^prebihhüurten Nieuwe keukenen nieuwe meisjes- waschgelegenheid De eerste trekker gisteren gearriveerd B* W. antwoorden Dr» Feenstra Kuiper Met Pinksteren naar de duinen Zaterdag 27 Mei 1939 Tweede Blad Openluchtdag Pro Patria Excursie inwoners verpleeghuis Kerkgracht Den Helder DE MOCIOTE rem Uitslag periodieke zeilwedstrijd On$z feux^dheAbeAq, „<De YlooJidJkaaji.' Onze Nieuwediepsche Jeugdherberg ,JDe Noordkaap". In de Breedwarsstraat staat de „Noord kaap". Onze jeugdherberg, onder leiding van vader en moeder Geerling, welkom home voor tallooze Nederlandsche trekkers, die ook Den Helder en omstreken in hun vacantie-tocht betrekken, is gereed. Is weer klaar om 't seizoen-bezoek te ont vangen. Om de belaste en vermoeide trek kers voedsel, een rustplaats en een bed te bieden en dat alles voor een bagatel. „De Noordkaap", het honk voor dat deel der 200.000 trekkers dat zijn schreden naar de Nieuwediepsche dreven richt, en dat het hier goed heeft. Gisteren is de eerste trekker gearri veerd. Een vroege, maar het was het bewijs, dat het seizoen weer begonnen is. Welnu: „De Noordkaap" kan z'n gasten ontvangen. Verschillende verbeteringen werden aangebracht, en hoewel we nu wel niet kunnen bogen op een jeugdherberg, die men als ideaal kan aanslaan, het is een gezellig verblijf, waar men hartelijk en gastvrij ontvangen wordt. Drukte Gisteren hebben wij een bezoek aan „De Noordkaap gebracht. Vader en moeder Geer- Ecn kijkje in het dagverblijf „De Noordkaap". ling hadden het druk. Men was aan het stof fen, dweilen, opkalefateren .boenen, terwijl ergens anders timmerlieden en metselaars naarstig bezig waren met het in gereedheid brengen van een waschgelegenheid voor meisjes. Men moet deze verbeteringen niet te licht opvatten. Het bestuur der stichting beschikt nu eenmaal niet over ruime fondsen en is verplicht met de haar toegedeelde geldmidde len zoo economisch mogelijk om te springen. Dat er nochtans telkenmale een onderdeel on derhanden genomen wordt, stemt tot dank baarheid. De trekkerskeuken is vebeterd, maar van nog grooter belang is de nieuwe accomodatie van de meisjeswaschgelegenheid. Wat de keuken betreft, deze was de laatste jaren dusdanig in verval geraakt, dat bij een flinke regenbui het gevaar niet denkbeeldig was dat vader en moeder Geerling's keukengerei zou wegdrijven In samenwerking met het gemeente bestuur werd de trekkerskeuken van een nieuw dak voorzien, vader Geerling zette zich met het vuur van het ware enthousiasme aan het witten en schilderen en het resultaat van dit alles is, dat men een keuken heeft ge kregen die gezien mag worden. Nieuwe meisjes-waschgelegenheid. Wat de meisjeswaschgelegenheid betreft, deze was nu niet direct bouwvallig, maar er bevonden zich slechts drie ijzeren wasch- bakjes, omgeven van een miniem stukje asbest. Het geheel deed zoo ongeveer denken aan een waschtafel..* Nu is echter door aannemer Quak tegen den wand van het waschlokaal een breede granieten „goot", een wijde bak, gebouwd waarboven zich zes keurige vercJirtHWide kranen bevinden. De gele tegels en de zeepbakjes maken een alleszins keurigen indruk, terwijl er voorts spiegels in den wand boven den bak werden aangebracht. Het geheel is uiterst praktisch en degelijk. De slaapgelegenheden zien er weer proper uit. Zooals men dat trouwens hier gewend is. Boven de slaapplaats van de jongens: rijen witgelakte ledikanten met matrassen. Bene den het meisjes-domein. Gelijkvloers bevindt zich voorts het dagverblijf. Aardig met platen en teekeningen versierd. Hier hangt aan den zolder de roemruchte walvischkaak, eens een wrijfpaal voor de koeien in de wei, thans mysterieus versiersel van „De Noordkaap". Financieel Kunst en vliegwerk. Het geheel maakt, en dat hebben wij al eens eerder geschreven, een vriendelijken en degelijken indruk. Geen wonder dan ook, dat de trekker, die „De Noordkaap" op zijn reis plan heeft staan, hier altijd tevreden vandaan trekt en z'n waardeering voor het werk van dezen herbergvader en -moeder niet onder stoelen en banken steekt. Zooals wij echter in den aanvang van dit artikel reeds schreven: er is nog veel aan deze jeugdherberg, dat om verbetering, om vernieuwing vraagt. De grootste moeilijkheid zijn echter de financiën. De instantie die hier over de penningen waakt, moet heel wat kunst en vliegwerk verrichten alvorens met telken jare de eindjes aan elkaar geknoopt heeft. En dat is toch eigenlijk jammer, lezer. Jam mer, omdat de jeugdherbergen in het alge meen en die in de Breedwarstraat in het bijzonder, zooveel deze doen voor onze Ne- derlansche jeugd. Hier in inderdaad sprake van een stuk cultureel werk, dat zooveel mogelijk moreel en finantieël gesteund dient te worden. Komt U eens aan? In dit verband vestigen wij dan ook gaarne de aandacht op het adres van mevrouw M. v. d. HaagAmesfoort, Boerhaavestraat 29, die U gaarne als do nateur inschrijft voor een door U zelf te bepalen donatie. Denkt U gedurende de Pinksterdagen hierover eens na. Mis schien, dat ge iets doen kunt voor onze „Noordkaap". En tenslotte: loop eens aan in de Bree dwarsstraat. Neem eens een kijkje in dit jeugdhuis. Vader en Moeder Geerling zul len U volgaarne hun gebouw laten zien en misschien kan ook dit bezoek aanlei ding zijn, dat ge iets kunt doen voor het jeugdherbergwezen. Maar hoe dan ook: wij wenschen „De Noordkaap" een goed seizoen, met vele overnachtingen en een zoo groot mogelijk aantal tevreden trekkers en treksters. Maar hieraan twijfelen wij niet! Het college acht de vragen „weinig kies, onbegrijpelijk en eigenaardig Van het lid van Uw College. Dr. P. Feen stra Kuiper ontvingen wij, aldus schrijven B. en W. aan den Raad, een schrijven, gedag- teekend 16 Mei 1939, van den volgenden inhoud: „Aan het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Den Helder. Ondergeteekende, lid van den Raad van de gemeente Den Helder, zou gaarne antwoord ontvangen op onderstaande vragen: le. Is het juist, dat op Woensdag 24 Mei een avondontvangst ten Raadhuize wordt ge houden, waartoe verschillende officieren van land- en zeemacht uitnoodigingen hebben ont vangen 2e. Willen Burgemeester en Wethouders mededeelen, welk bedrag dit jaar reeds is uit gegeven op post 73 der begrooting 1939? Blijven Burgemeester en Wethouders van meening, dat zij de zoo zeer gewenschte so berheid betrachten, welke meening zij neer legden in het laatste Algemeen Rapport? 3e. Is het College bekend met art. 1 van de Gemeentewet, dat zegt: Het Bestuur van elke gemeente bestaat uit een raad, een col lege van burgemeester en wethouders en een burgemeester Zoo ja, "is het dan niet zonderling, dat de raad, die aan het hoofd staat van de ge meente voor deze ontvangsten geene uitnoo- diging ontvangt, zoodat in het huis van den Raad ontvangen wordt, zonder dat deze er by tegenwoordig is?" Naar aanleiding van deze vragen merken wij het volgende op. Ad. le. Naar wij bekend mogen veronder stellen, is het ons streven den band, weke tusschen de Koninklijke Marine, de Konin klijke Landmacht en de burgerij bestaat, zoo veel mogelijk en noodig te verstevigen: wij achten dit niet alleen een gemeentebelang, maar zelfs een nationaal, omdat het van groote beteekenis is, dat het volk zich één voelt met zijn weermacht om de levensbelan gen van den staat te verdedigen. Reeds vo rige jaren hebben wij hiervan blijk gegeven en, naar wij meenen te weten, is dit van vrijwel alle zijden met sympathie begroet. Van de zijde der burgerij wordt op allerlei en zeer lovenswaardige wijze steeds medeleven met de gemobiliseerden getoond. Dit gaf ons mede aanleiding, waar thans een gedeelte van de land- en zeemacht is gemobiliseerd en deze mannen meer dan anders behoefte heb ben aan bewijzen van medeleven, ook daarom een en ander te organiseeren. Zoo heeft het gemeentebestuur een bioscoopvoorstelling aan geboden aan de manschappen en daarbij iets verstrekt. Voor de officieren der landmacht werd een ontvangst ten Stadhuize gehouden, waarbij ook officieren der Marine en burger autoriteiten met hun dames zijn gevraagd. Het verwondert Ons dan ook in sterke mate, dat het lid van den Raad Dr. P. Feenstra Kuiper, voorzitter van de fractie „Gemeente- en nationaal belang", dit groote gemeentelijk en nationaal belang niet vermag te zien en het doet ons leed, dat hij meent hieraan uiting te moeten geven op een tegenover de gasten van het gemeentebestuur zoo weinig kiesche wijze. Ad 2e. Ware Dr. Feenstra Kuiper een weinig verder gegaan met zijn bestudeeren van de Gemeentewet, dan had hij tot het inzicht kunnen komen, dat ons college inge volge deze wet geen verantwoording aan één lid van den Raad schuldig is betreffende pos ten van uitgaaf, maar slechts aan den Raad als zoodanig. Wat de soberheid der uitgaven betreft, zij opgemerkt, dat ,Dr. Feenstra Kuiper in de begrootingsvergadering van 14 Dec. 1938 (blz. 264) nog nadgukkeljjk heeft gezegd, dat het college „wel neiging tot zuinigheid vertoonde", en dat het dus vrij onbegrijpelijk is. dat hij thans hier plotse ling tot een andere gedachte blijkt te zijn gekomen, zonder dit op eenige wijze te motiveeren. Het doet wel eenigszins eigenaardig aan van de zijde van Dr. Feenstra Kuiper op so berheid te hooren aandringen, terwijl hij tege- het niet uitnoodigen van hemzelf en anderen zonderling blijkt te achten. Het college heeft zijn gasten ontvangen op de wijze, welke het gewoon is en welke het aan hen en aan het prestige der gemeente is verschuldigd; het heeft zich daarvan niet door de gestelde vragen doen afbrengen. Van der Wjjst rijdt nu ook voorbij de Donkere Duinen. Zooals men in het artikel van giste- ren over de duinen en het strand ge- a lezen heeft, kan men bij „Duinoord" niet de duinen in. Wel op ongeveer 700 meter verder, waar door de gemeente 1! voor een pad gezorgd is. 22 Het garagebedrijf van den heer Van der Wijst, die den dienst op de Don- jj jj kere Duinen en „Duinoord" onderhoudt, jj deelt ons thans mede, dat het permissie jj ontvangen heeft voorloopig ook voorby jj het afgesloten tegelpad te ryden, en de j i; passagiers af te zetten bij het pad hier- jj boven genoemd. jj Ongetwijfeld een maatregel, die het j publiek waardeeren zal. De Heldersche drieling Kees, Annie en Jansje Baas, die gisteren hun tweeden ver jaardag vierden. Ad 3. Dat Dr. Feenstra Kuiper over „het huis van den Raad" spreekt, is on juist, daar er slechts sprake kan zün van het huis der gemeente, waar het gemeen tebestuur en de secretarie gehuisvest zyn. Bij geen enkele begrooting is ooit van de zjjde van den Raad te kennen gege ven, dat door de leden op eenige uitnoo- diging werd prijs gesteld, ook door Dr. Feenstra Kuiper niet. Den Helder, 26 Mei 1939. Burgemeester en Wethouders van Den Helder, Was geteekend: RITMEESTER, Burgemeester. E. VAN BOLHUIS, Secretaris. Veelbelovend sportfestyn. De voorbereidingen voor de gymnastiek- demonstratie op 11 Juni beginnen vasten vorm te krijgen en beloven den sportliefhebbers veel goeds te bieden. Door welwillende medewer king van verschillende kanten is het „Pro Patria" gelukt een programma samen te stel len, dat hier ter plaatse in dezen vorm nog niet gezien werd. Behalve het optreden van alle afdeelingen van „Pro Patria" zelf, krijgen wij een demonstratie van het befaamde Hee- ren-Keurkorps van het K.N.G.V., met de aller beste turners van ons land, niet alleen de kampioep Molenaar, doch zelfs uit Goes en Vlissingen komen keurturners naar Den Hel der om staaltjes te laten zien van perfect turnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal daarna een voor Den Helder geheel nieuw toestel ver toond worden, n.1. het bekende Khönrad; dit belooft een unieke demonstratie te worden op het gebied van lichaamscultuur. En als geweldig slotnummer staat den voet balvrienden nog iets bijzonders te wachten, Door vriendelijke medewerking van de betref fende besturen zal na afloop de voetbalwed strijd Helder-veteranenH.R.C.-veteranen ge speeld worden, waarvan de elftallen grooten- deels zullen samengesteld worden uit de eerste elftallen van de jaren 1923 tot 1926. Al met al dus een programma, dat klinkt als een klok, dat naar wij hopen aan talrijke sportliefhebbers een boeienden middag zal be zorgen. Het was een buitengewoon fijn gevoelde gedachte van de firma Gebr. v. Konings- bruggen alhier, om de bewoners van het Gem. Verpleeghuis aan de Kerkgracht in de gelegenheid te stellen een excursie te maken naar Alkmaar met zijn mooie omgeving. Dit geldt nog in hoogere mate wanneer daarbij in aanmerking wordt genomen, dat deze firma haar nieuwste, pas in bedrijf gestelde touringcar daarvoor beschikbaar wilde stellen. Door het Bestuur van het Maatschappelijk Hulpbetoon, waaronder dit verpleeghuis res sorteert, werd dit aanbod dan ook dankbaar aanvaard en werd op Donderdag jl. met een 26-tal verpleegden, zoowel vrouwen als man nen, onder geleide van den Beheerder van het huis en daaraan toegevoegd personeel, deze tocht aanvaard. Rustig gezeten in dezen comfortabelen wagen, alsof zij voor de ramen zaten van het tehuis, ging de reis eerst naar Alkmaar, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan de Alk maarder Hout waar het Hertenkamp werd bezichtigd om na een rondrit langs de mooiste plekjes van die omgeving een bezoek te bren gen aan Bergen met zijn heerlijk natuur schoon. Door boschrijke dreven ging het het daarna naar Schoorl en werd afgestapt aan de uitspanning „De Roode Leeuw" waar een paar uren werden zoek gebracht en de oudjes op eenige versnaperingen onthaald. Het was een genoegen hen te hooren spreken over deze zoo heerlijken tocht en die prachtigen wagen waarin zij zoo gemakkelijk gezeten, bovendien konden genieten van heerlgke Radiomuziek. In aanmerking nemend, dat onder deze mannen en vrouwen er verschillende waren welke reeds lang de 80 jaren zijn gepasseerd, dan spreekt dat voor zich van de wijze waar op deze tocht plaats vond en zich daarna zoo frisch en opgewekt gevoelend, mag met gerustheid worden verwacht, dat in het komend seizoen een tocht met dezen wagen voor elk gezelschap een genot op zich zal zijn. Een byzonder woord van lof ook voor den chauffeur, de heer Hendrikse, die op zoo'n uitstekende wijze deze rit zoo wist in te richten, dat van de mooiste plekjes volop kon worden genoten. Na een genotvollen middag en ten hoogste voldaan arriveerde omstreeks 7 uur het tehuis en behoorde dit uitstapje weer tot het verleden. Een oprecht woord van dank namens het Bestuur, waarvan de voorzitter. Wethouder Smits persoonlijk aan dit tochtje deel nam, aan de firma Gebr. v. Koningsbruggen. is hier dan ook zeker wel op zijn plaats en wij geven gaarne de verzekering, dat deze attentie op hoog en prijs is en wordt gesteld. Nea. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) le Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur„ Ds. H. A. Enklaar. Westerberk (Helden der Zeeplein) 2e Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds". F. W. J. v. d, PoeL Geref. Kerk (Julianapark) le Pinksterdag: 's Morgens 9 uur Ds. Tcllenaar. v.m. 10.45 uur Cand. H. J. Swierts. nun. 4 uur Cand. H. J. Swierts van Maas sluis. 's Avonds 6 uur: Ds. Veenhuizen. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. n.m. 6 uur: Ds. Tollenaar. 2e Pinksterdag: Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) le Pinksterdag: 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur: de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) le Pinksterdag: 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. 2e Pinksterdag: Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. 2e Pinksterdag: Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76), Pastoor H. J. Verheij. le Pinksterdag: 's morgens 10 uur Hoogdienst. 's avonds 7 uur de Vespers. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, H. Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. 2e Pinksterdag: v.m. 10 uur Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) le Pinksterdag: 10 uur samenkomst. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. 2e Pinksterdag: 's Avonds 8 uur: Samenkomst. Leger des Heils le Pinksterdag: 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. ti.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Al deze samenkomsten staan onder lei ding van Majoor Kroese. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. Dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv, Gemeente le Pinksterdag: v.m. 9.30 uur Ds. M. van Wichen. JUULANADORP Ned. Herv. Gemeente le Pinksterdag: v.m. 11 uur Ds. M. van Wichen. 2e Pinksterdag: Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". le Pinksterdag: V.m. 10 uur, den heer C. F. Bijlsma, van Den Helder. N.m. 7.30 uur, J. Bijlsma, van Den Helder. PORTRET ATELIER fJAC.cc BOER Juni, Juli, Aug. Zondags gesloten. Uitslag Periodieke Zeilwedstrijd op Vrijdag 26 Mei 1939. Wedstrijd no. 2. Modelsloepen B I en B II. Aantal deeln. 16. 1. Luit. ter zee 2e kl. S. C. Ritsema v. Eek. H.Ms. Wachtschip. 29 pt.; 2. Bootsman J. Luiting, Kon. Inst., 23 pnt.; 3. Opperschipper A. Overduyn, H.Ms. Wacht schip, 20 pnt.: 4. Luit. ter zee 2e kl. S. L. de Jong, H.Ms. Wachtschip, 16 pnt. Fantasiesloepen. Aantal deeln. 4. 1. Matroos le kl. De Vries, H.Ms. Wachtschip, 17 pnt.; 2. Opperschipper H. J. Steijn, H.Ms. „Schorpioen", 11 pnt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5