SCHUDT UW LEVER WAKKER SALON Het drukwerk drukkerij De Boer Een paar dagen naar de kou Deel der duinen weer voor het publiek toegankelijk Verdiende revanche van Helder II MANSHANDEN Inmaaktijd. - Onvoordeelige gas- en electriciteitstarieven Agenda Expeditie is vertrouwenswerk Maandag 22 Mei 1939 Tweede Blad ^dadinieuw-i Men houde zich echter strikt aan devoorschriften Natuurvrienden: Vanavond naar „Centraal"! Bond voor gepasporteerd Marine personeel Burgerlijke Stand van Den Hekier dus: Er zijn nog plaatsen Muziekconcours Het laatste woord..*? Verheugende soepelheid bij de autoriteiten. Men zal zich ongetwijfeld nog herinne ren, dat wij kort geleden op deze plaats schreven over het feit, dat door tal van stadgenooten ernstig betreurd werd, dat men, in verband met de ook hier genomen militaire maatregelen, geen toegang meer had in de duinen. Dit kwam met name aan den dag gedurende de Paaschdagen, toen door het prachtige weer velen naar buiten gelokt werden en tot de ontdek king kwamen, dat de duinen gesloten waren. Het stemt in dit verband tot groote vol doening, dat van de zijde van den Stellings commandant stappen zijn genomen teneinde een deel der duinen tóch voor het publiek open te stellen. In overleg met het gemeentebestuur van onze stad is thans bepaald, dat, teneinde aan de wenschen van het publiek tegemoet te komen, uit hoofde van militaire overwegin gen niet verboden zijn voor het publiek: lste. De Donkere Duinen. Deze duinen zijn echter uitsluitend toegankelijk via den ingang aan den Strooweg. De overige toe gangen zijn afgesloten. 2de: De duinstrook tusschen kustlicht Falga en mijlpaal 12. Het strand is niet verboden, doch vandaar uit mogen, behoudens in de ge noemde gedeelten, de duinen niet worden betreden. Te zijner tijd zal een en ander worden aangegeven door waarschuwingsborden. Met klem drukken wij onze duin- en strandwandelaars en voorts de natuur vrienden op het hart zich strikt aan deze maatregelen te houden. Men beloone deze soepelheid der autoriteiten niet met het saboteeren der voorschriften, omdat het, in dat geval, als vaststaand kan worden aangenomen, dat de duinen weer gesloten worden verklaard. In het eigen belang van het publiek neme men dit in overweging. Zooals men in ons nummer van vorige week Vrijdag gelezen heeft, wordt hedenavond in café „Centraal" aan den Kanaalweg, een pro- paganda-vergadering belegd van de plaatselijke afdeeling van den „Nederlandschen Jeugdbond voor Natuurstudie". Wij hopen dat tal van jonge menschen, meis jes en jongens, zich vanavond naar „Centraal" zullen begeven, omdat wij weten hoe nuttig en leerzaam, maar daarnaast ook hoe prettig het is lid te zijn van dezen jeugdbond. Als men dat nog niet weet, kunnen wij adviseeren vandaag eens kennis te gaan maken. Aart Brouwer, uit Leiden, spreekt een propa- ganda-rede. Johan Schendelaar vertelt van vogels en bloemen, terwijl voorts o.m. diverse natuur-films op het programma staan. Men kan er van verzekerd zijn, dat men zich er niet zal vervelen. De vergadering vangt aan te 8 uur. De entree 5s gratis, zoodat niemand feitelijk reden heeft weg te blijven. De Bond voor gepasporteerd marineperso neel beneden den rand van officier te 's-Gra- venhage, heeft aan den minister van defensie bericht, dat hij zich met zijn leden disponibel etelt voor alle diensten ten behoeve van 's lands veiligheid. BEVALLEN: J. W. Lamensde Boer, z. OVERLEDEN: Wed. S. Kuiper, geb. G. van der Wal, 72 jaar. moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is w ie Woensdag mee wil geve zich spoedig op. Nu het weer zich van den vriende- ljjken kant laat zien, zijn er ongetwij feld nog abonne's, die Woensdag van den prachtigen lentetocht, die we als eerste excursie van dit jaar maken, mee willen genieten. Een tocht door de bloeiende Beemster, naar het oude Vo- lendam. Een gezellige en fraaie boot reis naar Marken en Monnikendam en dan via Purmerend naar Amsterdam. Op een gezellig punt den maaltijd ge bruiken en 's middags het bezoeken van de groote fabriek van de Rath en Doodeheefver. Een bezoek, dat pl.m. l'/J uur duurt, hfa deze interessante excur sie een tocht door nieuw Amsterdam naar Haarlem. Prachtig is deze omge ving, nu het groen frisch is en tal van bloemen in bloei staan, een weelde waarvan men genieten zal. De reis gaat terug over Beverwijk, Castricum en Bergen. Een tocht vol afwisseling, waarvan de prijs slechts 3 gulden bedraagt. Wie nog mee wil geve zich hedenmid dag op. De aangifte staat open tot van middag 6 uur. A. HAANSTRA f Wij lezen in de N. R. Crt.: In zijn woning te Schiedam is, 53 jaar oud, overleden de heer A. Haanstra, muziek- dirigent, die te Rotterdam, evenals in zijn woonplaats Schiedam, veel bekendheid ge noot. Hier ter stede is hij vele jaren de leider geweest van de Rotterdamsche Harmonie en als zoodanig werkte hij met zijn corps mede aan de aubades op Koninginnedag, aan de zanguurtjes in de beurs, en aan andere vie ringen van algemeene feestdagen. De heer Haanstra is verbonden geweest aan de Kon. Marinekapel in Den Helder, als soloklarinetist. In 1930 werd hij benoemd tot kapelmeester van de Rotterdamsche Harmo nie, voorheen korps Koninklijke Scherpschut ters. Voorts was hij dirigent van het muziek korps van de R.E.T., van de harmonie Wilton- Feyenoord te Schiedam en van een korps te Vlaardingen. De begrafenis vindt heden op de algemeene begraafplaats te Schiedam plaats, 's middags om half twee. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Cw lever minstens een liter gal tn L'w ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.7Ó. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden Twee vacantiebonnen, een beige damespor- temonnaie, een kilometerteller, een gladde gou den ring, een belastingmerk aan een ijzerdraad je, een belastingmerk aan veiligheidsspeld, een gouden halskettinkje, een bruine portemon- naie met ritssluiting en inhoud, een belasting merk, een portemonnaie met inhoud, een oorbel met parel, een bruine portemonnaie met inhoud, een grijs jongensjasje, een tortelduif, een portemonnaie met inhoud, een handtasch met portemonnaie met inhoud. Verloren: Een belastingplaatje, een portemonnaie met inhoud, een paar grijze sokken, een dames- polsarmbandhorloge met armband, een dames handschoen, een autoped, een paar damesschoe nen, een bruine portemonnaie, een autoped, een armbandje, een belastingmerk, een portemon naie met inhoud, een belastingmerk, een porte monnaie met inhoud, een halskettinkje en vier belastingmerken. Op verdiende wyzc heeft Helder II re- vansche genomen op den in Den Helder geleden nederlaag en heeft daarmede a.s. Zondag aan een gelijk spel tegen KFC 3 reeds genoeg om de res. 2e klasse te be reiken. Met de rust was de stand 30 voor Helder en die voorsprong was volkomen verdiend ook Enthousiasme vooral was ook dezen wedstrijd weer bij Helder nummer één. Van het begin tot het einde werd er gevochten en vooral de achterhoede heeft in de periode, toen het 31 stond, bergen werk verzet. Zonder ook maar één speler te kort te doen, want allen waren dezen midoag in prima conditie, willen wij een uitzondering maken voor Schotting. Deze heeft zijn slechte beurt van Hemelvaartsdag volkomen goed gemaakt. Zooals gezegd speel de het geheele elftal uitmuntend en o.i, is Helder 2 dan ook absoluut het sterkste elftal van de 4 gegadigden. ZFC ih door deze nederlaag res. 3e klasser geworden, koewei er dezen middag niet on verdienstelijk werd gespeeld. Ja, zelfs waren zij technisch iets beter dan Helder, de beste ZFC-er vonden wij linksbinnen Offringa, ter wijl de keeper een zwakken indruk maakte, de tweede goal had hij zeer zeker kunnen voorkomen. Daar kwam nog bij dat de Zaan dammers geen schutters hadden en het samen spel te ver werd doorgevoerd, zoodat de gele genheid tot ingrijpen steeds werd geboden, waar vanzelfsprekend een gretig gebruik van werd gemaakt. De wedstrijd begon al direct voor Helder hoopvol, want eerst was het van Tongeren, die doelverdedi- ger de Graaf den bal uit de handen liep, zoo dat een back nog ternauwernood het gevaar kon wei.den. Maar dit was uitstel van execu tie, want er was precies 4 min. gespeeld, toen Schotting bij den eersten hoekschop op het Helderdoel, den bal resoluut naar voren knalde, zoo hard, dat r.achter Bouterse er overheen maaide, snel was Godschalk naar binnen gezwenkt en onhoudbaar verdween de bal in den linkerbenedenhoek, 01. We kregen nu een levendigen strijd te aan schouwen, de zenuwen was men de baas ge worden en, hoewel Helder dus al de leiding had, was er ..og absoluut niets te zeggen, want ook de Zaandammers schiepen gevaar lijke situaties voor de Helder-veste. Helder's middenlinie speelde weer iets teruggetrokken en ook Siersma en Rottier waagden zich niet al te ver naar voren. Na 13 min. ging God schalk weer eens op stap, afgemeten was zijn voorzet en .vel schoot van Tongeren den bal in het net, maar terecht annuleerde scheids rechter v. Erp dit doelpunt voor buitenspel. Helder kwam nu even meer in 't offensief en duidelijk kwam nu weer aan het licht, dat er bij Helder veel meer en beter werd geschoten dan bij haar tegenstander. Een vrije schop van Siersma kopte Rottier juist naast, doch even later gaf l.-half Been een hoogen bal voor doel, oogenschijnlijk zonder gevaar, maar Voerman dacht er anders over en voor den verrasten back langs kopte hij den bal in de touwen, 02. En nog was het niet genoeg. Juist was er een half uur gespeeld, toen v. Tongeren zich door de vijandelijke linie heen probeerde te wringen, gedeeltelijk slaagde de blonde witjak er in, L-back Hottentot kon maar half weg werken, juist voldoende voor den toestormen den Siersma om den bal onhoudbaar in het net te schieten. 03. Een mooie voorsprong, iets wat niemand had kunnen droomen. Bijna had ZFC een te- genpunt gescoord, maar Bijl zette l.buiten Roos I juist bijtijds van den bal, kort hierop was het rusten. De tweede helft begon minder mooi, daar Godschalk al direct gewond raakte en hoewel hij nog een kwar tiertje rreehuppelde, liet hij zich toch door Verzijl vervangen. Bij ZFC verwisselde de rechtsbuiten met den rechtshalf van plaats en inderdaad kwam er wat meer activiteit van deze zijde. ZFC was nu meer in den aanval pn de achterhoede kreeg gelegenheid haar talenten te toonen. Het duurde 20 min. al vorens er een bres in Prins' heiligdom werd geslagen. En het was een mooi doelpunt en verdiend ook. Offringa speelde den bal weer vrij, schitterend was zijn pass naar linksbuiten Roos en voor Prins wist wat er aan het hand je was, had de midvoor de bal reeds in het net geknald. Het was 13. Nog 25 min. waren te spelen en menig Hel derman, voorzoover aanwezig, had er nog een zwaar hoofd in. En inderdaad ook wij dachten dat het nog wel eens fout kon loopen. 3 min. na het Zaansche doe-punt kregen de roodwit- ten een vrij schop op de rand van het straf schopgebied. Links-achter Hottentot kwam er heelemaal voor van achter, maar rakelings langs den paal, ging de bal uit. Ondanks het Z-overwicht zat Helder ook niet stil en zelfs dachten we reeds het vierde doelpunt te zien, maar Voerman had geen geluk, want de bal belandde tegen den paal. Goed werk deed ook Verzijl, handig dribbelde hij er door, maar van Tongeren kon de bal niet goed op zijn schoen krijgen, zoodat ook deze kans weer verloren ging. Offringa bezorgde Helder weer een be nauwd oogenblik, keurig bracht hij den bal voor doel, reeds was Prins geslagen, maar Beekhoven sloeg den bal uit het doel. Penalty! ...alles keek angstig toe. Hottentot nam zijn aanloop, een geweldig schot, maar even mooi wist Prins het schot te keeren, zoodat ook dit gevaar weer geweken was. Nog 10 min. waren er te spelen, wel deden zich nog verscheidene kansen voor, maar het bleef 31, zoodat Helder II en KFC III zullen uitmaken wie de plaats van ZFC III zal in nemen. Ook de tweede dag van het muziekconcours van den Bond v. Harmonie- en Fanfarecorp sen in Westfriesland is uitnemend geslaagd. Uit onze omgeving namen nu deel de Wierin- germeerfanfare, Ons genoegen te Wieringer- waard en Apollo uit Den Oever, alle drie on der leiding van den heer Joh. van Glabbeek. De corpsen behaalden op eervolle wijze, alle drie een tweeden prijs, vooral het Wieringer- corps was zeer goed op dreef. De wisselprijs van den bond verhuisde van Twisk naar Oost woud, welks corps met groote meerderheid van punten in de eere-afdeeling dit jaar kam pioen werd. EN WAAR IS DE FIETS? Een dienstplichtig korporaal deed voorts nog aangifte, dat zijn fiets, die hij onbeheerd bij de rijwielbergplaats te Huisduinen gede poneerd had, verdwenen is. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Soerabaja, 10 Mei 1939. Hallo Lien. Weer zijn we veertien dagen verder en is het dus weer tijd voor mijn gebruikelijk babbel tje met jou. Gepasseerd weekend hebben we een genoe- gelijk uitstapje gemaakt naar Trawas. Dit oord ligt niet zoo ver van Soerabaia, ongeveer een 65 km, het heeft een pret tig klimaat, daar het op een hoogte ligt van 600 meter. Trawas is gelegen aan den voet van de Welirang en bij helder weer zie je den kalen krater, waar soms een rook- pluimpje uit omhoog stijgt, een bewijs, dat deze vulkaan nog niet heelemaal dood is. Tra was is niet zoo mondain als het ongeveer 10 km verder gelegen Prigen en Tretes, maar het is er veel landelijker en vooral rustiger. Je hebt er echt meer het gevoel, dat je er eens uit bent, mede ook door het feit, dat je er niet zoo ongeveer half Soerabaia aantreft, zooals meestal het geval is bij de twee andere bergplaatsjes. Er. dus hebben we knus en familie een koude neus gehaald, hebben genoten van de prachtige natuur en onze spieren weer eens een flinke beurt gegeven met een fiksche wandeling en een rijtocht te paard. Je staat er soms versteld van hoe vlug kinderen het paardrijden te pakken hebben. Zelfs Jan, die toch pas vier is. durfde kranig alleen in galop te rijden. Alleen toen we door de steenige bedding van een rir "."ld stroomend ri viertje moesten, k- - cenige angst en wilde liever g:K. 0 ..den. We zijn in een soort passangrahan blijven overnachten, iets wat zoo'n uitstapje niet al te duur maakt. Bovendien doet het gezelliger aan. Ook be hoorde er een zwembad bij, maar het water is cr zoo, dat je er heusch geen uren in kunt blijven, vooals als de zon zich ook nog schuil houdt. In ieder geval, we hebben reuze ge noten en denken er hard over, om ons verlof er dan ook door te brengen en vandaar uit verschillende uitstapjes te ondernemen. Je kunt er de beeldigste huisjes en de meest ge zellige bungalows tegen een minimum-prijs huren. Zoo zagen we gisteren een huisje, het welk slaapplaats bood voor twaalf lieden voor 19ncLiAcA I den prijs van 30.per maand, te huur staan In de maanden van de schoolvacantie's gaan natuurlijk deze prijzen de hoogte in, soms wel met 100 of meer. Zoo'n opfrisschertje blijf je hier echter zoo af en toe beslist noo- dig hebben. Heb deze week een ijverige bui gehad. In Holland zou je haast kunnen zeggen, dat ik aan den inmaak begonnen was. Maar ik had op een gegeven moment ook zooveel vruchten tegelijk rijp, dat als je ze niet in een paar dagen opgebruikt, je de helft zeker wel weg kan gooien. Zoo kreeg ik van een vriendin een mand citroenen toegestuurd, waar ik limonade van gemaakt heb. Zoo ben ik ook bezig geweest met Woeny, een vrucht, die je in Holland niet kent. Je zou het kunnen vergelijken met aalbessen, wat den groei betreft, doch wat smaak en kleur aangaat, lijken ze het meest op bosch bessen. Ik heb er limonade zoowel als jam van gemaakt, beide heerlijk frisch en verkoe lend en de moeite van het maken ten volle waard, aangezien je de vrucht meestentijds uit eigen tuin heb en het bereiden je dus niets dan de suiker kost, die hier spotgoedkoop is. Je zult nu misschien zeggen, dat al die eigen bakkerijtjes veel gas gebruiken. Maar dat hindert nu niet direct zooveel, beter ge zegd, ik ben aan het zoeken naar gelegen heden om het aantal kubieke meters gas, het welk ik gebruiken mag, productief te maken. Het zit hier namelijk zoo, dat je voor een huis met een bepaalde huurwaarde ook een bepaald gastarief en verbruik hebt, volgens mij een onbillijke regeling. Want je kunt het nu eenmaal zoo treffen, dat je niet met een goedkoop huis kunt slagen en toch met wei nig menschen bent, zoodat het gasverbruik niet overschreden wordt, je er zelfs eerder vele kubieke meters onder blijft. Ik ben er eens over gaan praten, maar daar zoo'n gas maatschappij hier in Indië het monopolie heeft, veranderen ze aan de regels toch niets. Je zou dan een ander tarief kunnen nemen, betaalt dan alles per kubieke meter, maar dat komt op den duur weer duurder uit. Daarom probeer ik op alle mogelijke manie ren het gas op te gebruiken en niets cadeau te doen. Met het licht is het hier weer heel anders gesteld je hebt hier het z.g. oppervlakte tarief. Dus nu gaat het er niet om, wat je aan huishuur betaalt, maar louter hoe groot je huis is. Iemand met vier kamers, betaalt 9.en krijgt daarvoor 70 kilowatt licht, wat je daarboven gebruikt kost je 5 cent per kilowatt, dus dat maakt de kosten niet, maar het vaste bedrag is daar tegenover weer vrij groot. Zoo betaal je in een huis met 5 kamers 12.50 en mag dan 75 kilowatt gebruiken, met dezelfde voorwaarden voor over-gebruik als te voren en zoo ga je maar door. Dus je ziet, dat indien je met een klein huis toe zou kunnen, het je behalve op de post voor huis huur ook op de posten van gas en licht uit spaart. Water gaat hier gelukkig normaal. Je betaalt eenvoudig ,wat je gebruikt en dat is volgens mij het meest billijke. Ik hoop maar, dat mijn huishoudelijk praatje je niet al te zeer verveeld heeft en laat ik het hier maar bij. Tot volgende keer. Hartelijke groeten van huis tot huis. je Ira. Mussolini heeft gesproken, opnieuw ge sproken. Zijn woorden hadden bedekte bedreiging :n aan het adres van Frankrijk, dat er nog maar steeds niets voor voelt, aan de eischen van Italië toe te geven. Voor de duizenden, die te Cuneo naar hem luisterden, heeft Mussolini met opgehe ven vuist verzekerd, dat dit het laatste woord zou zijn, dat hij niet meer zou spre ken, maar zou wachten op de daden van de anderen. De 150 millioen zielen, die de as Rome-Berlijn in zich vereenigde, zou den hun opmarsch voortzetten, een op- marsch, die niet te stuiten zou zijn. Het volk was door het dolle heen. Het wilde dadelijk opmarcheeren, het wil direct Frankrijk binnenrukken. Men beschouwt deze redevoering van Mus solini als een weinig gunstig teeken. en ge looft, dat alleen een stap van Fransche zijde den toestand nog ten goede zou kunnen kee ren. Het is overigens niet voor het eerst, dat Mussolini een zoo dreigende taal heeft geuit. Evenmin is het voor het eerst, dat de Ita- liaansche jeugd, gek van enthousiasme, de woorden van den Duce bezegelt. Toch geeft deze redevoering te denken en vooral het feit, dat Mussolini gezegd heeft, niet te spreken dan alleen in geval van noodzakelijkheid, baart eenigen zorg. Het zal geen wonder zijn, als Engeland nog wat water in den wijn zal doen, bij zijn bespre kingen met Sowjet-Rusland. Naarmate de houding van de as-mogendheden dreigender wordt, is de noodzakelijkheid van vastbera den tegenstanders van agressie grooter. En waar tot nog toe de besprekingen tr- -hen Engeland en Rusland niet al te best vlotten en men nog steeds niet tot een basis kon ko men, waarop overeenstemming mogelijk was, zal Engeland, bij de besprekingen van Woens dag waarschijnlijk wel toeschietelijker zijn. Frankrijk zal daarop wel bij zijn bondgenoot aandringen. Alleen een machtig bolwerk van vrede lievende staten zal agressie kunnen voor komen. De laatste berichten geven trouwens hoop, dat tusschen Engeland en Rusland het verschil van meening inderdaad niet zoo groot zou zijn, als aanvankelijk gemeend werd en lord Halifax, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft beweerd, dat men zeker tot overeenstemming zou komen. Die overeenstemming is noodig, want al drei gen momenteel geen onmiddellijke gevaren, de „as-mdnnen" gaan hun gang en zullen niet rusten voor zij hun wenschen ingewilligd hebben gekregen. De tijd moet daarvoor gun stig zijn en die gunstige tijd wordt verscho ven, naarmate de tegenstanders van de DuitschItaliaansche politiek sterker zijn door hun eenheid. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium ZoöL Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Mr. Moto, de Geheimzinnige" en „De Geheimzinnige Misdaad". Rialto, Spoorstraat half 8: „Jezebel", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een Nacht in Mei" en „Gevangene der Vrijheid". Heden: Café „Centraal" 8.00 uur: Propaganda-ver gadering van den Nederl. Jeugdbond voor Natuurstudie. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.6 Temperatuur lucht 13.0 Wind richting N.N.W.; kracht: 1 Temperatuur zeewater 12.5 Licht op 9.28 Daarom per E S O N A (auto- en bootdiensten) Bij het door de Ned. Ver. ter bevorde ring der Schriftkunst te Den Helder gehouden examen, slaagde voor het U.L.O.-diploma Een voudig Sier- en Reeiameschrift onze stadge noot Kees Hoogenbosch. WIE STAL DE ROZELAAR? Een bewoner van den Ruyghweg deed aan gifte. dat te zijnen nadeele uit den tuin vóór het huis een rozenboom is ontvreemd. Onderzoek volgt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5