Brand in een ven DE WERELD Postvlucbten op Indië m_ weinig woorden ^•e<V vaart uit Binnenkort spellingswijziging Zevenduizend beelden verbrand Fraude bij middenstandsbank Onrust in en om Praag De geheimzinnige zweefvlieger Verwerkte hoeveelheid melk gestegen China zal tot het laatst toe vechten Vele watervogels in den rook gestikt Ook Dantzig vertrouwt op den Führer Emoc I.Medan 4 Juni Rang. 4 Juni (terugreis) 1 1 Ontstellend aanl-al bosch- en hei debranden. In Brabant, Gelderland en Utrecht hebben in de aigeloopen dagen weer lelie heidebranden gewoed, waardoor aanzienlijke stukken natuurschoon voor ons land verloren gingen. Al leen reeds in het oosten van Noord- Brabant is gedurende dit weekend evenveel bosch- en heidegrond ver brand als in 1938 in het geheele land Arbeiders, die uit de werkverschaffing naar huis terugkeerden, ontdekten bij het Beu-ven (Z.U. Brabant) brand in de heide. Zij alarmeerden de brandweer, doch deze kon niet verhinderen, dat een oppervlakte van honderd ha., welke begroeid was met heide en vliegdennen, een prooi der vlam men werd. Een kostbaar natuurmonument is hiermede verloren gegaan. Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van talrijke wa tervogels, die daar hun nesten hadden ge maakt. Een groot aanta'l moet in den ver- stikkendeii rook zijn omgekomen. In het Oosten van Noord-Brabant groeien de heidebranden tot een ontstellend aantal Circa 10 ha. hoog opgaand dennenbosch, toe- behoorend aan particulieren te Helmond, is in vlammen opgegaan. Alarm op de Veluwe. Brandweer en militairen op de Veluwe werden Zaterdag herhaaldelijk gealarmeerd voor heide- en boschbrand.Te Ïloog-Buurlo gingen gelukkig slechts enkele bunders hei de verloren, doch in het natuurreservaat „Ue Gerritsflesch", onder de gemeente Apel doorn, eigendom van het Staatsboschbeheer werden ongeveer 40 h.a. heide en een com plex dennen door het vuur vernield. De Noord Oostenwind sprak hier een woordje mee! Onder Beekbergen werd een heideveld van 50 h.a. door brand geteisterd. Een klein ge deelte was met jong dennebosch beplant. Tenslotte bereikt ons een bericht uit Amers foort, dat een ernstigen brand meldt op de Leusderlieide; hier verbrandde een aanzien lijke oppervlakte met laag struikgewas be groeid. Vrachtauto's met militairen uit Soes- terberg rukten ijlings uit en men slaagde er in uitbreiding van het vuur te voorkomen. Het onvoorzichtig wegwerpen van een eindje sigaar of sigaret heeft bij verschil lende dezer vlammen-drama's een rol ge speeld De „N" keert weer! Binnenkort is een wijziging te ver wachten van de Spellingbesluiten- 1034 en 1936, welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aangekondigd in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroo ting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij deze gelegenheid heeft de minister o.m. verklaard, dat de regels van De Vries en Te Winkel inzake geslacht en voornaam woordelijke aanduiding zouden worden her steld en dat de commissie-Fockema Andreao de vraag zou onderzoeken in hoeverre wij ziging van deze regels in de toekomst wen- schelijk zou blijken. Dit beteekent dat de lidwoorden voornaam woorden en bijvoegelijke naamwoorden weer met een „11" geschreven dienen te worden, bijv. „Hij heeft dé(n) ecrste(n) prijs ge wonnen'. Wat de voornaamwoordelijke aan duiding betreft, mocht men volgens de nieu we spelling met een gerust hart bijv. over een bloem schrijven: „hij geurt heerlijk". Volgens de regeling Slotemaker de Bruine moet men schrijven: „zij" geurt heerlijk." Het afschaffen van dc „ach" en de dubbe le o's en e's is nog niet geschied; of dit nog gebeuren zal, staat te bezien. Het is nog niet bekend of de regeering na afkondiging van het K.B. er toe zal over gaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezigen, dan wel de totstandkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de exa mens van dezen zomer niet van toepassing zijn. Een roetachtige rook verspreidt zich boven Dongen. Zaterdagmiddag werd de brandweer tp Don gen (N.-B.) gealarmeerd voor een brand in de beeldenfabriek van de firma H. van Meer- Geerts. Dat de beeldenfabriek niet meer te houden zou zijn, was reeds terstond te zien en daarom concentreerde de brandweer zich op het locaüsecren van het vuur. In de fa briek was een enorme massa pakmateriaal opgeslagen. Er lagen massa's oude looiplan- ken, terwijl een 7000 a 8000 beelden klaar stonden. Alles is tot den grond toe afgebrand. Toen de voor- en achtergevel jnet veel ge raas waren neergestort, had het vuur vrij spel en het duurde dan ook nog geruimen tijd eer de brandweer met veel bluschwa- ter de resten had gedoofd. Het zeer brand bare materiaal ontwikkelde een dikke, vette, zwarte roetachtige rook en leverde een enorme hitte, zoodat de brandweerlieden zich op een behoorlijken afstand moesten houden. De schade wordt gedekt, door brandverze kering en bedrijfsschadeverzekering. Maastrichtsche procuratiehouder moet zich heden verantwoorden. In de maand October van het vorig jaar zijn, zooals wij destijds gemeld hebben, aan 't bijkantoor Maastricht van de Nederlandsche Middenstands- bank N.V. Amsterdam, verschillende malversaties ontdekt, in verband waarmee de procuratiehouder van die Bank, de 31-jarige P. J. L. N. uit Maastricht, werd geschorst. Heden wordt deze zaak voor de Maastrichtsche rechtbank behandeld. Het door de politie ingestelde onderzoek, dat met behulp van deskundigen moest ge schieden, heeft uitgemaakt, dat de procura tiehouder zich aan een geheele reeks ver duisteringen, boeken-vervalschingen en op lichtingen heeft schuldig gemaakt. De aan leiding tot deze frauduleuze handelingen, welke in een tijdsverloop van ongev-3 jaar zijn gepleegd, moet worden gezocht in het feit, dat de procuratiehouder vöör zich zelf speculeerde, en daarvoor geldswaardige stuk ken van de Bank of van rekeninghouders gebruikte. Vlucht verijdeld. 1 ■- iSSfl'. "-J.'V. Toen de politie den procuratiehouder onder verdenking van verduistering enz. wilde ar resteeren, was deze juist naar Amerika ver trokken, om, zooals hij zelf heeft verklaard, tot een accoord te komen met een der groot ste rekeninghouders, den wijnkoopman M. W. te Maastricht, een Póolschen emigrant, wiens rekening op de bank een debet van tonnen vertoonde. De procuratiehouder kon, als gevolg van de door de Nederlandsche Justitie onderno men stappen, in New York niet van boord gaan Hij is per zelfde bootgelegenheid naar Europa teruggekomen en van Le Havre naar Maastricht overgebracht, waar hij in voorarrest is gesteld. Het totale bedrag, waarover de fraude en de frauduleuze handelingen zijn gegaan, moet in de honderdduizenden guldens be- loopen. Verdachte heeft toegegeven, een deel van de hem ten laste gelegde verduisterin gen, boeken-vervalschingen en oplichting te hebben gepleegd. Het O.M. heeft elf getuigen gedagvaard. KNOEIERIJEN IN HET PROTECTORAAT. In verband met 't onderzoek bij 't „grond- bureau BSS" te Praag is geconstateerd, dat ook hogere ambtenaren in achtste sectie van liet Tsjechische ministerie voor landbouw en van de algemeenc directie van het staatsboschbeheer zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige onregelma tigheden. De leidende ambtenaren der sectie zijn gearresteerd. „DE TSJECHEN ZULLEN ZELF HUN ZAKEN REGELEN." A'ieuwe arrestaties. In zake de fascistische betoogingen wel ke zich in Praag en Brno hebben afgespeeld heeft het uitvoerend comité voor nationale solidariteit een communiqué gepubliceerd, waarin wordt meegedeeld, dat een dergelijk optreden voortaan zwaar gestraaft zal wor den. Zinspelend op de inmenging van de S.S. en Duitsche militairen tijdens de ar restaties, zegt het communiqué, dat „De Tsjechen zelf hun zaken zullen regelen." Arrestaties. In verband met de betoogingen van gis teren zijn vooraanstaande aanhangers der fascistische beweging gearresteerd. Zoo is dr. Bada, ecu der vertrouwdste medewer kers van generaal Gaida, in hechtenis ge nomen. Verder is de voorzitter van het fas cistische comité van actie gearresteerd. De .hoofdcommissaris van politie te Mo- rawska Ostrawa heeft het volgende bekend gemaakt: „Tsjechen hebben getracht anti-Duitsche biljetten te verspreiden. Zulk een actie kan zeer ernstige gevolgen hebben niet slechts voor de daders doch ook voor het geheele Tsjechische volk en zou de betrekkingen tusschen de Tsjechen en de Duitsche auto riteiten kunnen schaden. De hoofdcommis saris verzoekt de bevolking zich te onthou den van tegen Duitschland gerichte hande lingen." Openbare gebouwen bezet. Bij wijze van voorzorg tegen fascistische betoogingen waren gisteren alle openbare gebouwen te Praag bezet door krachtige af- deelingen Tsjechische politie. Alle naar Praag leidende wegen worden streng bewaakt op instructies van de regee ring van het protectoraat. Rada, een der fascistische leiders, is weer op vrije voeten gesteld. Een tweede leider echter, Locher, het hoofd van de nationale executieve dej' partij, is nog in hechtenis. Politieke kringen bespraken gisteravond de veelbeteekenende rede, die vroeger op den dag te Budweis is uitgesproken door staatssecretaris Frank, den vroegeren afge- vaarde van Henlein, thans afgevaardigde voor von Neurth, die in zijn toespraak tot ruim 20.000 leden der Duitsche Nat. Soc. Partij en SA-mannen de Tsjechen waar schuwde tegen ieder verlangen naar de methoden van den vroegeren president Be- nesj. Flauwe grap. Vrijdagavond omstreeks half zeven vond een vrouw in de Koningin Mariastraat te Den Haag een met potlood geschreven briefje. De inhoud luidde als volgt: „Hallo, wie dit vindt: ik zit in een zweefvliegtuig. Er is een steunpijler van een vleugel ge broken. Kans op afbraak. Landen in Was senaar. Ik ben Het briefje was ver zwaard met een spijker en een stompje potlood. Bij navraag van de politie op Ypenlburg bleek, dat op dien dag geen zweefvliegtuig was opgestegen. Bovendien bleek de term „steunpijler" nimmer ge bruikt te worden in de vliegwereld. Ver moedelijk heeft men dus met een flauwe grap te doen. Gegevens uit het jaarverslag van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond (F.N.Z.) Blijkens het jaarverslag van den Alg. Zui- velb. (F.N.Z.) waren op 31 Dec. 1938 bij de vereeniging aangesloten 8 provinciale bon den met 420 leden-fabrieken (vorig jaar 423) verwerkende 2.580.281.948 kg. melk, tegen 2.588.349.180 kg. in 1937 De gemiddelde per fabriek verwerkte hoeveelheid melk steeg van 0.1 millioen kg. tot 6.2 millioen kg. per jaar. De geldelijke omzet der afdecling Centra le Aankoop steeg van f 1.727.000, in 1937 lot bijna f 1.850.000, in 1938, terwijl het be drag der opdrachten van den teohnischen dienst steeg van f 480.000 tot f 590.290. Verklaring van mevr, Tsjang Kal Sjek. Hachelijk avontuur van Britsche boot. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft telegia- fisch haar dank betuigd met de haar ver leende onderscheiding van doctor honoris causa in dc rechten der universiteit van New Jersey. Mevrouw Tsjang gaf uitdrukking aan den wil van liet Chineesche volk tot het einde toe te strijden. „Wij zullen vechten tot dat onze krach ten zijn uitgeput, indien dat noodig is, hij onze inspanning ons land ongeschonden aan komende generaties over te dragen. Wij zullen zonder ophouden strijden voor de internationale beginselen van recht en rechtvaardigheid, welke den grondslag vor men van de volksregeering en zonder welke geen natie kan bestaan. „Durf te sterven" in actie. Volgens te Hongkong ontvangen berich ten hebben, naar het Chineesche persbureau meldt, leden van het Chineesche korps ,durf te sterven." op 31 Mei te Hankau voor een waarde van 20 millioen yen aan Japansche militaire vooritiden verbrand, in verband waarmede de Japanneezen in de stad den staat van beleg hebben afgekondigd. Tot 2 Juni hadden de Japansche militaire auto riteiten reeds meer dan honderd Japannee zen gearresteerd, die belast waren met de bewaking van het depot. Rekening houdend met de mogelijkheid van ontscheping van Japansche troepen te Swatau, de Zuid-Chineesche havenstad, in verband met activiteit van de Japansche vloot voor de kust van Foekien en Kwang- toeng. hebben de plaatselijke autoriteiten naar 't Chineesche persbureau meldt, den spoorweg, welke bij Svvatau zijn beginpunt heeft, over een afstand van vijftig kilome ter onbruikbaar gemaakt. Op een Britsch schip geschoten. Volgens een nog niet bevestigd bericht, zoii het Britsche schip „Liwo" draadloos hebbei medegedeeld, dat liet door een Ja- pansch schip beschoten was. De „Liwo" meet 880 ton en is inmiddels in Shanghai aangekomen. Het heeft, zich op reis over de Beneden-Jangtse temidden van een kruis vuur tusschen Japansche troepen en Chi neesche guerilla bevonden. De machinegeweerkogels floten rond de Li wo, doch blijkbaar waren ze niet voor het schip bedoeld. In West-Sjansi heerscht weder groote militaire bedrijvigheid. De Japanneezen hebben het offensief naar het westen, in de richting van de Gele Rivier, hervat, met het doel, tot de provincie Sjensi door te dringen. Op het oogenblik zijn in West- Sjansi 20.000 man Japansche troepen met zware artillerie samengetrokken. De Japansche verliezen in China. Het Chineesche gezantschap heeft het A. N.P.een mededeeling doen toekomen, waar in onder meer gezegd wordt, dat volgens de verklaringen van den woordvoerder van den Chineeschon militairen raad tot het ein de van 1938 ten minste 283.333 Japansche officieren en manschappen aan de verschil lende fronten in China zijn gcsneveld. Ge durende de gevechten bij Nantsjang en in Noord-Hoepeh van den iaatsten tijd reeds hebben de Japanneezen meer dan 60.000 man verloren. Opzweepende rede van gouwlei der Forster. Gouwleider Forster heeft op den districts dag in Zoppot een redevoering uitgesproken waarin hij ook inging op de Duitsch-Pool- sclie betrekkingen. Hij verklaarde o.m., dat Polen sedert de opzegging van het accoord het masker heeft laten vallen. Spr. ge waagde van woeste opruiïngsredevoeringen, smaad en laster jegens Duitschland. Dc Duitsche volksgenooten, zoo zeide de gouw leider, worden in Polen op de ongelooflijk ste wijze behandeld. Men dreigt in Polen Dantzig in bezit te nemen. Men provoceert aan de grenzen van Dantzig en tegen een Duitsche, Dantzigsche volksgenoot is een sluipmoord bedreven. Voorts betoogde spr. nog, dat de Dantzigsche regeering terecht de verwijdering gecischt heeft van de be trokken Poolsclie ambtenaren en hij eindig de met te zeggen, dat Dantzig den Fülner weet te vertrouwen, en weet, dat Duitsch land thans sterker is dan ooit en deze on overwinnelijkheid der Duitsche wapenen is ook de trots van Dantzig. Vertrek van Aankomst te Zilverreiger singap. 4 junl Band. 4 Juni (heenreis) I Uil Athene 4 Juni A'dam 4 Juni (terugreis) I "u Buizerd '.Jodh. 4 Juni Rang. 4 Junl (heenreis) I Wielewaal Jodh 4 jun{ Basra 4 Juni (terugreis) I Torenvalk '4tiiene 4 juni Basra 4 Juni (heenreis) I Duitsche autobus door trein gegrepen. Xa< bij het slation Wulfsen is op een onbe- waakten overweg een autobus door een locomotief gegrepen. De autobus werd vijf. tien meter meegesleurd en volkomen ver nield. Twaalf personen werden gedood, negen zwaar en vijftien licht gewond. En kele zwaargewonden verkeeren in levens gevaar. Proefvlucht AustraliëZuid-Afrika. vliegboot Cuba is van Port Hedland in Wcst-Australië vertrokken voor een proef- vlucht over den Indischen Oceaan van Australië naar Zuid-Afrika. Het doel van deze vlucht is de mogelijkheid na te gaan van een alternatieve luchtmailroute tus schen Engeland cn Australië. Zwitsersche volk keurt landsverdedigingscre» dieten goed. Bij de gisteren gehouden stemming heeft het Zwitsersche volk met groote meerderheid goedkeuring gehecht aan de wet, strekkende tot het uittrekken; van een crediot, groot ongeveer 400 milli oen Zwitsersche francs, voor de landsver dediging en de organisatie van werken be stemd tot bestrijding van de werkloosheid. Mussolini's dochter vernoemd. Krachtens een besluit van den Albaneeschen minister raad, zal de havenstad Santi Quaranta voortaan als Porto Edda den naam van Mussolini's dochter dragen. Dominica ontfermt zich over de Joden. De| meer dan 900 Joodsche vluchtelingen, die zich aan boord van de St. Louis V bevin den, zullen thans in de Dominicaanschei republiek worden toegelaten zonder dat voor iederen immigrant 500 dollars zal be hoeven te worden gedeponeerd De St. Louis van de Hataburg-Amerika lijn had bevel gekregen de haven van Havanna te verla ten, daar de vluchtelingen niet op Cuba konden worden toegelaten. Een vliegende familie. De familie Hu& chinson, bestaande uit man, vrouw en twee dochters, is Zaterdag met li.un vliegtuig naar La Paz (Bolivië) vertrokken. Zij n?a- l>en een to'clit van 50.000 mijlen, waarbij zij 70 Tanden zullen bezoeken. 20.000 menschen dakloos. Het geheele belè ken van de Save, de Drave en de Douau lijdt onder zware overstroomingen. De toe- siand is bijzonder verontrustend cn ia' Kroatië is groote materieele schade aan gelicht. Ruim 20.000 menschen zijn hier dakloos. Frankrijk bouwt opnieuw een slagschip. De scheepswerf „Loire" heeft opdracht ge kregen tot den bouw van een slagschip van 35.000 ton voor de Fransche marine- Het schip zal den naam „Gascogne" krij-i gen. Aangifte voor den Britsche miltairen dienst Zaterdag moesten 250.000 jonge mannen van 20 en 21 jaar zich opgeven voor den militairen dienst. In alfabetische volg orde moesten zij zich melden bij de ver schillende arbeidsbureaux. Over liet alge meen bleek de stemming onder de lange rijen wachtenden zeer goed. Het weer was mooi en de jongelieden doodden den tijd met het maken van grappen. 3775 perso nen verklaarden gewetensbezwaar te heb ben. Beschuldigde verwondt zich met een mes. Tijdens het voorlezen van het vonnis van twintig jaar dwangarbeid, dat werd ge veld tegen een moordenaar, Gatt ge naamd, door de rechtbank van Iser, ver wondde de veroordeelde zich ernstig met een nies, dat hij in zijn mouw had ver- borgen. FEUILLETON. Ethel M Dell 31. Emily was geschandaliseerd, hoewel ze, naar ze zei, in het geheel niet verwonderd was. Ze was nu in het bezit van een -waarde vol wapen en besloot met groote bedacht zaamheid te werk te gaan, om een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken. Tusschen Julie en haar heerschte voor het moment een toe stand van gewapenden vrede. Ze gingen elk haar eigen weg en geen van beide partijen gaf of kreeg bevelen. Julie verrichtte haar aandeel in het werk, zonder dat het haar gezegd behoefde te wor den. Ze deed ook de boodschappen en de oude vrouw kon met geen mogelijkheid iets vin den, waarover ze zich zou kunnen beklagen. Julie had een goed hoofd voor cijfers en ze gaf rekenschap van eiken cent op een ma nier, die heimelijk Emily's bewondering wekte. Maar de jaloersche haat, dien ze te gen het meisje voelde, verminderde daardoor niet. Ze verafschuwde haar integendeel om haar klaarblijkelijke superioriteit. Micky's openbaring was juist, waar ze naar verlangd had. Want Reuben scheen aan te nemen, dat zijn bestraffing het gewenschte resultaat had gehad en toonde niet de min ste belangstelling meer in Julie's doen .en laten, nu ze niet meer tegen hem in opstand kwam. Het leek bijna, of hij haar bestaan vergeten was. Maar het kwam in het geheel niet in Emily's kraam te pas, dat hij haar vergeten zou. Ze wachtte haar tijd af. Haar vrees voor Julie verminderd niet. Ze durfde haar niet tiranniseeren, hoewel ze verlangde dat te doen en haar afkeer werd al heviger. Maar nu had ze het machtsmiddel in handen en Julie zou weldra aan haar genade zijn over geleverd. Enkel de gedachte daaraan bracht haar in zoo'n goed humeur, dat het Peter opviel. Wat ben je in je schik vandaag, merkte hij op. Heb je een erfenis gehad? Ze keek hem met haar loensche oogen aan en glimlachte. Ik weet, wat ik weet Peter Prawle. O, mij een zorg, wat je weet. Waar is Sjulie? Julie, die uit was geweest om boodschap pen te doen, kwam op dat oogenblik binnen. Ze hoorde de vraag en keek Peter hooghartig aan, wat hem deed grinniken. Ik heb geen tqd om de kuikens te voeren, zei hij. Ik moet met den kapitein mee. Dat zal ik wel doen, zei ze kortaf en zette de boodschappenmand op de tafel. De twee Prawles keken naar haar, terwijl ze een emmer met een warm brouwsel van de kachel nam, een houten lepel uit de la haalde en meteen weer naar burten ging in de vallende schemering. Een lekker ding. merkte Peter op. Ze heeft de manieren van een gravin. Emily uitte een geluid, zoo uitermate min achtend, dat ze er bjjna in stikte. De ma nieren van een gravin! Jawel! Het zal wel gauw uit zijn met haar fijne manieren. Je zult nog wat beleven hier. Het zal zoo lang niet meer duren, of ze kruipt als een kakker lak over den grond, de fijne dame. 'Wat heeft ze uitgehaald? Peter's nieuwsgierigheid was gewekt. Hij had een hekel aan Julie, evenals zijn vrouw, maar in mindere mate. Daar hij een man was, was hij ook eenigermate gevoelig voor haar schoon heid. Ze kan nou toch nog niet aan den scharrel geweest zijn, zei hij nadenkend. - Niet? Jij groote stommeling! Emily's schril gelach verschrikte hem bijna, zoo onge woon was het geluid. En wat zeg je van dat slaapkamerraam van haar, dat nou open is en dat al deze jaren dicht is geweest! En wie denk je, dat het open heeft gemaakt? Jij niet en ik niet en die halve idioot van een Micky evenmin. Nee, dat heeft Rolfe Britton gedaan, als je het weten wilt. Den vorigen Zondag en daarna is h(j iederen nacht langs den regenpijp in haar kamer geklommen. Het is hier een fijne boel geweest hier in huis en wacht maar eens tot de kapitein ervan hoort! Ze stopte om adem te halen en Peter nam die gelegenheid waar om te zeggen: Nou breekt me de klomp! Als het nog Belinda geweest was, vervolgde Emily. Maar Sjuliezoo'n min ding! De schipper moet het vanavond nog weten. Wil jjj het hem vertellen of ik Ikke niet. Ik wil de kans niet loopen, dat hij me overboord gooit. Waar is hij nu? In het observatorium? O, ik zal het hem wel vertellen, als jq het lef niet hebt, lamzak. Ik ga het hem nou meteen vertellen. Peter roerde in zijn thee en antwoordde niet an met een boosaardige uitdrukking in haar noensche oogen schuifelde Emily de don kere gang door, die naar het observatorium leidde. De schipper zat in zqn wrakken rieten stoel, toen Emily klopte. Hij was niet in een goede bui. Hq was In het stadium, dat menschen wier eenige vreug de in het leven de drank is, bereiken, als de koorts van de begeerte nog niet is overwon nen door de loomheid van de bevrediging. Van dezen laatste zaligen staat was hij nog verscheiden borrels verwijderd en in deze stemming kon zelfs een geringe irritatie hem prikkelen tot een dolzinnige woede. Het klop pen op de deur was al genoeg om hem heftig te doen uitvallen. Wat voor den duivel kom je hier doen? riep hij. Emily kwam binnen, schuifelend op haar oude sloffen, op een manier, die hem nog meer tergde. O, ben jq het? Wat is er? Het is nog geen t(jd om te vertrekken. Kun je me niet met rust laten? Ik zou graag een woordje met u willen spreken, kapitein, als u het goed vindt. Hij keek naar haar onder zijn gefronste wenkbrauwen uit. Nou, spreek op dan! Heeft Prawle zich misschien van kant ge maakt? Met Prawle is het best, dank u kapi tein. Het is heel wat anders waar ik voor kom. U hebt gezegd, dat ik bij u moest ko men, als er iets niet in orde was met miss Sjulie. Nou het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar dat is er eentie, die in een fat soenlijk huishouden niet thuis hoort. Ze bracht haar nieuws uit met een grim mig pleizier en bleef dan staan, de magere, bloote armen over de borst gevouwen. De schipper hield zijn roodomrande oogen strak op haar gericht. Maar ze doorstond zijn zwijgend onderzoek zoo lang, tot hij wel ge noodzaakt was te spreken. Wat wil je nou eigenlijk zeggen ver domme! Is de dame weer brutaal geweest of zooiets? Daar moest je toch raad mee weten. op jouw leeftijd. - Hij gooide haar beleediglng. to' <*n welbewuste Emily vertrok geen spier. Haar loensclia oogen gloeiden even opals de oogen van een loerend dierdat was alles. Mij kan het niet schelen, als u uw dochtei! zonder een vin te verroeren den slechten weg op wilt laten gaan. Het is mijn zaak niet met wien ze d'r nachten doorbrengt. Toevallig weet ik, dat ze niet alleen is. Maar wat gaat het mij aan, of iedereen over d'r praat en cif met den vinger nawijst. Dat wil ik alleen maar zeggen, ^lat ik nooit eerder in een on fatsoenlijk huis heb gewoond en het valt niet mee daar nog mee te beginnenop mijn leeftijd. De laatste woorden waren een rechtstreek'' sche uitdaging. Ze is uw dochter en niet de m(jne gelukkig. Ais ze dat was, dan sloeg ik haar half dood, dat deed ik. Zoo? zei Reuben sarcastisch TJie' dis mand is ooit zoo fatsoenlijk als degenen, ë'9 nooit een kans hebben gehad. En nou zeg oPj wat je te zeggen hebt en dan zal ik zelf w« beslissen, of ik mijn eigen dochter een Pa slaag zal geven of niet. <i<ig zaï geven of niet. Emily's skeletachtige vingers kramptea zich om haar ellebogen. Ze zag er afschuw9" lijk uit in het flauwe licht van den winter" namiddag. Nou als het dan vraagt, dan zal ik het u vertellen, zei ze zuur. Die dochte van u houdt het met Rolfe Britton. Hij heel' het raam van haar slaapkamer voor d'r opei" gemaakt en van dien tijd af is hij iederen nacht als een kat haar slaapkamer in- e!' uitgeklommen. Het is mijn zaak niet en z° zal wel nooit gedeugd hebben. Maar het beter dat u het weet, zooals iedereen nou^c haast zal doen. (Wordt vervolgd-)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2