Ons Indisch hoekje Jaarvergadering Ned. Ver» tot bescherming van vogels k prcbihbcurten Woensdag Mei 1939 Derde Blad ^e/xzLbcA nieuim Luchtbeschermings oefening AAAAAAAAAAAAAA Jaarverg. van 't Départs „Texel" van het Nut De diepste grond AFHALEN wordt njet i# Begrafenis D» J. Compas Lepra-bestrijding mm - gü an '•"'is! De Algemeene Jaarvergadering van boven genoemde vereeniging werd ditmaal op Texel gehouden, n.1. in het Badhotel te De Koog. Daar heden aan de te houden excursies, die ge woonlijk aan deze vergadering zijn verbonden, pl.m. 140 personen deelnamen en het meeren- deel der deelnemers reeds op Texel was aange komen, viel de bijeenkomst, die ruim 1 y2 uur later begon dan was aangegeven, een best be zoek ten deel. De bijeenkomst werd geopend door den Vice-Voorzitter, den heer Van Tien hoven, die van de vergadering toestemming vroeg om de notulen, wegens het late uur van aanvang, zonder lezing goed te keuren, hier tegen had niemand bezwaar. De Voorzitter deèlde nog mede, dat de vereeniging tevens haar 40-jarig jubileum vierde in deze vergade ring. Daarna volgde lezing van een uitvoerig jaarverslag van den secretaris, den heer J. Drijver, waarin een overzicht werd gegeven van hetgeen in de afgeloopen 40 jaren op het gebied van Vogelbescherming is bereikt, ook werden de verschillende wetten besproken, die in den loop der jaren op jacht, enz. z(jn tot stand gekomen. Het gevolg is geweest, dat vele vogel soorten, die zoo goed als uitgestorven waren, weder sterk in aantal zijn toegenomen, terwijl ieder jaar bijna, vogels die hier niet voorkwa men, ons land tot broedplaats hebben gekozen. Het nieuwe gevaar voor onzen vogelstand is evenwel, dat men het euvel der werkloosheid in ons,land dikwijls gaat beteugelen, door in cul tuur brengen van woeste gronden en moeras sen, waardoor boschjes, enz. verdwijnen, die onze vogels zoo noodig hebben als broedplaat sen. Gelukkig breidt jaarlijks het aantal na tuurreservaten in Nederland zich uit, ook grijpt de regeering op andere wijze in. Hulde werd gebracht aan politie en marechaussee's die zoo krachtig medewerken aan de bescherming van vogels. Terwijl dikwijls grove overtredingen op dit gebied zeer zwaar worden gestraft. Voor het verstoren van een ooievaarsnest in Drente werd o.a. 100.boete opgelegd. Kievit Het Jaarverslag gaf verder een uitvoerig overzicht van de zaken waarmede de vereeni ging- zich thans bezig houdt. Hierbij deelde de heer Drijver nog mede, dat de kolonie van Gr. Sterns op de schorren van de Eendracht op Texel zich heeft uitgebreid tot 15002000 paren. Tot slot vroeg de heer Drijver mede werking van de leden met de pogingen om het ledental der vereeniging uit te breiden. De Voorzitter merkte op, dat de heer Drijver, blijkbaar met opzet in zijn Jaarverslag heeft verzuimd melding te maken van zijn 25-jarig jubileum als secretaris der Vereeniging waarin hij zulk een groote werkkracht ontwikkelt. Wij hebben hem op 1 Dec. gehuldigd en een gouden horloge met dito ketting geschonken, zei de heer Van Tienhoven. Ik stel voor, dat dit feit nog in het Jaarverslag zal worden opgenomen. Uit de Rekening van den penningmeester bleek, dat het aantal giften dit jaar niet groot is geweest, wel werden weder enkele legaten aan de vereeniging geschonken. De Boekhou ding was gecontroleerd door de heeren Kroon eh Pittloo, die alles in orde hadden bevonden. Ook voor het loopend jaar werden deze heeren als rekening-nazieners aangewezen. i i "Z i LVt CPLEVIOE De aftredende bestuursleden, de heeren Jhr. de Beaufort, E. D. v. Dissel en L. Gelderman werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens werden eenige meüedeelingfen gedaan over de excursie's voor rieden. Door het groot aantal deelnemers zullëin 6 groe pen worden gevormd, die onder leiding zul len staan van de heeren P. Dros Albz., A. Epe, J. Drijver, N. Drijver, W. H. ,Lap en J. Strijbos. Om half vijf zuilen allen te De Koog terug zijn. Bij de rondvraag verzocht burgemeester Kamp het woord, die, na even gewezen te hebben op het groote Natuurreservaat, dat feitelijk het eiland Texel in zijn geheel is, en op den plicht, die de bewoners hebben om dit in stand te houden, de aandacht vestigde op het natuur-historisch en Texelsch Museum. De inzendingen daarvoor zijn zoo groot, zei spr., dat de zolders kraken, wij stellen ons voor om het over te plaatsen naar D e Koog, en aldaar een nieuw gebouw hiervoor fte stich ten, waar dan tevens het Vogeltrekstaition en studiecellen voor Nederlandsche studenten zouden kunnen worden gesticht. Dit brengt evenwel groote financieele offers met zich mede en ik maak daarom van deze gelegen heid gebruik om uw aandacht eens hierop te vestigen, wellicht zullen er in uw verejeniging wel eenigen zijn, die ons daarbij willen steu nen. De voorzitter merkte op, dat deze mede- deeling een verrassing voor hem was, doch men krijgt soms plotseling van die veijrassin- gen, die later van groote beteekenis xjjn. Ik geloof wel, dat vooral nu U nieuwe perspec tieven opent, dit verzoek op de juiste plaats is gedaan. Verder deelde de voorzitter nog het een en ander mede over de nieuwe Vogelbestcher- mingswet in Engeland, die hoofdzakelijk be trekking had op Watervogels, ook werden aan de hand van een artikel in een Engielsch blad hierover enkele mededeelingen geaaan. De vergadering werd omstreeks kwart over elf gesloten. Gisterenmiddag werd ook hier onder leiö'ing van den Burgemeester een uitgebreide lUfcht- beschermingsoefening gehouden. Het gaf een groote sensatie onder de bewoners, vooral on der de jeugd. De oefening ving aan met sirenegeloei, de geheele vrijwillige luchtbeschermingsdienst was in werking gesteld.. De verschillende af- deelingen bevonden zich in het gemeentege- bouw aan den Hallerweg, waar al spoedig per telefoon bericht kwam, dat op twee plaatsen brand was ontstaan, een kleine brand op den Waalderweg, waarvan aangenomen werd, dat hij door de omwonenden kon worden ge- bluscht. Voor een grooteren brand, die bij de U.L.O.-school was ontstaan, werd de geheele blusschingsdienst in actie gesteld. Ook de oilf- smettingsdienst enz. zouden daar in actiie komen. Het gymnastieklokaal in de Molenstraat was ingericht voor ziekenhuis, ledikanten, ver bandmiddelen, enz. waren daar aanwezig. De geheele verplegingsdienst was daar in actie gesteld, om de gewonden", die ook uit vel schillende andere dorpen daarheen vervoerd werden, te verbinden. Na afloop van den aan val werd de klok geluid. Te zes uur des avonds werd een groote aam- val van vliegtuigen verwacht, het was daarern den inwoners van Texel absouuut verbodfer zich tusschen 6 en 7 uur op den openbaren weg te bevinden. Om zes uur waren de straten ge heel verlaten, in de verte hoorden we het ge ronk van vliegtuigen, een paar waren hoog in de lucht waar te nemen, maar verder viel er niets bijzonders te zien. Eenige daartoe aan gestelde personen hielden op straat contrciie en eer men het wist begonnen de klokken weer te luiden en was deze oefening afgeloopen. Het behoeft niet vermeld, dat de klok nau welijks de eerste klanken had doen ohoren, of weljjks de eerste klanken had doen hooren, of wat er was voorgevallen, vooral de kinderfan renden de straten op. Een uur gedwongen 5n huis zitten is voor velen zeer moeilijk. Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blijven - het dagelijk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. is hierbij op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de zenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltijd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bij de hand. M T 1. Veel genot voor ueinig geld: 5 eent. DONDERDAG 18 -MEI (Hemehaartsdag): Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 u. Ds. Wesseldiik. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u. Ds. Salm. D e K o o g, v.m. 10 u. Ds. Van 't Hooft. Oudeschild, v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u. Cand. Wouda. O os t e r e n d, v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. Ger. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. Leesdienst. De Voorjaarsvergadering van het Depart. Texel van het „Nut van 't Algemeen", die Maandagavond in hotel „De Lindeboom" is ge houden, viel als gewoonlijk geen best bezoek ten deel. De bijeenkomst werd geopend door den Voorzitter, den heer Kraai, die de aan wezigen welkom heette en direct het woord gaf aan den secretaris, den heer J. G. Visser, voor lezing der notulen. Deze werden onver anderd vastgesteld. Hierna kwamen enkele in gekomen stukken aan de orde, o.a. de beschrij vingsbrief van den Algemeenen Vergadering van het Hoofdbestuur, die op 31 Mei in Am sterdam wordt gehouden. Hierbij was het ver zoek gericht aan afdeelingen, die niet moeilijk financieel rond kunnen komen, om zelf de reis kosten naar deze vergadering te betalen. De afd. Texel evenwel verkeert niet in goede financieele omstandigheden, zoodat men de reis kosten wel zal berekenen. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren Remmers en Van Ingen-Schenau, waarvan één de reiskosten zelf zal vergoeden. Hierna yolgde Rekening penningmeester De partement. Hieruit bleek, dat in totaal was ontvangen 298,83, uitgegeven 308,52, zoo dat er een nadeelig saldo was van 9,69. De penningmeester, de heer Jb. Roeper, ontving de dank voor zijn gehouden beheer. Van de Nutsbouwstichting bracht de heer Jonker verslag uit. Het bleek, dat men met het verhuren van de drie blokken Nutswoningen in het afgeloopen jaar niet gelukkig is geweest. De totale exploitatie-rekening sloot dit jaar met een tekort van 1268,43. Men hoopt ook nu weder, dat het Rijk en de Gemeente dit bedrag zullen aanzuiveren. Vervolgens bracht de heer J. C. Roeper ver slag uit over de Bibliotheek. Het bleek, dat de Nutsbiblotheek, dank zij de gestadige vernieu wing, die vooral dit jaar van beteekenis is ge- geweest, zeer in bloei is toegenomen. De reke ning sloot met een voordeelig saldo van 55,84. Het aantal vaste lezers was geklommen van 43 tot 98. Vorig jaar waren pl.m. 800 boeken uit gegeven, nu 1881. Het was op de dagen van uitgifte zeer druk. De heer Roeper bracht in verband hiermede bizonderen dank aan den heer Van Ingen-Schenau, die herhaaldelijk het bestuur ter zijde heeft gestaan. Besloten werd ook nu weder nieuwe boeken aan te schaffen en een actie te voeren onder de burgerij voor het verkrijgen van jongens- en meisjesboeken, omdat deze afdeeling dient te worden uitge breid. De heer Broekman bracht hierna verslag uit over het gehouden financieel beheer van de Nutsbewaarschool. Het bleek, dat voorna melijk omdat tijdens de uitvoering van U.d.I. geen verloting van de school was gehouden, de rekening sloot ditmaal met een nadeelig saldo van 98,57. De heer M. Kikkert, die dit jaar al de boekhoudingen van de Nutsinstellingen met den heer A. J. Eelman had gecontroleerd, gaf in overweging om te trachten de vaste in komsten van de school wat te verhoogen, b.v. door opvoering der donateursgelden, enz. Spr. was ook van meening, dat de huur wel iets verlaagd kon worden. Over deze zaak ontspon zich een langdurige bespreking, waaruit bleek, dat de school, wat het aantal leerlingen betreft, bloeiend is: er bezoeken thans ongeveer 70 kin deren de school. Een aantal, dat in de maand Mei, nog niet is bereikt. Besloten werd om volgens voorstel van den heer Kikkert om pogingen te doen door middel van een circu laire het aantal donateurs op te voeren. Aan de orde was nu bestuursverkiezing. De heeren J. C. Visser en Jb. Roeper, resp. secre taris en penningmeester, meenden, dat nu den tijd was gekomen om hun bestuursfuncties aan jongeren over te doen. De heer Kraai bracht beide heeren, die vele jaren in het bestuur zit ting hadden, dank, voor hetgeen voor 't Nut i3 verricht. Na eenige stemmingen werden tot bestuursleden gekozen de heeren Van Ingen- Schenau en Van de Ban. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering werd gesloten. NkeiMier Maandagavond heeft de eerw. pater Henri de Greeve, de Deroemde radioredenaar, in Pen's Schouwburgzaal te Den Burg, een rede gehou den over „Den diepsten grond". De groote zaal was tot in de verste hoeken gevuld, niet alleen met katholieken, doch ook met vele personen van andere richtingen. De Z.Eerw. heer J. Brinkman, pastoor te Den Burg, leidde den spreker in, die direct daarop met zijn rede een aanvang maakte. Onder ademlooze stilte van de aanwezigen werd de begaafde spreker gevolgd. Het is ondoenlijk ook maar bij benadering een kort verslag te geven van het gesprokene. In het kort kwam het betoog hierop neer, dat de Godsdienst de diepste grond is, die helaas bij velen in den hui- digen tijd ontbreekt, waardoor afval zoo ge makkelijk wordt. Op schitterende wijze voerde Pater de Greeve zijn toehoorders nu eens naar de catacomben te Rome dan weer naar de be roemde Dom te Milaan, om vervolgens weer in Duitschland te verblijven of in de groote steden van ons eigen land. Bijzonder bracht spreker de onkunde op het gebied van godsdienst in de groote steden naar voren, waar hem dikwijls is gebleken, hoe personen, die in het huwelijk wil len treden zelfs de eenvoudigste geloofswaar heden niet meer kennen. Van de opvoeding door dergelijke personen kan nooit veel terecht komen. De woorden vloeiden den spreker als het ware uit derf mond. Zonder eenige onder breking sprak pater De Greeve van half negen tot half elf, waarna even werd gepauzeerd, om daarna de rede nog tot elf uur voort te zetten. Het publiek hing hem als het ware aan de lip pen, geen woord ging in de groote zaal ver loren. Pastoor Brinkman dankte aan het einde Pater De Greeve met een kort woord. Het was een schitterende avond, waarin ongetwijfeld alle aanwezigen volop genoten hebben. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten) Een advertentie in de Heldersche Courant komt onder duizenden oogen. I Ook UW advertentie! Gisterenmorgen is het stoffelijk overschot van den marinier eerste klasse D. J. Compas, die de vorige week te Hoek van Holland, ten gevolge van een ongeluk met een revolver om het leven is gekomen, met militaire eer op de algemeene begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld. Op de begraafplaats waren o.a. de commandant van het korps Mariniers, ko lonel Von Freytag Drabbe, de commandant van de afdeeling Rotterdam, overste Lugt, de kapitein plaatselijk adjudant J. L. Vrij, te vens als vertegenwoordiger van den garni zoenscommandant, een deputatie van het 15e regiment grenstroepen, onder commando van luitenant C. de Jong, uit Hoek van Holland en de afdeeling Rotterdam van het Korps Mariniers. De stoet, welke groote belang stelling heeft getrokken, werd geopend door de tamboers en pijpers der mariniers, met om floerste trommen: mariniers le klas fungeer den als slippendragers. Zij gingen ter weers zijden van den lijkwagen. De kist was met de nationale driekleur bedekt. Op de vlag was de pet van wijlen Compas gelegd. Er waren zeer veel bloemstukken en kransen. Achter den lijkwagen volgde het vuurpeleton en een detachement van het Korps Mariniers. Volgrijtuigen met familieleden sloten den stoet. Nadat de kist in de groeve was neergela ten en het vuurpeloton enkele salvo's had gelost, heeft overste Lugt woorden van af scheid gesproken, mede namens den com mandant van de Marine, schout bij nacht Jolles te Willemsoord. Spreker heeft in de eerste plaats woorden van rouwbeklag ge sproken tot de weduwe en de familie, waarbij hij de verzekering gaf, dat zij nimmer ver geefs een beroep op het korps zullen doen. Tot de manschappen zeide hij o.a., dat dit tragische ongeluk een harde les is geweest. Den korpsmakker Compas zal men niét ver geten: hij ruste in vrede. Ds. J. D. van Hof heeft daarna het woord gevoerd. Hij herinnerde aan het woord van Salomo: De Heer heeft gezegd, dat Hij in donkerheid zal wonen. Wij kunnen het waar om der dingen vaak niet begrijpen, maar wij weten, dat die donkere wolken een kern van licht bevatten. Maar de Heer heeft ook ge zegd: Zie op Mij; Ik wil u sterken. Voorts hebben een zwager van den over ledene en de vader van den marinier, die met zijn revolver het ongeluk heeft veroorzaakt, het woord gevoerd. Een familielid heeft voor de belangstelling dank gezegd. Er is in Europa een tijd geweest, dat geen familie door de vreeselijke lepra werd gespaard. De herinnering er aan is nog niet verdwenen! Ze leeft voort in het woord: lazerus, waarvan wij allen de betee kenis kennen. Hoe de ziekte is verdwenen, is niet be kend. Vermoedelijk speelden verbeterde voeding, wo ning, kleeding, zindelijk heid, meer hygiëne, de groote rol. In Indië komt ze op ver schillende plaatsen nog voor hier weinig of niet, daar meer. Het is een geluk, dat de ziekte zoo weinig be smettelijk is. De bevolking kent de verschijnselen meestal heel goed. Werd ze als zoodanig herkend bij een dorpsge noot, dan werd deze in de Bataklanden het dorp uit gezet. Hij kreeg als woning een hutje en de familie ver zorgde hem zoo goed en zoo kwaad als het ging. Soms vond ze dit hinderlijk en werd het huisje in brand gestoken met den lijder er in. Deze kwam dan jam merlijk om! Een dergelijk geval is de aanlijding geweest tot de stichting van het dorpje: „Lao Si Momo" het „Dorp der Hoop". Daar leven de stakkers in een omgeving, die geheel is aangepast aan hun levenswijze in de oude dorpjes. Al het mogelijke wordt gedaan hun het lijden te verzachten. Het schijnt, dat na verloop van langen tijd sommige lijders genezen. Deje worden ontslagen, maar zij blijven onder controle, omdat men het nooit beslist zeker weet, of de genezing afdoende is geweest. Op een der foto's ziet u twee lijders. Hun vingers znij geheèl of gedeeltelijk verdwenen, de handen zijn tot stompjes vervormd. Twee lepra-iyders, wier vingers b\jna geheel zjjn verdwenen. De vriendelijke woning van den „burgemeester". De andere foto stelt voor het vriendelijk huisj® bewoond door den „burgemeester" van het dorp, waarmee de toenmalige beheerder, zen deling van Eelen, en praatje maakt. Op tal van plaatsen in Indië hebben zending en Missie zich het lot der stakkers aangetrok ken. H, F. TILLEMA. V;..

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11