GOUD IIFsS Pi ©ILMIMTI' M Heide ionyeni en mehjel! Oplossing raadsel vorige week Nieuw' Raadsel ffi/. De ringen in de knoop EDQAR RICE BURROUGHS Volgende week krijgen jullie vacantie dat is te zeggen, jullie mogen de raadsels oplos sen goed oplossen liefst en je mag die raadsels inzenden en je mag meedingen naar de wekelijkse prijs, dat vandaag een taart, volgende week een boek is Maar Jullie mogen volg nde week geen briefje schrijven, want ik ben Donderdagavond laat weg en dan heb ik Vrijdag heus geen tijd om briefjes te beantwoorden. Over twee weken krijg ik dus weer briefjes en over vier weken krijgen jullie van mij grote vacantie, twee maanden lang... Dat zal fiin zijn. J De taart is gewonnen door: MARTHA BRIARS. Mary Jurg. Gefeliciteerd, Mary 't is wel wat erg vroeg voor volgende week Woensdag, maar als ik het vandaag niet doe, dan is die verjaardag van jou al tien dagen oud en zie je alweer naar de volgen de uit. Leuk, dat je neefje ook een briefje schreef. Rika Koningstem. Dus jij was geen lui lak, de Zaterdag voor Pinksteren. Nu, ik eigenlijk wel, want als je na zessen opstaat, dan ben je de luilak, en het was zeker wel kwart over zessen. Je hebt je wel geamu seerd in al die draaierij daar op Huisduinen. Was je ook bij die 850 schoolkinderen? Piet Oorburg. Dat was nog eens een markt in Rotterdam, Piet, wel twintig keer zolang als de onze. Vind je het niet reuze gezellig op zo'n markt, die drukte en dat gedrang, dat geschreeuw van kooplui aan alle kanten, dat horen en zien je vergaat Rika Ras. Fijn zeg, zo'n orgeltje; nu kun je allerlei versjes spelen en dan laat je je moeder erbij zingen! Dat gaat natuurlijk prachtig. Ik zie, dat je goede vorderingen maakt, met twee handen spelen is al een hele kunst. Speel je al van: „Jan daar ligt een kip in 't water..." Lizelot Lafèber. Ook „Kaboutertjes" zijn welkom in ons midden; maar weet je wel, dat kaboutertjes heel verstandig en heel wijs zijn? Dus Lizelot, denk er om, dat je die kabouter-eer hoog houdt, en altijd voor goede oplossingen zorgt. Afgesproken? Goed. Martha Briars. Waar zo'n speeltuin al niet goed voor is, hè. Die heeft jullie toch inaar een fijne middag op Huisduinen be zorgd. Wat zal het druk geweest zijn met al die joelende, pretmakende kinderen. En wat zal het een werk geweest zijn om jullie alle maal een „ijsie" en een oliebol te geven. Maar 't zal wel erg lekker zijn geweest. Gerardus en Klaas Jellcma. Jullie schrijven allebei, dat je zo fijn getrakteerd bent door met de speeltuin naar de kermis te mogen gaan. Je hebt er natuurlijk koste lijk vermaakt, alles zul je wel geprobeerd hebben, nietwaar De draaimalens, de Turk se schop en wat er verder nog meer te proberen was... Cornelia Graafland. Ja, ik heb je een week gemist, Corrie, je moet altijd je brief jes zo vroeg mogelijk insturen. Wat een paar mooie vacantiedagen hebben jullie gehad. Jammer, dat de Pinkster zelf niet zo mooi was, maar de dagen er na waren prachtig. Je bent dan ook zeker wel uitgeweest, naar Texel of Bergen... Daar moet je me toch eens iets van vertellen. Henk Molenaar. Niet zo afgeven op ons mooie Timorpark hoor, (zeg Henk, je schrijft geen tiemor, maar Timorpark), als je rustig loopt zal je gerust niet zoveel last hebben van dat witte rommeltje" op de paden. Maar ja, als je hard gaat lopen, of ravotten, dan wordt je overal vuil dus zeker in het Timorpark Tinie Groothuis. Jammer dat die dikke goudvisch nu dood is; goudvissen zijn altijd zulke vrolijke dieren, ze z-jn altijd in bewe ging, en je vindt het altijd naar als je dat levenslustige beest, wat gisteren nog zo dartel rondzwom 's morgens dood op zijn zij boven ziet drijven... Weet je wat je moet doen. Je gaat met wat brood naar de Don kere duinen, en als je er dan zo'n hele grote op afkomt, pak je hem, en dan stop je die in de viskom, is dat geen goed idee? Marie Groothuis: 't Zal wel een fijne fietstocht geweest zijn, zo met dat mooie zonnige weer naar Schagen. Dan kun je echt genieten van de zon, en de groene, frisse weilanden van al het bonte vee, en de zingende leeuwerikken hoog in de lucht. Dan merk je, dat we eigenlijk al midden in de zomer zijn... Tini v. Brederode. Hoe kun je nu zo'n mooie tijd uitzoeken om ziek te worden, dat begrijp ik niet: de Pinkstervacantie, en mooi ■weer, nou dat is dom, hoor. Maar je bent nu zeker al weer 't bed uitgewipt, om buiten te springen en te spelen. Marietje Weeda. Of ik al ben wezen zwemmen. Nee, dat nog niet. Brr, 't water lijkt me nog wat al te fris, en al is het bui ten nu lekker warm weer, al schijnt de zon nu nog zo vriendelijk, het water blijft nog lang koud. Dat heeft veel meer tijd nodig om een beetje op temperatuur te komen. Hoe veel graden is eigenlijk nu de temperatuur? Matthijs Plaisier. Wat een gezellige naam heb jij, Matthijs. 't Spijt me werkelijk, dat je maar zo kort meedoet en vanavond alweer uit Den Helder vertrekt. Waar woon je? Hoor ik nog eens wat van je? Nu, veel plezier, Matthijs Plaisier. Sijvert Roos. Ik ben blij, dat ik van dat gesjouw op luilak niet veel van jullie ge hoord heb, Sijvert, want anders kreeg je nou nog een knorrige brief van me, dat je ook meegedaan hebt. Nu, als het alleen bij een „slepie" blijft, vind ik het niet zo erg hoor. Bep van Rijswijk. Ja, de omgeving van Velsen is prachtig, Bep, maar het zal niet zo lang meer duren, of ook Den Helder is rijk aan groen. Je moet de nieuwe wijken maar eens zien, 't is nu al een genot om er door te rijden. Je kent die oude doodse eentonige straten niet meer terug. Jetty But. Ja, dat heb ik ook gezien, Jetty, dat de sparren in de Donkere Duinen allemaal met levende kaarsjes prijken, 't Is een prachtig gezicht. Teuntje Kloosterman. Dat is jammer, dat jullie niet naar de Donkere Duinen ge weest zijn, want het viel heus erg mee, 't was de Pinksterdag wel niet zo lekker warm als de dagen ervoor, maar in de luwte van de bomen was het heerlijk en om te wande len was het ideaal weer. Marietje Verbeek. Ik kan je toch nooit kwalijk nemen, dat je de raadsels niet kent, Marietje. Doe je best, anders kan ik je niet aanraden. Kom, kom, niet zo mopperen, over de Pinksterdagen, hoor, ik vond dat het best ging met het weer. Henny v. Peperzeel. Heb ik je vorige week in de steek gelaten, Henny, dat is toch onopzettelijk gebeurd, hoor. Ik denk, dat je briefje niet onder m'n oog geweest is. Jannie Sehadee. Wat een gezellige meester heb jij, Jannie, zo leuk, dat je af en toe je buik vast moet houden van het lachen, 't Spijt me, dat ik vroeger niet bij hem in de klas gezeten heb. Annie en Corrie v. Hoek. Ook al een teleurstelling? Ik begrijp er niets van. Vorige week heb ik toch alle briefjes beantwoord, dus moet dat van jou ook niet op m'n bureau gekomen zijn. Tea Geus. Het enige wat ik van luilak gehoord heb, was 's morgens om 7 uur, toen ik naar kantoor ging, Tea. Toen liepen er vier peuters, van drie turven lang, met een sleep over de Singel sjouwen, maai dat is ook alles Jan Strous, Vlissingen.Ik zou toch heel graag eens in Vlissingen en omgeving kijken Jan, maar dan zal deze zomer waarschijnlijk wel niet veel van komen, 't ligt teveer uit de route. Wat een fijne fietstocht hebben jullie gemaakt en al gezwommen ook. Nu, ik loop ook met plannen rond om te water te duiken. Maar wanneer dat zal zijn weet ik nog niet. VLIEGMACHINE. Goede oplossingen ontvangen van: Jan S., Vlissingen; Tea G., Annie en Corrie v. H., Jannie S., Hennie v. P., Marietje v. B., Teuntje en Alie K., Jettie B., Beppie v. R., Sijvert R., Mary J., Martha B., Lizelot L., Jacob en Rika R., Piet O., Marietje W., Tini v. B., Balie, Annie en Cor v. B., Marie J. G., Tine G., Henk M., Cornelia G., K. en G. J., George V„ Jan W., Loek en Leon v. d. W., Tillie en Ellie B., Mary D., Beppie V., Jan K„ Nellie de L„ Jan B., Hennie S. Corrie B., Nellie V., De Bengeltjes; Marietje K.. Tine ke K., Corn. R„ Wijnand K., Ida I., Sientje I., Jac. B., Hennie, Beppie en Sientje K., Rika K. CIJFEK-RAADSEL. Mijn geheel bestaat uit 11 letters en is een verblijfplaats voor huisdieren. 6, 8, 1 soort boom. 4, 3, 2, 1 knol-gewas (eetbaar). 11, 10, 9 smal stuk hout. 7, 6, 9 middel om dieren te vangen. 5, 3, 4 insect. 11, 2, 4, 6, 7, plaats in N.-Holland. 1, 6, 7, schrijfgereedschap. 8, 2, 1 vocht. Goud! Goud klinkt als een toverwoord en we denken daarbij direct aan iets heel moois en heel kostbaars. Ringen worden van goud gemaakt en andere sieraden. Er bestaan gouden dozen en de kronen van koningen en koninginnen zijn van goud. Goud is het metaal, dat altijd als het mooi ste en kostbaarste is beschouwd door alle tijden heen. Ieder heeft wel eens gehoord van de „Gold rush", de wedstrijd die in gebieden, waar goud in de grond zat, werd gehouden. Als bekend werd gemaakt, dat ergens een goudaartje in de grond was ge vonden en dat er misschien wel meer goud zat, gingen de goudzoekers aan. het werk. Ieder probeerde een zo groot mogelijk ter rein voor zichzelf te krijgen en daarvoor sloeg hij stokken in de grond. Het land binnen die stokken was dan van hem. Zo werden er hele gevechten geleverd om een stukje grond, waarvan men meende, dat het goud in de bodem verborg. Tegenwoordig is er veel veranderd, hoe wel op sommige plaatsen alles nog onge veer bij het oude is gebleven. Maar grote maatschappijen hebben nu het gouddelven in hun hand en er worden steeds weer nieuwe expedities uitgezonden om nieuwe goudvelden te vinden. Een dief zou een grote zak goud niet kunnen wegdragen. Goud is een edel metaal, d.w.z. dat het door verschillende chemische stoffen niet wordt aangetast, waardoor andere metalen wel worden aangetast. Daarom is het dan ook van veel belang en zijn er verschil lende dingen, die bij voorkeur van goud gemaakt worden. Zilver is niet meer zo duur tegenwoordig, maar goud blijft toch altijd nog een kostbaar metaal. Het bijzon dere van het goud is o.a. dat het een hoog soortelijk gewicht heeft. Velen van jullie zullen wel weten, wat dat betekent. Het S.G. van goud is 19.2, met andere woorden is goud bijna 20 maal zo zwaar als water. Het S.G. van ijzer is 7.5, dus goud is on geveer 2V2 maal zo zwaar als ijzer. Weet je wat dat betekent? Dat wil zeggen, dat een gouden gewichtje, dat zo groot is als een kilogewicht ijzer, 2i/2 maal zo zwaar is en dus 2t/2 kilo of 5 oönd weegt. Als je dus een gewichtje van goud wilt maken, dat precies 1 kilo weegt, zou je er een krijgen, dat bijna even groot was, als twee ijzeren gewichtjes van 200 gram. Men zou dus ge rust een groot bedrag aan goud kunnen la- Een goederenwagen met een maximumge wicht aan kolen en aan goud. ten staan, want een dief zou met geen mo gelijkheid een grote zak goud weg kunnen slepen. Natuurlijk is men toch wel zo verstandig om het goud veilig achter slot en grendel op te sluiten. Als men goud in dunne platen zou smel ten om het zo in een spoorwegwagon te laden, dan moet je eens bedenken, dat een gewone wagon ongeveer 20.000 kilo kan dragen. In kolen uitgedrukt is de wagon bijna helemaal vol met dit gewicht. Dus er gaan ongeveer 20.000 kilo kolen in een wa gon. Maar in goud? Goud is 20 maal zo zwaar als water en 20.000 kilo goud nemen dus evenveel plaats in als 1000 kilo of 1000 liter water. Als nu de oppervlakte van een wagon ongeveer 20 vierkante meter is, dat is dus gelijk aan 2000' vierkante dm., dan is een waterstand van i/2 dm. of 5 cm. ge noeg om de wagon met 1000 liter water te vullen. En een spoorwegwagon kan dus tot Uit 16 kilo goud zou een draad gesponnen kunnen worden, die de hele aardbol zou omspannen. y2 dm. of 5 cm. hoogte met platen goud worden gevuld. Als we er meer in zouden leggen, zou de wagen het gewicht niet meer kunnen dragen. Nu kan goud ook geplet worden en tot heel dunne draden worden getrokken. Dat gebeurt door goudblaadjes en gouddraden nog eens heel fijn te verwerken. Tenslotte geeft dan 1 gram zuiver goud een ragfijn draadje van 2i/2 k.m. lengte. Jullie weten, dat de omtrek van de aarde 40.000 km. is, dat is dus 16000 maal zolang en uit 16000 gram of uit 16 kilo goud zouden we een draad kunnen maken, die we om de hele aardbol zouden kunnen heenleggen. Maar 16 kilo goud zien er ongeveer zo uit als 5 kilo ijzer! Die goudblaadjes waar we zo juist over spraken zijn maar het 10.000ste deel van een m.m. dik. Dus een boek van 50 m.m. dikte, dat van die goudblaadjes was ge maakt, zou 50 maal 10.000 is 500.000 bladen hebben of een millioen kantjes. Als de bladzijden van goud waren, zou het boek 500.000 bladzijden hebben. Duitse goudsmeden uif de middeleeuwen beroemden zich erop, dat ze met één gram goud een heel ruiterstandbeeld konden ver gulden. Tot slot willen we nog zeggen, dat men zich over het algemeen een heel verkeerde voorstelling maakt van het goud, dat op de hele aarde wordt gewonnen. Alles bij elkaar zou dat, als het werd samengesmol ten, misschien een blok zijn met een lengte van 10 meter. „Zien jullie deze witte ring? En deze drie rode ook? Ja? Wil dan één van jullie even hier komen? Goed Betty, kom jij maar. Zo, nu heb ik hier een touw. Het is een heel gewoon touw en er is niets bij zonders aan, zien jullie wel? Wil jij nu die witte ring ongeveer in het midden van het touw vastknopen, gewoon met een en kele knoop. Juist ja.Nu doe ik de rode ringen los aan het touw. Gezien allemaal? Zo en wil nu nog iemand hier komen? Ja Bob, dat is goed. Nu moeten jullie ieder een eind van het touw vasthouden, dan zal ik een doek over het touw Hangen en straks zullen jullie zien, dat de witte ring los is en de rode ringen vastgeknoopt zijn. Hans legde een doek over het touw met de ringen en bewoog daar wat onder. Hij kon de ringen niet van het touw afhalen, want Bob en Betty hielden de einden vast. Ze keken allemaal aandachtig, wat er ge beurde. Na een tijdje trok Hans zijn han den terug en zei: „Wil nu iemand het doek oplichten?" Barend tilde het doek op en.de rode ringen zaten met een knoop aan het touw en de witte ring was vrij! Ze keken alle maal heel ongelovig, maar ze hadden toch zelf gezien, dat Bob en Betty de uiteinden vasthielden en dat Hans dus onmogelijk, de ringen eraf kon schuiven. „Zit er een knoop in het touw of zijn het twee stukken touw?" vroeg Hanneke. „Nee kijk zelf maar", antwoordde Hans. En ja, het was een heel gewoon touw zonder knoop. Het was zelfs vrij stevig. „Hoe heb je dat gedaan?" vroegen ze nu allemaal door elkaar. „Ja, als jullie dat nu eens wisten", plaag de Hans. „Zijn jullie erg nieuwsgierig?" Dat kon hij heus wel aan hun gezichten zien! „Nu, dan zal ik het jullie maar vertellen. Maar daarvoor zal ik het even op papier tekenen, anders begrijpen jullie er toch niets van." Daarna tekende hij op het papier, hoe hij de witte ring in het touw had geknoopt en de rode ringen tekende hij er ook bij (zie afbeelding). „Nu moeten jullie eens goed opletten", zei hij. „Ik zal hier een paar pijltjes bij zetten, dan zie je het vanzelf. Eerst heb ik de witte ring zó langs het touw bewogen als de pijltjes aangeven en zoals je zelf kunt zien, komt die ring dan los te zitten. Je schuift hem dus gewoon onder de knoop door. Daarna heb ik de rode ringen precies in tegenovergestelde richting langs het touw bewogen en op die manier kwamen die vast te zitten. Snappen jullie het nu? Het is heel eenvoudig, je moet het alleen maar weten!" Ze vonden het allemaal een erg leuk kunstje en probeerden het zelf ook een paar keer. „Ik ga het thuis ook doen", zei Bob. „Maar hoe kom je aan die ringen?" „O, je neemt gewoon een paar houten of benen ringen en verft die of je beplakt ze met gekleurd papier. Je zult zien, dat nie mand begrijpt, hoe je het doet." unittd" :'t'kviajc va" DOOR 43. „Je kunt er op rekenen, dat Tomos je op de een of andere manier zal doden", ver klaarde Gemnon, „en ik ben hier om. je te redden, als ik kan, maar ik heb nog geen plan. Een van mijn vrienden is vannacht ka pitein van de wacht, maar als ik je deur openlaat en je ontkomt, dan wordt mijn vriend morgen door Tomos terecht gesteld." „Ik zie nu ook nog geen mogelijkheid om te ontkomen," zei Tarzan, „en jjj moet nu gaan. Je brengt je leve. 'n gevaar door hier bij me te blijven. Geef me slechts je dolk, misschien zal ik die nodig hebben." Gemnon verdween en Tarzan sliep spoedig weer in. Hij had meer het temperament van een wild dier dan van een mens. Als naar gewoonte ontwaakt: Taizan bjj het aanbreken van de dag. Daarna zat hij rustig te wachten. Hij was er an overtuigd, dat hij die dag het lot zou leren kennen, dat Tomos, zijn doods vijand. voor hem had bestemd. Hij had er nog geen idee van op welke wijze hg zou kunnen ontvluchten. Ongeveer een uur voor de mid dag hoorde hij voetstappen. Misschien bracht de wacht hem voedsel en water. Maar toen ze binnentraden, zag de aapman, dat ze slechts wapens in hun handen hadden. Wat had een mens, die ter dood veroordeeld is, trouwens ook aan eten en drinken?

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15