N DE Alarmtoestel voor snurkende menschen M\V^ JT T m ANNEN Bacon-exporteurs klagen Radioprogramma vaart uit EDQAR RICE BURROUQHS Door haar ex-man in kelder geduwd Nachtelijke vechtpartij - ">r DOOR 32. En weer ging de eigenaardige stoet op weg naar de geheimzinnige vallei uit Spike's dro men. Spike liep vooruit met de gidsen, die het bevriende opperhoofd hem had meege geven. De idiote Troll liep naast Gonfala en keek haar met wijde, verbaasde ogen aan. „U lijkt op mijn zuster", zei hij eindelijk. Gon fala kreeg plotseling een inval. Misschien was het mogelijk, dat zij daarmede den zieke hielp. „Ik ben je zuster," zei ze zacht; „ik ben je zuster Gonfala". De ogen van Troll begonnen gelukkig te schitteren. „Gonfala? O ja, natuurlijk, Gonfala mijn zuster". Hij lachte warm en beschermend. „Ik ben big, dat je hier bent," verklaarde het meisje, „want je zult er voor zorgen, dat niemand mg kwaad doet, nietwaar?" „Jou kwaad doen? Dat kunnen ze beter uit hun hoofd laten!" verklaarde Troll met klem. Ze liepen Spike achterop, die stil gehouden had en met de gidsen sprak. „Die ezels willen niet verder mee," verklaarde Spike boos. „Ze zeggen, dat het land verderop „taboe" is. Ze zeggen, dat er blanke mensen wonen, die ons gevan gen zullen nemen en ons tot voedsel aan de leeuwen zullen geven, of slaven van ons maken!" De condities der Ned. Veehoude rij Centrale drukken zwaar. Opbrengst der bacon in Enge land verbeterd. Eeni dezer dagen hield de groep Bacon (van de Vereeniging van Nederlamdsche Ex porteurs van Vleesch en V1 eeschproducten onder voorzitterschap van den heer S. v. Zwanenburg haar jaarvergadering. Uit het door het groepsbestuur uitge bracht verslag overh et jaar 1938 stippen wij het volgende aan: Ook in 1938 was de toestand van het be drijf verre van benijdenswaardig. Niet al leen bleef de het vorig jaar reeds als ver beneden een billijk niveau gelegen becriti- seerde vergoeding ad f 1.65 per 100 K.G. geslaeht gewicht voor het slachten van varkens en het bereiden dier varkens tot bacon, met alle daaraan vertoonden werk zaamheden, risico's, enz., op dat bedrag gehandhaafd, doch ook de voor de bacojj- bedrijven bestaande ongunstige situatie, als gevolg van de te hooge prijzen, door de „Nederlandsche Veehouderij Centrale" vast gesteld, voor de door hen verplicht over te nemen afvallen der varkens, door hen voor rekening van die instelling geslacht, bleef Voortduren. De export naar Engeland. Sedert 1936 verbeterde de opbrengst van de bacon in Engeland zeer aan zienlijk, terwijl het uitgevoerde kwantum den export van elk der drie voorafgegane jaren belangrijk overtrof. Dit laatste was het gevolg van een verruiming van het contin gent in het laatst van 1938. Ook dit onderhavig verslagjaar bleven 'de bacoiibedrijven gebukt gaan onder ver-- liezen, voor hen voortvloeiende uit de ver plichte overname van de N.V.C. der afval len van de voor rekening van deze instel ling geslachte baconvarkens. De prijzen, waartegen die overname moest geschieden, werden ook nu weer veelal op een te hoog niveau vastgesteld. Maatregelen, ten einde zoo billijk moge lijk daaraan tegemoet te komen, zijn in uit zicht gesteld, doch hebben, bij het sluiten van dit verslag, nog geen definitieve voren aangenomen. De heer S. van Zwanenberg, die den wensch te kennen gegeven had, zijn functie als voorzitter neer te leggen, werd als zoo danig vervangen door den heer I. van Zwa nenberg. Slaper wordt door zijn eigen ge snurk gewekt Dat snurken aanleiding kan geven tot een complete moordpartij, heb ben we gister in onze courant kun nen lezen. Een Hoensbroeksche mijnwerker ergerde zich zóó over het gesnurk van één zijner huisge- nooten, dat hij op den slapenden man schoot. Éen radicaal middel... In Amerika weet men echter een onschuldiger methode om de snur kende menschheid te bestraffen. Een uitvinder in dat land der duizend mogelijkheden stelde n.1. een microfoon op naast het bed van den snurkenden sla per. Deze microfoon werd met een elect.ro- magneet en deze op haar beurt weer met een alarminstallatie verbonden, die auto matisch in werking trad, zoodra het ge snurk een zekere geluidssterkte had be reikt, Daardoor hoort de slaper het alarm toestel en wordt uit zijn slaap opgeschrikt. Een variant op dit toestel is een enkele microfoon, die het geluid van het snurken zoodanig versterkt, dat het een geweldig lawaai wordt, met het gevolg, dat de slaper door zijn eigen gesnurk wordt gewekt. Het middel erger dan de kwaal? Nu is het natuurlijk maar de vraag, of de snurkers zelf ervoor te vinden zullen zij, om iederen nacht een paar maal uit hun slaap te worden gewekt, al is- het dan ook-ten behoeve van Jiun medomenschen. Boyendien is aan. de methode nog het be zwaar verbonden, dat ook de kamerge noot van den snurker hetzij door het alarm, hetzij door het versterkte gesnurk wordt gewekt. Waarschijnlijk zal het origi- peele gesnurk hem dan nog liever zijn! Alles bijeengenomen moet deze nieuwe vinding meer als een technisch aardig heidje dan als een werkelijk bruikbaar apparaat worden beschouwd. Toch is het interessant weer een nieuwe toepassings mogelijkheid aan de reeds zoo veelzijdige radio te zien toegevoegd. Als bay huilt Reeds geruimen tijd waren ook kleine microfoons in gebruik als verklikkers om de wacht te houden bij kleine kinderen. De familie kan dan rustig aan tafel gaan, nadat men de microfoon in de kinderka mer heeft opgesteld Begint Baby om een of andere reden te huilen, dan wordt dit ge huil door den microfoon opgevangen en draadloos overgebracht naar de kamer waar de ouders zich bevinden, die dan vlug kunnen gaan zien, wat er aan hapert. Laffe dader gearresteerd. Op Donderdag 4 Mei is, zooals wij onlangs meldden, een vrouw, die op de Keizers gracht bij de Westermarkt te Amsterdam wandelde, door een man in een kelder ge duwd. Zij werd bij haar val ernstig ge wond en is met een hoofdwonde en een hersenschudding naar het Binnen Gasthuis vervoerd, waar zij thans nog wordt ver pleegd. De vrouw verklaarde aan de politie dat de dader, die haar in den rug had aange vallen en dien zij dus niet had gezien, zeer waarschijnlijk haar echtgenoot was van wien zij gescheiden leefde. Gistermorgen heeft de politie van het buerau Marnixstraat dezen man aangehou den. Hij ontkent iets met het geval uitstaande te hebben, doch getuigen hebben hem als den dader herkend. De verdachte zal terzake van zware mis handeling voor den officier van Justitie worden geleid. Eén der deelnemers gestraft. Tengevolge van een nachtelijke vechtpar tij, die begonnen is in een café aan de Pau- lus Potterstraat te Den Haag en later werd voortgezet op straat, hebben voor de straf kamer van de Haagsche rechtbank de beide deelnemers gisteren terecht gestaan en wel de 42-jarige koopman 1V.L.A. en de 20-jari- gc betonwerker J. W. V. Ten aanzien van A. heeft de rechtbank de zaak voor een voorlichtingsrapport terug gewezen naar den rechter-commiissaris. V. werd een voorwaardelijke gevangenis straf van één week opgelegd. NIEUW GEBIED IN PAPOEA OPENGESTELD. Krachtens een te Portmoresby uitgevaar digde proclamatie wordt het gebied in noor clelijk Papoea (Britsch Nieuw Guinea) dat het eerst doorvorscht is in 1935 en sinds dien verboden terrein was, voor geopend verklaard, hetgeen beteekent, dat de onbloe dige pacificatie van Papoea thans voltooid is. Regeeringsambtenaren doorkruisen het gebied, dat een bevolking telt van ongeveer 20.000 zielen. Ontdekt door Jack Hides, was ditg ebied het laatste deel van Papoea dat nog doorvorscht moest worden. (Papoea is een vroegere Duitsche bezit ting, welke thans door Australië krachtens een mandaat bestuurd wordt.) DONDERDAG 18 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 2.00— 12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Vrije Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. 1.00 Radio-boodschap t.g.v. ,,Goodwill-Day". 1.10 Causerie: Volkenbond en Vrede". I.20 Vervolg concert. 2.00 Reportage. 3.30 Kamermandoline-ensemble en gramofoon- muziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.40 Zang, fluit en cemblao (opn.). 5.15 NCRV-Harmonie-orkest. 6.007.00 Orgelconcert. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 Causerie „De Alle-Dag-Kerk in Nederland 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie „18 Mei Volkenbondsdag". 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS- Ber. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest. 9.00 Exegetische causerie. 9.30 Arnhemsche Orkestvereeniging. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. II.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 m. AVRO-Uitzending. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 2.00— NCRV. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.40 Declamatie. 11.00 Het Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.17 Orgelspel. 12.35 AVRO-Musette-orkest en soliste, (opn.) 1.00 AVRO-Amusementsorkest. I.30 Karoly Arpad's ensemble. 2.00 „Volkenbond en vrede". 2.15 Trioconcert. 3.00 Gevarieerd concert. Gramofoonplaten. 3.50 Berichten, gramofoonmuziek. 4.00 De AVRO-Dance Band en Han Dunk's „Rhythm Sisters". 4.30 Sportreportages. 5.00 Voor de kinderen. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 Populair solistenconcert. (Om 6.25 Ber.) 6.35 Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.15 Renova-Septet en solist. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Verkorte opera „Der Wildschtitz". 9.15 Radiotooneel. 9.45 AVRO-Amusements-orkest, Gino Bordin's Hawaiian-Ensemble en solisten. II.00 Berichten 'ANP. Hierna tot 12.00 Gra mofoonmuziek. <le VRIJDAG 19 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen 10.30 Morgendienst. 11.15 Vioolvoordracht met pianobegeleiding' en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. I.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 2.40 Christ. lectuur. 3.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Orgelspel. 5.45 Declamatie en gramofoonmuziek. 6.25 Berichten, hierna tot 6.55 Tuinbouw- praatje. 7.15 Boekbespreking. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelconcert (opn.). 8.50 Christ. Radio-koor en NCRV-orkest. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie: „Wat kan ons de hedendaag- sche zielkunde leeren?" 10.35 NCRV-orkest. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum n, 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Orgelspel (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. II.10 Declamatie. 12.00 De Palladians (Om 12.15 Berichten). I.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Causerie „Rondom Pinksteren". 2.20 Variété-programma (gr.pl.). 3.00 AVRO-Aeolianorkest (Om 3.45 Ber.)' 4.30 Strijkkwintet. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Reportage. 6.00 De Ramblers. 6.28 Berichten. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.506.55 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken", 7.23 Berichten ANP. 7.30 Toespraak over de „AlIedag-kerk-Confe- rentie". 7.35 Cyclus „De Beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme". 8.30 Causerie: „Vrijzinnig Protestantisme in Duitschland". 9.00 VARA-orkest en solisten. 10.00 Verkorte operette „Ball im Savoy". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. ff'ihêl M. Del 17. De schipper gromde. Het leek er niet op, of hij zich zachter gestemd voelde. We sullen eens zien. Koud water is het beste middel tegen zenuwen. Dus hou je maar gauw stil, als je daar geen zin in hebt! Ik zal... stil zg'n, hggde Julie. Ze klemde wanhopig haar armen om zich heen. Ik zal... sterven... als u koud water over ue gooit. Nee! o nee! En nou je mond houden, zei de kapi- iin. Daar is Emily met het water. Julie hief haar gezicht met brandende igen op. Laat het haar niet doen! sta- elde ze. O ik kan niet meer verdragen! kan niet! Ik kan niet! Ëen wild snikken doorschokte haar weer en verborg opnieuw haar hoofd. Maar om één andere reden bleef het ijskoude stortbad Het was een oogenblik stil. Dan bukte tschipper zich onverwachts en zette haar <keind. - Ziezoo! Hou je nou maar kalm en maak, dije naar bed komt! Wat Kun je niet staan MigheidO best! Ik zal je dragen. Zie maar hoe je dat bevalt, i als een pak goed droeg hg haar onder zijn a,"r. Het hofd hing omlaag en de voeten sleep- teniver de treden. Zoo ging het de keuken ^Ó0tn de trap op naar haar kamer, waar hg fcaaiop het bed gooide. Higtapte weer weg en Julie bleef alleen... ^en 1-eunend hoopje ellende..", in het schemer- •icht,machteloos en gebroken. Ze had nog de krach in het bed te kruipen en dat was alles. Ze lad het gevoel, dat er uren voorbij gegaan ^■aren, toen ze uit een soort verdooving ont waakte en een flauwen lichtschijn zag, terwijl 2e iemand de kamer hoorde binnenkomen. Het was Mickey. Hij droeg een blad, waarop een kandelaar stond en een groote kom met een of andere vloeistof... soep, te oordeelen naar de dikke vetlaag, die boven op dreef. Je moet dit opeten, zei hij fluisterend, en je mag van geluk spfreken, want ik krijg nooit iets na een pak slaag. Ik heb geen zin, zei Julie, ga weg! Hij zette het blad op den stoel naast het bed en bleef naast haar staan. je mci't het opeten. Orders van den kapi tein. Hij zei, dat ik er bij moest blijven tot je het ophad. Julie keek met afschuw naar zijn verschrom peld gezicht. Ik zal er ziek van worden. Probeer het maar eens, zei Mickey. Er klonk geen bezorgdheid in zijn toon, maar hij was klaarblijkelijk besloten de orders van den kapitein naar den letter uit t» voeren. Julie nam den lepel en roerde in de vette massa. Toe maar zei Mickey. Er is brood op het schoteltje. Doop dat erin. Ze rilde en slikte. Het smaakte afschuwelijk, maar het zond een stroom van warmte door haar uitgeput lichaam. Toen ze het .brood in den kop had gekruimeld en alles opgegeten had, voelde ze zich niet meer zoo zwak. Ze keer naar Micky's leelijk, wit gezicht en zag een sluwe, triomfeerende 0rijns. Hij moet je een flink pak gegeven hebben zei hij familiaar, en hij heeft er verstand van. Julie keerde haar gezicht naar den muur. Tranen welden in haar oogen, maar ze wou niet schreien in tegenwoordigheid van dien half idioten jongen. Een laatste restje trots belette haar dat. Ze verlangde dat hij weg zou gaan, maar hij bleef uit pure nieuwsgierigheid. Nou zul je wel moeten doen, wat Emily zegt. En ze is een heks. Als Belinda er niet was, zou ik heelemaal geen eten kragen. Ga maar naar Belinda. Dat is het beste wat je kunt doen. Misschien ga jg er ook nog wel eens naar toe. Ze zullen je hier laten werken als een neger. Ga weg! zei Julie met gesloten oogen. Denk je, dat jg hier blijven zult vroeg Micky. Hy drinkt nou, maar als hy er zin in heeft, zal hy' je weer een pak geven. Een schok ging door Julie heen. Wil je alsjeblieft weggaan, zei ze. Micky nam het blad op. Ik zou niet hier blijven, als ik jou was. Ik heb tweemaal met het touw gehad en dat is verschrikkelijk. Je vergeet het nooit weer. En je kunt het zien later. Altijd! Julie vloog plotseling overeind in bed. Ze trilde van het hoofd tot de voeten. Haar oogen gloeiden. In haar rechterhand hield ze het mes geklemd, dat ze onder het het kussen vandaan trok... het mes, dat ze den vorigen avond had meegenomen. Ik zal hier blyven, zei ze, tot ik hem vermoord heb. Nou weet je het! Maar als je er aan iemand een woord van durft te zeggen, vermoord ik jou ook. Micky sprong plotseling terug, zoodat bijna kop en schotel op den grond belandden. Het doodsbleeke gezicht van het meisje dat hem met vlammende oogen aanstaarde onder het zwarte haar vandaan, maakte hem bang. En het mes deed de rest. Hg vluchtte naar de deur. Laat de kaars staan, beval Julie. Met gestrekten arm zette hij den blaker op den stoel en vervolgde zy'n overhaaste vlucht. Julie leunde achterover en liet het mes flik keren in het licht. Ja, ja, fluisterde ze, ik zal blyven tot ik hem vermoord heb. Het is de moeite waard daarvoor te blyven. Ze verstopte het mes weer onder het kus sen en zonk achterover. Maar hoewei haar oogen brandden, schreide ze niet meer dien nacht. HOOFDSTUK 6. Drie dagen na haar thuiskomst kreeg Sybil een brief en zei: Jack Bellamy wil hier het week-end komen. Zeker wel goed, hè? Sir Philip bestudeerde eveneens een brief en antwoordde niet onmiddelly'k. Tenslotte keek hg op, zag haar aan door zgn bril, zette die vervolgens af en keek haar op nieuw aan. Ik heb niet bepaald iets tegen den jongen man, zei hy. maar ik kan ook niet zeggen, dat ik me geroepen voel hem tgdens het week end te onderhouden. O, dat behoeft ook niet, zei Sybll. Hy' komt voor mij. Ik weet eigenigk niet, of ik wel zin heb om me met hem bezig te houden, maar het is misschien toch maar beter, dat hij komt. We hebben geen geldige reden om hem af te zeggen, is het wel Dit was haar gewone tactiek, waar het haar vader betrof. Ze oefende nooit pressie op hem uit of gaf hem de geringste aanleiding te ver onderstellen, dat zijn beslissingen v. wezenlijk belang voor haar waren. Het ergerde Sir Philip dikwijls, maar toch kwam het tusschen hen zoo goed als nooit tot een botsing. Om de waarheid te zeggen, heb ik hier een brief van den ouden Lord Telford, die juist uit Australië terug is. zei hij nu, en hg stelt ook voor het week-eind hier te komen. O die man! Sybil trok een leelijk ge zicht. Vulgaire oude zanik! Hij wil zich waarschijnlyk indringen in „de betere krin gen". Sir Philip antwoordde: Ik zou hem geen ouden zanik willen noemen. Hy' is in ieder geval een man met hersenen. O jawel, het soort hersenen, waar je carrière mee maakt, stemde Sybil toe. Moeten we vriendeüjk tegen hem zgn? In aanmerking genomen, dat ik myn positie hier geheel aan hem verschuldigd ben zei Sir Philip met gefronste wenkbrau wen. Natuurly'k, zei Sybil losjes. Mis- seigk hé? Hy' is zeker naar huis gekomen om een kasteel te bouwen of zooiets. Ik geloof, dat hg „Brooksand Place" al kocht heeft. Hemelsche goedheid! Die oude ruïne! Wat een rare liefhebberij! Hij zal hem heele maal nieuw op moeten bouwen! Ze leunde onverschillig achterover in haar stoel. In ieder geval, als jg ouden Telford op bezoek krijgt, mag ik Jack wel hebben by wyze van tegengif. Hg kan zoo noodig het samenzgn opluisteren door het zingen van een lied. Misschien zelfs met een dans. Sir Philip dronk bedachtzaam zijn koffie. Goed, zei hy' tenslotte, laat dien jongeman dan maar komen. Het gaat overi gens mgn begrip te boven, waarom je erop gesteld bent. Sybil had haar aandacht weer op den brief gevestigd. Ze lachte om het een of ander dat erin stond. Dan keek ze vluchtig op. Dank jé vader. Dan zal ik ook getrouw terzijde staan met dien millioenen Lord. Misschien valt hij wel eent beetje mee. Nu zal het wel het beste zijn, als ik moeder eens op de hoogie ga brengen. Met die woorden stond ze op en slenterde naar de deur, maar juist, toen ze die bereikte sprak Sir Philip. Sybil! Ze stond stil. Geliefde vader! Je vertelde me toch, dat je niet van plan bent met dien jongen Bellamy te trouwen? Er was een verlegen klank in zijn stem. Ze glimlachte hem betooverend toe. Zoo min als ik van plan ben met lord Telford te trouwen, zei ze. Geef my... den man... dien ik liefheb! Als er zoo eentje bestaan zou! Enfin, je moet het zelf maar weten met je „jazzed" opvattingen. Als je er mij maar niet de schuld van geeft, wanneer je er later de zure vruch ten van plukt. Als ik dat ooit zou doen, zei Sbyil met diep verwy't in haar stem. Zulk een model vaderlijke toewyding als jy! De zonden der kinderen kunnen nooit aan de vaders be zocht worden. Ze maakte dat ze wegkwam en lachte in zichzelf. Het was vermakely'k voor een ingènue te worden aangezien op haar leeftijd. Nog glimlachend ging ze de trap op. Oliver Keston zou dien dag komen. Ze speelde even met het denkbeeld hem niet te zien, maar liet dat al gauw weer varen. Enkele oogenblikken later liep ze op het pad, dat achter de denneboomen van de oprijlaan liep. Ze had een groote mand by zich en ver zamelde gverig denneappels. Het was een onschuldige bezigheid, zelfs 'n nuttige, want de denneappels waren bestemd om het haardvuur van de zieke vrooigker te doen vlammen. Het nam veel ty'd in beslag, maar toch was ze al driemaal bij het hek ge weest en weer teruggekeerd voor ze het geluid van een naderende auto hoorde. Met nieuwsgierigheid keek ze op van haar werk en wuifde naar Oliver Keston, die achter het stuurwiel zat. Hij stopte vlak bij haar. Je bent vroeg, zei hy. (Wordt vervolgd.) it r, ut 9> 9 \t, A __MR Jk.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7