Wij lazen voor U**** Gedeeltelijke in Spanje Noodlottige brand te Haarlem Zaterdag 13 Mei 1939 Het vernielde warenhuis Tot duizend gulden boete veroordeeld De toestand van generaal Snijders Onze Oost Zelfbestuurders offeren voor Defensie Padvinders betrappen inbreker Uit de Pers van heden Dc eerste haring gevangen Eerste Kamer Kamer tegen eenzijdige opzegging van pachtovereenkomsten Maar het grootste deel van het millioenenleger blijft onder de wapenen. Pétains reis verscherpt de span ning Burgos—Parijs. Spaansche eischen inzake Ma rokko. k (Van onzen correspondent te Burgos.) BURGOS, Mei '39. De groote overwinningsparade in Madrid die reeds twee maal uitgesteld is, zal nu' zooals wij gisteren meldden, definitief op 19 Mei worden gehouden. In de hoofdstad, welke zich voorbereidt op deze historische gebeurtenis, heersahen weer normale toestanden. Men rekent er op, dat in de komende weken de meeste ministe ries weer naar Madrid zullen verhuizen Het ministerie van Buitenlandsche Zaken zal echter nog tot October in Burgos gevestigd blijven en het diplomatieke corps slaat zijn tenten gedurende den zomer in San Sebas- tian op, iets, wat het overigens ook voor den burgeroorlog, tijdens de warme maan den deed. Maandag is overal in Spanje met de de lmobilisatie der drie oudere jaargangen van 1906 tot 1908 begonnen. Men hoopt dat deze aan het eind van de week geheel af gesloten zal zijn. De aangekondigde publi catie van deze gedeeltelijke demobilisatie in het Boletin Official is intussöhen uitge bleven. Er moet den nadruk op gelegd wor den, dat men hier slechts te doen heeft niet een gedeeltelijke maatre gel, die den zwakker bezetten ouden jaargangen en den familievaders ten goede komt. Het grootste deel van het Spaansche millioenenleger blijft echter onder'de wapenen. Pétain naar Gibraltar. De Fransche maarschalk Pétain heeft, zoo als bekend, een reis door Andalusië ge maakt en daarbij ook Gibraltar aangedaan. Vastgesteld kan worden, dat deze reis in Spaansche politieke kringen een weinig gunstigen indruk heeft gemaakt. Juist op het oogenblik, dat de Fransche ■pers alarmeerende berichten brengt over troepenbewegingen in Andalusië, beschouwt (men de reis van Pétain als een voor een ambassadeur weinig gelukkige daad. Men is van meening, dat de ambassadeur met het oog op zijn bijzondere positie als maar schalk van Frankrijk, juist op een zoo pijn lijk moment grootere diplomatieke gereser veerdheid aan den dag had moeten leggen. Maarschalk Pétain. Hoewel Pétain b.v. in Sevilla het grootste deel van zijn tijd doorbracht met het bezich tigen van bezienswaardigheden, weet toch iedereen in Spanje, dat noch de schoonhe den van Sevilla, noch de zachte Amdalusi- sche lente den maarschalk naar het Zuiden van het land gelakt hebben. Het militaire karakter van de reis sprong ietwat te veel in het oog. Meer militaire missie dan am bassade. In politieke kringen in Burgos is reeds bij de eerste aankomst van Pé tain in Spanje gezegd, dat de staf, dien hij medebracht, meer een mi litaire missie dan een ambassade zou zijn. Op het oogenblik vindt men in dezelfde toonaangevende kringen deze opvatting door het bezoek aan Andalusië bevestigd; men ziet daar in niets anders dan een zuiver mili taire inspectiereis. Ongetwijfeld zal de diplomatieke taak die Pétain met het oog op de vei betera g de Fransch-Spaansohe betrekkingen te vullen heeft, er daardoor niet geiiiakkelqker op worden. Nadat de maarschalk Spaan sche oorlogshaven Cadiz „geinspe stelde hij zich in verbinding met deni gou verneur van Gibraltar, generaal .voreij Daardoor wordt de aandacht van opnieuw op Gibraltar gevestigd. De overeenkomst van A19®0'11®5, In dit verband is het overtel ijk. dat Jiet gewoonlijk goed ingelichte, p( owen- schijnende blad „Espana juist P blik de opzegging van de overeenkomst van Algcciras door Spanje eischt. Dne gtona slagen van de overeenkomst, namelijk sou- vereiniteit van den sultan, onafhankelijk heid van zijn staat en economische vrijheid zouden ondermijnd zijn. Terwijl Spanje zich steeds aan het verdrag gehouden zou heb ben, zou de Fransche zóne openlijk een vij andige houding tegen de Spaansche zóne aangenomen hebben. Ook zouden de betrek kingen van Tanger met de Spaansche zóne verbroken zijn. t an de vroegere dertien on derteekenaars der overeenkomst zou geen enkele er meer belang bij hebben. Eenige hebben ook hun regime veranderd en som mige bestaan niet eens meer. De Fransch- Spaansche Marokko-overeenkomst van 1912 zou sinds Juli 1936 niet meer van kracht zijn. Nadat Spanje 27 jaren het protectoraat heeft uitgeoefend, zouden nog steeds de grenzen van de Spaansche zóne niet vastge legd zijn. Op het oogenblik echter zou het geloof aan het Spaansche imperium weer ontwaakt zijn. Er zou met uitsluiting van de oude verdragen op een geheel nieuwe basis onderhandeld moeten worden. BEWONER VAN BOVENHUIS IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Gisternacht heeft in een bovenhuis aan de Hertzogstraat te Haarlem een hevige brand gewoed, welke noodlottige gevolgen heeft gehad. De bewoner, de dertigjarige assura deur F. de la Chambre, is name lijk in de vlammen omgekomen. Bij de nablussching vond met het gedeeltelijk verkoolde lijk in de keuken. De brand werd 's nachts omstreeks vier uur ontdekt door een agent van politie, die onmiddellijk de brandweer waarschuw de. Een buurman, die door het geknetter was ontwaakt, wist zich door het inslaan van een ruit toegang tot het bovenhuis te verschaffen. In de slaapkamer was nie mand aanwezig, zoodat de buurman in de veronderstelling verkeerde, dat de bewoner niet thuis was. Hij wekte daarna den be woner van het benedenhuis, den heer Postman. Diens slaapkamer bevond zich onder de brandende keuken en nauwelijks was de heer Postman opgestaan, of een gedeelte van het plafond stortte naar be neden. De brandweer tastte het vuur, dat voor namelijk in de keuken aan de achterzijde van het bovenhuis woedde, met drie stra len op de waterleiding aan. Na 'n half uur waren de vlammen gedoofd en toen een der brand wacht» in het grootendeels uitge brande bovenhuis een onderzoek instelde, deed hij de ontstellende ontdekking, dat. in de keuken het gedeeltelijk verkoolde lichaam van den heer de la Chambre lag. Het werd met een ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omwonenden heb ben verklaard, dat de heer de la Chambre, wiens echtgenoote in het ziekenhuis ligt, daar zij enkele dagen geleden moeder is geworden, laat thuis gekomen is. Waar schijnlijk heeft hij in de keuken een pe troleumkachel aangestoken en men ver moedt, dat hij deze per ongeluk heeft om- gestooten, waardoor de brand zou zijn ontstaan. Uit het feit, dat de waterkraan na den brand nog liep, leidt men af, dat de bewoner nog gepoogd heeft het vuur te blusschen. IN DROOMENLAND. s Oorzaak van den brand te Gro ningen nog niet bekend. Omtrent de oorzaak van den brand in het warenhuis „T.A.N.T.E." aan de Vischmarkt te Groningen wordt ons medegedeeld, dat deze oorzaak nog niet is vastgesteld. Een ontploffing van Buta-gas is niet de oorzaak, daar dit gas niet in het gebouw aanwezig was. Ook een ontploffing van een cy- linder koolzuur, moet uitgesloten worden geacht. De politie zet het onderzoek naar de oorzaak voort. Eerst gisterochtend om 10 uur is de brand weer ingerukt. Zij Slaagde er, geassisteerd door de militairen, na vijftien uren van in- spannenden arbeid in, het vuur onder de knie te krijgen. Het gebouw, dat eigendom was van de N.V. Galeries Modern, was voor een bedrag van rond f 100.000 verzekerd. Wegens overtreding der Loterij- wet. De rechtbank te Zutfen heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen een beheer der van het kantoor voor de staatspremie- aandeelen te Apeldoorn, thans verblijf hou dende te Soest. Hij was door den Apeldoorn- schen kantonrechter veroordeeld tot 'n geld boete van zeshonderd gulden, subsidiair ne gentig dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde hem gister wegens overtreding van de Loterij wet tot duizend gulden boete, subsidiair vier maan den hechtenis. De eisch was tweeduizend gulden boete, subsidiair vier maanden hech tenis. De toestand van generaal Snijders is vooruitgaande. Het verloop der ziekte wordt door de artsen bevredigend geacht. Blijk van aanhankelijkheid aan het Nederlandsche gezag. De zelfbestuurders van Watampone, Mad- joe en Sopeng (Boni) gouvernement Cele bes, hebben, naar de N.R.Crt. meldt, op de receptie bij den assistent-resident op 1 Mei ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, het verzoek gedaan, bij monde van den vorst van Bone als blijk van aanhankelijkheid aan het Nederlandsch gezag een schenking te willen aanvaarden vn enkele honderdduizenden guldens, ten behoeve van de defensie van Nederlandsch- Indië. De zelfbestuurders verzochten dit verzoek aan den Gouverneur-generaal over te brengen, waarop de assistent-resident de regeering hiervan op de hoogte heeft ge steld. Vermoedelijk zal dezè schenking uit prin- cipieele overwegingen niet kunnen worden aanvaard, doch mogelijk kan een. oplossing worden gezocht door dit bedrag te besteden aan luchtdoelgeschut, ten behoeve van de Verdediging van genoemde drie landschap pen, waarbij de legerleiding voor de bedie ning de noodige manschappen beschikbaar zou stellen. Zij waren ook in het duister pa raat. Donderdagavond tijdens de verduisterings- oefening in de hoofdstad dacht een vijftien jarige jongen mooi van de gelegenheid dat alles in het donker was gehuld, en de poli tie haar aandacht wel elders zou hebben, gebruik te kunnen maken om in te breken in een padvindershuisje aan den Zuidelij ken Wandelweg, dat zoo op het eerste oog verlaten leek. Maar op hetzelfde oogenblik dat hij een ruitje had ingedrukt, kwam uit het gebouwtje een aantal padvinders ge sneld, de jongen werd gegrepen en naar het bureau P. Aertszstraat overgebracht. Hij wordt er van verdacht tevens schuldig te zijn aan vroegere inbraken in het ge bouwtje, waarbij herhaaldelijk padvinders- materiaal werd vervreemd. „BLINDE LIEFDE." De Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) schrijft over het in het Perswet voorkomend verschijningsverbod voor dagbladen en an dere periodieke geschriften: In de pers heerscht hierover nogal mee- ningsverschil. Ook op de Grondwet werd door hen, die in het verbod een grove in breuk zagen op de persvrijheid, wel eens een beroep gedaan. Het kan aan ons liggen, dat wij hier over dreven voorstellingen hebben moeten consta teeren, maar de liefde voor de persvrijheid mag toch geen blinde liefde worden. Tegen een rechterlijk verschijningsverbod van dag; bladen en andere periodieken, die zich bij herhaling schuldig maken aan landverrader lijke uitingen en aan haatzaaien tegen volks groepen, zouden wij niet het minste l>ezwaar hebben. Wij vragen ons zelfs af, of voor landverraderlijke uitingen de eisch van re cidive binnen 2 jaren en een beperking van het verschijningsverbod tot ten hoogste 6 maanden niet van te groote clementie bij den wetgever getuigt, Met vrijheid heeft landverraad zeker niet in het minst uit te staan, evenmin als stelen of moorden. VERBORGEN HINDERLAGEN. Zooals bekend, is het Kkeekschoolontwerp gestrand op een door de Tweede Kamer aangenomen amendement van katholieke zijde, dat niet 's ministers zegen had. Het amendement beoogde den onderwij zers een toelage te verstrekken voor het toezicht op de kweekelingen. Hiervoor nu had de minister geen geld. In de Maasbode (r.k.) treffen wij over deze kwestie het volgende stukje aan: Het begint weer. Nauwelijks heeft de katholieke fractie haar steun gegeven aan een voorstel, waar van niemand de billijkheid betwist, of de linksche pers is er als de kippen bij, daarin een verborgen toeleg te zoeken tegen mi nister Slotemaker de Bruine, ofschoon ook de geheele linkerzijde zelf het katholieke voorstel zóó redelijk vond, dat zij daar haar stem aan gaf. Ontdekt men verborgen hinderlagen te gen den minister als de heer Tilanus alles behalve vriendelijk is? Ontdekt men ze als de heer de Geer een amendement indient dat ook geld kost en ook tegen den minis ter in gehandhaafd wordt? Ontdekt men ze als de anti-revolutionaire fractie onder leiding van den heer v. d. Heuvel aan den minister van Waterstaat zelfs onrecht streeks verkregen geld onthoudt, dat deze absoluut noodig heeft voor de uitvoering van de electriciteitswet? Ontdekt men ze als de heer Tilanus voorstelt f 375a000. op een defensie-post te schrappen, terwijl evengoed met één gulden vermindering had kunnen worden volstaan om den minister een afkeurend votum te bezorgen? Dan ontdekt men ze nimmer. Maar nau welijks stellen de katholieken een amende ment voor, dat met politiek niets te maken heeft en waarvan de billijkheid door nie mand bestreden wordt, of er wordt politiek van gemaakt en er wordt een moordplan op den minister in gezien. Dat elke uitgave voor onderwijs wordt afgeweerd op uitsluitend financieelen grond is onaanvaardbaar. Men kan dit standpunt zakelijk bestrijden, maar er dadelijk weer klein-politiek-slem van maken, zooals men van links doet om in de rijen van rechts te stoken, is toch met het onderwijs- en dus met het landsbelang in strijd. SENSATIE ROND ONZEN RADIO-OMROEP De Haagsche Post (lib.) schrijft: Met merkwaardige gelatenheid wacht Ne derland nu reeds eenige jaren op zijn „we reldomroep", waarmede het in de rij der landen zal treden, die de radio gebruiken om zich te doen hooren in het internatio nale aetherconcert. Het schijnt nu wel, dat deze aangelegen heid haar beslag zal krijgen... maar op een gansch onverwachte en sensationeele wijze. Want het schijnt nu hard tegen hard te gaan tusschen de regeering en de omroep- vereenigingen. De regeering eischt name lijk de verantwoordelijkheid en de zeggen schap op over al hetgeen Nederland's ra dio-stem over de wereld zal doen klinken. De omroepvereenigingen wenschen zelf die zeggenschap en onttrokken hun medewer king aan de regeling van den wereldom roep op de door de regeering gewenschte basis. Tijden van spanning maken maatre gelen mogelijk, die men zich enkele jaren geleden niet had kunnen voorstellen. Een merkwaardig voorbeeld daarvan is de plot selinge wijziging van de verhouding tus schen de Britsche regeering en den groo- ten overzeeschen omroep van de B.B.C., die vrijwel neerkomt op een naasting in het openbare belang. Voor iets dergelijks zullen wij in Nederland, wat het voor het buiten land bestemde en nog steeds niet tot stand gebrachte deel van den om roep betreft, waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen komen te staan. Een en ander zal in de Tweede Kamer niet zonder rumoer verloopen, maar er stond der regeering, die geen enkele risico op internationaal gebied op zich kan ne men, geen andere uitweg open dan die wel ke denkelijk binnen zéér kort openbaar zal worden, Radiotelegrammen van Scheve- ningsche visschers. Gisterochtend hebben de haringschepen die Woensdag j.I. uit Scheveningen ter ha- ringvisscherij zijn vertrokken hun netten gehaald. De resultaten waren volgens radiografi sche berichten als volgt: KW. 151 met 5 kantjes, IJm. 490 met 2 kantje, de „Prinses Juliana" met 1 mand en de „Henny" met 2 kantjes. Volgens de KW. 151 was de telling van 1 kantje: 1150 stuks. Als vangstplaats werd opgegeven 57 gr. 15 min. N.B. en 4 gr. 20 min. O.L. De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Belemmeringenwet Privaatrecht (het welk beoogde op te heffen die overeenkom sten welke de publiekrechtelijke lichamen belemmeren hun onroerende goederen te gebruiken op de wijze die door het open baar belang wordt gevorderd) met 19 tegen 14 stemmen verworpen. Tegen stemden de christelijk-histori- schen, de anti-revolutionnairen, de natio- naal-socialisten, de heer van Rappard (lib.) en van de katholieken de heeren van Sasse van IJsselt, Janssen, van Voorst tot Voorst, Michiels van Kessenich en Blom- jous. In het debat, dat aan de stemming vooraf gaat, merkt de heer Pollema (c.h) op, dat als bij K. B. een pachtovereenkomst eenmaal vervallen is verklaard, de arme pachter te gen den rijken Staat kan gaan procedee- ren voor het verkrijgen van schadevergoe ding. De Pachtwet moet loyaal en royaal worden uitgevoerd, doch daarvoor biedt 't wetsontwerp z.i. geen waarborg. De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) brengt soortgelijke bezwaren te berde. Ook de nat. soc. afgevaardigde, de heer van Vessem is contra. De heer Hiemstra (s.d.) gelooft, dat het beter ware geweest indien het schadever- goedingsvraagstuk ware geregeld. Hij ei> kent echter, dat de staat de bevoegdheid moet kunnen hebben in bepaalde gevallen pachtovereenkomsten in het algemeen be lang te kunnen ontbinden De minister verheugd. De minister van Justitie, Mr. Goseling, verheugt zich over de waakzaamheid van de Kamer vool" de rechten van den pachter De overheid moet in bepaalde gevallen, on der de noodige waarborgen, over onroeren de eigendommen kunnen beschikken, in dien het algemeen belang zulks vordert. Zij kan komen te staan voor situaties, welke niet tevoren konden worden voorzien. De regeering stelt,, aldus de mi nister, ten zeerste prijs op de tot standkoming van de onderhavige voorziening omdat zij in hooge mate gewenscht, zooal niet onontbeerlijk is voor de uitoefening van haar taak. Hierna heeft de stemming plaats, met het bovenvermelde gevolg. Tenslotte wordt z.h.s. aangenomen het wetsontwerp, houdende nadere voorzienin gen inzake de tandheelkunde, beoogende alsnog gelegenheid tot examen te geven aan eenige indertijd gedupeerde' tandheelkundi gen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13