njjumkuden s&tftte...TONICUM NOURY Wordt de „Camera Obscura" nog gelezen Een prins Bernhard estafette Nat. Bond v. Handel- en Kantoor- bedienden „Mercurius" Periodieke zeilwedstrijd 1 Juni aanvang Hengelseizoen De H.L.O.-eischen De Middenstandsexamens Burgerlijke Stand van Den Helder Staf m uziekcorps Kon* Marine Deelneming van de Koningin met de ramp op Timor Middenstandsdiploma Schade door droogte Visscherij Tijdschriften ^c/lee^(Aaa4dêe^c/Uen Colijn als eerste civiel en militair bestuurder van Tapatoean Uit het politie-rapport Door de Heldersche Athletiek Ver- eeniging, op 29 Juni. Evenals in 1937 (verleden jaar kon het niet doorgaan wegens te korte tijdsruim te). wordt op 29 Juni a.s., dus op Z.K. H. Prins Bernhards verjaardag, een estafette wedloop door de stad. georganiseerd dooi de H.A.V. (behoudens goedkeuring van B. en W.). Deze estafette bestaat uit een aantal ploegen, die elkaar zullen bekam pen, wie als eerste de finish bereikt. Elke ploeg bestaat uit 6 loopers, die dan ieder een zesde van het pl.m. 2200 m lange traject, n.1. Start Koningsplein, Koningstraat, Spoorstraat, Keizerstraat, bij Gebr. Pronk het blok om, Keizerstraat. Spoorstraat, Koning straat tot finish Koningsplein. Bij voldoende deelname zal tevens een individueele loop ver bonden worden aan deze route en ook een Junioren-estafette tot 16 jaar (is dit niet iets voor de scholen, speeltuinen, enz., om hieraan deel te nemen?). De K.N.A.U. gaf bereids reeds haar toestemming tot het houden van deze wedstrijden. Vorige maal was het Pro Patria, die deze estafette hield. Nu in Den Helder een athletiekvereeni- bestaat, verzocht deze vereeniging aan de H.A.V. de organisatie van deze wedstrijden op zich te nemen en stelde den wissel beker, welke uitgeloofd was, beschikbaar. (In 1937 werd deze beker gewonnen door de H.B.S., na spannenden kamp, wat vele lezers zich nog wel zullen herinneren). Deze beker moet drie maal achter elkaar of 5 maal in het geheel worden gewonnen voordat zij eigendom wordt. De estafette wordt in de avonduren ge houden, pl.m. 8.15 u., zoodat weer een groot publiek getuige kan zyn. De H.A.V. heeft natuurlyk een aantal prijzen noodig. daarom verzoeken wy onze lezers hieraan tegemoet te komen door ook een prijsje beschikbaar te stellen. Wij hopen natuurlijk een groot aantal loo pers aan den start te zien, ook van de Marine, enz. Er is nog ongeveer een maand voor den boeg, dus de deelnemers behoeven niet onge traind voor den dag te komen. Wat de sportieve prestaties der H.A.V. be treft, werd bij de estafette 4 maal 100 m op Texel de A.A.C.-ploeg uit Amsterdam, waarin o.m. Wim Bakker (kampioen van Nederland veldloop) en Snoeres meeliepen, met borst- breedte door de H.A.V.-ploeg, welke niet eens op haar sterkst was, geslagen. Een mooie prestatie. Wij hopen binnenkort nadere bijzon derheden te vermelden. Afd. Den Helder. Tlians definitief opgericht. Na eerst voorloopig te zijn opgericht heeft gisterenavond de definitieve oprichting in de bovenzaal van Restaurant Sanders, plaats gevonden.' Hiertoe was de bondssecretaris, de heer De Zeeuw, uit Rotterdam overgekomen en heeft de aanwezige kantoorbedienden, door zijn leerzame lezing en prettige manier van vertellen, aangenaam bezig gehouden. Hij memoreerde o.a. dat Den Helder de 64ste afd. van den Bond is. Hierna werd 'overgegaan tot de bestuursverkiezing. Het dagelijksch Bestuur is thans als volgt samengesteld: Voorzitter de heer Bastiaanse. Secr. D. Kerkhovèn: Penningmeester C. Hofman. Kon. Marine Jachtclub. No. 3, Vrijdag 2 Juni 1939. Tijdschot (hijschen clubvlag) 8 u. 15. Modelsloepen B I en B II. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 25. Afvaartschot: strijken vlag Z 8 u. 30. Fantasiesloepen. Vijf min. schot: hijschen vlag W 8 u. 40. Afvaartschot: strijken vlag W 8 u, 45. Uitstel van een uur voor alle klassen: Vlag U. Wedstrijd gaat niet door: Vlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baanrichting tegen zon: Roode vlag. Baanrichting met zon: Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen). 1 Juni.... aanvang van het hengelseizoen. Men heeft in onze krant reeds de sappige aan kondigingen gelezen van de vette wurmen a raison van zooveel voor een dup, en het is ons bekend, dat velen onzer Nicuwcdicpsche hen gelaars met vreugde dezen dag verbeid heb ben. Hengelen, een schoonc sport. Men zal ze weer zien langs het Kanaal, heel de week plus den Zondag: urenlang voor het riet, vergetend de maaltyden, den tijd, moeder-de-vrouw en alleen maar denkend aan de onder den water spiegel spelevarende, visschcn, die zich al dan niet willen laten verschalken. Er wordt intensief geviseht in Den Helder. We hebben in onze H.S.V. een organisatie die er zijn mag, en waarvan wij ook weten, dat zy poogt de visscherij-sport zoo veel mogelijk te veredelen. Van haar kant mag men dan ook dit jaar weer verwachten, dat er niet tegen de wettelijke voorschriften gezondigd wordt. Den enkelen individueele hengelaars drukken wij hetzelfde op het hart: Woest sportief en geeft geen aanleiding tot onaangenaamheden.' 1 Junihengcldag. De hoeken en haken liggen klaar, het aas eveneens en het is aan geen twijfel onderhevig, of menig huismoeder wacht in dit seizoen wper een kostelijk „braadje". En den hengelaars zelfhun wachten weer de prijzen, die op de diverse concoursen beschik baar worden gestelden die het hengelanimo zoo mogeljjk nog zullen stimuleeren. Maar om welke reden dan ook: we wenschen onze sport-visschers een rijk seizoen en gevoe gelijke uren langs de wateren in Hollands noordkop. Om een diploma te verwerven, moet men aan bepaalde eischen voldoen, welke zijn samenge steld in overleg met het Nederlandsch Olym pische Comité. Deze eischen zijn niet zwaar, maar zij vergen toch eenige geoefendheid. Zij omvatten hardloopen, ver- en hoogspringen, zwemmen, wielryden, balwerpen of kogelstoo- ten, klimmen en wandelen. Maar ook zij, die reeds eenzijdig cén der bovengenoemde sporten beoefenen, vallen onder haar bemoeiingen. welke garanties zijn er n.m., dat de jongen die het presteert de 100 meter in IS sec. te loopen of de jongen die anderhalf uur achter een bal kan draven, zich ook maar het minst bekommert om een harmonische lichaamsont wikkeling T De hardlooper van IS sec. kan diktcijls geen speer in de handen houden; en de jongen die zoo goed voetballen kan ge moet eens weten wat men in het leger van hem zegt. Een beroepssergeant klaagde ons zijn nood: ,A0 pet. wordt eerst afgekeurd en van hen die wjj dan krijgen, is ook al niet veel te maken. Ingevallen borsten, afhangende schou ders, slappe gewrichten, opgeteld een houding, die op een beruchten zoutzak begint te lijken. Maar voetballen dat doen zij allemaal". Een veclzegcnde uitdrukking uit den practijk. Voor het met goed gevolg afleggen van de H.L.O.-proeven, moet men toch 7 a 10 minuten aan een .stuk kunnen zwemmen, men moet de 100 meter kunnen afleggen in een tijd, die in geen geval een „sukkel-drafje" toelaat, men moet verder een stevige wandeling van een uur of zes kunnen maken enz. Op den. tweeden dag van de te Schagen gehouden Middenstandsexamens, slaagden gisteren o.a. Klaas Kossen, Jan Muntjewerf, Evert Muntjewerf, Réns Rezëlman, Johan Marinus Leyen en Ceréne Novak, allen te Anna Paulowna; Gerrit Planjé en Marinus Meierink; te Den Helder; en te Alkmaar Arie de Grauw (Den Helder). ONDERTROUWD: P. J. Snijders en J. R. Schagen; F. Zymni en J. van Willigen; J. A. Remmerswaal en A. Kraaijeveld; P. J. Eel- man en L. van Doorn; G. J. Coppens en G. J. Jansen; J. W. Doorn en M. C. A. Schmidt. GETROUWD: H. van de Blaak en H. Bakker. BEVALLEN: B. van HeseHuijgen, d.; C. C. MarkusMakelarr, z. Hedenavond concert voor de Marine- club, van 810 uur. Kapelm.: L. H. F. Leistikow. Programma: 1. 1713/'37 Marsch Leistikow. (Opgedragen aan Schout-bij-Nacht H. Jolles). 2. Ouv. Oreste 3. Les Patineurs, Wals 4a. Moto Baby b. Vojacek 5. London Suite Pauze. 6. Durch Gounod's Zauberwelt, Fantaisie 7. Stephen Forster Melodies 8. Finale. Wijziging voorbehouden. Buitenzorg. Ingevolge opdracht van H.M. de Koningin is aan den resident van Timor en onderhoorigen verzocht Harer Majesteits deelneming te willen overbrengen aan de door den watersnood geteisterde bevolking van Timor (Aneta.) Istvoelfcfi nieuuM Gisteren slaagden voor het examen Midden standsdiploma v. d. Vestigingswet: de dames Joh. Logman Gd., Dora Witte Md. en de hee- ren W. Ran, Anton Graaf, Mart Bakker Pz., G. Witte Cz., Joh. Witte Cz., H. Ncyens, Joh. v. Heerwaarden, Jn. Bakker Pz. en W. Maas Hz., allen van Den Burg. De aanhoudende droogte, die steeds vergezeld gaat van koude Noordenwind, begint voor Texel zeer bedenkelijk te worden. Reeds waren vele schapenhouders door den slechten stand der landerijen gedwongen de lammeren vroeg tijdig ter markt te brengen, maar ook de koeien-weiden verkeeren in een zoo slechten toestand, dat vele veehouders het melkvee in het hooiland moeten drijven. De bouwbedrij ven kunnen iets langer buiten regen, doch het stuiven op de lichtere zandgronden heeft reeds veel schade veroorzaakt, o.a. aan de beetwor tels, terwijl thans ook voor de andere veldge wassen regen en zachter weer noodzakelijk begint te worden. ïlieuupi uil lOifc Door 15 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 468 pond kuilpaling, van 1995 pont per vaar tuig, prijs 1925 ct.; 173 pond lijn- of beugaal, 3032 ct.; 100 pond fuikaal. 27!j> ct.; 300 pond Noordzeeschol, 1012 ct.20 pond groote roode poonen, 15 ct. per pond, en 2 kg tarbot,' 100 ct. per kg. Met ingang van den 31en Mei 1939 is aan den officier-vlieger der le kl. T. J. van Milde, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zee dienst verleend; Bij beschikking van den minister van De fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 1 Juni 1939: de luit. ter zee der 3e kl. W. J. van Trigt, tijdelijk geplaatst te Schie dam met 5 Juni 1939: de luit. ter zee der 2e kl. A. J. Schouwenaar, bij den onderzeedienst te Willemsoord; met 15 Juni 1939: de off. van den M.S.D. der le kl. L. C. Lagaay, aan boord van Hr. Ms. Schorpioen, de off. van den M.S.D. der le kl. J. N. Gons, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Overplaatsingen. Sergt. monteur J. Fejj van Wachtschip W.o. naar Sumatra. 23 Juni 1939. Sergt. monteur G. J. ten Voorde van Suma tra naar O.Z.D., 23 Juni 1939. Sergt. vltmkr. (M) J. Huigen van de Kooij naar de Mok, 24 Mei 1939. Sergt. machinist G. J. Balkema van de Kooy naar de Mok, 1 Juni 1933. Sergt. machinist A. Visch van de Kooy naar de Mok, 1 Juni 1939. Majoor torpedomaker R. Heuvelink van OZD naar Schorpioen, 30 Mei 1939. Sergt. machinist R. Koster, korpl. macht. N. J. Breeker en matr. le kl. B. H. Wiedeler van OZD naar W.s. Vliss. 10 Juni 1939. Op datum tewerkgesteld by den bouw van de O 21 bij de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen. Kwartiermeester F. den Dunnen van W. v. Ewijck naar Hydra, 1 Juni 1939. Kwartiermeester J. Moleman van P. Florisz naar v. Meerlant, 1 Juni 1939. Kwartiermeester M. A. Havermans van Hy dra naar W. v. Ewijck, 1 Juni 1939. Kwartiermeester W. v. d. Valk van v. Meer lant naar P. Flbrisz, 1 Juni 1939. Korpl. konst. G. Hania van OZDmatr. le kl. P. Groen, matr. 2e kl. B. H. Hagendijk v. de Mok; matrozen 3e kl. L. D. Geerse en G. Ver voort van ,/.s. Vliss. en A. J. G. v. d. Dijssel van OZD; matr. 2e kl. D. C. Versluis en A. van Schaik van OZD, Korpl. telegrafist J. Slikker van Sumatra, Korpl. torpedomaker A. C. Groendijk van OZD, H. A. Boelaarts van Schor pioen en Stoker-olieman A. Visser van OZD, 30 Mei 1939 naar Afd. Marns. Rotterdam. Op da tum tewerkgesteld by den bouw van de O 19 bij de N.V. Wilton Feyenoord. Korpl. telegrafist C. J. Rademaker van de Mok naar Sumatra, 30 Mei 1939. Korpls. macht. IJ. Blankwater, H. Kerse boom, J. C. Kok en T. Regelink van de Kooy naar c(e Mok, 1 Juni 1939. Kwartiermeester J. v. Aperen van Afd. Marns. R'd, Hoek v. Holland naar Kaz. A'dam, 27 Mei 1939. Korpl. kok J. v. Bergen van de Mok naar v. Meerlant, 30 Mei 1939. Korpl. kok G. Dokter van OZD naar de Mok, 30 Mei 1939. Korpl. hofmeester J. Wissink van de Mok n. Gelderland, 30 Mei 1939. Matr. le kl. J. Meijer, J. C. Suurmond van W.s. W'oord, A. van Beek v. van Speijk, P. Driessen Van A. v. d. Hulst naar Hydra, 1 Juni Matr. le kl. J. Drenth van W. v. Ewijck, J. Braan van A. v. d. Hulst, C. Kortekaas van P. Florisz naar v. Meerlant, 1 Juni 1939. Ondervolgende schepelingen zijn aangewezen om den 14den Juni 1939 per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaartmij „Nederland" naar O.I. te worden uitgezonden Majoor machinist R. K. van der Sluis. Maj. schrijver P. Smits, Sergt. d. marns. L. van Hoek, Kwartiermeesters J. W. Bom en G. M. van Oosterwyk, Matrozen 3e kl. H. Kerlfkens, J. B. Kint, W. L. Kruis, M. Lavooij, M. F. Markx, W. A. Meijers, W. J. Mijnes, C. de Ridder, J. Roelse, J. de Rooy, M. N. Schyf, J. H. Sinke, M. W. Smelt, A. Speksnijder, H. H. Sprengers, W. F. Stanneveld, M. J. H. van der Tas, B. Teusink, F. X. van Tol, A. A. v. d. Veer, E, J. Verbaarschot, W. Verweij, R. van Viegen, J. Vink, C. Visseren, A. A. Vonk, J. P. de Vos, A. J. Wams, H. Wever, Konsta- belsmaat W. J. van Leijden, Leerl. O.O. vlie ger O. Noé, Korpl. macht. T. van Bruggen, C.- Brusus en J, de Ridder, Korpl. stoker A. A. Jonkers, Stokers le kl. E. Brul, A. F. Ver beek, Stokers 2e kl. C. Beekma, M. van den Berg. J. J. Dral, K. v. Eikenhorst, J. A. van der Ende, J. H. van der Goorbergh, K. v. d. Meij, A. Molenaar, J. Raveljé, Kopls. d. marns. F. W, Ossenforth en W. J. Wilmsen. Het vrye schrift. Onafhankelijk let terkundig miniatuurtijdschrift onder redactie van C. Huick en Willem Eges. Afl. 2, Mei 1939. Uitg. Vlietlaan 23b, Rotterdam. Schrift 2 van „Het Vrije schrift", een on zer kleinste periodieken ligt voor ons. Het opent met een bijdrage van C. Huicks, getiteld „Tante Trees' Kookboek", een niet onorigi neel beschreven episode. Uit den roman „Waarheen met Marie" van Willem Eges, leest men voorts een hoofdstuk, dat er op wijst, dat men hier te doen krijgt met een manuscript, dat zijn weg wel zal vinden. H. v. d. Oort besluit met een schetsje „Uit de Prullenmand". TheNederlaiul Mail, Juni-nummer. Huisorgaan van de N..V Stoomvaartmaat schappij „Nederland" te Amsterdam. Het Juni-nummer van „The Nederland Mail" maakt, met zyn frisch omslag, waarop men een reproductie ziet van het door Jean Walther ontworpen affiche van het m.s. „Oranje", een alleszins aantrekkelyken indruk Wat den inhoud betreft vinden wy artikelen over de „Oranje", met bijzonderheden over de eigenschappen en bouw van cKt vlaggeschip met zijn prachtige lyn. Goedgeschreven werd de bydrage van John Littledale „Navigating Officer", welke bijdrage vergezeld gaat van prima fotomateriaal. De Noorsche „Tarakan"-reizen worden uiteraard niet vergeten, terwijl wy tenslotte de aandacht vestigen op een selectie illustraties betreffende de a.s. reis van de „Oranje" naar Madeira. Uiterst suggestief zullen ze op tal van lezers hun uitwerking zeker niet missen. Ja en neen, „Het Hollands Weekblad" heeft, naar aan leiding van het nieuwe jubileum van de „ca mera Obscura", het idee van een enquête on der bekende Nederlandsche schrijvers, dat vyr en J win tig jaar geleden reeds werd uitgevoerd, nogmaals ter hand genomen. Het resultaat is niet onaardig. Top Naeii antwoordt in eerste instantie hetzelfde, wa zij ook 25 jaar geleden antwoordde: dat de „Camera" in haar boekenkast een eereplaats inneemt, maar dat het boek er zelden uitkomt. Evenwel, juist door de vraag, die haar gesteld werd, heeft zij zich laten verteederen en zij heeft dus nu de Camera eens doorgebladerd. Het boek beviel haar nu beter dan veel mo derne literatuur, die haar nu eenmaal niet bevalt (Top Naeff spreekt van „gewapend beton-stijl") en dus noemt zij het boek ten slotte „een werk ven beteekenis, juist voor onzen tijd". Nico van Suchtelen heeft zich door de vraag niet zoo van zijn stuk laten brengen. Hij heeft het boek dus niet ter hand genomen en schrijft eerlijk, dat hy het evenmin om andere redenen sinds zijn schooljaren, nu welhaast een halve eeuw geleden, uit de boekenkast nam. „In al dien tijd heb ik met niemand over dit boek gesproken en ook niemand er over hooren spreken. Ik acht mij daarom niet bevoegd over de beteekenis van het werk voor onzen tijd te oordeelen". Jan Romein sluit zich bij deze consequente eerlijkheid aan. Alleen voegt hij er aan toe, dat hy sinds zijn jeugd een „onover winnelijke afkeer had van het lezen van boe ken, die je behoort gelezen te hebben". „En aangezien de „Camera" daar naar aller mee ning toebehoort, is dit logischerwijze tevens het eenige, wat ik er van weet". Victor van Vriesland, die aanknoopt bij het oordeel van prof. Kalff, Kloos en Verwey, past een uitlating van Annie Romein over Betje Wolff toe op de „Camera" en haalt hier een negatieve les voor onzen tijd uit. Hij ziet in de Camera de bron van huis-, tuin- en keuken- realisme. Meer academisch en meer waardeerend zijn uitlatingen van A. H. van der Feen (F. de Sinclair), Maurits Wagenvoort, Hélène Swarth, Ida Boudier—Bakker, Jeanne KloosReineke van Stuwe en prof. dr. Jan de Vries. Gerard van Eckeren geeft er een Hollandsch knip oogje bij en zegt, dat de „Camera" een dage- lyksch gebruiksartikel is geworden. Zooals een tandenborstel en een spiegel. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens, u., 30 Mei van Algiers. Marnix van St. Aldegonde, u., 29 Mèi van Belawan. j. P. Coen, u., 31 Mei van Suez. Salawati, t., 31 Mei te Suez. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Boskoop 31 Mei te Amsterdam. Colombia 30 Mei v. Curagao. Deucalion 30 Mei van Algiers. Irene 31 Mei te Amsterdam. Mars 30 Mei te Savona. Mars 31 Mei van Savona. Euterpe 31 Mei van Amsterdam. Vulcanus 31 Mei van Amsterdam. Merope 30 Mei van Puerto Plata. Odysseus 30 Mei van Kopenhagen. Orpheus 30 Mei van Sevilla. Orpheus pass. 31 Mei Gibraltar. Saturnus 30 Mei v. Messina. Simon Bolivar, t„ pass. 30 Mei Azoren. Tiberius 30 Mei v. Tunis. Trajanus 30 Mei v. Algiers. KON. PAKETVAART (MAATSCHAPPIJ. Balek Pappan 30 Mei 12 u. 1 gr. 30 m Z.B. en 77 gr. 33 m. O.L. Bandjerinasin pass. 30 Mei Gibraltar. Boissevain 30 Mei van Tamatave. Lematang 27 Mei te Saigon. Nieuw Zeeland pass. 30 Mei Thursday Isles. Straat Malakka 30 Mei 12 u. 23 gr. 12 m. Z.B. en 8 gr. 22 m. O.L. Straat Soenda 29 Mei van Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk 30 Mei ote Boston. Boschdijk 27 Mei te New Orleans. Breedijk 27 Mei van Tampa. Dinteldijk 30 Mei 1050 myl Z.W. v. Valentia. Drechtdijk 26 5 te Guayaquil. Drechtdyk 27 Mei van Guayaquil. Leerdam Tampico 29 5 te Londen. Rotterdam 30 Mèi te New York. Volendam 31 Mei te Rotterdam. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Modjokerto 28 Mei te Balboa. Salabanka 30 Mei v. Kaapstad. Silveray 27 5 van Belawan. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjisadane 27 Mei van Cebu. Tjisaroea 28 Mei van Hongkong. JAVA—NEVV-VORK LIJN. Kota Agoeng 28 Mei te Hampton Rds. Kota Gede 30 Mei te Penang. Rhexenor 30 Mei v. Belawan. Tabinta 28 Mei te Quebec. ROTTER DAM SCHE LLOYD. Brastagi, u., pass. 31 Mei Dover. Sibajak 31 Mei van Rotterdam. Sitoebondo, t„ 31 Mei n.m. v. Londen. Brastagi 31 Mei van Rotterdam. Kedoe, t„ 30 Mei te Suez. Sitoebondo, t„ 31 Mei te Londen. Weltevreden 31 Mei van Batavia. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Aludra, t., 30 Mei van Rio Janeiro. STOOMVAART MM. OCEAAN. Aeneas 30 Mei te Honkong. Diomed 30 Mei v. Kobe. Dolius 30 Mei v. P. Said. Philoctetes 23 Mei van Colombo. Eurymedon 28 Mei te Batavia. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth pass. 30 Mei Las Palmas. KeAJü en Zmc&t^ DE PAASCHDATÜM. Commissie geliquideerd. Ha tien jaren van moeizaam zwoegen om tot vaststelling van een vasten Paaschdatum te geraken, heeft de daarmee belaste speciale volkenbondscommissie, gezien den tegenstand die vanuit onderscheiden landen kwam, haar taak als „hopeloos" neergelegd. De commissie is in hoofdzaak gestruikeld over het feit, dat ze het voorstel van een vasten Paaschdatum aan een algemeene kalenderhervorming vast- hoepelde en stootte met name op het antago nisme tusschcn het Westcrsch en het Oostersch Katholicisme en op de oppositie der Joden. Zoo blijft het dan bij den ouden Paaschdatum, die valt op den eersten Zondag na de volle maan, die op het begin der lente volgt. EVANGELISTEN IN POLEN. Het getal der Evangelisclien in Polen is 0p een totaal der bevolking van 35.000.000 zielen 910.000. Van deze zijn er 718.000 Duitschers, alzoo de overgroote meerderheid, en 168.000 Polen; de overigen zyn Oekrainers en Tsjechen. Uiteraard zijn de Protestanten over diverse kerken verdeeld; de Evangelisch-Augsburgsche kerk omvatte op 1 Januari 1938 1(77.148 zielen, van welke 392.120 Duitschers en 85.028 Polen. Door toevoeging van het Olsaland zijn daar sindsdien 46.000 Polen bijgekomen; verder zyn er de Geünieerde Evangelische kerk van Op- per-Silezië; de Geünieerde Evangelische kerlt van Posen en Pommerellen, de Evangelische kerk van Klein-Polen en de beide Gereformeer de Hervormdekerken. TERUG NAAR ZUID-FARIKA. Sinds den oorlog tusschen Groot-Brittannië en de Zuid-Afrikaansche republieken waren een aantal Zuid-Afrikaners naar Zuid-Amerika ge gaan. Allengs keeren deze thans naar Zuid- Afrika terug. We lezen in het jongste nummer van de Missionary Monthly, dat de kolonie der Zuid-Afrikaners te Comodoro Rivadavia in Ar gentinië met behulp der Afrikaansclie kerk en der Afrikaansche regeering thans geretour neerd is en dat voorts in Argentinië nog een 160-tal Zuid-Afrikaners op repatriatie wachten. DE MALEISCHE BIJBEL. De herzieningsarbeid van den Maleischen bijbel, waarmee men te Soekaboemi bezig is (de heer Bode en twee Maleische taaiassistenten supervisor prof .dr. H. Kraemer, die een tijd lang thans te Soekaboemi vertoefde) bedoelt om in plaats van de drie bestaande Maleische bijbels er één te krijgen, die overal gelijkelijk bruikbaar is. De arbeid is inmiddels reeds zoo ver gevorderd, dat het Nieuwe Testament ver leden jaar reeds het licht kon zien; het Oude Testament is nog in bewerking. Voor het ge bruik van den herzienen Maleischen Bijbel in de Maleisch-sprekende Engelsche gebieden zal nog een speciale editie uitgegeven worden in de Engelsche spelling van het Maleisch, welke zeer van de Nederlandsche spelling afwijkt. VOOR DE MILITAIREN. Voor de militairen, die belast zijn met de grensbewaking, wordt een en ander gedaan tot bestrijding der ledigheid, o.a. toezending van gratis lectuur. Op initiatief van een der leges predikanten wordt het evangelisatieweekblad „De Open Deur" te Deventer daartoe thans door een comité gebruikt, administratieadres Binnensingel 18 te Deventer. JODENZENDING. Prof. dr. Le Roy in zijn boek „Juifs convertis pendant le XlXe siècle" zegt, dat sinds den dood van Mozes Mendelssohn in 1809 tot op heden 350.000 Joden tot het Christendom over gingen en dat in het algemeen kan worden aangenomen dat 1 op elk 156 Joden dezen over gang doet. STAMBOOM. De kenner van genealogie en heraldiek Anthony Wagner heeft uitgerekend, dat de Engelsche koningin, die uit het geslacht Bowes- Lyon is, van een Fransch Hugenoot, Jérémie Laujol afstamt. Jérémie Laujol was soldaat in de koninklijke garde, werd na de herroeping van het edict van Nantes koopman en liet zich Mei 1699 tot Engelschman naturaliseeren. UITGESTOOTEN. De Zwitsersclie Evangelische President ver neemt uit Moskou, dat de Russische godloozen den voormaligen Russischen minister van bui- tenlandsche zaken Litwinoff te zamen met zijn gezin van het lidmaatschap vervallen hebben verklaard. Litwinoff was in 1934 tot „eere- godlooze" verklaard. Het kan verkeeren. Koetaradja. Op 3 Juli herdenkt de onder- afdeeling Tapatoean van de afdeeling West kust van Atjeh (Meulaboh) het feit, dat 40 jaar geleden hier bestuur werd gevestigd. De eerste, die het civiele en militaire be stuur daar aanvaardde, wat luitenant H. Co- lijn, thans minister van staat, minister van algemeene zaken. Het journaal van luitenant Colijn vangt voor dien dag als volgt aan: „Vergezeld van het detachement voor de bezetting van Tapatoean bestemd, kwam verslaggever aldaar hedenmorgen ter reede aan. Datoeq Radja Achmat en Datoeq Besar werden aan boord van de Albatros door mij ontvangen, ter bespreking van enkele zaken met de op richting van den post verband houdende." (Aneta). 1)E WIJDE WERELD IN. Een jongeman, minderjarig, besloot op de fiets de wereld in te trekken. Hy kwam tot Alkmaar waar z'n fiets kapot ging en waar de politioneele hand al spoedig op hem drukte. Resultaat: vandaag naar huis terug. ONGEVAL OP HUISDUINEN. Gisteren wandelde op Huisduinen een dienst meisje met het kind van haar mevrouw. Lat kind hield een flesch limonade in de hand, welke flesch op een noodlottig oogenblik brak, ten gevolge waarvan het meisje vrij ernstig aan haar rechterhand werd gewond. Gelukkig was toevallig een hospitaalsoldaat ter plaatse die direct voor de eerste hulp zorg de. Daarna werd het slachtoffertje naar het Marine-Hospitaal getransporteerd alwaar de definitieve verbinding volgde. Gebruik het in de^e maanden regelmatighet maakt U sterker, -kalmer en opgewekter! Vlessing. Waldteufel. Boehme. Bayer. Coates. Wacek. Guzman.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8