Matroos pleegt 10 diefstallen in 2l/2 maand /Lqavda rK0PPEN'S l L betere schognen^ Mr. Fianken acht diefstallen bij Marine onrustbarend ^efotm Herenschoenen En Jacob diende voor de abonné's Een vol Casino leefde mee Tweede Blad Zeekrijgsraad Willemsoord Een straf van 1 jaar en 4 maanden gevangenis, benevens ontslag uit den dienst Hoofdofficier M.S.D. der 2e kl. H. Dollekamp Nogmaals Bios Boys~ Celluloid Boys Gave vertolking van een voortreffelijke comedie Magyrusladder aan de brandweer toegvoegd Dc spaarzegelkas Maatschappij „De Eendracht" De oorlogsafkeer Candidatenlijst Vrijz. Democraten Burgerlijke Stand van Den Helder Op den gistermiddag gehouden Zee- krygsraad, gepresideerd door Mr. Arn. Veldman, heeft de Fiscaal, de officier van Administratie der 1ste kl. D. B. A. Franken verzucht, dat den laatsten tijd de diefstallen bij de Marine onrustbarend zijn. Dat deze woorden niet overdreven zyn, bleek met name gistermiddag uit het feit, dat één matroos in het tijdsbestek van slechts twee en een halve maand kans gezien had aan boord van H. Ms. „Gelderland" 10 gelddiefstallen te ple gen. De straf, die de Krijgsraad oplegde, Was niet mals: 16 maanden gevangenis straf, ontslag uit den dienst en ontzeg ging weder bij de gewapende macht te dienen. Een zware straf, die echter bij de veelvuldig voorkomende diefstallen in de .Marine, wel noodzakelijk gebleken zal zijn. Hij sliep op de wacht. Als eerste verdachte stond terecht de tnatro's 3e kl. Ph. van S. Dit 18-jarige jongemensch was den 18en Maart aan boord van H.Ms. „Jan van Gelder" aangesteld als onderofficier van de wacht en had aldus een vrij groote verantwoordelijkheid. Dit nam niet weg, dat hij aangetroffen werd in de armen Morpheus', met als gevolg, dat hij gistermiddag voor de balie verscheen. Na aanvankelijk zijn militair vergrijp ge loochend te hebben voor den officier-com missaris, bleek dat zijn verdediger, de luite nant ter zee 1ste kl. Mr. M. W. Mouton, hem dermate op het hart gewerkt had, dat hij thans alles volmondig toegaf. Als motief ver namen wij, dat hij gepiekerd had. De Fiscaal, de officier van administratie der 1ste kl. Mr. D. B. A. Franken, noemt het een kwestie van verzaakte plichtsbetrach ting en vorderde een gevangenisstraf van 4 weken. Mr. Mouton, hierna aan het woord komend, merkt op, dat hem door zijn cliënt het gras voor de voeten is weggemaaid. Toch stelt hij het op prijs enkele opmerkingen te maken. Hij vindt het toch wel vreemd, dat men een matroos 3e kl., 18 jaar oud, die een jaar in dienst is en waarvan de conduiten zeggen, dat hij geen sterk karakter heeft, een functie geeft als onderofficier van de wacht. Een zoo zware taak, met een zoo groote mate van verantwoordelijkheid, wordt doorgaans ge geven aan gegradueerde militairen. Daarbij was verc,. eerst sedert twee dagen uit het hospitaal ontslagen. Een en ander kan volgens pleiter wellicht als verzachtende omstandig heden aangerekend worden Mr. Franken voelt hier niet veel voor. Als rechter heeft men tenslotte geen rekening te houden met de administratieve voorschrif ten, terwijl men zich nu eenmaal op de klei nere schepen moet behelpen. In ieder geval heeft v. S. zijn plicht verzaakt. De Fiscaal ziet geen grond voor clementie. Uitspraak: 2 weken gevangenisstraf. De Vuistslag. De stoker 1ste kl. C. Z. staat terecht terzake fietelijke insubordinatie. In de maand Februari, aan boord zijnde van H.Ms. „Sumatra", liggende in de buurt van Sardinië, heeft hij den korporaal- Een feest voor Uw tenen zijn onze nieuwe Wij ontvingen zoojuist een uitzon derlijke collectie herenschoenen voor echt moeilijke voeten. Komt U eens kijken? De prijzen vallen U zeker mee! X A 50 Reeds vanaf machinist P. Hart een slag met den vuist in het gezicht gegeven. Het is een vrij duistere zaak, aangezien verd. zich de toedracht van deze affaire niet meer kan herinneren. Op den dag in kwestie kreeg hij bericht dat zijn moeder in Holland plotseling was overleden. Dit heeft hem toen sterk aangegrepen. Hij heeft later op den dag een paar glazen bier gedronken en toen hij naderhand in het stokerslogies kwam en aldaar het woord tot hem gericht werd door den korporaal in kwestie, met wien hij het niet al te best kon vinden, heeft hij dezen den slag toegebracht. Verd. begrijpt niet, dat zooiets gebeurd kan zijn. Hij is weliswaar driftig en opvliegend, maar dat hij zoo op eenmaal den klap ge geven heeft, is hem een raadsel. De Fiscaal noemt het een zeer ernstig mis drijf. Er kan echter rekening gehouden wor den met de ernstige gemoedsbeweging door het plotseling overlijden van verd.'s moeder. Hij is daardoor zijn gedachten niet meer den baas kunnen blijven met het bekende nood lottige gevolg. Er zal hier echter wellicht met een voorwaardelijke straf volstaan kun nen worden. Misschien dat hij hierdoor leert zich beter te beheerschen. De Fiscaal vordert dan een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Mr. A. Prins uit Alkmaar heeft hieraan uiteraard weinig toe te voegen. Hij vestigt er de aandacht op, dat verd. een zeer behoorlijk en oppassend mar is. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. 10 Diefstallen op z'n geweten. En dan verschijnt de matroos 3e kl. J. J. B., Hilversummer van geboorte, die kans heeft gezien in den luttelen tijd van slechts twee en een halve maand niet minder dan10 diefstallen te plegen. Van October tot Januari heeft hij H.Ms. „Gelderland" onveilig gemaakt, door bij nacht en ontij, terwijl hij nota bene als wachtsman bij zijn slapende collega's was aangesteld, in te breken in de kastjes der jongens. Zijn laakbaar werk werd ver gemakkelijkt door het feit, dat aanvan kelijk de diefstallen stilgehouden werden. Men achtte het blijkbaar niet eens de moeite waard om aangifte te doen van de diefstallen. Respectievelijk stal verd. bij Curagao, in het Schottegat, bedragen van 30.2.50, 10.— 2.17, 5.—, 22—, 5—, 10—, 29.en 5.Eenmaal stal hij driemaal gedurende één nacht. Mr. Veldman zit kennelijk perplex. Zelden neeft hij een dergelijke waschlijst van on eerlijkheden gezien en het eenige lichtpurt bij dit alles is dat het heerschap vrijwel alle diefstalen volmondig toegeeft en dat het zijn gedrag, achteraf bekeken, ook gemeen vindt. Helaas, wat laat... De Fiscaal zegt, dat er maar één verontschuldiging voor deze stelerij bestaat en wel dat het zoo gemaKke- lijk op de „Gelderland" ging Verd heMt echter een misdadigen aanleg. Hij is eenzei vig en gevoelloos. Het is onbegrijpel^k, dat een zoon van zulke nette ouders als verd. tot een dergelijke handelwijze in staal is. Mr. Franken vordert dan 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontslr uit den militairen dienst. Mr. Prins uit Alkmaar, ook dit jonge mensch verdedigend, geeft toe dat men hier moet spreken van een waarlijk unieke ve -za meling diefstallen. Evenwel, laat men niet vergeten, dat hij in den dienst steeds uitste kend opgepast heeft en helaas niet dié op voeding gekregen heeft, die voor hem noodig was. Zijn ouders ondervinden groote finan- tieele moeilijkheden. Een zaak, die slechts door uiterste krachtsinspanning staande kan worden gehouden. In dit gezin ontbrak een sterke leiding, terwijl de zoon het met slechts weinig zakgeld moest doen. Toen kreeg hij de gelegenheid op de „Gelderland". Het lukte de eerste maal en dat was het begin van de moreele afstomping. Pleiter dringt er dan ook op aan, den jon gen niet te ontslaan. In dat geval verwacht hij weinig resultaat van de reclasseering. Het zou veel beter zijn als B. in dienst kon blij ven. Onder strenge tucht gesteld werd en lei ding kreeg. Daarbij wijzen z'n conduiten er op, dat hij zeker niet ongeschikt voor den dienst is te achten. Uitspraak: 1 jaar en 4 maanden ge- vangenisstraf, met aftrek van het voor arrest, ontslag uit den militairen dienst en ontzegging weder bij de gewapende macht te dienen. De eerste en de laatste maal. Als laatste delinquent komt dan de zeemilicien-matroos 3e kl. H. T., even eens terechtstaande wegens diefstal,, subs. verduistering. Deze knaap heeft primo een tweetal frokjes en een werkkiel en secundo een paar schoenen in de wacht gesleept, die het eigendom van anderen waren. Verd. verontschuldigt zich door er op te wijzen, dat hij de kiel en de frokjes niet uit een koffer genomen heeft, doch dat die er naast lagen. Wat de schoenen betreft, deze had hij eigenlijk zonder opzet in z'n plunjezak gestopt, met de bedoeling ze later weer terug te geven. Hiervan was echter niets gekomen. De Fiscaal verzucht, dat de marine-dief stallen onrustbarend worden en vordert 6 we ken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Verd. zegt dan nog, dat het een goede les voor hém is geweest en dat het de eerste en de laatste maal is, dat zich zoo vergat. Uitspraak: Conform, Op 1 Mei j.1. heeft de hoofdofficier M.S.D. der 2e klasse H. Dollekamp, die gedurende een reeks van jaren verbonden was. eerst als Officier-instructeur, later als hoofd van het onderwijs aan de opleidingen van het machine- kamerpersoneel aan boord H. Ms. van Speijk. op zijn verzoek den Zeedienst met pensioen verlaten. Mevr. Ritmeester stelt een medaille beschikbaar. Nadat Burgemeester Ritmeester zich bereid liad verklaard om den aftrap te doen, wilde zijn vrouw niet achterblijven en stelde een prachtige medaille beschik baar voor, schrik niet waarde lezers het verliezende elftal. Dit beteekent natuurlijk een attractie te meer, want stelt U zich eens voor, dat de stand gelijk blijft, dan komen natuurlijk de welhaast beroemd geworden „penanties" om de „plak" en den beker. Zaterdagmiddag om drie uur begint het feest op het Racing-terrein. Zorgt vroegtijdig aanwezig te zijn, dan mist ge niets van dit uitzonderlijk sportevenement. Gisteravond was Casino vol. Gisteravond had dat deel onzer abonne- familie, dat een stuk tooneel weet te waar- deeren, huis en hof verlaten teneinde zich met den Dienenden Jacob enkele uren aan een luchthartig blijspel te amuseeren, dat door TAVENU voor het voetlicht gebracht werd. Wij hebben tusschen de drie bedryven door speurtochten door de zaal en op het balcon gemaakt en dat waren zeer ple zante speurtochten. Omdat het goed deed te zien, hóe men mee-leefde met al dat gene wat door de tooneelisten gepresteerd werd en het dubbel-goed deed te ervaren hoezeer het gebodene bij allen in den smaak viel. Oud en jong amuseerde zich kostelijk. De jonge garde verkneukelde zich aan den frisschen wind, die door dit blijspel waarde en de oudere deed het niet min der goed, een zoo zonnig spel van over moed en durf te mogen aanschouwen Zoo was ieder tevreden en verblijdde ieder zich op zijn eigen wijze, Wat de vertolking betreft, hierover kunnen wij kort zijn na het verslag in het nummer van gisteren. Was de weergave toen prima in orde. thans waren zelfs de laatste puntjes nog eens extra bijgeschaafd en kan zonder restrictie gesproken worden van een stuk amateur-tooneel dat aan de hoogste eischen voldeed. Trouwens, men bleek niet anders ver wacht te hebben. Tusschen de abonné's eenerzijds en de TAVENU-ers anderzijds, is sedert eenige jaren een band ontstaan die ieder seizoen aan hechtheid wint. TAVENU stelt er een eer in dien band zoo solide mogelpk te houden en het gebodene van gisteravond was van dit streven wel het beste bewijs. De volle zaal en het balcon reageerden spontaan. Men lachte uitbundig om de vele bon mots en origineele woordspelingen. Reeds direct na het voor de eerste maal halen van het doek was daar het onontbeerlijke contact tusschen auditorium en spelers en reeds na tien minuten mochten wij tot ons groot ge noegen constateeren, dat de zaak „O.K." was (om in de terminologie te blijven...) Doch afgezien van het dankbare applaus, dat verschillende malen gisteravond het on dubbelzinnig bewijs was van instemming en dankbaarheid, mogen wij op deze plaats nog wel eens de aandacht vestigen op het vele werk dat door deze tooneelvereeniging ook ongezien achter de schermen verricht is. Daar is gezwoegd en gesloofd om de pauze's zoo kort mogelijk te doen zijn, er is gejacht en gehaast om de tooneelverandering in een zoo kort mogelijk tijdsbestek klaar te hebben en ieder speler en iedere speelster zette zijn of haar beste beentje voor, om zoo goed mo gelijk voor den dag te treden. Zij oogstten daarmee den dank van het groote publiek en wat kan een tooneelist méér verlangen? Het TAVENU-seizoen is hiermede be sloten. Doch reeds nu kunnen wij de be lofte geven, dat ook deze uitvoering door een andere gevolgd zal worden. Wij zijn overtuigd dat ook dan wederom een zoo groot aantal Heldersche Courant- en Tavenu-vrienden aan onze uitnoodiging gehoor zal geven en zich komen verkwik ken aan datgene, waarmede deze plaatse lijke tooneelvereeniging voor den dag komt. De wijze waarop men op den dienenden Jacob heeft gereageerd is daarvoor wel de beste belofte1 De heer Dollekamp kwam in 1904 als aspirant-machinist in dienst, doorliep de ver schillende rangen en werd op 1 Mei 1929 tot Officier M.S.D. der le klasse, op 1 Mei 1939 tot Hoofdofficier M.S.D. der 2e klasse bevor derd. Door zijn handen is het grootste gedeelte van het machinekamerpersoneel gegaan, dat in hem niet alleen den chef van den tech- nischen dienst en het hoofd van het onderwijs zag, maar ook als den divisiechef, tot wien men zich steeds om raad kon wenden. Den heer D. werd bij zijn vertrek uit de Marine een herinnering aangeboden door een commissie namens het hem erkentelijk blij vend geheele machinekamerpersoneel der zee macht. Eenige jaren geleden zag hij zijn wer kend gewaardeerd door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Wij zijn overtuigd te spreken uit naam van het machinekamerpersoneel als wij hier den overste het allerbeste voor de toekomst wen- schen en hem danken voor alles, wat hij voor het onderricht aan het machinekamerperso neel heeft gedaan. De reorganisatie voltooid. Gisteren is de Magyrusladder, die nog ontbrak aan onze gemoderniseerde brand weer, daaraan toegevoegd en daarmee is practisch de reorganisatie van de brand weer voltooid. De Heldersche brandweer is nu uitgerust met modern materiaal en by de organisatie, waarvan de leiding be rust by den heer Dokter, is de politie voor een zeer belangryk onderdeel ingescha keld. De magyrusladder, product van de brand- weerfabriek N.V. v.h. J. Geesink en Zn., te Weesp, heeft in uitgeschoven stand een lengte van 20 meter, zoodat men een brand in de hoogste gebouwen van onze gemeente gemak kelijk zal kunnen bestrijden van bovenaf. De ladder zal waarschijnlijk niet veel dienst be hoeven te doen, maar is van onschatbare waarde, wanneer uit een bovenverdieping van een brandend huis, menschen moeten worden gehaald. Men denke zich b.v. een brand in de Lidwinastichting, in het Rusthuis Parkzicht, in de Huishoudschool. Gebouwen waar ten allen tijde menschen aanwezig zijn, die in gevaar kunnen verkeeren en die nu gemakkelijk kun nen worden gered, door het voordraaien van den ladder. De behandeling van den ladder is eenvoudig. Op snelle wijze kan hij gebruiksklaar ge maakt worden, doordat men hem gelijktijdig naar boven kan draaien en in den gewensch- ten stand kan brengen. Men kan de ladder 360 graden ronddraaien, terwijl een goede vei ligheidsinrichting zorgt, dat ongelukken prac tisch gesproken, uitgesloten zijn. Een alarm bel gaat over, zoodra de ladder te zwaar be last wordt, terwijl gelijktijdig een rood lampje gaat branden. Voor de stabiliteit zijn er twee uitschuifbare steunpooten, terwijl de achter- veeren van het chassis uitgeschakeld worden, zoodat deze achteras als tegenwicht gaat wer ken en omkantelen daardoor moeilijker wordt. Een gradenboog geeft den stand van den lad der aan, zoodat men ook daardoor controle heeft of de ladder niet te sterk helt. Ten slotte is een zelfwerkend remmenstelsel aangebracht, waardoor vooroverslaan verhinderd wordt. Bij een demonstratie, die gisterenmorgen op het gemeente-terrein aan de Ambonstraat gegeven werd, was behalve burgemeester Rit meester o.m., het hoofd van de brandweer, de heer Dokter, de commissaris van politie, de heer v. d. Hoeven, en de adj.-dir. van Gem.- werken, de heer Visser, tegenwoordig. De demonstratie slaagde naar wensch, zoodat de auto na afloop meteen naar het Hoofd bureau van politie gereden werd. om gestald te worden in de brandweer-garage. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie is hier gevestigd een agentschap van de in 1904 door Fred. v. Eeden gestichte onderneming, onder bovenstaanden naam. Doel van het bedrijf is den burger terzijde te staan bij het doen van zijn inkoopen, met uitzondering van levensmiddelen. Men zie de advertentie en wendde zich om inlichtingen tot het adres van het agentschap. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken, Gafencu, heeft een reis door Europa gemaakt. Daarbij heeft hij Londen en Rome, Berlijn en Parijs bezocht. Hij weet dus de opinie over den huidigen toestand, zoowel van Chamberlain als van Hitier, van Daladier als van Mussolini. Allen hebben naar de gunst van Roemenië gedongen. Engeland en Frank rijk om Roemenië aan hun kant te hebben als er van een gewapend conflict sprake zou mogen zijn. Duitschland en Italië om Roe menië afzijdig te houden als het tot een con flict tusschen de totalitaire staten en de de mocratische landen zou mogen komen. Nu is Gafencu naar Roemenië teruggekeerd en heeft o.m. de verklaring afgelegd, dat hij in alle staten van Europa, waar hij geweest is, bij alle leiders van de regeering denzelfden afkeer van den oorlog heeft geconstateerd. Allen zijn er van overtuigd, dat een oorlog zoowel voor de winnende als de verliezende partij de vernietiging beteekent van de be schaving en van heel het cultureele leven. Voor Europa zou een oorlog den ondergang beteekenen. Deze gedachte leeft bij Chamber lain en Hitier, bij Daladier en Mussolini. En de Roemeensche minister trekt daaruit de conclusie, dat men wel zal terughuiveren voor den oorlog, dat men de consequentie ervan niet aan zal durven. Het gaat er slechts om naast dit negatieve element een positief element in dienst van den vrede te stellen, om daardoor uit de huidige spanning te gera ken. Over de reis van Gafencu had de Msb. gis terenavond een beschouwing, waaraan wij het volgende ontleenen. Over de moeilijke positie van Roemenië schreef het blad: Prettig is de situatie van Roemenië allerminst, zelfs niet met de toegezegde waarborgen van Engeland en Frankrijk. Het groote probleem is en blijft, hoe deze twee landen Roemenië, in geval het door landen of bondgenooteh van de as zou worden aangevallen, te hulp zouden kun nen snellen. En men kan, onder dergelijke omstandigheden begrijpen, dat Boekarest de voorkeur geeft aan neutraliteit, zeker voor het oogenblik, boven eën partij kiezen, dat, mocht het op den langen duur al het land herstellen, dit toch aan alle grondige verwoestingen van een mo dernen oorlog blootstelt. Te meer, waar Roemenië economisch bovenal op de as en de met haar sympathiseerenden is aange wezen; en economische belangen worden tegenwoordig alleen met een afgebakende politieke houding gediend. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30— 1" u. Zaterdags, van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Parijs" en „Duivelswater". RialtoSpoorstraat half 8: „Suez". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Paniek in Hollywood" en „Casparone". Van 2—11 Mei 1939. Musis Sacrum, 11.00 u. tot 8.00 u. n.m. Schil derijen-expositie van Kamstra. Heden Casino, 8.15 u.: Helders Kath. Gem. Koor „Dia Jahreszeiten". Zondag 7 Mei. Casino, 3.30 en 8.15, Eddie Oliver and his orchestra. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 761.3 Wind: richting: W.Z.W.; kracht: 1 Temperatuur lucht: 7.8 Licht op: 8 uur Voor den Gemeenteraad. De uitslag van het referendum onder de leden van den Vrijzinnig Dem. Bond in de drie kieskringen alhier luidt, voor de candi- daatstelling der gemeenteraadsverkiezing, als volgt: W. de Boer, L. F. v. Loo, J. B. F. Meyer, K. Hoornsman, J. Kreuger, P. v. Twisk, P. J. Trap, J. J. Peeman, S. Makelaar, J. C. Die naar, J. J. Kistemaker, P. J. v. Steenbergen. GETROUWD: J. J. van Berkum en C. Abeln. ONDERTROUWD: H. Berndsen en J. A. Wolters; J. van der Net en D. C. van Vliet; W. J. A. Deckers en A. A. Jas; P. Schorsij en C. A. F. Mol; L. C. van den Berg en W. Heuders; K. Woort en A. van Djjk. BEVALLEN; A. de RuiterHollenberg, z. D. H. van Egeraat—Egberts, z.; J. Stein- hauerOtten, d.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5