Suez "AKKERTJES* Ons Indisch hoekje rijwielen, degelijk - snel - fracii - ïP'lv- >T4:^ en Zending. Wat geven de Bioscopen Sensatie en Operette Oranjebal in Casino faJLpW' teJuszA? i ||1 jf ''V J "i'j" ïUaita.-tdeate.'i Het filmwerk Suez geeft weer den geweldi gen strijd van Ferdinand de Lesseps ter ver wezenlijking van zijn plannen. Het teekent de hopelooze liefde van een krachtig man voor een vrouw, die bestemd is den kroon van Frankrijk te dragen. Het geeft.een imposant beeld van ontketende natuurkrachten, die een millioenen- werk dreigen te vernietigen. Het brengt naar voren de opofferende liefde van een vrouw, die haar leven geeft om dat van den man, dien zij lief heeft, te redden. Het toont het diploma tieke gekonkel van dien tijd. Dat zijn enkele grepen uit dit machtige filmwerk. Amerika is bekend door het produceeren van films, die gebaseerd zijn op een historisch ge geven en hoewel over het algemeen met de ge schiedenis wel eens eigenaardig wordt omge sprongen, zoo ook in deze film, die nog al eens afwijkt van de oorspronkelijke gegevens, is het geheel over het algemeen van een geweldigen opzet, met een materiaal, dat aan het wonder baarlijke grenst. Kosten noch moeiten worden dan gespaard om iets grootsch te bereiken.» Zoo ontstonden films als „Cleopatra", „De kruistochten", „De wandelende jood" en vele andere. Producten, die in de herinnering blij ven, die men niet als „wel aardig" betitelt, maar die een indruk nalaten. Zoo ook met deze aangrijpende film, die niet louter de geschiedenis weergeeft van het gra ven van 't Suez-kanaal, maar die veeleer 't leven schildert van een man als de Lesseps was, die ondanks alle persoonlijke teleurstellingen het doel, dat hij zich gesteld had voor oogen hield en met een energie, die aan het ongelooflijke grensde, dit doel bereikte. Die overwon, hoe wel hij persoonlijk alles wat hem lief en dier baar was, verloor. Een man, die zich opofferde voor zijn idealen, die niet den mensch, maar het menschdom diende. Zoo wordt de Lesseps door den regisseur ge schilderd en wanneer wij alle franje, die na tuurlijk ook deze film moet sieren, weglaten, dan blijft er over een buitengewoon goede psychologische schildering van een scheppend individu. De geschiedenis vangt aan in Parijs, waar een jeugdig diplomaat, Ferdinand de Lesseps het hof maakt aan een gravin. Wanneer hij echter uitgezonden wordt om naar Egypte te vertrekken en haar ten huwelijk vraagt wei gert zij dit, daar zij tegen de onzekere toekomst opziet. In Egypte maakt hij kennis met een natuur kind, een meisje, dat hem zeer genegen is, maar voor wie hij niets anders dan zuivere vriendschap kan voelen. Zij is het, die zijn aan dacht vestigt op de mogelijkheid om de Middel- landsche Zee en Roode Zee met elkaar te ver binden. Terug in Parijs om te probeeren den president Louis Napoleon voor zijn plannen te winnen, bemerkt hij, dat de gravin ondertus- schen met den president in het huwelijk is ge treden. Door verraad van Louis Napoleon, ziet hij zich al zijn vrienden ontvallen. En zoo vindt voor hem persoonlijk de eene na de andere te leurstelling plaats. Niet echter waar het zijn plannen betreft voor het graven van het ka naal, daar een vriend, n.1. de onderkoning van Egypte, hem trouw blijft en in al zijn plannen finantieel steunt. Een geweldige natuurcata- strophe, die buitengewoon is weergegeven, laat dan echter bijna zijn plannen in duigen vallen. Hij ziet toch kans om op het laatste oogen- blik, wanneer het einde nabij schijnt te zijn, Engeland op zijn hand te krijgen, zoodat de bouw een voldongen feit wordt. Schitterend is dit verhaal weergegeven. In het bijzonder ook door de spelcapaciteiten van de hoofdrolvertolkers. Tyrone Power als Fer dinand de Lesseps geeft goed spel, hoewel wij het hier en daar wel iets krachtiger hadden wil len zien. Er gaat soms te weinig van zijn per soon uit. Daarentegen is Loretta Young buiten gewoon. Natuurlijk en ongedwongen vertolkt zij een zwaren rol. Zoo ook Annabella, als het na tuurkind, frank en vrij beweegt zij zich. Prach tig is haar liefde voor de Lesseps geschilderd en bijzonder goed wei'd dit door haar aange voeld. De aanleg van het Suez- Kanaal, een der vele grootsche beelden uit de 20th Century Fox-film, die van gisteravond af in het Rialto-theater draait. En zoo zijn er velen, die door hun spel deze film hebben gemaakt tot een van de weinigen, die een blijvenden indruk nalaten. Het voorprogramma geeft een aardige Ame- rikaansche film.met vlot geestig spel. „De aan houder wint". Een liefdeshistorie met tal van komische momenten. Dick Powell en Olivia de Havilland vervullen hierin de hoofdrollen. Tiu-o-Zi-tPiealeA Helden der tropen Meer en meer 3taat de tegenwoordige veel zijdigheid van de filmproductie toe, dat ook onderwerpen, die toch zeker niet direct tot het „amusement" gerekend kunnen worden, het groote publiek bereiken en dramatisch nader gebracht worden. De Metro-Goldwyn-Mayer film Helden der Tropen („Yollow Jack") is een stuk gedrama tiseerde werkelijkheid. De eigenlijke hoofd rolspeler is een... vlieg; zij vervult als het ware de grootste schurkenrol, roit op het witte doek vertoond en men ziet haar aan het slot met plezier om hals gebracht. Zij is de beruchte muskiet, die de gele koorts verwekt. En het drama om haar heen is het drama der Amerikaansche legionnairen op Cuba in de jaren omstreeks 1900, Bij bosjes stierven toen jonge kerels aan de gevreesde ziekte. Geen medische commissie kon hier hulp brengen. In de binnenlanden van Cuba woonde toen een door de officieele medische wetenschap mis kende Dr. Finlay: hij geloofde in de muskiet als verwekker der ziekte, maar hij wist er geen raad mee. Het was toen, dat Major Reed zijn onsterfelijke oproep aan de Amerikaan sche legionnairen deed: vrijwilligers voor, wie wil zich in het belang der lijdende mensch- heid laten besmetten met de gevreesde infec tie, wie wil zijn leven geven om de gele koorts te bestrijden door den verwekker ervan te leeren kennen? Vijf jonge kerels onder leiding van den snoe- venden sergeant O'Hara traden aan, vijf men- schelijke proefkonijnen, vijf helden. Hun strijd behandelt deze film. Robert Montgomery, in een zijner sterkste rollen, is sergeant O'Hara. Major Reed wordt gespeeld door dien eminen- ten bescheiden acteur Lewis Stone. En het mag wel vermeld worden, dat deze acteur een uni form droeg, die in authenticiteit haar weerga niet vindt. Het was immers dezelfde uniform, die hij in den echten tijd van den oorlog op Cuba als legionnair gedragen heeft. Hij maak te den geheelen strijd mede en bewaarde zijn uniform als legionnair gedragen heeft. Hij maakte den geheelen strijd mede en bewaarde zijn uniform als kostbaar reliek. Later in den wereldoorlog was hij inderdaad major. De primitieve "oto's, die Lewis Stone dertig jaar geleden van Cuba meebracht, dienden den re gisseur George B. Seitz als voorbeeld voor de décors. Het scenario is van dezelfde twee menschen, die ook het hier door Albert van Dalsum even eens beroemd geworden tooneelstuk „Gele Koorts" schreven: Sidney Howard en den oor spronkelijk Nederlandschen dokter Paul de Kruif, die tevens de beroemd geworden popu lair medische werken „The Microb Hunters", „The Hunger Fighters", e.a. schreef. De film is sober rondom de historische figu ren geconcentreerd. Eraan toegevoegd is slechts de rol van de warmvoelende, voor haar nobele taak zoo ten volle berekende pleegzuster Frances Blake, gespeeld door de fijne en charmante actrice, die Virginia Bruce is. Speciaal vestigen wjj de aandacht op het Polygoon-journaal, waarin men zoo wel de grens-reportage ziet, als het be zoek van den Prins aan Hr, Ms. Tromp. De Nieuwediepers zullen dit zeker niet willen missen. Robert Montgomery en Virginia Bruce in de film „Helden der Tropen", die deze week in de Tivoli draait. Wat het programma van de „Witte" be treft hierin wordt gedraaid als eerste num mer paniek in Hollywood" een sterke sen satiefilm, en na de pauze de operette „Caspa- rone". Men schrijft ons: Zondag wordt ter gelegenheid van den ver- laardag van Prinses Juliana in Casino een me Dansant en een „Oranje-bal" gegeven, waar bij Siem Hamei's Jazz Mixers de aangewe zen band is voor 'het verzorgen der dans muziek en het brengen van een vroolyke op gewekte stemming. Siem Hamel met zijn mu- sicale en geestige boys, zijn hier reeds in geburgerd en zullen morgen bij deze feeste lijke gelegenheid hun beste beentje voor zet ten en hun vorig succes zoonoodig nog over treffen. N V. ALGEMEENE NOORD-HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKE RING GEVESTIGD TE HAARLEM. Bovenstaande Maatschappij hield 28 April haar jaarlijksche vergadering van aandeel houders. Aan het door Directeuren uitge brachte verslag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steeg tot 20.543.741-. -. De rekening „Premiën en Koopsommen" wijst als saldo een bedrag van 598.149.10. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 63.7 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringen, eigen risico beliepen dit jaar 247 240,80. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van 176.221.59. Door deze ver hooging komt de premie-reserve op de Balans voor met een bedrag van 4.181.954.88, onder welk bedrag niet begrepen is de premie reserve voor postep, welke bij andere Maat schappijen in herverzekering werden gegeven en die 'voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar jaar 190.129.—. De gemiddelde gekweekte rente in 1938 be droeg 4.13 pet., hetgeen nog aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-berekening aangenomen rentevoet van 3y2 pet. en 4 pet. De onkosten bedroegen totaal 224.340.82}^. De effectenportefeuille, gewaardeerd vol- Hoofdpijn, kiespijn of andere onge makken ga ik met een AKKERTJE le lijf. Niets dat zoo vlug en goed helpt. Moet U ook eens probeeren. 13 sluki 12 Huivers - a sluks a siuivers let op het AKKER-merk I gens den Ultimo Decemberkoers, wees een verlies aan van 1.002.23. Op vaste goederen werd 8.152.80 afge schreven. Door bijschrijving uit de winst van 20.355.03 op de extra reserves, komen deze op de Balans voor met een bedrag van 437.400.—. Aan het pensioenfonds voor personeel werd uit de winst 5.000.toegevoegd, dat daar door tot 125.000.klom. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesreke ning, de directie déchargeerend voor het ge voerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aan genomen. Het dividend bleef onveranderd, ge lijk aan dat van het vorig jaar. nedkrl. oranje-vereeniging. De Nederlandsche Oranjë-Vereeniging zal Vrijdag 28 April a.s., ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, een grooten nationalcn feestavond houden in de groote zaal van Gebouw „Odcon" aan de Gou- vernestraat te Rotterdam. Als feestredenaars hopen op te treden ds. N. Buff inga, Gerefor meerd predikant te Rotterdam en ds. P. G. de Vey Mestdagh, Nederlandsch Hervormd predi kant te Rotterdam. EEN FROTEST. Dc Vcreenigde Luthersche kerken in Ameri ka hebben een protest gepubliceerd tegen het feit, dat de Amerikaansche gezant te Londen Kennedy als persoonlijk vertegenwoordiger van Roosevelt de pauskroning bijwoonde en tegen het voornemen om een gezant bij het Vaticaan te benoemen. De kerken verklaren, dat Ameri ka op het standpunt staat, van de scheiding van kerk en staat en dat de genoemde relaties met het Vaticaan daarmee ten eenen male onver- eenigbaar zijn. JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS. Uitgaande van de J-N.V.C.-actie zal Zater dag 29 en Zondag 80 April a.s. in de groote zaal van de Christelijke Jongemannen Vereeni- ging, Prinsegracht 4 te Den Haag, een jeugd- week-end gehouden worden. Het onderwerp zal zijn: „Waarom de jeugd voor Christus?" Leider is de heer J. Kits, evangelist te Zeist. Verdere sprekers zijn ds. I. J. Vasseur en ds. J. B. de Neef. Dit weekend is speciaal voor jongemenschen van 1628 jaar. Toegang is vrjj. IN SLOWAKIJE ONTBONDEN. De Tsjechische Nationale kerk, een kerk met Katholiek karakter doch los van Rome, is in Slowakije verboden en tevens met directen ingang ontbonden. De Tsjechische Nationale kerk die 8 Januari 1920 te Praag gesticht werd telt in het geheel 850.000 zielen, doch van deze behooren er meer dan 840.000 tot het gebied van Bohemen en Moravië en hebben slechts enkele duizenden Slowaaksche nationaliteit. Het Slowaakscho verbod treft dus slechts een klein getal. Slo wakije is overwegend Roomsch-Katholiek. Bo hemen en Moravië zijn dit trouwens ook; de dusgenaamde nationale kerk heeft, al is ze met 850.000 zielen niet zonder beteckenis, de natie als zoodanig niet kunnen winnen. Primitief Pontveer. De aanleg van wegen is voor de ontwikke ling van een land van groote beteekenis. Be kend op Java is de groote weg van Daendels, die dit land in zijn geheele lengte doorsnijdt. Die weg is ruim 100 jaar geleden met veel moeite aangelegd. Een groot aantal rivieren moest daarbij worden overbrugd. Die bruggen waren van hout ge-maakt en rustten op zware pijlers, ook van hout. Vaak werden ze door bandjirs weggeslagen, zoodat ze vernieuwd moesten worden. Dat ging met eigenaardige bezwaren gepaard. De bevolking n.1. meende, dat die pijlers op kinderhoofden moesten staan, omdat er anders geen zegen op zou rusten en ze toch weer weg zouden slaan. Ook in Europa heeft het geloof aan menschen offers bij belangrijke werken bestaan. Het overblijfsel van die offers ziet men bijv. aan in steen gehouwen lachende kinderhoofden, die thans voor versiering van gebouwen die nen. In de „Buitengewesten" (de ominêuse naam voor het geweldige gebied dat buiten Java is gelegen), zijn de laatste tientallen jaren veel wegen aangelegd. Plaatsen, die vroeger uiterst moeilijk bereikt konden worden dagen, ja weken waren er voor noodigkan men thans per auto in evenveel uren bezoe ken. Ook daar kruisen breede rivieren die wegen. De aanleg van bruggen is uiterst kost baar. Daarom maakte men er gebruik van ponten. Ze bestonden uit eenige aan elkaar vastgemaakte prauwen, waarover een dek was gelegd. Langs goten, gemaakt van uitgeholde boomstammen, kwam de auto er op. Voor de pont stond een bord, waarop vermeld, dat de auto voor het oprijden moest worden gelost. Dit met het oog op de geringe draagkracht. Men trof ook wel van die borden bij bruggen aan. Er stond dan op, dat de passagiers moesten uitstappen en niet weer mochten in stappen vóór de auto op haar eentje die brug was gepasseerd. Op Celebes moest ik eens op een pont een rivier passeeren. Die pont maakte een nogal solide indruk. Dichtbij gekomen zag ik in een der prauwen een flinke hoop klei liggen. De veerman vertelde mij, dat die prauw wat lek was en dat de aarde diende om het lekken te stop pen. M(jn vertrouwen in dè repara tie was niet erg groot. Bij het over steken drong het water binnen, in het begin heel langzaam. Maar mid denin de rivier begon het te borre len en spoelde de modder weg. De prauw maakte hoe langer hoe meer water. Maar de veerman trok zich van het geheele geval niets aan en werkte de pont kalm langs de rot- tankabel over de rivier. Ik dacht: „Soeda, in de Oost komt alles terecht en dit zal ook wel terecht komen". Zonder ongelukken bereikten wij den overkant. Toen de auto de steile oever had beklommen, stond die eene prauw ruim half vol water en zou de pont het gewicht van de auto niet langer hebben kunnen dra gen. Onze man had dus een goed oog gehad op de hoeveelheid stopmate riaal! Ik vertel er nog bij, dat die rvieren in Celebes berucht zijn om krokodillen. Hier en daar stonden wegwjjzêrs met opgaven van afstanden. Déze waren daar niet groot. De langste slechts 135 km. Te Medan (Suma- tra) staat een dergelijke paal, waar op als grootste afstand ruim 600 km is vermeld. Ja, Indië is een groot land. Een wegwijzer op Celebes

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7