Wij' lazen voor II OLIFANTS MANNEN Radioprogramma vaart uit EfNI ®i edgar rice burroughs Arbeiders stellen ultimatum Radio-reportage van het Koninklijk bezoek aan België Kloosfer in banden der Nazi's Arnold Meyer beleedigdc dr. Colijn Regeering koopt 600 lammeren op Texel Petroleumvergasser viel om Overdracht portefeuille van Financiën v(\V^ DOOR 35. Terwijl ze voortholden, klonk er een hevig lawaai achter hen de grote leeuwen, die door de zwarten bij de teugel gehouden wer den, gevolgd door de optsierlijk uitgedoste blanke soldaten, hadden hen opgemerkt. „Het zijn blanken", riep ze tegen Spike, „misschien zijn ze ons goed gezind." „Ik vind niet, dat ze er erg vriendelijk uitzien," antwoordde de man. „In elk geval zullen we maar geen en kel risico dragen, nadat ik jouw en de grote diamant tot hier heb gebracht." „Iedereen is beter dan Jij," antwoordde het meisje. En ze bleef staan, terwijl ze Spike strak aankeek. De man draaide zich om, greep haar bij de arm en wilde haar met zich meetrekken. „Vooruit idioot!" riep hij. „Troll! Help!" gilde Gonfala. Troll liep vooraan, doch nu keerde hij terug, zijn gezicht bleek van woede. „Laat haar los!" brulde hij. Hij liep naar Spike toe en de twee vielen op elkaar aan. Gonfala keek om naar de vreemde stoet van krijgers. Zij haddenhen nu ontdekt en kwamen op hen afgestormd, de grote leeu wen aan de teugels meetrekkend. GODSDIENSTPLICHT DEUGT NIET... Waar het aan ligt is moeilijlk te zeggen, schrijft de Msb., maar feit is, dat srewoon- lijik over het woord „plicht" iets kouds, iets onaandoenlijks hangt waar het hart buiten iblijft. „Plicht" zonder meer trekt niet. Een ,jnan van plicht" kan een toonbeeld van ïeohtsdhapemheid zijn, maar als we niet meer van hem weten, loopt hij gevaar be schouwd te worden als weinig toegankelijk en onbuigzaam. Dit geldt in nog hoogere mate in het gods dienstig leven. Uitdrukkingen als „zijn godsdienstplichten waarnemen" zijn op zichzelf onberispelijk, maar schijnen den gel dovige te beschouwen als een soort ambtenaar, die ,,'n taak" te vervullen heeft. Er gaat iets verloren van de warmte, die aan iedere uiting van godsvrucht eigen toehoort te zijn. We zeggen dan ook liever van den pliöhts getrouwe, dat hij „hart voor zijn werk heeft", dat hij vol „toewijding" is voor den persoon, in wiens dienst hij staat. Toewij ding onderstelt overtuiging en genegenheid. Wat met toewijding gedaan wordt, worrii 'blijmoedig gedaan. De moeilijkheden, aan het vervullen van den plidht verbonden, drukken niet meer, offers tellen niet mee. Geen dwang van buiten maar innerlijke drang des harten bezielt den toegewijde. Jezus wist dit. Hij kende het mensohelijk hart. Hij bond de zijnen aan zich door in nige liefde, die maakte dat „zijn juk zoet werd en zijn last licht", besluit het R.K. orgaan. HOOGERE DORPSPOLITIEK EEN EDEL VERMAAK, en wel speciaal in het Limlburgsche land, vertelt Het Volk (S.D.A.P.) Het blad noemt daarvan verschillende voorbeelden en zegt o.a. Wie beleedigd is door zijn overbuurman, gaat in de dorpspolitiek en wie gepasseerd is bij een benoeming gaat evenzeer in de dorpspolitiek. Heeft een kerel, die lang niet op zijn mondje gevallen is, ruzie met de schoonfamilie van zijn vrouws zuster, dan gaat hij in de dorpspolitiek. Als bij het concours van den vorigen zomer de jury den eersten prijs volkomen ten onrechte aan de concurrecrende muziekverceniging heeft toegekend, dan is dat stel u zelf maar eens in de plaats van de valschelijk benadeelden een grondige reden, om de dorpspolitiek met een nieuwe groepcering te verrijken. En als de veldwachter je al driemaal bekeurd heeft, omdat je na slui tingstijd een borrel hebt getapt voor een goeden, ouden trouwen klant, een vroolij- kon kerel, dien je niet zonder borrel naar huis mag laten gaan, wel, dan ga je je pas goed actief bezig houden en stevig roeren in de dorpspolitiek. De eenvoudigste, de meest doeltreffende en dan ook meest gebruikte weg in zulke ge vallen is het indienen van een eigen lijst bij de gemeenteraadsverkiezingen. Dat geeft een uitweg voor alle opgekropte verontwaar diging, dat streelt de ijdelheid, het biedt tribune èn gehoor voor alle ondervonden onrechtvaardigheden. Och, en wie zou niet gaarne zijn intrede doen in het gezelschap der uitverkorenen, in den kring der man nen, die met eer en roem beladen zijn, de dorpsgrooten In Sohaesberg was een nieuwe gemeente- chauffeur noodig; 42 sollicitanten meldden ziCh aan, 41 moesten helaas worden afge wezen. Eén van de 41 nam zijn vriend, den bakker in den arm, die maakte reclame en de niet boosaardigen opzet niet benoemde is candidaat voor de gemeenteraadsverkie zingen, roomsch-katiholiak natuurlijk. Er zijn er, die om minder gewichtige redenen een candidatuur aanvaardden. Resultaat: acht lijsten, waarvan 1 sociaal-democra tisch, 1 protestantsch en 6 roomsch-kattho- liek... Sittard zal zich straks weer opmaken, om vijftien raadsleden te kiezen. Zeventien lijs ten zijn daarvoor ingediend, dragende de namen van 83 illustere gemeentenaren. Daarvan is één sociaal-democratisch, één protestantsch. de derde is roomsoh-katho- liek, de vierde is roomsch-katholiek, de vijfde is roomsch-katholiek, de zesde tot en met de zeventiende zijn in niet mindere mate roomsch-katholiek. Dreinend conflict in het confec tiebedrijf te Arnhem. Tusschen de firma v/.h. van Dijk en Co. te Arnhem en de samenwerkende bonden in de kledingindustrie (de R.K., Chr. en Moderne Bond) is een scherpe verhouding ontstaan, doordat de firma voornemens is, een nieu we werkwijze en loonregeling toe te passen, zonder voldoende overleg met .de vakbonden te plegen. De betrokken meisjes en mannen sloten zich voor het overgroote deel als lid bij de vakbonden aan. Aan de firmia is meegedeeld, dat indien geen overeenstemming vóór Dinsdag 30 Mei a.s. is verkregen, het personeel en de bon den zich het recht voorbehouden op dien datum den arbeid neer te leggen. Het personeel omvat ongeveer 70 perso nen. De reportage-staf van de Katholieke Radio Omroep is gistermorgen naar België ver trokken, alwaar de technische dienst van genoemden omroep met den reportage-wa gen, in samenwerking met de Belgische om roep zal zorg dragen voor de uitzending van het ooggetuigeverslag, dat van de feestelijk heden te Brussel en te Luik zal worden gegeven. Dit verslag zal ten deele recht streeks worden uitgezonden, en ten deele worden gemonteerd op gramofoonplaten. De eerste uitzending geschiedt hedenmid dag om 4.45 uur bij de aankomst van H.M. de Koningin te Brussel. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn op dit tijdstip te luisteren, zal deze repor tage herhaald worden om 10.15 uur des avonds, waarna tevens flitsen van de fees telijkheden te Brussel volgen. ITALIAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR OUD-MINISTER DE M ILDE. Naar wij vernemen heeft de KoningKeizer van Italië en Ethiopië benoemd tot ridder van het Grootkruis in de Kroonorde van Italië, mr. J. A. de Wilde, oud-minister van Financiën. Oud-Oostenrijksche boeren bclioe ven non slechts de helft van de pacht te betalen. Na langdurige-onderhandelingen heeft de nalionaal-socialistische partij in oud-Oos tenrijk het landgoed van Kloster Neuburg, de beroemde abdij der Augustijnen, nabil Weenen, overgenomen. Men zegt dat de 9000 bewoners van het landgoed hun pacht met de helft verminderd krijgen. De bezitting ligt aan beide zijden van de Donau en be staat uit bosschen, wijngaarden en laag land. De abdij, welke acht eeuwen geleden is gesticht, is een der belangrijkste van Oos tenrijk. De Leopold kapel in de Abdijkerk bevat het beroemde altaar van Verdun, vol tooid in 1181. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van Arnold Meijer, die door het Haagsche gerechtshof na verwij zing der zaak door den Hoogen Raad naar dat College, is veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf wegens beleediging van minis ter Colijn op een in Vaals gehouden verga dering. Pas op het einde der week inge grepen. Bij het einde van de tweede groote lam- merenmarkt op Texel, waarop gisteren ruim 0300 lammeren waren aangevoerd, ga ven de regeeringscommissarissen plotseling opdracht, om 000 a 050 dieren aan te koo- pen, voor den prijs, die gedurende het vtr- loop van de markt had gegolden, nl. ge middeld 16.25 per stuk. De regeering greep pas aan liet einde der markt in, waarschijn lijk, om de handelaren in de gelegenheid te stellen de benoodigde dieren normaal in te koopen, daar bij vroeger ingrijpen de han del wellicht een geheel ander verloop had gehad. Het vleesch der aangekochte lam meren is bestemd voor. inblikken. Groote brand te Sneek. Gisteravond omstreeks half zes brak brand uit te Sneek in een woning, bewoond dooi den heer H. Busscher. Deze was in een ach ter de woning gelegen schuur bezig met het aanmaken van een petroleumvergasser. Hier bij stootte hij tegen het toestel, waardoor dit omviel. De wegvloeiende petroleum vatte vlam en in een oogwenk stond de geheelc schuur in lichter laaie. De heer B. trachtte aanvankelijk nog het vuur te dooven, bij welke poging hij brandwonden aan beide han den opliep, doch toen hij niet slaagde, zocht hij ijlings een goed heenkomen. De politie, die gewaarschuwd werd, gaf 't alarm door aan dé brandweer en'spoëdde zich zelf niet een slangenwagen terstond naar het brandende huis. Het vuur breidde zicli zoo snel uit, dat de aangrenzende woning ook ging branden. On danks alle pogingen om de vlammen te stui ten, brandden schuur en woningen geheel uit. Van den inboedel kon weinig gered wor den. Deze was niet tegen brand verzekerd. Het pand was wel verzekerd. De aangrenzende perceelen liepen groote waterschade op. Mr. de Wilde neemt afscheid. Gistermorgen om elf uur heeft de afgetre den minister van Financiën, Mr. J. A. de Wilde, zijn portefeuille overgedragen aan den minister van Staat, minister van Alge- meene Zaken, Dr. II. Colijn, die, zooals be kend ad interim ook het Departement van Financiën zal beheeren. Na de overdracht bracht de ex-minister afscheidsbezoeken aan zijn ambtgenooten. Reeds eerder in den ochtend had Mr. de Wilde afscheid genomen van de ambtena ren van zijn Departement. WOENSDAG 24 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. NCRV-Uitzending. 6.2q6.55 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Perichten, gramofoonmuziek (9.S09.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 1L00 Gramofoonmuziek. 11.25 Reportage ter gelegenheid van het be zoek van H. M. de Koningin aan België. 12.30 Berichten. 12.45 Ensemble van der Horst en gramofoon muziek. 2.00 Reportage. 3.30 Christ. Lectuur. 4.00 Pianovoordracht en gramfoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. Hierna: Berichten. 6.256.55 Taalles en causerie over het Bin- nenaanvaringsreglement. 7.00 Berchten. 7.15 Causerie „Hooien, inkuilen en drogen". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRV-Harmonie-orkest. 8.30 Reportage ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan België. 9.30 NCRV-Orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 NCRV Harmonie-orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 De Vedelaars. 11.50=—12.00 Schriftlezing. Hilversum n, 301.5 m. VARA-UItzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.00 Voor de wer'cloozen. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Reportage t.g.v. het bezoek van H.M. de Koningin aan België. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. I.151.45 De Ramblers. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeraida. 6.28 Berichten. 6.307.00 Causerie „Volksgemeenschap". 7.05 VARA-Kalender. 7.06 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.45 Radiotooneei. 9.15 Orgel en zang. (In de pauze: Causerie „Schuldig of Onschuldig"). 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-orkest. 10.45 Fantasia. II.1512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. E t h e I M Del 21. Dat is heel wat anders. Er kwam een sluwe uitdrukking in Stark s Heel wat anders, hè? Jawel heel wat anders! Je bent niet verliefd op Belinda en wel op Sjulie. Dat is het verschil, hè? Rolfe voelde zich schaakmat gezet. Wel, zei Reuben, heb ik het bij het rechte eind of niet? Je mag voor mijn part aannemen, dat je gelijk hebt, zei Rolfe ten slotte, als zij me zou willen hebben. Willen! De strijdlustige gloed blonk weer op in de oogen van de" schipper- Het is niet de vraag of zij wil. Of ik wil, dat is waar het op aankomt. Niet voor mij, zei Rolfe- O nee? Reuben keek hem vijandig aan. Je denkt zeker, dat je haar kunt ne men zonder mijn toestemming. Niet land, jongeman! Dat zou je heel wat kunnen kosten! Ze zal nog drie jaar moeten Jach ten, voor ze d'r eigen willetje kan volg'en. Best! zei Rolfe. dan zul je die drie Jaar behoorlijk voor haar moeten zorgen, het zou je ook duur te staan kunnen men... op een andere manier. Reuben nam de pijp uit zijn mond en gon die te stoppen. Je kunt een zaak op verschillende ma nieren bekijken, zei hij. En waarom zou den we dat niet doen? Op het oogenblik hoort het meisje aan mij en ze weet, wie ae baas is. Ik heb haar niets gedaan, dat ik een kind van tien jaar niet ook zou doen, maar ik heb nou eenmaal geen vertrouwen in straf fen, die je niet voelt. En gevoeld heeft ze het! Ze vond het niet prettig, maar het heeft haar goed gedaan. Ze doet nou wat ik zeg zonder tegenpraten. En dat is wat ik wil. Er kan maar één kapitein zijn op een schip en de rest heeft te gehoorzamen. Als je het ooit weer waagt haar aan te raken Ik zal zeker wel met haar doen, waar ik zin in heb. Als ik het noodig vind, zal ik haar iederen avond over de knie leggen. Hij lichtte langzaam het hoofd op en zijn roodgerande oogen keken in de vlammend blauwe boven hem. Ik heb je gewaarschuwd, zei Rolfe kortaf. Als een van jullie haar ooit weer aanraakt, zal ik je half vermoorden. Misschien... als je zoo voor haar voelt, zei Reuben, zou je wel graag mijn toe stemming willen hebben om met haar te trouwen. Als er dan geslagen moest worden, kon je het zelf doen en je zou zien, dat het noodig was. Met haar trouwen! Ik heb haar maar drie keer gezien. Er is weinig kans; dat ze daarin zou toestemmen! Reuben's lippen vertrokken zich afschu welijk om zijn, door tabak gebruinde tanden. Ik sprak maar van trouwen, zei hjj, om geen aanstoot te geven. Maar... als ik mijn toestemming zou geven... kon je haar zonder trouwen ook krijgen. Ik zou geen klacht tegen je indienen voor ontvoering als je mijn prjjs betalen wou. Jij... schoft zei Rolfe. De schipper grinnikte. En jijzelf dan? Doe je niet al je best om haar van me af te halen. Je wilt zeker beweren, dat het voor haar bestwil is. Wel, laten we aannemen, dét het voor haar bestwil is! Dan kun je er voor betalen. Als ze de moeite waard is om t.e neb ben. is ze ook de moeite waard om voor te betalen. Voor vijfhonderd gulden kun je haar krijgen en dat is goedkoop, want ze heeft een gezicht, waar iedere man achteraan zou loo- pen. Ik vraag je niet om met haar te trou wen. Betaal en neem haar mee! Zijn stem werd luider. En als je haar niet wilt heb ben, laat haar dan, waar ze is en hou op met je geklets over bescherming! Rolfe's handen gingen plotseling omlaag en grepen den schipper bij een schouder. Hij sprak tusschen zijn tanden: Hou je mond! Verstaan? Hou je mond, of ik sla je de her sens in! Hij schudde Reuben heen en weer en liet hem tenslotte hijgend in den stoel terugval len. Zoo, dat zal je leeren! Ik zal je ver moorden, als je Julie weer kwaad doet! Hij draaide zich om, toen de deur plotse ling werd geopend en bevond zich tegenover Peter Prawle. De man wierp een zijdeiing- schen blik op hem en wendde zich meteen tot zijn meester. Boot in orde, kapitein! Wil ik overzet ten, of gaat u zelf? Rcuben herstelde zich met moeite. Zijn knoestige handen trilden. Vervloekte kerel! Kun je niet kloppen? Maak dat je weg komt! Ik ga zelf. Zonder meer naar Rolfe om te zien, ging hij naar de deur. Laat dien man uit! beval hij Peter en het klonk, of hij gezegd had: Gooi hem overboord! Toen Rolfe, zeer zelfverzekerd, door de gang liep, liep Peter hem bijna op de hie len. Je kunt wel gaan, zei hij losjes, ik kan mezelf best uitlaten. Orders van den kapitein, antwoordde Peter laconiek. Rolfe nam hem eens van het hoofd tot de voeten op. Dan doe je het best assistentie te gaan halen, want Jt ben van plan met miss Stark te spreken, /oor ik wegga. Peter scheen te willen protesteeren, maar het dichtslaan van de voordeur deed hem van taktiek veranderen. Mopperend in zichzelf trok hij af naar de keuken. Hier ben ik, zei Julie, die het ge sprek had gehoord. Rolfe boog zich tot het meisje over. Je moet hier weggaan, zei hjj. Ga naar de pastorie. Je kunt overal beter zijn dan hier. Die oude duivel heeft kwaad in den zin. Zij keek naar hem op en hjj zag een scha duw van angst in haar oogen, die evenwel snel weer wegtrok. Ik heb het je immers gezegd. Ik ben van plan te blijven. Dan ben je gek. Ga naar den dominee en vertel hem, dat je vader zich bedrinkt en je mishandelt. O nee, je hoeft me geen smoesjes te vertellen. Ik weet het. Toe, be loof me nou, dat je naar den dominee zult gaan. Nee! zei Julie hardnekkig. Woede had zich van haar meester gemaakt. Nee, ik wil niet op de. vlucht gaan. Er bestaat geen man, die het op den cuur van me win nen zal. Ja zeker bestaat die, zei Rolfe en niettegenstaande zijn ongerustheid glim lachte hij.. Nou, ik ga maar. Ik kan toch niets doen. Kom je me dan eens een keer opzoeken? Ik zal je een beter maal geven dan den vorigen keer. Haar stemming werd wilder. Dank je. Misschien kom ik weieens op een keer. Hij stak naar -plotseling zijn hand toe. Kom gauw! zei hij, bijna bevelend. Ze week achteruit. Ik ben te vuil om handen te geven. Tot ziens. Tot ziens! zei Rolfe en verliet haar, zonder nog eenmaal om te zien. HOOFDSTUK 7. Het was de Zondagmiddag, die volgde op oude Columbus' vertrek naar het ziekenhuis. De mist was opgetrokken en een periode van zachter weer was ervoor in de plaats geko men. Belinda had haar grootvaders afwezig heid benut, om zijn huisje een grondige schoonmaakbeurt te geven, een bezigheid, die haar met gemengde gevoelens van af schuw er voldoening vervulde. De opgehoopte rommel van jaren was in het daglicht ge sleept en gesorteerd in makkelijk te vervoe ren bundels, die onmiddellijk vernietigd kon den worden, in het geval den ouden man „iets menschelijks mocht overkomen". Zoodra de werkzaamheden in de „Zwarte Zwaan" het maar even toelieten, was ze aan het schrobben en witten gegaan. Het was de vreugde van Micky's leven, haar bij al deze karweitjes te helden en zoo nu en dan ver scheen ook Joe Muster, die Belinda altijd be ter gezelschap vond dan de ziekelijke Sophie, en bood zijn diensten aan. Door dit alles was het interieur van ouden Columbus' woning nauwelijks meer te her kennen. Dien Zondagmiddag kwam het oude wa gentje van de pastorie door het visschers- dorp gerammeld .net Sybil aan het stuur, terwijl een bijna twee meter lange, slappe, aristocratisch uitziende man op den zetel naast haar was saamgedrongen. Ze stopte voor het huisje van den ouden Columbus en keek naar binnen, waar Belinda juist bezig was een helderwit gordijntje voor een van de kleine vensters te hangen. Hallo! riep ze. Hoe gaat het met den ouden man? Belinda glimlachte. Goeden middag, miss Tredville. Kom binnen en kijk eens, hoe we het hier opgeknapt hebben. Ik geloof, dat hij het best maakt, maar we verlangen er nog heelemaal niet naar hem hier terug te hebben. Sybil stapte uit en kwam binnen, gevolgd door den langen, slappen jongeman. Je hebt het zeker reuzedruk gehad, zei ze. Pas op je hoofd Jack. Het is hier niet berekend op telephoonpalen Nou, miss Quale, ik denk wel, dat de oude man gewel dig in zijn schik zal zijn. (Wordt vervolpd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6