Nationale inkomsten LITWINOFF treedt af D DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER en winstbelasting Intrekking oude bankbiljetten Von Ribbentrop naar Italië Twee procent van loon, huur, rente en winst afschaffing dividend, en tan- DONDERDAG 4 M E I 1939 De toestand van Generaal Snijders Dit nummer bevat 8 pagina's Stichting De Nederlandsche Soldaat EERBERICHT Wreekt zich zijn verloochening der bolsjewistische principes? Groote indruk te Londen heldeksche courant KONINCSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) TIèMEBELASTING. IN 'T VOORNEMEN. In de Millioenennota lieeft de Minister van Financiën uitvoerig de noodzakelijkheid betoogd, om in de bestaande tekorten van 's Rijks schatkist door het verzwaren van den belastingdruk te voorzien. Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat de bestaande belastingen weinig ge schikt zijn om te worden verhoogd, beeft hij daarbij te vens aangekondigd het voornemen van de regeering, de indiening te bevorderen van een ontwerp van wet tot het heffen van een nationale inkomsten- en winstbelasting en tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de belasting wetgeving, op punten waar de belastingdruk te zwaar zou worden. De uitwerking van de in uitzicht gestelde maatrege len heeft meer tijd gevorderd, dan de regeering aanvanke lijk had verwacht. De desbetreffende voorzieningen zijn thans alle tezamen in een wetsontwerp aangeboden. Uitgave der Uitg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 67e JAARG. No. 8609 WERKLOOSHEID DEFENSIE EN In dc Memorie van Toelichting merkt de minister op, dat de be lastingverzwaring voornamelijk ver oorzaakt wordt door do werkloos heidsbestrijding en de defensie. Zij dient daarom het geheele volk te raken. De nationale inkomsten- cn winstbelas ting, althans voor zoover de 2 pet. heffing n betreft, zal zijn een persoonlijke belasting van het geheele zuivere inkomen, welke bij de bron geheven zal worden. Deze heffing is in beginsel aanvaard voor het arbeids loon, daaronder begrepen het salaris van ambtenaren (loonbelasting) en voor dc op brengst van roerend kapitaal (rentebelas ting). Huurbelasting door middel van zegels. Ten aanzien van de opbrengst van onroe rend goed verdient een heffing van de be lasting bij den genieter van de opbrengst de voorkeur boven een heffing bij dengenc, die de huur of pacht betaalt. Teneinde evenwel ook hier te bereiken, dat de belasting wordt voldaan dadelijk op het oogenblik waarop de opbrengst wordt genoten, is de keuze gevallen op het systeem van zcgeling: de huurbelasting wordt in be ginsel geheven door middel van zegels, die 'door don verhuurder op de door hem af te geven kwitantie moeten worden geplakt en vervolgens onbruikbaar gemaakt. Winstbelasting. Dat tenslotte ook bij de winstbelasting van een heffing bij de bron geen sprake kan zijn, behoeft geen betoog. Hier zal do belasting bij wijze van aan slag moeten worden geheven. Voor zoover noodipf wordt reeds thans op gemerkt, dat met de omstandigheden, dat van bepaalde gedeelten van de winst van een onderneming reeds huurbelasting of rentebelasting is geheven, bij het vaststel len van den aanslag in de winstbelasting rekening wordt gehouden. Heffingen van rente. Bij de uitbetaling van de door hem ver schuldigde uitkeering heeft cle schuldenaar daarvan ingehouden, heeft hij althans be- hooren in te houden, 2 pCt. rentebelasting, die in beginsel bestemd is om aan den fis cus te worden afgedragen. Aangezien nu de binnen het Rijk wonende of gevestigde belastingplichtige 2 pCt. na tionale inkomsten- cn winstbelasting heeft betaald over zijn onzuiver inkomen, terwijl hij naar de bedoeling der wet slechts behoeft tc betalen 2 pCt. over zijn zuiver inkomen, bedraagt de teruggaaf waarop hij terzake van de hem verschuldigde renten cn perio dieke uitkeeringen aanspraak kan maken, precies evenveel als hetgeen hij van zijn schuldeischers aan rentebelasting heeft in gehouden. De teruggaaf kan derhalve op eenvoudige wijze worden verleend door de ze beide posten tegen elkander te laten wegvallen, dat wil dus zeggen, door den schuldenaar van de rente of uitkeering te ontheffen van de verplichting de door hem ingehouden rentebelasting aan de fiscus \1duf verloopt de heffing van de rente- belasting in beginsel in den vorm van een verrekening tusschen schuldenaar en «n i eischer, waarbij de staat geen financieel lang heeft. rechtspcrsonen: Ook dc rechtspersonen zullen in de 2 heffingen worden betrokken. Kinderaftrek zal op indirecte wijze den verleend, te weten door een teiug- gaaf van -betaalde belasting na af ooi het kalenderjaar. De vennootschapsbelasting. Vormen de huurbelasting, de rentelielas- timr, de loonbelasting en de winstbelasting tezamen één geheel, doordien zg gezamen lijk het geheele zuivere inkomen van de natuurlijke personen en de totale zuivere inkomsten van de rechtspersonen naar een proportioneel tarief van 2 pet. belasten, de vennootschapsbelasting daarentegen staat- op zichzelf. Zij moet als 'n zelfstandige hef fing van de winsten van bepaalde licha men worden aangemerkt. De rechtvaardigheid vordert, dat de aan merkelijke verzwaring van den belasting druk die thans wordt voorgesteld, een ze kere progressie vertoont. Deze progressie nu wordt, in het onderwerpelijke complex van maatregelen bereikt, eenerzijds door 't verleenen van kinderaftrek, door het verla gen van bepaalde accijnzen en door de maatregelen ten behoeve van de groote'ge zinnen. Anderzijds door een extra offer te vragen van de meer draagkrachtigen. Ook dit laatste, het vragen, boven de twee-per- ccntsheffingen, van een extra offer van de meer draagkrachtigen; is derhalve in het geheel van maatregelen van essentieele beteekenis; de daartoe strekkende bepalin gen kunnen niet uit het ontwerp worden gelicht, zonder het karakter daarvan aan te tasten. De eenvoudigste en tevens de voor het economisch leven het minst schadelijke, oplossing wordt naar het oordeel van de regeering verkregen, door een extra heffing op te leggen aan de vennootschappen, ver- ecnigingen cn maatschappijen welker uit- deelingen thans reeds aan de dividend- en tantièmebclasting zijn onderworpen, welke heffing uiteindelijk zal worden gedragen door belastingplichtigen die in het alge meen tot de groep van de meer draag krachtigen behooren. Opheffing dividend- en tantième belasting. Naar het .oordeel van de ministers kun nen de voorgestelde vennootschapsbelasting cn de reeds bestaande dividend- cn tantiè mebclasting niet duurzaam naast elkander worden gehandhaafd. Gezien hun voorkeur voor een winstbelasting boven een uitdeelings belasting, zal, naar het hun voor komt, de dividend- en tantièmebelas ting binnen aizienbaren tijd moeten worden afgeschaft, zij het, dat dit dan vermoedelijk met het oog op de behoeften van de schatkist gepaard zal moeten gaan met een verhoo ging van het percentage van de ven nootschapsbelasting. Afschaffing van dc dividend- en tantième- belasting reeds op het huidige oogenblik is niet mogelijk. Hulp aan de groote gezinnen. Het is mogelijk aan de gezinnen met vier of meer kinderen, per kind boven het derde, een bedrag terug te betalen ter zake van de aanvankelijk te vee! geheven indirecte be lastingen en crisisheffingen op de eerste le vensbehoeften, cn daar het den ministers noodzakelijk voorkomt een dergelijken maat regel te treffen, is deze in het ontwerp van wet opgenomen. Overeenkomstig het voorstel van de corn- missie-Fleskens meenen zij het bedrag der tegemoetkoming op f 10.— per minderjarig kind boven het derde te moeten stellen. Nog zij medegedeeld, dat voornamelijk op grond van practische overwegingen de mi nisters van oordeel zijn, dat er geen wei standsgrenzen in het leven moeten worden geroepen, in dien zin dat, indien het inko men van de belastingplichtigen een bepaald bedrag overtreft, de tegemoetkoming niet of tot een lager bedrag wordt verleend cn voorts, dat de tegemoetkoming voor elk min derjarig kind dat over het afgoloopen ka lenderjaar f300.— of minder hecl't verdiend, ongeacht den leeftijd op ecu gelijk bedrag dient te worden vastgesteld. Operatie waarschijnlijk de vol gende week. Naar wij vernemen is de toestand van ge neraal Snijders, die in het Diaconessenhuis te Hilversum verpleegd wordt, bevredigend. Indien deze zich gunstig blijft ontwikke len, zal dc tweede operatie dc volgende week plaats hebben, OUDE BRIEFJES VAN 1300.—, f200—, f 100.1 GO.f40— EN HO- VERDWIJNEN. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam vestigt de aandacht op de bekendmaking, door haar ge plaatst in de Nederlandsche Staats courant van 3 Mei 1939 met be trekking tot het intrekken van be paalde soorten bankbiljetten van 1 300—, f 200—, f 100—, 1 60—, f 40— en f 10. Bedoelde biljetten zijn: 1. De door de Nederlandsche Bank van 1 Januari 189 af uitgegeven biljetten van: (model 1860/62) f300—, f200—, f100—f60— en f40.De voorzijde der biljetten van f 300.f 200.en f 100.is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveer- don rand komt een afbeelding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljetten van f60— cn f 40.zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van f 60. bestaat uit een licht paarsen onder grond, die van de biljetten van f 40.uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart gedruktcn tekst en gegraveerden rand; in dien rand komt boven den tekst een leeuwenmotief voor. 2e. De door de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van f 100—f60— en f10.die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Vóór 29 Mei inwisselen. Aangezien de termijn van tien jaren, bedoeld in de vijfde alinea van artikel 22 der Bankwet, op 20 Mei 1939 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze biljetten vóór 29 Mei 1939 ter betaling aan te bieden aan de boofdbank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127/129 te Amsterdam. Naar aanleiding van de vele ongelukken aan gemobiliseerde militairen overkomen en in verband met de buitengewone militaire maatregelen, heeft, naar de N.R.Crt. meldt, het bestuur van de Stichting De Nederland sche Soldaat, gevestigd te Drachten, welke stichting zich ten doel stelt de belangen te behartigen van toekomstige, dienende en gewezen militairen en van hun nabestaan den, in een adres aan den ministerraad ge- DE BILT SEINT: Verwachting: Iets zachter dan gisteren, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, meesA zwakke veranderlijke wind Alg. vooruitz.: Geleidelijk stij ging van temperatuur. vraagd maatregelen te treffen, opdat de mi litairen, die door ziekte of ongeval blijvend worden getroffen, of eventueel hun nagela ten betrekkingen, niet onverzorgd zullen blij ven, alsmede om aan gemobiliseerden ern stige zakenschade te vergoeden. Ontmoeting met Ciano. De Duitsche minister van buiten- landsohe zaken von Ribbentrop zal hedenavond vertrekken om een be zoek van eenige dagen aan Italië te brengen. In buitenlandsch politieke krin gen gelooft men, dat de as-mogend- heden een gemeenschappelijke stap overwegen als antwoord op de zoo genaamde omsingeling. Nader wordt gemeld, dat hij nabij het Como-meer een ontmoeting zal hebben met zijn Italiaanschcn collega, graaf Ciano. Men veronderstelt, dat het voornaamste onderwerp van gesprek Dantzig en Polen zal zijn, misschien zullen von Ribbentrob en Ciano tezamen te Rome zijn, wanneer de Poolsche minister van Buitenlandsche za ken, Beek, morgen zal antwoorden op de rede van Hitier, zoodat weinig tijd verloren zal gaan voor de as om een besluit te ne men. Zonder twijfel zal iedere eisch van Polen inzake Dantzig met kracht worden verworpen en rekent Duitschland hierbij op zijn asgenoot. Verre van een sensationeel karakter te hebben, zal het onderhoud aan het Como- meer eens te meer de wereld het bewijs le veren van de nauwe en om zoo te zeggen dagelijksche samenwerking tusschen het nationaal-socialisme en het fascisme, aldus de Duitsche „Allgemeine Zeitung." c DE LEIDER DER SOVJET-RUS SISCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK IS VOLGENS HET OFFICIEELE BERICHT OP ZIJN EIGEN VERZOEK UIT ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. Het Russische telegraafagcntscliap is gemachtigd officieel mede te dee- len, dat Litwinoff op zijn eigen ver zoek ontheven is van zijn functie van volkscommissaris van buiten landsche zaken. De taak van Litwinof wordt over genomen door Molotof, den voorzit ter van den raad van volkscommis sarissen. In welingelichte kringen te Mos kou zegt mei\, dat Molotof de functie van volkscommissaris van buiten landsche zaken slechts tijdelijk zal waarnemen. Men heeft nog geen uitlegging voor het aftreden van Litwinoff, doch wel vraagt men zich af of het niet geweten moet worden aan het lang zame tempo van de Britscli-Russi- sche onderhandelingen. Te ver gegaan? De meening is niet ongewettigd, de toon van enkele Poolsche bladen wijst daar on der andere op, dat Litwinof in de oogen van zijn collega's te ver is gegaan met zijn vre- desfrontidoe. Wij herinneren aan berichten tijdens de groote zuiveringen in Rusland, toen ook reeds gesproken werd over aftreden van Litwinof, die in ongenade gevallen zou zijn. Zelfs werd toen beweerd dat Litwinofs echlsrenoote gearresteerd zou zijn. Het is duidelijk, dat Litwinof de democra tieën geen goeden dienst bewijst door juist nu af te treden en feitelijk Ilitler in de kaart speelt. Of zijn aftreden inderdaad vrijwillig is, is echter weer een andere zaak. Ook in Rusland is de feitelijke macht in handen van één man, Stalin, en deze heeft reeds heel wat voormalige grootheden ten val gebracht. Algemeen verwacht men, dat het aftreden een ongunstige invloed zal hebben op de onderhandelingen betreffende de Britsch FranschRussische overeenkomst. Groote indruk te Londen Ilct aftreden van Litwinof wordt in par lementaire kringen te Londen druk bespro ken. Litwinof werd beschouwd als een vriend van Engeland en zijn vertrek wordt derhalve met leedwezen ontvangen. Algemeen legt men het aftreden uit als een aikeuring van de buitenlandsche poli tiek van Litwinof door de regeering der Sov jet Unie. Wel is waar gaf men toe, dat deze these MOLOTOF, nog door geen enkele positieve aanwijzing wordt bevestigd, maar verscheiden afge vaardigden wezen toch op het volgens hen veelbcteekenende feit, dat Hitlcr in zijn re devoering geen toespeling heeft gemaakt op Rusland. Weggewerkt? Het was niet mogelijk, aldus Havas, de juiste veelbeteekenende redenen van het ont slag uit officieele bron te vernemen. Men verzekert, dat de gezondheid van Liwinof veel te wenschen overlaat, hetgeen mogelijk is. Litwinof is 63 jaar. Toch scheen hij altijd stoer. Gezien het aanhoudende zwijgen der Rus sische pers over de ontwikkeling der En- gelschRussische onderhandelingen, kan men niet naUiten te denken, tot in de best ingelichte kringen, dat de loop der onderhan delingen in verband zou kunnen staan met het vertrek van Litwinof, te meer daar vol gens zekere kringen het verdwijnen van het Journal de Moscou reeds een Litwinof toe gebrachte slag was. Overigens weet men, dat de laatste rede voering van Stalin op het partijcongres niet juist in de lijn lag der collectieve veiligheid en de dictator van Rusland toen bittere woor den richtte tot Engeland en Frankrijk, die hij er van beschuldigde met moedwil Duitsch land en Rusland tegen elkaar op te zetten, teneinde zelf zonder vechten de wereld te blijven beheerschen. Litwinof's levensloop. Maxim Maximowitsj Litwinof werd den zesden Juli 1876 in Bjalystok als zoon van een Joodschen slager geboren. Zijn oorspron kelijke familienaam luidt, volgens betrouw bare opgaven, Wallach. Tijdens den miltairen dienst kwam de jonge Litwinof in aanraking met het socialis me cn in Januari 1899 was hij reeds een ac tief lid van het illegale partij-comité Kief der Russische sociaal-democratie. In verband met dit lidmaatschap werd hij in 1902 tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij wist ech ter uit de gevangenis te ontvluchten en nam daarna de wijk naar het buitenland. Daar schaarde hij zich aan de 'zijde van Lenin en sloot zich na de splitsing der partij in 1903 bij de bolsjewisten aan. In den loop der jaren klom hij op en toen de bolsjewisten zegevierden, werden hem achtereenvolgens verschillende vertrouwens posten gegeven. Den 21sten Juli 1930 werd hij definitief benoemd tot volkscommissaris van buiten landsche zaken. Litwinof voerde een hoogst actieve politiek, die er in de eerste plaats op gericht was, normale betrekkingen aan LITWINOFF. te knoopen met de nabuurstaten. Deze po litiek kwam duidelijk tot uitdrukking in het sluiten van de niet-aanvalsverdragen met Polen en de randstaten, alsmede in het her stel der betrekkingen met de Vereenigda Staten in November 1933. Sedert 1933 richtte de afgetreden volkscommissaris voornamelijk zijn streven erop, de sovjet-unie weer in te schakelen in de diplomatie der Europeesche mogendheden en een front tegen Duitschland te vormen. Hij liet daarbij alle voormalige prin cipes van het bolsjewisme inzake de te voeren buitenlandsche politiek varen. Met de meeste Europeesche en buiten- Europeesche staten werden dan ook de di plomatieke betrekkingen hersteld. In Maart 1936 vertegenwoordigde Litwinof sovjet-Rus land bij de kroningsplechtigheden in Lon den. Na het uitbreken van don burgeroorlog in Spanje verluidde het, dat de regeering van het Kremlin niet tevreden was met de werk zaamheden van Litwinof in de niet-inmen- gings-commissie van Londen en dat zijn af zetting dreigde. In November 1936 werd hem echter de Lenin-orde overhandigd, wellicht» ten bewijze, dat rleze geruchten op onwaar heid berustten. Tevens werd hij toen be noemd tot eere-godlooze.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1