:n ©i olifants- mannin Radioprogramma vaart uit Amsterdammer beroofd Gerucht op het portaal.* Smokkelkapitein veroordeeld er wordt weer meibier gebrouwen. Nieuw Britsch slagschip in zijn element Goebbcls verbiedt prentbriefkaart Joegoslavië koopt Skoda-kanonnen Duitsche Rijksbank neemt risico feuilleton. DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 23. Twee dagen achtereen trok Tarzan Noord waarts. Doch hij vond geen spoor van de ge- zochten. Hi„ at en dronk, sliep en vervolgde daarna onvermoeid zijn weg. Terwijl hij door een streek liep, dicht begroeid met bamboe, hoorde hij een geluid, dat hem stil deed staan en luisteren. Het geluid herhaalde zich het zwakke getrompetter van een olifant, die in nood verkeerde. De aapman keerde terug en liep voorzichtig door het dichte bamboe. Weer klonk de zielige kreet om hulp van den oli fant; daarna het akelige gelach -an hyena's. bamboe gedrongen om te kunnen zien wat er anade hand was. Hij zag de bovenkant van de rug van een olifant. Het ongelukkige dier was in een val terecht gekomen. Vlak bjj hem stonden een paar hyena's, terwij 1 een grote gier over hem heen vloog. Door deze grote dier nabij was. Hij kwam uit het bam boe op een kleine open ruimte, die de ma kers van de kuil gehakt hadden. Onmiddel lijk vestigden de hyena's 'hun aandacht op het naderende wezen en keken het dreigend aan. Eindelijk was Tarzan ver genoeg tussen het tekenen wist Tarzan, dat het einde van het DOOR EEN VRIEND VAN DE GESTAPO Stad Hardenberg, de kleine Oost Overijs- selsche gemeente, is dezer dagen opge schrikt door een vreemd gerucht, waarbij de Nederlandsch Hervormde predikant van de plaats, ds. G. L. Bouman in het middel punt stond. Het klonk allemaal erg sensa tioneel en daarom zijn wij, aldus de N.R.Crt. dezer dagen naar Stad Hardenberg ge trokken 0111 er van ds. Bouman persoon lijk de ware toedracht van de zaak te ver nemen. Tot goed begrip van de situatie vertelde ds. Bouman ons eerst, dat zijn kerkelijke gemeente zich ook uitstrekt op het Duit- sclie gebied. Er wonen daar heel wat Ne derlanders en Duitsche onderdanen met echte Overijsselsche namen, als Stegink, Iemlioff en Kampherbeek, om maar enke le te noemen, en er zijn zelfs menschen on der, die niet eens weten, of ze Nederlander of Duitscher zijn. Dat bleek b.v. in den wereldoorlog, toen een lid van de Stad Har- denberger kerkelijke gemeente vier jaar achtereen aan het Westelijke front stond met het Duitsche leger en bij thuiskomst ervoer, dat het heelemaal niet noodig ge weest was. Hij was namelijk geboren Ne derlander! Al deze menschen komen des Zondags bij den predikant ter kerke en hij zelf bezoekt ben geregeld, terwijl er bovendien een dooi de gemeente van Stad Hardenberg bezol digde godsdienstonderwijzer werkzaam is. DS. BOUMAN BIDT VOOR DS. NIE- MöLLER. Het spreekt vanzelf, aldus ds. Bouman, dat ik in mijn prediking nimmer dingen zeg, die nadeeiig kunnen zijn voor ons land. Maar voor de werkelijkheid mijn oogen sluiten kan ik toch ook niet. Ik spreek b.v. over de Duitsche predikanten in gevangen schap en bidt geregeld voor ds. Niemöller. Dat zal ik ook blijven doen. Deze uitingen schijnen de Duitsche autori teiten evenwel minder geschikt te vinden voor de Duitsche onderdanen en zij heb ben dan ook ter controle van den predi kant een Nederlandschen staatsburger, lid van de kerk en wonende te Radewijk, ver zocht, een oogje in het zeil te houden tij dens de kerkdiensten en hen geregeld van wat in de preek is gezegd op de hoogte te houden. Ds. Bouman kon dat zoo positief zeggen, omdat hij onlangs de waar schuwing kreeg, zich ten opzichte van dat en dat gemeentelid eenigs- zins in acht te nemen, daar deze contact onderhield met de Duitsche Gestapo. Dezer dagen brak er brand uit in een boer derij te Venebrugge, op Duitsch gebied. De bewoners van deze boerderij behooren tot de Stad Hardenbergsche gemeente en ds. Bouman bezocht deze menschen dus gere geld. Zij hadden bovendien een zoon. die juist eenige dagen te voren door de Duit sche autoriteiten was opgeroepen om zijn dienstplicht te vervullen. Deze jongen nu werd door de politie ge arresteerd, verdacht van brandstichting. De zaak werd door de justitie te Hannover onderzocht en men schijnt bij dat onder zoek tot merkwaardige conclusies gekomen te zijn. DE PREDIKANT VERDACHT. 1 oen ds. Bouman dezer dagen na een korte afwezigheid in Stad Hardenberg te rugkeerde, vernam hij daar van den op perwachtmeester der marechaussee, dat er van de zijde der Gestapo eeri verzoek was ontvangen om te Itterbeck, op Duitsch ge bied ,te komen, ten einde daar in verband met den brand te Venebrugge te worden gehoord. Men was in Duitschland n.1. van meening, dat ds. Bouman den jeug digen verdachte tot zijn daad had aangespoord. Hij zou daardoor ui ting hebben willen geven aan zijn gevoelens jegens het Duitsche Rijk en bovendien den jongen hebben toe gezegd, dat hij hem behulpzaam zou zijn bij het komen in Neder land, om den "dienst in het Duitsche leger te ontgaan. U begrijpt, aldus de predikant, dat ik paf stond. Ik begrijp nog niet waar men den onzin vandaan heeft gehaald, maar niettemin meende ik mij aan een onderhoud als gevraagd niet te mogen onttrekken. Het belang van mijn Duitsche gemeenteleden bracht dat mee en ik had bovendien niets te vreezen. In gezelschap van den opper wachtmeester is ds. Bouman dus naar het café Roolfs te Itterbeck getogen en daar heeft het onderhoud met de Geheime Staatspolitie in alle gemoedelijkheid plaats gehad. Ds. Bouman is in staat geweest de lieeren van het dwaze der beschuldiging te overtuigen en hij is niet alleen heel huids weer thuisgekomen, doch zag boven dien zijn fiets-pas, die het hem mogelijk maakt zijn gemeenteleden in Duitschland ongehinderd te bezoeken voor een half jaar verlengd. ONAANGENAME ONTDEKKING. Er was echter een onaangename kant voor den predikant persoon lijk aan het verhoor en wel deze, dat de Duitsche gerechtsdienaren volkomen op de hoogte waren van het door ds. Bouman op den kansel gesprokene. In het bijzonder was ter sprake gekomen de preek van Goede Vrijdagavond, waarin de dominee de verovering van Albanië op dien dag door Italië, de overweldiging van een Mohammedaansch, door een Christelijk volk, zooals hij het uitdrukte, scherp af keurde. Die preek ontmoette nog al bezwa ren bij de Duitsche heeren. De gebeurtenissen, zoo zeidc ds. Bouman ons verder, hebben in Duitschland bij de menschen een zekere schrik teweeg ge bracht. Men is er den laatsten tijd minder vrij geworden tegenover onzen godsdienst onderwijzer en bovendien bevreesd voor het ontvangen van kerkelijke bladen uit Neder land. Ik heb de menschen aangespoord zich zelf te blijven, maar ik kan me hun hou ding wel eenigszins voorstellen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, zoo be sloot hij, dat ik mijzelf geen beperkingen op leg. Dat behoeft ook niet. Julfrouw ingesloten. Gisterochtend heeft een Amsterdammer bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat een jufffrouw uit de Hemonystraat, bij wie hij op bezoek was geweest, hem van zijn geld zou hebben beroofd. Hij had haar verschillende malen, naar hij- meende, briefjes van tien gulden gegeven om wijn en versnaperingen te halen. Bij het nazien van zijn portefeuille bleek hem echter, dat hij grooter geld had meegegeven. De juf frouw weigerde echter hem het wisselgeld terug te geven, omdat zij het van hem ge kregen had. Bij huiszoeking vond de politie echter een bankbiljet van honderd gulden. De vrouw is op het bureau ingesloten. Fietsendief op heeterdaad betrapt. Dinsdagavond hoorde een bewoner van de bovenverdieping van een huis in de Davisstraat te Amsterdam gerucht op het trapportaal. Hij ging eens kijken en zag èen man bezig zijn daar gestalde fiets te demonteeren. Bij zijn komst ging de man haastig op de vlucht, op den voet gevolgd door den actieven bewoner die hem op straat aan een agent aanwees. De man werd op het politiebureau ingeslo ten. Vijfduizend liter spiritus in het geding. Wegens het smokkelen van 5000 liter spiri tus en poging daartoe is de 45-jarige schip per H. S. door de Middelburgsche recht bank veroordeeld tot twee maal twee maan den gevangenisstraf. In den nacht van 14 op 15 Juni 1934 is hij met zijn motorboot „Hercules" van Kadzand uit naar het buiten de territoriale wateren liggende motorschip „AVilly" gevaren, vanwaar men 5000 liter spiritus clandestien overbracht naar de Nederlandsche kust. Den volgenden dag heeft men opnieuw getracht spiritus over te brengen, doch daar er gesurveilleerd werd, mislukte de toeleg. De „Hercules" werd verbeurd verklaard. De advocaat-generaal bij het Haagsche ge rechtshof beeft in hooger beroep verhoo ging van de straf tot zes maanden gevor derd. Het Hof legden den schipper gisteren een gevangenisstraf van vier maanden op. Een oude traditie wordt deze maand door de Nederlandsche Brouwerijen weer in eere hersleld. Er wordt weer Meibier gebrou wen. Vanaf heden is deze typische seizoen drank weer alom verkrijgbaar. Het plan is ieder jaar in Mei dit brouwsel op de markt te brengen. Een der snelste der wereld. De Princess-Royal heeft gisterochtend een der sitelste en sterkste slagschepen ter we reld, de „Prince of Wales" van stapel doen loopen. Het schip meet 35.000 ton, de voornaam ste bewapening bestaat uit tien kanonnen van li duim, opgesteld in drie torens. Ver der 16 stukken van 514 duim in acht to rens en veel kleiner geschut. De snelheid en het vermogen van het schip worden nog geheim gehouden, doch de snelheid moet aanmerkelijk grooter zijn dan de 23 knoopen van de „Nelson". Veel aandacht is ook geschonken aan de verdediging togen aanvallen uit de lucht en tegen mijnen. De bemanning bestaat uit 1500 officieren, onderofficieren en minderen. Het schip is ingericht om op te treden als vlaggeschip. Hitier en Chamberlain naast el kaar Op bevel van dr. Goebbels den Duitschen minister van propaganda, is een prentbrief kaart verboden, welke Hitier en Chamber lain afbeeldt, staande naast elkaar voor een hotel in bad Godesberg. Het verbod, dat in het staatsblad verschijnt, is uitgevaardigd krachtens de wet van Mei 1933 voor de be scherming der nationale symbolen. Het ver bod schijnt geen enkele politieke beteekenis te hebben. De kaart is blijkbaar door een fotograaf te bad Godesberg in omloop ge bracht als reclame voor een plaatselijk ho tel. Groote orders. Duitschland heeft groote orders van de Joegoslavische regeering verkregen voor le- geruitrusting door de onderteekening van een contract voor een tienjarig credietplan van 25 millioen pond sterling, verneemt de Daily Telegraph. Van dit bedrag zal twee derde besteed worden aan kanonnen en an der oorlogsmateriaal van de Skodafabrieken in het vroegere Tsjecho-Slowakije. Ter bevordering van den ex port. De Duitsche Rijksbank dpelt nieuwe maat regelen mede Ier bevordering van den ex port O.a. wordt de periode voor voorschot ten op buitenlandsche wissels van zes maanden tot 'n jaar verlengd, waardoor de Duitsche exporteurs in staat worden gesteld den buitenlandschen koopers 12 maanden crediet te geven. Erkend wordt, dat de maatregel een risico voor de Rijksbank met zich meebrengt. Een andere maatregel verlaagt de kosten der crediettransacties van de Rijksbank ten behoeve van expor teurs. VRIJDAG 3 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk wenschen 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 5.00 Declamatie en gramofoonmuziek. 5.35 Vervolg van 4.00. 6.25 Berichten, hierna tot 6.55 voor tuinliefheb- bers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuurtje. 7,45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", strijkkwartet en solist. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie „Gezins- en huwelijksmoeilijk heden" 10.35 Orgelconcert. II.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 1.40 VPRO. 11.00—12.00 AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Berichten. 12.30 AVRO-Amusementsorkest. 1.15 Zang. I.30 AVRO-Puszta-orkest. 2.00 Voor tuinliefhebbers. 2.30 Het Lyra-trio. 3.15 Disco-Varièté 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.00 De Ramblers. 6.30 Maandelijks overzicht van beeldende kun sten. 6.507.00 Filmmuziek. 7.05 VARA-Kalender. 7.08 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cursus „De Beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme". 8.00 Fluit, piano en hobo. 8.30 Causerie: „Vrijzinnig Protestanten in Transsylvanië". 9.00 VARA-orkest. 9.45 Zang met pianobegeleiding. 10.00 Fantasia en soliste (opn.). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwjjding. II.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. E t h e I M Del 6. U hoeft pas te betalen, als het bezorgd wordt, zei de kruier en keek haar bewon derend aan. Ik zal zorgen dat alles in orde komt, juffrouw. U krijgt het vanavond nog. Dank u, zei Julie en reikte den kruier met een vriendelijk lachje een stuiver. Het valies zal ik zelf wel dragen. Geef u dat ook maar mee, juffrouw, zei de verrukte kruier. Ik zal ze aan elkaar binden. Dan kost het u niets meer. Het zal alles samen niet meer dan twee kwartjes worden. Dank u, zei ze weer en wendde zich rustig en waardig tot haar vader. Zoo, aar is in orde. Zullen we gaan? Rueben Stark keek haar aan met een woede, die te sterk was om in woorden uit gedrukt te worden en na een oogenblik .jan gespannen stilte, draaide hij op zijn hielen rond en stapte voor haar uit naar den ui gang. Ze volgde hem, haar veelsoortige pakkage torsend, maar met een waardigheid, die ma weinig meisjes van haar leeftjjd bezaten. Ze deed geen poging hem in te halen, maar haar houding was in het minst niet onder danig. Er was iets verfijnds in haar smal fi guurtje... een gratie in haar bewegingen... die haar in een geheel andere klasse schenen te plaatsen. Ze maakte eenigszins den indruk, alsof ze van fijn staal was gevormd, terwijl de man voor haar uit grof ijzer gegoten kon zijn. Er was niet de minste gelijkenis tus- schen hen. Recht toe recht aan liep kapitein Stark door tot bij „De Kroon en Scepter". Daar liep hij bijna tegen de deur aan, en verdween in de kroeg. Het meisje stond met een schok stil. Sjouwerlui liepen af en aan. Een paar ble ven haar aan staan kijken, omdat ze blijk baar niet wist wat te doen, maar niemand waagde het haar aan te spreken. Er woei een frissche, zilte wind vanaf de kade en na eenige oogenblikken geaarzeld te hebben, wendde ze zich daarheen en begon langzaam den weg te zoeken tusschen kratten en hopen touw en allerhande goede ren. Het werk liep op zijn eind en hier en daar stonden groepjes mannen te praten in hun ruwe zeemanstaal. De zon stond heel laag aan den hemel en de opkomende mist liing over de langs de kade gemeerde sche pen. - Juli keek zoo min naar de mannen als naar de schepen. Ze liep langzaam door tot aan het eind van de kade, waar aan den voet van een ijzeren trap „De Leeuwerik" danste op de golfjes Een oude man in een blauwe trui en met een pijp in zijn mond kwam aangeslenterd. Ze sprak hem aan. Kunt u me misschien zeggen, of de boot uil kapitein Stark hier ligt? De man wees omlaag. Daar heb je'r, juf. Hij zal zoo meteen wel komen. Zal ik je erin helpen? Ze keek naar het donkere water onderaan de trap en huiverde even. Van deze hoogte gezien, leek de boot niet meer dan een note- dop. De man, een leeglooper die altijd bij de haven rondscharrelde, keek haar met eenige belangstelling aan. Hij zag haar oogen dwa len van „De Leeuwerik" naar een motorboot van heel wat geruststellender afmetjngen, die er vlak naast gemeerd lag, zoodat bei den zich van dezelfde trap konden bedienen. De motor was aangezet en iemand was be zig verfpotten en andere goederen in het achterschip te rangschikken. Hallo! riep de man op de kade. Help deze dame eens een handje om in de boot van Stark te komen! De man in de diepte keek op. Het licht van de avondzon viel op zijn gezicht... het gezicht van een viking, blond gebruind door de zon, met blauwe, scherpe oogen, die in één blik begrepen wat ze zagen. Zijn hemd was open aan den hals en zjjn borst was bruin... In orde! riep hij kort en begon aan den kabel te trekken, waarmee zijn boot was vastgelegd, zoodat deze tegen de trap aan kwam te liggen. Vooruit maar Juf! bemoedigde de man op de kade Juli. Hij zal wel voor je zorgen. Dat is Rolfe Britton. Geef mjjn die pakkies maar zoolang te bewaren. Hij nam haar bagage van haar over en Juli begon stap voor stap af te dalen, terwijl haar vriend op de kade haar geruststellend toe bleef spreken, alsof ze een kind van zes jaar was. Zoo! Zie je wel! Dat gaat best! Wees maar niet bang hoor! Je bent er zoo'. Rolfe, geef haar een hand en houd haar vast! Nou juf, stap maar over! Goed zoo! Dat hei je hem knap geleverd Julie steunde nog op de hand, die haar aan boord had geholpen. Ik moet... in de boot van kapitein Stark zijn zei ze een beetje ademloos. Hij glimlachte, waarbij even de glinstering van zijn witte tanden zichtbaar werd. Wat is er met den ouden knaap gebeurd? Ik dacht dat hij u af ging halen. Dat heeft hij ook gedaan. Hij komt zoo, zei ze een beetje verlegen. O, mijn pak ken! Dank u vriendelijk! toen haar vriend op de kade het alles in de boot liet vallen. Nu moet ik heusch gaan... Dat komt wel in orde, zei Rolfe luchtig. Ik zal u overzetten. Hjj komt ons wel na. Dan hoeft u meteen uw bagage niet meer over te brengen. Ik sta toch op het punt te vertrekken. Dit was klaarblijkelijk waar. dat de boèt, •waarin ze zich nu bevond, er heel wat be trouwbaarder en comfortabeler uitzag dan de kleine „Leeuwerik" en Julie verzette zich niet langer, maar ging in het achterschip zitten en wachtte af, wat komen zou. Ze hoefde niet lang te wachten. In enkele seconden had Rolfe zijn boot losgemaakt en stapte hij naar voren om zijn plaats achter het stuur in te nemen. Hjj had haar niet ge vraagd in de kajuit te gaan en ze bleef op haar plaatsje in het achterschip zitten, tus-' schen de verfpotten en haar eigen bagage. Maar van haar zitplaats af. kon ze in den kleinen salon zien en ze ontdekte, dat je er werkelijk in wonen kon. Er was een kooi om in te slapen aan de eene zij en kastjes aan de andere zij. Ze was zoo geïnteresseerd in haar onmid dellijke omgeving, dat ze er niet op lette hoe de strook water, die haar van de kade scheidde, breeder en breeder werd. De boot vorderde met vrij groot snelheid en ze genoot van den frisschen zeewind, die haar tegemoet woei. Het was een geheel nieuwe belevenis voor haar en als een minder betrouwbaar persoon de boot had bestuurd, zou ze mis schien angstig geweest zijn. Maar zooals het nu was, leek alles volkomen in orde en als het zoute schuim haar in het gezicht woei, gaf haar dat een 6evoel van verrukking. Ze waren misschien twee of drie minuten onderweg, toen vanaf de kade een soort ge brul tot hen kwam. Juli schrikte en keek om met een plotse ling gevoel van schuld. De man achter het stuur keek even over zijn schouder en lachte. De zon was bijna onder nu en de mist kwam op boven de wijde riviermonding. De kade ging er reeds bijna geheel in schuil. Maar toch gelukte het Juli een figuur te onder scheiden b(j de (jzeren trap. waarlangs zij was afgedaald in de boot van den vreemde ling. En toen ze zag, dat deze figuur een vuist tegen haar schudde, behoefde ze niet meer te twijfelen, wie het was. Impulsief wierp ze een kushand toe aan den schipper van „De Leeuwerik" en keerde hem toen den rug toe. In de grauwe schaduwen van den vallenden avond vervolgden ze hun weg; een doodsche stilte heerschte rondom, die hen scheen af te snijden van het normale, drukke leven van alledag. Het was Juli, of ze door onbe kende zeeën naar een haar onbekende haven werd gevoerd. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7