Agenda uit Urk HKC kampioen Boekbespreking Het „Stedelijk" naar concours Interessante wedstrijd op het W atervogelsterrein Uit het politie-rapport WjmdelijiQAt Brandbluschoefening Teraardebestel'ing van den heer A. Witvliet Uitbreiding diensten T.E.S O. met Pinksteren Alg. Texelsche Oranje- vereeniging Cocksdorp Hallo Bill, is je meisje over? Ja, maar we gaan naar Centraal Daar zit je gezellig Voor den politierechter te Alkmaar De ramp op Timor ITlaAineMücPiien Oorlogsschepen op reis Marincvlicgtuig maakt noodlanding Vlootverruiming van de H.AX. Goudmijntjes! Tijdschriften -I Ons Stedelijk orkest heeft besloten van dit jaar weer eens deel te nemen aan een muziek- wedstrijd. Het voornemen daartoe bestond reeds eenigen tijd, maar eerst in begin April is 't besluit definitief genomen. Voor het eerst zal men aan een concours deelnemen buiten onze provincie, want het oog is ge\ allen op Rotterdam. De „Rotterdamsche Harmonie- kapel" bestaat dit jaar 30 jaar en heeft naar aanleiding daarvan een concours uitgeschre ven, wat de beide Pinksterdagen gehouden zal worden. De 2e dag is het S. M. C. van de partij, wat in de Eere-Afdeeling voor den dag zal komen met Beethoven's Egmont-ouverture en de London-suite van Eric Coates. Twee stukken, die in stijl hemelsbreed verschillen, doch qua techniek en voordracht hooge eischen stellen. Me' de Ouverture heeft 't Corps reeds lauweren behaald te Halfweg in 1934; de suite beleefde zijn eerste uitvoering op het laatst ge houden Winterconcert. Het feit dat den Dirigent, na lang sukkelen, weer over een prima ensemble beschikt, ter wijl „hout" en „koper" mooi in evenwicht zyn een voornaam ding heeft den doorslag gegeven, om zich ook weer eens naar buiten te doen hooren. Het curieuse feit doet zich voor, dat de jury wordt gevormd door 3 oud-stadge- nooten, n.1. de heeren A. L. Hazebroek en Jac. ter Hall, gewezen kapelmeesters der Marine kapel, de laatste tevens dirigent van het jubi- leerende corps en van 19191929 ook van het Heldersche corps; verder den heer W. F. Sprink oud-lid der „Staf", die in de mobilisatiejaren ook nog de leiding van het „Stedelijk Muziek corps" heeft gehad. (Hij maakte als zoodanig het 25-jarig bestaan mede). Met het „Stedelijk" dingt nog een corps mede in de Eere-Afdeeling, n.1. de „Hille- gomsche Harmoniekapel", o. 1. v. den heer Marinus Adam, dirigent der Haarlemsche Orkestvereeniging. Toevalligerwijze speelt dit corps eveneens de Egmont-ouvevture (ook in dezelfde bewerking), gevolgd door een dans suite van Delibes: „Le Roi 's amuse Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat de laatste weken op de repetities de punt jes nog eens flink op de i gezet zijn, wat voor een wedstrijd want dat is het toch na tuurlijk noodzakelijk is. We vertrouwen er dan ook op, dat Pala en zijn mannen de stad hunner inwoning met eere zullen vertegen woordigen. Het gezelschap vertrekt Maandagmorgen met den trein van 9.53 uur. Men reist tot het Feyenoord-station en vandaar wordt onder 't spelen van marschmuziek naar het concours terrein gemarcheerd. Aan dit concours is géén Marschwedstrijd verbonden. Woensdagavond 7 uur wordt er op het Wa tervogels-terrein een interessante voetbalwed strijd gespeeld tusschen Watervogels 1 en een elftal bestaande uit meerderen en soldaten van Fort Erfprins. De opstelling van dit elftal, waarin o.a. zal uitkomen Piet de Boer van KFC, luidt als volgt: Pronk Bijl Admiraal Rijnders Schilling v. Dungcn Niesten Schram De Boer Edam Schoon Niemand verzuime dezen wedstrijd te gaan zien. Gevonden en Verloren voorwerpen Gisteren namen wij 't lijstje gevonden en ver loren voorwerpen op. Daarbij heeft het welbe kende duive -je een woordje meegesproken. Dit heeft het namelijk op zijn geweten, dat boven de verloren zaken „Gevonden" en boven de gevonden „Verloren" kwam te staan. Men neme hier alsnog notie van. NOG MAAR STEEDS: DE ARBEIDSWET. Gisteren werd wederom een stadgenoot bekeurd terzake overtreding der Arbeidswet. RIJWIEL VERMIST. Een wielrijder plaatste zijn fiets gisteren onbeheerd aan den Kanaalweg. Toen hij later z'n karretje wilde terughalen bleek, dat het verdwenen was. Een onderzoek wordt inge steld. RUMOR IN DE .MOLENSTRAAT. Gisteren had een bewoner van de Molen straat de aardigheid voor het raam van zijn woning een biljet neer te handen, waarop minder vleiende bewoordingen geschreven waren ten aanzien van den vorigen bewoner van dat perceel. Door de politie werd gezorgd dat deze steen des aanstoots verdween. AANRIJDING IN DE SLUISDIJKSTRAAT. Gisteren weid een fietsennde dame "door een heer-op-de-fiets in de Sluisdykstraat aangereden. Het rywiel van de dame kreeg enkele beschadigingen. Ome plaatselijke wandelsportvereeniging „De Duinkanters" namen Zondag 21 Mei j.1. deel aan de door de W.S.V. „De Kieviet" te Bussum uit geschreven Lustrum Comenius Marsch. Zij namen deel met 2 groote groepen, over een afstand van 30 en 20 km. Het parcours was heel mooi; er werd met 1400 deelnemers gewandeld door het prachtige Gooiland. Na de rust werd geloopen langs het graf van Comenius, waar een krans was gelegd. Na afloop werd aan iederen deelnemer een zeer mooie herinnering uitgereikt, benevens 2 fraaie groepsprijzen. Voor extra-prijzen was niet ingeschreven. NIET WISPELTURIG Hij: Ik zou wel eens willen weten wat er zou gebeuren, als jij en ik het eens waren. Zij: Dan zouden we fijn gaan borrelen in „De Toelast". (O CENT Op het schoolplein in het Park te Den Burg, werd gistermiddag een oefening ge houden met het blusschen van brandbom men. Allerduidelijkst werd hierdoor gede monstreerd hoe verschrikkelijk de uitwerking van deze oorlogswerktuigen kan zijn, die men niet met water kan blusschen. Met z.g. Theofakkels en poederapparaten verkreeg met goede resultaten, ook met zand ging het blusschen behoorlijk snel. De noodige veilig heidsmaatregelen werden voor deze oefening genomen. De motorspuit was ter plaatse. Opnieuw heeft de N.V. Texelsche Graan- en Kunstmesthandel v.h. Fa. C. R. Keyser en Co.,- een gevoelig verlies geleden, Vrijdag avond is de heer Arend Witvliet, bedrijfs- chef der N.V. in den ouderdom van 63 jaren plotseling overleden. Maandagmiddag had de teraardebestelling plaats, precies een week na die van den heer R. P. Keyser, zijn patroon, voor wien de overledene niet alleen dienaar, maar ook een toegewijd vriend was, en wien hij gedurende diens lange lijden in alles be hulpzaam was. Aan de groeve werd het woord gevoerd ge voerd door den weleerw. heer Ds. F. Visser van Den Burg en den heer A. v. d. Meulen, die met groote waardeering in herinnering bracht, dat de overledene gedurende ruim 37 jaren, de firma C. R. Keyser heeft gediend en een voorbeeld is geweest van nauwgezette plichtsbetrachting. Zeer onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Met het oog op de te verwachten drukte met de a.s. Pinksterdagen, zal de dienst van Tex. Eig. Stoomboot Onderneming belangrijk worden uitgebreid. Op den 2den Pinksterdag zal een extra dienst vanuit Den Helder ver vuld worden des morgen te 11 uur. Op den 2en Pinksterdag zullen vanaf Texel 5 en van af Den Helder 6 diensten worden vervuld. Men zie de advertentie in het nummer van heden. De vergadering van de Oranjevereeniging, die gisteravond in „de Oranjeboom" werd ge houden, viel een slecht bezoek ten deel. De bij eenkomst werd geleid door den vicé-voorzitter, den heer Goedhart, die bij opening mededeelde, dat de vereeniging op een goed jaar kon terug zien. Daarna volgde lezing van de notulen door den secr.-penningm., den heer Kievits, de notu leering werd onveranderd vastgesteld. Hierna volgde lezing van het jaarverslag door den heer Goedhart, waarin een keurig overzicht werd ge geven van de feestelijkheden, die het vorig jaar hebben plaats gehad bij het Regeerings-jubi- leum van H. M. de Koningin. Hierin werd in het bizonder dank gebracht aan de Comm. van Bijstand bij de regeling der feesten, aan Tex. Fanfarecorps dat zich tijdens het feest zeer verdienstelijk heeft gemaakt en ook aan de politie die in alle opzichten heeft medegewerkt. Ten slotte werd nog even het tragisch gebeu ren in herinnering gebracht, waarbij de heer Bruijn het leven verloor, die een der beste mede werkers der vereeniging was. Verder werd in het jaarverslag gewezen op de groote verdien sten van den heer Prins als voorzitter van de Oranjevereeniging. De heer Prins heeft deze functie moeten neerleggen wegens vertrek naar den Helder. Het bestuur stelde voor den afge- tredene als eere-lid te benoemen, hetgeen zon der verdere bespreking werd goedgekeurd. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer Fehrmann. De rekening van den penningmeester was nagezien door de heeren K. Stoepker en W. v Heerwaarden en accoord bevonden. De ont vangsten hadden bedragen in totaal 694,86, uitgaven 690.77, er was een batig saldo van 3.98. De Voorzitter deelde mede, dat het in het voornemen ligt om ook dit jaar de feeste lijkheden, die half Augustus worden verwacht; luisterrijk te vieren. Het voornemen bestaat evenwel daarvoor geen lijsten bij de burgerij te laten circuleeren, men zal trachten het leden tal dat iets is teruggeloopen, flink op te voe ren; daartoe zullen de bestuursleden zelf bij de ingezetenen rondgaan om de contributie te innen en daaraan verbinden een poging om nieuwe leden te werven. Bij de rondvraag werd gewezen op de hooge kosten, die een feest met zich brengt, waar door uit de contributiegelden alleen geen volks feest kan worden bekostigd. Medegedeeld werd dat men op andere wijze zal trachten de kas te versterken b.v. door het geven van een Oranje- vereenigingmiddag op het Sporterrein zooals in 1937 of iets dergelijks. De heer Fehrmann gaf in overweging om pogingen in het werk te stellen een eventueel volksfeest in Augustus te houden in samenwerking met V.V.V. Den Burg. Dit voorstel zal nader in de bestuursvergade ring worden overwogen. Hierna volgde sluiting DE METEOORSTEEN. Onze corr. te De Cocksdorp meldde ons gisteren: Zondagavond omstreeks half 9 zag men een groote roode vuurbol zich aan den hemel voortbewegen, deze kwam uit Z.O. richting aanzetten en bewoog zich met matige snel heid naar het Westen. Op een gegeven oogenblik spatte de vuurbol uiteen, een paarse vuurstreep nalatend. Urk, 22 Mei. Door 74 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 6885 pond kuilpaling, van 18 tot 227 pond per vaartuig, prijs 2125 ct.: 326 pond lijn- of beugaal, 25 tot 29 ct.; 185 pond fuikaal, 291230ct.; 50 pond bot, 10 ct.; 120 pond schar, 8—9 ct., alles per pond en 5 kg tar bot, prijs 100 ct. per kg. Hoewel het voor de aal- en palingvisscherij op het IJsselmeer zeer koud blijft, zoo was het met deze visschery van Donderdagavond tot Zaterdagmorgen beter dan voorheen. Nu de vangsten daarom nog niet zoo groot wa ren als in de laatste twee jaren, is nu de prijs aanmerkelijk hooger. Omtrent dezen tijd van het vorige jaar was de gemiddelde prijs van de kuilpaling van de motorlooze zeilvaartuigen en van de kleine motorvaar tuigen 14 tot 15 ct. De vorige week was de gemiddelde prijs 20 tot 23 ct. De weekbesom- mingen van de motorlooze zeilvaartuigen t a- rieerden van 24 tot 41 gulden per zeilvaar- tuig. De nestvisscherij is bij deze vaartuigen gering. Ten hoogste tot 15 manden nest. De kleine motorvaartuigen hadden dagvangsten tot 60 pond; per nacht werd tot 90 pond kuil paling boven water gebracht. De verdiensten waren 55 tot 90 gulden per motorvaartuig. In de gelijkluidende week van het vorige jaar werd bijna 15.000 pond kuilpaling aan den afslag alhier aangevoerd. De vangsten van de lijn- of beugaalvisschers waren de vorige week ook maar tot matig. In de meeste ge vallen kan er zeer weinig met geschikt aas worden gevischt. De kleine kustlijnaalvisschers hadden weekresultaten van 14 tot 25 gul den per kustlijnaalvisscher. De groote stoom- lijnaalvisschers maakten een gemiddelde prijs van 29 ct. per pond. De weekbesommingen waren 45 tot 75 gulden per 'stoomvaartuig. De fuikaalvisscherij was aanmerkelijk beter als voorheen het geval was. Per etmaal waren deze vangsten tot 200 pond. De ge middelde prijs was 27 ct. per pond. Voor de fuikaalvisscherij waren de weekbesommingen van 125 tot 175 gulden per vaartuig. Onze groote Noordzeevloot heeft de vorige week maar matige weekbesommingen kun nen boeken. De vangsten waren aanmerkelijk beter dan voorheen; de prijzen daarentegen zeer laag. De kustvaartuigen voor IJmuiden en Scheveningen hadden dan ook weekresul taten van 6085 gulden per kustvaartuig. De garnalenvisschers van 210 tot 300 gulden per garnalenvisscher. De levende garnalen blijven zeer duur in prijs. Voor Texel en Ter schelling waren de weekbesommingen van 165 tot 180 gulden per groot motorvaartuig. De snurrevaadvaartuigen van 250 tot 450 gulden per vaartuig. De vorige week was de versche visch zeer duur. Er werd maar zeer weinig visch van elders aangevoerd, waarvan de prijs maar matig te noemen was. De vorige week (15 tot en met 20 Mei) werd door 7 tot 74 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd 13281 pond kuilpaling, prijs 20—25 ct.; 758 pond lijn- of beugaal. 23 tot 32 ct.; 655 pond fuikaal, 26H30% ct.; 720 pond poonen, 6 tot 8 ct.; 580 pond schar, 6 tot 9 ct.; 250 pond Noordzeeschool, 10 tot 20 ct.; 105 pond rog, 5 tot 6 ct.; 50 pond bot, 10 ct., alles per pond en 5 kg tarbot, prijs 100 ct. per kg. (Zitting van Maandag 22 Mei). Met een plank een ruit ingeslagen. Op Zaterdagmiddag 8 April was J. A. W. C. in de Molenstraat te Den Helder bezig bloemen te verkoopen, toen een zekere H. J. H. met een auto aankwam en niet wachten wilde. Verd. nam toen een plank en sloeg daarmede de voorruit van de auto stuk. Verd.: Die meneer in de auto wilde niet even wachten tot m'n handkar weg was. Als hij maar even had gewacht was er niets ge beurd. Ben je zoo driftig? vroeg mr. Krabbe, de politierechter, aan verd. Nogal, zeide verdachte. Get. H. J. H. uit Alkmaar, die met zijn auto uit Den Helder naar Alkmaar reed, zeide, dat hij wel een kwartier had gewacht. Nee, 't was maar twee minuten, merkte verd. op. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, zegt: dat deze jongen gauw onder den indruk is van daden. Hij heeft den automobi list onnoodig laten wachten. De Officier vroeg daarop 15 subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter noemt de plank, welke hem getoond wordt, een „ware stormran". Daar konden wel menschen in de auto hebben gezeten, die door glasscherven verwond ge raakt zouden zijn. De get. H. zegt, dat zijn broer in de auto zat, die door glasscherven bloedend aan den vinger werd verwond. <""onform den eisch wordt dan verd. door den Politierechter veroordeeld, met toevoeging van de civiele vordering ad 3.50. Oproep van „Oost en West". 's-Gravenhage, 22 Mei. Het eiland Timor is door een groote natuurramp getroffen. Veel menschenlevens gingen verloren, honderden verloren have en goed, het vee verdronk in grooten getale, het gewas werd vernield. Timor is een dor en droog eiland, het is geheel afhankeiyk van den korten regentyd, nu is alles verloren door te veel regen ineens. Nederlanders, hier wordt hulp dringend ver- eisoht. De rijkseenheidsgedachte wordt meer en meer vaardig over ons allen, helpt hier mede naar vermogen, gedachtig ook aan den oproep^van onze Landsvrouwe. Thans is er weer een gelegenheid om te toonen, dat wij daadwerkelijk willen helpen onder het devies: „geestelijke en moreele herbewapening". Het algemeen secretariaat van de Kon. Ver. „Oost en West" zal gaarne gelden in ontvangst nemen op het gironummer 14574, Den Haag. Zondag j.1. heeft H.K.C. haar kam pioenschap op wel zeer bijzondere wijze behaald. Door de militaire maatregelen was zy verplicht met twee heeren minder de reis naar Zaandam te aanvaarden, om daar ook de twee laatste wedstrijden van dit seizoen te spelen. De algemeene ge dachten waren, dat dit voor H. twee ver loren wedstrijden waren, terwyl zy nog maar één punt noodig zou hebben om zeker van het kampioenschap te zijn. Met het doel voor oogen om alles op alles te zetten, tenminste een wedstrijd gelijk te spelen, werd de reis ondernomen. Des morgens moest gespeeld worden tegen Z.K.V. 4. tt Z. kwam volledig in het veld, terwyl H. in het midden- en aanvalsvak een heer tekort hadden. Het liet zich al spoedig aanzien, dat ook Z. alles zou moeten doen om dezen wed strijd te winnen. Zelfs opende H. de score. Dit scheen Z. wel een beetje te erg en maakte gelijk. Na vakverwisseling ging Z. zelfs nog door en wist den stand te brengen op 31. Na de rust werd er van den kant van H. nog beter aangepakt en kon zij den stand op gelijken voet brengen. Na dien kregen we weer een behoorlijke overhand van Z. Zij wist hiervan te profiteeren door den stand op te voeren tot 63. Het leek toen voor H. een verloren wedstrijd. Maar de spelers(sters) schenen er anders over te denken, en met een geweldig élan wierp men zich in den strijd, met dit gevolg, dat zij den stand wederom ge lijk wist te maken. Er was nog 5 minuten te spelen; met spanning werd het einde tege moet gezien, zou H. volhouden? Neen, al het kruit was nog niet verschoten; spoedig hier op wist zy zelfs een voorsprong te nemen en dezen nog te vergrooten. Met den stand van 86 voor H.K.C. kwam het einde en was H.K.C. zeker van haar kampioenschap. H.K.C.Groen Geel III. Des middags moest er gespeeld worden tegen Groen-Geel 3; het was in dezen wed strijd, dat van den H.-kant de vermoeidheid een woordje mee kwam spreken. Maar toch had G. geen gemakkelijke taak en moest zij alles op alles zetten om tot doelen te geraken. Het duurde dan ook vrij lang voor zij eindelijk de korf wisten te vinden. Even voor de rust was de stand 20 voor G. Na de rust probeerde H. onder dezen druk vandaan te komen, wat haar ook mocht gelukken en den stand op gelijken voet te brengen. Weer steeg de spanning merkbaar. G. wist weer een voorsprong te nemen, maar ook nu weer kon H. den stand gelijk maken. Er waren nog enkele minuten te spelen toen de scheidsrechter zich genoodzaakt zag den wed strijd te staken, wegens hinderlijkheden van den kant van het publiek. Een raar slot voor zoo'n mooien dag voor H.K.C. By K. B. van 17 Mei 1939 is benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde, de Weleerw. Heer P. Veenhuizen, alhier. De onderzeeboot O 16, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. A. Mulock van der Vlies Beek, is 20 Mei j.1. van Aden vertrokken. Hr. Ms. flottieljeleider Tromp, onder bevel van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, is gisteren van Den Helder vertrokken ter aanvaarding van de reis naar de Noorsche wateren. Gisterenmiddag omstreeks half 4 heeft een marinevliegtuig van De Kocij wegens motor storing een noodlanding gemaakt op het voor malige jamboreeterrein te Vogelenzang. De vlieger bleef ongedeerd. Het toestel werd niet beschadigd. Tegen half zes daalde op het terrein een tweede vliegtuig van De Kooij, waarin zich o.m. een mecanicien bevond, die zich belasttte met een grondig onderzoek van het eerste toestel. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbl." meldt: Behalve in Denemarken zijn ook in Neder land twee schepen in aanbouw voor de Hol landAmerika Lyn. Worden de twee eerst genoemde vrachtschepen, de laatstgenoemde, bjj Wilton onderhanden, worden vaartuigen van het type „Noordam"/„Zaandam", die alleen kajuit-klasse varen en daarin 130 passagiers kunnen vervoeren. Doen de „Noordam" en de „Zaandam" mede in den winterdienst ter vervanging van de grootere schepen, de twee thans in aanbouw zijnde schepen varen naar de Westkust van N.-Amerika. Voor dien dienst krijgen zy groote ruimen voor fruit- vervoer. Tot dusver waren daarheen uit Europa slechts vrachtschepen met een zeer beperkte passagiersaccoustatie. De nieuwe H.A.L.-schepen zullen tien keer zoo veel reizigers mee kunnen nemen. Daarbij zijn zy wat inrichting betreft volkomen pas sagiersschepen. Op de Noord-Atlantische route waar de reizigers het meest verwend zyn! hebben deze één-klasse-schepen (alleen ka juitsklasse) zeer goed voldaan bij het reizend publiek. In de vaart op de Pacific-kust zullen zy een comfort kunnen bieden, als daar thans ten eenenmale onbekend ls. Onze Aarde. Mei-nummer. Uitgave Va Holkema Warendorf N.V., te AmsterdanT Onze Aarde van Mei is een prachtig nummer' waaraan ieder natuurliefhebber, ieder reizi ger ieder echt tourist z'n hart kan ophalen Zoq'wel aan den verzorgden tekst, als aan het fotomateriaal, dat opvallend van kwaliteit is In dit nummer leest men over de monniken op den grooten St. Bernhard, over de Bui. gaarsche bergen, over wegbeplanting in xe. derland, en over de rivier van Calabrië. Amsterdam, heden en toekoms» Mei-nummer. Uitgave Van Holkema tya! rendorf N.V. te Amsterdam. Nadat W. p Veldhuyzen, geneesheer-directeur van het Wilhclminagasthuis z'n meening over Am. sterdam gezegd heeft, leest men van de hand van Hans P. van den Aardweg een allerzin. pouue. uil is ccn u.. weliswaar vrij. wel het geheele Mei-nummer vult, maar die men uitleest, als, men eraan begonnen is. De illustraties zijn, zooals men dat in de vorige nummers der 1ste jaargang reeds mocht constateeren, boven allen lof verheven, De Kern, Uitgave Van Holkema Wa rendorf N.V. te Amsterdam. Mei-nummer. Als gewoonlijk treft men in „De Kern" weer tal van bijdragen, die het lezen alleszins waard zijn en die inderdaad verhelderend werken op de vele problemen van dezen tijd. In dit opzicht is dan ook de ontvangst van een „Kern"-nummer steeds weer een welkom geschenk op de redactietafel. Van den inhoud van dit nummer noemen wij bijdragen over „Gestapo en Gèpoe", over de vraag, waarom de wolken niet vallen, over de verwerking van walvisschen, over het Machiavellisme en over stedenbouw in de Sovjet-unie. Een interessant nummer. Men vrage eens een nummer aan. De Vrouw en haar Huis. Mei-num mer. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam. Voor ons ligt het Mei- nummer van „De vrouw en haar Huis" en als gewoonlijk ziet het er weer kostelijk uit. Zoo wel uit een oogpunt van opmaak, als wat be- treft de waarde der artikelen en de uitne mende ilustraties. Er zijn artikelen opgeno- men over kampeeren voor werklooze meisjes, over Lucy Tou, over het dienstbodenvraag- stuk, over handwerken, kortom, praktisch over alle onderwerpen, die de moderne vrouw interesseeren. Een tijdschrift, dat geen enkele vrouw ter zijde kan leggen. Natuur en Techniek. Mei-nummer. Uitgave AE. E. Kluwer, Deventer. In dit ge degen tijdschrift, dat iedere maand zijn lezers verrast met een keur van wetenschappelijke en populaire bijdragen, vinden wij deze maand artikelen over luchtvaart (van den terzake wel zeer deskundige C. v. Steende ren), over de mosterd, over de kurkeiken, over het probleem ner weervoorspelling, over de fazant, en over de technische vaardigheid der honingbijen. Het geheel maakt, als gewoonlijk, een ge degen en zeer verzorgden indruk. Grensland. Roman door J. P. Zoomers- Vermeer. Uitgave van Holkema Waren dorf N.V. te Amsterdam. Prijs ingen. 2.90, geb. 3.90. „Grensland" is de roman van Alida, een eenvoudig meisje, dochter van een verloopen dronkaard, die steeds dieper zinkt tot op het niveau van den spiritus-drinker en zich ten slotte verhangt. Haar moeder is inmiddels reeds overleden en Alida gaat op verschil lende manieren pogen in haar eigen onder houd te voorzien. In weerwil van erfelyke belasting en gebrek aan goede leiding, leeft in haar een hunkeren naar iets beters, een ander leven, als het kan zijn naar een leven met geluk. In een drietal perioden wordt ons dan het leven van dit meisje gegeven. Mevr. ZooversVermeer heeft in deze drie perioden een boeiend en en interessant verhaal opge bouwd. De hoofdfiguur, het eenvoudige, onop gesmukte volkskind, schildert zij ons op aan nemelijke wijze, als een heldin in haar worste ling tegen het neerdrukkende en martelende leven en in haar deelnemen aan den strijd om het bestaan van haar gezin, zij het dan op illegale wijze. Een spannend relaas, waarin de wetsover treders zonder nu juist in bescherming geno men te worden, toch niet de slechtste figuur maken en de fiscus en zijn dienaren wel eens een veer laten. Men voelt echter, dat de schrijfster hier partij gekozen heeft, zij het dat zij met kennis van zaken spreekt. Van begin tot einde, afgezien van enkele psychologische onjuistheden, een boeiend boek, dat met scherpe visie op personen en toestanden in het grensland geschreven werd. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. Tederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30-- 1T u. Zaterdags van 9—12 uur. Westgracht 80. Tentoonstelling Historiscn Genootschap „De Kop van Noord Holland Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 nur> BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: t „De held op sokken" en „Revolverrecht". Rialto, Spoorstraat half 8: „Jezebel". Witte-Bioscoop> Koningstraat, half 8: „Een Nacht in Mei" en „Gevangene Vrijheid". Donderdag 25 Mei. Casino: 8.00 Militairen-avond van „The Ma* terkeys". der hedenmorgen 771.7 Opgenomen om 8 uur Barometerstand Den Helder Temperatuur lucht: Wind: richting O.Z.O., kracht Temperatuur Zeewater Licht op:

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5