Meer dan vierhonderd noodlijdende gemeenten in ons land DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER OL/eerbericht Jodenleed aan de Poolsche grens KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) DONDERDAG 8 J U N I 1939 67e JAARG. No. 8637 Met een totaaltekort bijna vijftig millioen Wieringermeerdienst gedeeltelijk naar Kampen Verraderlijk strand Paus doet beroep op de as-vrienden Fouten bij de Thetisramp Dit nummer bevat 12 pagina's DE BILT SEINT: Hoe gaat het, Koning? Rome schond het Britsch'Italiaansch accoord niet Uitgave der Ultg.-Mtf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder heldersche courant ZAL UITBREIDING VAN HET BE LASTINGGEBIED DE GEMEENTEN GELUKKIG MAKEN? VRAAGT MR. OUD. De ex-minister van Financiën vindt onbillijkheden in de voor gestelde belastingen. In 't gistermiddag te Amsterdam be gonnen congres van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, heeft de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud, een inleiding gehouden over het onderwerp: „De gemeente- financiën als onderdeel van de over heidsfinanciën". Spr. begon zijn rede met de opmerking, dat, wanneer men het heeft over de moeilijkhe den van de gemeentefinanciën, men niet de oogen mag sluiten voor de moeilijkheden, waarvoor de overheid staat ten opzichte van haar financiën. Omgekeerd geldt precies hetzelfde. Rijk en gemeenten moeten eikaars moeilijkheden leeren begrijpen en er rekening mee'houden. Aan de hand van de laatste millioenen-nota toonde spr. aan, dat ook de regeering voor groote moeilijkheden staat. De rijksbegroo- ting wijst een tekort aan van 25 millioen gulden, maar in werkelijkheid is dat nog veel grooter. Dcfensiemaatregeien eischen uitgaven, die de moeilijkheden voor het Rijk nog veel en veel grooter maken. Wat de moeilijkheden der gemeenten op financieel gebied betreft, ook deze zijn van niet geringen omvang. Hoe komt het? Een enquête onder de gemeenten, die bij zonderen regeeringssteun ontvangen, heeft uitgewezen, dat in de begrootingen van 301 van deze gemeenten een bedrag van circa 35 millioen gulden is verdisconteerd. De gezamenlijke begrootingstekorten van alle noodlijdende gemeenten zijn echter veel grooter en benaderen de 50 millioen gulden. Rijk en gemeen ten staan dus beide voor ernstige pro blemen. Hoe is dat gekomen? Voor Rijk zoowel als voor de gemeenten zijn de oorzaken dezelfde. Men zou ze kunnen samenvatten in het woord „crisistoestanden". De inkomsten zijn gedaald en de uitgaven gestegen. Voor Rijk en Gemeenten beide, geldt_ dit, maar voor het Rijk komen de defensie-uitga- ven daar nog extra boven op. IIoc moeten we er uit komen? Door belastingverhooging en bezuiniging. Doch nu manifesteert zich het verschil tusschen Rijk en gemeenten. Want het Rijk heeft theoretisch een onbe perkt belastinggebied, terwijl de gemeenten Zijn gebonden. Gebonden aan bepaalde belas tingcapaciteiten. Dat heeft de gemeenten we eens gegriefd, doch die grief is met gei ei i - vaardige!. Intusschen betwijfelt spr. of een uit breiding van het belastinggebied de gemeenten gelukkig zal maken. In dit verband herinnert spr- aam het be- treffende wetsontwerp, dat onlangs is inK diend en dat toch niet z00tbl,z01^cr., ant (1e door de gemeenten is ontvangc reeds zwaar belaste gemeenten zullen cr n g zwaarder door worden belast. Meer dan 400 noodlijdende ge meenten. De oplossing van het vraagstuk dei ft nancieele verhouding tusschen meenten ois het zelfde als het. an de vraag op welke wijze kan de belasting druk billijk worden verdeeld. In 1020 heeft men getracht om goede regeling te komen._ Men - Gemeentefondsbelasting m cn .^fcend andere maatregelen. Ze zijn alle J>ekc:urn Re grondgedachte was juist en P van overtuigd, dat het systeem goed zou hebben gewerkt, wanneer er .gee11 ek0. zijn gekomen. Maar de crisis is n men en toen is het systeem vast Het Gemeentefonds kon zich n heeft Peil van 1929 handhaven enz. toen men getracht een billijke verdeeli werkloosheidslasten te krijgen. Mc '.nflar te het Werk loosheid ssubsidicfonds, °ok dat ging mis. Door redelijke noimcn Burgemeester Oud dacht men een billijke verdeeling der las ten te krijgen, maar aldra bleek, dat de subjectieve bijdragen een veel te groote plaats innamen. Er kwamen tekorten. Het grondbeginsel ging uit van de ge dachte, dat een noodlijdende gemeente uit zondering is, maar er kwamen allengs meer dan 400 van deze gemeenten. De uit zondering is als het ware regel geworden. Loonarbeiders en kleine zelf standigen. In het vervolg van zijn rede zeide mr. Oud, dat de regeering, waarin hij destijds een werkzaam aandeel had, een grens heeft getrokken tusschen loonarbeiders en kleine zelfstandigen. De eersten werden zoo noodig gerang schikt onder het begrip werkloosheidszorg, de tweeden onder armenzorg. Het onbevre digende van den tegenwoordigen toestand. aldus spr. is, dat het niet meer houd baar is een grens tusschen beide groepen te trekken. Spr. erkent dit gaarne en meent, dat een herziening van dezen regel drin gend gewènscht is. Mr. Oud heeft een plan. Spr. is het eens met hen, die zeggen, dat de kosten voor werkloosheidszorg over de geheële gemeenschap moet worden ver deeld. Uitvoering door 't Rijk alleen acht spr. ech ter niet doelmatig en uitvoering door de ge meenten bij financiering door het Rijk even min. Spr. ontwikkelt vervolgens een denkbeeld, waarbij de gemeenten een bepaald gedeelte van haar be- lastingcapacitcit voor werkloosheids zorg beschikbaar stellen en het Rijk het overige bijlast. Echter ook deze gedachte aldus Mr. Oud heeft bezwaren. Want reeds aan stonds zullen er gemeenten zijn, die wel en andere, die géén bepaald percentage kun nen afstaan. Het beginsel van de regeering om het werklooshcidssutosidiefonds te laten werken naar uitsluitend objectieve normen is goed, maar het is alleen dan uitvoerbaar, wanneer de noodlijdende gemeente weer uitzondering wordt. Met de subjectieve bij dragen over te hevelen naar Binnenland- sche Zaken, komt men geen stap verder. Gevolgen van de bctalingherzie- ning. Aan het slot van zijn inleiding stond spr. nog in het kort stil bij de jongste belasting wetsontwerpen der regeering, n.1. die tot heffing van een nationale inkomsten en winstbelasting enz. De Rotterdamsche burgemeester consta teerde, dat deze van een geheel ander be ginsel uitgaan en betoogde voorts, dat de nieuw voorgestelde maatregelen ook van invloed zullen zijn op de gemeentefinancien. Er zijn diverse onbillijkheden, waardoor het zeer gewenscht is, dat een en ander nog wel nauwkeurig onderzocht en nader overwogen dient te worden, in het bijzonder ten aanzien van de gevolgen voor de gemeenten individueel. Spr. drong er op aan, dat Rijk en Gemeen ten oog hebben voor eikaars moeilijkheden en dat zij eendrachtig zullen samenwerken om een bevredigende oplossing te vinden. Cultuurtechnische aideeling al daar gevestigd. Naar wij vernemen zullen van de vier af- deelingen van den dienst van den N.O. pol der twee in Kampen gevestigd worden, na melijk de afdeeling onderzoek en de cul tuur-technische afdeeling. De sociaal-econo mische en de waterbouwkundige afdeeling, alsmede de directie zullen, zooals wij reeds meldden, in Zwolle worden ondergebracht, waar het gebouw van do voormalige am bachtschool voor deze diensten zal worden ingericht. In de eerstvolgende raadsvergadering zul len B. en W. van Kampen voorstellen over te gaan tot het bouwen van 9 middenstands- woningen teneinde daar te kunnen verhu ren aan den dienst van den N.O. polder, die er de kantoren en het laboratorium on der zal kunnen brengen. Zes van die wo ningen zouden tegen 1 November a.s. ge reed moeten zijn. Voor deze beide afdeelingcn zullen zioh in Kampen elf ingenieurs vestigen met hun analisten en verder personeel. Motorrijder redt drenkeling. Gistermiddag waren nabij de uitspan ning „De Vink" te Voorschoten eenige jon gens in het Galgenwater aan het baden. Bij do Waddingerbrug wordt zand gelost, waardoor de oeverafscheiding op een strand is gaan gelijken met dit verschil, dat het water ter plaatse niet geleidelijk, maar op sommige plaatsen plotseling veel dieper wordt. Dit werd een van de jongens, de 5-jarige J. van der H., uit Leiden noodlot tig, want onverwacht verdween hij in de diepte. Toevallig passeerde een motorrijder, de heer B. uit Den Haag. Deze, het gevaar ziende, stopte en zonder zich te bedenken sprong hij gekleed in motorpak te water. Het gelukte hem, met behulp van den ka novaarder v. d. L. uit Leiden het knaapje uit zijn benarde positie te verlossen en op het droge te brengen. Met een voorbijkomen de auto is de drenkeling toen naar het ouderlijk huis overgebracht. De motorrijder deed alsof er niets bijzonders was gebeurd, stapte met zijn nat pak weer op de motor en vervolgde zijn weg. Op de plaats, waar de Engelsche onderzeeër „Thetis" Is gezonken, werd Woensdag een rouwdienst gehouden, welke door de ver wanten der slachtoffers aan boord van den mijnenveger „Hebe" werd bijgewoond. Een luchtfoto tijdens de droeve plechtigheid. Links: de „Hebe" Telegram aan Hitier en Mussolini? Volgens berichten, die afkomstig zijn uit betrouwbare katholieke Duifsche kringen, zou de Paus opnieuw een beroep op Hitier en Mussolini hebben gedaan in een her nieuwde poging, om de spanning, die er tusschen de as-mogendheden en de demo cratieën heerscht, weg te nemen. Volgens genoemde berichten zouden de nieuwe voorstellen van den Paus langs te- iegrafischen weg verzonden zijn. De Paus zou in die voorstclfên verklaard hebben, dat hij geen plannen koestert, om op welke wijze ook, in de politieke zaken van de staten afzonderlijk tusschenbeide te komen, of dat hij zou trachten, deze politiek te beïnvloeden, maar dat hij slechts tracht te, gebruik makend van zijn gezag als hoofd van de Katholieke Kerk. om de we reld van een vreeselijke ramp te redden. In bedoelde kringen, aldus de Msb., voeg den men hier nog aan toe. dat de Paus overtuigd is. dat iedere poging aangewend moet worden, om de vertegenwoordigers van de landen in staat te stellen, een weg te vinden, teneinde de spanning te ver minderen. In katholieke kringen verwacht men. dat binnenkort een verklaring van den Paus in alle katholieke kerken ter wereld zal worden voor gelezen, waarin het standpunt van het Vaticaan-inzake de Europeesche sitautie duidelijk wordt gemaakt. In Duitsche kringen blijft men gereser veerd omtrent dezen stap van den Paus. Ofschoon de voorstellen niet botweg van de hand gewezen zijn, duidden de Duitsche kringen alhier aan, dat het niet waarschijn lijk is, dat de Duitsche regeering een dele gatie naar een eventueele, door het Vati caan voor te stellen conferentie zal zenden. Het oordeel van een Italiaanschen deskundige. Angelo Bellom, een hooge officier van de Italiaansche oorlogsmarine, specialist op het gebied van de on derzeevaart en uitvinder van een veiligheidsinstallatie voor duikboo- tcn, welke door de Italiaansche ma rine wordt gebruikt, heeft een ge detailleerd artikel gepubliceerd in de „Giornale d' Italia", waarin hij betoogt, dat de ramp met de „The tis" is veroorzaakt door een verkeer de manoeuvre bij het verlaten van de duikboot door de bemanning hetgeen vooral een gevolg is van het volkomen gebrek aan oefening der manschappen in dergelijke ope raties. Hij verklaart, dat, binnen den tijd van vijftien a twintig minuten, dank zij de zoo genaamde barometrische manoeuvre, die mogelijk was met de installaties aan boord van de „Thetis" en die zelfs begunstigd werd door de schuine ligging van de duik boot, alle manschappen zich zouden heb ben kunnen redden. In dit veéband herinnert de schrijver aan het geval met de Italiaansche duikboot 17, welke in 1929, dank zij de barometrische manoeuvre en zonder de hulp van zuurstof apparaten, door de bemanning verlaten werd op een diepte van 11 meter met een snelheid van 12 man per minuut. Daarentegen heeft men aan boord van de „Thetis" een zoogenaamde evenwicht-ma- noeuvre pogen uit te voeren, zoodat zich slechts vier mensohen hebben kunnen red den. De officier besluit volgens de Msb., zijn artikel met te verklaren, dat men in Enge land en uiteraard ook in andere landen een reddingsschool in het leven dient te roe pen. Verwachting: Koeler dan giste- ren, helder tot half bewolkt droog 'weer, zwakke tot ma tigen wind uit Noordelijke richting. Uitstekend. En u? De populariteit van Koning George bij zijn Canadeesche onderdanen, die. naar gezegd wordt, hem zelf zou hebben verbaasd, is nog aanmerkelijk toegenomen door een kostelijk incident, dat voorviel in een klein stationnetje in Ontairio, waar de koninklij ke trein een oogenblik stopte. Toen de Koning naar buiten kwam op het balkon van den observafiewagen, zoo meldt de News Chronicic, klonk, volgens het Hsb., uit de menigte, die ook in dit afgelegen oord was samengestroomd, een luide stem, die riep: „Hoe gaat het. Koning?" En met een breeden glimlach antwoord de de heerscher over het Britschc Wereld rijk: „Uitstekend. En u?" Bij Windsor heeft het Britschc konings paar de eerste blik geworpen op het grond gebied van de Vereenigde Staten, dat zij vandaag zullen betreden. Men verwacht dat een half millioen mcnschen de eerste Britsche vorsten die een bezoek brengen aan de Vereenigde Staten, zullen begroeten te Niagara. De koninklijke trein is ongeveer een uur te laat bij het programma. Deze vertraging in ontstaan door de talrijke malen, dat de trein buiten het programma om heeft ge stopt, om de Canadcezen in- de gelegenheid te stellen den Koning en de Koningin toe te juichen. Chamberlain tevreden over den aftocht der Italianen uit Spanje. In antwoord op een reeks vragen in het Lagerhuis betreffende de in Spanje achter gelaten Italiaansche wapens, zeide Chamber lain, in 'n lange verklaring, dat de Riitsche regeering, alle omstandigheden in aanmer king heeft genomen en niet voornemens is stappen te ondernemen bij de Italiaansche regeering. tenzij de toestand hier door nieu we gebeurtenissen grondig mocht wijzigen. Chamberlain achtte het Britsch-Italiaan- sche accoord, niet gcrchondan. Twintigduizend Italianen en zesduizend Duitschers hebben Spanje verlaten. Dit is verreweg het grootste gedeelte der vreemde troepen. De Italiaansche luchtmacht is be zig Majorca te verlaten. Het hoofddoel van de uitwisseling van no ta's voorafgaande aan het Britsch-Italiaan- sche accoord was, naar Chamberlain er nog aan toevoegde, de mogelijkheid uit te scha kelen, dat de Spaansche regeering er toe gebracht zou kunnen worden bases aan te bieden, waar oorlogsmateriaal onder Ita- liaansch toezocht zou kunnen blijven. Uit de heschikbare berichten blijkt dat met de terugtrekking der Italianen het .voornaam ste doel is bereikt. Zonder geld en zonder levensmiddelen. Ongeveer 2000 Poolsche Joden, die door Duitschland uit het land zijn gezet, zijn aan de Poolsche grens, o.m. in Boven-Sile- zië, aangekomen. Te Zabreze in Boven- Silezië werden 72 personen door de Duit sche grenswacht verjaagd, doch Poolsche douanebeambten en politie dwongen hen te rug te keeren, zoodat zij op het oogenblik in de neutrale zone verblijven, voor het mcerendeel zonder geld cn zonder levens middelen. Bij Kattowitz staat een hcele trein met uitgedreven Joden in de grenszone. Volgens inlichtingen van Joodschc zijde zou het aan tal uitgedreven Joden 4000 bedragen en zou een totaal van 12000 met uitzetting bedreigd worden. Het gaat voor het mecrcndccl om Poolsrha Joden, wier paspoorten niet voorzien zijn van het speciale visum, dat het vorige jaar is ingevoerd en dat herwijst, dat de bezitter het burgerrecht van den Poolschen staat heeft. Het hulpcomité der Joden is voornemens hun te hulp te komen. .Tood- sche: afgevaardigden treffen Yoorbereidin- dingen om stappen te doen bij de Poolsrhe regeering.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1