Ingezonden 7 uit Urk Spuien MEER DAIV RITMEESTERS Expeditie is vertrouwenswerk Regeling haringvisscherij Het Lyceum een weer zelfstandige organisatie Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport Goudmijntjes! Gebouw bij de Ger. Kerk ingestort Vrijwillige brandweer geïnstalleerd Bazar voor dc t. b. c. bestrijding «tvaJU, V-irvl Gehrmk SUN LICHT ZEEP cJjtwdAjch nieuwJ Vergadering Maats. Ziekenfonds Texel Candidaatstelling Gemeenteraad werden in 1 iaar gerookt! Dat zegt toch wel iets over de kwaliteit! Voor den politierechter te Alkmaar Een nieuwe duikboot voor onze Marine Cijfersdie men niet wist X Gemobiliseerden vrij vervoer TESO Nieuws uit Hellevoetsluis Naar w) van bevoegde zyde vernemen is de uitvaartregeling van de vroege drjjf- wantharingvisscherij thans als volgt vast gesteld. Op 10 Mei a.s. mogen 14 schepen ter haringvisscherij uitvaren, op 20 Mei nog eens 13 en op 30 Mei weer 12, zoodat er op laatstgenoemden datum 38 haring schepen in zee kunnen zyn. Hiervan zullen 16 schepen behooren tot de Scheveningsche vloot, 13 schepen tot de vloten van IJmuiden en Katwijk en 9 schepen tot die van Vlaardingen en Maas sluis. Op 10 Juni zal eventueel een andere regeling van kracht worden. Schepen, behoorende tot klasse a, motor- loggers met een lengte volgens den meetbrief van kleiner dan 28 m en met een machine vermogen van minder dan 125 epk. zullen een vleet mogen meenemen, waarvan de totale bovenspeerreeplengte. droog gemeten, 1216 m niet te boven gaat. Die behoorende tot klasse b, lengte ten minste 28 m en vermogen van minder dan 125 epk tefshoogte 1265 m boven speerreeplengte en die, behoorende tot klasse c, zijnde de stoomschepen en voorts de motor- loggers of motorbooten met een vermogen van ten minste 125 epk, ten hoogste 1313 m boven- seperreeplengte. De zijpeeslengte zal ten hoogste 14 m mogen bedragen. De tijdsruimte tusschen 2 reizen ter zoute zal ten minste 48 uur moeten bedragen. Tot nadere aankondiging zal het geoorloofd zijn te jagen. Leiden, 9 Mei. De besturen der R.K. Leerarenvereeniging „St. Bonaventura" en der Vereeniging van Rectoren van Lycea hebben Zich in een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als mede tot den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, waarin gezegd wordt, dat het ingediende wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, geen bevre digende regeling geeft ten aanzien van het Lyceum. Adressanten dringen er op aan, dat dit schooltype in sterkere mate dan het wets ontwerp beoogt, onafhankelijk gemaakt wordt van de regelingen betreffende het gymnasium en de Hoogere Burgerschool en in de alge meen voorbereidende onderbouw, en in de sterk geconcentreerde bovenbouw liggen al dus adressanten voldoende redenen be sloten om het Lyceum als een eigen school type te beschouwen. De strikte gebondenheid aan de leerplannen van gymnasium en H.B.S. wordt algemeen gevoeld, niet alleen als een hinderpaal voor de werving van „een eigen karakter", maar ook als een beletsel voor evenwichtige verdeeling van het onderwijs in de verschillende vakken over de leerjaren. Het Lyceum, aldus adressanten heeft een eigen leerplan noodig, zij het ook, dat dit gecoördineerd dient te worden aan de leer plannen van Gymnasium en H.B.S. Dit leer plan behoort didactiek te worden ingesteld op een onderbouw van twee jaren, gevolgd door een bovenbouw van vier jaren voor alle af- deelingen, behoudens voor de middelbare meisjesschool. Adressanten verzoeken derhalve in het in gediende wetsontwerp die veranderingen aan te brengen, welke noodig zijn, om aan het Lyceum een meer zelfstandige organisatie te verzekeren. 8 Mei 1939 GETROUWD: C. Schriel en A. van der Kooi. BEVALLEN: N. GreèuwKokelaar, z.; S. M. van Croonenborgde Schepper, d.; C. A. StraatmanTeisman, z. OVERLEDEN: J. J. Peeman, (m.), 56 jaar. SCHOORSTEENBRANDJE IN DE BLOEMSTRAAT. Gistermorgen werd telefonisch aan het Hoofdbureau van Politie kennis gegeven van een brandje in de Bloemstraat. Bjj aankomst bleek, dat het hier een schoorsteenbrandje betrof, dat reeds gebluscht was. Oorzaak als vanouds: aangezet roet in den schoorsteen. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen een werkgever in de Middenstraat moest proces verbaal opgemaakt worden ter zake overtreding van de Arbeidswet. BIJTENDE HOND. Een bewoonster van de Middenstraat deed aangifte dat haar nichtje aldaar gebeten was door een hond. WAAR IS DE AUTOPED? Een bewoner van den Dijkweg deed aan gifte, dat de autoped van zijn zoontje, die eenigen tijd onbeheerd gestaan had, spoorloos verdwenen was. EN WAAR DE FIETS? Een bewoner van het Julianapark deed eveneens aangifte en wel inzake zijn fiets, die eenigen tijd onbeheerd in de steeg naast de school aan den Parallelweg gestaan had. Ook hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie. Het was mijn bedoeling even de aandacht te vestigen op de onbeleefdheid van het Hel- dersche publiek in het algemeen en daarbij tevens de hoop uit te spreken, dat dit in de toekomst anders zal worden. Zaterdagavond j.1. was ik in het Casino op een Padvindersavond. Hoewel de hoogste auto riteiten uit onze stad daar aanwegiz waren, ontzagen sommige „Heeren" (en ook „Da mes") achter in de zaal zich niet, om bij bepaalde gedeelten van het programma, die niet vlot genoeg naar hun meening verliepen of volgens hen niet boeiend genoeg waren, een zoo verregaand onbeleefde houding aan te nemen, dat zeer vele anderen zich daaraan niet weinig geërgerd hebben. Als in een ge woon gesprek iemand aan het woord is, praat men er, als opgevoed mensch toch ook niet tusschendoor Waarom dan wel altijd bij een uitvoering? Slechts enkele keeren komt het voor, dat het behoorlijk stil is in de zaal. Waarom slechts enkele keeren? Zoo zijn de inwoners van Den Helder er de oorzaak van, dat beschaafde menschen uit andere steden, die hier een avond in Casino b.v. bijwonen, niet zelden het Heldersche publiek onopge voed noemen. Dit valt b.v. ook op in de bioscopen hier ter plaatse. Nog vóór het einde der filmvoor stelling staan velen al op en ergeren anderen, door vóór het publiek, dat het eind wil af wachten, langs, naar den uitgang te gaan, om vooral toch niet lang te hoeven wachten. Ge steld dat na afloop der voorstelling alle men schen eens geweldig gingen dringen om weg te komen? Niet zelden ook hoort men de meest onbe schaafde opmerkingen bij de meest ontroe rende momenten maken. Dit kan en mag niet langer. Laat het Hel dersche publiek dit nu eindelijk eens gaan beseffen en daarnaar handelen, opdat het zich niet behoeft te schamen voor het publiek uit andere steden. OPMERKER. Het euvel, door Opmerker gebrandmerkt, is geen specifiek Heldersche onbeleefdheid, maar toch geven we aan zijn opmerkingen graag plaats, omdat het inderdaad hinderlijk en ergerlijk is, op welke wijze velen zich mee- nen te kunnen gedragen bij openbare uit voeringen. Red. Heldersche Crt. Urk, 8 Mei. Door 5 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aan gevoerd: 79 pond kuilpaling. van 819 pond per vaartuig, prijs 21'222 ct.: 450 pond poonen, 56 ct. en 50 pond schar, 67 ct. per pond. De hardsteenen hoekbedekking van het bij gebouw der Ger. Kerk kwam plotseling naar beneden. Dat er op dat moment niemand pas seerde, mag een groot geluk genoemd wor den, zoodat er geen persoonlijke ongelukken bij voorkwamen. Toen de hoek éénmaal uit zijn verband gerukt was, begon ook de muur van de bewaarschool te scheuren. Men begon bevreesd te worden, dat zelfs de toren van de Ger. Kerk scheef zou zakken. Het één en ander wordt nu ernstig onderzocht en grondig ge repareerd. Door onzen burgemeester, Keyzer, is de Vrijwillige Brandweer, als onderdeel van de Luchtbescheming, geïnstalleerd. Als hoofd hiervan is aangewezen de heer A. de Wit, wethouder te Urk. Dat de Luchtbescherming hier op Urk nog in omvang gaat toenemen, moge blijken uit het feit, dat de Luchtwacht op den vuurtoren weer met 2 uur nachtwacht is verlengd. De leden van de luchtwacht op den vuurtoren zijn thans gekleed in militaire uniform. In militaire uniform hebben de leden (24 perso nen) gedefileerd voor den commandant en hebben daarna een rondgang door Urk ge maakt. De vrouwenkrans „Het Goede Doel", zal aanstaande Woensdag een bazar houden in de groote zaal der Chr. school. Het doel is de t.b.c.-bestrijding. Burgemeester Keijzer zal des middags 3 uur officieel de bazar openen. Voor dergelijke bazars bestaat op Urk zeer veel belangstelling. EIK NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST De algemeene vergadering van het Maatsch. Fonds, die gisteravond in Pen's Schouwburg zaal plaats had, werd slechts door 17 leden bijgewoond. De voorzitter, de heer T. Dogger, sprak er zijn voldoening over uit, dat al was de op komst gering, de vergadering nu wel door kon gaan. Er staan, zei spr. slechts twee punten op 't programma n.1. Benoeming van afgev. en plaatsvervangers voor de Hoofd bestuursvergadering en bespreking van het Ziekenfondswezen in het bizonder betreffen de het Maatsch. Fonds, door den heer Krom mendijk. Na enkele stemmingen werden gekozen als afgevaardigden voor Den Burg, de heeren P. Fhermann en A. de Wijn. Plaatsverv. de heeren Jelle Visser en J. A. Eelman. Voor De Koog: de heer Joh. v. Heerwaarden, plaats verv. de heer S. v. d. Vis. Voor De Waal de heer J. Lok, plaatsverv. de heer R. IJska. Hierna verkreeg de heer Krommendijk het woord, die begon met een historisch overzicht te geven van het Ziekenfonds in Nederland. Vervolgens werd heel in het kort gesproken over de wetsontwerpen, die in den loop der jaren aangaande deze kwestie in de Staten- Generaal zijn behandeld en de verschillende wetten, die ten slotte tot stand kwamen. Spr. wees hierbij in het bizonder op het feit, dat bij al de genomen wettelijke maatregelen, steeds een weistandsgrens is genomen, zoo dat een weistandsgrens als bij de Mts. fond sen bestaat, niets bizonders genoemd mag worden. Trouwens een zeer geringe uitzon dering daargenomen, bestaat ook bij al de Dinsdagmiddag had ten raadhuize te Den Burg de candidaatstelling plaats voor de ver kiezing van leden voor den Gemeenteraad, dia op Vrijdag 16 Juni a.s. zal plaats hebben. Ingekomen waren 7 candidatenlijsten. Anti-Rev. Party. 1. K. Vlaming (aftr. wethouder)2. A. v. d. Brink, Oosterend; 3. Joh. A. Eelman, Ooster end; 4. P. Prins, Eierland; 5. J. G. van Leeu wen, Den Burg. R.-Kath. Staatsparty. 1. J. C. Kager (aftr. wethouder); 2. H, Leber (aftr.); 3. P. Zoetelief, Cocksdorp; 4, C. Buijsman, Den Burg; 5. M. J. Veeger, Wes- termient; 6. P. Smit Rz„ Oudeschild; 7. J. de Veij, Den Burg; 8. P. de Graaf, Cocksdorp. S. D. A. P. 1. Jac. Bruin (aftr.); 2. Jac. Westdorp, Cocksdorp; 3. W. Vermeer, Oudeschild; 4. Jan Henkes, Den Burg (aftr.); 5. Jan Hemelrijk, Oudeschild; 6. D. Backer, Oudeschild; 7. Joh. Hemelrijk, Oudeschild; 8. A. Kramer. Chr. Dem. Unie. 1. Jac. Michielsen, Eierland; 2. J. v. d, Meer, Oudeschild. Vryz.-Dem. Party. 1. A. Epe (aftr.); 2. Sijbr. Keyser Jacz.; 3. A. J. Eelman, Den Burg; 4. H. C. Rem mers, Den Burg; 5. J. Vlas Cz.6. P. Bakker Az.; 7. Mej. E. A. Langeveld; 8. G. H. Roe per Spang; 9. W. J. Reuvers. Zitting van Maandag. Met een koffiekop op het hoofd geslagen. Op Vrijdagavond 3 Maart had verd. W. K. een café bezocht aan den Kanaal weg; in een portiek van de Wed. Snel had hij een kop koffie gekocht. Is dat dan een automaat vroeg mr. Krabbe. Ja, dat is het, merkte verd. op. Maar je hebt toch een zekeren M. met een kop op z'n hoofd geslagen? Niks van waar; merkt verd. op. M. is mis schien met z'n hoofd tegen het portiek ge- loopen. M. is wegens ziekte niet verschenen, maar W. de V., stoker bij de Marine, komt het feit bevestigen. De Officier vraagt aanhouding van de zaak voor onbepaalden tijd, totdat M. beter is. De Politierechter kan zich hiermede ver eenigen. Proeftocht „O 20". Gisteren heeft de nieuwe duikboot voor de Nederlandsche Marine, de O 20, gebouwd op de werf van Wilton-Fijenoord te S'chiedam, haar eerste proeftocht gemaakt. Kort geleden is de O 20 te water gelaten, nadat tevoren reeds de O 19 van stapel was geloopen. Beide duikbooten zijn van hetzelfde type en zijn de grootste van onze vloot; zij wijken namelijk af van het gewone type duik boot, doordat zij tevens zijn ingericht voor het leggen van mijnen. Deze schepen kunnen veertig mijnen laden. De lengte van de booten is dan ook ruim tachtig meter. De O 19 heeft haar eerste proeftochten dezer dagen beëidigd en wordt thans aan de werf afgewerkt, om binnenkort in dienst te worden gesteld. De O 20 vertrok gisterenmorgen voor het eerst van de werf om een technischen proef tocht te maken. Nadat nog een aantal proef tochten zijn gehouden, zal ook de O 20 aan de werf worden afgewerkt. Onderl. fondsen in ons land een welstands- grens. Verder besprak de heer Krommendijk het ontstaan van het groote Maatsch. fonds, met ruim IV2 millioen leden. Ook toonde spr. de billijkheid aan van de wijze, waarop thans in het Mts. Fonds het bestuur wordt samen gesteld en wees er ten slotte op dat een uit stekend werkend Ziekenfonds niet alleen het persoonlijk belang is van de verzekerden, doch ook een groot Maatschappij belang. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door niemand gebruik gemaakt. De heer Dogger merkte in zijn sluitings woord op, dat de heer Krommendijk in zijn rede in het geheel niet had gesproken over den Ziekenfondsstrijd op Texel, die helaas uiterst ver wordt doorgevoerd. Wij, zei de heer Dogger, bestuursleden van het Mts. Fonds, betreuren zeer dat dezen strijd be staat en wij hopen van harte, dat er morgen, in de vergadering te Oosterend teekenen zul len zijn, die wijzen op toenadering, wij van onzen kant zijn bereid om alles in het werk te stellen om tot een vredige oplossing te komen. Het is bekend, dat het water hier in Neder land een zeer belangrijke rol speelt en dat men over heel Nederland een kunstig samenstel van sluizen heeft, die op bijzondere wdjze het te weinig of te veel water regelen. Eén van die bijzonderheden op het gebied van waterrege ling vindt men hier in onze stad. Waar, zult U zeggen, hé, dat heb ik eigenlijk nooit ge weten. Wij gaan dan eens naar het Anker park en als we op de Buitenhaven staan, slaan we links af en bevinden ons op de zich daar bevindende ophaalbrug. Die ophaalbrug ligt over een sluiskolk, de Marine-spuisluis, en deze gaan we eens bezien als een der bezienswaar- dighedén, waarover dit artikel gaat. Die sluis dan is het eindpunt van het geheele Noorder kwartier. Als men b.v. in het Groot-Noord- Hollandsch Kanaal, in de richting van Alk maar, te veel water heeft, zóó veel water, dat de slooten en de omliggende kanalen vol zijn, zoodat het zijn nadeeligen invloed zou kunnen uitoefenen op de landerijen in die buurt, dan bericht men per telegram of telefoon: zet open de sluis! Dat gebeurt echter pas, indien de waterstand aldaar hooger is dan een zooda nige, die in de praktyk gebleken is „normaal" te zyn. De technische termen zal ik maar ach terwege laten; dat is meer voor de personen, die belast zjjn met den Waterstaats-dienst. wy staan dus op de ophaalbrug, een sier lijke z.g. Bascule-brug. Een zeer aardig ge zicht is het, als men deze brug eens van de verte uit beziet, b.v. als men op de Zuidstraat staat. Op de brug staan we met onzen rug naar de Buitenhaven gekeerd en dus met het gezicht naar de Zuidstraat. Achter ons zyn twee paar sluisdeuren en vóór ons ook twee paar sluis deuren. Een eenvoudig schetje gaat hierbij. De V, bij de sluisdeuren geplaatst, betee- kent, dat dit „vloeddeuren" zijn; de E betee- kent, dat die sluisdeuren „ebdeuren" zijn. De breedte van de sluis is 9.50 meter, de geheele lengte 60 meter, terwijl er 4 meter staat gerekend bij normalen waterstand. De inhoud van de geheele sluiskolk is pl.m. 2300 kubieke meter. Indien er, zooals reeds gezegd is, in het Noord-Hollandsch Kanaal of nog zuideiyker tot aan Alkmaar, te veel water is, dan zet men de vier sluisdeuren open en het overtol lige water stroomt met groote snelheid naar buiten. Het vliegt er soms uit met een snelheid van 240 meter per minuut, dat ook al weer afhangt van de meerdere of mindere hoeveel heid, die moet worden verwijderd. Aan het begin der sluis, dus aan den Zuid straatkant, ziet men het „verval", dat wil zeg gen, het water aan den Zuidstraatkant is hoo ger dan in de sluis zelve en dat is nogal tame lijk veel: 30 cm, soms 40 cm, soms 50 cm. Het is eens voorgekomen van 90 cm, maar dat is zeer, zeer zelden. Wat een golf water! By het spuien gooide ik MARINE-SPUISLUIS AAN DE BUITENHAVEN NABIJ HET ANKERPARK. N c e\ Qd 1» een klein vierkant plankje van een paar vier kante decimeters in het begin der sluis in het water, ik liep mee en dat plankje was aan het eind van de sluis, dus aan den Havenkant, net precies na 15 seconden. De geheele inhoud van de sluis, zijnde 2300 m3, liep dus naar buiten in dien tijd van 15 seconden; dat is 9200 kub. meter per minuut, dat is 572.000 kub. meter per uur en daar het spuien ongeveer 4 uur achter elkaar geschiedt, loopt er in die vier uur ongeveer 2.228.000 kubieke meter water naar buiten. Een heele plas! Kunt ge U voor stellen hoeveel dat is? Welnu, U kent het Wachtschip, liggende voor het Kon. Instituut voor de Marine. Dat Wachtschip heeft een in houd van 1200 kubieke meter ongeveer. De massa water, die ik zooeven noemde, die ge spuid wordt, is dus even groot als 1900 wacht schepen. Het is een interessant schouwspel en het zou gewenscht zijn, dat b.v. de oudste klassen van de lagere scholen en de daarvoor in de ter men vallende leerlingen der andere scholen bij zoo'n spuisluis eens gingen zien. Ik maak me sterk, dat het niet alleen voor de leerlingen, maar dat het zelfs voor de begeleiders iets bijzonders is. Maar voor de meeste inwoners der gemeente is het dat zeer zeker. Hoe wei nigen zullen dat spuien inderdaad hebben be zien, vooral nu ze de verschillende bijzonder heden kunnen lezen uit dit eenvoudige arti keltje. Deze Marine spuisluis is grooter dan haar collega, die zich bevindt even voorbij de Groote Koopvaarderssluis aan het eind van de Bin nenhaven. Dat is het zoogenaamde „Kleine sluisje", dat eigenlijk het alleroudste sluisje is; dat is indertijd gemaakt lang vóór dat er van de wording der Marine sprake was Het is een smal sluisje van geringe breedte! dat wel wat water weggooit, maar bij lange-na met zooveel als de groote Schutsluis bij het Ankerpark. J Het zal vermoedelijk wel bekend zijn, dat nnXn K°°pyaarderssluis, die ik zoo juist noemde, aan het eind van de Binnenhaven geen sui sluis is. Het is een gewone sS sluis, dienende om schepen uit en in te laten. K. F. O. Algemeen Texelsch Belang. 1. P. Dros Bz. (aftr.); 2. C. W. van Ingen Schenau, Den Burg; 3. Mevr. M. W. Keyser geb. Rab, Molenbuurt; 4. A. S. Keyser Wz.( De Waal; 5. P. W. Koning, Oost; 6. C. J. da Lugt (aftr.); 7. Joh. Parlevliet (aftr.); 8. Jn. Zuidewind Dz. Chr. Hist. Unie. 1. S. de Waard (aftr.); 2. Jn. v. d. Vis; 3. Jac. Kikkert Johz., Doolhof; 4. Jb. Kikkert Nz.... 5. R. v. d. Vis Rz., Oost; 6. S. Lap BCz. Zeewijk; 7. S. v. d. Vis, De Koog; 8. P. For- mer, De Waal; 9. S. v. Heerlingen, Ooster end; 10 W. Zegel, Den Hoorn; 11, P. S. Kui per, Oosterend; 12. J. A. Dros, Den Hoorn; 13. M. Breman, Noorden. Zoo men ziet is er ruime keuze. Toch i3 de keuze nog niet zoo groot als bij de vorige verkiezing, toen 9 lijsten werden ingediend (behalve lijsten van bovengenoemde partijen waren toen nog lijsten van v. d. Werf en de Chr. Arbeiderspartij). Het aantal candidaten bedroeg toen 64, en nu 53. Naar de Directeur van Tex. Eig. Stoomboot Onderneming ons mededeelt, heeft het be stuur besloten vanaf heden aan de gemobili seerden tot den rang van onderofficier (wan neer ze niet reizen op kosten van Defensie) tweemaal per maand vrij vervoer visa-versa toe te staan. Dit geldt voor Texelsche jonge mannen, die buiten onze gemeente vertoeven en voor elders wonendén, die hier gestation- neerd zijn. Deze tijdelijke maatregel heeft geen betrek king op personen, die hun militieplicht ver vullen, dus voor hun nummer in dienst zijn. JAARVERGADERING NEDERL. VER. TOT BESCHERMING VAN VOGELS. De Nederl. ver. tot bescherming van vogels houdt op Dinsdag 16 Mei haar jaarvergadering in het Badhotel te De Kooy, terwyi d® volgende dag voor excursies over het eiland bestemd is. Daarom per E S O N A (auto- cn bootdiensten) Vluchteling gevlucht- In den loop van Vrijdagmiddag heeft der vluchtelingen, opgenomen in het ain door de regeering ingerichte kamp, kans g zien te ontvluchten. De politie verzoekt than opsporing van den 43-jarigen Pool M. L mann. Het is niet bekend, waarheen de n zich heeft begeven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6