Hevige luchtaanval op Den Helder de stelling Grappige inademen: |-[et oordeel over de oefening Vijandelijke bommenwerpers veroorzaken op tal van plaatsen brand Geen levende ziel op straat te bekennen Tweede Blad De verduisteringsproef ten volle geslaagd Lof van den Commissaris der Koningin De luchtbeschermingsdag De wandelende juffrouw met de schedelbreuk van: 't Gaat goed met de lucht bescherming in Den Helder De voorbereiding voortreffelijk Hulde aan de bevolking De COMMISSARIS VAN DE KONINGIN: De luchtbeschermingsoefening in onze stad gehouden, mag als uitstekend ge slaagd beschouwd worden. Was er in het begin wat traagheid bij de vrijwilli gers, beschouwde men het nog teveel als een grapje, hoe verder de oefening kwam, hoe serieuzer men zjjn taak op vatte, met hoe grooter ambitie er ge werkt werd. Natuurlijk, er werden eenige hiaten in de organisatie ontdekt, maar daarvoor juist was de oefening georganiseerd. Een aantal leidende fi guren is noodig, er is meer materiaal ge- wenscht voor den geneeskundigen dienst, die zoo nu en dan gebrek aan brancards en verbandmiddelen had. Maar overigens niets dan lof. Onze stadgenooten hebben voor hon derd procent hun medewerking gege ven. Gistermiddag was er een uitgestor ven stad, zoodat het materiaal met de grootst mogelijke senlheid naar de plaat sen van bomaanslagen en branden ver voerd kon worden. In het bizonder was de organisatie van de brandweer af. Een brand op de werf werd het eerst bestre den door de gemeentelijke brandweer. Meestal was men in minder dan vijf mi nuten op de plaats van de ramp. Om even over^Sénen loeiden de sirene's en het was een geluid, zóó mistroostig, zóó onheilspellend, dat zelfs dat deel der Hel- dersche gemeenschap, dat de oefening nog maar steeds niet serieus wilde opnemen, zich gewonnen gaf en evenals de anderen, verdween in de schuilkelders en loopgra- Wat was het stil... Kip noch kraai bleek inderdaad te zien. Al leen achter de ruiten zag men wat: daar ston den de families, jong en oud, met hutje en mudje opgesteld. Daar stond men en wachtte... en luisterde... Boven de stad waren de vliegtuigen. Die op doken van achter de huizen. Die laag we?- scheerden over het Raadhuis en soms in hun val het zeeriddersmonument dreigden weg te vagen. De oefening was begonnen. Een leege stad wachtte en keek naar buiten. Een enkele hond vluchtte weg. öp van de zenuwen! Vliegtuigen verrassen ons. Die vliegtuigen hebben ons overvallen. De tijd van De Kooij klopte niet met die in de stad en tegelijk met het sirenen geloei, scheerden de bombardementsvlieg tuigen over de huizen en wierpen hun verderfelijken inhoud op de onschuldige hoofden van de bewoners van onze stad. We kregen eenige prachtige duikvluchten te zien. De jachtkisten kwamen van hoog neervallen tot vlak boven de huizen. Het luchtafweergeschut rondom de stad hai ze naar boven gedreven, maar zoodra wa ren ze uit de gevaarlijke zone of ze gle den snel en sierlijk naar beneden ^en wierpen bommen op de huizen. De eerste brand werd gesignaleerd op den Ruyghweg, bij de bocht ter hoogte van de vischrookerij. Een soort voetzoeker zorgde daar voor den imiteerenden bominslag, ter wijl een vuurpijl de hoogte inschoot als een waarschuwing voor de verschillende uitkijk posten. Een kreet ont hulp. Op den dag zal men echter een sprekender alarmsein moeten geven, want zoowel de knal als het afschie ten van de vuurpijl was slecht te hooren en te zien. Hoe het zij, noch de brandweer, noch de hulptroepen kwamen opdagen, zoodat deze inzet niet erg bemoedigend was. Aanval op de gasfabriek. Intusschen ronkte een nieuw escadrille vliegtuigen boven de stad en begaf zich in de richting van de Gasfabriek, waarboven ze weer laag neerdoken. Een lichtkogel werd naar beneden geworpen. Een rood gloeiende bal en een lange rookstaart vertelden, dat een bom geworpen was. We spoedden ons naar de gasfabriek. Een ravage was het gevolg van dezen bomaanval, terwijl op het terrein een feilen brand was uitgebroken. Gewonden lagen hier en daar verspreid, een man, die letterlijk geen teeken van leven gaf, lag op de puinhoopen van een ingestorten schoorsteen. Na 10 minuten arriveerden drie gasverken- ners in hun gaspakken en met hun gasmas kers voor om de gevaarlijke zone af te zet ten. Om kwart voqr twee, een kwartier na de melding, arriveerde de Benz van de Gem.- Reiniging en begon den brand te bestrijden. Kort daarna kwam de Geneeskundige dienst en de herstellings- en opruimingsdienst, zoo dat de zaak nu van alle kanten werd aange pakt. Er dreigt opnieuw gevaar. Ondertusschen duikt echter boven ons nieuw gevaar op. De jachtvliegtuigen van De Kooy en de watervliegtuigen van De Mok denderen boven de stad. Een brand in de Ambonstraat wordt gemeld, een kleine brand in de Ooievaarstraat een in de Hugo de Grootstraat en dan komt er melding van een groote brand op de Rijkswerf. Daar moe ten we bij zijn. Onze auto's, voorop die van den Commissaris van H. M. de Koningin in de Provincie N.-Holland, Mr. Dr. A. Baron Roëll en diens chef van het kabinet, Mr. A. J. Backer, die met den burgemeester rijden. Daarachter de inspecteur van den Luchtbe schermingsdienst in ons land, luit.-generaal Ph. A. de Ridder en den adj.-inspecteur, den heer A. M. v. Hecking, alsmede de commis saris van politie, de heer A. J. v. d. Hoeven en wethouder P. Smits, en daarachter de auto voor de pers. Op het werfterrein Is een groote brand. De werf brandweer is gealarmeerd door de sirene, het personeel heeft zich in vei ligheid gesteld in de schuilkelders, alleen het t>y den brandweer en luchtbescher mingsdienst ingedeelde personeel is op zjjn poet. Onze gemeentelijke brandweer boekt hier een succes. Zij is het eerst op het terrein van den brand en de eerste stralen die op den laaienden vuurgloed worden gericht komen uit de straalpijpen van den motorbrandspuit. Behalve twee motorbrandspuiten van de ge meente zijn er ook twee van de werf spoedig daarna ter hulpverleening gereed en we krij gen dan tevens een proef van hoe het vroe ger was. als de stoomspuit, eens de glorie van de Marine-brandweer, op het terrein van den brand wordt gebracht en met veel pijn en moeite, na twintig minuten, uit twee slangen water geeft. Dit voorhistorische vehi kel had men gevoegelijk in het museum kun nen laten. Autoriteiten slaan de oefenin gen op het werfterrein gade. Van links naar rechts: Gene raal de Ridder, de heer Hek- kiny, de chef staf, kolonel v. d. Berg, burgemeester Ritmeester, schout bij nacht H. Jolles, tus- schen hen in de Commissaris van de Koningin, met bolhoed mr. Backer, rechts daarvan wethouder Smits. (toto „Modern"). Natuurlijk waren er gisterenmiddag de noo- dige grappige incidenten. Daar was b.v. dat padvindertje bij Vroom en Dreesmann met zijn bovenbeenbreuk, die zelf naar den brancard kwam wandelep om er op te gaan liggen. Daar ioas dat meisje (en wat een aardig meisje!J op de Huishoudschool, die in den gang liep te wandelen met een schedelbasisfractuur. Dr. Rienks moest er haar op attent maken, dat ze buiten bewustzijn op den grond behoorde te liggen en dan was er de journalist, die tot ergernis van den burgemeester, met een der andere genoodigden, rustig een babbeltje maakte op met mosterdgas besmet terrein. We vertellen dan maar niet van dat leuke verpleegstertje, dat heelemaal in der eentje een patiënt met gebroken been op een brancard wilde leggen. De liefde vermag alle dingen! Of van dat andere zustertje, dat er met geen stok toe te bewegen was een brancard met patiënt van de trappen van V. en D. te sjouwen, voor dat het patiëntje behoorlijk vastgesjord was. Dat waren van die kleine gezellige intermez- zidie de oefening wat opfleurden. groote materiaal in werking en heel veel van de hulpdiensten. Een grootsch waterballet. De slotoefening was een groot waterballet op het Koningsplein. Een vijftal branden was hier ontstaan. Al het brandweermate riaal wei% hier gerequireerd. De handspuit verleende zijn onmisbare diensten. Trouwens het personeel van de handbrandspuit heeft zich wel zeer bizonder van zijn taak gekwe ten. Zij waren met hun wagen bij verschillen de branden en werkten zoo snel en voorbeel dig, dat ze maar kort na de motorspuit wa ter gaven. Generaal DE RIDDER: In een na-conferentie ten Raadhuize hebben de inspecteur van den lucht beschermingsdienst, luit.-generaal De Ridder en de commissaris van de Koningin, baron Roëll hun meening ge zegd over de oefening. De oefening heeft mij gestimuleerd, zoo zei de generaal, om tot mezelf te zeggen: ,,'t Gaat goed met de lucht bescherming in Den Helder. Van een eerste oefening mag men niet verwach ten, dat alles 100 procent is. een oefe ning toch is er voor om de leemten aan den dag te brengen, maar die leemten waren niet velen. Was de komst van de brandweer en van de ontsmettings- ploegen eerst wat traag, naarmate de oefening vorderde, ging het veel beter. De maatregelen, die de directeur van de gasfabriek en waterleiding nam voor de voorziening van de gemeente, in tijden van nood, zijn zeer goed. De brandweer is zoo groot, aanzienlijk en krachtig als ik nergens anders in een stad van de grootte van Den Helder zag. De animo waarmee ook met het oude materieel werd gewerkt, verdient alle lof. De E.H.B.O. dwong bewondering af, vooral de leiding van den directeur. De berichtendienst was goed. De rustige leiding van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst heeft me ge frappeerd. Een interessante demonstratie had om half vier bij de firma Vroom en Dreesmann plaats, in welk perceel een bom was ingeslagen en een brand was uitgebroken. Hier kwam ook het groote materiaal van den gemeentelijken brandweer aan te pas. De motorspuit, de politie-auto en de ma- gyrusladder waren spoedig ter plaatse. De magyyrusladder werd uitgedraaid naar de hoogste verdieping van het perceel, waar eenige gewonden lagen, die er den voorkeur aan gaven binnendoor naar beneden te wan delen inplaats van door een agent langs den ladder naar beneden gedragen te worden. Een tiental gewonden lag voor en in de zaak en heel wat personeel van den G.G.D. had zijn handen vol werk om de patiënten te ver binden. De chef van den Gemeentelijken ge neeskundigen dienst, dr. Rienks, was bij na overal tegelijk en nam de leiding op zich. Toch was het ook hem niet moge lijk om bij alle gevallen persoonlijk de leiding te nemen en het gebrek aan goed leidend personeel, alsmede aan voldoende materiaal kwam bij dezen dienst mis schien wel het sterkst naar voren. De bominslag in de Huishoudschool, waar twintig meisjes gejvpnd werdqg ej) de brand in de kszerne" Labgegfr^:, al hsj' De Spoorstraat om 3 uur uitgestorvenslechts eenige slachtoffers van den luchtaanval. (foto „Modern"), De commissaris van de Koningin noemde de voorbereiding van deze oefening voortreffelijk. De brandweer was goed en de levende strijdkrachten werden hoe langer hoe beter. Het be gin van de oefening was nog „niet echt", maar ik heb alle vertrouwen, dat als men voortgaat met oefenen, dat wanneer de nood aan den man komt men zeer goed beslagen ten ijs zal komen. Ik breng hulde aan de wijze waarop de bevolking aan deze oefening heeft meegewerkt, door zich in huis te hou den. Dat getuigt van eerbied voor de politie. De BURGEMEESTER: De burgemeester onderschreef deze hulde aan de bevolking. Hij wees er op, dat deze oefening te beschouwen was als een training van het geheele perso neel van den luchtbeschermingsdienst. Het nieuwe materiaal van de brandweer was bij deze oefening niet gebruikt. Eenige duizenden meters slang waren nog voorradig. De burgemeester was de overtuiging toegedaan, dat het geld voor de lucht bescherming goed besteed was. In de organisatie zal hier en daar nog eenige verandering of aanvulling plaats hebben. De stoomspuit van de werf komt aangemarcheerdgetrokken door de gasploeg. (foto „Modern"). De gasploeg was op het werfterrein in volle actie, want men had hier tevens traan gas rondgestrooid, zoodat wie er niet op be rekend was, spoedig als een kind stond te huilen. Een interessante demonstratie bij V. en D. Niet alleen de geheele brandweer was op het Koningsplein. Ook alle hulpdiensten kwa men van alle kant-en aanzetten, zoodat er zeker op een gegeven moment eenige hon derden menschen waren. Het was een goed besluit van de middagoefening. -Y

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5