Voor iets goeds Teveel ijver Van varen en genieten Hartjes Naar de Fjorden voor 35 gulden Gaat U mee? Jeugd en natuur M YPilLI' Dinsdag 23 Mei 1939 ^weede Blad ^oAójxieuuxi Onthulling borstbeeld Dorus Rijkers Wat een glazenwasser alzoo meemaakt De eerste Anjovis is er weer! Nog eens Een gezonde vacantie Ms. Buffelin dienst van de Nederlandsche jeugd Eerbied en belangstelling voor het landschap De meteoorsteen ook in onze stad gezien PARFUM ER IËN Engeland buigt van'mijnh a_r D1. tefeOu/mi oM naar KLEED! NQ MAGAZIJNEN DEN HELDER Prijzen voor elke beurs Begin Juni a.s. Zooals wij bekend mogen achten, is door het Dorus Rijkers Fonds aan het Gemeentebestuur van Den Helder ten geschenke aangeboden het borstbeeld van Dorus Rijkers, uitgevoerd in brons, ge modelleerd door de beeldhouwster mej. I. A. L. v. Beeck Calkoen in Utrecht en waarvan men hierbij de afbeelding aan treft. Men zal eveneens weten, dat dit geschenk door het Gemeentebestuur dankbaar aanvaard is, en dat hiervoor een voetstuk zal worden aangebracht in het plantsoentje tegen het binnenbeloop van de Heldersche zeewering bij het Hel den der Zeeplein. Begin Juni zal dit voetstuk gereed z(jn. De onthulling hoopt men te doen plaatsvinden door het Hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds, begin Juni en deze te doen samenvallen met de jaar- ljjksche algemeene ledenvergadering in Juni. Dezer dagen was de welbekende Helder sche glazenwasscher Anchelon bezig ramen te lappen in de Oostslootstraat: hij ver richtte deze nijvere bezigheid, om het precies te zeggen, op de pui van perceel No. 23. Wie schetst de schrik des heeren Anchelon, toen hg op een gegeven moment een hevig gekraak, het geluid van versplinterd hout en van vallend gesteente vernam. Het bleek, dat de geheele puilijst van percel No. 27, dus slechts twee huizen verder, naar beneden was gekomen. Dit alles krijgt een sensationeele wending, als men thans nog weet, dat juist voor dit huis een dame en een 4-jarig meisje liepen. De dame ontsprong den dans geheel, het kind be kwam slechts een klein schrammetje. Burgerlijke Stand van Den Helder van 22 Mei 1939. BEVALLEN: F. N. J. Jeekel—Singels, z.; A. W. A. KoekebakkerKlever, z.; M. J. Ramlerde Langen, d. OVERLEDEN: Wed. D. Nannings, geb. C. H. Grooff, 86 jaar. Het ziet er werkelijk, naar uit, dat nu het Voorjaar met volle kracht zal doorzetten. De winter is weer voorgoed achter den rug en de Maartsche buien zijn uitgestormd. Het was dan ook te verwachten, dat de haring en de ansjovis uit het diepe oceaan water de „broedplaatsen", de Wadden weer zouden opzoeken om kuit te schieten. Met dit mooie weer kon eiken dag uitgezien worden naar de eerste vangsten. Gisteren werden de eerste scholen aange troffen. Zoowel op Wleringen, als aan den ge meentelijken vischafslag hier ter stede, werden de eerste manden met vette glanzende ansjovis aangevoerd. De vangst was nog niet buitengewoon groot, maar blijft het weer onveranderddan is tn den loop van deze week een verdere aanvoer te verwachten. Deze eerste aanvoer van ansjovis tn Den Helder bedroeg ongeveer 1200 kilo, en maakte een besomming van f 0.S2 per kg. (Wieringen boekte een prijs van f 0.1,0 per kilogram). Door visschers uit den Ouden Helder werd een 15 a 16 tal haring gevangen. Mooie vette Mei-haringen.' De prijzen waren daarmee tn overeenstemming9.per tal. Jagend achter de haring-scholen raakt een enkele keer een zalm verdwaald in onze uur en het is voor den visscherman, die hem weet te vangen een onverwacht buitenkansje. Gisteren werd door visscherman Gieling een zalm van ongeveer 15 pond aangebracht, ie een prijs maakte van f 30. De tijd van haring, ansjovis en zalm w weer aangebroken. T gftien Heldersche jongemannen, maximum 35 jaar oud, stellen w\j in de gelegenheid een reis naar het Fjorden- land te maken aan boord van de „Ta- rakan", die zij hun leven lang niet zul len vergeten. Vijftien Heldersche jongemannen be loven wg een achttal dagen, dat hen het geheele leven bij zal blgven, als een der interessantste episoden uit hun reis-tijd. Naar Noorwegen... fjorden... sche ren... tegen den hemel optorende rot sen... een onvergetelijk bergmassief... donderende watervallen... ruischende bergbeken... het onwerkelgk-klare wa ter tusschen de berg-reuzen. Noorwegen: het land van Peer Gynt, met de bewogen luchten boven beklem mende gletschervelden, met de stille romantiek van de groene laagvlakten tusschen de giganteske rotsen. Voor een bedrag van 35 gulden kunt ge dit alles beleven. Ge kunt U acht dagen onttrekken aan de zorgen en plichten van Uw alledagleven door deze reis mee te maken. Voor dit bagatel be- zorgt ge U-zelf een vacantie, waarover ge nog jaren en jaren spreken zult. Neemt een besluit en ga met de „Ta- rakan" mee. En geef U op voor a.s. Zaterdag! Een goede raad. In de rubriek „De Week in Feiten en Fantasieën" van j.1. Zaterdag kwam een ont boezeming voor, betreffende de last, die men Manus Nak, den conciërge van de H.F.C. „Helder", had aangedaan in zijn domein op het voetbalterrein. Wij schreven dat men een aanval gedaan had op de toko van ge noemden functionnaris, en daaruit diverse artikelen ontvreemd. Gisteren vervoegde zich een der luchtbe schermers, die deel uitgemaakt had van de ploeg, welke de wacht hield in het „Helder"- huisje, aan ons Bureau, teneinde te prote steeren tegen datgene, wat in genoemde ru briek vermeld stond. Hij gaf toe dat men weliswaar enkele ingrediënten verorberd had en een enkel kopje gebroken, doch dat dit alles betaald was. Van ontoelaatbare hande lingen was echter, volgens onzen zegsman, geen sprake. Wij hebben ons licht nog eens opgestoken, o.a. bij Nak zelf en vernamen, dat hier wel iswaar niet van diefstal gesproken kon wor den, doch dat hij de wijze, waarop men van de gastvrijheid gebruik gemaakt had, toch niet bijster kon waardeeren. Hij vond enkele gebroken koppen, er was van het theelicht gebruik gemaakt, en van de suiker, terwijl voorts een aantal koeken een weg gevonden had in de magen van enkele luchtbescher- mes. Voorts zou men het plan gehad hebben een kastje te openen, waarop zich de sleutel bevond, doch op aandrang van een aanwezig „Helder"-man had men zich hiervan terug gehouden. Nak is naar de politie geweest, teneinde aldaar te informeeren, wie de eigen lijk leider was van deze post. Tegelijkertijd ongeveer had een der afgevaardigden der post zich reeds naar de huize Nak begeven, teneinde aldaar de, overigens geringe, kos ten te vergoeden. Hetgeen toen geschiedde. Ziehier, de juiste toedracht der zaak, waabij niet onvermeld mag blijven, dat men de zaken in tamelijke wanorde heeft achter gelaten. Overigens blijkt, dat er ook elders lucht beschermers geweest zijn, die de wetten der gastvrijheid niet ten volle in acht genomen hebben. Zoo varen wij gisteren in het garagebe- Het eind v -t Juli komen uit alle deelen van ons land een groot aantal jongens, gebogen over hun fietssturen, den dijk, die Wieringen met de N.H. kust verbindt, over- peddelen. Allen met hetzelfde doel: Den Oever. Daar wacht hun een vacantie, zoo als iedere Hollandsche jongen die zich droomt, een vacantie van varen en genie ten. Twaalf dagen zullen ze, practisch ge sproken, geen vasten grond onder de voe ten hebben. Twaalf dagen zullen ze slapen in hun kooien, tusschen scheepsdekken, zullen ze verkeeren op de banken van do sloepen, zullen ze inplaats van het turen op dorre studieboeken of gele folianten, met gretgie oogen kgken naar het bolïe zeil, waar de wind inblaast, naar het blauw van den hemel en het groen van het Zui- der- of Noordzeewater. Het N.J.V. Zeekamp, dat de eerste jaren Texel als basiskamp had, althans de haven van Oudeschild. is het vorig jaar bij den Oever „neergelegd" en zal ook dit jaar op dezelfde Het kranige elftal van vliegkamp „de Kooy", dat er Zaterdagmiddag in slaagde door een 00 gelijk spel tegen één van haar ernstigste concurrenten, dc Marinehaven, het kampioenschap der Zaterdagmiddagcompetitie te behalen. De beide andere concurrenten Schorpioen" en ,JUarinekazerne" zullen nu in een beslissingswedstrijd moeten uitmaken, wie no. 2 of no. 3 wordt. drijf in de Kapperstraat, waar, zooals men weet, eveneens een der posten van dezen dienst is. Hoewel ook hier niet direct sprake is ge weest van het achterlaten der garage in vol komen verontreinigden toestand, was de eige naar toch niet bijster ingenomen met de wijze waarop zijn gasten zich geweerd hadden. Een kist met zand had men bijvoorbeeld eenvoudig op den grond leeggestort, waarvan een deel in de... kolenbergplaats. Het bewijs hiervan mochten wij eigenoogig aanschouwen. Voorts was het een kleine moeite geweest de papieren en de pakmid- delen van de gasmaskers weg te ruimen. Ook dit was niet gschied. Wij geven toe: het zijn slechts kleinig heden. Maar juist omdat het kleinigheden zijn dringen wij er op aan, dat men deze in de toekomst voorkomt. Omdat dit toch wel de eerste eischen zijn der wellevendheid en gastvrijheid. Opvoedend werk der N. J, N. Jong geleerd, oud gedaan! Dit oude spreekwoord zou het motto kunnen zijn, voor het werk, dat door de N.J.N. ver richt wordt, want immers de N.J.N. beoogt in de jeugd de liefde en vooral de eerbied voor de natuur op te wekken, die later een bron kan worden van genot en diepergaande studie. Dit werk is van groote opvoedkundige waarde. Waar er nog steeds menschen zijn, die hun dag gezellig buiten doorbrengen en daarbij alleen aan zichzelf denken, zonder het land schap en het natuurschoon te ontzien, planten en bloemen afrukken, en wekenlang door pa pier en vuil hun aanwezigheid kenbaar maken, tot ergernis van ieder die een ongerept land schap verkiest boven een vuilnisbelt, daar is nog steeds plaats voor werk, als door de N.J.N. wordt verricht. Bovendien wil deze vereeniging haar leden door zelf zien en zelf ontdekken in leiden in de geheimen, die de natuur voor een leek angstvallig verborgen houdt. In een stad als Den Helder kan het niet anders of op een propaganda-avond als gister belegd was in Café „Centraal" stonden de dui nen in het middelpunt van de belangstelling. Johan Schendelaar gaf in een causerie in groo te lijnen een kijk op het wordingsproces der duinen, uit zandbank en strand en zeeduin het met boschbegroeid binnenduin. De aandacht valt dan op de diverse plantensoorten, die ty peerend zijn voor elk soort duin en die mede werken aan de vorming. Ook de invloed van den mensch wordt besproken: door zijn bescher ming van het konijn, als wild, werkt bij ont- bössching, ondergraving, en daardoor verstui ving in de hand, verder vormt het waterleiding bedrijf, door de sterke ontwatering een zeer on- gunstigen factor, die de vorming van een fraai, frisch landschap belemmert. In de duinen tref fen we bosschen, meren, moerassen, zandver stuivingen, kortom allerlei typische vormen aan. Een belangrijk aantal vogels en dieren vindt in deze omgeving een levensmilieu. De aanplant van dennenbosschen, ongeschikt in het duinlandschap door de doode, kale bodem, die erdoor ontstaat, wordt gelukkig door Staats- boschbeheer beperkt en de aanplant van loof- wouden bevorderd. Ook de waterleidingbedrij ven beteren zich en zijn tot diepwaterwinning overgegaan, zoodat er in den tegenwoordigen tijd verandering ten goede merkbaar is. Aan de hand van interessante lichtbeelden brengt Aart Brouwer de aanwezigen in nauwer contact met het kampleven. Als uitgangspunt heeft hg ge kozen het kamp in Mook, aan den schilderach- tigen Maasoever, die sterk en hoog is, opge stuwd door het landijs der ijstijden. In deze buurt ligt de uiterste grens van het landijs, zoo dat hier een hoogen wal wordt gevormd. Ook dit gebied heeft een specifieke flora en fauna. Oude bochten en armen van de Maas, vormen meren, moerassen met eigenaardige vegetatie. De hoogére gedeelten zijn gedeeltelijk beboscht. Na deze vertellingen bij de lichtbeelden worden een aantal films gedraaid, over het „vaarkamp" in Zeeland en het kamp bij Winterswijk, waar volop van zon, en bosch en water genoten kan worden en studiemateriaal in overvloed aan wezig is. Het werk van deze jeugdvereeniging is de ■aandacht van alle jongens, en meisjes, die iets voor het buitenleven voelen, die getroffen door het mooie in de natuur, iets meer ervan willen weten, ten volle waard. Steunt daarom allen dit opvoedende en verrijkende werk. We vestigen nog even de aandacht op het in teressante tijdschriftje van genoemde vereeni ging: Amoeba, waarin mooie foto's en leerzame artikelen voorkomen. Een abonné schrijft ons: Naar aanleiding van uw stukje over den vuurbol, merk ik op, dat deze ook door mij is gezien. Zittende voor mijn raam op den Parallelweg zag ik boven de duinen in Weste lijke richting plotseling een zeer helderen groenblauwen bal vuur door de lucht schieten. Na een paar (2 of 3) sec. sprong hij ineens uit elkander en liet een korten staart achter. Na nog 1 sec. waren bol en staart verdwenen, 't Was 9.18 uur. Van uitschietende vlammen e.d. heb ik niets gezien. plaats ligging krijgen. H. Ms. Buffel, daartoe welwillend door de marine als logementschip afgestaan, zal de meer dan honderd jongens als huisvesting dienen. Onnoodig te zeggen, dat ze op het ruime schip, ook bij slecht weer voldoende gelegenheid hebben zich te verma ken. Maar als er wind is, als de regen niet van den hemel giet, dan springen ze 's morgens in de vroegte in de sloepen en blgven den dag op zee. aDn worden de meest elementaire begrippen van varen bijgebracht, zoodat wanneer ze na veer tien dagen tot pikbroeken worden gesla gen, ze kennis hebben van tuigage, ze weten wat sturen is, waarvoor de beton ning dient, ze het compas kunnen lezen en van het getij kennis hebben. In een persconferentie, Zaterdag in Den Haag gehouden, heeft de heer Blusee van Oud Alblas een en ander verteld over het Zeekamp van het Nationaal Jongeren Verbond, dat dit jaar van 31 Juli tot 12 Augustus gehouden wordt. De bedoeling van dit zeekamp is de lust tot het varen aan te moedigen en de eer bied voor onze weermacht, in het bijzonder voor onze vloot, te doen toenemen. De marine staat het kamp daar ook in alle opzichten ter zijde. In de allereerste plaats door het af staan van H. Ms. Buffel voor de jongens, be nevens van een 12-tal sloepen, waarin de jongelui hun practische kennis opdoen. Iedere sloep wordt gecommandeerd door een z.g. schipper, een persoon, die varen kan en die bijgestaan wordt door een bootsman. Beiden hebben hun opleiding in het kamp genoten en worden dus'gerecruteerd uit de meest han dige jongelui. Men behoeft, om aan dit zeekamp deel te nemen, geen lid van het N. J. V. te zijn, maar wel is noodzakelijk, om door een lid te worden geïntroduceerd. De jongelui (leeftijd van vijf tien tot vijfendertig jaar) dragen een zelfde kleeding aan boord. Dat is om de homogeniteit te bevorderen. Er zijn tal van jongens bij, die nog nooit op het water zaten en die zich met fanatisme op hun nieuwe taak werpen en in derdaad in die veertien dagen heel wat erva ring opdoen. De jongens bewegen zich in sloepsverband, dat alleen 's avonds verbroken wordt, als de uren aan amusement worden be steed. Dan worden spelen gedaan of door de leiders populaire lezingen gehouden. De dag ">egint 's morgens om 7 uur. Van 7.30 u. tot 8 u. is er gymnastiek aan dek, daarna ontbgt. Om 9 uur vlaggenparade en na aflaop daarvan begint de vaartocht van den dag. Voor zooveel mogelijk wordt een bepaalde tocht gemaakt, waarmee de ge heele dag gemoeid is .Een uitstapje naar Mcdemblik, een bezoek aan de Mok, niet te vergeten het bezoek aan de oorlogsha ven, Nieuwediep, met daaraan verbondeu en excursie naar de onderzeedienstkazer- ne of andere maritieme inrichting. Het hoofdmoment van het kamp is het leg gen van een krans aan den voet van het monument „Voor hen die vielen". De kosten van deze twaalf zeedagen bedra gen slechts 22.50 (indien twee of meer per sonen uit een gezin inschrijven, wordt voor de tweede en volgenden 17.50 betaald). Wie meerdere inlichtingen wil, wende zich tot den heer A. Th. C. Schiebergen, Burge meestersplein 1, Arnhem. Speciaal le klas merkartikelen (toch niet duurder). Maison Gerrits, Spoorstr. 104. Tel. 457. Engeland heeft de laatste jaren al heel wat water in den wijn gedaan. Telkens heeft het, rekening houdend met de wer kelijkheid, concessies moeten doen aan eigen principes en terwille van den vrede in een richting moeten gaan, die het min of meer opgedrongen werd door de feiten. De voorzichtigheid, waarmee het met Rus land onderhandelingen heeft aangeknoopt over een wederzijdsch verbond tegen elke agressie van de totalitaire staten, zal het nu ook moe ten laten varen, willen die pogingen geen schipbreuk lijden. De voorzichtigheid van En geland was te begrijpen, hebben we de vorige week nog geschreven. De Engelsche menta liteit is zoo geheel anders dan die van Rus land. Voor Engeland blijft Rusland altijd een gevaar. Als de Sowjet Unie zijn kans schoon ziet, de wereldrevolutie te ontketenen, zal het die kans niet laten voorbijgaan en zoo kon het voor Engeland wel eens beteekenen, dat het van den regen in den drup kwam. Bovendien is de anti-godsdienstige gezindheid van Rusland, in het bizonder van zijn leiders, voor het reli gieuze Engelsche volk een reden om met voor zichtigheid met dit volk om te gaan. Maar... de feiten dwingen. Vooral het incident dat door Duitschland Zondag weer te Danzig geschapen is, zal tot meer deren spoed aanmanen en de laatste be richten luiden dan ook, dat Engeland zijn verzet tegen een drievoudig verbond (En- geland-Frankrijk-Rusland)- zal opgeven. Het gaat er immers om, dat de macht, die zich stelt tegenover de 150 millioen zielen van de as Rome-Berlijn, groot genoeg is om alle experimenten bij voorbaat den kop in te drukken. Als Rusland zich stelt aan de zijde van de anti-agressie mogendheden, bedraagt het aantal zielen aan dien kant zeker 300 mil lioen of meer. Bovendien zouden Duitschland en Italië bij een conflict dan een strijd moeten voeren op twee fronten en dat is een omstan digheid, die hun tot groote voorzichtigheid zal manen. Het is dus wenschelijk, dat Engeland en Rusland spoedig tot vereenstemming komen en naar alle waarschijnlijkheid zal dat deze week reeds het geval zijn. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph sprak van een plan in drie deelen. Ten eerste zouden Engeland, Frankrijk en Rusland een verdrag van wederzijdschen bij stand afsluiten, dat in werking zou treden bij een aanval op het grondgebied van een der drie onderteekenaars; ten tweede zouden zij overeenkomen gezamenlijk weerstand te bie den tegen een aanval op het grondgebied van Duitschland's buurstaten (dus ook tegen een aanval op ons land)ten derde zouden ze zich verplichten overleg te plegen over de maat regelen, die genomen zouden moeten worden ingeval van een aanval op landen, die niet onmiddellijk aan Duitschland grenzen, maar wier onschendbaarheid wordt beschouwd al3 een direct belang van een der drie ondertee kenaars. Bi] apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 30 ct. Geslaagd voor het diploma Machineschrijven: de dames Th. M. de Boer, K. Coltof, A. P. van de Giesen, E. E. Kalis, E. A. J. Zwierstra en de heeren B. Beeker, K. Biersteker, J. C. Boelig, J. Boxmeer en H. P. Kuiper. Aan de Universiteit te Amsterdam slaag de yoor het doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak pharmacie, onze vroegere stadgenoote, Mej. E. J. Wiegel. BEVORDERING RIJKSWERF. Met ingang van 16 Mei 1939 zijn bevorderd tot bureelbeambte 2e klasse, de heeren M. H. Hoogerwerf, J. H. Jacobs, J. Ouwerling en A. Meyl.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 4