Ajax neemt weer de leiding Mede dank zij een onverwachte nederlaag van NEC Kees Kruit eersteop een haar na West Frisia, UW en Bleyerheide falen De voetbaluitslagen Ongelooflijke pech voor den Rallye-rijder geslaagd te beschouwen is SIn^Ie 9e ronde krijgt Comelius pech. Hij AiJhletLe& UaAmcmiicAe £icAawnAontuUkfx£ing, Houdt ook Uw- qzeM tje^ond Ensch. Boyspromoveeren 2e beslissingswedstrijd in afd5 noodzakelijk Het kampioenschap van Nederland De promotie- en degradatie wedstrijden Ensch. Boys de gelukkigen West Frisia faalt Spannende wedstrijd tusschen Ajax-D.WS* 1-1 Zuid-Slavië-Italie 1-2 Wielrennen Nederlandsch succes in Zweden Om den prijs van Zandvoort Sportief festijn, in tegenwoordigheid van den Prins De Bruyn verbetert het Nederl» record kogelstooten Kampioenschap van Nederland. AjaxDWS ii NECEindhoven 12 Promotie-degaradatie 2e klasse. Afdeeling II. UW—SVV 0—2 Afdeeling III. Ensched. BoysSCH 21 Afdeeling IV. LimburgiaHelmond 0—0 (Onder protest van Helmond). BleijerheideMiddelburg 03 Afdeeling V. Beslissingswedstrijd. GRC—WW 2—2 Na 4 X verlenging 2e beslissingswedstrijd noodig. Promotie-degradatie 2e klasse. Afdeeling I. BloemendaalWest-Frisia 10 Finale Rauchbeker. HRC 2—ZFC 2 1—2 Zoo één Zondag in het voetbalseizoen 19381939 verrassingen opgeleverd heeft, dan is het wel de dag van gisteren ge weest. NEC kreeg klop op eigen terrein van Eindhoven, UW haalde het in haar hoofd het reeds kanslooze SVV met een 20 overwinning te laten vertrekken, Bleijerheide verloor kansloos in de Zeeuw- sche hoofdstad en West-Frisia wist even min het benoodigde puntje in de wacht te sleepen. Allemaal resultaten, die buiten iedere lyn van verwachting lagen en eveneens resultaten, die den alouden stel regel bewezen, dat een uitgeschakeld elf tal tegenover een „geladen" elftal nog steeds niet zonder winstkansen staat. Het zit Ajax toch niet bepaald tegen dit Jaar. Reeds een gelijk spel tegen DWS was voor de Meerbewoners voldoende om de leiding in de voetbalcompetitie om het kampioen schap van Nederland te nemen. Want NEC verloor. Verloor op eigen terrein van den Zuidelijken kampioen Eindhoven met 21. NEC, dat Ajax verpletterde met 62, verloor van Eindhoven, dat op haar beurt van datzelfde Ajax op eigen terrein met 20 klop kreeg. Is het een wonder, dat voetbal nog steeds het meest onberekenbare spel aller spelen genoemd .wordt? Als men den stand beziet, dan is er nog iets, dat opvalt, n.1. dat Eindhoven slechts één punt op Ajax achterstaat, m.a.w. wint de Zuidelijke kampioen in den Meer van de Amsterdammers, dan zou de strijd om den hoogsten titel nog een volkomen onverwachte wending kunnen nemen. Zelfs bestaat de mpgelijkheid, dat er liefst 4 clubs gelijk ein digen, indien bij een overwinning van Eind hoven op Ajax, de kamp DWSNEC in een gelijk spel eindigt. En dat zou nog niet eens zoo heel gek zijn! De stand luidt hier: I van allemaal voor, want Limburgia en Bleyer heide moeten elkaar bestrijden in den laal- sten wedstrijd, terwijl Helmond zelf op eigen terrein Middelburg ontvangt, een wedstrijd aus, waarin stellig meer winstkansen zitten voor Helmond dan voor de Zeeuwen. Hier is de stand: Limburgia Bleijerheide Helmond Middelburg mogen WW en GRC elkaar volgende week nogmaals in de haren vliegen. Na 4 X 7\A minuten verlengen was de stand nog steeds 22. Een uitslag, die voor GRC gunstiger is dan voor de Winschotenaren, die den nu vol genden beslissingswedstrijd per sé moeten winnen om het dorado te bereiken. Het doel- gemiddelde zou na een hernieuwd gelijk spel n.1. GRC als gelukkige aanwijzen. Ajax 6 3 2 1 11—9 8 NEC 7 4 0 3 18—13 8 DWS 7 2 4 1 13—9 8 Eindhoven 7 2 3 2 14—12 7 Achillcs 7 1 1 5 10—23 3 In Afdeeling II. Ook al een abnormalen uitslag. Wie had nu verwacht, dat UW, op eigen terrein nog wel, een 20 nederlaag tegen het reeds uitge schakelde SW zou moeten boeken? Intus- schen getuigt dit resultaat van de sportieve opvattingen der Schiedammers, die DFC daar mede een onschatbaren dienst bewezen heb ben. De Dordtenaren hebben nu aan een ge lijk spel op eigen terrein genoeg tegen het bezoekende UW, dat eventueel alleen nog maar via een beslissingswedstrijd de eerste klasse kan bereiken. Hier is de stand: DFC 3 2 10 5 UW 3 1113 SVV 4 10 32 In het Oosten is het gegaan, zooals ver wacht werd. De Enschedesche Boys hebben de noodzakelijke overwinning geboekt op het bezoekende SCH. Met 2—1 voetbalden de Enschedeërs zich andermaal irt de eerste klasse. Intusschen is dit voor SCH, dat het ook reeds voor den derden maal probeert, een bittere tegenvaller. Enschedesche Boys 4 3 0 1 b SCH 4 112 3 ZAC 4 112 3 In Afdeeling IV is het één wedstryd voor het einde nog steeds een groote puzzle, wie er nu wel eigenlijk de eerste klasse mag betreden. Bleijerheide had er voor kunnen zorgen, door een overwinning op het reeds uitgeschakelde Middelburg. Maai wat gebeurt, met liefst 30 krijgt de Lim- burgsche club klop in de Zeeuwsche hoofd- stad. En als klap op den vuurpijl kon Lim burgia het evenmin op eigen terrein k'aren tegen het voor haar laatste kans strijdende Helmond. Het was en bleef 00, maai He mond heeft geprotesteerd tegen het niet oe hennen van een penalty, die na afloop promp benut werd. oat Helmond staat er nu eigenlijk nog het 5 2 3 0 7 5 3 0 2 6 5 1 3 1 5 5 1 0 4 2 In het Noorden West-Frisia is er in haar 2en uitwedstrijd niet in geslaagd het eene benoodigde puntje in de wacht te sleepen. Met 1—0 bleef Bloe mendaal in de meerderheid, aldus revanche nemend voor den nederlaag, in Enkhuizen ge leden entevens Zaandijk de eer latend om een nieuwe competitie in het leven te roepen door een zege in Enkhuizen, waaraan we tus- schen twee haakjes allerminst gelooven. Hier is de stand: West-Frisia 3 2 0 1 4 Bloemendaal 4 2 0 2 4 Zaandijk 3 10 2 2 Overvol was het op het Ajax-stadion. Het aantal toeschouwers zal wel een record voor dit terrein hebben beteekend en wij hoorden een cijfer fluisteren van 25.000. De aanwezigen hebben kunnen genieten van een spannenden, in sommige perioden zeer aantrekkelijken wedstrijd, waarin de punten ten slotte gedeeld werden, een resul taat waarmede Ajax wel tevreden zal zijn. Meer kwam de club der rood-witten zeker niet toe, want er waren gedeelten, waarin DWS het spel volkomen beheerschte en voor al in de tweede helft, toen na 10 minuten de club van Caldenhoven het initiatief volkomen in handen nam en de aanvallen van Slot c.s. slechts met de grootste moeite konden wor den afgeslagen, zag het er zeer donker voor de Meerbewoners uit. DWS speelde toen met een dash en in een tempo, waartegenover de Ajaxploeg bij wijlen machteloos stond, ver scheidene kansen heeft Draeger gehad, maar doelverdediger Keizer was in die periode uit stekend op dreef en het schieten bleef het zwakke punt van alle voorwaartsen van DWS. In de eerste helft was DWS ook wel ster ker, doch dat kwam door het feit, dat de Ajax-middenlinie meer defensief speelde en Anderiessen c.s. bleven dan ook vrijwel voortdurend achter en het doelpunt van Wiertz was meer gelukkig te noemen dan fraai. In de tweede helft zette' Ajax een offen sief in, maar nadat het achtertrio dit had afgeslagen, nam DWS het initiatief weldra weer over. De druk op het doel van Keizer werd zeer groot: DWS speelde met den wil en het enthousiasme de ontmoeting te win nen, daar men alleen in dat geval nog uit stekende kansen op den titel had. Draeger kreeg schitterende kansen om de overwinning te consolideeren, maar Keizer was zeer betrouwbaar en hield er enkele moeilijke ballen keurig uit. De Ajax-midden linie had haar heil meer in de verdediging gezocht, desniettemin kreeg de DWS-voor- hoede voldoende kansen, welke echter niet benut werden. Ajax zocht in dezen wedstrijd naar den zekersten weg, brak eerst af om dan bij wijlen het spel op te bouwen, iets, wat men van deze Amsterdamsche ploeg niet gewend is. Daar kwam nog bij, dat Anderies sen wat onzeker speelde, enkele ballen miste of slechts half raakte en ook dit beeld zagen wij de laatste jaren maar zelden. De wedsiryd. Het begin is rijk aan spannende momenten. Ajax is het meest gevaarlijk en al Bijl op een prachtigen pass van Fischer keurig doorloopit, weet de Ajax-midvoor precies over den ver uitgeloopen Bruist heen te spelen en rekent iedereen reeds op een doelpunt. Maar Caldenhove trapt den bal nog van de lijn weg. Over het algemeen is DWS iets meer in den aanval, doch Anderiessen blijft wat meer dan gewoonlijk achter, zoodat de DWS-voorhoede weinig gelegenheid tot schie ten krijgt. In aantal mogen de Ajax-aanval- len misschien minder talrijk zijn, kwalitatief zijn zij indeze periode beter dan die van DWS en Caldenhove c.s. moeten alle krach ten inspannen om doelpunten te voorkomen. Na 20 minuten heeft Ajax reeds drie hoek schoppen kunnen nemen, terwijl Keizer eigen lijk nog geen moeilijken bal heeft gekregen, omdat het binnentrio van DWS zeer slecht schiet. Vooral Slot kan de juiste richting niet vinden. DWS blijft sterker in het veld en talloos zijn de schoten, die over en naast het Ajaxdoel gaan. Na 35 minuten neemt DWS de leiding, op vrij fortuinlijke wijze. Een voorzet van Draeger wordt door Wiertz ingeschoten. Blomvliet doet den bal van rich ting veranderen. Keizer verwacht het schot aan zijn rechterkant, maar het leder wijkt m< naar links en tevergeefs tracht de Ajax- doelverdediger zich nog te herstellen, O1. In den resteerenden tijd biedt het spel een zelfden aanblik en veranderingen voor de rust komen er niet. De tweede helft. Na de rust is Ajax aanvankelijk sterk in den aanval. De middenlinie laat, zooals bij een achterstand te begrijpen valt, haar ver dedigende houding varen. Zij zit nu meer achter de voorhoede, Hg| waarin Bijl en Van Ree- aen van plaats hebben verwisseld. Bijl krijgt bij een doelworsteling tot tweemaal toe een prach tige kans om den stand gelijk te maken, doch hij faalt volkomen. Aan den anderen kant komt alle gevaar van Draeger, die de eenige is met schut- terstalenten. Een scherp schot van hem wordt door Keizer tot hoek schop verwerkt en en kele minuten later kan de Ajax doelman een kogel van den DWS- rechtsbuiten nog over de lat stompen. DWS heeft het initiatief van Ajax overgenomen. Het tem po wordt opgevoerd en met den ijzeren wil den voorsprong nog te vergrooten, werpt het geheele DWS-team zich in den strijd. Drae ger komt alleen voor Keizer te staan, doch schiet juist tegen den doelman aan. Nog krijgt Draeger verscheidene kansen, maar Keizer heeft er nu goed oog op. Midden in dit offensief van DWS komt dan de gelijkmaker. Schubert brengt den bal keu rig op, hij passeert naar Bijl, die ziet, dat Stam volkomen vrij staat. De snelle rechts buiten passeert Van Stokken, zwenkt naar binnen en met een zuiver schot wordt Bruist gepasseerd, 11. Er is dan nog een kwartier te spelen. Van het offensief van DWS is niets meer te be speuren. Haar middenlinie geraakt uitge speeld en de geheele ploeg is wat ontmoe digd .Ajax is nu veel gevaarlijker eri vooral Van Reenen en Van Wijngaarden weten ver warrende situaties voor het DWS-doel te scheppen. Onder groote spanning verstrijkt de tijd en als de heer Van Moorsel het einde aankondigd, hebben de beide vereenigingen de punten gedeeld. Een hartstochtelijke wedstrijd werd vandaag tusschen de elftallen van Zuidslavië en Italië gespeeld, een ontmoeting, welke geleid werd door den Belg Langenus, die nog al eens kal meerend moest optreden. Zuidslavië, dat on langs nog van Engeland won en Zondag 11 Juni a.s. te Amsterdam tegen 't Nederlandsch Bondselftal uitkomt, leverde een uitstekende prestatie tegen Italië. Hier stond de techniek der Italianen tegenover enorme geestdrift en energie der Zuidslaviërs. Ondanks het feit, dat het zeer heet was, wei d in hoog tempo gespeeld gedurende den geheelen wedstrijd. Eerst na 35 minuten wist Piola zijn land de leiding te geven In de tweede helft waren de Zuidslaviërs het meest in den aanval, doch na een bliksemsnel le doorbraak wist Colaussi Italië's voorsprong te vergrooten. De door 40.000 toeschouwers aangemoedigde ploeg van Zuidslavië slaagde er tenslotte in door Perlic een tegenpunt te maken. Zeven minuten voor het einde werd Andreolo unfair tegen den grond geloopen. Het gebeurde bin nen 't strafschopgebied en scheidsrechter Lan genus kende een strafschop toe. Meazza schoot evenwel meters naast. Zoo kwam het einde met een 21 overwinning van Italië. Vandaag is te Stockholm een vijflanden wegwedstrijden gehouden, waaraan een Ne- derlandsche ploeg deelnam. Nederland met de renners Hofstede, Moeke, Bosma en Van der Heyden, behaalde een prachtig succes door de eerste plaats in het landenrklassement te bezetten. Ericsson (Zweden) won den wedstrijd in de sprint in een tijd van 2 uur 59 min 10.9 sec. Hij maakte een gemiddelde uursnelheid van 33.5 km. J. J. Hofstede was derde, O. Moeke vierde, A. Bosma zesde en J. P. van der Heyden tiende. Allen noteerden denzelfden tijd als ericsson. De uitslag van het landenklassement luidt: 1. Nederland 35 punten, 2 Denemar ken 31 punten, 3. Zweden 26 punten, 4. en 5. Duitschland en Zwitserland beiden 14 punten. 17/OM nv r\nrtmnni rlnl srte snelheid hebben, blijven aanvankelijk op een ■Cc'II tsXJJCI l lilc/lly UUl lllo kluitje bijoen. Er worit slechts sporadisch kan een bocht van het trottoir niet omzeilen en komt uit de bocht met een dwaas slingerend achterwiel, dat direct de attractie van het publiek, dat reeds in vrij grooten getale pre sent is, vormt. Toch remt het z'n snelheid en niet lang duurt het of Rijshouwer gaat aan den kop. Cornelius doet wat hij kan om de verloren winst terug te halen, maar het lukt hem niet. Hoe kort hij de bochten netmt, hoe hij z'n D.K.W. tot het uiterste aanzet, hij krijgt geen kans meer. En onbedreigd gaat Rijshou wer door de finish. In dien tijd was Cornelius, met z'n slingerend achterwiel, waaraan een lap rubber fladderde, po de 6e plaats gekomen. Smeets maakse in deze eerste race den snel- sten tijd door het parcours af te leggen in 1 miuut en 50 seconden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van ca. 75 kilometer. Kees Kruit start. Dan volgt de race, waarvoor wij, hoe is het anders mogelijk, de grootste belangstelling hebben. Het is de race van de gecombineerde B. en C.-klasse. Kees Kruit rijdt in de B.- klasse met als tegenstanders A. Schaper (Skoda), Voetelink (M.G.), Baron van Heem stra (Fiat), Rosier (Hansa), Kreisel Jr. (Han- sa), Richten (M.G.) en le Poole (Amilcar). De C.-klasse ziet er als volgt uit: v. d. Man- dele (M.G.), Povel (Lancia), Bena (Lancia), Verkammen van Keulen (Opel), Ligtvoet (Bu- gatti), en Baron van Boetzelaer (M.G.). Achter elkaar staan ze opgesteld: de kleine en groote wagen: rood en zwart en blauw. Dan zwaait de vlag weer, en weg knetteren ze, en het begin van een 30-ronden race is aangevangen. Van katoen Er wordt direct van katoen gegeven: het geheele peteton giert de bochten in een uit... met donderende knalpotmuziek en fluitende banden... We kyken: daar is de zwarte Fiat. Een glimmende wagen, met er in, in wit hemd en zwarte das, onze populaire Rallye-rtjder. Kees, die niet op of omkijkt, maar verbeten achter het stuur zit en van wien wy weten, dat h(j z'n kansen niet cadeau zal geven. Als een orkaan zijn ze voorbygestoven, maar nauwelijks is de laatste om de bocht by de tri bune verdwenen of we hooren de eerste, de vuurroode Lancia van Bena, alweer aankomen. Kruit naar voren! En wat wy eerst niet hadden durven hopen, dat zien wij nu, reeds in de eerste ronden, werkelijkheid worden: wy zien hoe Kruit zich naar voren werkt. De een na den ander stuift hy z'n rivalen voorbij, in één bocht twee gelijk. Hij rijdt prachtig: het publiek ziet het en volgt met hoorbare belangstelling dit staaltje coureurskunst. Volgt de zwarte Fiat van bocht tot bocht, wyst elkaar de wijze waarop deze jonge Westfries door de bochten scheurt. Na 5 ronden Is het pleit reeds voor de B.- klasse beslecht. Kees ligt aan den kop. En hy bl(jft aan den kop! Hy heeft de snelle Richten (M.G.) en Voetelink (M.G.), die belde even eens uiterst kundig rijden te zien geven, ge lapt en in ons hart zien wij Kruit reeds de krans in ontvangst nemen. Het wordt een race, die wij niet spoedig meer zullen vergeten. Hoe Kruit daar, prak tisch onbedreigd, den kop houdt. Hoe hij z'n Zaterdag is de eerste Nederlandsehe auto-race een feit geworden. In Zand voort hebben we wielen van tallooze automobielen gefloten, heeft een opge togen publiek genoten van een sportief evenement, en heeft men iets ondergaan van die zeer aparte sfeer, die dergeiyke evenementen eigen is. Wy geven toe: het circuit te Zand voort kan de vergelyking met een Avus- baan niet door staan, noch die van een „Nürnberger Ring", maar men vergete niet, dat het hier een eerste poginng, feitelyk een gedurfd experiment betreft, waarvoor zoowel K.N.A.C., als de ge meente Zandvoort den dank van een niet gering deel van sportief Nederland toekomt. En het is 'aan geen enkelen twyfel onderhevig, of deze eerste race zal door een tweede en meerdere gevolgd wor den. En dan zal men zeker leering trek ken uit de enkele, Zaterdag gebleken, onvolkomenheden. Er waren, en wie zal zich daarover verwon deren, factoren, die een volmaakte race han dicapten. En dan doelen wij in de eerste plaats op het feit, dat de baan te bochtig was. Vrij wel geen enkel recht stuk en zeer scherpe bochten. Tengevolge hiervan kon men geen fantastische snelheden ontwikkelen en hebben wij verschillende malen ons hart vastgehou den als er twee wagens tegelijk in een bocht zaten. Dat er dan ook geen incidenten van beteekenis zijn gepasseerd, mag zeker enkele malen als meer geluk dan wysheid beschouwd worden. Klinkende namen. Klinkende namen waren het, die het bonte programma vermeldde: om er enkele te noe men: Cornelius, de Beaufort, Rijshouwer, Vos- telink, Gatsonides, Barendrecht, Karei Ton, Piet Nortier, enz. En onder die klinkende na men ressorteert ongetwyfeld onze populaire Schager coureur, Kees Kruit, die, zooals be kend, zijn kans waagde in de B.-klasse met zijn Fiat Balilla. Het weer werkte prachtig mee: een stra lende zon, waarvan de warmte getemperd werd door den overkomenden zeebries; een tribune, die praktisch opgesteld was en een groot pu bliek, dat zich uiterst sportief gedragen heeft. Het was daarby internationaal gekleurd en men hoorde enkele malen drie, of vier talen door elkaar klinken. De ouverture. Voor de 1ste race. klasse A. (cilinderinhoud tot en met 750 ccm3) kwamen 8 deelnemers aan den start. 7 D.K.W.'s en I Fiat Het was Cornelius, die reeds direct de le'ding wist te verkrijgen, gevolgd door Ryshouwer. Het kleine Fiatje is kansloos en vormt de hekke- iluiter. De D.K.W.'s, die alle vrywel gelijke bochtwerk tot in de finesse verricht, hoe hij opkomt op de rechte stukken en hoe hij, ouder gewoonte, z'n banden laat zingen en fluiten in de bochten. Voor hem zyn Bena en Verkammen van de C.-klasse, waarmee hy dus niets te maken heeft. Maar zelfs by deze trekt hy op. De af- stand tusschen de leiders der beide klassen wordt met iedere ronde kleiner. Zou deze Noord-Hollandsche jongen... 25 ronden... 26... 27... en nog is hy voor. Onbedreigd. Met een volmaakt safe kans op de victorie in z'n klasse. Ons hart klopt vain blijdschap. Wy gunnen het hem gaarne. De 29e ronde. Dan zet de 29ste ronde in. Kees davert weer door de bocht voor onze tribune, weer fluiten de wielen en hooren we de knalpot kraken. Op grooten afstand volgt Richten, en na hem Voetelink. Maar dan ineens gebeurt het onver wachte. Het ongelooflyke. We rekken ons uit om te zien, maar... daar stuift Richten als eerste de baan op. Dan Voetelink... Kruit is niet bij hen. Waar is hij... Niemand weet het. Niemand begrypt er iets van in de 29ste ronde en eerst als de laatste verreden is, dus slechts enkele mi nuten later, hooren we van den omroeper, dat Kruit in de voorlaatste ronden moest opgeven wegens motorpech. Even later zijn wij by hem: eenzaam staat de zwarte Fiat naast het parcours. Kees hangt over den motor en we hooren het: motorklep gebroken. Hij zegt niet veel, en wij nog min der. Wat kun je ook zeggen bij zulk een pech, zulk een ontmoedigende teleurstelling. Er is één troostna deze race volgt weer een andere. En het Nederlandsehe publiek zal hem nog wel eens te aanschouwen krijgen, den dan met meer geluk. Door het uitvalen van Kruit kwam Richten automatisch als eerste aan den kop te liggen, gevolgd door no. 2, Voetelink. Als 3e eindigde baron van Heemstra met Fiat. In de C.-klasse: 1. Bena (Lancia). 2. Ver kamman van Keulen (Opel). 3. Van de Man- dele (M.G.). De Prins komt. De race's gaan door. In tegenwoordigheid van Prins Bernhard, die in zijn glanzende Maibach voorbij komt. Staande wordt het Volkslied gezongen en duizenden handen gaan omhoog als spontane groet. Heel den dag daveren de auto's voorbij. Groote wagens, race-wagens. Er wordt snel gereden en menigmaal schuurt er een band tegen het trottoir. Dan slingeren de wagens terug, vee- ren door op twee wielen, zwaaien onheilspel lend op het asfalten wegdek, om dan weer voort te jachten. In de D.-klasse zien we prachtig rijden van Everts uit Wildervank. Maar de snelste was de Citroën van Jhr. Teding, die zijn elfde ronde maakte in een tijd van 1 min. 43.6 sec. (gem. snelheid 79.5 km). 5 Ronden voor het einde had Teding nog een voorsprong van 21 secon den, zoodat zijn overwinning onbedreigd werd. In klasse E had de favoriet Beels uit Haar lem (met .Bugatti) nogal met pech te kampen. Daardoor kon Van der Meulen met Opel, na de helft van den afstand de leiding overnemen. De Fiat van Jungst gaf op wegens koelwater gebrek, zoodat de Opeis het verder uitvochten. 1. werd v. d. Meulen (55 min. 29.4 sec.). 2. Lepelaars, 55 min. 30 sec. Daarna kwamen de „cracks". De klassen F. en K. In F. nam Gatsonides met Mercury direct de leiding, kort gevolgd door Tielens, die den strijd om de leiding aanbond en die deze in de 12e ronde won. Gatsonides moest direct daarna opgeven wegens een gescheur- den cilinderkop. Eerste werd hier Tielens (67 min. 48.4 sec). 2e. Diepen (Ford), 67 min. 56.4 sec. De laatste race, klasse K., ging goed- leels tusschen B.W.M.-wagens. Na den start ont_stond een vedwoed duel tusschen Nortier, die onmiddellijk de leiding ge nomen had, en Breeman (beiden B.M.W.). Beiden kwamen als respectievelyk no. 1 en 2 uit den stryd. Na de race volgden demonstraties met de race-wagens van von Brauchitsch en Stuck, de eerste met Mercedes-Benz, de tweede met Auto-Union. Met formidabele snelheid hebben, deze coureurs gereden, zoodanig zelfs, dat het tribune-publiek telkens achteruitschoof als de auto's, als afgeschoten projectielen aan kwa men suizen. Het was een sensationeel einde van een geslaagd auto-festival. Tenslotte z(j nog vermeld de sportieve geste van Richten, die Kees Kruit in het eere-rondje over de baan, in zyn wagen meenam. Ongetwyfeld een gebaar, dat aan hartelykheid niets te wenschen overliet. Gistermiddag heeft de Rotterdamsche Ath- letiekvereeniging Pro Patria op de Nenijto- sintelbaan nationale baanwedstrijden georga niseerd ten bate van de vereeniging tot be strijding der tuberculose te Rotterdam. Een vrij talryk publiek heeft het vlot afge werkte programma gevolgd. Spanning was er, toen De Ruyter van Quick, de record houder op de 1500 meter, een poging deed zijn record, dat op 4 min. 0.4 sec. staat, te verbeteren. De krachtige wind, die recht op de baan stond, belette hem recordverbetering. Hij no teerde 4 min. 2.6 sec. De Bruyn slaagde er in het Nederlandsch record kogelstooten op fraaie wijze te verbe teren. Hij bracht het record op 15.51 meter, terwijl het vorige, dat in zijn bezit was. op 15.35 meter stond, dateerende van 10 Juni 1935, te Malmoe gevestigd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7