Bommen op Den Helder LUCHTBESCHERHING5DIEH5T DEN HELDER Prfbihheurten Aq&tida Hoofd LBD Strategische overval op de Marine-basis Massale luchtaanval op het geheele complex Den Helder Zaterdag 13 Mei 1939 ^&c0nETME^TE^EEr;'i 005TBATTERX APRIL I9Ó9 Meldingsposten Verklaring Sirenen Wijkhoofden Wijk A Wijk B Wijk c Wijk D Wijk E Tweede Blad Den Helder De verschijning van onze krant op Dinsdag .J 1. Ambachtsschool. 2. School Hertzogstraat. 3. „Parkzicht", Huisduinerweg. 4. B.L.O. School. 5. Tuindorpschool. 6. Mil. Teh. Julianapark. 7. Comeniusschool. 8. Gasfabriek. 9. Graanmalerij Binnenhaven. 10. Watertoren. B. Brandweer. G.G.D. Geneeskundige Dienst. O. Opruimingsdienst. H. Herstellingsdienst. V. Verbindingsdienst. O.G. Ontsmettingsdienst Gas. Stoomsirene: Gasfabriek. Wasscherij Roovers. Electr. Sirene: School Oude Helder. B.L.O. School. Tuindorpschool. Hoofdbureau v. Politie. Storthuis Reiniging. A. Jeugdherberg. B. B.L.O. School. C. Teh. Diaconie Oostslootstraat. D. Verpleeghuis Jan in 't Veltstraat. E. Politiepost Spoorgracht. F. Huisduinen. G. Julianadorp. 1. Spuithuis Middenstraat. 2. Voorm. Wasscherij Roovers, Paardenstr. 3. Garage Vatax Laan. 4. Ambonstraat. 5. Wasscherij Roovers, Ambonstraat. 6. Geneeskundige en Gezondheidsdienst, Kerkgracht. 7. „Parkzicht", Huisduinerweg. 1. Spuithuis Tuindorp. 2. Garage Moorman. 3. Terrein „Helder". 4. Tererin „H.R.C.". 1. Spuithuis Molenplein. 2. Politiepost Molenplein. 3. Garage Kapperstraat. 4. Toonzaal De Vries en N. H. Diaconie. 5. Garage Goversdwarsstraat. 6. Padvindershuisje terrein Oortgijsen. 7. Hoofdbureau v. Politie. 1. Boxen Sperwerstraat. 2. Speelterrein Kemphaanstraat. 3. Politiepost Spoorgracht. 4. Geheelonth. Hotel Spoorgracht. 1. Politiepost Spoorgracht. 2. Boxen Ruijghweg. 3. Boxen Koekoekstraat. 4. Storthuis Reiniging. Over de luchtbeschermingsoefening op a.s. Dinsdag, kunnen wij nog het volgende mee- deelen: Aan deze oefening ligt een reëele basis ten grondslag; aangenomen wordt, dat de Marinebasis het doelwit is van een stra tegische overval uit de lucht. Achtereenvolgens zullen luchtaanvallen van vijandelijke bombardementsvliegtuigen op ver schillende vitale objecten plaats vinden. De organisaties der Koninklijke Marine, van de Koninklijke Landmacht en der gemeente Den Helder komen daarbij in actie. Gelegenheid bestaat daardoor van eikaars maatregelen kennis te nemen en de onderlinge samenwer king practisch te beoefenen. Een massale luchtaanval op het geheele complex Den Helder zal vervolgens plaats vinden, waarbij alle diensten tegelijk en volledig zullen worden ingeschakeld. Des avonds heeft een verduisteringsoefening plaats en zullen de vijandelijke vliegtuigen met zoeklichten worden beschenen en vervol gens door luchtdoelartillerie en mitrailleurs worden bestreden. Deze deelname der luchtbe- strijdingsmiddelen dient vooral ook om de bur gerij van Den Helder een indruk te geven van het geheele complex der luchtverdediging. Hoe de luchtbeschermingsdienst functionneert. De leiding berust bij het Hoofd diëtist. Deze ontvangt het bericht, dat j delijke vliegtuigen gesignaleerd zijn v militairen inlichtingendienst. Het Hoofd doet dan direct de alarmeering in werking stellen; deze geschiedt oo del van 5 electrische sirenes met (als de stro:m mocht uitvallen) 2 stoomsn in terwijl door de H.R.C.O. een mstrumentje is vervaardigd, waardoor men door de distributie eveneens sirenengeloei kal klinken, de radio (distributie) dient derhalve te blijven aanstaan. Door deze alarmeering worden dus de vrij willigers van den luchtbeschermingsdienst tevens gewaarschuwd, die zich naar de hun aangewezen posten begeven. De stad is verdeeld in 5 wijken (zie de schetsteekening, A, B, C, D en E), boven dien bestaat een organisatie in Huisduinen en in Julianadorp. Aan het hoofd van elke wijk staat een wijkhoofd met een of meer adjuncten. Deze wijkhoofden zijn ondergebracht: A. Jeugdherberg. B. B.L.O.-School. C. Tehuis Diaconie Oostslootstraat. D. Ver pleeghuis Jan in 't Veltstraat en E. Poli tiepost Spoorgracht en staan in recht- streeksche telefonische verbinding met het Hoofd van den Dienst. Bomaanvallen. Heeft een aanval plaats en worden dus bommen op de stad geworpen, dan wordt de plaats, waar deze invallen, vastgesteld door uitkijkposten. Deze zijn geplaatst op de vol gende gebouwen: Ambachtsschool, School 8 Herzogstraat, Parkzicht, B.L.O.-School, Tuindorpschool, Mi litair Tehuis Julianapark Comeniusschool, Gasfabriek, Graanmalerij Binnenhaven en Watertoren, en staan eveneens in directe tele fonische verbinding met het Hoofd van den Dienst. Zij melden dus den uitslag en zenden tevens 2 ordonnansen per rijwiel naar het Hoofd met dezelfde melding (dit om ingeval de telefoon defect mocht raken toch het bericht zoo spoedig mogelijk te doen inkomen). Het Hoofd waarschuwt dan de Wijkhoofden telefonisch en deze nemen dirr et de noodige maatregelen tot hulpverleenin/ Gasverker sers rukken uit. Als eersten worden uitgezonden de zooge naamde gasverkennersdat zijn personen, die speciaal zijn opgeleid om te kunnen consta- teeren of gas is uitgestrooid. Is dit het geval, dan wordt de plaats bepaald en direct het geheel afgezet om te zorgen, dat de hulp colonnes niet aangetast worden. Mochten in 't met gas bestrooide gebied getroffenen zijn, dam worden deze door speciaal uitgeruste leden van den verplegingsdienst weggehaald en naar het hospitaal vervoerd. Het Wijkhoofd waarschuwt direct per or donnans den dichtst bijgelegen post van zijn wijk en deze zendt de noodige hulpcolonnes uit. In die posten zijn ondergebracht: a. de brandweer; b. de verplegingsdienst; c. politie; d. de ontsmettingsdienst; e. de herstellings dienst; f. de opruimingsdienst. Een gevaarlijke taak. De ontsmettingsdienst heeft tot taak om met water, vegers en chloorkalk de ontsmet ting van besmette straten en terreinen te doen plaats vinden. Het behoeft geen betoog, dat dit een zeer gevaarlijke functie is, zoodat het daarmede belaste personeel zoodanig wordt uitgerust, dat zooveel mogelijk besmetting wordt voorkomen. De herstellingsdienst heeft tot taak om alle breuken, die in straten enz. zijn geslagen, in de leidingen van water, electrischen stroom en gas, zoo spoedig mogelijk te herstellen, in de eerste plaats alles natuurlijk zooveel mo gelijk af te sluiten. De opruimingsdienst zal bij het instorten van gebouwen, het versperren daardoor van straten, enz., moeten optreden. De politie heeft haar gewone taak, is ver der bij de brandweer ingedeeld en is ver sterkt met een 100-tal hulpagenten, die al- geheele politie-bevoegdheid hebben en op ver schillende kruispunten zijn opgesteld met de bedoeling, dat zij zich vandaar zoo spoedig mogelijk naar bedreigde punten begeven en daar assistentie verieenen en de bevolking steunen. De brandweer beschikt over een automo bielbrandspuit, twee motorspuiten, 5 hand brandspuiten, 2 wagens van de reiniging, werkende met een druk van 3 en 1% atmos feer, 120 saval-brandbluschapparaten en bo vendien een groot aantal standpijpen met 1500 meter slang. De leden van den verplegingsdienst hebben in den afgeloopen winter cursussen gevolgd, door een zestal docenten onder toezicht der artsen van den gemeentelijken geneeskundi gen en gezondheidsdienst gegeven. Voor den ontsmettingsdienst zijn 4 ploe gen aangewezen. Bij den herstellingsdienst zijn het personeel der betrokken bedrijven, en de particuliere gasfitters én electriciens ondergebracht. De opruimingsdienst werkt eveneens met het personeel der betrokken bedrijven en is verder toevertrouwd aan verschillende aan nemers uit de gemeente, die natuurlijk met dit werk uit den aard van hun vak geheel op de hoogte zijn. Voorts wordt nog beschikt over een transportdienst die tot taak heeft voor het transport van verschillende dingen te zorgen. De organisatie beschikt thans over pl.m. 200 man vast personeel en ruim 1000 vrijwilligers. De oefeningen, die thans ontworpen zjjn, vangen, zooals bekend is, 16 Mei a.s. na 1 uur namiddag aan. De aanval wordt aangekondigd door sire nengeloei, dan mag geen enkele burger zich meer op straat vertoonen, zij worden ver ondersteld in de schuilplaatsen te zitten. Verschillende uitzonderingen zijn daarop ge maakt (doktoren, geestelijken, enz.). Mocht iemand op eenigerlei wijze hulp behoeven, dan kan het hoofdbureau van politie (telefoon no. 26) worden opgebeld en zal direct alle mogelijke hulp worden verleend. Het is van het grootste belang, dat de burgerjj medewerkt en zich alle lasten getroost, omdat thans de organisatie moet worden getoetst om te kunnen vast stellen hoe alles zal loopen. De eerste aanvallen' hebben plaats tusschen 1 en 5 uur; dan wordt gepauseerd, daarna kunnen tusschen 6 en 7 uur weder aanvallen worden verwacht. Het einde van een aanval wordt aangekon digd door klokgelui Van 5 tot 6 uur en van 7 tot 9 uur kan ieder zich vrij op straat bewegen. De avond is gewijd aan een verduisterings oefening. Gedurende mobilisatie wordt alle verlichting van openbare wegen gedoofd. De burgerij heeft tot plicht te zorgen, dat uit huizen en andere gebouwen geen licht uit straalt. Dien avond wordt dat gecontroleerd door de politie, daarbij geholpen door een 200-tal jongelui van de hoogste klassen der verschillende inrichtingen van middelbaar onderwijs en het u.l.o. Men zorge elke lichtuitstraling te voor komen, lette ook speciaal op dakraampjes, raampjes van W.C., enz. Reeds Maandagavond neme men een proef. Het geheel uitdooven van de binnenverlich- ting is niet juist; bij mobilisatie kan men toch ook niet steeds in het donker zitten. Wij herhalen: de oefening van 16 Mei is van groote beteekenis, ieder heeft tot plicht in het algemeen belang zoo goed mogelijk mede te werken. Nea. Herv. Oem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. PoeL Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur: Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45: Ds. J. Wagenaar, van Willemstad (N.-B.). 's Middag 4 uur: Ds. Tollenaar. 's Avonds 6 uur: Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar, 's Avonds 6 uur: Ds. J. Wagenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Ds. v. d. Poel, van Giessendam. Clir. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst. (Weezenstraat) W. J. F. Meiners. Herst. Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10.30 u. Ds. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur, H. Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur: Samenkomst. Spreker de heer Landheer. Leger des Heils N 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. 5 u. n.m.: Jeugddienst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: N ieuw-Leusden. HUISDUINEN Ds. G. Moen, van JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. H. Doop. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur De heer I. Kuiper van Bilthoven. -¥■ Advertenties kunnen tot Maan dagmiddag 6 uur aangenomen worden. In verband met de groote oefening voor de luchtbescherming, op Dinsdag a.s. zal onze krant Dinsdagmorgen moeten uitkomen. Advertenties voor het nummer van Dinsdag kunnen tot Maandagavond 6 uur op ons kantoor worden bezorgd. DE AFGEBROKEN VERLOVING Op deze bank heb ik m'n verloving afgebroken en in „DE TOELAST" is het weer aangekomen Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoïi-theaterSpoorstraat, half 8: „Mannen met Vleugels", „Zigeunerbende". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Onsterfelijke Wals". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zij trouwde den melkboer", „Zeven oor vijgen". Zaterdag 13 Mei. Casino, 8,00 uur: Hohner Mondorgel-concert avond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 766.4 Temperatuur lucht: 10.7 Wind: richting: N.; kracht: 2 Licht op: 8 uur 11 min. Temp. water X2 Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 2en stuurman Gr. Han delsvaart de heer G. H. Kuipers.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5