Naar de schoonste streken van het eigen land rijwielen, verwonderlijk lichte gang. Tweede Blad Onze excursies Bezoek aan Valkenburg en hei hoogste punt van Nederland Naar de stad op de Zeven heuvelen lutcelcchMiel Leger des Heils Het edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNTdie kenmerkende heerlijke ^1, geur en smaak. FA. TONNEMA Cie. SNEEK Dinsdagmiddag alarmoefening Burgerlijke Stand van Den Helder Polen laat zich niet van de Oostzee verdringen PARFUMERIËN /tq£JtldjCL KENT U Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheid spillen r We zijn er, na serieuze voorbereiding in geslaagd, onze excursisten voor dezen zomer en dat zijn er nu reeds een be langrijk aantal, een programma voor te zetten, dat hun, zonder eenige over drijving, de schoonste streken van het land zal doen zien. Zoowel op de twee- daagsche als op de vierdaagsche excur sies zullen we die streken van het land bezoeken, die ieder Nederlander moet kennen, om het eigen land te waar- deeren. Wie het buitenland kent en een bezoek aan Valkenburg brengt zal moe ten erkennen, dat het eigen land een schoonheid biedt, die in niets onderdoet voor die van het buitenland. Het bui tenland mag grootscher, indrukwekken der zijn, maar wie de bekoring van het Zuid-Limburgsche landschap ondergaan heeft, zal de lof van het eigen land be zingen of wie de prachtige omgeving van Arnhem en Nijmegen kent, zal weten, dat ons land plekjes van onge- meene bekoring bezit. Ons programma is zoo samengesteld, dat we veel zullen zien en toch den tijd zullen hebben om rustig te genieten. Geen overladen programma, dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat afgejaagd moet worden. Tóch zullen we op onzen vierdaagschen tocht800 km afleggen en zullen op den twee- daagsche bijna 500 km door het prach tigste deel van ons land rijden. Onze vierdaagsche. De eerste vierdaagsche excursie heeft plaats van Maandag 5 tot en met Donderdag 8 Juni. De tweede vierdaagsche van Maandag 26 tot en met Donderdag 29 Juni. De eerste dag: Het vertrekuur zal nog na- jder worden bekend gemaakt, doch zal waar schijnlijk gesteld worden op 6.30 uur, omdat we om 11.15 uur in Rotterdam moeten zijn, voor een bezoek aan de Blue Band-fabriek yVe rijden dan via Heemstede, waar in Park Groenendaal ee nhalf uurtje gepauzeerd wordt, naar Den Haag, waar een bezoek wordt gebracht aan Panorama Mesdagh. Wie dit Panorama nog niet zag, bezorgt het een verrassing. Het is of men bovenop een duin Staat en op het dorp Scheveningen neerziet. Van Den Haag gaat de tocht naar Rotter dam, waar een bezoek wordt gebracht aan een groot en interessant bedrijf, de Blue Band-fabriek. Na het gebruik van de koffie wordt een rondtocht, onder deskundige lei ding, gemaakt en na afloop daarvan in de recreatiezaal van de fabriek een uitgebreide lunch gebruikt. Om drie uur vertrekken we via Dordrecht, Breda naar Eindhoven en na een rondtocht door Philipsstad naar onze eerste stand plaats. Heeze, op 20 km afstand van Eind hoven. Een dorp in de onmiddellijke nabijheid van de prachtige Brabantsche bosschen, Waarin, na het diner in het hotel met zijn fraaie oud-Hollandsche zalen, een wandeling gemaakt kan worden. Waarschijnlijk wordt 's avonds nog een tocht naar de Philipsstad gemaakt, als de lichten branden en Eindhoven een Ameri- kaanschen indruk maakt. De tweede dag. Den volgenden dag ver trekken we om half negen van Heeze om een bezoek te brengen aan de zeer interes sante demonstratie-zalen van Philips, waar onder deskundige leiding een rondgang wordt gemaakt. In het fraaie ontspanningsgebouw wordt voor ons gezelschap een fabricage- film gedraaid en de koffie wordt door de directie aangeboden. Om 12 uur eindigt het interessante, doch niet vermoeiende bezoek aan de I'hilipsfabriek en keeren we terug naar Heeze om te dineeren en dan gaat de reis om 2 uur, via Roermond en Sittard naar Valkenburg. Een prnclitige tocht over uitstekende wegen. Telkens verras send fraaie uitzichten. We rijden langs de kolenmijnen. We klimmen met de wa gens de heuvelruggen op, om van bovenaf te genieten van wondermooie panorama's. Om ongeveer half zes zijn we in Val kenburg en na het aanwijzen van de ka mers in ons hotel „de Schaepkens van St. Fijt", een hotel, gelegen op ongeveer het hoogste punt van Valkenburg, met een tuin van 10.000 vierkante meter, gebruiken we eerst een diner en gaan dan nog een bezoek brengen aan de gemeentegrot. Een interessant bezoek. Na afloop daarvan hopen we nog wat in den grooten tuin, die tal van gezellige zitjes heeft, na te praten. De derde dag. De derde dag zal den twee den overtreffen in het genieten van natuur schoon van Zuid-Limburg. We maken in den ochtend een tocht naar het vier-landen-punt, het hoogste punt van Nederland (320 meter). De tocht daarheen is onvergelijkelijk mooi. Den morgen blijven we op dit prachtige plekje, waar een vriendelijk hotel, met fraaien tuin en speeltuin genoeg verpoozing biedt. De lunch wordt hier gebruikt en des middags wordt den tocht naar Berg en Dal bij Nijmegen gemaakt. Ook deze tocht boeit ons van het begin tot het eind, door de prachtige, omgeving waardoor hij ons voert. In Berg en Dal logeeren we in hotel „Neder land". Vanuit het hotel, dat hoog gelegen is, zien we in Duitschland. We besteden den avond met eenige wandelingen in de prachtige, en boschrijke omgeving. De vierde dag. De laatste dag van onze vierdaagsche zal tot het laatste uur benut worden en dus zijn we 's morgen niet te laat aan het ontbijt. Om ongeveer 9 uur ver trekken we naar Arnhem, om daa» een be zoek te brengen aan het park Roozendaal met kasteel en bedriegertjes en vandaar over Oosterbeek, Renkum, Wageningen naar Rhe- nen te rijden. Ook deze tocht is verrassend mooi. In Rhenen brengen we een bezoek aan het beroemde „Ouwehands Dierenpark", dat op den Grebbeberg ligt en waar de dieren ijn hun natuurlijke omgeving zijn opgeborgen. Hier vindt men duizend krokodillen en een dieren tuin, die Artis overtreft. In het restaurant gebruiken we een diner en als we na eenige uren vertrekken en om ongeveer half vijf de reis naar Amsterdam aanvaarden, zal blijken, dat het moeilijk is om van deze gezellige en mooie omgeving te scheiden. Om ongeveer 7 uur hopen we in Amster dam aan te komen, waar het afscheidsdiner gegeven wordt (het kan ook zijn, dat dit in Bussum plaats heeft) om daarna, pl.m. 9 u. naar huis te rijden. De reissom van dezen 800 km langen tocht door het schoonste deel van ons land, met inbegrip van logies en alle maaltijden, benevens de toegangsprijzen tot alle in het programma genoemde speciale attracties, bedraagt 26.50. Wij staan in voor prima hotels en maal tijden. Reeds is het grootste deel van de plaatsen bezet door excursisten, die zich in het najaar opgaven en dezen winter spaar den. Er zijn echter voor beide excursies nog enkele plaatsen vrij. Wie zijn land wil zien en vier volle dagen wil genieten, kan zich aan ons kantoor aanmelden. Liefst voor Woensdag a.s. De reissom moet 10 dagen voor den aanvang der reis voldaan zijn. Men wachte niet te lang met zich aan te melden. Onze tweedaagsche excursie. De eerste dag. Onze tweedaagsche excursie, waarvan de eerste over ruim twee weken, Maandag en Dinsdag 22 en 23 Mei gehouden wordt en de tweede Maandag en Dinsdag 12 en 13 Juni plaats heeft, brengt ons voor een groot deel op de plaatsen van de vierdaagsche. De reis is natuurlijk beperkter en zal den eersten dag via Amsterdam door het Gooi en over Utrecht naar Rhenen gaan. Deze tocht door het Gooi en langs de Vecht is altijd weer even mooi en vooral in dezen tijd van het jaar, nu het groen rlppi te nemen aan de vierdaagsche excursie van de Hel- Ondergeteekende wenscht deel te neme Donderdaff Juni. che Courant, van de Heldersche Courant van Maandag en Dinsdag (Invullen wat men wenscht en Hij verzoekt plaatsen (voor echt- f.. Mei of paar). Juni op zijn teerst, de tinten in de natuur op hun mooist zijn, is een autotocht een ge not. In Ouwehands dierenpark wordt de lunch gebruikt en vervolgens wordt van 2 tot 5 uur dit park bezichtigd. Om 5 uur rijden we af naar Berg en Dal om in Hotel „Nederland" een prima hotel, schitterend gelegfen, het diner te gebruiken en den avond te benutten voor eenige wan delingen in de boschrijke omgeving. Den tweeden dag vertrekken we 's mor gens om half negen naar Arnhem. Hier wordt het park Roozendaal bezocht en daar na de prachtige tocht naar Apeldoorn ge maakt. In de Prinses Julianatoren gebruiken we het diner. Den middag blijven we in de prachtige omgeving van dit groote restau rant en vermaken ons in het Lunapark, met tal van gezellige attracties. Als men hier een heelen dag is heeft men nog tijd te kort, maar toch, om vier uur moeten we via Amersfoort naar Amsterdam. Ook deze tocht is zeer mooi. In Amsterdam wordt het af scheidsmaal gegeven. Als de tijd het toelaat, gaan we dan, via Bergen naar Den Helder. Kosten van dezen ongeveer 500 km grooten tocht, logies, maaltijden en attracties inbegrepen, bedragen 12. Ook voor onze tweedaagsche zijn reeds tal van plaatsen bezet. Wie dezen tocht wil meemaken, geve zich spoedig op. Al onze excursies worden gemaakt in een nieuwe autobus, waarvan de kap opengescho ven kan worden en die door een bizondere raamconstructie op alle plaatsen ruim uit zicht geeft. In voorbereiding zijn nog enkele ééndaag- sche excursies, waarover we binnenkort mededeeling hopen te doen. Zondag a.s. wordt er in de organisatie over de geheele wereld Moeder-dag gevierd. In elke samenkomst, dien dag gehouden, zal over Moe der gesproken worden. Qok zullen de kinderen van de Zondagsscholen een bouquetje witte bloemen mee krijgen, om aan hun Moeder te geven, voorzien van een keurig kaartje met een versje er op voor Moeder. Voor bijzonderheden zie men de advertentie en Predikbeurten in dit blad. Men zij gewaarschuwd. In verband met de controle van de alarminrichting voor den Gemeentelijken j; mm mm j luchtbeschermingsdienst, zal Dinsdag- j middag om 4 uur een alarmoefening worden gehouden met de sirenes in onze stad, zoowel de electrische als de stoomsirenes. ii De oefening zal ongeveer 10 minuten duren. Men zij dus gewaarschuwd. C~ PORTRET"ATELIER JAC. DE BOER GETROUWD: R. Wolsheimer en J. de Graaff, A. Jense en A. M. C. de Rooij. TBSEjSTALLENj: 1 J. de Klerk—Slot, z.; J. UfkesSchut, d.; D. van der Zijlvan Har- reveld, z.; H. van den Hoovenvan de San- de. z.; G. MiddelbosPielkenrood, d.; P. M. QuistHoogesteger, z.; W. van der Meijden van der Linde, z.; J. C. van BaarsGroene- veld, d. Alle Juitsche eischen afgewezen. Heeft Hitier de vorige week de deuren voor onderhandelingen op een kiertje laten staan, minister Beek heeft voor Duitschland dezelfde methode toegepast. Hij heeft echter niet met hetzelfde driftige gebaar van den Duitschen Führer, de deur tot op een kiertje dichtgeduwd, hij heeft het rustiger, beheerschter, voor namer gedaan. De Poolsche minister heeft klare taal gesproken. Zijn woorden waren maar voor één uitlegging vatbaar, n.1. déze, dat Polen in geen enkel opzicht geneigd is ook maar eenige afgedwongen concessie aan Duitschland te doen. Warschau zal geen tweede Praag worden. Met onderhandelingen wil men wel be ginnen en aan bepaalde wenschen wil men gaarne tegemoet komen, doch slechts voor zoover zij niet in strijd zijn met de onafhankelijkheid of de eer van het Poolsche rijk. Concessies, zooals Hitier die wenschte (eischte) daarvoor voelt Polen niets. Danzig is voor Polen een van de twee vensters waar door het op de Oostzee uitkijkt, zoo heeft Beek gezegd; de Corridor is de gang, welke naar deze vensters leidt. Noch het een noch het ander wil Polen het onderwerp van con- sessies maken. Polen heeft voor zijn bestaan dezen uitgang naar zee noodig en is niet ge neigd zich van de Oostzee weg te laten dringen. Polen wenscht den vrede, maar niet tot eiken prijs. Boven vrede gaat de eer en voor de eer van het land moet men bereid zijn de wapens op te nemen. Het is alles heel duidelijk wat Beek gezegd heeft en heel moedig. Engeland heeft dan ook dadelijk gunstig op de rede gereageerd, juist ook omdat er geen uitdagende woorden doof Beek gebruikt zijn, maar omdat hij op zeer krachtige wijze gezegd heeft waarop het staat. Duitschland heeft tot op heden weinig commentaar gegeven, doch in Italië schijnt de rede niet ongunstig ontvangen te zijn. Het is goed, dat Duitschland weet waar het aan toe is, wat het verwachten kan. Het woord is nu weer aan Hitier. Hij zal wel niet den moed hebben gewelddadig zijn wenschen door te zetten. Die tijd is voorbij, mits Rusland een houding van afzijdigheid in gaat nemen, daarover is men op het oogen- blik nog niet gerust. Het aftreden van Litwinof is nog niet nader gemotiveerd. Mocht dit evenwel een ver andering van Ruslands politiek beteekenen, dan is daarmee ook een slag toegebracht aan de vredesomsingeling van Engeland en daar van kon Duitschland dan wel eens gebruik maken. We zullen echter rustig afwachten. Op het oogenblik ziet de toestand er minder dreigend uit dan eenige weken geleden. Men weet waaraan men toe is en de deuren zijn niet dichtgeworpen. Naam: Adres: KlcuVi u-o-o-l de. iflahl Heeft U de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen voor zoover zij bekend gemaakt zijn al gelezen? Natuurlijk heeft U dat en natuurlijk spitst ge U, gelijk wij, op een hartigen verkiezingsstrijd, waarin vele vergade ringen worden gehouden en waarin „de stukken" er, als vanouds, af zullen vliegen. Of het werkelijk zoo ver zal komen, of er in Casino en wie weet waar nog meer, inderdaad bliksemende redevoeringen en donderende protestmeetings gehou den zullen worden, vermogen wij niet met eenige zekerheid te voorspellen, maar een feit is dat diverse namen op voornoemde lijsten aanleiding geven tot mogelijkheden Daar is bijvoorbeeld de lijst, waarop naast den heer Schoeffelenberger ook de heer Oortgijsen schittert. Een com binatie, voorzeker niet zonder charme. De groote en de kleine man. Ko, de opkomer voor den kleinen man, den proletaar, en Klaas F. O. de opkomer voor den uitgewrongen middenstander. In dit opzicht 'past men malkander niet onverdienstelijk aan. Kleine man en middenstander zullen weten op wien zij hun waardevolle stem moeten uit brengen. Hun uitkomst is zeer nabij. Overigens voorzien wij moeilijk heden in verband met de demping van het Heldersche Kanaal. De heer Oort gijsen wil dempen en de heer Schoeffe lenberger wil dempen. Maar KI. F. O. wil er een militair tournooyveld van maken en Ko Sch. is anti-militarist. Hoe omzeilen de lijstbroeders dit? Consessie van beide kanten? De nabije toekomst zal het leeren, aangenomen, dat dit duo zich inderdaad van een pluche gemeen teraadszetel weet te voorzien. Onder de namen treffen wij voorts aan die van Piet van Twisk. Na diens activiteit inzake het transport van oude, zieke en slecht ter been zijnde stadge- nooten is er een kansje dat deze Cellu- loyd-Boy straks in de vroedschap als lid wordt opgenomen. Dat kan plezant worden. Want welk een macht bezit onze ongekroonde Nieuwediepsche bios- Koning niet. Zeven dagen in de week kan hij zich tot het publiek wenden. Hij zal daarbij niet schromen zich te laten filmen, zélf op het doek te komen en op de hem eigen wijze zijn standpunt ver dedigen. Hij is reeds bij voorbaat van een niet onbelangrijke categorie stad- genooten verzekerd: de lachers en... de jeugd. Wat de overige activiteit betreft, we hebben gelezen dat er weer een Jaap en Thijs zal komen. De ouderen herinne ren het zich nog wel, maar hoevele ouderen zijn er nog? En zal Jaap nog wel zoo slagvaardig zijn als weleer en zal Thijs nog wel instaat zijn de menschheid te doen lachen. Niemand die het weet. Afwachten. Overigens wandelt het gerucht door Helder's dreven, dat Jaap niemand minder zou zijn dan... Kl. F. Oortgijsen en Thijs... Henri ter Hall, ex-muzikant, ex-revue koning, ex-publicist, ex-politicus, ex... ja. wat was onze Henri eigenlijk niet in zijn beste jaren? Ook in dit opzicht zijn onze verwach tingen gespannen. Dit alles zijn teekenen die op politieke activiteit van de eerste orde wijzen. Hieruit kan een waarlijk alleszins pit tige verkiezings-cocktail gemixt worden die het Heldersche kiezerscorps goed op den tong zal liggen. Het is te hopen, want sedert vele jaren is er aan de ver kiezingen weinig vreugde meer te be leven en zou men niet zeggen dat onze voorvaderen hun goed en bloed gege ven hebben om tot een algemeen stem recht te komen Zal er ditmaal een keer ten goede komen...? JUBILARIS BIJ DE CENTRALE BOEKHOUDING. Op 11 Mei a.s. hoopt de heer C. J. BijLsma, Adj. Boekhouder le klas bij de Centrale Boekhouding alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij de Gemeente in dienst trad. Aan belangstelling zal het hem op dien dag ongetwijfeld niet ontbreken. Speciaal le klas merkartikelen (toch niet duurder). Maison Gerrits, Spoorstr. 104. Tel. 457. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Tarzan en de Groene Godin" en „De Ju- weelenroof". Rialto, Spoorstraat half 8: „Carafree" en „De Misstap van den Dokter'' Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Zarah Leander in „La Habanera", Van 211 Mei 1939. Musis Sacrum, 11.00 u. tot 8.00 u. n.m. Schil derijen-expositie van Kamstra. Zondag 7 Mei. Casino, 3.30 en 8.15, Eddie Oliver and his orchestra. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 751.3 Temperatuur lucht: 10.3 Wind: richting Z.O. .kracht 4 Licht op: 8.03 Deze pillen zuiveren het bloed, regelen de spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of-1.56 per doos met gebruiksaanw. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5