CHAMBERLAIN doet je goed! TARZAN ËN PI OLIFANT! MANNEN licht Britsche vrouwen in 0 Radioprogramma vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS „Een kalme geest van ferme vastberadenheid Centraal vluchtelingenkamp „vernederend" De juweelendiefstal te Amsterdam Ethel M Dell 29. Wakker geworden door de angstkreet van Golfala sprong Spike van zijn veldbed. „Troll!" riep hij. Er kwam geen antwoord Spike begreep nu, dat Troll de oorzaak moest zgn van deze kreet. Met enkele stappen was hij bij de hun van Gonfala. Hij vloog naar binuen. Troll trad hem met een nijdige kreet tegemoet. De beide mannen vlogen elkaar aan en rolden over de grond, terwijl ze elkaar raak sloegen. Zo nu en dan onderbrak een kreet van pijn het hevig zuchten en steunen. Gonfala kroop verschrikt zo ver mogelijk in de hut naar achteren. Ze rolden dichter naar haar toe en ze ging uit de weg. Haar nieuwe positie bracht haar dichter bij de uitgang. Het gaf haar de gelegenheeid te ontsnappen, waarvan ze snel gebruik maakte. Terwijl ze naar buiten rende, kwamen de krijgers naar de hut gelopen. Maar nu hield het geluid van het gevecht op. Een ogenblik later kwam Spike naar buiten, waggelend op zijn benen, Gonfala beefde van angst. Van de twee man, nen vreesde zij Spike het meest. Als Trou dood was, zou ze aan de genade van deze,, wreden bandiet zijn overgeleverd. De oude paraplu maakte een suc cesvolle tournée door Europa. Voor 8000 vrouwen heeft minister president Chamberlain gisterenmid dag een rede gehouden in een door de conservatieve partij in de Albert Hall te Londen belegde vergadering. „Gij hebt de oude paraplui zien rond gaan", zeide Chamberlain, en ge hebt geloof ik onze tot dusver succesvolle pogingen goedgekeurd om Europa buiten een oorlog te houden. Verwijzende naar de gebeurtenissen der laatste twaalf maanden, zeide hij: Wij hebben 'n geheelen toonlad der van emoties doorstaan en thans zijn de menschen gekalmeerd in een geest van ferme vastberadenheid! Verwijzende naar hen die critiek op hem uitoefenen, zeide Chamberlain te meenen, dat hij den steun had van de vrouwen, en dat dezen een helderder kijk hadden dan sommigen van hen wier inzicht verduisterd is door vooroordeelen van partijen of per sonen. Uitvoerig zette Chamberlain uiteen, dat het niet de bedoeling was van Engeland om Duitschland te isoleeren, of de wettige uit breiding van den Duitschen handel in Mid den- en Zuid-Oost Europa in den weg te staan en nog minder, eenige combinatie te gen Duitschland op touw te zetten met de gedachte aan een oorlog. Iedere bewering van dien aard is eenvoudig fantastisch en wordt ook nergens buiten Duitschland ge loofd. Ten aanzien van het vlootverdrag zei de Chamberlain: Ik wensch thans met kracht te verklaren, dat, voor zoover ons betreft, de grondslag van het verdrag niet vervallen is, integendeel, ik sta op het stand punt, dat het verdrag kan worden be schouwd als het symbolische verlangen van beide volken, nooit tegen elkander te strij den. Ook Hitler's verklaring, dat er een oorlogs geest te Londen heerschte of van Londen uit in andere staten aangewakkerd werd, was volkomen bezijden de waarheid. Laat mij hier zeggen, dat wij noch op het gebied der wapenen, noch in economisch op zicht, een ongebreidelde wedloop met Duitschland wenschen. Ik wensch verder duidelijk te verklaren, dat wij niet bereid zijn werkeloos toe te zien bij de vernietiging der onafhankelijk heid van het eene land na het andere. Dantzig. Volgens veler meening, zoo vervolgde de premier, is Dantzig thans het gevaarlijke punt in Europa. Ten dien aanzien zijn onze verzekeringen aan Polen duidelijk en scherp omlijnd Hoewel wij ons erover zouden ver heugen, wanneer de geschillen tusschen Po len en Duitschland minnelijk geschikt zou den worden, hoewel wij van meening zijn, dat een dergelijke regeling tot stand moet komen, zou een poging om met ge weld verandering in den toestand te bren gen waarbij de Poolsche onafhankelijkheid bedreigd zóu worden, onvermijdelijk leiden tot een algemeen conflict waarin Engeland betrokken zou zijn. Tot slot van zijn rede gaf Chamberlain zijn bekende inzichten over de dienstplicht wet weer, die is ingevoerd, omdat sommige landen in Europa twijfelden aan den ernst der Britsche bedoelingen. Joodsch protest tegen, de regee- ringsplannen. De Stichting ter Verdediging van de Cul tureels en Maatschappelijke Rechten der Joden maakt ernstig bezwaar tegen de stichting van een Centraal Vluchtelingen kamp voor de naar ons land gevluchte Jo den. In een in het Hsb. gepubliceerd betoog zegt de stichting o.m.: Het is een Joodsch belang, dat hier niet 2600 Joden in een uitzonderingspositie zul len worden geplaatst, die voor hen on- schuldigen vernederend en kwellend moet zijn en hen zal doen degenereeren, ter wijl met de doorvoering van dit plan geen emkel Nederlandsch belang is gediend. Het zou veel goedkooper zijn om de vluch telingen in gezinnen onder te brengen, waar toe de mogelijkheid bestaat; immers geheel spontaan verklaarden reeds velen, onder wie ook niet-Joden, zich bereid vluchtelin gen op te nemen. Men zou volgens de stichting geneigd zijn te denken dat de Regeering de vluchtelingen in een kamp wil te samen brengen, tenein de hen te verhinderen hier te lande hun brood te verdienen. Reeds een verdachte aangehouden. Reeds spoedig na de inbraak in de juwe lierswinkel van den heer J. W. Litsenburg, Dinsdagnacht te Amsterdam gepleegd, en waarbij voor ongeveer tweeduizend gulden aan goud en diamanten uit de étalage werd buit gemaakt, had de politie van het bureau Leidscheplein aanwijzingen in de goede richting. Naar twee mannen, goede bekenden van de politie, werd een onder zoek ingesteld, met het gevolg, dat Woens dagavond een der verdachten, een 52-jari ge werkman wonende in West, in zijn wo ning werd aangehouden. Op het bureau verklaarde hij niets van den diefstal te weten en den geheelen nacht thuis te zijn geweest. Doch met deze verklaring had bij buiten een rechercheur gerekend, die hem dienzelfden nacht in de nabijheid van de plaats waar de in braak is gepleegd, gezien heeft en den man langen tijd was gevolgd, omdat hij zich op eenigszins verdachte wijze in deze buurt ophield. Dit was korten tijd voordat de inbraak was gepleegd. Bij zijn komst op het bureau herkende de rechercheur, die van den diefstal niets af wist, den man en deze kon toen de bewering dat hij dien nacht thuis was ge weest niet langer volhouden. Van het gestolene is nog niets terug gevonden. De politie zoekt thans nog naar den tweeden verdachte. W1ERINGEN CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD. Voor de op 14 Juni a.s. in deze gemeen te te houden raadsverkiezing zijn de volgen de lijsten van candidaten ingeleverd: Vrijzinnig Democraten: 1 O. Bosker Jz.; 2 E. Baijs Jz.; 3 M. Bakker Sz.; 4 J. Doves Sz.; 5 J. Lont Cz.; 6 C. Koorn Vz.; 7 C. Bak ker Cz.; 8 Jb. Dekker Pz.; 9 D. Minnes; 10 S. J. Koorn Vz.; 11 M. Kooij Sz.; 12 P. D. Spaander. Sociaal democraten: 1 D. Wit-Slikker; 2 F. Bontkes; 3 R. Hulsebos; 4 Jb. Smit; 5 H. Stubbe; 6 M. Mast; 7 J. Poel; 8 D. Oden; 9 S. Slikker; 10 A. Wanmaker; 11 A. v. d. Welle; 12 T. Bakker. Visschersbelangen: 1 J. Tijsen; 2 J. Lont; 3 G. Dirks; 4 P. Bakker; 5 K. de Haan. Katholieken: 1 A. Zwanink; 2 D. Engel Hz.; 3 C. Brakenhoff; 4 J. P. Geerts; 5 A. Engel Pz. Gecombineerde christelijke lijst: 1 L. Nie- meijer; 2 W. Jansen; 3 Sj. Jaarsma; 4 Joh. Bakker; 5 Jac. Sperling; 6 D. van der Zwaag 7 A. de Visser; 8 L. Ploeger; 9 J. de Jong; 10 J. A. Borgdorff. Gemeentebelangen: 1 M. Kooij Pz.; 2 P. Jongkind Jzn.; 3 N. Kaan Pz.; 4 G. Tijsen Rz.; 5 J. Rotgans Pz. Communisten: 1 G. van Wijk; 2 P. Rot gans Ez.; 3 A. G. van Eerden; 4 G. B. Lan- ges; 5 H. Meering; 6 J. Baving. ANNA PAÜLOWNA DE HEER MOL GAAT HEEN. Naar wij vernemen, is de heer C. J. Mol, hoofd der openbare school alhier, benoemd tot hoofd van de Hofdijkschool te Alkmaar. HELDERSCHE EIERVEILING, 11 Mei. Aanvoer: 32245 kipeieren: 5254 Kg. 2.70 3, 55—57 Kg. 2.90-3, 58—60 Kg. 5-6.60, 61-63 Kg. 3.303.70, 64-70 Kg. 3.40-4, 528 eendeieren 22.40 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 11 Mei. Aanvoer: 80.000 kipeieren 3.253.80 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Mei. 46 st. Bloemkool 2737; 60 kg. tomaten A 40.50—40.90; B 38.—; CC 35.60; 5800 kg. rabarber 2.202.90; 112 kropsla 3.10 LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 11 Mei (Reuter). Den laat- sten veilingsdag der Mei-serie bedroeg het aanbod 9658 balen, waaronder 2275 Zuid- Amerikaansche wol. Daarvan werden 8271 balen verkocht. Van de zijde van den binnenlandschen handel bestond levendige vraag naar de sorteering, die van een doorsnee karakter was, en tegen den laatsten tijd geldende prijzen goed van de hand werd gedaan. Best slipes en best scoured merinos wer den wegens te hooge limieten nog al eens opgehouden. Voor de geheele serie vermeldde de cata logus 69.606 balen, waarvan 61500 konden worden verkocht, 41500 aan binnenland- sche handelaren, 2000 aan handelaren van het Vasteland. Wat de prijzen betreft, deze waren, in vergelijking met die in de vorige serie ge maakt, voor witte merinos en Zuid-Ame- rikaansche onveranderd tot vijf procent la ger, voor scoured merinos en fijne vette crossbreds onveranderd, voor crossbreds medium en cparse 5 tot 10 procent hooger en voor slipes 10 tot 15 procent hooger. ZATERDAG 13 MEI 1939, Hilversum I, 1875 en 415.5 m. KRO-uitzendlng g.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.). 10.00 Hoogmis. Hierna: Orgelconcert. 12.00 Berichten. 12.15 Paul Wijnappel's strijkensemble (1.00— 1.20 Gramofoonmuziek, ca. 1.15 Berichten), 2.00 Voor de rijpere jeugd, 2.30 Sportreportage. 2.45 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest. 4.30 Sportreportage. 4.45 KRO-Melodisten en solist. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Zang en piano. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Bericluen, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over St. Willibrord. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Med catie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. I 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten aNP. 10.40 Religieuze causerie met muzikale om lijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. - 12.00 Gramofoonmuziek. (ca. 12.15 Berichten), 2.00 Causerie: „De realiteit van de Bellamy< gedachte". 2.15 Utrechtsch Stedelijk orkest, ,,De Stem des Volks", Rotterdam en solisten, (opn.). 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Esmeralda. 4.00 Residentie-orkest (opn.). 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel (opn.). 6.28 Berichten. 6.30 Friesche uitzending. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus: „Nederlanders in Amerika". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 En nuOké! 10.30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 11.00 Souvenir-orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. \j-vy\<\9 13. Zou je dat, antwoordde hij en kuste haar weer. Je zult je meening nog wel eens herzien. Ik ben even modern als jij. Als ik iets hebben wil... neem ik het. Jij en ik zullen een langen weg samen gaan. En het zal niet alles rozengeur en maneschijn zijn. Maar dét kan ik je wel verzekeren, je zult je niet vervelen. En wanneer gaan we op weg? vroeg Sybil met haar uitdagende glimlach. Hrj draaide haar rond en trok haar naar de deur, haar vasthoudend bij een arm. We z(jn al op weg gegaan zei hij dan. En we keeren niet terug. Als je me een klap in mijn gezicht had willen geven, had je dat met een moeten d«en. Nu Is het te laat. Ze lachte weer. Maar ik verzeker je, ik ben modern en niet middeleeuwsch. Twee kussen maken zoomin een huwelijk als een scène. Zullen we naar buiten gaan om onze verhitte hoofden te laten afkoelen? Met deze woorden opende ze de deur. Hij hield haar niet meer terug. Ze klom In uen wagen en nam haar ciga- rettenkoker. Een sigaret? Aardige koker, hé? Gekre gen van een heel goeden vriend... Jack Bel- lamy. Dank je. Ja, je vriend heeft een goeden smaak voor een man. Maar als je denkt daarmee van me af te komen, heb je het mis. Sybil grinnikte, terwijl ze een cigaret nam My dear, wat mij betreft kun je rustig blijven waar je bent. Hij zette den motor aan en ze gleden weg, een laan in. Sybil leunde op haar gemak ach terover en rookte. In haar oogen hing nog het spottend glimlachje. Maar ze sprak niet meer Ze staarde enkel maar peinzend voor zich uit. Oude Columbus lag in bed om de eenvou dige reden dat hem de kracht ontbrak eruit te komen. Hij was zeer verontwaardigd over zijn hulpeloozen toestand en hij vertelde den dokter verscheiden malen met grooten ns.druk dat het allemaal de schuld was van dien ver vloekten wind, die in den nacht naar het noord-oosten was gedraaid. Hg zei dit heel beslist en meende, dat er niets gebeurd zou zijn, als maar een betrouwbaar persoon in den nacht een oogje op den wind gehouden had en verzekerde Keston, terwijl deze hem onderzocht, dat het om dezen tijd van het jaar nooit zoo koud geweest was, toen hij jongen was. Natuurlijk niet, stemde Keston toe, de wereld wordt hoe langer hoe slechter. Ik zal je d wijkzuster sturen. En verder moet je kleindochter dan maar "oor je zorgen. Ik wil die meid hier niet hebben, sput terde de oude man tegen. Niets aan te doen, zei Keston onver stoorbaar. Iemand moet voor je zorgen. Je zult een paar dagen in bed moeten blijven en nog langer, als je niet voorzichtig bent. En hoe moet het met de veerboot? vroeg oude Columbus. Keston haalde de schouders op. Ze moe ten maar over de brug gaan. Het zal wel even duren voor je weer roeien kunt. Oude Columbus vloekte een ouderwetschen zeemansvloek. De lichamelijke pijn, die hij leed, was niet gering. Maar dat de veerboot niet zou overvaren was veel moeilijker te verduren. Keston keek het armoedige vertrek eens rond. Ik zal met je kleindochter praten. En 1' hou jezelf zoolang goed warm. Hoe staat lier met de dekens? Ik heb niet meer dan ik hier op me heb liggen, zei oude Columbus. En dan nog mijn oliejas daar achter de deur. Nee, die kun je niet gebruiken, zei de dokter. Ik 'al zien wat ik doen kan. Hij stopte de dekens in en keerde zich om, om weg te gaan. Op dat oogenbik vloog de deur open en Belinad verscheen, verhit en buiten adem. Het spijt me, dat ik zoo laat ben dokter. Ik kon niet eerder weg. Hoe is het met hem? Wat kom je hier doen? brulde oude Columbus. D'r komt een zuster naar me kijken. Keston duwde Belinda de kamer uit. Je zult geen makkelijk heer aan hem hebben merkte hij op. Door de gesloten deur was het schelden nog duidelijk hoorbaar. Belinda haalde haar schouders op. O ik ken hem langer dan vandaag. Ik trek me er niets van aan. Ze stonden in het kleine hokje, dat Colum bus zijn keuken noemde. Het zag uit op de kade en door de open deur woei een ijskoude wind naar binnen. Keston huiverde. Je zou je hier den dood op den hals halen. Houd hem vooral goed warm, of hij krijgt er nog bronchitis bij. Hij heeft geen dekens genoeg. Ik zal probeeren er een paar voor je te krggen. Belinda keek een beetje verontwaardigd. Ze scheen de kou niet te voelen. Hij zal het goed genoeg hebben, zei ze. Keston's gezicht drukte groote twijfel uit, mara hij sprak die niet uit. H maakte zich zorgen over de veerboot, merkte hij op. Kan die man van de motorboot het niet zoo lang voor hem doen? Rolfe Britton? vroeg Belinda. Mis schien wel. Maar dat zou ''e bussiness heele- maa.1 den nek omdraaien. Niemand zou meer in een roeiboot willen na met de „Circe" te zijn overgevaren. Zie in ieder geval wat je doen kunt, zei Keston. Het zou den ouden man mis schien rust geven. Hij verliet haar en wandelde de kade af naar de plaats, waar hij zijn auto had staan. Hij verwachtte niet Sybil terug te vinden. Ze was verdwenen in de richting van de Ho- neyballfarm, maar toen hij zijn wagen be reikte en een troep kleine jongens had weg gejaagd, die zich eromheen verzameld had den. zag hij haar uit kapitein Stark's woning komen en het steenen paadje afwandelen met een ander meisje, dat hij nooit eerder had gezien. Ze spraken samen en merkten hem niet op en zoo kon Oliver Keston Stark's dochter opnemen, zonder dat zij zich daarvan bewust was. Ze droeg geen hoed en de wind woei haar zwart haar langs haar slapen. Haar schoon heid trof hem in het koele morgenlicht. Ze was een wezen uit een zuidelijker land. Zelfs de meest nonchalante artist zou het niet in zijn hoofd gehaald hebben haar te plaatsen tusschen het visschersvolk van Beam met dezen achtergrond van grijsgoene golven. Oliver Keston zag haar en staarde 'haar aan. Hij dacht: Groote goden wat een contrast. Hij had gelijk. Sybil Fredville leek koud en onaantrekkelijk naast de levenslustige vurige Julie Stark. Het was het verschil tusschen een met zorg gekweekte tuinbloem en een schitterend tropisch gewas. Groote goden, zei Keston weer De schoonheid zelf. Waar in 's hemelsnaam is ze vandaan gekomen? Sybil keek bij zijn nadering op en wuifde hem toe. Julie, die er bekommerd uitzag- keek hem ternauwernood aan All right, - zei Sybil. ik ga mee terug. 14 heb hier niets meer te doen Hoe is het met den ouden man? Hij heeft erg behoefte aan een paar de kens, - zei Keston, die zijn oogen niet af kon wenden van het meisje aan het hek t»nehafek °P' enkel 00&enblik ontmoet ten haar oogen de zgne. Dan was het- nf brak 5 °nVerSChUlige stem het contact ver- Rij op chauffeur! De parochiedekens zul' len wel door de hoenderen bewaakt worden Misschien is het eenvoudiger Pierce om ee". paar te vragen. Dag Julie! Neem je in acht voor den boozen wolf! De wagen schoot plotseling vooruit. Het meisje bleef achter bij het hek van Honey- ballfarm. Kleine domkop, zei Sybil. Ik bet haar een reuzenbaan aangeboden, maar z® kan niet besluiten. Valsche schaamte of z°°' iets. Wat is eigenlijk de maatschappelijke p<> sitie van schipper op een kleine vrachtboot. Weet iemand dat? Ik in ieder geval niet. Keston zei bet alsof hij zich maar matig voor het geval in teresseerde. Maar als je me die deken! bezorgen kunt, zal ik ze even komen haM als ik mijn morgenvisites heb afgewerkt. Bewonderenswaardig! Altijd tot opof"' ring bereid! Misschien zou het aanbeveling |1 verdienen, als ik me ook eens opofferde e® ze even bij je aanreikte. I Erg aardig, zei Keston. Ik zal er natuurlijk niet zijn. I Ze sloeg haar helderblauwe oogen op en glimlachte voor zich heen. natuurlijk «el' stemde ze toe. Anders zou ik het 00 I niet voorgesteld hebben! Hij moest met tegenzin bekennen, dat f vrouw soms ondoorgrondelijk was. I In ieder geval is het erg aardig van 1 Als ik kon, zou ik zeker thuis zijn. O, ik voel me ten zeerste gevleid, zou niet willen, dat de menschen dacn, dat ik je naliep. Hier tenminste niet. In f den is het natuurlijk heel wat anders. v loopen de vrouwen allemaal achter de ra nen aan... de getrouwde zoowel als de o trouwde. En de mannen loopen weg, vei stel ik? :rondef' (Wordt verv ,-olgd'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6