RADIO De heer G. J, Lovink eerelid van de Coöp. Boerenleenbank Gecompliceerd motorongeluk te Jutfaas Het „witboek" plechtig verbrand Bonbons des doods i. Toestand Generaal Snijders hopeloos Koningin Emma" maakt haar proefvaart De krant mag niet verboden worden! Stemmen bij volmacht door militairen De befeekenis van het Duitsch-Italiaansche verbond De groeiende Engelsche luchtmach Postduiven ver, V-.O.P. PROGRAMMA Sedert Zaterdag is er in den toestand van generaal Snijders een ongunstige wending gekomen. Deze is nu hoogst ernstig. Er be- Jtaat weinig hoop meer op hei-stel. Fraaie aanwinst voor de Handelsmarine. Ned. c.en fraai schip voer Zaterdagmorgen den ilollandschen Waterweg af. De „Koningin Emma", het nieuwe motormailschip van de stoomvaart Mij. „Zeeland", bestemd voor den dagdienst VlissingenHai-wich, maak te haar proeftocht van Rotterdam naar Vlis singen. Een proeftocht, die in alle opzichten geslaagd is. De proefvaart werd o.a. meege maakt door den Engelschen gezant Sir Ne- ville Bland, vice-admiraal N. J. van Laer, inspecteur-generaal van het loodswezen, vi- ce-adimiraal J. Th. Fuerstner, chef van den marinestaf, vice-admiraal A. Vos, P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal van de scheep vaart J. Bakker, vertegenwoordiger van den minister van financiën en vele andere auto riteiten. De „Koningin Emma", een schip van cir ca 4000 ton, dat een snelheid van ruim 23 knoopen kan maken (42.5 k.m. per uur), met een ruimte voor maximaal 1800 passa giers, is een prachtig schip, dat geheel be rekend is op haar doel: een snelle en uiterst comfortabele overtocht. Een smaakvol, snel en veilig schip, uitgerust met de meest mo derne machines, twee Schelde-Sulzer twee- tact Dieselmotoren met een maximum ver mogen van 12.500 P.K. Ned. journalisten eenparig tegen. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft in zijn jongste ver gadering zijn houding vastgesteld tegenover de onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen betreffende misdrijven tegen de veiligheid van den staat en nadere voor zieningen ter bescherming van de openbare orde. Met algemeene stemmen is aangenomen te protesteeren tegen het z.g. verschijnings verbod. Het landverraadwetje is aanvaard. Een verschijningsverbod, aldus het Kring- bestuur komt in ons wetboek van strafrecht niet thuis, wijl het een bijkomende straf is, welke niet den dader treft, doch tal van menschen (journalisten, administratief per soneel, zetters, drukkers en loopers), die volkomen onschuldig zijn aan het gepleeg de strafbare feit. Het bestuur spreekt het vertrouwen uit, dat de minister van justitie het voorgestel de verschijningsverbod zal willen terugne men en dat de Tweede Kamer in het tegen overgestelde geval daaraan haar goedkcu- zal geven. Een doode en twee gewonden. Gisteravond omstreeks tien uur is op den nieuwen rijksweg Utrecht Vianen een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij de 21-jarige mej. Loos uit Badhoevedorp op slag werd gedood en twee personen vrij ernstig gewond werden. Een groep motorrijders een motorclub uit Amsterdam, was op den terugweg van de races bij Roermond, toen van een der mo torfietsen vermoedelijk de zuiger vastliep, waardoor het voertuig ging slingeren. De daarop volgende motorrijder kon zijn voor ganger niet meer ontwijken en botste tegen hem op. Beiden kwamen te vallen, evenals mej. L„ die op de tweede motorfiets als pas- sagiere meereed. Een derde motorrijder kon evenmin uit den weg gaan en reed mej. L. zoodanig aan, dat zij op slag werd gedood. De derde motorrijder kwam daarbij ook te vallen, evenals zijn vrouw, die op de duo zat Het bleek, dat de eerste motorrijder er zonder verwondingen was afgekomen. De tweede motorrijder, wiens duopassagierc om het leven kwam, werd zelf vrij ernstig aan het hoofd gewond, evenals de vrouw van den derden motorrijder. Beiden werden dooi den Utrechtschen Geneeskundigen Dienst naar het stads- en academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd en daar ter verpleging op genomen. De bestuurder van den derden motor, die licht gewond was, kon zich met zijn voer tuig naar genoemd ziekenhuis begeven om zich te laten verbinden en vervolgens zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Omtrent de hulpverleening kan nog wor den vermeld, dat de politie, van Oudenrijn, den geneeskundigen dienst te Utrecht en de politie van Jutphaas, in welke laatste ge meente het ongeluk was geschied, heeft ge waarschuwd: Nadat beide gewonden waren weggebracht., liet men het stoffelijk over schot van de vrouw ter plaatse liggen tot de komst van de politie te Jutphaas, welke evenwel zeer vertraagd werd door het ont breken van communicatiemiddelen ter plaat se. terwijl bovendien de politiemannen dooi de duisternis de plek van het ongeluk moei lijk konden vinden. Toen zij in gezelschap van den burgemeester van Jutphaas, mr. Hamers, daar aankwamen, bleek dat de an dere motorrijders, deel uitmakende van de Amsterdamsche club, inmiddels waren door gereden, met achterlating van het stoffe lijk overschot, dat aan den kant van den weg lag. De twee gehavende motorfietsen hadden zij meegenomen. Nieuwe Joodsche protesten. Droef verhaal van vluchtelingen uit Europa. De protesten der Joodsche wereld tegen het Britsche Witboek duren onverminderd voort. Gisteren hadden te Jeruzalem alle Joodsche kooplieden hun winkels gesloten. Des mid dags trok een stoet van verscheidene dui zenden betoogers langs het Joodsche agent schap en kwam vervolgens bijeen voor een reusachtige afbeelding van het witboek, dat op linnen geschilderd was en dat plechtig verbrand werd. Het grootste deel der betoo gers ging vervolgens uiteen en wekte de ex tremistische elementen op zich kalm te hou den. Desondanks trachtten deze elementen zich te hergroepeeren en de incidenten van den dag te herhalen door een aanval te gaan ondernemen op de regeeringsbureaux van de. wijk. De politie en militairen namen terstond veiligheidsmaatregelen, zoodat de menigte gemakkelijk kon worden terugge drongen en ten slotte werd verspreid zonder dat een druppel bloed vergoten was. Om half negen was de orde geheel hersteld. Terrorisme te Haifa. Gisterochtend is een Arabier gedood, een passagier in een autobus van een Joodschen eigenaar werd door een schot gewond. Op een tennisveld in het centrum der stad werden twee bommen geworpen, die even wel niet ontploften. In een Joodsche kolonie nabij Haifa, werden de oogstschuren in brand gestoken. Verder werden een luitenant en een onderofficier, die op patrouille waren, ernstig gewond. Sinds September zijn in Palestina 1000 ge weren en 400 andere vuurwapens in beslag genomen, benevens 70.000 patroonbanden. Clandestiene emigranten. Gisteren zijn in Gaza 300 clandistiene emi granten ontscheept en doorgezonden naar Haiffa, waar zij worden vastgehouden. Het zijn jongelui, waaronder 70 vrouwen en kin deren. Men verwacht, dat zij vandaag hun vrijheid krijgen. Hun aantal komt in min dering van het in het Witboek toegestane contingent. Deze immigranten komen uit Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije en Roemenië. Zij deelden mede bij na een maand op een klein Grieksch bootje vertoefd te hebben, en honger en dorst ge leden te hebben, alvorens zij in Palestina aan land konden gaan. Poging tot vergiftiging te Gro ningen. Twee arrestaties. Een echtpaar te Groningen ontving dezer dagen over de post een pakketje, inhouden de een monsterdoosje van een bekende cho coladefabriek. In een bijgevoegden brief werd medegedeeld, dat de bonbonns, choco lade en cacao als proef bedoeld waren. De afzender schreef er bij, er van overtuigd te zijn, dat het echtpaar, na de bonbons ge probeerd te hebben, nooit meer andere cho colade zou eten. Man en vrouw hadden geen argwaan en zij proefden van de bon bons. De vrouw spuwde deze echter direct weer uit, daar de bonbons een zeer bijtende smaak hadden. Zij kreeg nu argwaan, temeer daar het bijgevoegde schrijven, geen briefhoofd ver toonde. De politie werd in het geval ge mengd en uit het onderzoek van de re cherche bleek, dat hier een poging was ge daan om de vrouw te vergiftigen. De aan dacht viel op de vroegere kostgangster van de familie, de 29-jarige mej. IJ. B., onderwij zeres te Dalen (Dr.) die jaren geleden bij de familie had ingewoond. Door een ontsta ne ruzie, waarbij zelfs proces-verbaal was opgemaakt wegens mishandeling en huis vredebreuk, was mej. B. echter genoodzaakt het huis van de familie te verlaten. De officier van Justitie te Groningen had ech ter tegen haar geen vervolging ingesteld, onder de voorwaarde, dat zij de familie ver der niet lastig zou vallen. Aan deze voor waarde heeft zij in den loop der jaren ech ter niet voldaan, en zij kwam herhaalde malen van Dalen naar Groningen, om het de vrouw lastig te maken. Zij werd Dinsdag j.1. bij haar aankomst te Groningen door de politic gearresteerd, onder verdenking van poging tot vergiftiging. Zij ontkent echter iedere schuld. Thans is te Dalen eveneens gearresteerd een 16-jarige broer van de onderwijzeres als verdacht van medeplichtigheid. Beiden zijn tér be schikking van den officier van Justitie ge steld. Steeds bevoegd zelf nog te stem men. De regeeringspersdienst meldt: Uit een bericht, dezer dagen in de dagbla den verschenen, kan worden gelezen, dat de militairen, die ingevolge de wet van 16 Mei 1939 betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden ge meenteraadsverkiezingen een gemachtigde zullen aanwijzen, doch alsnog op den dag der stemming verlof bekomen, weliswaar zelf kunnen stemmen, doch zulks uitsluitend vóór 12 uur kunnen doen. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat volgens evenbedoclde wet artikel 56f der kieswet van toepassing is. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, blijft dus bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds heeft gestemd. De gemachtigde wordt, doch niet vóór 12 uur des middags, en indien de kiezer niet zelf reeds heeft gestemd tot de stemming toegelaten, indien hij in het bezit is van de voorgeschreven kaart. Wederkeerige veiligheid van le vensruimte. Met het bondgenootschap, dat heden van kracht zal worden, worden de gewapende strijdkrachten van Italië en Duitschland solidair in dienst gesteld van de gemeen schappelijke idealen en de gemeenschappe lijke belangen. De formules van 't accoord zijn eenvoudig en categorisch. In een stiji van oprechte loyaliteit vestigen deze formu les een permanente politieke samenwer king ene en volkomen militaire solidariteit. Italië en Duitschland beginnen aldus, van af morgen, de eerste periode van 10 jaar- van een bondgenootschap, dat wezenlijk ten doel heeft het behoud van den vrede. Mussolini heeft verklaard, dat er in Eu ropa geen problemen zijn, die niet langs vreedza.mcn weg kunnen worden opgg^st. De politieke en militaire solidariteit der beide spiimogendheden is gericht op dit ideaal van een vrede met rechtvaardigheid, die in don diepen wensch der volkeren ligt. Maar Italië en Duitschland zijn ook bereid om met dezelfde vastberadenheid iedere bedreiging van hun rechten af te slaan, iederen aanval op de veiligheid van hun levensruimte. Wederkeerige veiligheid van le- levensruimte. De oorzaken der meoningsvcrschi11 endie Romaniteit en Germanisme gescheiden had den gehouden, zijn voor altijd uit den weg geruimd. Het bondgenootschap omsluit ook wederkeerige veiligheid van de levensruim te, de westelijke democratieën ontkennen en veroordeelen het beginsel der levens- ruimte, maar alleen wanneer het gaat om Duitschland en Italië. AVanneer het echter gaat oan Britsche en Fransche belangen wordt de levensruimte heilig, onaanraakbaar en onbeperkt voor de beide democratieën Frankrijk heeft zijn ruimte uitgestrekt van den Rijn tot Noord- Afrika en Senegal. Thans is ook Syrië Fransche levensruimté, om niet te spreken van andere bezittingen, protectoraten cij mandaten. Wat Engeland betreft, dit sluit in zijn levensruimte alle oceanen, de reeks verplichte passages en het koloniale rijk, waar de zon nooit ondergaat. Alsof dat niet voldoende was, hebben de conservatieve mogendheden door middel van de frictie der zoogenaamde garanties hun protecto raat gevestigd over een reeks staten in Oost-Europa, welke staten op hun beurt deel zijn gaan uitmaken van de demo-plu tocratische levensruimte. Tegen die over- heerschende, afgesloten en onverdraagzame politiek wijden Duitschland en Italië in het bondgenootechapspact zonder bijgedachten en zonder voorbehoud hun wil om Europa een vrede met rechtvaardigheid te geven. En aangezien de strijdkrachten, waarover het Italiaansch-Duitsche blok beschikt, ont zaglijk zijn, is het pact uit eigen waarde een groote garantie. 1750 vliegtuigen in eerste linie. Engeland heeft thans 1750 geveohtsvlieg tuigen in eerste linie, hetgeen bcteekent, da Brittannië, hoe groot de verliezen aan vlieg tuigen ook moge zijn, in staat zal zijn zoo danig uit zijn reserves en aanmaak te put ten, dat steeds 1750 vliegtuigen ter besclr'- king aan het front zullen kunnen worJ gehouden. ik- rden U/ietïennen. VAN NEK DERDE IN PARIJS—BELFORT, De wegwedstrijd ParijsBelfort over een afstand van 420 K.M. heeft een overwin ning opgeleverd voor den Belg Wardje Vis sers, die een tijd maakte van 12 uur 28 min 26 sec. Tweede werd Albert Hendrickx (Bel gië), 3. Piet van Nek, 4. Yvon Marie (Frank rijk), 5. Jules Lowie (België). DE RONDE VAN LUXEMBURG. Zaterdag en Zondag werden de eerste twee étappes verreden van de Ronde v. Luxem burg. De Nederlanders hebben zich goed ge houden. In het algemeen klassement na 2 dagen neemt Cees Valentijn de zevende plaats in. Ook Pauwels, Demmende en van Amsterdam staan niet slecht, zij behooren nog tot de eerste twintig. Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar 3e buitenlandsche wedvlucht vanaf Pont Saint Mansence, afstand 433 km. In concours waren 130 vogels, welke werden gelost om 7 u met heldere lucht en Noordenwind. De eerste prijsvliegende duif werd getoond om 1.46.3 en de laatste prijsvliegende duif om 2.8.21. Prijzen werden als volgt verdiend: A. Koorn le, 3e, 22e, 25e; Giezen de Ruiter 2e, 4e, 9e, 11e; P. Bontes 5e; M. de Boer 6e C. de Wit 7e en 16e; H. de Vroome 8e; Gebr, de Boer 10e en 18e; G. J. de Wit 12e; C. Doe litchz 13e en 21e; W. de Ruiter 14e en 24e J. Boon 15e, 19e en 20e; D. Boon 17e; P. Post 23e. A.s. Donderdag inkorven van 6.30 tot 7.30 u voor het station Corbeil. ANNA PAÜLOWNA DINSDAG 33 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. KRO-uitzending. ,009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonm.) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 De KRO-Melodisten en solist. 4.45 Reportage van de aankomst van H.M. de Koningin te Brussel. 5.15 Vervolg KRO-Melodisten (5.456.05 Fe- licitatiebezoek.) 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Portuga.1. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Causerie „Zwemmen is noodzakelijk". 8.00 Berichten ANP., mededeelingen. 8.15 Het Stedelijk orkest van Maastricht. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 R.K. Oratorium-Vereeniging Haarlem, de Haarlemsche orkestvereeniging en solist. 10.15 Herhaling van de uitzending van 4.45. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Reportage ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan België. 11.00 John Kristel en zijn orkest. 11.4012,00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301.5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO-Amusementsorkest. 11.00 Causerie „De vrouw en het weieldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroeporkest. (1.151.30 Gramofoon muziek). 2.00 Het Lyra-trio. 2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten, gramofoonmuziek. 4.35 Reportage van de aankomst van H. M. de Koningin in Brussel. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Kinderkoor. 6.00 The Honolulu-Queens. (Ca. 6.25 Bericht 6.30 AVRO-Salonorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.30 Bonte Dinsdag.-vondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.25 Reportage ter gelegenheid van het be zoek van H. M. de Koningin aan België. 11.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.30—12.00 AVRO-Dance-band, LAATSTE VERGADERING ONDER ZIJN PRESIDIUM. De heer G. J. Lovink, de oud-burgemeester opende als voorzitter de alg. verg. der Coop Bocrenleenlbanik met er zijn verheugenis over uit te spreken, nog weer eens zooveel oude vrienden en medewerkers bijeen te zien. In het bijzonder heette spr. het eere lid, den heer N. Raap, welkom. Verkiezingen. Met bijna algemeene stemmen werden her kozen: het bestuurslid, de heer G. C. van Balen Blanken, de twee plaatsvervangende bestuursleden, de heeren J. C. Geerligs en P. J. Waiboer en het lid van den Raad v. Toezicht, de heer J. C. Geerligs Gz., terwijl in de plaats van den heer G. J. Lovink, die wegens vertrek bedankte, Mr. M. Th. Mijn- lieff tot bestuurslid werd gekozen. Voor het nazien der rekening 1939 werden aangewe zen de heeren H. AVilms, K. Brugman en J. Rentenaar en tot plaatsvervangers de heeren C. de Vries, J. Stammes en P. Lange reis. Door abnormale tijdsomstandigheden moet het te veel aan geld bijna renteloos blijven liggen, waardoor de bank gedwongen was de vergoeding voor bedragen boven f 10.000 op 1 en beneden f 10.000 op 2% te be palen. Afscheid G. J. Lovink. De heer Lovink sprak hartelijke woox-den van dank en eindigde met den wensch, dat zijn opvolger met het Bestuur, Raad van toe zicht, kassier en leden even prettig zal mo gen samenwerken, als steeds met hem het geval was, dat de Boerenleenbank zal mo gen groeien en bloeien en het een ieder wel ga. De vice-voorz., de heer C. D. Rezelman, sprak namens Bestuur en leden. AVij dan ken U voor alles wat U in het belang van de Bank, dus van de leden hebt gedaan, danken ook voor de prettige samenwerking die ongetwijfeld dat belang diende. De ge zonde toestand, waarin onze bank verkeert, is zeker voor een groot deel aan Uw beleid te danken. Gij deödt uw arbeid, waarvoor ge ongeveer geen geldelijke belooning ont- vingt, om de voldoening, die de arbeid zelf gaf en vond uw waardeering in de resul taten. Om die dankbaarheid vorm te geven, stel ik de vergadering voor U te be noemen tot Eere-lid. Nadat de heer Lovink ook andere sprekers had bedankt en z'n dank had geuit voor het cadeau, sloot hij de vergadering in het al gemeen iedereen nog eens dank brengend voor de groote vriendschap, hem op dezen avond betoond. ALLE CANDIDATEN GEHANDHAAFD. Het hoofdstembureau heeft beslist, dat de ingeleverde lijsten vqor de gemeenteraads verkiezing geldig zijn en de daarop voor komende candidaten gehandhaafd worden. De nummering der lijsten is als volgt: 1. S.D.A.P.; 2 Plaatselijk Belang en Vrijzin nige kiesvereeniging; 3 R.K. Staatspartij; 4 Chr. Hist. Unie; 5 Troelstra Beweging Ne derland; 6 Ant. Rev. Partij; 7 Chr. Dem. Unie; 8 Comm. Partij Ned. De candidatenlijsten, die we reeds achter eenvolgens bij het opmaken publiceerden volgen hier nog eens bijeen. Lijst no. 1 S.D.A.P.: 1 K. Keuris Az.; 2 J. Dekker Gz; 3 T Schra; 4 A. Borst—Liefhebber; 5 Jb. Raven Az.; 6 D. Stins; 7 G. Jongejan; 8 P Kani- tein; 9 Adr. J. de Ridder; 10\v! Hoep Pzm; 11 J. J. Polter; 12 A. Woudenberg—Lan dijk. f?e- IJ IV. Lijst no. 2 Plaatselijk Belang en Vrijzin nige Kiesvereeniging; I W. AVaiboer; 2 H. AVilms Sz.; 3 K. Bru» man; 4 M. Cornclissen; 5 G. H. Geerligs r,' 6 J. Keyzer Cz.; 7 D. Koorn; 8 G. Kuiken- 9 Jac. Lindenbergb; 10 C. Rezelman Dz' II E. Romar. Lijst no. 3 R. K. Staatspartij: 1 H. op 't Veld; 2 A. L. Kloosterman- 3 P. A. Strooper; 4 AV. P. Alkemade; 5. A.' p Wormsbecher; 6. G ,M. Berbéc Bzn.; 7 j Smit; 8 J J. v. d. Berg Az.; 9. A. C. Steen, voorden. Lijst no. 4 C. H. U.: 1. D. Lubbert; 2 C. J. Blaauboer; 3. S. Es. seveld; 4 L. van Dijk Fzn.; 5 J. Hoep. Lijst no. 5 Troelstra Beweging: 1 Jacob Raven; 2 Martinus de Vries; j Marinus Johannes Gcense; 4 Pieter Piek. Lijst no. 6 A. R. Partij: 1 Joost Hooimeyer; 2 C. Colijn; 3 D. (j« Rover; 4 H. van Boslelen; 5 A. Compagne IJz. Lijst no. 7 C.D.U.: 1 R. Compagne; 2 E. Sanders; 3 C. van Harten; 4 Joh. AVitte; 5 P. Plagmeyer. Lijst no. 8 C.P.N.: 1 Gerrit Polet; 2 Aric Glim; 3 Paulus Jo- hannes Voorthuizen; 4 Cornelis Meeldijk- 5 Jan Johannes Pennekamp. JONGE PIETER JELLEN. Gistermiddag was er in de zaal van den heer AV. Kossen een uitvoering van de groen J. P. J. van den Arbeiders Sportbond. De heer D. Stins, die het openingswoord sprak, was verheugd een groote schare be langstellenden in het J. P. J.-wei-k welkom te kunnen heetcn. Spr. riep bij voorbaat de clementie in voor bet op te voeren blijspel dat na het turnen der kinderen zou volgen! Het clubje was oorspronkelijk wat klein ge weest voor dit stuk en later werd het wel uitgebreid, doordat meerdere kleinen lid wer den van de groep, maar een en ander was het instudeeren niet Jen goede gekomen. Spr. stelde vervolgens den nieuwen leider van de J. P. J„ den heer H. Blok van Oudesluis, voor, waarna het turnen een aanvang nam. De vrije-, brug-, paard- en rekoefeningen, die de jongens en meisjes uitvoerden, lieten zien, dat de heer Blok goed let op een juiste houding bij het turnen en niet te veel eischt van de jonge krachten. Met een aardigen groepstand, waarin alle kinderen hun aan deel hadden, werd het gymnastisch gedeelte van den middag afgesloten. Na de pauze volgde dan het blijspelletje: ,De wereldreis van Hobby en Bobby", waar van de vier bedrijven telkens even door den heer J. Blaauboer werden ingeleid. Een leuk stukje was het, dat niet alleen de kleine spelers en speelsters, aangevuld met enkele grooteren, er toe bracht het met animo op te voeren, maar ook de zaal mee deed leven met de avonturen die Hobby en Bobby op hun reis beleefden. Het inroepen van de cle mentie van het publiek bleek dus vrijwel overbodig, of het moest zijn voor het iets te lange laatste bedrijf, dat wat trekkend ging. De heer Stins sloot den goed geslaagden middag met een opwekking tot de ouders om hun kinderen lid te laten worden van de J. P. J.-groep. BREEZAND. ONDERLING VEEFONDS. Het onderlinge Veefonds, vergaderde Za terdagavond bij den heer Jb. Borst. De voorz., de heer A. Schilderman, kon tot z'n spijt maar weinig leden welkom heeten (Misschien ook een gevolg van het samen vallen dezer vergadering met die van de Boerenleenbank?) De notulen werden onveranderd vastge steld, waarna de heer P. Schilderman na mens de commissie voor het nazien der boe ken rapporteerde, dat alles in orde was be vonden. De heer Aij gaf het volgende overzicht van den stand van zaken: de ontv. bedroegen f 1472.11, de uitg. f 1524.95. Er is dus een nadeeb'g saldo van f 52.84. Voorz. stelde daarom voor, in de eerstkomende drie maan den U/2 pet. premie te heffen en in de daar op volgende drie nog eens 1 pet. Er werd tenslotte besloten, die laatste 1 pet. slechts dan te heffen, als het bezit in de kas min der dan f 200 bedi-aagt. Voorz. sloot hierna met den wensch, dat het fonds een hetero toekomst tegemoet mag gaan. KOEGRAS JULIANALORP NAAR DEN N.J.V.-BONDSDAG. Het bezoek, dat de Jongemannenvereeni- Ring „Colg Mij" aan Leeuwarden heeft Re- bracht, waar de Bondsdag van het N.J.V. werd gehouden, is uitstekend geslaagd. Ver schillende sprekers voerden er het woord, o.m. minister-president Colijn en minister Slotemaker de Bruine en voorts een Indiër de heer Niles van Ceylon. Zoo kregen de aan wezigen volop gelegenheid hun blik t° verruimen. Na afloop van den Bondsdag werd de stad nog bezichtigd, waarna men alleszins voldaan, de terugreis aanvaaardde. TEXEL, 22 Mei. 2e GROOTE LAMMERENMARKT. De aanvoer bedraagt 6200 lammeren. Han del is nog stug. Er zijn thans nog slecm enkele beste partijen verkocht voor f en f 6.50. AVaarschijnlijk zal de prijs lager zijn dan vorige; week. VcraiocdcUP middenprijs f 6. ALKMAAR, 19 Mei. Kaasbeurs. KL Edamimcr 40 plus. aa. bod 4820 stuks, verkoch 4300 stuks, Pr)P 1617.50, Ed. Kruid, aanbod 400 stuks, v« kocht 300 stuks, prijs 17—17.50. Totaal aan bod 5220 stuks, verkocht 4600 stuks. Aa wezig 1 fabriek. ALKMAAR, 22 Mei. „„n 102 Vette koeien 145310; 12 graskalverrn 3045; 190 nuchtere kalveren 6—15; 31 te schapen 17—23; 376 vette varkens 0.48. ALKMAAR, 22 Mei XT ,-.r. N.V. Eierveiling voor Hollands N,°oi kwartier. Aanvoer 300.000 kipeicren f f 3.90 BROEK OP LANGENDIJK, 22 Mei. Rabarber 3.86—4.20, bloemkool 28.30—~8,(W spinazie 4—4.10.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8