FRANCO Burgemeester-bankdirecteur knoeide De taak van „Eenheid door Democratie oog bestookt door het communisme. Mobilisatie- vrijstellingsbesluit Arbeidscontract en dienstplicht Een stad wordt verkocht Nieuwe scheepvaartlijnen op Amsterdam Moskou - niet door Franco verslagen, maar door Miaja verraden.I Uitbreiding Russische onderzeevloot Zes landen strijden om Zuidpoolgebied Ontvolking van Duifsche concentratiekampen Vlootmanoeuvres voor Memel tt 480ste STAATSLOTERIJ COUÉ-METHODE VOOR MADRID! Franco's overwinning wordt door het r.k. dagblad de Maasbode op den keper bekeken èner blijft niet veel meer van over! Deze bekentenis moet voor de Msb., die steeds pro- Franco was, zeer merkwaardig ge noemd worden. Wij laten het betref- de artikel hier volgen. GEEN PAKKEND SLOT. Franco heeft nu wel cle overwin ning op de vijanden van Spanje be haald, maar de vorm, waarin dat ge schied is, had gelukkiger kunnen wezen. Inderdaad heeft zijn tegen partij hem een leelijke kool gestoofd door onder te gaan gelijk zij verko zen heeft dat te doen. Om psycholo gische redenen, die weer worteleA in de grondslagen, waarop de paci ficatie des lands voltrokken zal moeten worden, had Franco op een meer pakkend eind van het pleit gerekend, op een eind, zóó overtui gend, dat er nimmer meer aan te tornen zal vallen. Dit wil niet zeggen, dat de caudillo hoop te op een ondergang in bloed en tranen van zijn vijand, want dat was voor zijn doel iri geenen deele noodig. Noodig was slechts dat de vijand tot de erkentenis gebracht ware, het onderspit te hebben gedolven en dat, deze erkentenis formeel tot uitdrukking kwam. Of symbolisch, gelijk men dat tegen woordig noemt. WAAR BLEEF DE WITTE VLAG? Een klaar symbool zou de overgave op genade en ongenade van Madrid geweest zijn, maar de vijand heeft deze daad niet gesteld. Het is zelfs niet eens zeker, dat hij de witte vlag heeft geheschen, want het dun doek der nederlaag, dat men overigens slechts zeer spaarzaam hier en daar zag wapperen op den dag van de beslissing, werd vermoedelijk door aanhangers van Franco zelf tentoongesteld. Men kan ook niet zeggen, dat de vijand stormenderhand ondersteboven geloopen werd en Madrid werd eigenlijk ook niet manu militari genomen. Al, wat Franco's vijanden, na een inderdaad zeer taaien, langdurigen en bewonderenswaardigen te genstand op een gegeven oogenblik van den oorlog deden, was hun handen in hun broekzakken en een sigaret in hun mond steken. Daarna lieten zij Franco's legioenen, zonder meer, passeeren en aldus werden die legioenen juist op het meest kritieke oogen blik van den strijd van een deel hunner lauweren beroofd; van het hardstnoodige deel zelfs. FRANCO'S EIGENLIJKE VIJAND. Maar hoe dat alles ook zij, een paar van de bondgenooten, die tegen hem in het veld stonden, hebben zich tijdens den strijd toch dermate gecompromitteerd, dat hij er in den vervolge geen rekening mee te houden zal hebben. Dit geldt zeer in het bijzonder niet van de loge, die zich wel voorzichtig buiten de vuurlinie hield en zich ook elders onzicht baar trachtte te maken, maar die deson danks toch steeds voelbaar aanwezig was. Dit geldt met name van de velden der propaganda en der diplomatie, waar dingen gebeurden, die voor uitleg niet vatbaar zijn. Franco heeft bijna gedurende den ganschen oorlog het gevoel ge had, dat zijn eigenlijke vijand niet voor hem in de loopgraven lag, maar hem onzichtbaar in den nek zat. En nu hij de overwinning behaald heeft, weet hij niet eens, in hoeverre die tegenstander daardoor gedeerd werd. Bestookt door de loge werd hij niet van Spanje uit zelf, maar van uit den vreemde, met name van uit Engeland. Men kwam er op den duur zelfs toe te Burgos En geland meer te duchten, wanneer het vriendelijk glimlachend de hand uitstak, dan wanneer het de tanden liet zien. IN HALFHEID GESNEEFD. Een vijand daarentegen die het noemen niet meer waard is, is heel dat heterogene blok, dat van rose tot rood gekleurd gaat. Al die Spaansche liberalen, republikeinen, burgerlijken, democraten, socialisten en aanverwante verkalktheden, hebben in Spanje afgedaan. Vooral het socialisme heeft er afgedaan. Heel dat gemengde ge zelschap is in erbarmelijkheid, in slapheid en halfheid gesneefd. Er hoeft geen woord meer aan verloren te worden. Het is als een nachtkaars uitgegaan om nimmer meer licht te verspreiden. EEN ZIELSZIEKTE Een hoofdstuk voor zich vormen de anar chisten. De georganiseerde anarchie, gelijk Spanje die kende en Spanje was het eenige land op de aarde, dat het zoo ver gebracht heeft is echter een zielsziekte en geen staatkundige overtuiging, hoe zeer zij de uiterlijke vormen daarvan ook aange nomen moge hebben. Overigens woedt de kwaal meer in Catalonië dan in Castilë, maar het genezen van deze ziekte zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. En datzelfde geldt van het commu nisme. Het communisme is niet klaar verslagen in den Spaanschen burgeroorlog in dat was toch zoo gewenscht geweest om er die sug gestieve kracht aan te ontnemen, welke het op de massa uitoefent. Van huis uit hebben de Spanjaarden nooit veel voor deze schakeering van het 1 Marxisme gevoeld en numeriek hebben de aanhangers er van ook nooit veel beteekend. Maar de kleine groep, die er zich gevorma had, straalde een verbluffende geestkracht uit. waarvan de daden door de internatio nale brigades op de bekende wijze onder steund werden. Het waren de communis ten, die door hun terreur, den burgeroorlog zoo lang lieten duren, en waren zij klaar verslagen, dan zag de toekomst er voor Spanje beter uit. Maar zooals het vei loop der ciingcn nu geweest is, gaan de conwnu- nister er prat op heelcmaal niet óooi Franco verslagen, maai slechts door Miaja verraden te zijn geworden. In het onder- grondsche zullen zij deze kaart blijven uit spelen en de kaart trekt. AI, wat niet com munist is, maar toch ook niet voor liet na tionale syndicalisme voelt, weet, dat er toch altijd nog één vaan overeind is gebleven, waaronder men zich eventueel nog scha ren kan. EEN STROP.... Het spreekt vanzelf, Franco had Madrid óók gaarne gekregen, wanneer Miaja anders gehandeld had dan hij deed, maar Miaja s daad beteekent voor Franco toch een strop. M ant men weet, hoe de volksmond spreekt En hij heeft veel stof tot spreken, want het is voor Miaja een heksentoer geweest om dat te volbrengen, wat men zijn verraad noemt. Hij had destijds alle sleutelposities van de stad Madrid in handen; hij had eed deel van het leger achter zich en een deel van de anarchisten. Toch scheelde het slechts een haartje of hij had tegen de communisten het onderspit gedolven. Tegen de communis ten en de door hen steeds opnieuw en steeds succesvol begeesterden. Eerst toen het hem lukte 10.000 man hulptroepen uit Valencia te laten aanrukken, was zijn pleit gewon nen. Daartegen moesten de Moskoutiers het afleggen en de rest is bekend. Maar de son- sationeele worsteling blijft in de volksver beelding nawerken en zal dat nog lang blij ven doen. „Niet. te overwinnen; nooit te over tuigen", dat was het antwoord, dat een roode broeder ons toesnauwde, toen we hem te Madrid naar zijn meening over den stand der' dingen vroegen en dat antwoord teekent vrij aardig het probleem, waarvoor Fran co zich nu geplaatst ziet. VROUWEN-ENTHOUSIASME. En nu heerschte er op den dag der be vrijding wel laaiend enthousiasme in de stad Madrid, maar dat enthousiasme trok zich zichtbaar toch slechts samen in de twee hoofdstraten en werd ook overwegend door vrouwen gedragen. Een week tevoren vochten in diezelfde straten duizenden zich nog dood 0111 niet bevrijd te worden. Franco geeft zich ten deze dan ook aan geen illusie over. Bij de verovering van Barcelona heerschte er ook veel jolijt maar na zich op de hoogte van den waren toestand gesteld te hebben, verklaarde de minister van bin- nenlandsche zaken de groote stad rot bevon den te hebben tot het in het merg van haar beenderen. En hij gaf meteen het middel aan, waarmede hij genezing hoopt te bereiken. Het is aan den grooten Franschman Coué ontleend, die ook Hitier en Mussolini onder zijn overtuigde volgelingen telt. Vier of vijf pakkende volzinnen zullen altijd maar door herhaald, herhaald en nog eens herhaald worden en te langen leste beginnen de men- schen er in te gelooven. Madrid is vermoedelijk iets minder „rot" dan Barcelona, maar, wil Franco de stad na haar overwonnen te hebben werkelijk winnen, dan zal ook zij aan een behandeling volgens de Coué-methode moeten gelooven. In Staatsblad no. 543 van gisteren is afge kondigd 't Koninklijk Besluit van 18 April betreffende vrijstelling van werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Wanneer in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandighe den buitengewone oproeping van dienst plichtigen plaats heeft, komen als dienst plichtigen niet of voorloopig niet krachtens die oproeping in werkelijken dienst perso nen, vermeld in twee groepen: In de eerste groep zijn vermeld: leden van de algemeene rekenkamer, hoofden van departementen van algemeen bestuur, ambtenaren in Nederlandschen diplomatic- ken of consulairen dienst, personen, werk zaam, bij of verbonden aan een Neder- landsch gezantschap of consulaat of werk zaam bij het secetariaat van den Volken bond, gemeentesecretarissen, wethouders, directeur van het Kabinet der Koningin, commissarissen der Koningin, leden van Ged. Staten, leden van den Raad van State, leden van de rechterlijke macht, de ambte naren van het korps bezoldigde rijksveld- wacht, leden van de Staten-Generaal. In de tweede groep zijn vermeld: the saurier-generaal bij het departement van financiën, agent van het ministerie van fi nanciën, directeur van de grootboeken der nationale schuld, het personeel van de ad ministratie der belastingen, voor zooveel het niet behoort tot een der jongste 7 lichtingen gewone dienstplichtigen en niet werkzaam is op arbeidsovereenkomst, de hoofdambtenaren, ambtenaren en bezoldig de beambten bij de gemeentelijke politie, wier werkkring uitsluitend tot het politie wezen beperkt is, muntmeesters van s Rijks munt, bestuurders, beambten en bedienden ecner spoorwegonderneming, voor zoover in vasten dienst der onderne ming, ingenieurs van den Waterstaat, ha venmeesters, haven- en sluispersoneel, voor zoover als zoodanig in vasten dienst van het Rijk. Dit besluit treedt op 3 Mei in werking. Onverstand of bedrog? Twee maanden gevangenisstraf ge- eischt. Het Haagsche gerechtshof behandelde eist eren in hooger beroep de strafzaak tegen den 57-jarigen W. J. D., oud-liurge- meester van Den Bommel en Ooltgens- plaaf, die wegens het uitlokken van en medeplichtigheid aan valschheid in ge schrifte door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld is tot een gevangenisstraf van twee maanden. De feiteii hebben zich als volgt toegedra gen In Juni 1935 vroeg het bijkantoor van de Eilandenbank te Ooltgcnsplaat surséan ce van betaling aan. Van bet hoofdkantoor te Oostvoorne werd last gegeven, dat geen uitbetalingen meer mochten geschieden. Verdachte, die directeur van het bijkantoor was, had een opeisebbare schuld van f oooo.aan de bank en om de 'betaling daarvan op te schorten, verrichtte hij de volgende manipulatie. Hij liet enkele spaarders bij zich komen, en cleelde hen mede, dat de bank er slecht voor stond. Verdachte verklaarde zich be reid zich als debiteur te stellen, wanneer zij hun spaarboekjes op hem overdroegen. Hierdoor was het den directeur mogelijk zichzelf uit de boeken te houden. Er is meer Er was hem nog een feit ten laste ge legd. Sinds 1922 was het verboden geld zonder onderpand uit te leenen. Niette min heeft hij aan zijn moeder een bedrag van ruim f 5000.zonder zekerheidsstcl- ling geleend. Zij tekende een schuldbeken tenis, welke verdachte in de kas deponeer de en als likuide kasmiddel beschouw de. Verdachte kon deze vordering uit de boeken houden en toen het hoofdkantoor er aanmerking op maakte, dat er teveel kasgeld was dat er in werkelijkheid niet was heeft verdachte door allerlei onjuiste boekingen getracht het bedrag aan kasgeld op papier te verkleinen. In werkelijkheid heeft de kassier V. de ze boekingen verricht en deze is te Rotter dam tot een voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld, in welk vonnis hij heeft berust. Verdaohte heeft er geen ver stand van. Verdachte zelf gaf de feiten grootendeels toe. Hij beriep zich er evenwel op, dat hij van bankzaken weinig verstand heeft. Hij liet de boekhouding geheel aan anderen over. De procureur-generaal, die na een kort getuigenverhoor, requisitoir nam, vond deze laatste bewering weinig aannemelijk. Bijna 20 jaar is verdachte directeur ge weest en nog heef hij geen verstand van bankzaken, 't Scheelde niet veel of verd. had misbruik gemaakt van zijn gezag. Spr. eischt bevestiging van het vonnis van de rechtbank (twee maanden gevangenisstraf) De verdediger zeide, dat wat verdachte gedaan heeft, niets anders is dan een on derlinge verrekening en het omzetten van kort in lang crediet. Civielrechtelijk was dat krachtens art. 32 Faillissementswet on mogelijk, doch het is verdachte niet kwa lijk te nemen, dat hij dit niet wist. Nie mand is door de manipulaties benadeeld, de spaarbankboekjes zijn later terugge bracht. Spr. concludeerde tot vrijspraak en drong su'bs. op een voorwaardelijke veroordeeling aan. Rijkspersoneel vraagt om verbe terde rechtspositie. De Centrale van Rijkspersoneel heeft de aandacht van den voorzitter van den Mi nisterraad gevraagd voor de positie van het personeel op arbeidscontract met een diensttijd van minder dan twaalf maan den. Bij oproeping in werkelijken (militai ren) dienst staan deze personen, in tegen stelling met arbeidscontractanten met een langeren burgerlijken diensttijd, plotseling zonder verdiensten. Gevraagd is in die gevallen een schade loosstelling te willen toekennen naar rato van 1/6 van het genoten loon over het, on middellijk vóór de oproeping in militairen dienst gelegen tijdvak, dat men in burger lijken rijksdienst op arbeidscontract heeft doorgebracht en voorts om een wijziging van de voor contract-personeel geldende rechtspositie-regeling bij het georganiseerd overleg te willen indienen. Van groot belang voor de Oost zee. liet Russische blad „Svenska Pressen" be richt uit Leningrad, dat onderzeeërs een gioote rol spelen in de voorjaars-manoeu- vres van de Sovjetrussische vloot in de Oostzee. Een geheel smaldeel onderzeeërs werd gebruikt om een aanval van slagsche pen en torpedojagers op Kroonstad af te slaan. In Sovjetrussische vlootkringen is men van meening, dat in de Oostzee onderzeeërs van meer belang zijn dan andere schepen en derhalve is besloten de onderzeevloot zoo snel mogelijk uit te breiden. Zij dreigt te „verdrinken". De bevolking van Orangeville in Oranje Vrijstaat (Zuid-Afrika) heeft zich bereid verklaard haar stad voor 30.000 pond ster ling aan de regeering te verkoopen, aange zien de plaats geheel onder water zal ko men te staan tengevolge van het vaaldara- ïrrigatie-systeem. Reeds is het water van de Wilgerivier de stad tot een steenworp afstand genaderd. Amerika zendt een expeditie. De regeering van de Vereende State maakt plannen 'n officieels «X|*dl/^en"n het Zuidpoolgebied te zenden, tene nde^ een gebied van 500.000 vierkante mijl m te brengen, hetgeen door de,®xp, eeni„d€ Byrd en Ellsworth voor de ereenig Staten wordt opgeëischt. Het doel van deze officieele expe- ditie zou zijn een ^rondsla# te lef?- gen voor de diplomatieke aanspra ken op dit gebied, nu ook Duitsch- land, Frankrijk, Australië, Kooi wegen en Groot Brittannië aanspra ken maken op deelen van het Zuidpoolgebied. Besprekingen worden gevoerd tusscheni de regeering der Vereenigde Staten en ayra en Ellsworth, die in aanmerking komen ais leiders van deze expeditie. Ellsworth nee in een interview medegedeeld, dat in het Zuidpoolgebied misschien petroleum, kopei, nikkel en tin gevonden zal worden. De Joden moeten maken dat zij wegkomen. Naar de New York Times van 26 April j.1. uit Berlijn verneemt is een groot aantal Jo den uit de concentratiekampen ontslagen. Zij hebben de mededeeling ontvangen, dat zij Duitscliland binnen een termijn van twee maanden moeten hebben verlaten. In dien zij aan deze eisch niet voldoen, zullen zij wederom in de concentratiekampen wor den opgesloten. De eenige Joden, van wie de emigratie naar andere landen niet wordt aangemoe digd, zijn de artsen; men houdt er re kening mede, dat zij in tijden van oorlog aan het land goede diensten zullen kunnen bewijzen... De huidige omvang der Joodsche emigra tie uit Duitschland aldus voorts de New York Times bedraagt ongeveer 9 a 10.000 personen per maand. Hun emigratie wordt voornamelijk geregeld door de emi- gratiebureaux te Berlijn en Weenen. Naar vernomen wordt zullen heden aan de kust van Memel groote artillerie-oefenin gen worden gehouden door de Duitsche vloot, ter gelegenheid van het gereed ko men van de eerste linie Duitsche verdedi gingen in het Memelgebied. De te Helsingfors gevestigde recderij Finska Angfartygs a/b zal met ingang van 15 Mei een geregelden 14-daagschen vracht- dienst tusschen West-Finland en Amsterdam openen. De in West-Finland aan te loopen ha vens zij Raumo en Mantyluoto, terwijl bij voldoend aanbod van lading ook Ivemi, Top- pila en Jakobstad zullen worden bediend. Eenige weken geleden heeft de Bergen- ske Dampfskibsselskab, te Bergen, met liet s.s Ara een geregelden 14-daagschen dienst tusschen Amsterdam en West-Noorwegen geopend. Beschouwing van den voorzitter der beweging, prof Schermer- horn. In de jaarvergadering van de Nederland- sclie Beweging Eenheid door Democratie, welke Zaterdag te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter, prof. ir. W. Schermer- hom, die eerst Donderdags te voren van zijn reis naar Nederlandsch-IndiAustra lië en Siam was teruggekeerd, in een korte inleiding zijn denkbeelden omtrent de si tuatie van het oogenblik met betrekking tot de postie van E. d. D. en de taak der bewe ging samengevat. Spr. wees er op, dat er ook in de verste uithoeken der aarde, wel werd gezorgd, dat men met de wereld blij ft meeleven, en niet alleen zich opsluit in den engen kring van eigen werk. Als voorbeeld daarvan citeerde spr. een passage uit de „Sind Observer", een voorname Britsch-Indische courant welke de vliegtuigpassagiers in Karachi ontvan gen. Daarin las spr. o.a.: „Het zou een welkome gebeurtenis zijn, indien er werkelijk een groote oorlog op het continent zou uitbreken en de si nistere Europeesche beschaving daar heur graf zou vinden, waar ook haar oorsprong ligt." Evenals boven het verdrag van Versailles, zou men, aldus spr., ook hierboven kunnen schrijven „Macht zi.lt gij, en tot niets zult gij worden" Sprekende over de N.S.B. was spr.'s con clusie dat deze volkomen heeft afgedaan Ook in In die heeft spr. den stelligen indruk gekregen, dat het weggesmeten geld is om deputaties derwaarts te zenden, hetzij' ter propageer.,ig, hetzij ter bestrijding van de Een tekort aan ware democratie want als het goed is yai in rin oratio, de scheppende kracht dié in W r(jfc(:rinK tot uitdrukking worden g&SSrtï mïg (Niet officieel) 4c klasse, le lijst Trekking van Maandag 1 Mei '939 Hooge Prijzen f 25.000.— 5833 •y oOAQ f f f f 1016 1171 1351 1599 1805 2089 2294 2562 2834 2991 3174 3440 3629 3888 4153 4344 4575 4759 5069 5438 5650 5830 6090 6403 6811 7009 7320 7599 7916 8095 8363 8481 8621 8721 8984 9424 9576 9710 S- 4430 12141 15177 16495 X- 15693 19366 20725 21159 200 - 15197 16209 20826 10O.- 4566 7906 9927 10408 15851 16759 Prijzen van 65.J 1056 1092 1124 1138 1150 -J 1214 1229 1231 1258 1303 1415 1488 1487 1503 1701 1747 1749 1758 1976 1987 2012 2060 2151 2186 2224 2237 2517 2521 2529 2539 2648 2694 2727 2778 2940 2954 2960 2961 3017 3076 3135 3159 3253 3257 3269 3365 3489 3502 3523 3566 3745 3753 3828 3851 4060 4061 4073 4093 4191 4208 4218 4311 1031 1176 1369 1375 1631 1681 1864 1883 2113 2117 2433 2447 2585 2587 2850' 2868 3002 3005 3198 3244 3479 3486 3649 3694 3959 4027 4184 4185 4356 4420 4642 4657 4778 4831 5138 5231 5444 5530 5684 5713 5878 5893 6166 6178 6413 6458 6833 6857 7046 7108 7334 7416 7626 7683 7921 7936 8106 8138 8390 8398 8496 8508 8645 8647 8727 8737 9006 9032 9442 9464 9591 9624 9793 9835 4440 4671 4856 5237 5552 5751 5907 6248 6590 6876 7129 7484 7696 7971 8155 8415 8517 8662 8745 9104 9486 9625 9848 4483 4700 4858 5363 5590 5757 5919 6286 6699 6910 7139 7508 7776 7980 8163 8423 8521 8664 8803 9107 9488 9639 9892 4526 4530 4708 4723 4871 4912 5383 5401 5600 5611 5772 5801 5955 5956 6306 6319 6727 6760 6968 6976 7199 7261 7535 7542 7801 7833 7987 7988 8184 8295 8445 8448 8524 8532 8672 8716 8888 8920 9115 9272 9504 9511 9653 9663 9960 9984 10072 U8T1 1340 1541 1766 2066 229a 2558 2816 2978 3165 3403 3580 3871 4100 4326 4549 4732 4972 5430 5644 5822 6056 6394 6803 7003 7272 7593 7866 8062 8297 8479 8604 8719 8929 9364 9538 9679 10084 10102 10116 10121 10176 10200 10224 10245 10295 10342 10368 10379 10381 10452 10568 10577 10595 10606 10609 10669 10672 10684 10725 10738 10784 10836 10850 10883 10885 10993 10994 11003 11004 11029 11043 11048 11103 11172 11194 11204 11210 11220 11255 11289 11305 11317 11318 11340 11391 11409 11436 11443 11477 11489 11490 11530 11538 11543 11606 11652 11676 11684 11698 11736 11751 11775 11863 11865 11920 11959 11965 11981 12027 12187 12222 12223 12231 12269 12270 12282 12283 12289 12316 12323 12348 12350 12358 12368 12397 12405 12409 12447 12487 12512 12536 12550 12600 12634 12685 12696 12724 12749 12771 12784 12798 12811 12865 12866 12896 12908 12913 13092 13108 13118 13138 13139 13154 13190 13204 13208 13215 13231 13243 13257 13314 13330 13368 13376 13385 13401 13407 13429 13469 13479 13509 13514 13537 13540 13544 13568 13642 13683 13803 13817 13865 13877 13914 13931 14063 14107 14113 14118 14128 14130 14165 14185 14195 14204 14215 14237 14327 14367 14372 14377 14403 14463 14542 14550 14640 14671 14719 14745 14846 14866 14870 14932 15018 15114 15117 15180 15206 15279 15292 15312 15330 15339 15358 15368 15447 15453 15531 15546 15565 15572 15610 15626 15640 15766 15781 15830 15834 15856 15906 15933 16004 16010 16028 16043 16069 16072 16118 16izt 16155 16161 16206 16348 16400 16421 16534 16538 16554 16566 16614 16636 16659 16667 16674 16676 16699 16722 16796 16799 16938 16967 17042 17062 17140 17179 17205 17216 17228 17275 13702 13767 13986 14047 14132 14146 14274 14302 14515 14519 14815 14821 16473 16521 16645 16654 16747 16768 17063 17133 17410 17436 17455 17463 17472 17483 17707 17710 17738 17748 17750 17846 17898 17923 17955 17956 18030 18056 18060 18074 18094 18256 18258 18265 18288 18312 18351 18356 18369 18375 18396 18569 18626 18688 18710 18716 18842 18850 18925 18936 18937 19017 19038 19055 19084 19319 19341 19422 19427 19509 19521 19543 19589 17311 17657 17765 17782 17964 17999 19670 19742 19756 19763 19117 19432 19603 19771 18145 18323 18508 18729 18956 19139 19456 16913 18156 18339 17335 17689 17794 18018 18188 18346 18510 18523 18741 18772 18976 18991 19195 19232 19484 19504 19622 19651 19776 19816 19878 19898 19913 20059 20118 20189 20202 20255 20290 20300 20311 20336 20366 20369 30383 20412 20417 20464 20490 20494 20584 20591 20613 20622 20631 20637 20763 20788 20810 20811 20843 20888 20945 20975 21003 21012 21017 21049 21053 21057 21114 21155 21169 21207 21210 21242 21255 21300 21334 21349 21363 21385 21392 21452 21468 21523 21534 21563 21623 21630 21713 21787 21873 21938 21958 21967 Verbeter. 3e klasse, 3e lijst 17402 mz. 18402 deze nooit door het mechanisme van de re- geerings-techniek gedood worden. En tot op zekere hoogte is dit laatste naar spr.'s oor deel inderdaad het geval. Een tweede element van beschouwing is, dat de probleemstelling van onze dagen niet meer klopt met die van de politieke grocpsindeeling. Dit moge de oudere gene ratie ontkennen, voor spr. zijn de vele groepen van politiek-malcontentc jongeren daar, om zijn stelling te bewijzen. Ten derde is er de constructie van de volksvertegenwoordiging zelve, de evenre dige vertegenwoordiging en alles wat daar mede samenhangt. Komende tot de vraag, wat nu de plaats van E. d. D. is in deze ver houdingen, zette spr. de noodzake lijkheid uiteen,, om te komen tot de versterking van de democratische gezindheid in alle lagen van de be volking en bij iedere politieke en godsdienstige levensopvatting. Naast allerlei theoretische vraagstukken met betrekking tot de democratie is de ge" zonüheid van groote beteekenis. In dezen i'ja, waarin alle verschijnselen tot massa- scnijnselen worden teruggevoerd, vallen aueriei bindingen en remmen weg en men ,clsm€ en dictatuur wellicht zien als een krampachtige vorm van verzet tegen Z™ml?ljn?el' Maar is '>et al met al zóó dia„ o 1 boven genoemde Britsch-In- besclinving"? Van dc '^biisterc Europeesche P"ProJntwikkelda dc overtuiging, dat er H mere moreele binding gevonden kan r 7'™ wees er op, dat zich tusschen cmnljo? en van beginselen en levens- v„n.Kjn' wclke zicl> in de groepen van wo pk,1 n 011 K°hlen, en de practischo uit- dpio ya,n ai'beid en politiek, een an- gezindhcua u laaR bevindt, die van de door TiI Hp.1 1s tte taak van „Eenheid het lm emocratie"' om in steeds sterker mate liiH 1 *e docn winnen, dat de, moei* wm-rio van onzen tijd slechts kunnen vopo,, overwonnen, indien wij allen ons zinrihft'S6? i.ln zelfde bereidvaardige nc' zmdheid tot gezamenlijken arbeid.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6