Ernstige incidenten DE WERELD te Postvlucbten op Indië woorden 45 millioen Italianen: één wil! „Hitier maakte een fout" Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg te Heiloo Dramatisch slot van een liefdesidylle vaart uit Opwinding en ongerustheid in Warschau en Dantzig Polder „Het Koegras" in WCitlig Poolsche douanebeambten gemo lesteerd. Doodelijk schot op een onderdaan van Dantzig. Te Dantzig heeft zich een incident voor gedaan, dat zich, volgens de Poolsche lezing, aldus heeft afgespeeld: Te Kalthof, tusschen Dantzig en Oost-Pruisen, bestormde Zaterdag avond een in nazi-uniform geklecde groep personen liet gebouw van de Poolsche dou ane, welke zich niet verzette. Om 11 uur ver scheen de commissaris van politie van Dant zig, die de douanebeambten verzocht het ge bouw te verlaten, daar hij er niet voor kon instaan wat er zou gebeuren indien zij ble ven. De beambten vertrokken onder politie bescherming en het douanekantoor werd ver nield. Op de hoogte gesteld van het incident, zond de Poolsche commissaris-generaal te Dant zig den commissaris Perkowski en twee amb tenaren naar Kalthof, na den senaat van Dantzig verwittigd te hebben, welke hun geen politiegeleide verstrekte. In Kalthof aangekomen, werden Perkowski en de bei de ambtenaren aangevallen door vijf perso nen. De Poolsche chauffeur loste vier scho ten om zich te verdedigen, en doodde hierbij een der aanvallers. Er is over dit incident groote opwin ding te Dantzig ontstaan en er zijn strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Voor alle Poolsche bestuursge bouwen zijn politieposten geplaatst. Ook te Warschau heeft het incident veel indruk gemaakt. Er is geen twijfel aan, aldus het Poolsche telegraafagentschap, dat deze agressie het karakter van een uitdaging had. Men weet nog niet of deze uitdaging kwam van den senaat, van de plaatselijke nationaal-socialis- tische partij of wel, dat zij door Ber lijn werd gelast. Het is veelbeteekenend, aldus Pal, dat de individuen, die een aanval deden op den auto van den Pool- schen commissaris-generaal, recht streeks uit Mariënburg kwamen, dat op Duitsch grondgebied is gelegen. Niet waar, zegt Berlijn. Omtrent het incident te Kalthof schrijft het Duiische Nieuwsbureau, dat aldaar een staatsburger van Dantzig, toen hij in een taxi door het verlaten dorp reed, met twee scho ten. welke uit een auto in de onmiddellijke nabijheid werden gelost, is gedood. De auto zou den bestuurder van de taxi met zijn schijnwerper verblind hebben. De auto is ge vonden. Hij draagt een Poolsch nummer. Een communiqué van het persbureau van den senaat van de vrije stad Dantzig sluit zirh daarbij aan. Hierin wordt o.a. gezegd: Er is vastgesteld, dat de doodelijke scho ten op den onderdaan van Dantzig Grueb- ner zijn gelost door een inzittende van de auto van legalieraad Perkowski Gruebner zelf had in het geheel niets te doen met de voorafgaande geëindigde incidenten te Kalthof. Het onderzoek heeft veeleer uitgewezen, dat hij den geheelen dag niet te Kalthof was geweest, doch zich te Mariënburg had ongehouden. Pas des nachts om half een be stelde hij een taxi om daarmede van Ma riënburg uit de Duitsch-Dantziger grens bij Kalthof te passeeren. Te Kalthof had de chauffeur van zijn auto hinder van de lichten der auto van Perkowski. Hij werd aldus gedwongen te stoppen. Toen hij uit zijn wagen stapte om de oor zaak der verblinding na te gaan, werd hij, zonder dat tevoren een woordenwisseling was voorgekomen door twee schoten ge dood. Het incident te Kalthof was door de plaat selijke politie reeds opgeklaard en geli quideerd. Niettemin begaf de Poolsche legatieraad Perkowski zich met eenige Poolsche dou ane-beambten per auto naar Kalthof, onge acht liet feit, dat het onderzoek van poli tieke incidenten een aangelegenheid der staatsautoriteiton van Dantzig is en ook aan leden der Poolsche diplomatieke ver tegenwoordiging het recht van een officieel onderzoek niet kan worden toegestaan. APPèL OVER DE S.A., TWEEDE INCIDENT. EEN Als gevolg van een en ander is gister middag om half vijf een onverwacht appèl gehouden over de S.A.. Om vijf uur deed een menigte, onder aan voering van geüniformeerde leiders, een aanval op den post der Poolsche douane inspecteurs, die om hulp vroegen. Na in kennis gesteld te zijn, van den aan val op den post der Poolsche douancinspec- teurs te Piekel, heeft de Poolsche commissa ris generaal te Dantzig op categorische wij ze stappen ondernomen bij den senaat dei- vrije stad, wiens aandacht hij vestigde op het feit, dat dit reeds het tweede incident is in minder dan 21 uur, waarbij op flag rante wijze een ernstigen aanslag gepleegd wordt op de Poolsche rechten te Dantzig, n.l. het recht op controle op de douane. In verband met bovenstaand bericht van het Poolsche telegraafagentschap meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Dantzig: Het bericht van don moord op den Dant- zigschen onderdaan Gruebner door den Pool Murawski heeft onder de bevolking van het Dantzigsche gebied groote verontwaardiging gewekt. Do bevolking heeft o.a. in hot dorp Pieckel protestdemonstraties op touw gezet. Na de energieke stappen van den Poolschen commissaris-generaal ten aanzien van den aanval op het huis, waar zich Poolsche dou aneinspecteurs bevonden in het dorp Piec kel, den tweeden aanval in 21 uur, hebben de Dantzigsche autoriteiten een detachement politie naar het bewuste plaatsje gezonden, hetwelk daar gisteravond de menigte der be- toogers en partij formaties uiteen joeg en de orde herstelde. Volle verantwoording op de stad Dantzig gelegd. Uit een nota van den Poolschen commis saris-generaal aan den president van den Senaat van Dantzig blijkt, dat Polen de volle verantwoordelijkheid voor een en ander op den Senaat legt. Gezegd wordt o.a. 1. De Poolsche regeering zal niet toe staan, dat langs den weg der voldongen fei ten de Poolsche rechten op douanegebied worden beperkt; 2. De Poolsche regeering eischt een onder zoek naar de schuldigen en medcdceling van de resultaten van dit onderzoek; 3. De Poolsche regeering eischt schade loosstelling voor de schade, die veroorzaakt is in hét huis, waar de Poolsche douanein- spectcurs te Kalthof zich bevonden; 4. Met het oog op de steeds veelvuldiger aanvallen op Poolsche functionarissen en de Poolsche bevolking in de vrije stad is de Poolsche regeering verplicht een duidelijke en verplichtende verklaring te eischen, wel ke waarborgen de Senaat, van de vrije stad de Poolsche regeering kan geven voor de verzekering van de orde en van de veilig heid der Poolsche functionarissen en der Poolsche bevolking in de vrije stad Dantzig. Korte rede van Mussolini aan de groote democratieën. In een rede van Cuneo heeft Mus solini Zaterdag ezegd, dat wanneer Maandag het ltaiiaansch-Duitsche verdrag onderteekend zal zijn, een blok van 150 millioen menschen zal zijn gevormd, waartegen niets kan worden begonnen. De duce voegde hieraan toe, dat het doel van dit blok vrede is, doch het is gereed den vre de op te leggen wanneer de groote democratieën pogen den opmarsch legen te houden. Op het oogenblik is er stilte, doch het Italiaansche volk zal spreken, wanneer het juiste oogenblik geko men zal zijn. Onder luide toejuichingen ver klaarde de duce, „er zijn 45 millioen Italianen, waarvan tien millioen sol daten en slechts één wil. Uw ge juich bewijst, dat dit waar is". Een nieuwe waarschuwing schrijven de Italiaansche bladen, is deze rede. „Voce d'Ilalia" schrijft: het Duitsch- Italiaansche bondgenootschap is het ant woord op de Engelsch-Fransche omsinge- lingspolitiek en vormt een ijzerhard werk tuig, dat altijd gereed is, en noch moreel noch militair verslagen kan worden. De duce heeft de mogelijkheid van een toe nemen der spanning in Europa niet uitge sloten, oordeelt men te Rome. Verder merkt men op. dat de rede niet heeft bijgedragen tot een ontspanning in het Middellandsclie Zeegebied. De rede van den duce werd herhaalde malen door toejuichingen onderbroken, ter wijl de groote democratieën werden uitge floten en kreten als Tunis, Corsica' werden geuit. In verhand hiermede is ook een artikel van de „Rclazioni opmerkelijk, dat zeer agressief is tegen de westelijke democra tieën. 't Blad schrijft, dat de vraagstukken Dantzig, de Duitsche kolonië en de Middel landsclie Zee moeten worden opgelost met goeden wil, indien men geen wereldconflict wenscht. Wat Napoleon niet heeft gekund, kan niemand, en dus ook Hitier en Mussolini niet, aldus Lord Baldwin. Lord Baldwin heeft een rede gehouden tot zijn vroegere kiezers te Bewdley in Worcestersihlre. Hij zeide, dat hij volledig instemt niet de politiek van de Britsche regeering. Engeland is bereid met iedereen te spreken, doch het is vastbesloten ieder een, die zijn buren wil onderdrukken, te weerstaan. Deze politiek is gemakkelijk te begrijpen en ligt in de lijn van het groot ste deel van het Britsche volk. Verder waarschuwde Lord Baldwin tegen de opvatting, dat hetgeen boud is voor En geland, ook goed is voor een ander. Hij wees er vervolgens op, dat overal de gewone man vrede wenscht en hij acht de neiging van de jeugdige Britsche stu denten om internationale betrekkingen aan te knoopen een hoopvol teeken voor de ont wikkeling van den geest van broderschap in de wereld. Ten aanzien van de bezetting van Tsjecho- Slowakije en Albanië zeide spreker, dat dit de grootste politieke misstap is geweest van de dictatoren, aangezien deze daden meer dan iets andere hebben bijgedragen tot 't vormen van een hechte eenheid in Enge land en elders. Zelfs Napoleon heeft hier aan geen weerstand kunnen bieden en wat Napoleon niet heeft gekund, kan niemand. Dat Hitier iets dergelijks heeft gedaan, was een verrassing voor mij", zeide Lord Baldwin, „niet omdat ik hem tot iets der gelijks niet in staat achtte, dóch omdat ik weet, dat hij een ojnmerkelij'k handig man is en het scheen mij derhalve bijna onge looflijk, dat hij een dergelijke fout maakte". Zandauto door trein gegrepen; de chauffeur gedood. Zaterdagmorgen te ongeveer elf uur is op den onbewaakten overweg bij de Zevenhuizerlaan te Heiloo een ernstig ongeluk gebeurd. Een zandauto van de firma Cas- tricurn te Bakkum stak den over weg over, juist op het moment, dat een sneltrein uit de richting Alk maar naderde. De auto werd gegre pen en totaal vernield. De chauf feur, de 24-jarige C. van Castricum uit Bakkum werd op slag gedood. Waarom de chauffeur de nade rende trein niet heeft opgemerkt, moet nog nader worden onderzocht. Het uitzicht ter plaatse is goed. De auto reed op den Zevenhuizenveg, welke evenwijdig loopt met de spoorbaan. Waarschijnlijk heeft de chaiiffeur niet ge hoord, dat achter hem de electrische snel trein naderde, welke om 10.45 uur uit Alkmaar naar Amsterdam was vertrokken. Toen de zandauto den overweg, waar het uitzicht naar alle kanten geheel vrij is, op reed, werd de met zand geladen auto pre cies in het midden gegrepen. De trein had een vaart van 100 k.m. en hoewel de wagen voerder onmiddellijk krachtig remde, kwam hij eerst enkele tientallen meters verder tot stilstand. Het totaal verminkte lijk van den chauffeur werd tusschen de rails gevonden. Brokstukken van de vernielde auto lagen tot ver-in de omtrek verspreid. Het. lijk van het slachtoffer is naar het lijkenhuisje te Heiloo overgebracht. Bulfetjuffrouw, tlie Egmonder voor f 6000.lichter maakte, achter slot en grendel. In Egmond-Binnen woont oen bot rekkelijk nog jonge man, die onlangs kennis maakte met een jongedame uit Amsterdam, die 't beroep van buffetjuffrouw uitoefent en op wie hij verliefd raakte. Hot meisje voelde blijkbaar ook veel voor den jongeman. Het paar kende gelukkige dagen en het was een zeer normaal verschijnsel, dat reeds spoe dig over trouwplannen werd gesproken. Vooral de jongedame uit Amsterdam was hiervoor zeer enthousiast, de zeelucht trok haar blijkbaar zeer en het zou op korten termijn kunnen gebeuren, want do jonge man had haar bereids medegedeeld, dat het geld voor een uitzet wel aanwezig was. „Geef het mij maar" zoo zeide zij hem „in Amsterdam kan ik goede en mooie meubelen koopen". En de man gaf zijn ge liefde het geld en hij was gelukkig. Zou niet spoedig een schoone droom werkelijk heid worden? Het meisje kocht en kocht zoo verklaar de zij haar aanstaande man althans en het geld verdween als sneeuw voor de zon. Toen de man op den duur geen geld meer had en zijn meisje hem vertelde, dat het beslist dit en dat nog moest hebben, leende hij geld van zijn moeder. Het bedrag dat naar Amsterdam was gegaan, beliep in totaal reeds f G.000.— Maar een uitzet zag de Egmondsche familie niet. Toen eerst kreeg de moeder argwaan en op een helder moment nam zij de politie in de armen, die de sluier oplichtte en de vrouw spoedig in haar ware gedaante aan den wel zeer teleurgestelden jongeman ver toonde. De vrouw is van Amsterdam naar Eg- mond-Binnen Overgebracht en in arrest ge steld. DEN HELDER j In hotel Bellevue werd Zaterdagmiddag te half drie de openbare vergadering van hoofd ingelanden va,n den polder „Het Koegras" gehouden. Een tiental hoofdingelanden waren aan wezig, waaronder de dijkgraaf de heer J. Verfaiile; de secretaris en penningmeester, de heer C. Taylor, de heemraden D. Sleu tel, W. J. Meskers, J. Blankman en A. Grin. Verder enkele leden: J. Biersteker, P. v. d. Veer en G. W. Jimmink. Bericht van ver hindering was ingekomen van de heeren v. d. Brandele en Roose. De voorzitter heet de aanwezigen welkom, en spreekt zijn voldoening uit over de be hoorlijke opkomst, hoewel het te behande len program zeer beperkt genoemd kan worden. Daarna krijgt de secretaris de heer C. Taylor het woord, om de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Er wordt opgemerkt, dat de maatregelen, waartoe in de vorige vergadering besloten was, in den loop van het jaar uitgevoerd zijn. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Dadelijk daarop wordt de hoofdschotel op gediend, n.l. het vaststellen van de rekening over het jaar 1938. De commissie, bestaande uit de heeren v. d. Brandele en Biersteker komt een wóórd van waardeering toe voor haar werk. Uit liet rapport blijkt dat het jaar werd afge sloten mét een batig slot van ruim f 6882. Met algemeene stemmen wordt de reke ning goedgekeurd. Namens de andere leden spreekt de heer Verfaiile een woord van hulde tot den pen ningmeester C. Taylor voor zijn uitstekend financiëel beheer. Daar de rondvraag niets oplevert, wordt deze korte vergadering een kwartier na haar* opening weer gesloten. Vertrek van Singap. 21 Mei Athene 21 Mei Jodhp. 21 Mei TorerAalk |,odhp. 2I Mei (terugreis) I Valk (heenreis) Buizerd (terugreis) Reiger (heenreis) (ter Uil (heenreis) Oehoe (terugreis Athene 21 Mei Medan 21 Mei Aankomst te Band. 21 Mei A'dam 21 Mei Rang. 21 Mei Basra 21 Me| Basra 21 Mei Rang. 21 Mei Een vredesprijs. De gezant van de Doniini- caansche republiek heeft bij de opening van het Dominicaaasche paviljoen op de wereldtentoonstelling medegedeeld, dat de republiek een jaarlijkschen prijs van 50.000 dollar heeft ingesteld voor de beste bijdrage tot den wereldvrede. De prijs zal heeten naar Trujillo, de vroegere presi dent, die het aanbod daartoe gedaan heeft, Spionnage in het Memelgebied. De Pool. sehe bladen melden uit Memel, dat de Gestapo aldaar talrijke arrestaties en huis zoekingen verricht. 173 personen zijn in, hechtenis genomen, waaronder twee En-, gelschen. Men gelooft, dat het hier de uitroeiing van een uitgebreide spioniiage- beweging betreft. Complot tegen oud-president Benesj? De Amerikaansche politie heeft speciale maat regelen genomen voor de veiligheid van den vroegeren president van Tsjechoslo- wakije, Benesj, tegen wien een complot zou zijn gesmeed. In Tsjechische kringen te New York en Chicago bewaart men het stilzwijgen over deze zaak. I Britsche Koning viert verjaardag in Canada, Voor het eerst in de geschiedenis viert de Britsche koning zijn verjaardag in een van de dominions. In geheel Canada is deze dag een nationale feestdag. Britsch ambtenaar in Polen gedood. - Op de reis van Lemberg naar Warschau is een ambtenaar van de Britsche ambassa de te Warschau, Grotowski, uit den D- trein verdwenen. Later werd zijn lijk na bij Sandomierz gevonden. Verder werd vastgesteld, dat een actetasch, welke Gro towski bij zich had, verdwenen is. Het on derzoek van de politie heeft tot nu toe nog geen resultaat opgeleverd. Oceaanvlucht van de Yankee Clipper. Be vliegboot „Yankee Clipper" van de Pan AmericanAirways, is Zaterdag met 100.000 brieven aan boord van Port Washingtoj op Long Island naar Europa vertrokken en gisteren om 20 uur 30 Britschen zomer tijd in Lissabon aangekomen. Hclsche machine te Praag ontploft. In het gebouw te Praag, waar vroeger een vrij metselaarsloge was gevestigd, is Zaterdag een helsche machine ontploft. Het gebouw is ernstig beschadigd, personen werden niet getroffen. Buitenlandsche bladen schaars te Berlijn. Buitenlandsche bladen zijn te Berlijn reeds moeilijker te krijgen. Aan de kiosken wordt gezegd, dat de bladen niet zijn geko men. De imiiorteurs van buitenlandschê dag- en weekbladen zeggen, dat bij ge brek aan deviezen minder buitenlandsche bladen mogen worden ingevoerd. Betoogingen te Praag verboden. De Duit sche autoriteiten hebben alle betoogingen welke gisteren te Praag zouden worden gehouden door de nationale solidariteit verboden. Gisteren heeft de nationale so lidariteit dezen dag geproclameerd tot „dag der verzoening tusschen Tsjechen en Duit- schers". Vliegtuigen voor het Amerikaansche leger. Het leger van de Vereenigde Staten heeft ten bedrage van 15 millioen dollar nieuwe bombardementsvliegtuigen besteld bij de Douglas Aircraft Company. Deze toestel len zullen de cnelsten ter wereld zijn. Het juiste aantal toestellen is niet bekend, doch men veronderstelt 150. Generaal-majoor Arnold heeft verklaard, dat dit toestel het beste is ter wereld. Opening Ned. Paviljoen te Luik. Heden vindt de opening van het Ned. Paviljoen op de watertentoonstelling te Luik plaats, De minister van Waterstaat Mr. Dr. Van Buuren houdt een rede, waarin hij de nauwe betrekkingen tusschen België en Nederland op handelsgebied schetst. FEUILLETON. E t h e I M Dell 20. Luister Julie. Ik ben misschien ruw, maar ik beu eerlijk. Kom by mij en ik zal beter voor je zorgen dan die lui. Ze ging verschrikt een stap achteruit. Jij zei ze ontsteld. Waarom niet? Hfi maakte een luch tig gebaar. Het is dood-eenvoudig. We lichten het anker en leven voorloopig op zee. Er is ruimte genoeg op de „Circe" en ik heb een maat noodig. Jy kunt even goed mijn maat zijn als een ander. Ik zal je alles leeren, wat je weten moet. En in ieder geval krijg je by mij behoorlijk eten. Hij zei de laatste woorden bijna woest, maar het volgend oogenblik glimlachte hij. Kom! Waarom zou je het niet probeeren? Je bent, geloof ik, gek, zei Julie. Welnee, alleen maar practisch. Als het je niet bevalt, kun je het immers altijd weer opgeven Maar niemand zou meer met me te ma ken willen hebben, als ik zooiets gedaan had. Malligheid! We leven niet meer in de middeleeuwen. Al die ongetrouwde paren dan, die samen In vliegmachines over de wereld vilegen! Haalt iemand het in zijn hoofd die met den nek aan te zien? Ik weet het niet, zei Julie. Kom, je kunt het tegenwoordig zoo nauw niet nemen. Ik ben een vrije vogel. Waarom zou jij er ook niet een zijn? Je kunt niet werkelijk willen blijven op een plaats, waar ze je. tiranniseeren. Julie sloeg de oogen .leer en er kwam een vreemde uitdrukking .op haar gezicht, Ik zal er misschien niet... heel lang blijven. Maar er is één ding, dat ik eerst moet doen. Daarna... ik heb er eigenlijk nooit over gedacht, wat er daarna gebeuren zou. Kom dan voor een tocht met de „Circe". Dan zou je me misschien niet meer mee willen nemen. En het is niet de tijd van het jaar om tochten te maken. We zouden mis schien schipbreuk lijden. Schipbreuk! Je kent de „Circe" nog niet. Ze is volkomen zeewaardig. Ze sloeg haar groote oogen naar hem op. Ik zal toch „nee" moeten zeggen. Ik kom niet. Hij stopte zijn handen diep in zijn zakken. Er 'was in hem welbewuste kracht, die meer indruk maakte dan grootsprekerjj, Zooals je wilt, zei hij. Ga dan maar door je smerige karweitjes op te knap pen en zie, wat voor dank je ervoor krijgt. Ik zie het nut er niet van in daar te blijven, Uit liefde voor den kapitein zal het zeker niet zijn en... je ziet er uit alsof je zijn hand al hebt gevoeld. Ze hief haar hand op met een wild gebaar, bijna alsof ze hem wou slaan en op dat mo ment wist hij, dat het waar was. Toch, toen ze sprak, was haar stem kalm en effen, alsof de zaak haar niet al te zeer interesseerde. Ik ben toch niet iemand, die op de vlucht gaat. Rolfe gromde. Dat is zooiets als een bekentenis. Misschien komt er nog wel eens een tijd,, dat je meer voor rede vatbaar bent. Onthoud het goec., de „Circe" wacht op je en ze is niet enkel plezierbootje. Kom haar maar eens de een of anderen dag bekijken, nu ze nieuw geverfd is. Jufie keek hem aan en hoewel er nog iets van vijandigheid in haar oogen blonk, was haar boosheid verdwenen. Misschien doe ik dat wel, als ik niet zoo druk meer ben. Tot ziens. Ze stond op het punt zich om te wenden, toen er buiten zware schreden klonken en de deur met geweld werd opengegooid. De schipper stond op den drempel en staarde hem ver-voed aan. Rolfe keerde zich be- heerscht tot hem. Hallo kapitein, is het al in orde met het veer of kan ik misschien een handje helpen? Reuben's kwaadaardige blik richtte zich op het meisje achter Rolfe. Hij snauwde tegen haar, zooals sommige menschen doen tegen een hond. Wat doe je hier? Maak dat je aan je werk komt. Ik zal je leeren te kletsen achter mijn rug. Hij deed een stap voorwaarts, maar Rolfe ving die op. Dat is wel in orde. zeide hij, iemand moet de deur open doen, veronderstel ik. Kan ik u even spreken De schipper slikte een woedend antwoord in en wees naar de gang. Rolfe stapte terzijde, zijn rug naar Julie, zijn gezicht naar den schipper. Na u kapi tein zei hij zeer beleefd. En zonder een woord stapte Reugen voor hem uit. Zie zoo, zei Rolfe. Hij sloot de deur van het observatorium achter zich en ging er met den rug tegenaan staan. Het glas, dat hen aan drie zijden om ringde, was dik beslagen door den mist en ze waren volkomen van de buitenwereld afge sloten. De schipper had een tabakspot van de tafel opgenomen en trok er een donkere massa uit met vingers, die beefden. En? zei hij. Rolfe keek hem strak aan met oogen waaraan niets oncging. Om tot de zaak te komen, zei hij zon der de minste stemverheffing, u hoeft niet te denken, dat er gekletst is. Ik oordeel uit sluitend, naar wat ik zie en dat is duidelijk genoeg. En als je dat meisje ooit weer met een vinger aan durft raken, dan zal ik je zoo oud als je bent, aframmelen tot ie meer dood dan levend bent. Hij sprak zoo rustig, dat de zin van zyn woorden pas tot Reuben doordrong, toen h(j ze goed en wel beëindigd had. Er volgde een beangstigende stilte, waarin de vereelte handen van den schipper voortgingen aan de tabak te rukken en te trekken. Dan plotseling hielden ze ermer op en de rechter klemde zich om den tabakspot, die van zwaar aardewerk was. Op hetzelfde oogenblik boog Rolfe zich naar voren met de zekerheid van een getraind ath- leet en greep den pols van den schippér. Jammer om ruiten te breken, zei Wj, of de pot. Het zou niet het minste verschil maken. Verdomd jong zwijn! zei Rolfe tusschen zijn gele tanden. Verdomd oud zwijn! zei Rolfe en drukte hem terug in zjjn stoel. Zit stil of ik bind je vast en er zal niet zoo gauw iemand komen om je los te maken. Je hebt verstaan, wat ik zei? Je laat dat "meisje met rust, of ik gee' je een pak ransel! Na een seconde van vruchteloozen tegen stand gaf de oude man het op. Waarom bemoei je je ermee? Wat die meid voor je Rolfe had niet verwacht, dat de vijandig heden zoo spoedig gestaakt zouden worden. Ik zou opkomen voor ieder meisje, dat mis handeld werd, zei hij. De schipper uitte een grimmige lach. Dat maak je mij niet wijs. Je zou je er nie" van aantrekken, als Joe Munster Belinda te na kwam. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2