om een strookje „Moeder, je koopt dat gekke ding toch niet V Asperges - een Ruzie Even 1 watertanden Gemoderniseerde slaapkamer koninklijke tractatie De Voorjaarsbruid Zaterdag 6 Mei 1939 Vierde blad Een Romeinsch diner Die onfatsoenlijke mode Ouderwetsch, hè? Niet alleen het model, met het schootje aan de blouse, en de kanten kraag, manchetten cn onderjurk, maar ook de stof doet ons denken aan moeders jeugdpor tretten: moiré... in ma rineblauw... Jeugdig is dit toiletje zeer zeker! Het werd gemaakt van wit en zwart geruite taf zij de. Het keursje loopt van voren in een punt uit; de schouders zijn breed cn de hals is versierd met een bubikraagje en groolen strik. Be dubbele strook van blanke geborduurde kant is gezet op een tafzijden onderjurk, vielke men speciaal voor dit doel laat maken. iemand, die geregeld asperges eet, altijd aangenaam zal droomen, terwijl tevens de mooiste droomen in vervulling zullen gaan (doch waarschijn lijk is deze meening ver spreid door asperge-kweekers; in ieder geval is zij een uitstekend reclame-idee). Ceasar verzekert reeds in zijn „Commen taren", dat de Galliërs verrukt waren over deze fijne groente. De asperges, welke de Romeinen in Ravenna verbouwden, waren meestal zoo dik, dat drie stuks ongeveer één pond wogen; over het algemeen zijn juist de dikke, lange asperges heelemaal niet de fijnste, daar de uiteinden (of beter gezegd, „het begin" van de stengels) buitengewoon hard zijn. Dit was echter voor de Romeinen in het geheel geen bezwaar, omdat zij al leen de „kop" van de a»sperge aten. Het lekkerst zijn de asperges, wanneer ze nog maar pas „gestoken" zijn (dit woord is nog afkomstig van de vroegere methode van het „plukken" dezer groente, toen men de stengels door middel van een speciaal as pergemes doorsneed of stak: deze methode had echter vaak de beschadiging van de kleinere knoppen en stengels tengevolge). En de zeer vele liefhebbers en fijnproevers kunnen over eenigen tijd aan het middag maal weer genieten van de heerlijke mal- sche kopjes van de asperge en van het uit zuigen van de stengels. En met versche, hardgekookte eieren, e.en sausje van ge smolten boter en wat geraspte nootmuskaat, vinden de meesten onzer de asperges een koninklijke tractatie. De Romeinen dineerden liggend. Met de linkei elleboog op het purpe ren kussen steunend, begon men den maaltijd met allerhande voorgerech ten, zooals eiei en, sardines, olijven, oesters, vischgerechten, waaronder vooral steur, aal en murenen (een soort zeepaling). Dan volgde een lange pauze, waarin dansen en gla diatorengevechten vertoond werden. Daarna kwam het tweede gedeelte: de hoofdschotel, welke bestond uit ,varkensvleesch en gevogelte. Bij voor keur serveerde men geheele dieren, die dan door een kundigen slaaf ge trancheerd werden. Na den hoofd maaltijd kwam weer een pauze, tij dens welke men aan de goden offer de en tenslotte deden de gasten zich tegoed aan het dessert: droog gebak, (ïrieksche amandelen, Perzische walnoten, allerlei fruit en kaas. Wolken van dunne zijden weefsels en tulle! Ziehier waarin de voorjaarsbruid zich bij voorkeur zal kleeden. Ongetwijfeld hebben de jaargetijden invloed op de keu ze der materialen en alhoewel wit satijn 'nog steeds een zeer bevoorrechte plaats in neemt, zullen ook zijden crêpes en geor- gette worden aangewend, terwijl ook witte kant zich zeer goed leent voor dit genre toiletten. Wanneer wij spreken van wit, dan meenen we feitelijk meer de mooie tusschenkleur tusschen het min of meer harde wit en uitgesproken crème, n.1. ivoor, die altijd het fijnste effect geeft. Voor de bruidsmeisjes en de voornaamste gasten wordt zeer veel taf zij de gekozen, terwijl de japonnen lang blijven en meestal zeer wijd zijn. „Na een asperge-maaltijd droomt men aangenaam" Reeds de Galliërs waren verrukt over deze fijne groente. Ongeveer in het begin van de Mei maand begint de asperge-oogst, wel ke duurt tot in de tweede helft van de maand Juni. En een ieder vooral de fijnproevers onder ons kan zich dan weer te goed doen aan deze heerlijke groente. Er wordt wel eens gezegd, dat de vorde ringen der beschaving het best nagegaan kunnen worden aan de verfijning van de keuken. En zeer zeker draagt het goed-be- reide eten veel bij tot de vreugde en de harmonie van het gezin, vooral cn dit geldt voor den tegenwoordigen tijd niet het minst als er zuinig met het huishoud geld moet worden omgegaan. De asperges groeiden oorspronkelijk in Klein-Azië en Noord-Afrika. In den tijd van de Romeinen werden ze in Zuid-Europa ver bouwd, de Romeinen, die deze groen te gewoonlijk als sla aten, kenden haar een wonderlijke kracht toe: aspergewater was een liefdesdrank en de as[>erge-stengcl een liefdes-amulet. In enkele streken op het platteland gelooven thans nog velen, dat strookje een bron van twist geworden tus schen overigens vreedzame echtparen. Er zijn nu eenmaal punten, waarop de man de vrouw nooit zal begrijpen. Eén van die pun ten is het allerlaatste modesnufje, niet al leen nu, Mei 1939, maar sinds vele, vele eeuwen. De man staat op dit terrein zéér zwak, want, het eigenaardige feit doet zich vaak voor, dart hij de nieuwe mode wél kan waar- deeren bij een andere vrouw! En hij boven dien zoo onvoorzichtig is, die waardeering niet onder stoelen of banken te steken! Doch wat kost het vele dames niet een strijd, de spontane bewondering van haar eigen man te veroveren, wanneer zij zich waagt aan een leuk hoedje, of iets anders begeerlijks uit 't Mode-paradijs. Vele vrouwen hebben menigmaal de hei melijke wensch om haar slaapkamer te mo- derniseeren. Zulks te vinden in de aan schaffing van nieuw meubilair is met steeds mogelijk, omdat dit groote kosten met zich brengt. Trouwens meubelen doet men niet enkel en alleen uit een gril weg, uit be hoefte naar verandering. Men moet het daarom in kleine dingen weten te vinden, hetgeen heel goed mogelijk is. Aangezien de moderne ledikanten veel lager zijn dan die men vroeger placht te gebruiken, zal men moeten beginnen met de pooten aan hoofd- en voeteneinde voor een deel af te laten zagen, hetgeen ook geldt voor de nachtkastjes. Van deze laatste worden de deurtjes verwijderd en het binne'ndeel wordt in een of andere kleur geverfd. Even tueel kan men een eikenhouten ameuble ment als geheel laten verven. Een nieuwe sprei doet ook wonderen en deze zal men in overeenstemming moeten kiezen met hel interieur, terwijl de persoonlijke smaak te vens zal domineeren. Japansche zijde zal zich o.m. zeer goed leenen voor dit doel, terwij] men er motieven in donkerder kleur op kan appliqueeren. Onze schets geeft een lits-jumeaux te zien, dat geheel gemoderniseerd is, evenals de beide nachtkastjes, waarboven melkglazen lampen zijn aangebracht. Menigmaal zal de bruidsjapon ook aan het diner gedragen worden en wanneer dit 's avonds plaats vindt, kan men een mouw loos mode] kiezen, waarop een aansluitend jasje gedragen wordt op den grooten dag. De halsuitsnijding is slechts zeer beschei den of geheel hoog of meer in het genre als de schets weergeeft. De sleep niet overdreven lang te zpn, tenvfji n sluier alleen aan de achterzijde a g doch ook weer meer en meer voor laat gedragen wordt, hetgeen van p lijken smaak afhangt. De bruidsjapon, hier weergegeven is een ontwerp van Patou en uitgevoerd voor ma demoiselle Graziella Cardenas, een Kiei dochter van generaal Gomez, den e p dent van Venezuela. De japon is genwaK van wit zijden crêpe en is afgezet m vergalon, dat ook als bandeau over nei hoofd wordt gedragen en waarmede sluier is vastgehouden. G. C, M.—S- „Moeder je koopt dat gekke ding toch zeker niet?" vroeg de tienjarige zoon, die zijn mama vergezelde bij het aanschaffen van een modern co- quet regenkapje. Ze lachten toen al lebei, de moeder en de verkoopster.. En de kleine jongen was diep ver ontwaardigd toen zijn moeder het vuurroode cellophaan mutsje op haar hoofd zette, de bandjes onder de kin vaststrikte en er, na aan de kassa den prijs voldaan te hebben, mee den winkel uitstapte. Reeds jong heeft de man zich over de vrouwenkleeding een bepaalde idee in zijn hoofd gezet. Althans voor zoover het de kleeding van zijn moeder, zijn vrouw, zijn dochter betreft..... Dan moet het liefst ge woon" zijn. Niet opvallend, om van „opzich tig" maar niet eens te spreken. Stemmig... „Moeder, je koopt dat gekke ding toch ze ker niet?" in hoeveel variaties zal deze vraag niet in dezen tijd door menigen man, jong en ouder, herhaald worden. Overluid en in stilte. In dezen tijd, nu de mode van de eene dwaasheid in de andere vervalt. Neem bijvoorbeeld den hoepelrok! „Doch terslief, je trekt dat idiote ding toch niet aan?" verzucht de vader, die het in de mo derne hokkerige stadswoning, waar nauwe lijks plaats is voor al het meubilair, al be nauwd genoeg heeft, zónder die omvangrijke deinende vrouwenfigurenHij mocht zijn aquarium niet meer houden van moe- der-de-vrouw, want er is geen ruimte voor, maar hij waagt het niet te klagen over de ettelijke kubieke meters verorberende crino lines. Want zijn vrouw trekt nauurlijk één lijn met Elly en Diny Ruzie om een strookje. „Vrouwtje, j'e zult nu toch niet in zoo'n af zakkenden onderrok gaan loopen?" huivert de echtgenoot, die de nieuwe mode een beetje gênant vindt en bang is, dat zijn vrouw zich er mee blameeren zal. In menig huisgezin is het afzakkende moet het naar toe. Wij behoeven niet op gezag „mooi" te vinden, maar we kunnen het op z'n minst apprecieeren. Die groep menschen welke ik zooeven bedoelde, moet de Mode gaan zien, niet als een noodzake lijk kwaad, maar als de eeuwige behoefte van den mensch zich te vernieuwen (wat voor een vrouw nu eenmaal beteekent: be hagen). Zij dient de Mode niet langer te vereenzelvigen met iets lichtzinnigs, iets on fatsoenlijksEn dan kijkt ze ook met an dere oogen naarden afzakkenden on derrok! Het is geen onderrok! Dan slijt dat woord „onderrok" wel uit! Want ik zeg u dames, dat 't geen dessous is, waarmee mevrouw 1939 coquetteert. Het witte of gekleurde strookje is een onderdeel van de japon! Het is een nieuwe wijze van afwerking van den rokzoom! Het geeft een eleganten zwier aan het figuurtje, dat en dit moet er bij gezegd dit snufje weet te lanceeren! Het is een geestige gedachte, die de saaiheid van effen zoomen plots heeft verbroken, de eentonigheid van klokken en plooien met één slag op de vlucht jaagt Natuurlijk zijn er ook bij deze mode uiter sten.Een uiterste is bijvoorbeeld het avond toilet rechts boven, waaronder de kanten broekspijpen Anno 1S80 zichtbaar worden. Misschien is dit echter ook een kwestie van wennen Een prettig nieuwtje. En nu nog een prettig nieuwtje voor haar, die er tóch nog niet toe kunnen komen, ge borduurde strooken zichtbaar onder de ja pon te dragen. Zij kunnen een comprknis sluiten, door het kant-effect op de jurk zelf aan te brengen, bijvoorbeeld door den zoom in een afstekende tint te laten festonneeren of omhaken. Dat staat zeer gedistingueerd, niemand neemt er aanstoot aan en tóch is men in de mode Of men kan een onderkleed van ge kleurde taffetas nemen, effen of Schotsch, met een geplisseerden rand. Wie denkt er dan nog aan een onderrok? Ook kan men het „lichtzinnige" effect neutraliseeren, door hals cn mouwen eveneens van witte kantjes te voorzien; een teere, maar bekoorlijke dracht. Vindt u ze nog gek, lezeres, de dametjes van onze Mei-pagina? Neen toch... Nu óók de mannen overtuigen! LEONTINE. iJPli Hypermodern avondtoilet, geïnspireerd op wat de kleine meisjes in het jaar 1880 droe gen, n.l. op de gesteven broekspijpen. Het gewaad is ook verder van een kinderlijken eerwoud: ballonmouwen, simpel halsje, smal koord om het middel, wijde rok. Doch er is ook een genre mannen, dat de japonnen, welke wij vandaag op deze pagina afbeelden, voor geen enkele vrouw oirbaar acht. 0, en óók vrouwen!. Dat komt omdat zij niet weten, wat „mode" eigenlijk is. Het zijn die soort menschen, die „mode" op zichzelf een lichtzinnig verschijn sel vinden, waar de wereld het eigen lijk maar buiten moest stellen. Lichtzinnig; ja zeker! Onfatsoenlijk! Want het is toch niet fatsoenlijk, in je onderjurk op visite te komen Deze menschen kunnen den veredelenden invloed van de mode nooit ondergaan. Hun smaak wordt niet bevorderd door het zien van de elegantste toiletten, integendeel, deze verergeren hun afkeer. Zij moeten er aan wennen, de mode eens uit een oogpunt van kunst, van levensstijl te zien! En aan een stijl moet men wennen. Zoo goed als wij strak-gelijnde meubelen cn lichte effen wandbodekking niet meer vreemd vinden, zoo goed moeten wij ons niet meer verbazen over de nieuwe modellen van de kleeding! Doordat gelukkig de meeste vrouwen zich snel aan den seizocnstijl onderwerpen, léért de rest van de wereld spoedig zich ver trouwd te maken met dien stijl. En daar

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13