Simplex rijwielen, breukvrije voorvork, BERICHT Met de Tarakan naar Noorwegen jSD,e vo-ttfc in Jjeiten en XantcUieJin OOK ¥©©Êi UI HERMAN IMYPilLS' Nog enkele plaatsen voor de eerste groep ÏUeiuuó uit Ua$c en de bette fabrikaten Ündeïkleediny Ontspanning grens- verdedigingstroepen Merkwaardig auto-ongeval op de Hoofdgracht Inschrijving leerlingen R.H.B-S. Brood- en melkbezorging op Dinsdag Veranderde bootdienst naar Texel Uit het politie-rapport Ook de tweede vierdaagsche volteekend Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder De dagbladen van de arbeiderspers Periodieke zeilwedstrijden van de Kon. Marine Visscherij Engeland boekt een nieuw succes OVERHEMDEN HOEDEN HANDSCHOENEN ZELFBINDERS ENG. SPORTPETTEN Het gevolg van de Koningin op Haar reis naar België De „Tarakan" in een van de Noorsche fjorden. Daar we in de spannende dagen er niet zeker van waren, dat de Tarakan-reis naar Noorwegen wei door zou kunnen gaan, hebben we gewacht met onze reclame, hoewel reeds verschillenden zich voor dezen tocht naar het land der Vikin gen hadden aangemeld. Het in ook inder daad een zeer bijzondere gelegenheid om een volle week naar Noorwegen te gaan voor de som van 35 gulden. Er is door de Maatschappij Nederland een programma samengesteld, waarbij de deelnemers het schoonste gedeelte van dit prachtige land, met zijn duizend watervallen, te zien zullen krijgen. Men zal een blik krijgen op de toppen van de bergen, waarop de eeuwige sneeuw ligt. Er zal een wandeling worden gemaakt naar een van de vele gletschers. Er worden bezoeken gebracht aan ver schillende steden en dorpen en men zal behalve de grootschheid ook de liefelijk heid van dit land zien, dat in zoovele opzichten doet denken aan Zwitserland. En dan het leven aan boord! Dat is een feest op zichzelf. Uitstekend eten en drinken. Een prettige omgang. Muziek en gymnastiek. Gemeenschappelijke zang en 's avonds de gezelligheid in de cantine. De acht dagen met de Tarakan zullen acht feestdagen worden en dit alles voor de somma van vijf en dertig gulden. Jongemenschen van 16 tot en met 25 jaar kunnen zich aanmelden aan ons kantoor, waar tevens prospectussen, met tal van bijzonderheden verkrijgbaar zijn. De reis heeft plaats van 8 tot en met 15 Juli. Wie van deze bijzondere gelegenheid wil profiteeren, melde zich spoedig aan. Voor de eerste groep van 15 personen zijn nog eenige plaatsen beschikbaar. Iedere groep van 15 personen heeft zijn eigen leider. De gep. luitenant-generaal H. A. Cramer, voorzitter van den Nationalen Bond „Het Mo- bilisatiekruis", den bond van oud-gemobiliseer- den uit de jaren 19141918, die onlangs een beroep deed op de offervaardigheid van de Ne- derlandsche natie ten bate van de ontspanning enz. der „Nieuw-gemobiliseerden", schrijft ons het volgende: De Bond verkreeg voor zijn ondernomen ar beid de warme instemming van den minister van Staat, voorzitter van den ministerraad, Z.Exc. dr. H. Colijn en van den minister van Defensie, Z.Exc. dr. J. J. C. van Dijk. De Bond vervult zijn taak in nauwe samenwerking met en onder vollen steun van den commandant der grensverdedigingstroepen enz., den luitenant- generaal I. H. Reynders, chef van den gene- ralen staf en diens organen. Als gevolg van den eersten oproep zijn reeds vele boeken, tijdschrif ten, spelen, sigaren, sigaretten enz. ontvangen. Met de giften, groot en klein, gaat het echter niet hard genoeg. Hoewel reeds vele giften werden overge maakt, is het totaal ontvangen bedrag nochtans nog niet toereikend om iets van Onze magazijnen zijn Maandag 15 Mei geopend tot 's avonds 10 uur. Dinsdag 16 Mei geopend van 9 tot 12.30 en van 5,10 tot 8.30. Woensdag 17 Mei geopend tot 's avonds 10 uur. Donderdag 18 Mei (Hemelvaarts dag) den geheelen dag gesloten. belang te kunnen ondernemen voor de vele duizenden, die onder de wapenen zijn ge roepen, om te kunnen spreken van een daad van het Nederlandsche volk .ten aan zien van de militairen, die onverhoopt den eersten stoot zullen moeten opvangen tot veiligstelling'der mobilisatie. De Bond her nieuwt daarom zijn oproep om geldelijke bijdragen voor het ondernomen werk, dat toch wel de sympathie van elk oprecht Ne derlander zal hebben. Het adres is: Hoofdbestuur van den Natio nalen Bond „Het Mobilisatiekruis" J. P. Coen- straat 49 te 's-Gravenhage, gironummer 25424. Zooals van zelf spreekt ontvangt een ieder, die ons een gave als anderszins doet toekomen, daarvoor bericht van den Bond. Gistermorgen te 10 uur reed een luxe-auto, een Morris, komende van buiten de stad, over de Hoofdgracht. Op het moment, dat het voertuig de Houtsteeg bij het Lyceum pas seerde kwam daarna een windvlaag van der mate kracht, dat de Morris van den weg ge drukt werd en in volle vaart tegen het trot toir opkwam. De gevolgen bleken niet gering tg zijn: het geheele voorstel, benevens de spatborden en voorwielen, plus het stuur, werden gekraakt, zoodat een kraanwagen gealarmeerd moest worden om het ernstig toegetakelde vehikel weg te brengen. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie in dit nummer vestigen wij er de aan dacht op, dat de inschrijving van adspirant- leerlingen voor den nieuwen cursus in verband met de te houden luchtbeschermingsoefening zal plaats vinden op Maandag 15 Mei n.m. 46 uur; Vrijdag 19 Mei n.m. 46 en 78 uur. Onze stadgenooten kunnen er rekening mee houden, dat naar aanleiding van het feit, dat het zakenleven Dinsdagmiddag stil gelegd is, de bezorgers van brood, pielk, groente en andere levensmiddelen, Dinsdagmorgen extra vroeg aan de deur zullen zijn. De bakkers mogen zelfs van half acht af bestellen. Men kan dus Dinsdag zijn warme cadet aan het ontbijt krijgen. In verband met de luchtbeschermingsoefe ning op Dinsdag 16 Mei a.s. zijn de bootdien sten TexelDen Helder in den namiddag ge wijzigd. Men zie hiertoe de advertentie in het nummer van heden. SPREEKUUR WETHOUDERS. Wethouder Smits is wegens uitstedigheid Maandag verhinderd spreekuur te houden. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: 1 smous- hondje, - konijn, 1 gekleurde sjaal, 1 goud ringetje, 4 belastingmerken. Verloren voorwerpen: 1 porte- monnaie inhoudende dasspeld, 1 bruine dames- portemonnaie met inhoud, 1 bruine glacé dames-handschoen, 1 zonnebril, 1 zilveren broche, 1 blauwe blazer, 1 liter-maat, bruine actetasch, 1 grijze dames tasch, een hoeveel heid pannensponsen, 5 belastingmerken, 1 nikkel horloge, 1 polshorloge met bruin le deren armband, zwart shirt met zwarte gym nastiekschoenen. AANRIJDING. Een bewoner van het Ankerpark werd in het Julianapark aangereden door een auto, waardoor hjj kwam te vallen. Een onderzoek wordt ingesteld. AUTOPED-RAGE. Een bewoner van den Brakkeveldweg mist ook al een autoped en een Balistraatbewoner liet eenzelfde geluid hooren. Ook de tweede vierdaagsche excursie is reeds volteekend, meer dan volteekend zelfs, zoodat we eenige liefhebbers moeten teleurstellen. We hebben nu nog slechts eenige plaatsen open voor den tweedaagschen tocht op Maandag en Dinsdag 12 en 13 Juni naar Rhenen (Ouwe hands Dierenpark), naar Berg en Dal, naar Nijmegen en Arnhem en naar het schoonste ge deelte van de Veluwe. Een zeldzaam mooie reis, die over een afstand van bijna 500 km den deelnemers een prachtig gedeelte van ons land laat zien. Wie van deze gelegenheid nog profi teeren wil geve zich spoedig op aan ons kantoor. De prjjs voor reis- en verblijf kosten en voor alle maaltijden bedraagt 12 gulden. In den loop van de volgende week hopen we nog bizonderheden bekend te maken over enkele eendaagsche excursies. Den Helder, 11 Mei 1939. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.70—0.60 Slips Schol le soort Schol 2e soort 0.58—0.52 per kist 6.004.80 3.10—2.00 Aangebracht door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.16 Aangebracht door haringvisschers: Haring per tal 4303.80 GETROUWD: S. J. Prins en Th. Schrander BEVALLEN: M. LabrujereEckhardt, z.; G. M. van WoesikHollander,, d.; M. S. BuijsFransen, z.; W. StarrenburgZeeders, z.; J. P. van AmersfoortDito, z.; H. J. van der SlootWittenberg, d. Weer in de kazernes en op oorlogs schepen toegelaten. Van ambtelijke zijde vernemen wij, dat de Minister van Defensie heeft bepaald, dat de dagbladen, uitgegeven door de N.V. De Arbei derspers, niet meer worden aangemerkt als geschriften, welke in de kazernes en aan boord van de oorlogsschepen moeten worden ge weerd. onder leiding van de Koninklijke Marine-Jacht club, zullen wederom voor sloepen getuigd met model- en fantasietuig, gestuurd door Officieren, Onderofficieren of Schepelingen van de Koninklijke Marine, ter reede van Texel, in het zeilseizoen 1939 worden ge houden. ,De wedstrijden zullen worden gehouden op Vrijdag 19 en 26 Mei, 2, 9, 16, 23 en 30 Juni en 7 Juli 1939. Baan. De baan zal zijn Wierhoofd, Roode ton no. 1, Malzwin, Lichtboei Texelstroom Malzwin, Wierhoofd of omgekeerd. Deze baan moet tweemaal worden gezeild. Reglement. Gezeild zal worden onder de Reglementen der Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportvereenigingen (voor zoover dit programma er niet van afwijkt), van welke reglementen een uittreksel met een kaartje van de baan bij den onderofficier van de Jachtclub verkijgbaar is. Klassen. Er zijn twee klassen en wel: Fantasiesloepen BI en B 2 en Modelsloepen B 1 en B 2. In de klassen wordt geen handicap toegepast. Bij groote deelname kan de klasse der Modelsloepen B 1 en B 2 worden gesplitst. Het tuig der sloepen moét beantwoorden aan de voorschriften van de K. M. wat de uitrus ting en afmetingen betreft. Geen wijzigingen mogen in het tuig worden aangebracht, noch extra zeilen worden gevoerd, noch rondhouten of tuigdeelen worden gebruikt, afwijkende van de voorgeschrevene. In alle klassen zeilen officieren, onderoffi cieren en schepelingen tegen elkaar. Zooveel mogelijk moet er naar gestreefd worden, dat dezelfde personen aan alle wedstrijden deel nemen. Evenwel kan bij verhindering een an der deelnemen. Inschr ij vingen. De deelnemers schrij ven in, hetzij op het Koninklijk Instituut (offi cier van administratie der le klasse Th. R. Deelder), hetzij bij den onderofficier van de Jachtclub zoo spoedig mogelijk; in elk geval den dag voorafgaand aan den eersten wed strijd, waaraan zij deelnemen. Bij verhinde ring kan ingeschreven worden op den dag zelf, tijdig voor den wedstrijd. De deelname blijft open voor nieuwe inschrijvers tot 16 Juni voor de laatste vier wedstrijden. De zeilnummers worden op het jachtvlot uitgereikt bij eerste inschrijving en moeten worden aangebracht in het achterzeil bij den nok; zij gelden voor elke sloep voor het ge heele zeilseizoen. De deelnemers zijn aansprakelijk voor de netheid der nummers en voor de inlevering na sluiting van het seizoen; voor de nummers die niet worden ingeleverd zal 1.worden berekend. URK, 11 Mei. Door 45 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhjer aangevoerd: 2750 pond Kuilpaling, van 15226 pond pér vaartuig, prijs 18—22y2 ct.; 354 pond Lijn- of Beugaal, 23J/£—241^ ct; 20 pond Bot, 56 ct.; 160 pond Schar, 4yz5 ct. Alles per pond. SD-e ïïlaqyluA.-tcw-p.eA&. Wat ik deze week. tijdens een wan deling door de stelling, aanschouwde, was zoo erg. dat mijn haar zich in rechtstandige positie op 't hoofd plaatste, dat het ijswater langs mijn rug stroomde en mijn voeten trilden van emotie. Wat ik zagik zag een mensch in de lucht zweven. Een mensch van vleesch en bloed, een stadgenoot. Hij hing als het ware in het niets en eerst bij nader zien bleek, dat hij ook nog beschikte over een minimaal steunpunt. Het was een agent en hij wandelde door de lucht op het uiterste puntje van de magyrusladder der brandweer. Ik vraag me af: waar gaan we heen. Tenslotte is iedere agent een ambte naar. Een normaal mensch, die onder normale omstandigheden den eed van trouw en toewijding aflegde. Een vader van kinderen en een toegewijd echt genoot. Dat hij dieven behoort te vangen en verkeersovertreders betrap pen, dat hij bij nacht en ontij op het pad is om straatjongens naar huis te brengen en dronken lieden een roes- uitslaap-plaats te bezorgen, dat alles is normaal en men kan er vrede mee hebben. Met de motorbrigade is echter de ellende begonnen. Er waren twee on- verschrokkenen noodig, die op Ameri- kaansche wijze langs 's heeren wegen plegen te ijlen. Deze de-bocht-op-één- wiel-nemers, deze Roughriders van het Heldersche Wilde Westen, deze dap peren, die hun goed en bloed opofferen voor de groote saeck, stellen elk uur, elke minuut van hun dienst hun leven in de waagschaal voor hun plicht en ik kan niet anders zeggen, dan dat het grootsch is en dat er meer waardeering behoorde te zijn voor een dergelijke opvatting van 't ambt. Maar nu de magyrus-loopers. Ik geef het U te doen langs deze 20 meter twintig meter!lange wandel stok de oneindigheid in te klauteren. Ik geef het U te doen, dat zwiepende, bibberende, trillende, smalle, dunne, stijle, koude en kreunende apparaat op te klimmen. Ik geef het U te doen als moderne hemelbestormer, als wijlen Icarus, naar hooger sferen te snellen. Dat idealisten zich hiertoe geroepen gevoelen, het zij zoo, maar dat men als ambtenaar, als gewoon-agent, tot zulke daden van durf, moed en onverschrok kenheid genoopt wordt, neen, dat strijdt met iedere opvatting van menschelijk- heid. Het merkwaardigste is, dat de slacht offers zelve nog met enthousiasme en ambitie dit barre spel plegen, daarbij kennelijk vergetend, dat zij zonen en vrouwen hebben. Hier past slechts een zwijgend hoofd schudden en de vraag, of men dit den ambtenaar mag aandoen. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat wij zoojuist vernemen, dat agent de Glop- per eiken Vrijdag toestemming ver kreeg de magyrusladder mee naar huis te nemen, alwaar hij deze gebruikt voor het schoonmaken van het „hondehok" boven op het dak. In dit opzicht achten wij een woord van scherp protest wel gewenscht, aangezien hier sprake is van een inderdaad zeer oneerlijke con currentie, het Heldersche glazenwas- scherskorps aangedaan. Paal en perk dient gesteld te worden. Tenslotte nog een zure opmerking. Gedurende 10 dagen heeft de Bergen- sche kunstschilder Kamstra in Musis Sacrum geëxposeerd. Met een selectie schilderijen, die het aanzien waarlijk wel waard was. Welnu, Den Helder heeft zijn reputatie van kunst- en cul tuurcentrum ook thans niet verzaakt. In drommen is men gekomen, men maakte queue voor Musis Sacrum en de kun stenaar wist niet op welke wijze hij die belangstelling in goede banen moest lijden. Gelooft U het In werkelijkheid zijn er in die 10 dagen nog geen 100 belangstellenden geweest, terwijl ook de leden van onzen plaatselijken kunstkring, enkele goede uitzonderingen daargelaten, vrij wel en masse verstek deden gelden. Ja, ja. wij kunstkenners toch Turkije sluit zich aan bij de anti. agressie-mogendheden. Engeland gaat rustig door met zjjn pogingen een ring van anti-agressielanden rond Duitschland en Italië te trekken. Gisteren heeft Chambcrlain het succes ge boekt, dat ook Turküe zich aan de zjjde van Engeland geschaard heeft, zoodat in geval een daad van agressie tot oorlog zou leiden in de IMiddellandsche Zee, Turkjje aan de zijde van Engeland zou staan. Wanneer men nu de kaart van Europa voor zich neemt, blijkt, dat de ring van anti-agressielanden bijna rond gesmeed is. In het Westen liggen Enge land en Frankrijk. In het Oosten Polen, Roemenië, Turkije en Griekenland, die ge zamenlijk op zullen treden tegen agressie van Duitschland en Italië. Van groote beteekenis is de aansluiting van Turkije en zeker zal het een remmenden in vloed uitoefenen pp de voornemens van Duitschland. Dat blijkt ook wel uit de uit latingen van Duitschland op de jongste rede voeringen van Chamberlain en Daladier. De Duitsche persstemmen zijn vol sarcasme en bitterheid, maar achter dit alles leest men de ergernis, dat Londen successen boekt, die voor Duitschland een belemmering zijn voor de uitbreiding van zijn „Lebensraum". Tegenover het succes van Engeland staat de teleurstelling voor Duitschland, dat de Noorsche landen deze week geweigerd hebben op het voorstel van Berlijn in te gaan voor het sluiten van een anti-agressieverdrag. De Noorsche landen bonden zich liever in geen enkel opzicht. Ze wilden neutraal blijven en daarom geen enkele overeenkomst aangaan, die ook maar eenige verplichting op zou kunnen leggen of ze zou kunnen binden aan de groote mogendheden. Als ook Rusland zich nu nog aansluit bij Engeland en Frankrijk, is de ring volkomen. Maar Rusland is voor Engeland nog de moei lijke factor. Engeland is bevreesd met Rusland het paard van Troje binnen zijn landsgrenzen te halen. Tenslotte is en blijft het groote doel van Rusland nog altijd de ontketening van de wereldrevolutie en al moet men zijn ideaal uit: practische overwegingen ook even terzijde stellen, als men zijn kansen schoon ziet zal men toeslaan en dan zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat achteraf blijkt, dat men zich vergist heeft in de vriendschap van Rusland, dat een doelbewuste strijd voert tegen elke maatschappelijke ordening en tegen eiken, vorm van Godsdienst. Vandaar dat Engeland voorzichtig zal zijn, uiterst voorzichtig met de Sowjet-Unie. Heeren - Modemagazijnen Den Helder H.M. vertrekt op 23 3Iei om 11-25 uit Den Haag. Het gevolg van de Koningin bij Haar be zoek aan den Koning der Belgen zal als volgt zijn samengesteld: Mevr. C. M. baronesse van Tuyl van Se- rooskerken, geboren jonkvrouw Boreel, groot meesteres van de Koningin; jonkvrouw D. H. van Tets, eerste hofdame; gep. luit.-generaal- titulair J, H. F. graaf du Monceau, opper* ceremoniemeester en grootmegster van de Koningin; gep. vice-admiraal-titulair F. Bau- duin, adjudant-generaal, chef van militair® huis; mr. .1. H. L. J. baron Sweerts de Land- as Wyborgh, kamerheer; generaal-majoor* titulair jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant; eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, ordonnans-officier. .Voorts zal H.M. vergezeld zijn door den minister van buitenlar.d3che zaken, mr. J- N. Patijn, en den directeur van het kabine der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan. Ook de lectrice van de Koningin, mej- T' var. Rijn van Alkemade, zal zich onder ne gevolg bevinden. 9 Minister Patijn zal vergezeld zijn door nir. J- M. A. H. Luns, gezantschaps-attache, werkzaam aan het departement van buiten* landsche zaken. Het vertrek van de Koningin uit Haag op 23 Mei is bepaald op 14.25 station Hollandschc Spoor. De aankomst te Bruss zal geschieden te 16.30 (Belgischen tijd, a' lp.50 Amsterdamschen tijd).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6