.m» Agenda Ons Indisch hoekje Mooie, charmante zonnebruining Expeditie is vertrouwenswerk Vrijdag 2 Juni 1939 dUacUnieiuu-ó Erkentelijkheid voor het werk der „Dorus Rijkers De Simavi-collecte Welke soldaat is zijn overjas kwijt? Tweede Blad Onze eerste Vierdaagsche Verkeersongeluk op het Singel De staf speelt Burgerlijke Stand van Den Helder Diefstal uit telefooncellen Diploma en insigne der H.L.O. Uit het politie-rapport Pareloesters en sero s mSÊwrn MnWÈËfflÈÊmÊÊÈÉÈÈÊM ié® Consequenties Verloting Herst. Evang. Luth. Dameskrans ff WÜ lezen in „De Reddingboot", officieel orgaan van de N.-Z.-Holl. Redding Mij.: Den 8en Juni 1938 werden zeilwedstrij- d op de reede van Nieuwediep gehouden. Gezien de ongunstige weersgesteldheid (wind Z.W.; kracht 67; buiig weer (werd besloten de mrb. „Dorus Rijkers" uit te zenden, teneinde onmiddellijk assistentie te kunnen verleenen aan ontredderde jachten. De voorzorgsmaatregelen bleken niet ten onrechte te zijn genomen. Een der Starjachten verspeelde bij roode ton no. 1 van het Malzwin de mast en een Zich in de nabijheid bevindende marinesloep raakte in het touwwerk van dit vaartuig ver ward. De mrb. „Dorus Rijkers" bracht beide vaartuigen behouden binnen. Onmiddellijk daarna keerde de „Dorus Rijkers" terug naar het strijdperk, juist op tijd om hulp te kun nen bieden aan het Star jacht „Altaïr", dat nabij roode ton No. 1 van het Malzwin in zin kenden toestand verkeerd. De mast bevond zich nog 1 voet boven water; hieraan had den de beide opvarenden, een zeeofficier en een matroos, zich vastgeklemd. Zij werden door de reddingboot gered en aan boord van droge kleeren voorzien. Bij den havenmond werd nog een Starjacht van den dam ge sleept en naar binnen gebracht. De zeeofficier, die door de mrb. „Dorus Rijkers" werd gered, schonk een belang rijke gift aan de N.Z.H.R.M. en schreef ons de navolgende brief: „Het is mij een behoefte hier uitdruk king te geven aan mijn erkentelijkheid jegens de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. vanwege het verleenen van hulp door de „Dorus Rijkers" bij het zin ken van het Marine Starjacht „Altaïr" op Vrijdag 8 Juni 1.1., Ware de reddingboot niet zoo in onze onmiddellijke nabijheid geweest, dan had het er voor mijn met gezel en mij slecht voorgestaan. Vooral dient hier een woord van lof gezegd te worden aan het adres van den Schipper, die niet alleen snel en doeltreffend manoeu vreerde, maar ons ook aan boord alle com fort en gastvrijheid verschafte, waar hij de beschikking over had. Ik geloof niet, dat zulks ooit uit mijn herinnering zal verdwij nen". Ook het Hoofdbestuur van de Koninklijke Marine Jachtclub betuigde zijn dank voor de hulp door de mrb. „Dorus Rijkers" verleend tijdens de zeilwedstrijden ter reede van Texel. Onderhoud en vernieuwing. Wat het onderhoud en de vernieuwingen van de „Dorus" betreft, lezen wij het vol gende: De motor kreeg periodiek onderhoud bij Machinefabriek en Reparatiebedrijf J. H. Keiler v.h. Deutz, te Rotterdam; voorts werd een nieuwe regulateur aangebracht, hetgeen een groote verbetering bleek te zijn. Ook aan het schip werden eenige verbeteringen aan gebracht; de steunen van het springnet wer den verplaatst, de lantaarnbakken vernieuwd, een patrijspoort aangebracht in het schot tus- schen motorkamer en achterverblijf, een nieuwe trap in het voorlogies geplaatst, een werkbank met gereedschapskistje aange bracht in de machinekamer. Voorts werd een toegangsklep aangebracht in het dek boven de w.d. afdeeling tusschen voorlogies en kettingbak. Dit compartiment zal worden gebruikt voor het opbergen van oliegoed. Eind Augustus liep de „Dorus Rijkers" ernstige bodemschade op tengevolge van het stooten op een zich onder water bevindende strekdam; enkele platen moesten worden vernieuwd; de kosten der reparatie waren door verzekering gedekt. Wij herinneren aan de collecte, die morgen wordt gehouden en waarvan de opbrengst bestemd is, om inlanders van alle gezindten, medische hulp te verleenen. Wij twijfelen er niet aan of onze stadgenooten zullen zich voor dit goede doel van hun beste zijde doen ken nen en niet verzuimen een speldje te koopen. Het doel is uw gave waard. Collecten kunnen zich hedenmiddag van 3 tot 5 uur in Casino vervoegen, waar de speldjes, tevens de bussen uitge geven zullen worden. Mogen zich veel collectanten voor dit sympathieke doel aanmelden. De heer van Twisk stelde voor ieder collectant (trice) een gratis bioscoopkaartje beschikbaar. Eenige dagen geleden reed in een der ATO- bussen, van Leeuwarden naar De Kooij, een der tijdelijk opgeroepen militairen. Deze was zoo vergeetachtig zijn overjas achter te laten in de bus. Van een anderen soldaat vernemen wij thans, dat dit kleedingstuk terug te bekomen is op het kantoor van de ATO te Alkmaar. "y" De voorzitter en de jeerelant hadden verschil van meening bij wie het progamma gedrukt moest worden. <L De voorzitter kreeg z'n zin en het programma voor de uitvoering zag er smakelijk uit. ledereen sprak er dien avond over en... roemde de moderne letter- soorten van Het vertrek. Neem weinig mee. Maandagmorgen vertrekken we met een gezelschap van dertig personen voor onze eerste Vierdaagsche. In verband met het feit, dat ons gezelschap om 11 u. aan de Blue- Band fabriek in Rotterdam moet zijn, heb ben we het vertrekuur extra vroeg moeten stellen. We wilden het rij-tempo rustig hou den en in Heemstede een half uur pauzeeren, terwijl we daarna nog een bezoek aan het Mesdagh-panorama brengen. Om het onze excursisten zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken, zullen we, in afwijking van het vertrek voor ons kantoor, dezen keer gelegenheid ge ven, zoo dicht mogelijk bij huis in te stappen. De bus, die om 6.15 uur buiten de stad moet zijn, zal om 6 uur de excursisten uit O. Helder opnemen bij de Langestraat, hoek Singel, om 6u5 Krugerstraat, hoek v. Speijckst raatom 6ul0 u. voor het kan toor Heldersche Crt. Koningstraat, om 6ul5 Morée, Sluisdijkstraat, hoek Ruygh- weg, terwijl daarna nog even gestopt zal worden op den Ruyghweg hoek Stak- manbossestraat en we dan de laatste pas sagiers bij het vliegkamp De Kooij op nemen, om 6u30. We hebben natuurlijk onze excursisten niet te verzoeken op tijd aanwezig te zijn. De eerste dag is wel wat vroeg, maar op de andere dagen behoeven we niet voor half acht aan het ontbijt te zijn, zoodat men vol doende rust zal krijgen. Bovendien hopen we 's avonds bijtijds op onze plaats van bestem ming te zijn. Voorts hebben we aan de deelnemers nog een verzoek. Neem s.v.p. zoo weinig mogelijk mee. Een autobus is er nu eenmaal niet op ingericht om groote koffers geriefelijk te bergen. Indien eenigszins mogelijk berg uw benoodigdheden in een actetasch of handtasch of gebruik anders een klein koffertje. En nu: tot Maandagmorgen, we hopen op mooi weer en uw aller zonnige gezindheid. In dat geval zal onze excursie zeker slagen. Wij maken er nog op attent, dat alle be wijzen van deelneming genummerd zijn en dat dit nummer het nummer van de plaats in de autobus aangeeft. Door een rouleerings- systeem zullen de achterste plaatsen den tweeden dag de voorste zijn en zoo vervolgens. Gistermiddag, te half twee, kwam van het Singel een fietser gereden, een infanterist, die er nog al vaart achter gezet had. Op den hoek SingelLaan kwam, juist toen de wiel rijder wilde passeeren, een luxe-auto aan. Deze zag op het laatste oogenblik de harde rijder aankomen, zette alle remmen aan en wist een hevige botsing nog ophet nippertje te voorkomen. Evenwel, de auto reed nog tegen de fiets op, met als gevolg, dat rijwiel en berijder weggeslingerd werden. Het was een geluk, dat de militair met de lantaarn paal op den hoek wist te grijpen, waaraan hij zich vastklemde. Hij was niet gewond. Van de fiets was de lamp kapot en de vork verbogen. Enkele indrukken. De wind als spelbreker. De lage zon straalde in vollen gloed aan den hemel,schitterde in het onrustig kabbelende water van de Hoofdgracht, en tooverde licht flitsen op het glanzende koperwerk van het Staf muziekkorps. Het was een vroolijk gezicht: de blauwe hemel, het volle groen van boomen en strui ken langs de gracht, het bewegelijke spel van de kabbeling en de vroolijke lichten op het koper der instrumenten... Vroolijk was ook de marsch, waarmee de Staf haar reeks van zomerconcerten opende voor de Marineclub aan de Hoofdgracht. Licht en luchtig dansten de tonen over het water, en werden meegevoerd door den wind. Het was echt weer voor zulk een stuk mu ziek. Met groot genoegen werd dan ook door een aantal trouwe luisteraars door een politieagent keurig netjes opgesteld toege luisterd. En dat ondanks den vrij sterken, nog frisschen wind. Want de wind was even spel breker. En 't is hoofdzakelijk aan den wind te wijten, dat niet een grooter aantal luisteraars was samengegroept voor het Clubgebouw. Niet zoozeer het muziekkorps, als wel de toe hoorders ondervonden last van deze weers- omstandigheid... Maar daarom werd niet getreurd. De ware muziekliefhebbers laten zich niet zoo spoedig uit het veld slaan. Zij werden dan ook rijkelijk beloond voor hun komst naar de Hoofdgracht. Het rijk gevarieerd programma bevatte be halve den reeds genoemden marsch-1913/'37, gecomponeerd door den heer Leistikow, o.a. een charmante luchtige wals „Les Patineurs", van Waldteufel, die zeer in den smaak van het aandachtig luisterend publiek viel, dat langzamerhand tot een kleine honderd per sonen was aangegroeid. De Staf zou de Staf niet zijn als ze de Lon- don Suite van Coates niet op voortreffelijke wijze ten gehoore wist te brengen. Wie her innert zich niet dit stuk van een der winter- concerten, en den grooten indruk, die het toen op de aanwezigen maakte? Ook nu weer had het Korps succes met deze suite van Coates. Na de pauze want na het eerste gedeelte van een program, dat 5 nummers bevatte, was een pauze zeker wel verdiend werden vooral de „Stephen Forster Melodies", een potpourri van negerliedjes, enthousiast ont vangen. In de finale, een frissche marsch, werd gebruikt gemaakt van een tweetal lyra's, waarvan één, zooals men zich herinneren zal, een geschenk van de gemeente was. BEVALLEN: H. J. L. Hager—Walburg, d.; A. W. de Bontvan der Kooij, z. GETROUWD: T. W. Kliffen en M. Ver- hage; J. C. de Keijzer en M. Koeten; J. Kamp en M. E. Pronk. OVERLEDEN: N. Spaansvan der Molen, 52 jaar. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Tube 60, Doos 50 en 25 ct. Alle drie cellen met een bezoek vereerd. Het is den laatsten tyd weer rustig met de diefstallen in onze stad, doch opeens blijkt, dat men thans op een ander gebied activi teit ontplooit. Gisteravond heeft namelijk een onbekend individu een bezoek gebracht aan de drie openbare telefooncellen. Zooals men weet bevinden zich in deze cellen, onder de apparaten, de reservoirtjes voor de dubbel tjes. Welnu, deze reservoirtjes bleken de be langstelling van den dief in kwestie opge wekt te hebben. Hij opende de bakjes en haalde den inhoud eruit. Hoewel het hier geen groot bedrag betreft, is het toch een uiterst brutaal geval van diefstal. De cellen zijn namelijk verlicht, zoo dat men van de straat af kan zien als iemand er binnen in aan het opereeren is. Het betreft hier de cellen aan de Krugerstraat, in het Julianapark en aan de Stakmanbossestraat. KANO GESTOLEN? Een bewoner van de Laan deed bij de politie aangifte dat zijn kano, die in het Heldersche Kanaal lag, verdwenen is. De politie stelt een onderzoek in. AANRIJDING BIJ DE KEIZERSBRUG. Gistermiddag half zes kwamen bij de Kei- zersbrug een wielrijdster en een motorfiets berijder met elkaar in botsing. Het meisje klaagde na den val over pijn in haar heup. Om een dergelijke proef éénmaal af te leg gen heeft betrekkelijk weinig zin en dat is dan ook niet de bedoeling der H.L.O., die er in 't bijzonder naar streeft, dat men zich met regel matige tussehenpoozen aan deze proeven on derwerpt. Om dit aan te moedigen heeft men diploma's en insignes in verschillende graden in uitzicht gesteld, die er niet weinig toe zullen bijdragen om het afleggen der proeven aantrekkelijk te maken. Vóór wat hóórt wat. Om examen af te leggen, behoeft men geen lid van de H.L.O. te zijn. Van concurrentie met andere sportvereenigingen is dan ook geen sprake. Zooals vanzelf spreekt, kunnen eventueele candidaten zich voorbereiden in de organisaties of vereenigingen waarvan zij deel uit maken. Voor velen bestaat echter deze gelegenheid niet, maar dank zij de groote tegemoetkoming van Burgemeester en Wethouders alhier en van verschillende sportvereenigingen, is een weg gevonden om ook hen, die geen lid zijn van een sportorganisatie te helpen, bij hun voorbe reiding van het H.L.O.-examen. Het Werk-Comité heeft n.I. iederen Dins dagavond van 79 uur de beschikking over het terrein aan de Kemphaanstraat, alwaar onder deskundige leiding geheel gratis kan worden geoefend. In een slot artikeltje staan de eischen ver meld. Bestudeert deze eens, en vraagt U af wat gij er op het oogenblik van terecht zoudt brengen. Verdere inlichtingen worden steeds gaarne verstrekt door H. Lastdrager, Tuinstraat Z!f. Daarom per E S O N A (auto- en bootdiensten) In het Oosten van de Molukken worden pareloesters gevonden, die een merkwaar dig uitvoerproduct vormen. Het zijn niet de parels, die daarbij de hoofdzaak vormen, maar de schelpen zelf, die parelmoer bevat ten. Hiervan worden vooral de knoopjes ge maakt, die- wij bij ons toilet niet kunnen missen. Het centrum van de parelvisscherij men zou beter doen te spreken van „schelpenvisscherijis het kleine eilandje Dobo (Aroe-eilanden), Daar kwamen eertijds een 200-tal schoeners om de lading te lossen. De schelpen worden aangetroffen op banken, Dobo was een paar tientallen jaren geleden een modern „Sodom". Er werd veel aan Bac- chus en Venus geofferd, dank zij de ruime verdiensten met de parelvisscherij. Het was dus een centrum van lichamelijke en geeste lijke besmetting. Dat is nu zoo goed als uit, ook al tengevolge van het feit, dat de Japan- sche regeering al lang geleden aan de Japan- sche vrouwen heeft gelast om naar hun eigen land terug te keeren. Dobo heeft een radio-station. Dit bewijst in het gebied met -zijn groote afstanden aan het bestuur goede diensten. Het is een merkwaardig gezicht van uit de eenzaamheid der zee de masten hoog te zien oprijzen en daardoor het gevoel van verlatenheid iets te voelen verminderen! Er zijn en er komen 11 1 7:. Een staketsel in zee: genaamd Sero, waarin de visch gevangen wordt. die een pl.m. 8-tal meters onder de opper vlakte der zee liggen. Duikers halen ze op. Maar die banken worden dood gevischt, zoo dat er thans maar weinig schoeners meer zijn. Af en toe treft men in de schelpen pa rels aan. Wie op Dobo komt, denkt gemak kelijk parels te kunnen koopen. Dit valt erg tegen, want de visscherij i verpacht aan een maatschappij en deze zendt parels en schel pen naar 't hoofdkantoor te Makassar Nu zijn er enkele Chineezen en Arabieren, die er in handelen, maar men loopt bij dezen óf het gevaar te veel te betalen of voor duur geld kunstmatige parels (uit Japan inge voerd) te krijgen. Ze zijn zoo goed als niet van echte te onderscheiden! Zonder zeer des kundige en betrouwbare inlichting handelt men verstandig niets te koopen. nog meer radiostations in die verlaten we reld. Dank zij de brutaliteit van de Japan ners in die oorden! Met de vrijbuiterij van visschers, die zelfs politieagenten op die eenzame oorden wegvoerden, zal het nu, dank zij ook de andere maatregelenk wel gauw ge daan zijn. Op de foto ziet u de radiomasten, een parelschoener en het plaatsje Dobo, een echt „blikken" stadje (huizen en daken van gegolfd plaatijzer). Merkwaardig in die streken zijn de hooge Sero's. Dit zijn staketsels in zee geplaatst in den vorm van een V. Soms zijn de vleugels dier inrichting een paar honderd meter lang. De visch zwemt er langs, komt dan in een labyrinth en is dan gevangen. Er boven is een platvorm. De visschers komen met hun bootjes, klimmen er op en vangen de vis- Een kijkje op het plaatsje Dobo, met op den achtergrond een radiomast en op den voorgrond een parelschoener. Een andere specialiteit van Dobo vormden schen met de spies. De visschen zijn soms de paradijsvogels. Deze komen voor op de heel groot. Kleinere worden met een schep- Aroe-eilanden. Er bestaan, zooals bekend, per gevangen. Een eigenaardigheid is nog, van die siervogels tal van soorten. Die van dat in de Sero's in de Molukken aas wordt de Aroe-eilanden gelden voor de fraaie en aangebracht. Elders in Indië niet. De Italiaansche en Duitsche pers hebben de rede van den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, dankbaar aange grepen om er op te wijzen, dat er maar één verdrag is waarmee de wereld rekening heeft te houden en dat is het Duitsch-Italiaansche. Het is te begrijpen, dat de as-mogendheden plezier hebben in het feit, dat het niet zoo gaat met het verbond tusschen de drie groote mogendheden, als deze mogendheden zelf wel gewenscht en gedacht hadden. Engeland blijkt inderdaad te optimistisch te zijn geweest en Rusland past een tactiek van voorzichtigheid toe. Trouwens, het schijnt een Russische eigen schap te zijn om de kat eerst eens uit den boom te kijken. Engeland verwacht evenwel, dat het offi- cieele antwoord van Moskou, want als zooda nig is de redevoering van Molotov niet te beschouwen, meer concreet zal zijn en dat het voorstellen zal bevatten, waarover men kan onderhandelen. In Engeland schijnt men wel begrip te krijgen voor de wenschen van Rusland wat betreft het garandeeren van de on afhankelijkheid van de Oostzee-staten. Al zitten aan deze wenschen groote conse quenties vast. Een dergelijke garantie houdt immers in, dat ook wanneer een van deze staten zich niet zou verzetten tegen een Duitschen opmarsch, Rusland, Engeland en Frankrijk zich toch gewa pend tegen Duitschland zouden verzetten, omdat het verdrag inhoudt een optreden tegen alle agressies van Duitschen kant. Ook zonder dat zij het wenschen worden deze Oostzee staten dus gedekt door het drie voudig verbond en Rusland zou zeker van En geland en Frankrijk eischen, dat zij zich aan zijn kant stelden, omdat het er niet op gesteld is, Duitschland nog dichter naast zich te heb ben. Maar wat zou de consequentie van dit optreden van de drie mogendheden tegen Duitschland kunnen zjjn Dat zjj, wan neer Duitschland onder goedkeuring van een der Oostzee mogendheden het land zou binnenmarcheeren, Engeland, Rus land en Frankrijk, wanneer zij zich daar tegen verzetten, zelf als aanvallers zouden worden gekwalificeerd. De rollen zouden dan omgekeerd zijn en daarvoor zullen Engeland en Frankrijk wel terugdeinzen. Hen''ziet, dat ér eigenaardige, consequentie* aan dit verdrag vast kunnen zitten en dat En geland eerst wel eens heel duidelijk van Rus land wil weten, wat het eigenlijk wenscht en welken politieken achtergrond achter de Rus sische voorstellen zit. Het zal nog wel even duren voordat Rusland en Engeland het volkomen eens zijn en het is goed, dat men deze zaak niet forceert, al is er dan ook spoed bij een overeenkomst. kostbaarste. H. F. TILLEMA. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Gunga Din." Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Kameraden van de Straat" en „Een on vergetelijke Man". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Tuin der Vreugde". Zaterdag 3 Juni. Casino, 8.00: 30-jarig bestaan der H.F.C. „Helder". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 769.6 Temperatuur lucht14.1 Wind: richting O.N.O.; kracht: 3 Temperatuur zeewater: 14.4 Max. temperatuur: 14.1 Licht op: 9 uur 43 min. Onze stadgenoot, de heer C. Govers is benoemd tot lid der Algemeene Nederlandsche Esperanto-Examen-Commissie. De 50 prijzen zijn in volgorde gevallen op de volgende nummers: 116, 162, 662, 736, 1837, 540, 384, 1353, 927, 978, 1590, 15, 1880, 238, 898, 988, 1464, 689, 373, 993, 41, 1633, 1436, 559, 183, 1641, 956, 1500, 387, 295, 77, 267, 147, 974, 616, 1659, 1905, 1891, 1001, 223, 1648, 1443, 512, 834, 488, 1642, 222, 881, 932, 166. De prijzen kunnen worden' afgehaald aan de Luth. Pastorie, Weezenstraat 70. Hr. Ms. „SUyiATRA". Morgenmiddag te 12 uur zal Hr. Ms. kruiser „Sumatra" in de Rotterdamsche haven arri- veeren en ligplaats nemen op stroom aap de boeien. OEFENING ROODE KRUIS-COLONNE IN DE DUINEN. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen Maandag 5 Juni a.s. in de duinen, nabij de kruising Zanddijk-Foreestweg, des namid dags 7.15 uur een oefening te doen houden door de Transportcolonne van het Roode Kruis in samenwerking met de Koninklijke Landmacht.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5