Zoraergeneugten van de moderne vrouw HET KAPSEL Niet voor iedereen! T ennissen, Zwemmen, uitgaan f Schoonmak en? Uw spiegel zij Uw raadsman Winterslaap der jurken. Zaterdag 2 Juni 1939 Vierde blad A. Doodgewoon katoen Beschermd tegen den speelschen zeewind Ook dit heet „hoed" Een tuiltje rozen Een vogelveer, Wat rare doozen ]e moet als vrouw Wel eens wat wagen Maar ieder kan Dat fraais niet dragen Lie Wat gaan we doen, als de zon schijnt in een helderblauwe lucht en de atmosfeer vervuld is van bloemengeur en 't aroma van 't jonge groen? Ja, wét zullen we gaan doen in onzen vrijen tijd, in de uurtjes nè. de dagtaak, op den Zaterdagmiddag en den heerlijken, langen Zondag? Fietsen, wandelen, zwemmen, ten nissen, flaneerenAllemaal be zigheden, welke tegenwoordig bin nen het bereik van welhaast iedere vrouw liggen! 't Flaneeren is nog wel het duur ste, want daar moeten wij bepaald iets héél moois bij aanhebben! Maar laat ons met de meer gezonde „spor ten" beginnen en ons eens afvragen, wat de mode ons voor het beoefenen er van voor schrijft! We denken ons in de eerste plaats in op de tennisbaan te vertoeven! Daar past nog steeds het vroo- lijke wit, met een enkele fel afstekende tint gedécoreerd. Meer en meer wint de tennis- short veld. Doch ook •op dit simpele klee- dingstuk doet de mode haar invloed gelden! U weet n.1., dames, dat plissée's en ingestik- te plooien op welhaast ieder japonnetje voorkomen! Welnu, zelfs de short is rijk ge plooid en maakt daardoor den indruk van een kort, wijd rokje. Blouse en short vormen meestal één ge heel. De sokjes zijn nog steeds favoriet, en last not least het fleurige, kleurige hoofddeksel mag er óók nog wezen! Nu we den heelen winter met een soort bonte zak doeken om ons hoofd geloopen hebben, kunnen we zoo'n dingsigheidje ook best bij ons tennistenue dragen! We knoopen het zijden of linnen lapje alleen wat anders Het kan den vorm van een pet hebben, doch met eenige handigheid ook in enkele oogen- blikken in een coquetten halsdoek worden veranderd. Maar we willen niet iederen dag tennis sen. Nu door den zomertijd de avonden zoo verrukkelijk lang zijn, trekt ons hart allicht naar de zee, de altijd weer verleidelijke golven, die op het reeds warme zand uiteenspatten. En we gaan naar zee, om te baden of te zwemmen of ook alleen maar- om lui te liggen tegen een luwe duinhelling, of te wandelen langs de kust. Oók voor het strand is de heeren mode nog in zwang. De lange wollen strand- pantalon biedt nog steeds een heerlijke be schutting tegen de koelte. Om aan deze dracht echter nog iets vrouwelijks te geven, trekken wij er een helkleurig jasje bij aan. Een bijzonder aardig en origineel model ziet onze lezeres hierboven. Het jasje is ge combineerd met een grappigen capuchon, die onze haren beschermt tegen den.speel- schen zeewind. Men maakt het jakje van gebloemd linnen of cretonne en zal er veel plezier van beleven, want niets stemt zoo prettig, dan met de tintelende golven, de blauwe lucht en het gele zand te wedijve ren in vroolijkheid. Maar, we zijn 's zomers niet altijd non- chalant-sportief! We dossen ons ook nog wel eens uit alsof 't uitgaansseizoen is! Er zijn wel eens het stoffen omhulsel eventueel gezelschap van naphtaline of kamfer. Misschien, dat zij, die hun wintergarde- robe reeds in doozen of kasten hebben weg geborgen, ze weer te voorschijn halen en zich ook aan het vervaardigen van de keu rige „hoezen" zetten. Succes, lezeressen, met al uw voorjaars- en zomerpleziertjes! LEONTINE. intieme feestavondjes, waarop een zomeravondjurk niet misstaat, omdat deze japonnetjes, hoewel ze lang en wijd zijn, tóoh geen statigen of kostbaren indruk maken. Met goedkoop materiaal kan reeds een alleraardigst effect verkregen worden! Weet U dat katoen het allerlaatste zo meravondsnufje is? Ja, doodgewoon ka toenVroeger werden van deze nederige stof slechts schortjes en kinderjurkjes ge maakt en keukengordijntjesMaar nu! Een compleet avondtoilet, dames! De stof- fenfabrikanten hebben het katoen op de meest aparte wijze weten te bedrukken, en het goed aan soepelheid doen winnen, zoo dat we, als we in den winkel het zomersche goedje in een of ander bekoorlijk dessin tusschen vinger en duim nemen, ongeloovig vragen: is dat katoen? Links boven: een flatteus avondtoiletje van geruit katoen, met een wit batisten vestje en bubi-kraagje. Een paar sierknoop- jes werken het vestje af. De rok is van breede strooken voorzien, waarvoor de stof schuin genomen is. Natuurlijk wordt een breede witte kant onder de jurk zichtbaar, wanneer de jongedame met het gebaar dat haar overgrootmoeder reeds bij haar sleep japonnen moest leeren, haar gewaad op neemt. Zoo hebben we de uitgaansgeneugten van de moderne vrouw besproken. We weten echter dat 't niet alle meisjes en huisvrouwen gegeven is, om zich, zoodra de zomer op komst is, te amuseeren in de vrije natuur of met haar Vriendinnen en kennissen. Er zijn er het is helaas een historische waarheid die nog niet dooi den schoonmaak heen zijn! Het huis is nog niet aan kant, er moet zoo hier en daar nog wat gebeuren, o.a. de winterkleeren behoo- ren, nu we definitief afscheid van het koude jaargetijde genomen hebben nog een goede bergplaats te krijgen! Zoo kan het gebeuren, dat, terwijl gij lezeres, Uw beste spullen aantrekt om uit te gaan, Uw vriendin nog zuchtend voor de kleerkast staat, begaan met het lot van al die aan stof en mot onderhevige donkere dikke jur ken en mantels. Voor Uw vriendin hebben wij een goeden raad! Vertel haar, dat ze van oude lakens, gordijnen of stofresten zakken naait ter grootte van de costuums. welke voor een half jaar in het vergeetboek gaan. Het maaksel is doodeenvoudig, zoo als ons plaatje aangeeft. Met een rits wordt de zak ,die aan alle vier zijden dichtgestikt is, gesloten, de hanger kan aan het klee- dingstuk blijven zitten. Het spreekt van zelf dat de kleeren alvorens ze in den zak gaan, een goede borstelbeurt krijgen en in Het kapsel heeft op de uiterlijke ver schijning van de vrouw grooten invloed. Het kan veel bederven, het kan ook veel tot de schoonheid van de draagster bijdragen. Het is dus voor ons allen van het grootste belang te ontdekken welke haardracht ons het beste staat. Het is verkeerd daarvoor uitsluitend op de opinie van den kapper af te gaan. Een kapper is niet noodzakelijkerwijze een man van smaak en in het algemeen heeft hij niet den tijd een studie van uw gelaat te maken. En dat is noodig. Die studie kunt U alleen zélf met vrucht on dernemen. Uw spiegel zij uw raadsman. Allerlei factoren spelen bij de keuze van een kapsel een rol: de meerdere of mindere regelmatigheid van het gezichts ovaal, de lengte van den hals, de sierlijk heid of ook de mindere sierlijkheid der ooren, de hoogte van het voorhoofd, de vorm van den neus, en ten slotte ook de leeftijd, ofschoon die laatste meer door het uiterlijk, dan door het aantal jaren bepaald wordt. Nooit is méér waar dan tegenwoordig, dat iedere vrouw den leeftijd heeft dien zij schijnt te hebben. Hebt U een rond gezicht en goed-ge- vormde kleine ooren? In dat geval kunt U zich veilig aan een „hoog" kapsel wa gen, met krullen in den hals en op den kruin. Het haar kan, opdat de ooren te zien komen, langs de slapen worden op genomen. Alleen zeer jonge meisjes kun nen het zich veroorloven het haar in den hals op te rollen. Iedere vrouw, wier leeftijd meer dan een kwart eeuw I bedraagt, moet zich, voor zij zich aan het oprollen van het haar waagt, wel terde ge afvragen of het verjongingsoogmerk niet te zeer in het oog springt. Dat be hoeft niet het geval te zijn als U inder daad een jétigdig Uiterlijk bezit. In het tegengestelde geval kunt U het haar be ter wat korter in den hals dragen, vooral als Uw hals weinig op dien van een zwaan lijkt. Een te lange hals moet door de wijze van het dragen van het haar verkort worden, maar een tamelijk korte hals moet zooveel mogelijk worden ver lengd en dat kan alleen, als het haar hem niet gedeeltelijk bedekt. Het sportmeisje doet er goed aan hert haar zeer kort te dragen en een kapsel te aanvaarden dat het desnoods zonder on dulatie stellen kan. Van een glad kapsel kan een groote bekoring uitgaan en een fijn interessant gezicht wint met een der gelijk kapsel vaak in beduidende mate aan beteekenis en schoonheid. Een bloem of een lint kunnen in zulk een kapsel vaak goede diensten bewijzen. Waar U de scheiding zult leggen hangt van uw persoonlijken smaak af zoo goed als van den vorm van Uw schedel en van Uw gelaat. Dat moet U zelf uitvinden. Het is waarlijk de moeite waard eens een half uurtje, zoekend naar een oplossing van Uw kapsel-probleem, voor den spie gel door te brengen. Verandering van haardracht is in staat een „andere" vrouw van U te maken. En wij, vrouwen, wij houden toch zoo van verandering, niet waar?... GERTRUDE.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13