Tal van bezwaren tegen Centraal Vluchtelingenkamp DE WERELD Postvlucbteo op Indii in weinig woorden Tweede Kamer Niettemin het ontwerp aangenomen Japansche troepen in een internationale concessie Gevaar voor onze arbeiders in Duitschland? PUBLICATIE 's Gravenhage, 12 Mei 1939. (Adv.) Griezelige vondst van een ploegbaas Marinier doodelijk getroffen Voetbal en Zondagswet Paniek op een naaikrans KINDEREN BENEDEN DE DERTIEN JAAR NIET NAAR HET KAMP. Aan het begin der Tweede Kamerverga dering werd gisteren een reeks wetsontwer pen en conclusies op verslagen z.li.st. aan genomen, w.o. eenige naturalisatie-ontwer pen. Bij behandeling van de laatste verlangt d. hr. d. Marchant et d'Ansembourg, n.s.b. dat de minister inlichtingen verschaft over liet ras van de voorgedragen personen. In ant woord hierop spreekt de minister van Jus titie, de heer Goseling, als zijn standpunt uit ,dat hij niet verplicht is de gevraagde inlichtingen te geven. Vervolgens wordt het wetsontwerp voorschriften betreffende het stem men bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeente raadsverkiezingen, zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. PRO EN CONTRA VLUCHTELINGEN KAMP. Aan de orde is het wetsontwerp, waarbij de regeering f 1 millioen aanvraagt voor stichting van een centraal vluchtelingen kamp. De heer Donker (S.D.) verwacht van het gedurende zoo langen tijd samenbrengen van zoo heterogene elementen niets dan el lende voor ons volk en voor de betrokkenen. Spr. maakt o.m. bezwaar tegen de kosten van het plan. Het roer zal met vastberaden heid moeten worden omgegooid. Voor de kleine kinderen bepleit spr. opname in te huizen, voor de volwassenen in de vrije maatschappij, waardoor de emigratiemoge lijkheden grooter zullen worden. Spr. critiseert liet feit, dat per 8 Mei reeds een kampdirecteur benoemd is. Ook de vol gende woordvoerder, de heer Biereina (lib.) is 't met deze voorbarige benoeming niet eens. Deze spreker betwijfelt of het kamp de juiste oplossing brengt voor het vluch telingenprobleem. De jaarlijksche exploita tiekosten van 500 gulden per hoofd acht spr. te hoog; hij vreest dat de particuliere lief dadigheid deze kosten in de toekomst niet zal opbrengen. Uit een oogpunt van men- schelijkheid behooren voorts de kleine kin deren niet in het kamp thuis Spr.'s woorden worden onderstreept door den chr. hist. af gevaardigde den heer Krol (c.h.) „Illegalen zijn geen strafschuldigen" merkt de heer Joekes (V.D.) op: „waarom voor hen een afzonderlijk kamp?" Spr. vreest dat, het door - de isolatie der bewoners, een soort concentratiekamp wordt. De kosten worden te laag geschat. De regeering zoeke naar een oplossing op breedere basis, bijv. in den geest van een aantal kleinere kampen. „Waarom moet men 2500 men- schen op een dorre troostelooze vlakte samenbrengen?" vraagt de r.k. vertegenwoordiger, de heer Ser- raréns zich af. Er zou reden zijn voor één centraal kamp, indien de regeering op het rassenstandpunt stond. Spr. bepleit overigens een langzamen groei van het kamp. De heer de Marchant et d'Ansembourg acht het wetsontwerp niet in het belang van ons volk en daarom onaanvaardbaar. De heer van Gelderen (S.D.). ziet het ontwerp als een noodsprong van de regee ring. „Om te voorkomen dat gevaren rij zen voor 'de arbeidsmarkt, is een concentra tiekamp" niet noodig, zegt de c.h. afge vaardigde de heer Rutgers van Rozenburg. Bezwaren als door de hierboven genoem de sprekers aangevoerd, worden ook nog ge opperd door de laatste debaters, de heeren van Houten (c.d.u.) Smeenk (a.r.) en Wijn koop (comm.) Voor minderwaardige elementen acht men een kamp niet ongewenscht. De kosten en de wijze van financieering blijken voor bijna alle sprekers een hinderpaal te vor men. MINISTER NEEMT BEZWAREN WEG De minister van binnenlandschc zaken, de heer van Boeyen, neemt in zijn pleidooi bij een groot deel van de kamer de bezwa ren tegen liet kamp weg. Hij betoogt, dat centralisatie noodzakelijk is zoowel om de kosten te drukken, daar een zelfvoorziencn- de maatschappij zal worden gevormd, als om de emigratiemogelijklicdcn te vergroo- ten. De minister wijst er voorts op, dat de menschen op dit terrein een groole bewe gingsvrijheid zullen hebben. Hij zegt toe. dat geen kinderen, jonger dan 13 jaar, wal ker ouders zich niet in het kamp bevinden, zullen worden toegelaten. Hij erkent, den directeur te hebben be noemt, doch heeft ook sociale werkers aan genomen en meer gedaan, doch alles is voor rekening van de comités: Hij heeft wel de gelijk aan het budgetrecht van de Kamer gedacht. Het Joodsche vluchtelingencomité heeft uitdrukkelijk verklaard dat het jaarlijksche exploitatiebedrag van een en een kwart mil lioen gulden de eerste jaren zeer wel kan en zal worden opgebracht. EEN MOTIE. De heer Joekes (v.d.) is niet overtuigd door het betoog van den minister en dient een motie in, die beoogt de behandeling van ontwerp te schorsen in afwachting van een onderzoek of de inrichting van een cen traal kamp gewenscht is hoven enkele kleinere kampen en onderbrenging bij particulieren. Met 43 tegen 38 stemmen werd deze motie verworpen. Het wetsontwerp wordt tenslotte aange nomen niet 49 tegen 31 stemmen. Tegen stemmen de s.d. (behalve de heer van der Waerden), v.d., n.s.b., comm., c.d.u. en de heer Krol (c.h.) Onder het motief dat tegen Ja pan werd samengespannen, HEVIG BOMBARDEMENT VAN TSJOENGKING. Gisteren zijn Japansche troepen aan land gezet in de internationale nederzetting Amoy. Als voorwendsel werd gebruikt, dat enkele pro-Japansche Chineesche functiona rissen waren aangevallen. Japansche mari niers werden aan land gezet te Koelangsoe, de internationale nederzetting tegenover Amoy. Zooals men weet is Amoy zelf, de voor naamste haven van de provincie Foekien, reeds meer dan een jaar door de Japannee zen bezet. In buitenlandsche kringen te Sjanghai slaat men den toestand aandachtig gade. Men acht het mogelijk, dat de landing van gisteren het voorspel tot een ingrijpen in andere buitenlandsche concessies aldaar of te Tientsin is. Bezetting tijdelijk? De woordvoerder van de Japansche mari ne te Sjanghai heeft in antwoord op een vraag over de bezetting van de internatio nale nederzetting bij Amoy verklaard, dat deze bezetting tijdelijk is. Verder zeide hij, dat slechts honderd man aan land zijn gezet, die in de straten zullen patrouilleeren. Geen enkel openbaar ge bouw is bezet. Op een vraag of de Japansche actie bij Arnoy niet te Sjanghai zou worden her haald, antwoordde de woordvoerder, dat een gelijk optreden noodzakelijk zou kun nen worden, wanneer de toestand ernstiger zou worden. Matrozen patrouilleeren. Japansche matrozen patrouilleerden gis teravond op het eiland Koelangsoe en alle uitgangen van de internationale concessie waren bewaakt, Vele Chineezen zijn gear resteerd, doch de dader van den moordaan slag bevindt zich blijkbaar nog steeds op vrije voeten. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft een lid van het staatsdepar- tement na de bezetting van het eiland Koelangsoe door de Japannee- zen verklaard', dat de Vereenigde Staten belangen hebben in de inter nationale nederzetting aldaar en de gebeurtenissen derhalve nauwlettend zullen volgen. Tsjoeng King opnieuw gebom bardeerd. Gistermiddag hebben 21 Japansche vlieg tuigen de stad zoo hevig gebombardeerd, dat zelfs de diep onder den grond gelegen schuilplaatsen schudden, alsof een aardbe ving plaats vond. Zij, die in diepgelegen schuilplaatsen een toevlucht hadden gezocht en er overigens zonder verwondingen waren afgekomen, voelden stekende dijn in A-dé ooren. Chineesche jachtvliegtuigen bonden, gesteund door het luchtafweergeschut, den strijd aan met de Japansche machines en naar officieel wordt medegedeeld, werden 3 Japansche vliegtuigen neergehaald. In de stad zijn verscheidene groote branden uit gebroken. Moord te SjanghaL In de' Fransche concéssie te Sjanghai is een ambtenaar der door Japan ingestelde Chineesche regeering doodgestoken. Het slachtoffer, Pan-tsjen-toeng, vertegenwoor digde het ministerie van verkeer bij het kantoor van de Great Northern Telegraph Company. Een verdachte is gearresteerd. De motieven van den aanslag kent men niet. Wat de melkknecht te Spanbroek vertelde. Het Tweede Kamerlid, de heer Wouden berg, heeft aan de ministers van Sociale Za ken en Buitenlandsche Zaken de volgende vraag gesteld: Is het den minister bekend, dat een Ne- derlandsche onderdaan te Spanbroek vol gens zijn zeggen, als melkknecht in Duitsch land werkende of werkzoekende, zonder eenige althans hem onbekende redenen, gedurende acht maanden zou zijn opgeslo ten geweest in een concentratiekamp te Sachsenhausen bij Oraniënburg, alwaar hij bovendien vaak en alweer zonder eenige re den zou zijn mishandeld? Indien deze medcdeeling en soortgelijke berichten welke regelmatig door de pers worden gepubliceerd, waar zijn, dringt de heer Woudenberg op een ernstig protest ter bevoegder plaatse aan. Tenslotte geeft het Tweede Kamerlid als zijn meening te ken nen, dat, indien inderdaad ccnig gevaar voor de naar de wetten des lands levende Neder- landsche arbeiders in Duitschland zou be staan, niet langer Nederlandschc arbeiders op straffe van steuninhouding door den minister van Sociale Zaken dienen te worden gedwongen in Duitschland te gaan werken. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd \an 8 t.tn. 13 Mei 1939. zal bedragen f 1.60 per ICO kg. voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f 1.10 per 100 kg. voor voedererwten, ge denatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseisclien, zal f 1.50 per 100 kg. bedragen. Mart, wiens heide onderbeenen zijn afgereden, ligt langs de spoorbaan. Jrv-.P l.ïfcf'iOÖ ïi.f\ij Omstreeks middernacht vond een ploegbaas der Nederlandsche Spoor wegen nabij de vroegere halte Dui- vendrecht een man wiens beide on derbeenen waren afgereden. De geneeskundige dienst van Am sterdam, dien hij terstond waar schuwde, vervoerde den ongelukkige die zeer veel bloed Verloor naar het O.L. Vrouwe Gasthuis. Het slachtoffer is de 23-jarige L. v. d. M. wonende te Den Haag. Tot op het oogen- blik tast men in het duister hoe het onge luk zich heeft toegedragen. Vast is komen te staan, dat de jongeman niet uit den trein kan zijn gevallen. Het lichaam vertoonde verder geen enkele schram en ook de klee- ren waren niet bevuild. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man over het ter rein, dat naar den spoorbaan voert moet hebben geloopen, want een groot aantal voetafdrukken wezen daarop. Te drie uur hedennacht was het slachtoffer nog in le ven, doch men achtte zijn toestand hope loos. Bij het schoonmaken van pistolen heeft zich gistermorgen omstreeks acht uur in het marinierskamp te Hoek van Holland een ernstig- ongeluk voorgedaan, waarbij de marinier D. J. Compas fe Rotterdam, het leven verloor. Plotseling ging één der pistolen af, waar door C., die met het reinigen der pistolen was belast, werd getroffen. Nog enkele seconden na het ongeval leefde de ongeluk kige. Principieele zaak voor den kan tonrechter te Leeuwarden, Voor de tweede maal heeft het bestuur van de voetibalvereeniging te Zwaagwest- einde terecht gestaan voor den kanton rechter te Leeuwarden, ter zake van over treding der Zondagswet door op 12 Decem ber toeschouwers tegen betaling toe te la ten bij den wedstrijd Zwaagwesteinde Akkrum voor de competitie van den Frie sehen Voetbalbond. Drie der bestuursleden van Zwaagwest einde waren op de zitting aanwezig; voor de overige vier trad tnr. A. van der Wilde te 's Gravenhage als gemachtigde op. In zijn requisitoir merkte, naar het Hsbl. meldt, de ambtenaar van het O. M., mr. D. J. van Gilse op, dat de vorige vervolging op vrijspraak is uitgeloopen, omdat toen bij dagvaarding het organiseeren van den wedstrijd bij het bestuur was gesteld en later bleek, dat zulks door den F. V. B. geschiedde. Na ampele bestudeering van het vonnis te 's-Gravcnhage, kreeg spreker op dracht het nu nog eens te probeeren, waarvan deze zitting het gevolg was. De Utrechtsche kantonrechter, die een dergelijke zaak te berechten kreeg, zegt wel, dat een voetbalwedstrijd in de eerste plaats een krachtmeting is, doch hij geefl toe, dat het kan ontaarden in een publieke vermakelijkheid, als b.v. de internationale wedstrijden, welke een winstgevend bedrijf zijn. Volgens speker is het het één zoowel als het ander. Spreker kwam tot de conclusie, dat hier publiek tot een publieke vermakelijkheid is toegelaten, waarvoor alle bestuursleden verantwoordelijk zijn, omdat de vèreeniging in dezen door het bestuur vertegenwoor digd, alleen b'èsfot of-weï en of niet publiek zal worden toegelaten; Spreker eischte f 5 boete of vijf dagen hechtenis tegen ieder der bestuursleden. Idéé van voetbal is een vrienden- idée. De verdediger, mr. A. van de Wilde, geeft te kennen, dat hij zaken als de onderhavi ge behandelt in opdracht van den K.N.V.B., omdat het hier gaat om ëen algemeen Ne- derlandsch volksbelang. De voetballers spelen het spel om het spel; veel wordt voorts voor liefdadigheid gedaan. Toen sprekers club (H.B.S.) eens aan d'egradatiègevaar was ontsnapt, is een bedrag van vier cijfers ter beschikking gesteld van de vereenigipg, die gebrekkige kinderen verzorgt. Ook te Leeuwarden meende de vorige kantonrechter, dat het hier geen publieke vermakelijkheid betrof. Als Den Haag nu opdracht gaf de zaak opnieuw aan de orde te stellen, waarom het dan zoover van huis gezocht? Wat is er nu veranderd? Aan het goede in de Zondagswet is de hand gehouden. De wedstrijd is van den openbaren weg af niet zichtbaar. De stel ling, dat een wedstrijd niet publiek een pu blieke vermakelijkheid is, is volgens den verdediger niet houdbaar. De.idee van voet bal is een vriendenidee en het is er niet om begonnen geld te verdienen. Spreker concludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O.M. repliceerde en zei, dat hij kan begrijpen, dat de vermake lijkheid geen doel is, maar voetbal is. er tot uitgegroeid. Omdat nog niet is uitge maakt of de Zondagswet niet van toepas sing is, en eventueel alle rechtsmiddelen kunnen worden toegepast, verhoogt spre ker zijn eiscli tot f 6 boete of zes dagen hechtenis. De verdediger dupliceerde en merkte op, dat zelfs een landen wedstrijd niet als een publieke vermakelijkheid mag worden ge kenschetst, omdat hier gestreden wordt om de voetballer van hetl and. Bovendien was op den laatsten wedstrijd o.a. Z.K.H. Prins Bern hard aanwezig, hetgeen toch zeker niet uit een oogpunt van vermakelijkheid mag worden gezien. De uitspraak wordt bepaald op 25 Mei as Auto suist cafélokaal binnen. Donderdagavond waren in het café van den heer ten Benzei te Beek twintig meisjes bijeen voor een afscheidsavondje van haar naaikrans. Er werd gedanst, waarbij de heer (en Benzei piano speelde. Omstreeks tien uur werd dit feestje wreed verstoord, doordat een personenauto pardoes 't café' inreed en in haar vaart groote ravage aan richtte. De pianist raakte bekneld,' terwijl eenige meisjes snijwonden opliepen door glasscherven en splinters. De chauffeur, die in do bocht van den weg de macht over zijn stuur was kwijt geraakt, en tengevolge hiervan met zijn wagen door muur en raam van het café schoot, bekwam inwendige kneuzingen vermoedelijk was hij onder invloed 'van sterken drank. Vertrek van Aankomst t* Jodhp. 12 Mei Rang. 1$ jjei Jodhp. 12 Mei Basra 12< Torenvalk (heenreis) Wielewaal (terugreis) Oehoe (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Athene 12 Mei Basra 12 Medan 12 Mei [Rang. 12 C «et DuitschItaliaansche verdrag. y» gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt ver? nomen, dat de onderteekening van het Duitsch—Italiaansche verdrag nog voor Pinksteren, vermoedelijk 20 Mei, zal i .1x T)»»lUn i v» tnrron u-nnivlJ l-'inKSiereil, veiniveLicn.|x* vicu, t,ai g0. schieden te Berlijn in tegenwoordigheid van den Italiaanschen minister v. buiten, landsche zaken, graaf Ciano. Groote verduistering op Java. Wegens ve& duistering van een bedrag van naar schat, ting f15.000.— is te Semarang in preven. tieve hechtenis gesteld de hoofdcommies van de Weeskamer, de heer v. M., aldus de N. R. Ct. Brand In gasmaskerfabriek. In Italil is een fabriek van gasmaskers door brand geheel vernield. De schade wordt op vijf millioen lire geraamd. Verscheidene arbei ders liepen bij de blusschingspogingenl brandwonden op. Prins Paul bij den Paus. Z.H. de Pauj heeft den prins-regent Paul van Joego slavië en zijn gemalin prinses Olga in plechtige audiëntie ontvangen. De prins droeg bij deze gelegenheid de versierselen der hem door den Paus verleende orde van de gouden sporen. De bom in de brievenbus. In den afgeloo» pen nacht hebben zich in het centrum van j Manchester vijf ontploffingen voorgedaan, I waardoor wel materieele schade werd aangericht, doch geen menschen werden getroffen. In alle vijf gevallen was de springstof, Geligniet, in een brievenbus ge, t daan. Stakende studenten. De studenten van dg universiteit van Belgrado zijn voor twee dagen in staking gegaan om te protestee- ren tegen de vertraging in de totstandko- ming van het accoord tusschen Serven en Kroaten. Bohemen heeft geen ministerie van defensif meer. De regeering van Bohemen en Mo- ravië heeft besloten het ministerie van de- fensie af te schaffen. Beek niet naar Genève. Bevestigd wordt, dat de Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Beek, niet aan de zitting van den Volkenbondsraad zal deelnemen. Muitende gevangenen. GisterenoQhtenïl zijn 700 gedetineerden van de strafgevan genis te Craiova aan het muiten geslagen^ Zij namen zoo'n dreigende houding aan, dat het garnizoen der stad te hulp moest worden geroepen. Daarna werden zij door de troepen omsingeld. Zij lieten zich naar hun cellen terugbrengen. De aanstichters zullen gestraft worden. Joodsch bankier losgelaten. De bekends! bankier baron Louis Rothschild, die op 16 Maart van het vorig jaar te Weenen werd gearresteerd, heeft, naar Reuter te Lom den verneemt, de stad thans mogen ver, laten en is in goede gezondheid in Zurich aangekomen. De Vlaamsch-Nationale landdag. Een ah gemeen beginsel toepassende heeft de Belgische regeering besloten, dat geen buitenlanders mogen deelnemen aan den landdag van het Vlaamsch-nationaal vei" bond, die binnenkort te Gent zal worden gehouden. Geen Sovjettroepen op weg naar Noor* China. Het telegraafagentschap der Sov jet Unie is gemachtigd het door een Ja- pansch persbureau verspreid bericht te gen te spreken, dat 50.000 man Sovjettroe- I pen op weg naar Noord China zouden zyn. Dit bericht wordt dwaas genoemd en is volgens Tass van allen grond ontbloot. Amerikaansche landbouwbegrooting goedgW keurd. De Senaat heeft de begrooting voor landbouw ad 1.217 millioen dollar, een recordbedrag, goedgekeurd, nadat met 42 tegen 28 stemmen een motie was ver worpen, waarbij was voorgesteld, de be grooting naar de commissie terug te zen den. Politiebeambten te Briinn gearresteerd? Uit goede bron wordt vernomen, dat de chef der politie te Bmo, de Duitscher Dr. Schwab, die in 1926 wegens spionnage werd veroordeeld, een twintigtal beambten der Tsjechische politie heeft laten arresteeren Volgens geruchten zouden deze arresta ties verband houden met de verspreiding van pamfletten van Tsjechische nationa listen. Hess te Dantzig. Het gerucht gaat, da( Hess, de plaatsvervanger van Hitier g'®j teravond te Dantzig is geweest, waar nv met Greiser, de leider der nationaal socia listen, heeft geconfereerd. Hij zou giste1^ ochtend te Berlijn teruggekeerd zijn. Versterking der Amerikaansche kustartiH*- rie. Het Amerikaansche kust-artilleP korps zal met ingang van 1 Juli worde' gereorganiseerd met het doel, dit onder deel van de verdediging tegen lucht' e zeeaanvallen aanzienlijk te versterken. Amerikaansche oorlogsschepen naar ',u® basis terug. Na een kruistocht van v maanden in den Atlantischen Oceaan z'1 gisterochtend 20 oorlogsschepen naar 1 Zuidzecbasis teruggekeerd. In den van den middag en morgen zullen meer eenheden der Amerikaansche vlc* aankomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2