„De fietsende gek wint ook de tweedejtappe De waterverontreiniging in DE WERELD U/ietïennen De ronde van Duifschland Postvlucbten op Indi? woorden hm Twee kampen voor oefening op oorlogssterkte Geen contingentsuitbreiding Latent oorlogsgevaar noopt tot militaire maatregelen Overste met zijn auto verongelukt De vooroorlogsche marken Minister maakt goederenvervoer te ingewikkeld PUBLICATIE EEN VREDESSTERKTE VAN DRIE LICHTINGEN. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens de wijziging van de Dienstplichtwet be oogt de Regeering met de voorgestel de wijziging van de Dienstplichtwet niet, onder normale omstandighe den, den eersten oefentijd te verlen gen en daardoor een grootere \yedes sterkte in het leven te roepen. De eerste oefentijd., zooals die laatste lijk werd vastgesteld, wordt op zich zelf voor het Nederlandsche leger voldoende geacht. De eenige reden, waarom het onderhavige voorstel werd ingediend, ligt in het latente oorlogsgevaar, dat den laatsten tijd ons werelddeel bedreigt. Al is de regeering volkomen overtuigd, dat geen enkel naburig land tegenover Neder land zulk een plotselingen aanval beoogt bij het uitbreken van een oorlog tusschen de groote mogendheden van West-Europa, kan er licht een situatie ontstaan, die ons dwingt onmiddellijk onze zelfstandigheidspolitiek met kracht van wapenen te steunen en de mobilisatie van ons veldleger te verzekeren. Andere voorzieningen noodig. Vooral omdat niemand voorzien kan hoe lang deze toestand van latent oorlogsgevaar nog duren zal en hoe vaak dat gevaar in acuter vorm zal optreden, zoodat opnieuw oproeping moet plaats vinden, is het onver mijdelijk geworden naar andere voorzienin gen ter beveiliging van grens en kust om te zien. Door een eventueel nadienen van hen, die een eersten oefentijd v. 11 maanden achter den rug hebben, wordt in dit opzicht een moeilijk te overschatten verbetering in de grens- en kustbeveiliging verkregen, telken male wanneer die noodig mocht blijken. Dat beteekent, dat van den voorge stelden maatregel alleen gebruik zal worden gemaakt, indien zich omstan digheden voordoen, die anders aan leiding zouden moeten geven tot bui tengewone oproeping van dienst plichtigen voor de grens- en kustbe veiliging. ttwrtfgon ra mag Sociale en militaire bezwaren moeten ondervangen. Het gaat derhalve om niets anders dan 0111 de vervanging van een maatregel, waar aan groote sociale en militaire bezwaren kleven, door een waaraan die niet of in geringere mate bestaan en waarbij tevens het voordeel wordt verkregen, dat spoedi ger de aanwezige sterkte kan worden op gevoerd. De jaarlijks terugkeerende uitgaven worden geschat op f 8.500.000 en de uitga ven voor eens op f 11.080.000. Voor de an dere wapens zal de toepassing van den maatregel niet of slechts op beperkte schaal behoeven te geschieden. Oefenen van oudere lichtingen. Wat de herhalingsoefeningen betreft, mo ge worden opgemerkt, dat het in de be doeling ligt zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het oefenen van de oudere lich tingen. Om daarmede binnen een redelijken tijd gereed te zijn, wordt overwogen twee oefenkampen op te richten, elk plaats biedende voor een regi ment infanterie en een afdeeling artillerie op oorlogssterkte, waar door mede de mogelijkheid wordt geopend te oefenen in oorlogsver banden. De jaarlijks terugkeerende uitgaven worden geschat op f 1.200.000 en de uitgaven voor eens op f 9.730.000. Het is der regeering niet mogelijk, om- irentl de financiering van de ie treffen voorzieningen reeds thans mededeelingen te doen; wel wordt het rationeel geacht al thans de uitgaven voor eens zoo mogelijk te kwijten uit het buitengewoon krediet, aangezien de maatregelen worden genomen ter vervanging van het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen. Een ruim gebruik van verlofs- personeel. Het is de bedoeling, bij de verlenging van den eersten oefentijd een ruim gebruik te maken van verlofspersoneel. in het bijzon der beneden den rang van officier (o.m. vaandrigs, dienstplichtige onderofficieren-ad ministrateur, fouriers en sergeanten, die ten gevolge van de voorgestelde wijziging eveneens langer onder de wapenen worden gehouden.) Mocht nochtans voor enkele rangen eeni ge uitbreiding met beroepskadernoodzake- lijk blijken, dan zal deze uitbreiding niet van een zoodanigen omvang zijn, dat daarin niet op redelijke wijze zou kunnen worden voorzien. De troepen welke ingevolge dit wetsvoor stel onder de wapenen zullen kunnen wor den gehouden zullen geen andere taak heb ben dan de beveiliging van de kust en van de grens en gemobiliseerd zijnde niet in de sterkte van het veldleger zijn begre pen. In vredestijd kernen van oorlogs- onderdeelen. Het reeds in vredestijd aanwezig zijn van de kernen der oorlogsondenjeelen geeft bij mobilisatie inderdaad groote voordeden. Hien an is tot nog toé afgezien in ver band met de daaraan verbonden hooge kos ten. Echter zal aangezien thans in on derzoek is welke verbeteringen in de be staande meibode van tuobiiiseeren belmo ren te worden aangebracht nader wor den overwogen, of en iu hoeverre de door voering van een zoodanig stelsel gevvenscht financieel mogelijk zal zijn. Daar bij de toepassing telkens rekening zal worden gehouden met dc dan aanwezi ge omstandigheden, verdient het de voor keur in de wet de machtiging niet aan een termijn te binden. De Marine-kustwacht. Er is geen reden de verlenging van den duur der eerste oefening voor de dienstplich tigen van de marine-kustwacht slechts voor een zeker aantal jaren te doen duren. Of voor deze dienstplichtigen de oefentijd op 21 maanden zal worden gebracht, staat nog niet vast. De totale vredessterkte. Het voorstel om de Kroon te machtigen den duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar te verlengen, houdt ver band met de gewenschte vredessterkte, wel ke kan worden verkregen door tweemaal een verlenging van zes maanden toe te pas sen, m.a.w. twee maal achtereen een lich- tingsploeg onder de wapenen te houden, zoodat een totale vredessterkte aan geoe fende troepen van drie lichtingspioegen ont staat. Overigens moge worden opgemerkt, dat met de uitbreiding van de bewapening de grootste spoed wordt betracht. Geen contingentsvergrooting. De Regeering erkent de bezwaren, welke aan de verlenging van den eersten oefen tijd verbonden zijn, doch is van oordeel, dat ten behoeve van een goede grens- en kust beveiliging eerst dan tot vergrooting van het contingent mag worden overgegaan, wanneer met verlenging van den eersten oefentijd het gestelde doel niet zou kun nen worden bereikt. Herhalingsoefeningen in oorlogs- verband. i. r .'.n V. Overwogen wordt de herhalingsoefenin gen in den vervolge in oorlogsverbonden te doen houden, waarbij dan alle tot het oorlogsonderdeel behoorende dienstplichti gen onder de wapenen worden geroepen. Nederlandsche deelnemers doen van zich spreken. Ook de tweede étappe van de Ronde van Duitschland is door onzen land genoot, Gerrit Schulte, gewonnen. Hij kwam als eerste te Cottbus door de finish in den tijd van 6 uur 39 min. 15 sec. voor den Belg Bonduel en den Duitscher Bautz. Schulte leidt thans, in het klassement met een halve minuut voorsprong op een viertal renners. De tweede étappe leidde van Stettin naar Cottbus over Schwedt, Kuestrin en Frank- furt a.d. Oder, een afstand van 241.2 k.m. Over het algemeen waren de wegen uitste kend, behalve enkele straten in dorpjes, welke met kinderhoofdjes geplaveid waren. Tot aan de controle Frankfurt a.d. Oder (ongeveer 150 K.M.) verliep de race vrij eentonig. Direct na den start waren Ober- beek en Langiioff uitgeloopcn en het veld zette de twee vluchtelingen niet achterna. Ook Schulte niet, die meestal achter aan reed en zoo lusschendoor een lek bandje kreeg, doch de achterstand, hierdoor ont staan, haalde Schulte met behulp van Mid delkamp, spoedig in. Gesloten boomen wa ren oorzaak, dat dc voorsprong van de vluchtelingen nog grooter werd en met 5 minuten verschil kwamen Langhoff en Obcrbeck voor de 63 man sterke groep aan de controle te Frankfurt a.d. Oder aan. Eerst op de laatste 100 km. werd de strijd interessant. Langhoff was uitgeput en zijn plaats werd ingenomen door Scheller. Beide renners werden vlak bij Guben (200 k irt.) door een groep van elf renners ingehaald en 30 k.m. voor Cottbus kwamen er nog vier andere renners bij, waaronder Schulte en Middelkamp. De sprint moest beslissen, doch juist bij het aanzetten kwamen Mid delkamp, Scheller en Hauswald ten val, zoodat zij niet voor de eerste plaatsen in aanmerking konden ko men. 400 meter voor dc eindstreep ging Schulte er. tusschcnuit en in een oogenblik had hij enkele leng ten voorsprong. Bonduel en Bautz werden op gemakkelijke wijze ge slagen. De eerste uitvaller viel te noteeren, n.1. de Duitscher Rilland, die last van zijn maag liad. De uitslag luidt: Tweede étappe Stettin—Cottbus 241.2 km. 1. Schulte 6 uur 39 min. 15 sec.: 2. Bon- duel (zelfde tijd), 3. Bautz (Duitschland), zelfde tijd; 4. Weimar (Duitschland); 5. Siebelhoff (Duitschland): 6. Oubron (Frank rijk); 7 Umbenhauer (Duitschland); 17 Mid delkamp, 6 uur 40 min. 8 sec. Algemeene rangschikking: 1. Schulte 13 uur 21 min. 13 sec.; 2 Siebelhoff 13 uur 21 min. 43 sec.; 3. Oubron: 4. Umbenhauer; 5. Level," allen zelfden tijd als Siebelhoff; 6 Scheller 13 uur 22 min. 43 sec.; 7. Hauswald zelfde tijd; 8. Middelkamp 13 uur 23 min. 11 sec..' Tegen boom gereden. Gistermorgen te ongeveer tien uur is op den weg Gemert en St. Anthonius een ern stig auto-ongeluk gebeurd. De broeder An- dreas, overste van het klooster der broeders van O.L. Vrouw der Onbevlekte Ontvange nis te Helmond is, komende uit de richting Gemert, met zijn auto tegen een boom gere den en op slag gedood. Het stoffelijk over schot is naar bet ziekenhuis te Gemert oevrgebracht. De auto is geheel vernield. Daar niemand het ongeluk heeft zien gebeuren, tast mén omtrent de toedracht daarvan, in het duister. De gemeentepolitie van Gemert stelt een onderzoek in Ex-Dultscher ziet zijn laatste hoop In rook vervliegen. Een hier te lande wonende ex-Duitsoher vorderde van de Duitsche Rijksbank beta ling in goud van ruim 9 millioen 400 dui zend mark van vóór den oorlog (de biljet ten dateeren van 18981914) door de Rijks bank uitgegeven bankbiljetten, welke bil jetten sedert 5 Juli 1925 ingevolge Duitsche wetgeving krachteloos en waardeloos zijn verklaard. De rechtbank te Arnhem, en in hooger beroep het Arnhemische Hof, verklaarden deze actie niet-ontvankelijk. De ex-Duitscher stehle daarop beroep in cassatie in bij den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft gisteren dit cassatie beroep verworpen. Adres van de bedrijfsautohouders en andere particuliere beroepsver voerders aan den minister. DE ZIEKTEVERSCHIJNSELEN GE CONSTATEERD, MAAR GEEN AFDOENDE REMEDIE GEVONDENI In verband met de memorie van antwoord van den minister yan Waterstaat inzake het wetsontwerp tot coördinatie van het goederenvervoer hetyben het bestuur van de afdeeling beroepsgoerierenv ervoer in den bond van bedrijfsautohouders in Nederland (B.B.N.) en het voorloopig bestuur van den Alg. Ned. Beroepsvervoerdershond (in oprichting onder de beroepsvervoerdersle den van den A.N.W.B.) een rapport uitge bracht, dat is toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer en waaraan wij het volgende ontleencn: Besturen achten het om beeldspraak te gebruiken alvorens maatregelen vast. te stellen, die herstel van gezondheid moeten brengen voor het ge- heele vervoers-apparaat, voor alles noodza kelijk een goede diagnose te stellen. Kort maar krachtig! De meest ernstige aanklacht van de Be- stuurderen tegen dit wetsontwerp is, dat ue betreffende coördinator (geneesheer) dit voor naamste werk (der diagnose-stelling) ,«,aa heeft nagelaten, zich slechts beperkt heett tot het constatceren der ziekte-verschijnse len van het vervoerwezen, om daarna, hoogst twijfelmoedig voor zichzelf op te gaan schrijven welke pillen en poeders bij wij2e van experiment, misschien wel even tueel later zouden kunnen worden voorge schreven om den patiënt misschien wel beter te kunnen maken. Hiermede achtten zij dit wetsontwerp dan ook veroordeeld. Na een uitvoerige toelichting concludee- ren adressanten o.a.: Dat dit wetsontwerp, in deze gedaante van zwevende structuur, voor het bedrijfs leven niet aanvaardbaar is. Dat dit wetsontwerp, aan den minister bil volmacht het recht gevend, de spoor- en tramwegen aan tarieven te kunnen binden, teneinde een einde te kunnen maken aan de deloyale concurrentie van het, met staatssteun werkende en concurreerende, spoorweg bedrijf c.s., aan dit hoogst-ern- tige euvel van economische ongerechtigheid in het geheele vervoers-bestel geen onher roepelijk einde maakt, daar het geheele par ticuliere vervoerbedrijf, te water en te land, zich pas zijn rechts- en bestaans-ze- kerheid verzekerd zal weten, indien aan dit genoemde euvel een onherroepelijk ein de zal worden gemaakt op incidenteele wij- ZG Hoe het wèl moet: Tenslotte meenden bestuurderen, dat als grondslagen, waarop de coördinatie van het goederenvervoer zou moeten berusten, ge acht moeten worden: Dat door den minister uitsluitend con crete voorzieningen moeten worden getrof fen, waardoor algemeen ordelijke en vooral onderling-economische evenwich tige en rechtvaardige verhoudingen tusschen de verschillende vervoerstakken worden be reikt, voortvloeiende uit de belangen van veiligheid, sociale en economische rechtvaar digheid en van de openbare orde. En dat de tegenwoordige toestanden met grooten spopd een afdoende oplossing vra gen. doch dat. om dit doel ten spoedigste tob ereiken, geen uitkomst kan verwacht worden van de aanneming van het aanhan gige ingewikkeld-experimenteerende machti- gings-coördinatie-wetsotnwerp, zonder dat hierin diepingrijpende wijzigingen worden gebracht. STEÜNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. Dg» Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steünvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 30 Mei t.m. 3 Juni 1939, zal bedragen f 1.60 per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f 1.10 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. Met ingang van 5 Juni 1939 zullen han delaren in de gelegenheid worden gesteld, ook groene 'erwten van de kwaliteitsklas sen A en B te denaturerren tegen de daar- voor nader vast te stellen denaturatievcr- gocding. De steünvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, van 30 Mei t.m. 3 Juni door telers of handelaren gedenatui-eerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, bedraagt f 1.50 p. 100 kg. Het ligt voorts in de bedoeling, voor het laatst een denaturatievergoeding vast te stellen voor groene erwten en veldboonen, welke worden gedenatureerd in de week van 26 Juni t.m. 1 Juli 1939. Na 1 Juli 1939 zal de denaturatie van groene erwten en veldboonen, met recht op vergoeding, niet meer mogelijk zijn. 's Gravenhage, 2 Juni 1939. (Adv.) Verbetering dringend, noodzake lijk. De Nederlandsche vereeniging tegen Wa ter-, bodem - en Iucht-verontreiniging heeft gisteren in „Boschlust" te 's-Gi-avenhage een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer W. F. Vcld- huijzen uit Amsterdam. Dc Voorzitter deelt mede, dat aan den commissaris der Koningin in Noord-Holland een door mevr. dr. N. L. Wibaut-Isebree Moens (Amsterdam) en dr. J. J. Vlcesch- houvver (Dordrecht) met medewerking van ir. F. E. Samson samengesteld belangrijk rapport over de watervervuiling in die pro vincie is tei'handgesteld. Naar aanleiding van dit rapport houdt vervolgens mevrouw dr. N. L. W'ibaut-Ise- bree Moens een voordracht. Er is, zoo merkte spreekster op, in Noord- Holland zoo ontzettend veel water, dat. van oen algemeene vervuiling geen sprake is. Maar er is veel vervuild water, sterk ge- localiseerd en dit te meer, omdat het wa ter in Noord-Holland in het algemeen stil staand water is en woixlt gehouden. Men vergelyke bijv. een stad als Arnhem, aan een stroomende rivier, met Haarlem. De bewoners van dc ccne stad proditceeren niet tnecr of ander afvalwater dan die van de anderë, en toch, de luchtige frissche lucht van de Geldersche stad ontbreekt in .de N'oordhollandsche. De lucht is gemengd met die eigenaardige weezoelige, weerzin wekkende lucht, die althans 's zomers ka rakteristiek is voor de meeste van onze N'oordhollandsche steden. Grachten als riolen. Er is in Noordholland één groote incon sequentie tusschen de propaganda voor en de distributie van onberispelijk leidingwa ter, en de zoi'geioosheid over het verdere lot van dit water, nadat het in de huizen door de menschen of de industrieën is ver vuild. In vele gemeenten zijn de grachten open riolen, terwijl nog daarbij komt, dat hij de bestaande toestanden liet onmoge lijk is, de grachten door te spuien. In bijna al deze gemeenten bestaan ongewenschte toestanden. De slechte stedebouwkundige voorlichting ten plattelande en de ondoor dachte regeling van uitbreidingsplannen zijn volgens spreekster reeds noodlottig ge worden. Betere technische outillage en voor lichting zijn eerste vereischte om tot ver betering te komen. In politieke colleges ten plattelande wordt, naar het oordeel van een directeur van gemeentewerken eener groote landelijke gemeente waarbij spreekster zich aansloot nog te weinig beseft, hoe hier de goedkoopste oplossingen achteraf de duurste blijken te zijn. In de landelijke gemeente treft men als meest primitieven toestand algemeen de huisjes boven de sloot aan. Daar ontbreken riool, beerput, tank en waterspoeling. Ook in de voormalige vestingstadjes is de waterloozing meestal onvoldoende. Hoorn vormt een van de gunstige uitzonderingen. De verzilling. Onder waterverontreiniging is mede de verzilting te rekenen, omdat door het door dringen van zeewater in zoetwater een ver slechtering daarvan in menig opzicht het gevolg is. Hiertegen kunnen evenwel maatregelen worden genomen, die beter dan de in Noord- Holland bestaande systemen werken. Tenslotte houdt mevr. Wibaut eenige be schouwingen over de zuivelfabrieken, de gasbronnen en het onderzoek in het Noordzeekanaal. Op de voordracht volgde een gedachten- wisseling. De lieer W. .T. F. M. Krul. directeur van het Rijksbureau voor de Drinkwatervoor ziening, drong aan op het maken van pro vinciale plannen, teneinde tot afdoende ver betering te komen. Ir M. E. II. Tjaden, directeur van Bouw en Woningtoezicht te Amsterdam, wees on de noodzaak eener algemeene regeling van de waterloozing en waterverversching lui de wet, o.a. in de uitbreidingsplannen Vertrek van Aankomst te Zilverreiger j0C[jiP. 2 Juni Rang. 2 Juni (heenreis) I 11 Uil Jodhp. 2 Juni Basra 2 Juni (terugreis) I Buizerd !.\thene 2 Juni Basra 2 Juni (heenreis) I Wielewaal j^an 2 Juni Rang. 2 Juni (terugreis) I in weinig Ir Oostienrijksche ex-ambtenaren beschuldigd. Eduard Kudwig, chef van den persdienst onder de regeering van Schuschnigg, wordt beschuldigd van plichtsverzuim en medeplichtigheid in een corruptieschan daal. Volgens de Weensche editie van den Voelikischer Bcobachter" is hij overge bracht naar een gevangenis. Tot dusverre was hij,, naar men meent te weten, in het concentratiekamp Dachau opgesloten. Ver der is een gerechtelijk onderzoek geopend tegen oud-minister Draxler, die van oplich ting beschuldigd wordt. JjS Garibaldi herdacht. Ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Gui- seppe Garibaldi hebben de Italianen te Parijs, op initiatief van de „Garibaldiens de Argonne" zich naar de Are de Triotn- phe begeven om de vlam op het graf van den onbekenden soldaat te ontsteken. De plechtigheid werd bijgewooond door gene raai Gouraud, den vroegeren militairen gouvesrneur van Parijs. Roosevelt moet zijn kamer houden. Pre- sident Roosevelt moet zijn kamer houden, aangezien hij lichte koorts heett. De pers conferentie, welke zou worden gehouden, is afgezegd, terwijl ook de kruistocht, wel ke de president gedurende het weekeinde zou ondernemen, is afgelast. België overweegt aankoop oorlogsbodems. De Belgische kabinetsraad heeft het vraag stuk van de verdediging van de koloniën besproken en overwogen oorlogsbodems voor de verdediging van de monding van de Congo aan te koopen. Verder heeft de raad een ontwerp van een decreet aange nomen tot het verstrekken van credieten tot ontwikkeling van de koopvaardij. Ernstige overstrooming in Zuid Slavië. De overstroomingen in Kroatië dreigen den omvang van een ramp aan te nemen, Te Karlowac moesten alle fabrieken, kan toren en scholen gesloten worden, de op geworpen nooddijken zijn in den afgeloo- pen nacht vernield. Ook uit Servie en Slo- wenie komen hoogwatermeldingen, terwijl het water in den Donau eveneens stijgt. Franco keek Transvaalsche boeren de kunst af. De Zuid-Afrikaansche minister van defensie. Pirow, heeft in een rede voor de nationalen Bond van Afrkaansch-spreken- de studenten medegedeeld, dat generaal Franco veel heeft geleerd van de strate gie der boeren in den oorlog tegen Enge land. Franco had hem dat verteld tijdens een ontmoeting in Spanje. Tom Mooney onderneemt bevrijdingsactie. Bewonderaars van Tom Mooney hebben gis teren de politie-afzetting op het grand central Station te New York verbroken, om den onlangs bevrijden arbeidersleider te verwelkomen bij zijn aankomst uit San Francisco. Mooney gaat een campagne beginnen over het geheele Amerikaan- sche continent voor de bevrijding v. War ren W. Billings, die tegelijk met Mooney beschuldigd is van deelneming aan den bomaansalg van 1916 te San Francisco. Onder de guillotine. De moordenaar Max Bloch is vannacht te Parijs onder de guillotine terechtgesteld. Hij had onlangs in Polen een echtpaar vermoord. Vesuvius werkt krachtig. De Vesuvius vertoont op het oogenblik en hevige wer king. Vannacht was de hemel verlicht door 'n gloed uit den krater. Wolken asch stijgen omhoog en stroomen lava vloeien bergafwaarts. Men gelooft, dat er geen direct gevaar aanwezig is. Reuzenorder van de Amerikaansche marine. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft den bouw aanbesteed van 24 oorlogsschepen, waaronder twee slagsche pen van 45.000 ton en een vliegtuigmoe- derschip van 20.000 ton. tot een totaal be drag van 350 millioen dollar. Het is de grootste order ineens, die de Amerikaan sche marine ooit in vredestijd heelt ge plaatst. De goudreserve van de Itallaansche bank. Het Italiaansche economische agentschap bericht, dat op 10 Maart 1939 het geld in circulatie in Italië ongeveer achttien mil lioen lire bedroeg. De goudreserve van de Italiaansche bank bedroeg op dien datum 3.800 millioen lire. De overstroomingen in Italië. Door den hoogen waterstand is de spoorweg Floren* ce-Faenza over een afstand van 200 nie ter opnieuw overstroomd. Door een aard verschuiving zijn de watermassa's van de Sinstria opgestuwd, zoodat vijftig huizen ontruimd moesten worden. In de geheele streek zijn 240 huizen door de bewoners verlaten. Bij Ravenna zijn weer huizen ingestort. De meeste landwegen zijn onbe gaanbaar. Bij Forli zijn twee meisjes om het leven gekomen ten gevolge van het instorten van een huis. Oude schilderijen gevonden. Te Castel Vecchio nabij Spalato zijn drie schilderijen gevonden, welke worden toegeschreven aa" Titiaan. Zij stellen voor Sint Joseph- Sint Pieter cn Sint Hieronimus. Men vei onderstelt, dat deze schilderijen tijdens dc Napoleontische oorlogen zijn verborgen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2