In Den Helder en omgeving met 2/2 millioen! drukwerk ik preöfhbeurt r Coupons tn 432 vermogende stadgenooten r oan Êa djoe'i Tweede Blad Zaterdag 29 April 1939 2 3 8 S I I 'I 'I 'I I I Een collecte, die niet aanbevolen hoeft te worden Verjaardag H.K.H» Prinses Juliana Een défilé van onze soldaten JAN VEEN, Linnen- en Zijden- Voorjaa rs stoffen De match van den dag De marine buitengaats 100 000 zeemijl per onderzeeboot Wat wil de K.F.A.? Postdienst op den verjaardag H.K.H. Prinses Juliana En Jacob diende Burgerlijke Stand van Den Helder Den Helder FCTC 6 Mei Nationale Reclasseerings- dag Stijging van het volksvermogen f Blijkens nieuwe fiscale gegevens is het gezamenlijk vermogen van de kapitaal krachtige inwoners in Den Helder en de omliggende gemeenten opnieuw met twee en een half millioen gulden gestegen! Zooals bekend is, zijn uit hoofde van hun vermogen slechts zij belastingplichtig, wier bezit ten minste zestienduizend gulden be draagt. Van zulke inwoners huisvesten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Callantsoog, Wieringen en Wieringerwaard er in het voor laatste belastingjaar te zamen 1013; in het laatste jaar bleek dit aantal gestegen te zijn tot 1032. Het volgende staatje geeft aan hoe dit aantal over de verschillende genoemde ge meenten verdeeld was en is. Aanslagen in de V ermogensbelasting 1937 1938 Den Helder 431 432 Anna Paulownr 104 110 »l Callantsoog 14 16 ft Texel 255 271 Wieringen 141 139 Y Wieringerwaard 68 64 Wieringen en Wieringerwaard zagen hun aantal kapitaalkrachtigen dus terugloopen, de overige gemeenten van onze streek konden daarentegen een meer of minder groote stij ging registreeren. Daar de toe- of afname uiteraard mede beïnvloed wordt door fluctaties in het zielental, verdient het aanbeveling om tevens na te gaan hoeveel kapitaalkrachtigen er in elke gemeente per duizend inwoners zijn welke wijziging dit aantal in het laatste be lastingjaar ten opzichte van het voorafgaande jaar heeft ondervonden. Onderstaand staatje geeft hiervan een inzicht. Aangeslagen in de vermogens belasting per duizend inw. Den Helder Anna Paulowna Callantsoog Texel Wieringen Wieringerwaard Voor Den Helder is het verhoudingscijfer dus eenigermate gedaald: blijkbaar hebben zich in het afgeloopen jaar géén, of althans ailet noemenswaardig, kapitaalkrachtigen in onze stad gevestigd. In Wieringen, maar ster ker nog in Wieringerwaard, was de teruggang grooter. Desniettegenstaande heeft laatstge noemde nog een zeer hoog cijfer! Anderzijds valt de relatieve vooruitgang van Callants oog op, maar in zulk een betrekkelijk kleine gemeente met zoo wenig kapitaalkrachtigen is een geringe vermeerdering al voldoende om groote procentueele verschillen te doen ont staan. Ook het gemiddeld bezit van de aangesla- genen in de vermogensbelasting heeft veran deringen doen ondergaan. Hierover geeft on derstaande opgave bijzonderheden. Gemiddeld vermogen der aangeslagenen 1937 1938 12.1 11,9 1,6 pet. 17,7 18,5 4,5 13,7 15,9 4-16. 31,6 33,5 6, 21,1 20.6 2,3 55,7 52,1 6,4 Den Helder Anna Paulowna Callantsoog Texel Wieringen Wieringerwaard 1937 40 mille 35 26 35 30 40 1938 41 mille 38 25 37 31 47 Wieringerwaard heeft niet te klagen. Het grootst was de vooruitgang in het ge middeld vermogen dus in Wieringerwaard. Daarbij moet echter bedacht worden, dat de daling van het aantal aangeslagenen enkele vermogens heeft doen verdwijnen, die voor heen niet ver boven de belastinggrens van zes tienduizend gulden uitstaken en wier ver dwijnen dus het gemiddelde van de overblij- venden deed omhoog gaan. Intusschen is de stijging van 40 op 47 mille wel zoo groot, dat ze niet uitsluitend uit deze oorzaak kan zijn ontstaan. Tegenover het wegvallen van en kele aanslagen tot beneden de belastinggrens jnoet dus een vergrooting staan van de overige 4» draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging. Voor uw familie- en vereenlgings- drukwerk dus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat I vermogens, met als resultaat een toename van het totale vermogen ter plaatse. Hetzelfde geldt in mindere mate ook voor Wieringen. Wat Den Helder betreft, ook ten onzent moest weliswaar een procentueele vermin dering van het aantal kapitaalkrachtigen per duizend inwoners wordt geconstateerd, maar deze was zoo gering, dat daaruit de styging van het gemiddeld bezit der aan geslagenen niet valt te verklaren. Door een genomen moeten onze vermogende in gezetenen dus inderdaad hun vermogen met een duizend gulden hebben zien stijgen. Anderzijds valt de daling van het gemid delde in Callantsoog geheel toe te schrijven aan de nieuw-aangeslagen vermogens, die lager zijn dan het gemiddelde. In Texel en Anna Paulowna gaan een vermeerdering van het aantal aanslagen en een stijging \^n het gemiddelde vermogen samen, wat wijst op een zeer gunstige ontwikkeling van het plaatse lijk volksinkomen. In onderstaande opgave vermelden wjj ten slotte hoe groot het gezamenlijk bezit der ver mogende ingezetenen in het laatste en het voorlaatste belastingjaar in elk der verge leken gemeenten was, en welke vermeerde ring het dus heeft ondergaan. 9 H O O S P. S 4 1 1 2 B K n Sr j 00 05 m w M tv a i« ii 5 W ïl «t* C 51 J6 9 9 9 9 9 «4 o e 5 o o o 9 9 9 9 9 W 9 H M i— Vt 4» M «I O O 9 9 2 9 9 N w 59 rf* Cfl 0C yt 00 wl <2 9 5 2 2 2 8 In Den Helder, zoowel als in alle omliggen de gemeenten blijkt het volksvermogen in het laatste belastingjaar ten opzichte van het voorafgaande dus te zijn gestegen, met elkaar met 2.458.000.—. (Nadruk verboden). Nee, waarlijk, de collecte, die van daag gehouden wordt, behoeven we niet aan te bevelen. Ieder heeft sympathie voor het goede doel, dat de Emma- collecte beoogt, de bestrijding van de t.b.c. We willen dan ook slechts her inneren aan deze collecte. Ieder tooie zich met het eereteeken, ieder strijde mee tegen den gevaarlijken vijand, die t.b.c. heet en zoovele jonge menschen- levens belaagt. Wü weten het: Den Helder zal zich ook vandaag niet onbetuigd laten. Concert Stedelijk Muziekkoprs. Dir.: Joh. F. Pala. Ie Zomerconcert, te geven op Maandag 1 Mei, 's avonds 8 uur, in de muziektent Juliana- park, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Programma: I. Wilhelmus van Nassouwe, bew. door C. L. Walther Boer. 2. Ouverture Kéler Béla. 3a. Limburg is mijn Vaderland. b. Wij willen Holland houen. c. Holland is een heerlijk land. 4. Gold und Silber, wals, Franz Léhar. Op. 79. 5a. Holland Jubelt, marsch, arr. Adr. J. Maas. b. Hiep, hiep, hoera voor 't Garnizoen, B. Scholte, arr. Joh. F. Pala. 6. En Garnison, Fantaisie J. B. Minne. 7. Death Or Glory, marsch, R. B. Holl, arr. Tierolff. 8. Neêrlandsch Volkslied, J. W. Wilms. Beiaardbespelingen. Op het Klokkenspel van het Monument voor het Nederlandsch Reddingwezen zullen op Zondag 30 April 1939, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, door den Stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito eenige beiaardconcerten worden gegeven en wel een le bespeling van 8 u.8.30 u. v.m., bestaande uit een programma van vaderlandsche lie deren, een 2e bespeling van 12.15 u.12.45 u. n.m. en een Avondconcert 8 u.9 u. n.m. MODEMAGAZIJN Spoorstraat 68-70 Meer bijzonderheden. Geleidelijk aan laat de heer v. Twisk iets los over den grooten wedstrijd van Zaterdag over een week. De tegenstanders. De tegenpartij van onze Bios Boys is een clubje, dat bestaat uit filmproducenten van de Metro, Paramount, Fox, Universal, Radio Picture, en Ufa. Dus, zooals U ziet, zeker niet de eersten de besten. Dat ook daar de voorbereidingen in vollen gang zijn voor de a.s. kamp voor de Beatrix-vereeniging, blijkt wel uit het feit, dat enkele bestuursleden gisteren het H.R.C.-terrein in oogenschouw genomen s hebben en... hoe kan W het anders, hun groote voldoening daarover uitgesproken hebben. Een beker be schikbaar gesteld. Onze „bioscoop-di recteur" heeft een pracht van een zilve ren beker beschikbaar gesteld en het zal Hans Boekman, de interna tionale referee, niet makkelijk vallen de touwtjes in handen te houden, daar beide teams natuurlijk ge brand zijn op dit prachtstuk, .«-py. Hoe het afloopen lllll zal... ach U maakt het natuurlijk allen zelf mee, zooiets moogt U niet missen en vergeet niet... het is voor een heel goed doel. Toont uw belangstelling. Het alg. Ned. comité „Onze Marine" deelt mede, dat het in de huidige omstandigheden gemeend heeft een extra beroep te moeten doen op zijn leden, contribuanten, donateurs- trices) en overige belangstellenden om vooral in deze dagen de daadwerkelijke belangstel ling voor de Marine, de kustwacht en de schepen buitengaats te toonen. Het Nederlandsche volk moge er van over tuigd zijn, dat de Marine, die op zee en in den vreemde vertoeft, ten volle berekend is voor haar taak en dat zoowel de kustwacht als de schépen buitengaats een zeer zware, maar opgewekt uitgevoerde taak vervullen. Genoemd comité, dat sedert jaren het directe contact tusschen burgerij en marine intens bevorderd heeft, rekent er gaarne op, dat ook thans het Nederlandsche volk zijn sympathie jegens de Marine sterk en spontaan tot uiting brengen zal. Men wordt verzocht dit te doen onder het motto: „Voof de Marine buiten gaats" en zich daarvoor te wenden tot het comité „Onze Marine", Postbus 6, Den Helder, giro 42883. Bjj het comité „Onze Marine" is in bewer king een boek, dat de samenwerking tusschen Marine en Wetenschap behandelen zal en bin nenkort verschijnt onder den titel: „100.000 Zeemijl per onderzeeboot". Het boek zal behandelen de ontwikkeling van de zwaartekrachtmetingen en die van den onderzeedienst van 1901 af; de samenwerking van Marine en Wetenschap sedert 1923; alle reizen van prof. Vening Meinesz over alle wereldzeeën met tal van interessante en gees tig geschreven bijzonderheden van het onder- zeebootleven; de in populaire vorm gehouden beschrijving van de resultaten der zwaarte- krachtmetingen; de internationale belangstel ling en ontwikkeling van dit werk, enz. enz. Het boek zal worden geillustreerd met tee- keningen en foto's; het is geschreven door Albert Chambon, den schrijver van het zoo succesvolle marineboek „Tromp". ZONDAG'S KOFFIE of THEE met gebak 20 cta. BORRELEN met bitterballen „DE TOELAST", Spoorstraat 9—11 Een troep van de Emmastraat tot de Boerhavestraat. Maandag zullen de hier ter stede gelegerde soldaten des morgens om 10 uur défileeren voor het Raadhuis, voor den commandant van de stelling Den Helder, schout-bij-nacht H. Jolles. Dit défilé wordt gehouden ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. De opstelling van de troep heeft plaats op den Polderweg, 's Morgens om half tien zal de troep daar gereed staan. Het hoofd zal zich bevinden voor de Emmastraat, terwijl het einde tot aan de Boerhaavestraat loopt. De troep zal marcheeren langs den Polder weg, Postbrug, Kanaalweg, Helden der Zee plein, Kerkgracht, v. Galenstraat, Kruger- straat en Singel, waar ontbonden wordt. De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal dit jaar worden gevierd op 1 Mei a.s. In verband hiermede is de dienstuitvoering P.T.T. op dien dag gewijzigd en als hieronder aangegeven. Telegraaf en Telefoon hoofdkantoor normaal. Telegraaf en Telefoon Tuindorp en Zuidstraat tot 2 uur. Voor zooveel den postdienst betreft, worden de kantoren voor het publiek niet later open gesteld dan tot 12 uur. Het postvervoer is normaal. De derde buslichting vervalt. De eerste en tweede kombestelling worden normaal uitgevoerd. De tweede buitenbestelling en de derde be stelling vervallen. Verder vervallen de tweede pakketpost bestelling en de tweede bestelling van aange- teekende stukken. De quitantie-inning geschiedt normaal. Een drukke kaartverkoop. Wij hebben ons niet vergist in onze ver wachtingen, dat de kaartverkoop voor Woensdag a.s. een vlot verloop zou hebben. Reeds slonk de stapel toegangskaarten gis teren aanmerkelijk en wij verwachten, dat, evenals den vorigen keer, de zaal weer uit verkocht zal zijn voor den dag van de uit voering. Het wordt Woensdagavond dan ook een genoeglijke onspanningsavond, een amusant stuk, waarvan T.A.V.E.N.U zeker een prima vertolking zal geven. De prijs der plaatsen bedraagt slechts dertig cent, terwijl voor plaatsbespreking niet meer dan 5 cent betaald behoeft te worden. Wie dus Woensdagavond heen wil, wachte niet te lang met het koopen van een kaart. BEVALLEN: J. Stolk—Kok, d.; M. M. KaanEmmer, z.; M. TaekemaBoot, z. OVERLEDEN: J. P. Brons, (v.), 3 maan den. Half Den Helder is dezer dagen in Rialto ge weest, om „Jongensstad" te zien. Blijkbaar heeft ieder, die de film zag, propaganda ge maakt bij vrienden en kennissen. Dat bewijst, dat 't publiek heusch smaak genoeg heeft voor iets goeds. Hoe gaarne benut de K.F.A. deze gelegenheid, om nog eens aandacht te vragen voor haar streven! (Zie de adv. in dit blad). Waarom draaien er niet veel meer films van deze qualiteit? Niet, omdat de bioscoopexploi tanten dit niet willen. O neen! Maar er zijn niet genoeg zulke films. Daar is een zekere band noodig, die het publiek bindt, opdat het meer georganiseer zijn voorkeur uitspreke voor het goede genre films. Er is ook een zekere leiding noodig, om hieraan richting te geven en den smaak te veredelen. Dit is de eenig reëele wijze, om het produceeren van goede films te stimuleeren: een zich vereenigd uitspreken van de bioscoopbezoekers voor de goede film, niet op de eerste plaats door veel woorden, maar door een daadwerkelijk voor keur toonen, dat zich uit in de betoonde be langstelling. Dat eischt leiding en voorlichting. Onder goede films verstaan we films, die uit oogpunt van moraal en oorzaak verant woord zijn .niet slechts toelaatbaar, doch ten volle aan te bevelen. K.F.A. beteekent Katholieke Filmactie. Maar de K.F.A. wil niet de Katholieken apart in eigen bioscopen brengen. Ze wil niet naar positief-katholieke films streven. Ze wil niet de Katholieken weg houden uit den neu tralen bioscoop. Ze wil niet slechts een bepaalde volksgroep bevredigen. Neen, ze wil leiding en voorlich ting geven om den goeden smaak te veredelen, opdat goedwillende exploitanten niet teleur gesteld worden, als zij met kosten en moeite iets goeds brengen. Ze wil in samenwerking met de bestaande bioscoopbedrijven ijveren voor: de goede film-voor-iederen. Goed, d.w.z. mooi, veredelend, verheffend, werkelijk ontspannend, ontwikkelend, opvoe dend; moreel, zedelijk en artistiek verant woord, en indien humoristisch, dan vol gezon den humor. Een actie, die invloed op de productie wil uitoefenen, kan natuurlijk niet plaatselijk be perkt blijven. Zooiets moet minstens landelijk, maar eigenlijk internationaal zijn. De doelstelling van de K.F.A. wordt zuiver aangeduid met den titel „Het Werk voor de Goede Film". Welnu, dat i s een wereldactie. Tot nog toe de eenige wereldactie op dit terrein. Daarom heet de K.F.A. ieder, die met haar streven sympathiseert, welkom in haar rijen. Voor Den Helder zijn daarbij ook al vele niet-Katholie- ken. Iedere andere organisatie met hetzelfde doel wil de K.F.A. echter gaarne de hand reiken. En dit werk is geen bouwen van lucht- kasteelen, want reeds zijn bij de filmproductie tastbare resultaten bereikt. Zie nogmaals de advertentie in dit blad. J. H. ZIJP. Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. Poel. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Dr. M. Overduin van Dordrecht. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meineri. Tijdrede. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur, H. Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, de heer H. v. Doorn, v. Alkmaar. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Slulsdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u„ Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur de heer H. J. Kraak van Den Helder. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alTeen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 1 Mei tot 8 Mei wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. PORTRETATELIER A JAC de BOER GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma Machineschrijven aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72: Mej. J. de Kerk, mej. H. P. Sinnige en de heer M. A. Rozemond, allen leerlingen van b.g. Instituut. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium ZoÖl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 7—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Helden der Tropen" en „De Zwarte Pop". Rialto, Spoorstraat half 8: „Suez". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Paniek in Hollywood" en „Casparone". Heden Musis Sacrum: Cursus-Bal Dansinstituut Polak. Casino, 8 uur: Uitvoering „Harmonie". Zondag 30 April. Musis Sacrum: Oranje-Soiree, Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 767.9 Temperatuur lucht: 7.0 Wind: richting: N.O., kracht: 3 Licht op: 7.50 Men schrijft ons: Het Reclasseeringswerk, dat door instellin gen van verschillende gezindten wordt ver zorgd en door vele v r ij w i 11 i g e medewer kers wordt uitgevoerd, komt eenmaal per jaar bij U aankloppen. Wij weten, dat niet ieder aan de Reclasseering kan medewerken, maar één dag in het jaar hebben wij ook uw hulp noodig. Wij vragen onzen stadgenooten met klem, ons de hulp, vooral in dezen tijd van geestelijke en moreele herbewapening, ons niet te willen onthouden. Meer dan 8000 ge vangenen hebben onze hulp noodig, om weer als volwaardige burgers in de maatschappij te kunnen worden opgenomen. Die hulp kost dui zenden guldens, en die moeten op 6 Mei bijeen gebracht worden. Helpt ons bij dit mooie werk door op 6 Mei ons speldje te koopen en ook, door U op te geven als collectant (trice), bij den voorzitter van het plaatselijk Comité van Uitvoering, Ds. W. J. F. Meiners, Weezen straat 70, of bij den secretaris, W. A. Braaken- siek, Asterstraat 19.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5