DE WERELD Postvlucbten op Indië weinig woorden Wat onze boeren en bouwers willen Radiocentrales in dienst der luchtbescherming Invoer van paarden blijft noodig Korting spoorwegenpensi oenen in 1944 van de baan Tsjechische officieren in ons leger De N.S.B. en onze militaire maatregelen Aardappelverbouwers voelen zich verongelijkt iPxha&en UUeiAemien Hij moest even wisselen. geld Onze Oost Malaria woedt voort Snorder over den kop- Het binnenvaartrecht De regeering moet meer doen ter bestrijding van den marga rinefabrikant! Acht en twin' tig millioen ten gunste van de veehouders door ondermelk als veevoeder te gebruiken. ALGEMEENE VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Gistermiddag is de 149ste algemeene Kadering van de Holandsche Maatschappij van Landbouw in de Doelenzaal te Rotter dam voortgezet met de beantwoording van de vragen, die na de inleiding van den heer dr. H. J. Frietema, directeur van den Nationalen Coöperatieven Raad te Rotter dam. over „De positie van Nederlandschc landbouwproducten op de wereldmarkt in het algemeen, en van de Nederlandsche zuivelproducten in het bijzonder" waren gesteld. Dr. Frietema antwoordde op een desbetreffende vraag, dat hij van meening was. dat de Nederlandsche regeering meer moet doen, ter be strijding van den grooten concur rent van den boer, den margarine fabrikant; wat betreft het plaatsen van boter hoofdzakelijk in Neder land, merkte de inleider op. dat dit alleen kan gebeuren, wanneer er door de boeren een belangrijke con cessie ten aanzien van den prijs zal worden gedaan. Hierna ging men door met de behande ling van de uit de afdeelingen voortgeko men vragen. Verscheidene afdeelingen met akkerbouwbelangen waien van ipvatting, dat de jongste regeeringsmaatregelen inzake de stopzetting van de denaturatie van aard appelen in de A-klasse, de prijsstelling van deze productie ernstig in gevaar zal brengen. Het hoofdbestuur heeft zich, toen het van deze stopzetting hoorde tot de K.N.L.C. gewend. Daarop is door de drie C.L.O. aan den regeeringscommissaris ver zocht, om, indien mocht blijken, dat de voorraden grooter zijn dan vermoed wordt, onmiddellijk de denaturatietoeslag weer in te stellen met een verhooging van 5 cent, aangezien de veevoederwaarde alsdan aan merkelijk zal zijn. De kalverteeltbeperking. Op het voorstel van de afdeelingen Beem- ster. Purmerend en omstreken en Wasse naar, om bij de betrokken instanties met klem aan te dringen op algcheele opheffing van het bestaande systeem van de kalver teeltbeperking, antwoordde het hoofdbe stuur, dat het ook een dergelijke afschaf fing zou wenschen. De afschaffing is echter onverantwoordelijk, wanneer er het gevolg van zou zijn, dat meer kalveren zouden worden aangehouden. Voorts heeft het hoofdbestuur reeds pogingen aangewend om-te bereiken, dat de reserve kalveren weer overgebracht kunnen worden naar een volgend jaar. Een aantal afdeelingen drong er op aan te bevorderen, dat een aantal zware varkens uit de markt wordt genomen. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat een dergelijke maat regel op de rundveemarkt gunstig zou werken. Ondermelk als veevoeder. Aan het eind der vergadering ontvouwde de heer W. de Kroes uit Rotterdam een plan om ondermelk als veevoeder te doen gebrui ken. Door de ondermelk als veevoeder te ge bruiken en deze uit de markt te nemen, tegen een behoorlijken prijs, wordt de op brengst van zuivelproducten zoodanig opge voerd, dat een netto-bedrag van ongeveer 128.000.000 ten gunste van de veehouders wordt verkregen, aldus spr. Thans is de ondermelk practisch waar deloos en zij «ormt voor het vee een volko men natuurlijk en licht verteerbaar voedsel Na deze uiteenzetting sloot de voorzitter, de heer F. den Hartog, de vergadering. HALF NEDERLAND FONDSPATIëNT. Ziekenfondswezen neemt groote vlucht. Volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de statistiek waren op 1 Jan. 1939 bij de 631 ziekenfondsen, waaromtrent gegevens konden worden verzameld, 3.915.000 jtersonen aangesloten, d.i. 44.9 pet. der Ne derlandsche bevolking. Onderscheiden naar de verschillende categorieën van fondsen verkrijgt men het volgende beeld: 8>6 maat schappijfondsen met 1.300.000 personen, 209 onderling beheerde fondsen met 1.055.000 jtersonen, 51 directiefondsen met 045.000 per sonen, 61 ondernemingsfondscn met 305.000 personen, 206 doktersfondscn met 150.000 personen en 18 overige fondsen met 311.000 personen. Het aantal aangesloten personen nam over 1938 met 4.5 jjet. toe. De sterkste groei vertoonden de maatschappijfondseii (6.5 pet.), doch ook de overige fondsen en de onderling beheerde fondsen namen be langrijk in ledental toe (resp. met 5.8, en 5.2 pet.). De ondernemingsfondsen en de doktersfondsen namen daarentegen in leden tal af. BOER VAN HUIS. Hoeve afgebrand. Gisterochtend is in het gehucht Deels- hurk, onder Yalkenswaard (L.) de boerderij van de familie Willems, bewoond door den landbouwer Nieuwenhuis, afgebrand. De landbouwer is onder militairen dienst. De hoeve, die met riet gedekt was, stond spoedig in lichter laaie. De brandweer kon niet voorkomen, dat het perceel tot den grond afbrandde. Eenige kalveren en var kens zijn in het vuur omgekomen. De oor zaak van den brand is niet bekend. De heer van Vessem gaf blijk van een onjuist inzicht. Op vragen „van het Eerste Kamerlid den heer van Vessem (N.G.B.) naar aanleiding van de laatstelijk door de regeering getrof fen buitengewone militaire maatregelen hebben de hceren Colijn, minister van Staat, minister van algemeene zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, en van Dijk, minister Van' Defensié, geantwoord, dat de door de regeering getroffen buitengewone militaire maatregelen zijn bedoeld als voor zorgsmaatregel in verband met latent oor logsgevaar, los van iedere onmiddellijke dreiging. Zij dienen tevens als overgangs maatregel, ten einde voor te bereiden het opvoeren van de vredessterkte van de krijgsmacht, waardoor grooter waarborg wordt verkregen, dat een mobilisatie onge stoord kan verloopen, en voorts bezwaren van inaatscliappelijken aard, welke verbon den zijn aan het buitengewoon onder de wa penen roepen van dienstplichtigen, worden ondervangen. De internationale verhoudingen hebben zich in ongunstigen zin aldus ontwikkeld, dat een verbeterd systeem van mobilisatie- dekking noodzakelijk werd geacht. Te niee- neri, dat hieruit onvoldoende zorg voor de weermacht zou blijken, wijst op een onjuist inzicht in de beteekenis van de genomen maatregelen. Protest van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd~ i\oord-tioi- land. Het bestuur van de afdeeling Noord-Hol land van den Christelijken Boeien- en luin dersbond heeft er zijn groote teleurstelling en misnoegen over uitgesproken, dat de re geering de denaturatie van consuniptieaard appelen heeft beëindigd zonder de verbou wers, die het product reeds van September 1938 hebben bewaard, een redelijken prijs in uitzicht te stellen. Het bestuur besloot een dringend beroep te doen bij 't hoofdbestuur om met kracht bij den minister aan te dringen op een re delijke regeling. OLYMPISCH STADION TE HELSINKI WORDT VERGROOT. Het Olympisch Stadion te Helsinki, waar in 1940 de Spelen der Twaalfde Olympiade zullen worden gehouden, zal worden ver groot. De vraag naar kaarten is zoo groot, dat men besloten heeft de tribunes uit te brei den, zoodat het Stadion plaatsruimte zal bie den aan 70.000 toeschouwers. Naar nauwe samenwerking. Cen tralehouders ontevreden over de hooge lasten. De bond van exploitanten van radiocen trales (BERC) hield gister een ledenverga dering in de groote zaal van „Kras" te Am sterdam. Mededeeling werd gedaan van recjuesten, die in samenwerking met de N.C.R.V., de V.A.R.A. en de vereeniging van leiders van gemeentelijke radiodistributiebedrijven zul len worden verzonden aan de ministers van binnenlandsche zaken en sociale zaken, in verband met de omstandigheid, dat in som mige gemeenten een bedrag op de wekelijk- sche uitkeeringen van armlastigen en werk- loózen wordt gekort, indien deze een aan sluiting hebben op de radiocentrale. Re- questranten zijn van oordeel, dat men de gesteunden hierin vrij dient te laten. Bovendien werd mededeeling gedaan om trent een reeds aan de ministers van bin nenlandsche zaken en van defensie verzon den request, waarin wordt gevraagd om samenstelling van een kleine commissie, welke tot taak zal hebben na.te gaan op welke wijze een zoo efficiënt en bedrijfs- zeker mogelijk gebruik gemaakt kan wor den van de radiocentrales in oorlogstijd. Besprekingen werden gewijd aan den draadomroep, aan de lijnverbindingen met de Nederlandsche studio's en aan de hooge gemeentelijke heffingen. Na de middagpauze hield de heer H. Pool man uit Den Haag als vertegenwoordiger van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming een rede over „radiocen- trales en luchtbescherming". Uit zijn woorden bleek duidelijk welke groote belangen door do radiocentrales kun nen worden gediend. Door de ..BERC" werd reeds contact gezocht met de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, niet. het doel tot een goede landelijke regeling te komen. DE INTERNATIONALE ZESKAMP. De uitslagen van de derde ronde van den zeskamp, welke gisterenavond te Hilversum werd gespeeld, luiden: FlohrFontein 10; SzaboCortlever 1 0; Dr. EuweLandau Vs>. De stand is thans als volgt: 1. S. Flohr 3 punten; 2. en 3. Dr. M. Euwe en L. Szabo, beiden met P/2 punt en een afgebroken partij; 4. en 5. S. Landau eri J. H. C. Fontein, beiden met 1 punt; 6. N. Cort lever 0 punten. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Veld van 68 renners. Ruim zestig renners zullen deelnemen aan de ronde van Duitschland, welke 1 Juni a.s. te Berlijn aanvangt. Er verschijnen 44 Duit- sche renners aan den start en 24 buitenlan ders. De volgende buitenlandsche renners zijn voor deze ronde, welke de langste van de wereld zal zijn, reeds aangeworven: België: Bonduel, Spiessens, Christiaens, Wierinckx, Coelaert, Grysolle; reserve: Moe renhout. Zwitserland: Amberg, Nievergelt, Zimmer- man, Stettler, Kern en Joh. Meier. Frankrijk: Lachat, Level, Ouborn, Fon- tenay en twee nog nader aan te wijzen ren ners. Gemengde ploeg: Schulte, Middelkamp, Ja- kobsen (Denemarken), Petersen (Denemar ken), Canardo (Spanje) en Ezquerra (Span je). Wetsontwerp aangenomen. Gisteren werd in de Eerste Kamer be handeld het wetsontwerp houdende be krachtiging van het K.B. van 27 October 1938 tot regeling \an den invoer van paar den en slachtpaarden. De heer Maarsing (N.S.B.) acht het on juist dat duizenden paarden, vallende bin nen de contingenteering. uit andere landen hier worden ingevoerd, terwijl daartegen over slechts honderden paa'rden worden uit gevoerd. Bovendien betreft deze uitvoer nog slechts de koudbloedpaarden en kruis- lingen. De warmbloedfokkerij in ons land wordt door deze bepalingen ongunstig be ïnvloed. Zij betaalt aldus de tol voor andere belangengroepen Tenslotte vraagt spreker scherpere con trole op de meting van de schofthoogte voor buiten de contingenteering vallende paarden (pony's e.d.). De hoer Van Rappard (lib.) meent, dat een vrij groot aantal paarden, hooger dan 1.45 ni;, in strijd met de contingenteerings- voorwaarden wordt ingevoerd. Minister Steenberghe antwoordt, dat het niet mogelijk is handelspolitiek per artikel te voeren. De regeering is volkomen overtuigd van het-belang van de uitvoermogelijkheid voor warmbloedpaarden, doch hierop kan zij weinig'of geen invloed uitoefenen. Tot stopzetting van den invoer van paar den kan niet worden overgegaan. Wat de controle op de schofthoogte be treft,-het is mogelijk, dat vergissingen wor den begaan, maar van veel belang is het aantal, dat iets hooger dan 1.45 M. zou zijn, toch zeker niet. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men onder aanteekening van de N S.B., dat zij geacht wordt te hebben tegengestemd. De vergadering, die slechts een kwartier duurde, wórdt dan gesloten. Ingediend is een ontwerp van wet tot wij ziging van de Pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925. Deze wijziging behelst de intrekking van de korting op de pensioenen geleidelijk te doen plaats hebben, zoodat zij met 1 Jan 1944 geheel zal zijn afgeloopen. De machtiging tot invoering van verdere korting bij Kon. Bësluit wordt aanstonds ingetrokken. De korting op de pensioenen beneden f 500 met ingang van 1 Juli 1939 wordt ingetrokken. Voor de overige kortin gen, te beginnen met 1 Januari 1940, wordt het maximum van 10 percent telkenjare met 2 verminderd, zoodat deze kortingen dus op 1 Januari 1944 geheel van de baan zullen zijn. En kwam niet meer terug! De taxi-chauffeur C. de H. uit Strijen (ZH.) bracht Dinsdag een hem onbekend jeugdig persoon van Strijen naar Maastricht, welke taxirit bijna f 30 kostte. Op den Cannerweg stapte de passagier uit, gaf den taxichauf feur f 20 en deelde mede een bankbiljet van f 500 te moeten wisselen om de ontbreken de f 10 bij te passen. De klant is toen echter niet meer terugge komen. De chauffeur heeft nog eenigen tijd gewacht en heeft ten slotte aangifte van het gebeurde bij de politie te Maastricht ge daan. Bij een nog dienzelfden nacht inge steld onderzoek is in verband met het voren staande te dezer stede aangehouden de ze ventienjarige J. V., wonende te Rijswijk. De ze minderjarige deelde echter mede, dat hij met voorkennis van zijn moeder de ouder lijke woning heeft veriaten. Naar een en ander wordt nu een onderzoek ingesteld. AMNESTIE IN ALBANIë. Ter gelegenheid van den verjaardag van de stichting van het Keizerrijk Albanië, heeft de koning-keizer volledige amnestie verleend aan allen, die om politieke rede nen in Albanië veroordeeld waren. Plaatsing wordt overwogen Vooral instructeurs voor vecht- wagens en vliegofficieren noo dig. Uit Praag werd eenigen tijd geleden het verzoek gedaan te willen mededeelen, of voor Tsjechische officieren toelating kon worden verkregen in Ned. Indië. De betrokken instanties hebben toch dit verzoek doorgegeven aan het departement van Oorlog, en sedertdien heeft het een punt van studie uitgemaakt voor de inspec teurs der verschillende wapens, of zij van de aangeboden diensten zouden kunnen ge bruik maken. Naar het Alg. Ind. Dagbl. meldt, is er ze kere behoefte aan instructeurs voor het ge bruik van vechtwagens en gepantserde auto's. Thans wordt de mogelijkheid over wogen aan deze behoefte tegemoet te ko men door plaatsing, uiteraard in los ver band, van Tsjechische officieren die in hun land buitengewone ervaring hebben opge daan met deze wapens Een gelukkige omstandigheid is daarbij, dat ook de bewapening van onze pantserafdeeling geheel door Skoda is verzorgd, zoodat dit onder deel door de aanstelling van Tsje chische militairen in belangrijke ma te kan worden gediend. Piloten noodig! Een ander punt van overweging is de plaatsing van Tsjechische vliegofficieren. Het mag bekend heeten, dat het met de werving van aanstaande vliegers voor de militaire luchtvaart niet buitengewoon vlot gaat. Het zou dus van belang kunnen zijn, wanneer de Indische weermacht dadelijk kan beschikken over zeer geroutineerde pi loten, maar, de mate, waarin kan worden voorzien in het tekort aan materiaal, laat voorshands niet toe, dat men zich aan dit experiment waagt. Wel zal het mogelijk blijken, om het in structiepersoneel aanzienlijk te kunnen uit breiden door aanstelling in los verband van Tsjechische piloten-instructeurs. Wij kunnen nög mededeelen, aldus het blad, dat Australië makkelijker en vlotter op het aanbod uit Praag is ingegaan dan Ned. Indië, daarbij gesteund door adviezen uit Londen, terwijl men ook in Australië moet voorzien in een zeer snelle uitbreiding van de militaire luchtvaart, waarvoor geen beroep kan worden gedaan op hetgeen En geland zou kunnen leveren. Iedere man is ginds noodig en zoo kon Australië gemak kelijker beslissen. Per maand 65 slachtoffers te Tandjong Priok. Aneta vernam inzake de Malariabestrij ding te Tandjong Priok, dat het'groote plan ter verbetering van den hygiënischen toe- stand, de injioldering omvattend, over 1 a 2 maanden zal worden uitgevoerd. Het bestrijdingswerk op kleinere schaal, dat reeds verscheidene maanden gaande is, wordt inmiddels onverminderd voortgezet, hetgeen ook noodig is in verband met het aanwezige gevaar, In den laatsten tijd zijn n.1. weer eenige gevaarlijke Ludlowi-larven gevonden. De grafieken vertoonen voor de maand Maart een kleine, doch goed merk bare verhooging van de ziekte-cijfers, waar op echter voor April weer een daling volgt. De laatste wekelijksche sterftecijfers schommelen, aldus de N.R.Ct., in het alge meen op een niveau dat lager is dan voor de intrede van de epidemie. De sterfte be draagt thans circa 65 personen per maand, hetgeen nog iets boven het gemiddelde is. In Juni 1938 was liet aantal stcrfgeval- OPBRENGST LANDSMIDDELEN. Dc Indische landsmiddelen brachten naar de N.R.Crt., meldt, Maart 1939 f 39.500.000.— op, tegenover in Maart 1938 f 42.600.000.— Over de periode JanuariMaart bedroeg die opbrengst in totaal f 107.100.000.— te genover in het overeenkomstige tijdvak van 1938 f 110.400.000.— nas -• Ernstig verkeersongeluk in de hoofdstad. Met een klap, die in het vroege morgen uur in wijden omtrek hoorbaar was en waardoor vele omwonenden wakker schrok ken, botsten gistermorgen om circa half- zes aan de Gelderschekade hoek Bantam nierstraat te Amsterdam een groote vrachtwagen en een personenauto tegen elkaar. De kracht van de botsing was zoo hevig, dat de kleine personenauto een snorderswagen over den kop sloeg en daarbij grondig werd vernield. De chauffeur kreeg geen noemenswaardig letsel, daarentegen werd een 34-jarige in zittende vrouw ernstig gewond. Indien de chauffeur van de vrachtauto zijn collega voorrang had verleend, was het ongeluk niet gebeurd Vier wetsontwerpen goedgekeurd. De Tweede Kamer kwam gistermiddag bijeen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen nieu we wettelijke regeling van het binnen vaartrecht, goedkeuring van het te Genève gesloten verdrag, van 9 December 1930 tot vaststelling van eenige eenvormige regelen betreffende aanvaring in de binnenscheej)- vaart. goedkeuring van het te Genève ge sloten verdrag van 9 December 1930 no pens de teboekstelling van binnenschepen, de zakelijke rechten op die schepen en an dere daarmede samenhangende onderwer pen, uitvoering van dit verdrag. De minister van Justitie, de heer Gose- ling, geeft een kort overzicht van de tot standkoming der ontwerpen. De belang rijkste bepaling acht spr. die, welke de mo gelijkheid opent van coördinatie van 't ver voer. De algemeene beschouwingen worden gesloten en de vier ontwerpen z.h.st, aan genomen. Morgenmiddag komt de Kamer weer bij een. HOLL MIJ. v. LANDBOUW MOET MEER MACHT HEBBEN! In de vergadering der Holl. Mij. van Landbouw te Rotterdam, waarvan wij gis teren een verslag opnamen, hield de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Koninklij ke Nederlandsche Landbouwcomité nog een korte toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat hij het standpunt van den voorzitter deel de wat betreft het onvoldoende ontwikkeld zijn van de Maatschappij als landbouw organisatie. Slechts wanneer de gemiddelde Nederlandsche boerentuinder begrijpt, dat deze organisatie groot en krachtig moet worden, zullen de middelen te verkrijgen zijn om deze uitbreiding te bereiken. Deze moet zoodanig zijn, dat de organisatie wat macht betreft, gelijkwaardig moet zijn aan de macht, die de regeering bezit, niet om haar te bestrijden, doch met het doel om door samenwerking tot een harmonische oplossing der vraagstukken te komen. Besloten werd om de algemeene vergade ring der maatschappij op 4 October te Amsterdam te houden. Vertrek van Aankomst t« Rang. 10 Mei Singap. io Mei Athene 10 Mei Basra 10 Mei Rang. 10 Mei Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Wielewaal (terugreis) Basra 10 Mei Athene*10 Mei Medan 10 Mei Markowltsj bij Mussolini. De Joegoslavi- sche minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj heeft gistermiddag een bezoek aan Mussolini gebracht. Ook is hij door den Koning van Italië ontvangen. Verminderde druk op de Belgische franc. De Belgische nationale bank heeft haar disconto met één procent verlaagd. Franco in Berlijn verwacht. De correj. pondent van de Excelsior te Berlijn he- richt, dat Goering generaal Franco zal verzoeken begin Juni naar Berlijn te ko men, teneinde tegenwoordig te zijn bij de parade van de Duitsche troepen, die in Spanje hebben gestreden. De corres- jxindent voegt hieraan toe, dat men van deze gelegenheid gebruik zou willen ma ken om de politiek-militaire overeen komst van Milaan te parafeeren. Enorme brand in benzinetanks» In de benzinetanks van de „Westindia Oil" te Santiago heeft een hevige brand gewoed, die een schade van 2 millioeif pesos ver oorzaakte. Zeven personen zijn ernstig, acht lichter gewond. Minder Amerikaansche vacantiegangenj naar Europa. Naar de bevoegde instan ties op het departement van binnenland sche zaken te Washington verklaren, is het aantal Amerikaansche toeristen, dat tot dusverre paspoorten heeft aangevraagd voor tochten naar den anderen kant van den Atlantischen Oceaan, belangrijk min der dan vorige jaren. Deze vermindering wordt voor een groot deel toegeschreven aan den onzekeren toestand in Europa. 87 der Engelschen voor verbond met Rus land! Alvorens Chamberlain zijn ver klaring over de Britsch-Russische onder handelingen aflegde, had mcj. Rathbone (onafhankelijk) mededeeling gedaan van het resultaat van een enquete, die het Britsche instituut voor de openbare mee ning had ingesteld over de vraag, of men voorstander was van een militair bond genootschap tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland. Van de uitgebrachte stemmen, waren 87 procent voor een dergelijk bondgenootschap, zesp rocent tegen, ter wijl zéven procent zich onthield. Complot in Zuid-West-Afrika. Volgens een verklaring, die Burke, een vooraan staand lid van de wetgevende vergade ring, gisteren in een openbare vergade ring heeft afgelegd, heeft de Britsche in lichtingendienst een wijdvertakt complot tot het in het bezit nemen van de sleutel posities in Zuid-West-Afrika ontdekt, Dc beweging zou, naar Burke nog ver klaarde, het gebied verrast hebben, om dat men den omvang van het gevaar niet zag. Duitsch zeeman had Polen beleedigd. Etzler, een Duitsch officier ter koopvaar dij, is tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd het Poolsche volb grof beleedigd te heb ben, toen hij met zijn schip, de „Nord- land" in de haven van Gdynia lag. Buitenlanders willen voor Frankrijk s-trij- den. Gisteravond hebben de „vrienden van dc Fransche republiek", onder voor zitterschap van Paul Boncour een betoo ging georganiseerd, welke door talrijke pörsonen werd bezocht. Een aantal vreemdelingen, Tsjechen, Oostenrijkers, Spanjaarden en Hongaren, verklaarden dat zij bereid waren om in geval van oorlog een internationaal leger te vor men, dat aan de zijde van Frankrijk zou strijden. Franschen van alle richtingen dankten hen voor deze bereidwilligheid. Brandend schip aan den grond gezet. Het brandende Deensche schip „Alsia", is nabij Gale op Ceylon aan den grond, gezet. De brand is uitgebroken in de ma chinekamer, terwijl de passagiers aan het diner zaten. 35 opvarenden van het schip, passagiers en loden vun de beman ning. zijn door het Britsche schip „Can- ton" gered. Vlamingen spreken Vlaamsch in het parle ment! Naar men uit Brussel meldt, heeft de katholieke Vlaamsche fractie van den Senaat, in een Dinsdag gehouden bijeenkomst besloten, dat haar leden- voortaan, zoowel in de publieke vergade ringen, als bij de besprekingen in de commissies en de afdeelingen,van geen andere taal dan de Nederlandsche ge bruik zullen maken. Tot voorzitter van de fractie werd verkozen senator J. J- De Clercq. Hij neemt de plaats in van dr. Verbist die sinds de jongste verkie zingen, naar de Kamer is overgegaan. De Britsch-Turksche besprekingen. In het Lagerhuis heeft Chamberlain in antwoord op een vraag betreffende 'de onderhande lingen met de Turksche regeering ver klaard, dat hij hoopte, zeer binnenkort n verklaring te kunnen afleggen. Cham berlain antwoordde ontkennend °P de vraag, of de regeering voornemens was, te wachten met het afleggen van een ver klaring tot de besprekingen met de Rus sische regeering beëindigd zouden zijn. Ongeregeldheden in het Memelgebied. De Poolsche pers bericht, dat in een gevecht tusschen boeren van het dorp Doviliai in het Memelgebied en Duitsche politie drie Lithausche boeren werden gedood. De boeren hadden geweigerd levensmiddelen af te leveren aan het Duitsche commissa riaat en hadden een betooging georgani seerd welke door de politie met geweld van wappnen werd verstrooid. Van Duit sche zijde werd een en ander ontkend.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2