coulance ïlLeuuPi uit UaJ/c Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Hr GEHAKT (door elkaar) BERNARD KOOMEN KeAJlc en T^ndinq, Visscherij Sport Helder 2—Watergraafsmeer 2 HRC- nieuws Postduivenvereeniging „Het Noorden" Postduiven ven „Victoria' Oost Indië Het garnizoen te Soerabaia Urk. 15 Mei. Door 7 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 280 pond Kuilpaling, van 2854 pond per vaartuig, prijs 2627 ct. en 220 pond Poonen, 78 ct., alles per pond. RAADSVERGADERING. Het laatst van de vorige week, kwam de Raad in spoedvergadering bijeen. Nadat en kele ingekomen stukken var. Ged. Staten waren afgehandeld, betreffende goedkeurin gen, werden de leden van het hoofdstembu reau aangewezen. Na loting werden aange wezen: W. Metz; C. Koffeman, G. Metz en A. Hakvoort. De vrijkomende Rijksveldwachters woning werd verhuurd aan brigadier Visser. De pachtprijs voor den grond in Tuindorp is, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, vast gesteld op 5 cent per M2. SLUISPUT NOG NIET LEEG. Met de sluisput gaat het nog niet naar wensch. Noodzakelijk werd het dan ook geacht om nog een derde pompstation bij te bouwen. Aangezien de dijk rond de sluisput poreus blijkt te zijn, zoo heeft Ir. Fries langs de bui tenkant enkele bakken grond uit het kanaal laten storten om zoodoende te trachten de lekken wat te stoppen. Als leider bij de sluis put fungeert de heer Bogaard. Aanvang 5 uur. Voor den belangrijken wedstrijd op Hemel vaartsdag is het elftal der Witjakken na het prachtige resultaat van Zondag j.1. ongewij zigd gelaten. In verband met een verzoek der v.v. Water graafsmeer is het aanvangsuur wat later ge steld. De wedstrijd vangt nu niet aan om half drie, doch om vijf uur. Opstelling HRC I op Hemelvaartsdag tegen Harlingsche Combinatie, voor liefdadigheids wedstrijd ten bate van het comité „Sport en Liefdadigheid" te Harlingen. .tW-y Dijkshoorn Leavey Selderbeek Roomeyer Stolk v. d. Dungen Sanders Goesten Pirard de Jong Dissel Ex-Wilhelm ina) Vertrek één uur vanaf Clublokaal. 4* Vx>ltduw4JnAfxoJd, Zondag J.1. vloog bovengenoemde vereen, het station Quévrain (België), afstand 293 km. In concours waren een kleine honderd vogels, die 's morgens om 7 u. met N.O. wind gelost werden. Hoewel het prachtig vliegweer was, hadden de vogels toch nog ruim vijf uur noodig om thuis te komen en daar het tevens een bondsconcours was, is dit voor Den Hel der te lang, dus zal men in genoemd concours niet veel kans gemaakt hebben, om in den kop te komen. Prijzen en punten werden als volgt gehaald: v. Riel 1, 4, 17; Gene 2; C. Kos 3; Limonard 5, 6, 8, 9, 11; T. Kos 7, 10, 12, 19; Schotting 13, 15; Holst 14; Wittenberg 16; Nellesteijn 81; Ten Kate 20. De eerste duif werd geconstateerd 12.5 u. De laatste prijswinnende duif 12.28 u. Al zoo heeft het concours 25 min. opengestaan. Vrijdag a.s. tusschen 68 u. allen present met de vogels voor Pont Sint Maxcence. L.l. Zondag werd door bovengenoemde ver- eeniging haar 2e buitenlansdche vlucht ge houden en wel vanaf Quievrain, 293 km. De vogels zijn om 7 uur in vrijheid gesteld met N.O. wind. De eerste vogel werd om 11,51.15 en de 25e vogel om 12.25.34 geconstateerd. De le prijs werd gewonnen door een jong liefhebber Th. F. J. Goosen 1; L. Bak 2; Th. Peters 3, 20, 24; J. C. Duinker 4, 14; Ham de Wit 5, 10, 12, 21; L. Verbokken 6; J. Bouw meester 7, 17; Gebr. Ramler 8, 16, 18; H. Boon 9, 19, 22; J. Woort 11; A. de Wolf 13, 15; J. Kramer 23, 25. A.s. Zondag Pont St. Maxence. Vrijdag in- korven van 12.3019.30 uur. Woensdag 17 Mei vergadering. Belangrijke uitbreiding. De correspondent van het Soe. Hbl. te Ma- lang schrijft: In de toekomst is een belangrijke vermeer dering van de te Soerabaja gelegerde troe penmacht te verwachten. In de eerste plaats zal na het gereedkomen van het kampement vermoedelijk in 1940, een der beide bataljons Genie uit Tjimahi naar Soerabaia verhuizen, naar bekend werd vorig jaar het 1ste batal jon te Batavia gelegerd. Vervolgens worden een of twee mitrailleur- leurcompagnieën naar Soerabaia overgeplaatst hierdoor zal de Krokodillenstad na Tjimahi en Malang de derde garnizoenstad van Java worden met Magelang als vierde in de rij. zomerpostzegels tuberculosebestrijding De extra-opbrengst van de Zomerpost- zegels zal ook dit jaar weer voor de helft aan cultureele, en voor de helft aan sociale doeleinden ten goede komen. Van de laatste helft zal 50% voor de bestrijding van de tuberculose worden besteed. Een vierde gedeelte van de netto-opbrengst komt zoodoende ten goede aan de verpleging van on- of minvermogende tuberculoselijders van alle gezindten. In 1938 kon uit dien hoofde een bedrag van 21.156,58 in de verpleeg- fondsen van de Nederlandsche Centrale Ver- eeniging tto bestrijding der tuberculose worden gestort. Herhaaldelijk wordt de wensch geuit, ook de plaatselijke vereenigingen in de op brengst te laten deelen. Men acht dat billijker en meent, dat daardoor de verkoop van de postzegels zou worden bevorderd. Maar naar welken maatstaf zou dan de verdeeling moeten plaats hebben? Naar het aantal sterfgevallen aan tuberculose in de gemeente? Naar het aantal in de gemeente verkochte zegels? Dan zouden er vereenigingen zijn, die b.v. 2.50 of 3.kregen. Alleen de groote steden zouden bedragen van eenige beteekenis ont vangen. Het zijn echter juist de kleine, weinig draagkrachtige vereenigingen, die het meest steun noodig hebben, en deze zijn meer gebaat met een flinke bijdrage in eens, wanneer zij een patiënt moeten uitzenden, dan met de kleine, toevallige baten, die zij bij een ponds gewijze verdeeling zouden trekken. Bij de ver- pleegfondsen van de N.C.V. kan elke aan gesloten vereeniging in een gegeven geval aankloppen. Maïine^AicAten Bevorderd tot officier-vlieger le kl. de offij eieren-vlieger der 2e kl. J. W. Adriaans en M. Vaarzon Morel, en tot officier-vlieger der 2e kl. de officier-vlieger der 3e kl. M. J. C. de Liefde; tot officier van den marine stoom vaartdienst der 2e klasse P. J. Drijver en W. A. Wachter, en tot luitenant ter zee der 2e kl. bij de Koninklijke Marine-reserve bij die resrev J. P. D. Visser en J. W. van Buren Lensinck. De kapitein ter zee S. van Ramshorst is eervol ontheven van de betrekking van direc teur van het Loodswezen, Betonning en Be- bakening en Verlichting in het 4e en 5e dis trict te Rotterdam; hem is op zijn verzoek wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Voorts is de kapitein-luitenant ter zee jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare belast met de betrekking van directeur van het Loods wezen, Betonning, Bebakening en Verlichting in het 4e en 5e district te Rotterdam, onder eervolle ont.ieffing van de functie van inspec teur van het Loodswezen, de Betonning,Be bakening en Verlichting in algemeenen dienst. Oost-lndië. Geplaatst bij het Marinevliegkamp Morok- rembangan", de Officier van de Marine Stoom vaartdienst der 1ste kl. D. van Leeeuwen, ver wacht uit Nederland; bjj het Departement der Marine, de kapitein ter zee J. J. A. van Sta veren, verwacht uit Nederland. Overgeplaatst van de Marinekazerne „Oed- joeng" naar Hr. Ms. De Ruyter, de officier v. d. Marine Stoomvaartdienst der 2e klasse M. A. Teljer; van Hr. Ms. Evertsen naar Hr. Ms. Piet Hein, de luitenants ter zee 2e kl. P. Scho tel en H. T. Koppen en de officier van den Marine Stoomvaartdienst der 1ste klasse D. Brouwer; van Hr. Ms. Van Galen naar Hr. Ms. Serdang de luitenant ter zee der 2e klasse A. H. W. van Freytag Drabbe; van Hr. Ms. Evert sen naar Hr. Ms. van Galen, de luit. ter zee der 2e kl. K.M.R.H. Volten; van Hr. Ms. Java n. Hr. Ms. De Ruyter; de offcier van Marine Stoomvaartdienst der 3e klasse N. G. J. W. van Marle; van Hr. Ms. Piet naar het Depar tement der Marine, de luitenant ter zee der lste klasse I. W. Reynierse. JüjdicAïi(ie/i Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, onder redactie van D. A. Cramer Schaap, uitgave drukkerij C. A. Spin en Zn. N.V., Amsterdam. Het ziet er weer echt gezellig uit, het nummer van 1 Mei. Leuke plaatjes en praatjes, gezellige wedstrijden en goede en practische wenken. In derdaad is dit tijdschrift zeer geschikt voor de jeugd. F i t. Mei-nummer. Uitgave van N.V. Schuyt, Baarn. Een pittig en aardig nummer, deze Mei- uitgave van „Fit". Een nummer met een aan tal artikelen, berichten en opwekkingen, die ieder lezer zal pakken en... hem een dosis zelfvertrouwen en levensmoed zal geven. Zie daar, het ideaal van „Fit". Men vrage van dit smakelijk geredigeerde periodiek eens een proefnummer bjj de administratie aan. Men zal verrast zijn! Crltisch Bulletin. Uitgave van Loghum Slaterus N.V., Arnhem. Mei-nummer. De redacteur, Anthonie Donker, bespreekt het eerste nummer van de Bibliotheek der Nederlandsche letteren, „Geestelijke Epiek der Middeleeuwen" en hij zegt daarvan be hartigenswaardige dingen. R. Blvjstra behan delt het boek van Hendrik Willem van Loon „De Mens en zijn kunst", waarover rake op merkingen gemaakt worden, die echter hout snijden. Siegfried van Praag recenseert het boek van Francis Carco ..Montmartre k vingt ans". Een nummer, dat iederen boekenvriend iets te zeggen heeft. Uitzicht. Onafhankelijk maandblad voor geestelijke stroomingen, lste nummer. Uitgave N.V. Serviere, Den Haag. Een nieuw periodiek, met een verrassenden inhoud. Een inhoud, die ons de veronderstel ling waarborgt, dat er spoedig een vrienden schaar zich aan dit periodiek zal binden. Van den inhoud van dit tijdschrift, dat dat wij gaarne aanbevelen, noemen wjj: „Zoon des hemels, zoon van God" van Prof. Masson Oursel, en „Goethe en Swedenborg" van dr. Herman Wolf. De rubriek boekbespreking maakt een gedegen indruk. Motks M a g a z (j n. Uitgave van Firma Morks, Dordrecht. Geopend wordt ditmaal met een beschou wing over „Consulaire Vertegenwoordiging", geschreven dooér P. Loeb van Zuilenburg. H. W. Sandberg schreef een zeer geslaagde schets. „Een verlaten avogd", terwijl er een Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid. is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct- uitstekende bjjdrage is van de hand van Hein von Essen over „Schilderkunst". Een num mer, dat, zooals men dat trouwens gewend is, den lezer vrijwel constant boeit. Overi gens... behoeft deze Morks-w-gn o.i. geen krans meer. De Wandelaar. Uitgave A. G. Schoon- derbeek, Laren. Mei-nummer. Als het in Mei mocht regenen, of het mocht koud zyn... geen nood: neem een nummer van „De Wan delaar" en verdiep U er in. Ge beleeft de Mei al lezende. En dan met name in dit nummer, dat een plezier is om te bezitten en waarin men een keur van wetenswaardigs aantreft, dat niet alleen den liefhebber interesseert, maar ieder lezer. Laat hij maar eens een proefnummer aanvragen! Wij noemen van den inhoud de bijdragen over de dierenwereld in het Yellostonepark, oevr het voorjaar en over de Zuid-Californische bloemenpracht. Al deze bijdragen zijn voorzien van uitgezocht fotomateriaal. In dit opzicht bezit „De Wandelaar" een benijdenswaradige reputatie. De Tooneelspiegel. Mei-nummer. Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Dit nummer geeft van de hand van Eduard Veterman als eerste bijdrage „Een tragedie", en waarin sympathieke dingen gezegd wor den ten aanzien van mevr. Theo Mann Bouwmeester, die heengegaan is. Ook Hans van den Aardweg zegt vriendelijke woorden tot deze groote kunstenares, met wie een generatie wegstierf. In de rubriek „Onze meening over" wordt een niet malsch oordeel geveld over Dirk Verbeek en diens theater-leiding, terwijl daarentegen Koos Speenhof zich in de sym pathie van de redactie mag verheugen. H. K. Reune schrijft tenslotte over „Tooneelcen- suur in Amsterdam". Een nummer, dat de tooneelwereld gaarne leest. i-r H i 1 d e, door Anne de Vries, uitgave G. F. Callenbach, Njjkerk. Prijs geb. 2.90. Met dit boek heeft Anne de Vries een werk gegeven van bizondere schoonheid. Het is prachtig van teekening, waar het zijn men- schentypen betreft, het is goed en sterk van taal en uitbeelding als 't het karakter van het Drentsche landschap schildert. Hilde van Hilbert en Femmechien komt door haar sterk en zelfstandig karakter nogal eens in botsing met de moraal van haar omgeving, de primitieve opvattingen, die van vader op zoon zijn overgegaan. Als zij, 's lands wijs, 's lands eer, met Wubbe Hiddings onder de ge boden moet en merkt, dat zijn liefde niet echt is, weigert zij den rijken boerenzoon te trou wen en draagt liever de gevolgen van haar zonde alleen, dan zich te verbinden aan een man, die haar liefde niet beantwoordt. Suggestief is de verontwaardiging van de primitieve dorpsbevolking over den ontrouwen minnaar en als het dorpsgericht over den on- waardigen Wubbe voltrokken wordt, grijpt ons de spanning. Hoe waardig is bij dit alles de houding van Hilde, wier opvattingen over deze dingen zoo geheel anders zijn, dan die van haar dorpsgenooten. Ook als zij Wubbe Hiddings verplichten Hilde als dorpsgenoote te nemen, weigert zjj pertinent. Prachtig en ontroerend io de liefde van Mans Lubbens geteekend, die het dappere meisje zijn liefde aanbiedt. Schoon beschre ven, wat tusschen deze twee menschen groeit. Hoe ze samen hun huisje bouwen, hoe ze samen worstelen om door zuinig overleg vooruit te boeren. De zegen rust op hun werk en heel „Tranendal" verwondert en verblijd zich over dezen vooruitgang. 't Is een zuiver schilderij, een fijn en diep aanvoelen van de psyche van dit primitieve volk in hun felle hartstocht en hun warme hartelijkheid. Hoe kostelijk wordt moeder Fummechien ge teekend, hoe raak worden de menschen uit gebeeld, zoodat ze daar levend voor ons staan en hoe prachtig wordt de schoonheid van het wijde, eenzame Drentsche land be schreven. Het boek is een ontspanning in onze dagen van spanning. Wie een werkelijk goed boek wil bezitten schaffe zich dit werk aan. Overwin Uw slapeloosheid, door Dr. Edmund Jacobson, (buitengewoon hoog leeraar aan de Harvard Universiteit te Chi- cago. Uitgave A. G. Schoonderbeek te Laren. Prijs ingen. 2.25, geb. 2.90. Een boek over een eenigszins eigenaardig onderwerp. Over de slaap. Maar ook een boek, dat velen wellicht tot zegen kan zijn, omdat zij bij dezen hoogleeraar voor een gezonde slaap in de leer kunnen gaan. Hij is de grond legger van een methode tot ontspanning van zenuwen en spieren. Dertig jaar van zijn leven heeft hij besteed aan het bestudeeren van de verschijnselen van slaap en zenuwont spanning en aan de toepassing van de resul taten dezer onderzoekingen in de praktijk. In dit fraai geïllustreerde boek geeft de schrij ver een aantal licht na te volgen, aanwijzin gen om te komen tot een gezonden en ver- kwikkenden slaap. Uitvoerig behandelt h(j op aantrekkelijke wijze het vraagstuk van de ontspanning in het algemeen en verschillende belangrijke onderwerpen, zooals het gebruik van slaapmiddelen, het droomen en de slaap van het kind. Van bijzonder belang zjjn de hoofdstukken, gewijd aan een bespreking van de wetenschappelijke experimenten, welke hij bij het opbouwen van zjjn methode heeft ge bruikt. AVRO BELASTINGGIDS. Naar aanleiding van de vele vragen, in ver band met gehouden lezingen voor de micro foon op het gebied van invullen van belasting biljetten, heeft de AVRO ook dit jaar een be- lastinggids uitgegeven, voorzien van alle nieu we gegevens, die van belang zijn te weten voer het op de juiste wijze invullen van aangifte formulieren en controleren van aanslagbiljet ten. De ARVO-Belastinggids verschaft o.m. uit voerige inlichtingen omtrent Rijksinkomsten-, Personeele- en Gemeentefondsbelastingen. Te vens bevat de AVRO-Belastinggids een verge lijkend overzicht van de belastingdruk in ca. 100 belangrijke plaatsen van ons land. Copy van de aangiftebiljetten voor de In komsten-, Personeele- en Vermogensbelasting is in de gids opgenomen, hetgeen voor de lezers der gids een juist begrip van het invullen van de belastigbiljetten ten zeerste bevordert. De prijs bedraagt 0.65. „Tiel-Utrecht" de Brandverzekering- maatschappij, wier naam bij de Verzekerden het begrip „coulance vertegenwoordigt - ontstaan uit een samenwerking van de „Tielsche van 1833" met de „Utrechtsche van 1811" - is ondanks haar ouderdom zéér modernModert^ kantoorgebouw. Wilt ook gij veilig verzekerd zijn? Moderne administratie. Technische staf ten dienste der verzekerden. Gunstige polisvoorwaarden, groote coulance bij afwikkeling van schade, volledige veiligheid door zeer groote reserven zie daar de punten, die voor ieder verzekerde van buiten gewoon belang zijn! Vraagt dan de Tiel-Utrecht" om nadere inlichtingen! UtreeM BRAND - INBRAAK - STORM - VARIAVERZEKERINGEN KROMME NIEUWE GRACHT 76-80 - UTRECHT koe en varkens 30 cent per pond Per 2 pond 50 cent Slagerijen Keizerstraat 93 Koningstraat 57 STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano, 15 Mei te Saigon. Poelau Laut, 16 Mei te Amsterdam. Saleier, 13 Mei v. Batavia. Mstrnix v. St. Aldegonde (u.), 16 Mei te Port Said. Tabian (th.), 16 Mei te Suez. Tajoudoen (th.), 17 Mei v.m. 89 u. te Am sterdam verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 13 Mei te Calloni. Agamemnon, 14 Mei v. Georgetwon. Ariadne, 16 Mei te Triëst. Barneveld, 16 Mei te Amsterdam. Bennekom, 15 Mei te Callao. Bodegraven (u.), 15 Mei te Curagao. Calypso, 15 Mei te New York. Ceres, 15 Mei v. Amsterdam. Costa Rica, 15 Mei Azoren gepass. Douro, 15 Mei v. Cristobal. Euterpe, 16 Mei te Amsterdam. Hercules, 15 Mei te Kimassi. Iris, 16 Mei te Amsterdam. Odysseus, 15 Mei te Gdynia. Orion, 15 Mei v. Tunis. Orpheus, 15 Mei te Kopenhagen. Pluto, 15 Mei te Amsterdam. Van Rensselaer, 15 Mei v. Madeira. Rhea, pass. 16 Mei Ouessant. Stella, 15 Mei te Piraeus. Venus, pass. 16 Mei Finisterre. KON. PAKETVAAKT MAATSCHAPPIJ. Balek Papan, 16 Mei van Suez. Boissevain, 15 Mei te Kaapstad. Batavia, 15 Mei v. Sabang. Japara, 13 Mei van Port Natal. Maetsuycker, 15 ei te Saigon. Nieuw Zeeland, 15 Mei te Adelaïde. Roggeveen, 15 Mei v. Singapore. Straat Malakka, 16 Mei v. Rotterdam. Tegelberg, 13 Mei te Kohsichang. KON. HOLL. LOYD. Ceres, 15 Mei v. Amsterdam. Zaanland (u.), 16 Mei te Montevideo. HOLLANDAMERIKA LIJN. Boschdjjk. 14 Mei te New Orleans. Damsterdjjk, 15 Mei te Newport. Lochgoil, 15 Mei v. Southampton, Lochkatrine, 14 Mei van San Francisco, Lochmonar, 13 Mei v. Cristobal. Noordam, pass. 14 Mei Lizard. Veendam, 15 Mei v. Halifax. ROTTERDAJMSCHE LLOYD. Alchiba, 16 Mei v. Rotterdam. Alcyone, 15 Mei Rio Janeiro. Baloeran (u.), 16 Mei van Tanger. Baloeran, 15 Mei v. Lissabon. Blitar, 15 Mei v. Rotterdam. Blitar, 15 Mei te Antwerpen. Buitenzorg, 24 Mei te Roterdam verwachf. Lndrapoera, 16 Mei te Singapore. I Siantar, pass. 15 Mei Gibraltar. Sibajak 16 Mei te Rotterdam. Sitoebondo, 15 Mei te Suez. Tosari, pass. 16 Mie Pointe de Galle. SELVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Silverguava, 14 Mei v. Singapore. JAVA—NEW-YOKK LIJN. City of Roubaix, 15 Mei v. Penang. Kertosono, 15 Mei van Batavia. Singkep, 14 Mei te Philadelphia. Tallis, 15 Mei te Belawan. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. benoemd. In het bisdom Den Bosch werd benoemd tot pastoor te Hoogeloon A. J. M. Witlox, geeste lijk directeur van het klein seminarie te St. Michielsgestel. chr. gereformeerde jongelingen. Afdeeling Zuid-Holland. De Af deeling Zuid-Holland van den Bond van Christelijke Gereformeerde Jongelingen hoopt Hemelvaartsdag te 's-Gravenhage haar jaarvergadering te houden. De agenda vermeldt o.m. een openingswoord door den voorzitter, den heer P. Monteban van 's-Gravenhage, een referaat over „Godsdienst en godsopenbaring", door den heer J. S. bij dc Vaate van Dordrecht, en een referaat over ..Geloofsverzekerdheid en zelfonderzoek", door Ds. D. Henstra van Haar- lem-Xoord.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9