15 Nieuwediepers M ar1 een leekt, DOUWE EGBERTS pr?trihfaeurten Een ideale Vacantie voor Voor 35 gulden met de naar de Noorsche Fjorden Martel niet langer Zaterdag 20 Mei 1939 Tweede Blad Voor personen van 15 tot 35 jaar Willem v. cL Zaan binnengeloopen Hallo Bill, een partijtje Bridge Ja, maar dan in „Centraal", Daar tref ik mijn maats. Plak rentezegels Zomersproeten SPRUTOL Relativiteitstheorie Prof. Einstein Verduisterd Den Helder uit de lucht gezien Het was inderdaad donker ïxM&s FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK Slagkruisers koopen met landbouwproducten en werklooze arbeids krachten Den Helder Dr MDCI3TC rmro Noorwegenhet land van fjorden, watervallen en legenden. Het land der wilde bergen, der stille wateren en brui- schende bergbeken. Noorwegen, land van scheren en eilanden, van romantiek en overdadig natuurschoon. Noorwegen... wonderland! Wy kennen Noorwegen. Wij zyn er heen gevaren op een der schepen van de Stoom- vaartmaatschappy „Nederland". En wy hebben de schoonheid van dit vreemde land van dit ontzaglijk rotsmassief, ondergaan als iets zeer bijzonders, als een wondere droom. En nimmer hebben wy dit land kunnen vergeten. En thans stellen wy dan 15 stadgenoo- ten, tusschen de 15 en 35 jaar in de ge legenheid ook een reis naar Noorwegen te maken. Aan boord van de „Tarakan" zullen zy 8 Juli scheeps gaan en tot en met 15 Juli zyn zij de gast aan boord van het schip, welks naam iederen Nederlan der vertrouwd in de ooren klinkt. 8 dagen naar Noorwegen. Kunt U zich een fijner, een kostelijker vacantie inden ken lezer. 8 dagen, boordevol geladen met afwisseling, 8 dagen lang varend ge nieten van de machtige bergen die om hoogtorenen, van het kobaltblauwe fjor denwater, van de rivieren en beken en watervallen. En tusschen al deze overdaad van WWméi schoons is daar dan het verblijf aan boord van het schip. De „Tarakan". Met zyn goede keuken, z'n vroolijke bemanning, z'n welvoorziene cantine, en... z'n sfeer van duizenden en duizenden jongens die hier gedurende de laatste jaren hun vacantie op doorbrachten. Wij zouden over dit land en het schip nog veel meer willen schrijven, maar meenen dat dit voldoende is. Deze reis is iets bijzonders en het is alleen maar jammer, dat zoo weinig deelnemers geboekt kunnen worden. Die méé gaan kan men dan ook als uitverkorenen be schouwen. En thans nog iets: de reis van 8 t.e.m. 15 Juli geeft gelegenheid aan jongeman nen van 15 tot 35 jaar. Daarby zy er de aandacht op gevestigd, dat de ouderen bij de ouderen komen en de jongeren by de jongeren. Het is dus GEEN uitgesproken „jeugd-reis". Deze week is de laatste dat men zich op ons kantoor kan aanmelden. 15 Nieuwe diepers zijn in de gelegenheid iets schoons, iets onvergetelijks te gaan zien. zy moeten zich deze week opgeven. Het zou ons niet verwonderen, of reeds Maandag a.s. komen de aanmeldingen bin nen. De inschryvers zullen hun 35 gulden niet betreuren... prospectus met uitvoerig reis programma zijn op ons kantoor verkryg- baar. Onze nieuwe mijnenlegger, de „Willem v. d. Zaan", is gisterenavond omstreeks 8 uur onze haven binnengeloopen. Het schip heeft ligging genomen aan de z.g. mynensteigers. Hr. Ms. O 16 TE ADEN. Hr. Ms. onderzeeboot O 16, onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik, is 18 dezer te Aden aan gekomen. Boeten van 76.en 72. Bij vonnis van 28/2/39 zijn door den Kanton rechter alhier boeten opgelegd van resp. 76.en 72.wegens het niet tijdig plakken van rentezegels ingevolge de Invalidi teitswet. Irerdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten APOTHEKEN Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen ls alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 22 Mei tot 29 Mei wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Vergeiyking NewtonEinstein. Voor een kleine groep belangstellenden werd gisteravond de laatste lezing gehouden van den Weer- en Sterrenkundigen Kring. De lang verwachte en door uitstel zoo laat in het sei zoen vallende causerie van Dr. de Groot over de relativiteitstheorie van Prof. Einstein had jammer genoeg niet zoo'n groot aantal hoor ders getrokken, als anders wel eens het geval was. Welkom geheeten door den heer Grobbe, neemt Dr. de Groot het woord over en maakt eerst eenige inleidende opmerkingen, alvorens tot de bespreking van gemelde theorie over te gaan. De relativiteitstheorie zouden we beter een nieuwe gravitatietheorie kunnen noemen. Tot nog toe gold de gravitatietheorie van Newton: hierdoor was het mogelijk, min of meer nauw keurig van twee punten in de ruimte de afstand op een gegeven moment te bepalen, eveneens op verschillende tijdstippen; twee factoren zijn dus steeds van belang: tijd en ruimte (afstand). Op beiden lettend kunnen we dus een formule vinden, waarin tijd en plaats tot uitdrukking komen. Men zegt: Er bestaat tusschen twee punten een bepaald „interval". Einstein gaat tot zoover met Newton mee, maar voegt er een factor aan toe, waardoor het meten van tijd en ruimte anders wordt. Reeds voortbouwend op de theorie van New ton (licht is kleine deeltjes) vond men, dat lichtstralen in de buurt van groote massa's (b.v. zon) een afbuiging naar die massa vertoon den. Door de groote snelheid en kleine afstanden op aarde schynen de lichtstralen rechtlijnig. Door Einstein wordt hierop sterker den nadruk gelegd. Eveneens wist men volgens Newton, dat de planeten elipsvormige banen beschry- ven, die een vaste plaats hebben. Einstein be weert, dat de elips zelf gaat draaien en van plaats veranderen (de zoog. periheliumbe weging). Een derde bewering van Einstein was, dat een uurwerk (waaronder te verstaan elk ding, dat periodieke bewegingen maakt) in de buurt van groote massa's trager loopt, zoodat alle bewegingen, in vergelijking met de aarde, op de zon minder snel zullen zyn, ander tril lingsgetal zullen hebben, dus in het spectrum verschuivingen zullen te zien geven, en wel naar den rooden kant. Te bewijzen dus: de periheliumbewegingde roodverschuiving, en de afwijking van een lichtstraal. Afgezien van elke storing, staat den elips- vormigen baan eener planeet stil (Newton). Door het groote aantal storingen wordt het mal Uw oude Camera! U verprutst méér aan films van den zomer dan een NIEUWE CAMERA kost. Ga naar "Wctfwi 'Cïotxc, Jiowgtftaai 29 Wij hebben een pracht sorteering CAMERA'S reeds vanaf f 2.50 Geen proces-verbalen inzake het noodeloos op straat loopen Dat de tuchtbeschermingsdag als een succes aangemerkt kon worden was ons en onze lezers bekend, echter niet het feit, of onze stad, ook vanuit de lucht gezien, inderdaad aan de eischen van verduistering voldeed. In verband met deze vraag hebben wy ons tot het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst gewend en hem verzocht ons de bevindingen van de zich in het vliegtuig bevindende controleurs te ver strekken. Wy vernamen dat de uit het vliegtuig gedane waarnemingen vrywel volkomen overeenkwamen met die van den grond if opgedaan. Den Helder bleek inderdaad prima verduisterd te zyn, zoodat een ryandelijke luchtmacht een zwaar karwei gehad zou hebben om de stelling te ont dekken. Zoo het haar al gelukt ware. Dat het de vliegtuigen nochtans gelukt is onze stad te ontdekken was daardoor mogeiyk, dat men op een drietal plaatsen schijnwerpers opgesteld had. En wel op den watertoren, op Tuindorp en op het Helden der Zeeplein. En thans nog iets anders: tal van stadgenooten zeiden ons de laatste dagen hoe jammer zy het gevonden hadden, dat er niets gekomen was van het zoek- lichtenspel. Ook hieromtrent hebben wy inlichtingen ingewonnen, waarbij ons bleek dat hieraan force majeure schuld was. Vanwege de lage bewolking dien avond waren de vliegers verplicht op 200 meter hoogte te vliegen voor het controleeren der stad, terwyl, zooals men weet, de voorgeschreven hoogte boven den be bouwden kom 400 meter bedraagt. Van een oefening met zoeklichten op een dermate geringe hoogte kon dus uiter aard ook geen sprake zyn. Tenslotte nog dit: men deelde ons mede, dat tegen niet één stadgenoot proces-verbaal is opgemaakt terzake het noodeloos loopen op de straat. Dit is toch wel een byzonder duidelijk bewijs, dat het de bevolking in haar geheel ernst is geweest met deze luchtverdedigings oefening. echter ontzettend ingewikkeld, maar groote natuurkundigen (b.v. La Place) hebben de af wijkingen door invloed van andere planeten nauwkeurig berekend. Ondanks zeer fijne be rekeningen komt er echter steeds een factor tevoorschijn, waar men geen raad mee weet en blijft er verschil tusschen theorie en waar neming. Einstein hervat met de nieuwe theorie de berekening, krijgt overeenkomstige getallen, maar eveneens geringe afwijkingen, zoodat wat dit aangaat zijn theorie gebruikt kan worden. Bij de roodverschuiving treden zeer moeilijk te controleeren effecten op. Vergelijking tusschen de spectra van eenzelfde stof op de zon en op aarde geven een miniem verschil in verdee ling. Door St. Johns toegepast voor een groot aantal stoffen, scheen de theorie ons toch in den steek te laten. Op de zon zijn echter te veel invloeden (b.v. verschil rand en kern), waar door de zaak te ingewikkeld wordt. Dit komt omdat de zon te dichtbij staat en de massa te gering is. Bij sterren, waarnemingen zijn ge daan met de „witte dwergen" een paar sterren in het beeld Sirius sterren met grooter mas sa en kleiner omvang, wordt de verschuiving zeer duidelyk zichtbaar. Aan Adams is het ge lukt overtuigend materiaal omtrent dit deel van de theorie te verzamelen. Er blijft dan nog over de afwijking van de lichtstralen in de nabijheid der zon. Hiertoe worden foto's gemaakt van een zelfde hemelvlak, wanneer de zon zich er voor, en wanneer hy zich er niet voor bevindt. Op de foto's moet verschil waarneembaar zijn, om bovenstaande te bewyzen. Practisch moeilyk te doen, slechts by volkomen zoneclips. Waar nemingen in 1919 door een tweetal expedities: Eddington op Prince eil. en in Brazilië (Sobral) toonden beiden dit verschil, hoewel uiterst ge ring, (1/60 mm), aan. Latere onderzoekingen in 1922 in Amerika, en in Potsdam konden het resultaat slechts bevestigen. De afbuiging der lichtstralen in de buurt van groote massa kunnen we dus als zeer waar schijnlijk beschouwen. Alle drie de verwachte effecten zyn dus positief. Daarmee Is niet Einstein's theorie bewezen. Wel is hy voor fynere berekenin gen beter geschikt, dan Newton's gravita tietheorie. Na de lezing werden een aantal vragen ge steld en op een enkel punt dieper ingegaan. Dit is dan weer het eind, aldus den heer Grobbe. van deze winterlezingen. Namens de aanwezigen werd den spreker door genoemden heer hartelyk bedankt zóó heerlijk van geur is de Echte Friesche Heeren-Baai, welke vanouds door Douwe Egberts te Joure (Friesland) gemaakt wordt. Inderdaad: D. E. tabak geeft „wolken van genot". K 75 De N. R. Crt. schrijft: Hoezeer wij verheugd zijn over het feit, dat het der regeering ernst is geworden met haar voornemen, om de zoo noodzakelijke vlootuit- breiding opnieuw in overweging te nemen een uitbreiding, welke, naar zich gemakkelijk laat raden, den bouw van slagkruisers zou in houden zoo wordt deze vreugde wel zeer getemperd door den onbegrijpelijken tragen gang van zaken. Zulks in een tijd, waarin iedere maand, ja zelfs iedere week of dag uitstel, mede gezien den langen bouwtijd van deze schepen vermeerdering beteekent van de ge varen, waaraan ons Rijk in al zijn deelen is blootgesteld. Een vertraging, welke gezien de groote belangen die hierbij op het spel staan, evenzeer onbegrijpelijk als onverantwoord moet worden genoemd. Zeker, wij begrijpen, dat men bij een zoo be langrijke uitgave van omstreeks driehonderd millioen niet over één nacht ijs wil gaan. Wy begrijpen evenzeer, dat naast de ministers van defensie en koloniën, die hun wenschen kunnen formuleeren, ook de minister van financiën, die de middelen moet vinden, een ernstig woord wenscht mede te spreken. In een tijd, waarin reeds zooveel voor de landsverdediging wordt gevraagd, wordt vanzelfsprekend iedere nieuwe uitgave dubbel gewogen. Wij mèenen dan ook niet ver van de waarheid af te zijn, indien wij het vermoeden uitspreken, dat daar de oor zaak van de vertraging moet worden gezocht. De uitgaven voor de landsverdediging mogen onaangenaam zijn, zy zyn een even noodzakelijk kwaad, onmisbaar voor de instandhouding van onze hoogste waarden: onze zelfstandigheid en onze vrijheid. Hoezeer wij ook in de laatste jaren de uit gaven voor de defensie hebben verhoogd waarvan nochtans slechts een zeer bescheiden deel aan de verdediging van ons Imperium ten goede kwam zy blijven nog verre be neden de cyfers, welke andere landen daarvoor beschikbaar hebben meenen te moeten stellen. In Engeland bijv., wordt op het oogenblik per hoofd der bevolking per jaar 125 aan de de fensie besteed. Is de instandhouding van het Britsche imperium voor de Engelschen van grooter belang dan die van het Nederlandsche voor ons volk? Een vraag, waarop slechts één antwoord mogelijk is. Engeland zou het verlies van een der deelen kunnen verdragen, Neder land kan dat niet, wil het zich niet voor een totale oeconomische ineenstorting geplaatst zien. Moesten wij naar Engelsche maatstaven betalen, dan moest jaarlijks meer dan een mil- liard gulden voor de defensie worden besteed. Maar dan moet het ook mogelyk zijn de wegen te vinden om 300 millioen gulden, te verdeelen over een reeks van jaren, te besteden. Dit te meer nog, omdat deze gelden geen uitgave zon der meer beteekenen, maar omdat zij in hun vollen omvang in de komende vier jaren aan de werkverruiming ten goede komen. Het is niet te boud gesproken, indien wy zeggen, dat als wy nu slagkruisers bou wen, wy deze grootendeels koopen met landbouwproucten, welke anders naar de mestvaalt zouden zyn gegaan en met arbeidskrachten, welke anders werkloos zouden zyn, terwyl wy daarmede voor een reeks van jaren werkgelegenheid voor het nageslacht reserveeren. Onze overzeesche gebiedsdeelen zyn door hun toenemende welvaart van geslacht tot geslacht een bron van groeiende werkgelegenheid ge weest. Ons nageslacht zal daarvan in ryker mate kunnen profiteeren dan wy het gedaan hebben. Burgerlijfce Stond van Des HeWer van 19 Mei 1939. GETROUWD: W. J. A. Deckers en A. A. Jas; J. van der Net en D. C. van Vliet; L. C. van den Berg en W. Heuders; P. Schorsij en C. A. F. Mol; K. Woort en A. van Dijk. BEVALLEN: I. SmeelenPicrsma, d.; Y. ZwaninkWeber, z.; E. SipsmaKrul, d. OVERLEDEN: P. Mooi, m„ 83 jaar; R. B. Duin, m., 18 jaar. Nea. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)' 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar. N.m. 4 uur: Ds. Veenhuizen. N.m. 6 u.: Cand. Y. Feenstra. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. n.m. 6 uur: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag 25 Mei: 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen j Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht), Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur, H. Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vyzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. 5 u. n.m.: Jeugddienst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. Dienst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIA NADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 8 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw ,,I>e Ster der Hope". 's avonds 7.30 uur: de heer H. Doorn van Alkmaar. PORTPET \TELIEP J\t ct fltiLP Juni, Juli, Aug. Zondags gesloten. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertyd Zon Mei op: ond.: Hoogwater Laagw&ter Z 21 4.57 8.57 9.45 22.10 3.30 16.00 M 22 4.56 8.58 10.20 22.55 4.10 16.45 D 23 4.54 8.59 10.55 23.35 4.45 17.30 W 24 4.52 9.01 11.35 12.25 5.25 18.15 D 25 4.51 9.03 0.20 12.40 6.00 19.00 V 26 4.50 9.05 1.20 13.15 6.55 20.10 z '27 4.49 9.06 2.30 14.30 8.05 21.15

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5