uitschelden. Hij heeft niet teruggeschol den, zich niet in het minst beleedigd ge voeld. Hij dacht en leefde immers voortdu rend in de wereld van zijn voorvaderen en zijn volk. Dit leven in een wereld, welke vaak duizenden kilometers van zijn stoffe lijk lichaam verwijderd was, is de oorzaak van het ongelooflijke aanpassingsvermogen van den Chinees, dat eigenlijk in het geheel geen aanpassingsvermogen is. Men kan een Chinees neerztten aan de Noordpool, in Zuid- Afrika, in IJsland, in Noord- of Zuid-Ame- rika of waar dan ook, nooit zal hij van heim wee sterven, omdat hij in zijn gedachten nooit uit China weg is. Waar'hij ook is, altijd zal hij de regels, die zijn ouders hem hebben geleerd, opvol gen, want hij weet, dat: zoo lang hij de plicht voelt, de rij van zijn voorvaderen voort te zetten om eenmaal zelf in deze rij te worden opgenomen, zoolang zal zijn volk eeuwig le ven In geval een conflict zou uitbreken... Jacob Schmer, de president van een be langrijke Poolsche petroleummaatschappij, die op het oogenblik aanwezig is in Texas voor liet bijwonen van de petroleum-wercld- tentoonstelling, heeft verklaard, dat Polen over voldoende voorraad petroleum en ben zine beschikt voor het geval onverwacht een conflict zou uitbreken. 25 procent, van de Poolsche olie-productie is opgeslagen voor militaire doeleinden. In 1938 heeft Polen 3.500.000 barrel geproduceerd en de Poolsche regeering rekent dit jaar op 4.200.000 barrel. Vretlesdeur nog een duimbreed open. De ,New York Daily News" bericht van"niet-officieele zijde te hebben vernomen, dat President Roosevelt van oordeel is, dat de rede van Hitier de deur een duimbreed heeft laten open staan, wat betreft den vrede in Europa. De president heeft geweigerd met de pers de rede te bespreken. Von Frenckell wil zich terugtrek ken. Opnieuw moeilijkheden in het organisatiecomité. Het organisatiecomité van de Spelen der XII Olympiade heeft besloten 'n secretaris generaal te benoemen met het doel te komen tot grootere concentratie in de voorbereiding der Olympische spelen. Zoowel de algemeene voorbereiding als die op het gebied der sport zullen in den vervolge onder den nieuwen functionaris figureeren. Tot secretaris-gene raal is benoemd overste Karikoski, die tot nu toe leider van een der onderafdeelingen was. Von Frenckell, die eigenlijk practisch de zen arbeid verrichtte, zou, volgens een der bladen, aan het gemeentebestuur hebben ver zocht hem van zijn functie als lid van het organisatiecomité te willen ontheffen. Von Frenckell, een zeer bekende figuur op sport gebied in Finland, in het bijzonder waar het voetbal en automobilisme betreft, vertegen woordigde het gemeentebestuur van de hoofdstad in het organisatiecomité. Gistermiddag kort na twaalf uur is op den weg tusschen Balkbrug en Dcdems- vaart een militaire auto. welke een snelheid had van 70 K.M., en waarin vijf onder-offi cieren en een dienstplichtig soldaat, die de auto bestuurde, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De auto schoof vervolgens door, waar door het voertuig in het langs den weg loo- pendc water, de Lange Wijk, terecht kwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzittenden, behalve de chauffeur, de auto te verlaten Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adjudant- onderofficier David liepen hierb'j verwon dingen op. De chauffeur, de dienstplichtige Bachers, had slechts enkele snijwonden op- geloopen. Alle militairen waren afkomstig Betreffend Comité te Den Haag opgericht. Te 's-Gravenhage is opgericht een co mité voor uulturecjen bijstand aan werkloozen. 'Hét." cömitê Reeft' ge meend het koninklijk woord niet be ter te kunnen interpreteeren dan door zich te wijden aan de verwezen lijking der nationale bezinning en samenwerking, en wel in de eerste plaats door dit te manifesteeren in een poging tot leniging van het 'lot der werkloozen. Het comité is zich ten volle bewust hoe schadelijk de invloed der werkloosheid is en hoe zij een stuwing doet ontstaan die de volkskracht ondermijndt en een vruchtbare voedingsbodem schept, waar invloeden, die ontevredenheid kunnen teweeg brengen, maar al te makkelijk wortel kunnen schie ten. Dit doel meent het comité te kunnen be- Een revolutie in het boeren bedrijf? Henry Ford heeft aangekondigd, dat zijn automobielfabrieken zou den beginnen met de vervaardiging van een tractor-ploeg, welke, naar hij gelooft, een revolutie teweeg zal brengen in het boerenbedrijf op basis van massa-productie. reiken door middel van cultureele filmver- tooningen, voordrachten, enz. in het geheele land. Het comité bestaat o.m. uit de volgende personen: Mr. D. Fock, lid van den Raad van State, oud gouverneur-generaal van Ned.- Indië, voorzitter; W. baron van 5oorst tot Voorst, secretaris; Mr. H. H. Revers, penning meester; Dr. Ir. M. IJ. Damme, dir.-gene- raal der P.TT.; Mr. Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer; vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den marinestaf; Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië, oud minister van Buiten- landsche Zaken; Prof. Mr. A. Ncytzell de Wil de, hoofd eeiste afdeeling Dep. van Koloniën en Prof. Dr. G. A. van Poelje, directeur-ge neraal van onderwijs. WIERINGEN BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den heer J. Bosker Jz. tot verbouw van zijn winkel huis in de Elftstraat en aan den heer M. Heijblok tot oprichting van een woonhuis in de Elft. KEURING DIENSTPLICHT. Van de 50 ingeschreven jongelieden voor den dienstplicht lichting 1940 uit deze ge meente werden er bij de te Den Helder ge houden keuring 13 ongeschikt verkLaaaxl voor den militairen dienst. REGISTRATIE VISSCHERSVAARTUIGEN De heer A. de Wit Vzn. heeft zijn vaar tuig de W. R. 57 verkocht aan den heer J. Meiling te Anna Paulowna. ONDERWIJS. Ter vervanging van den heer J. H. Eden die onder de wapenen is geroepen is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef benoemd de heer C. Pool uit Twisk. LOOP DER BEVOLKING MAART 1939. Ingekomen personen: E. L. Lansink uit Amsterdam; J. L. Johannisse en gezin uit Den Helder; J. Westerweele uit Den Haag; N. W. Boontjes uit 's Hcerenhoek; Mw. E. W. Hof uit Alkmaar; E. Dam uit Ivullu- merland; H. Iloman uit Aduard; B. P. Trap uit Den Helder; H. Nicolai uit Wierin- germeer; Mw. J. W. TrapLangerak uit Den Helder; P. v. d. Kaap uit Leiden; Mw. C. Schipper uit Dantumadeel; P. A. Kaas hoek uit Hazerswoude; N. C. de Vries en gezin uit Wieringenneer; Mw. C. G. ter Burg uit Schoorl: Mw. P. de Wit uit Breda; H. Grijze uit Wieringenneer. Mw. L. de Vries uit Wieringermeer; J. Wiegers uit Groningen. G. W. Eveleens uit Heemstede N. Helsloot uit Jaarsveld; Mw. D. de Haan; Mw. A. J. v. d. Schaaf uit Utingeradeel. Vertrokken personen: G. Haafakker en ge zin nr. Kampen; P. S. E. Galjé, W. v. d. Haven en gezin, P. N. Emmer en gezin en Mw. Visker-de Groot en gezin nr. Kam- 1T b j- Woerde nr. Amsterdam; D. Jongs- m'a nr. Opsterland; L. Hoedemaker en Be zin nr. Ermelo; D. Terpstra nr. Leeuwaïdeia deel; P. H. Verbiest nr. Lenmer, jn. Everts nr. Wieringerwaard; E. K. ^'^-n en echtgenoote nr. Rierum; N. J. Meijein ur. Lemmer; P. Visser e.e. nr. Kampen, de Haan nr. Wieringemi. A. Polmans en gezin nr. Alkmaar; A. Baartman nr. z.a. Afrika; W. Blasé nr. Duitschland. BURGERLIJKE STAND. Van i t.m. 28 April 1939. Geboren: Otto, zoon van P. Ottens en G. Doves; Gijsbert, zoon van C. Stigter en M. Jaarsveld; Jan, zoon van P. Braaksma en II. Kleefman; Adriana, dochter van L. de Nooijer en F. Bliek; Kleis Feije, zoon van W.d e Jong en W. Dijkman; Geertruida Ma ria, dochter van M. Th. van Hoesel en A. M. Schoonen; Johanna, dochter van V. Weert en N. M. Versluis; Lourens Pieter, zoon v. P. Voortiiuijsen en J. A. Metselaar; Maria, dochter van G. Kooij en A. Kooij; Ritsche, zoon van B. Poelman en A. Jongstra Ondertrouwd: N. Loos en M. Vroone, B. Boontjes en M. Duijnker; 51. Slabbekoorn en C. C. Dijt; I. A. van Hanegem en A. v. d. Herik; P. de Graaf en T. Bosker; J. H. v. d. Schans en T. Nieuwenburg. Gehuwd: J. Mulder en W. de Vries; C. Doves en S. v. Roo; J. P. Hegeman en J. Oldersma; C. P. Lont en M. C. Duijnker. Overleden: G. Krommedam, 76 jr., echtgen. van G. S. C. Hees; Jn. Everts. 76 jr.. we- duwn. van M. Pniimboom: D. Maars, 38 jr. echtgenoote van D. Veerdig; S. Bakker, 68 jaar, echtgenoot van N. Tijsen. ZONDAG 30 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Westerland, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Beek. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, Ds. C. van Dop, van Alkmaar. - Bevestiging nieuwe leden. 'Nam. 3.30 uur, Ds. C. van Dop. H. A. ALKMAAR, 28 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 34 stapels, zijnde 88.000 K.G.: Fabriekskaas kleine f 18. Boerenkaas kleine f 18.50. Handel goed. ALKMAAR, 28 April. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 4850 stuks, verkocht 4510 stuks, prijs 16.50—17.50. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR. 28 April. Aardappelen 2.203, andijvie 1230, bloem kool I 3340, idem II 1524, bieten 0.70 3.80, gele kool 4.60—6.20. kropsla 1—7.60, komkommers 14.prei f 9.40—11.10, peter selie 1.60—.".60, postelein 0,70—0.92, rabarber 3.50—7, 'raapstelen 0.50—110, radijs 0.60 2.20, roode kool 14.10, selderie 0.86-1.80, spi nazie 0.200.37, uien 2.605, wortelen 5.20 —6, witlof I 8—10, idem II 5.507.50. NOORDSCHARWOUDE, 29 April '39. 1400 k.g. Aardappelen, BI. Eigenheimers f 1.70—2,80; Bevel, f 2—2.20; 8700 k.g. uien f 3.604.50, drielingen f 1,702,00, grove f 3.804.50; 1100 k.g. Peen f 5.00—5.50; 1500 k.g. Kroten f 0.90—2.20; 4100 k.g. 4100 k.g. Roode kool f 11,8013,30; 75 k.g. Wit lof f 17.70; 18400 k.g. Gele kool f 4.00—5.20; 53600 k.g. D. witte kool 4.00—4.60. BROEK OP LANGEND1JK. 29 April. Aanvoer: 625 Kg. peen 3.90, kleine peen 1.80, 1140 bos rabarber 3.504.10, 3500 Kg. roode kool 12.60—13.50, 13400 Kg. gele kool 3.90—4.60, 19700 Kg. D. witte kool 3.50—4.40. Huiselijke sfeer wordt al te ru moerig! De moderne structuur van de op voeding is niet alleen van binnen uit veroorzaakt door nieuwe gedach ten, maar tevens van buiten af be- invloed door de nieuwe verkeers middelen in den ruimsten zin van het woord, aldus drs. Ben Evers in het tijdschrift „Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs". Het behoeft toch wel geen betoog, dat de verandering van het wereldbeeld in de laatste decennia mede van beteekenis ge weest is voor het ontstaan van stroomingen in het geestesleven en hun verspreiding. Een van de geweldigste en meest-ingrijpen- de phaenomenen van onze dagen is de radio. We mogen gerust zeggen, dat een radiotoestel behoort tot de normale inven taris van ieder Nederlandsch burgergezin! En dit zegt iets; waar onze koene zeven- tiende-eeuwsche voorvaderen vele avontu ren moesten doorstaan om met de helft of minder van de manschappen op Java te belanden, daar haalt nu iedere gemiddelde burger-meneer in z'n leunstoel bij z'n toe stel, met z'n sigaar en z'n kop koffie, dood gemoedereerd de geheele bewoonde wereld in zijn... genoegclijke huiskamer! En wat moet dat al direct niet een beslissenden ommekeer beteekencn voor de opvoeding, dat de moderne huiskamer in geregeld en rechtstreeksch contact staat met de heele aarde. De intimiteit van de rust, die alle rumoer en lawaai buitensloot, is voorgoed verdwenen. Weleer een veilige haven Was de stille huiskamer weleer een vei lige haven, waar we kwamen om even op verhaal te komen na al de ontzettende ge beurtenissen in een jongensleven, nu is zelfs die eenige rustplaats opengevallen naar buiten, dat „buiten", wat wij juist als jongen probeerden te ontvluchten, als we kalmweg zaten te genieten van de stilte in die „huis"-kamer, waarvan we ieder plekje en ieder hoekje nu nog vbor ons kunnen ha len in een gevoel van innig-vertrouwelijke bekendheid. Voor zoover mij bekend heeft nog niemand zich bezig gehouden mot de studie van den invloed van de radio op de huiselijke sfeer en daardoor op de op voeding. Het lijkt me niet onwaarschijn lijk, dat in veel gevallen onrustig- tigheid en onbeheerschtheid gevol gen zijn van de door de rgdio al te rumoerige „huiselijke sfeer". Wat moeten we ervan denken, wanneer pubers gedwongen worden avond aan avond radio-rumoer te hooren, zonder dat ze ernaar mogen luis teren? Zelf toch hebben ze hun „huis"-werk, en de klanken van de radio, die speelt voor de gelukkige huiswerklóoze huisgenooten, dringen ofwel gewoon ofwel al het verre fluisteren van verlokkende nimfen tot hen door. En over z'n lessen en opgaven heen droomt de puber van een heerlijk-rustig „thuis", verweg van de wereld, even ver als vroeger de huiskamer! Het loont ongetwijfeld de moeite om eens experimen teel den invloed van de radio in het huis gezin te gaan onderzoeken op de opgroeien de jeugd. Gebruik of misbruik. In tusschen is het wel duidelijk, dat deze geheele kwestie ten nauwste samenhangt met het; gebruik of misbruik, dat men van zijn radiotoestel maakt! En bier grijpen we al meteen in het meest vitale probleem: iemand, die een toestel bezit heeft de be schikking over het Elck Wat Wils. waaruit hij kiezen kan al, wat hij wil. Dat is een bekend argument. Maar het gaat er nu maar om, of men over het algemeen ca pabel is die keuze volkomen zelfstandig te doen. Het heeft me zeer verbaasd, dat de verschillende kerkelijke en politieke groe peeringen in ons land nog geen beslag gelegd hebben op de radiodistributie! Dat zou toch wel heelemaal in den lijn hebben gelegen van de situatie, die we hier te lan de kennen. Nu kan het zijn, dat men zich sterk voelt in het bestaan van de eigen om roeporganisaties. In zekeren zin is dit struisvogelpolitiek, want men wil dan blijk baar niet zien, dat natuurlijk niemand al leen maar naar één omroep luistert, al was het maar omdat in dat geval het program gauw erg kaal zou gaan worden en met hiaten van b.v. een heelen dag. Voor ieder die zien wil is het feit evident, dat de gemiddelde mensch van vandaag aan wiens gezonde oordeelskracht men te recht twijfelt gedwongen is zelf te beslis sen in de kwestie van het radio-menu, dat hij zichzelf en zijn omgeving op wil dis- schen. Het vrije radiobedrijf gaat dus van dezelfde veronderstellingen uit als de ge heele democratie, en veronderstelt met na me dat men een verstandige keuze uit de veelheid van wat er geboden wordt kan doen. Het ligt voor de hand, dat hier advi- seerende instanties mogelijk zijn voor be paalde volksgroepen, gelijk bij de film. Be zien we dus de radio ais cultuurfactor in het licht van de volksopvoeding, dan ver- eischt de realiteit, dat verantwoordelijke in stanties actief zullen zijn inzake de pro gramma-keuze van het iuisterende publiek. Het is juist het door elkaar hooren van an- dersgeaarde uitzendingen, wat op den duur op de kritieklooze luisteraars verlammend werkt. Zij verliezen maar al te gauw ieder houvast en geven zich over aan een fnui kend indifferentisme ten opzichte van de hoogste levenswaarden! Hieruit mag vol gen, dat de radio als zoodanig reeds een op voedende taak te vervullen heeft, die des te zwaarder drukt, naarmate de radio meer doorgedrongen is in alle deelen van de sa menleving. Zes of zeven verschillende kran ten tegelijk lezen is voor de meeste men schen te kostbaar en té tijdroovend;maarge regeld luisteren naar zes of zeven Yerschil- lende omroepen is niet iets buitengewoons. Undanks alle goedbedoelde betoogen blijft de klacht nog altijd gewettigd, dat de men schen hun radiotoestel meer misbruiken dan gebruiken! Wat door de diverse pro- FiX'w wordt V001'8csteld als het on^vnT iic Wx?rd.t door de luisteraars XI als.,ecn Vanetas Delectat voor ■ïgen gebruik, en zoo... stompt in de veel- ieid en bonte verscheidenheid van indruk- ken het gevoel meer en meer af. Men „slikt met evenveel bereidwilligheid de Matthaeus Passion van J. S. Bach als Peter Pech of de vroolijke plaatjes van „U belt en wij draaien"! Wij worden murw. En nu vrees ik, dat zooiets in staat is een heel volk murw en passief te maken. Naast de vele onschatbare voordeelen van de ra dio vergete men toch ook niet, in hoeveel gezinnen b.v. het zclfmusiceerc» verdron gen is door den musiceercndon. sprekenden en zingenden loudspeaker. Of ook: in hoe veel gezinnen de geregelde gesprekken, die een nauw contact maakten, meer en meer plaats gemaakt hebben voor het overwe gende geluid van den radiocauseur. Dit al les kan zelfs ongemerkt neerdrukkend werken, gelijk ieder regelmatig bedillen en bedisselen dat doet. Door de radio is onte genzeglijk de intimiteit van de huiselijke haard niet weinig verstoord. Men verlaat de wereld niet meer met het overschrijden van den drempel en tengevolge daarvan komt men ook niet meer zoo tot elkander vaak gelukkig-noodgedwongen! als vroeger. Het zoo op elkaar aangewezen-zijn is immers verbroken door het moderne „comfortvan het zeldzame afleidingsappa raat, dat men radio noemt! Men moet kunnen luisteren. Ik ben, aldus dr. Evers, volstrekt niet "hna voor alles wat de radio aan goeds en edels weet te bieden, maar aan de andere kant wil ik ook een open oog hebben voor wat er nu feitelijk van „opgenomen" wordt. Het is met de courant toch juist zoo. Men moet dergelijke verschijnselen paedagogisch niet gaan beoordeelen naar wat ze geven maar wat de menschen ervan ontvangen en m zich opnemen. Ja, dan heeft menig onder zoek een zeer teleurstellend resultaat! Juist gogen mn IlRt een taak voor de paeda- "eeft 'iet of, de omroepen hun uitzendingen perfectionneeren, wan neer de opnemingscapaciteit van het publiek niet stijgt? Wat geeft net een brandende kwestie in cou- ran en en door de aether toe te i! uen, en te verhelderen, als men noch lezen noch luisteren kan? z^edia/deXS^!! Tiï "°^voed" volk: f, aa.a.ar "e vei bondenheid van radio en on- voeding m eerste instantie! Radin /onder pvoeding leidt tot debacles zonder eind der Tonmin.f. ,™'kt «wStaMw

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11