Schrap agressie Tienduizend grenswachters reeds met verlof DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER uit t woordenboek van Europa Waarom geen verbond België-Nederland? f HALIFAX ZEGT: KONINGSTRAAT 78 nrvj urr r\r» V R IJ D A G 9 J U N I 1939 67e JAARG. No. 8638 Ook Engeland wil het vraagstuk van de economische levensruimte oplossen. rusland. de toestand in het algemeen. HALIFAX Groeiende onrust in Bohemen Spoorwegen verwennen de jeugd Onafhankelijkheid boven neutraliteit Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Geen loon op tweeden Pinksterdag HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 79. DEN HELDEI. TILEWSON 50 p UJNIN) Ultgor* der Ultg.Ml|. Holland» Noorderkwartier N.V. »e Den Helder NIEUWE KANSEN VOOR SAMENWER KING. - BRITTANNIë BEREID DUITSCH- LAND DE HAND TE REIKEN. Is het teveel, aldus vroeg Lord Halifax, gisteren in het Hoogerhuis, te hopen, dat in deze twintigste eeuw, het den volken van Europa en hun leiders mogelijk zal zijn, vrije omstandigheden tot stand te brengen en aldus het woord „agressie" uit het woordenboek van Europa te schrappen? De weg is open voor nieuwe kansen, waarvan allen kunnen profiteeren en de naties kunnen snel de atmos feer van twijfel, onzekerheid en vrees, waarin zij de laat ste paar maanden hebben moeten leven, te boven komen. Ik put moed uit de rede, welke Mussolini op 14 Mei te Turijn heeft gehouden, waarin hij zeide, dat millioenen de vraag stelden, of wij op weg waren naar oorlog of naar vrede en verklaarde, dat er geen vraagstukken waren, die een oorlog rechtvaardigen. Doch, zoo verklaarde Halifax, als deze problemen door onderhandeling moeten worden opgelost, moet er aan bei de zijden goede wil zijn en bereidheid, rekening te hou den met het standpunt van den ander en te geven zoo wel als te nemen. Er moet van beide kanten de overtuiging heerschen, dat het woord van den ander zal worden na gekomen. Het was Lord Snell, sprekende over de Russisch-Britsche onderhandelingen, die Halifax gelegenheid s:af in zijn antwoord, deze gedenkwaardige meening te uiten. Halifax hield tegelijkertijd een breede be schouwing over de kwestie van 't Duitsch- Italiaansche oorlogsmateriaal in Spanje en den toestand in het Verre Oosten. Ten aanzien van dit laatste verklaarde Hali fax, dat de toestand aldaar de regeering ernstige zorg baarde. Daar zich verschei dene incidenten hadden voogedaan, deed de regeering har best ervoor te zorgen, dat de belangen van Britsche onderdanen geëer biedigd werden en dat de verdragsbepalin gen, die door het optreden der Japanneezen in meer dan een opzicht in het geding wa ren gebracht, nagekomen werden voorzoo ver de regeering hiervoor kon zogen. Wij zullen, aldus Halifax, in samenwerking met andere mogendheden, al het mogelijke doen om deze politiek voort te zetten. Wat Turkije betreft, zeide spr. te hopen, dat de onderhandelingen binnenkort zullen worden voltooid Halifax besprak vervolgens de onderhande lingen met de Sovjet-Unie. Na er op gewezen te hebben, dat de volkscommissaris van bui tenlandsche zaken in een openbaar commen taar op de jongste BritschFransche voor stellen toegegeven heeft, dat deze in hoofd zaak tegemoet komen aan hetgeen zijn re- geering voor den geest zweeft, vcryolgae Halifax: er zijn nog een of twee moeilijkhe den op te lossen, waarvan de voornaamste is, de positie van de Oostzeestaten. Geduren de al deze besprekingen heeft de Britsche regoering zich laten leiden door den wensen, niet alleen rekening te houden met de om- standigheden van de landen, waarmede zij onderhandelde, doch ook met de positie en wenschen van andere landen. Wij hebben, zoo vervolgde Halifax, er nooH voor gevoeld en zouden het ook niet j vinden, verzekeringen op te dringen aan den, die ze niet wenschen, of stappen j®. men, die aan den anderen kant de bet> f?cn zouden kunnen schaden van die welke slechts hun eigen neutra'ltcl... ,?id schonden wenschen te houden. I egelij 1 moet worden erkend, dat de sovjetreg uit een oogpunt van haar eigen vei g niet onverschillig kan blijven tege onafhankelijkheid harer buren, en ik noop, dat wij de middelen zullen vinden moeilijkheden cn vele andere, die zien kui nen voordoen bij de aanpassing van j meene beginselen, waaromtrent naa geen verschil van meening tusschen regeeringen bestaat, op te lossen. Halifax hoopte ook binnenkort een defi nitief accoord met Polen te kunnen sluiicn. Wij moeten ons, aldus Halifax mocten wust zijn, dat wij bovenal ons be- naties doen om fcpt standpunt van anf®._tticciien te begrijpen. Het is voor den patri1 Puitscher geen groote stap, de hem - ingeprente leerstelling te aanvaarden,., de Britsche politiek bestaat uit l«f' r<m van alle Duitsche aspiraties, zoow politiek, economisch cn rasgebied. Er schuilt een werkelijk gevaar lijk element in den tegenwoordigen toestand, namelijk dat het Duitsche volk gaat overhellen naar de con clusie, dat Engeland ieder verlangen om tot een goede verstandhouding te komen, heeft laten varen en dat van nieuwe pogingen, als zijnde ho peloos, moet worden afgezien. Het Britsche volk heeft voortdurend ernaar gestreefd, en zou nog steeds gaarne wenschen, als het mogelijk is tot zulk een overeenstemming met Duitschland te geraken,, niet slechts bestaande uit een regeling van bij zondere kwesties, doch waardoor te vens de betrekkingen tusschen de beide landen op een hechte basis van wederzijdsch vertrouwen wor den geplaatst. Halifax toonde vervolgens aan dat onver mijdelijk een verkoeling tusschen Engeland en Duitschland moest komen, eezien de loop der gebeurtenissen sinds 1933. Halifax ging deze gebeurtenissen na, waarbij hij er meer malen aan heinnertie hoe dikwijls Europa aan den rand van een oorlog heeft gestaan. Het opmerkelijk gebaar bij de ramp van de Thetis. Halifax merkte op. dat het vcelbe- teekenend was, dat onder de eerste betuigingen van deelneming aan den koning namens de bevolking van andere landen toen de Thetis was gezonken, zich boodschappen bevonden van Hitier en Mussolini. Kan men, zoo vroeg spr., hierin ook niet een uiting zien van de bereid heid der groote volken, hoezeer zij ook in politiek opzicht verschillen, nader tot elkander te komen op de gemeenschappelijke basis der nien- schelijkheid? Onze eenige wensch, zoo vervolgde Hali fax. is al ons gewicht in de schaal van vreedzame regeling te werpen. Doch de tijd is voorbij, waarin de onafhankelijkheid van Europeesche naties kan worden vernietigd door eenzijdig optreden en het is duidelijk, dat iedere poging, dit toch te doen, op uit- gebreiden en vastberaden tegenstand zal stuiten. Doch, mits de onafhankelijkheid der naties erkend wordt, is do Britsche regee ring niet alleen bereid, doch ook verlan gend, het geheele vraagstuk van den eco- nomischen lebensraum onder de oogen te zien, niet slechts voor Duitschland, doch voor alle Europeesche naties! De Britsche regecring wil beslist het punt bereiken, waarop internationale geschillen tot voorwerp kunnen worden gemaakt van kaime, onbevooroordeelde onderhandelingen. De menschen zijn in deze dagen geneigd te zeggen, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik deel dit standpunt niet (toejuichingen). Als het er ooit toe mocht komen, heb ik niet den minsten twijfel omtrent het eind resultaat, Doch ik kan moeilijk gelooven, dat met het zekere vooruitzicht van verzet, in het bewustzijn van de vreeselijke gevol gen en bij het verlangen van alle volken naar vrede en de bereidheid van alle vol ken de zaken door onderhandeling geregeld te zien, zij die zich geneigd mochten voe len een beslissing door een oorlog te ris- keeren, zoo zij zich eens wilden vergewis sen van de goede trouw van hen, met wie zij te doen hebben, niet van oordeel zouden zijn dat het verstandiger en voordeeligcr is door onderhandelingen de moeilijkheden op te lossen, die onvermijdelijk ontstaan bij re gelen van eischcn en bij het voldoen aan de behoeften van een voortdurend wijzigende wereld. Strenge maatregelen wegens moord op een politieagent ZAL DUITSCHLAND HET PROTEC TORAAT GEHEEL INLIJVEN? De Rijksprotector in Bohemen en Moravic maakt bekend: „In den nacht van 7 op 8 Juni 1939 is voor het Realgvmnasium in Kladno de hoofd wachtmeester der Duitsche politie, Wilhelm Kniest, het slachtoffer geworden van een sluipmoord. De dader is niet gegrepen. De Rijksprotector heeft daarop bevel gegeven tot de volgende, onmiddellijk van kracht wordende maatregelen voor het politiedis trict Kladno, welke maatregelen tot nader order van kracht blijven: 1. verbod van alle samenscholingen in de open lucht. 2. sluiting van alle bioscopen, schouwbur gen en openbare lokalen. 3. sluiting van alle scholen wegens op ruiend optreden van een groot deel van het onderwijzend personeel. 4. van acht uur des avonds tot vijf uur des morgens moeten huisdeuren cn vensters gesloten gehouden worden. Op openstaan de vensters wordt geschoten. 5. de burgemeester en de stedelijke verte genwoordiging van Kladno worden afge zet. 6. Er wordt een regeermgscommissaris aan- gestéld. 7. De bevoegde Tsjechische staatspolitie wordt wegens het niet vervullen van haar dienstplicht ontwapend en geschorst. Mochten de daders voor 9 Juni des avonds 8 uur niet gegrepen zijn, dan zullen verdere maatregelen worden genomen. Opperbevelhebber der Duitsche politietroepen naar Kladno. Staatssecretaris Frank cn de opperbevel hebber der Duitsche politietroepen generaal Kamps, hebben zich gistermorgen naar Kladno hegeven. De Tsjechische staatspoli tie is gisteravond om zes uur op het markt plein in Kladno ontwapend. De Neuer Tag schrijft in verband met den moord op den hoofdwachtmeester der Duitsche politie. Kniest, o.a.. De sluipmoord van Kladno toont welke gevolgen bij de Tsjechische bevolking de door bepaalde elementen gevoerde opruiing tegen het Duitsche rijk en zijn vertegen woordigers heeft. De door den rijksprotector bevolen maatregelen moeten derhalve met het oog op den ernst en op de begeleidende omstandigheden van de daad slechts als gerechtvaardigd beschouwd worden. Waar wil Duitschland heen? Met het oog op het groot aantal inciden ten en wrijvingen, dat zich in den laatsten tijd tusschen de Tsjechen en de Duitschers in het protectoraat voordoet, doet in door gaans goed ingelichte kringen het gerucht de ronde, dat liet protectoraat mogelijker wijze een verandering in status zou kunnen ondergaan en dat het dan meer direct onder de controle van het rijk gebracht zou wor den. In officieele kringen te Berlijn blijft men ontkennen dat er zich moeilijkheden in het protectoraat voordoen. De Duitsche pers ech ter heeft onlangs de Tsjechen tegen hun halsstarrigheid gewaarschuwd. Gedurende het bezoek aan Berlijn heeft von Neurath ongetwijfeld de groeiende on rust in het protectoraat met Hitier bespro ken. Schoolkinderen, die op reis gaan, vormen niet langer een vrachtje-zonder-meer voor de Ned. Spoorwegen. Neen, zij zijn thans ge waardeerde gasten, die verwend worden. De tijden zijn veranderd! Het seizoen der schoolreisjes is begonnen. Dagelijks kan men thans op onderscheidene plaatsen groepjes jongelui zien staan, onder leiding van onderwijzend personeel, wach tend op den trein naar de vreemde groote stad of naar de wijde bruine heide. En vroo- lijk kan men hen hopréü snappen, als zij eenmaal ingestapt zijn en de trein zich in beweging zet. Dan begint de lange warme vermoeiende reis Zoo was het, maar zoo is het niet meer. Want de Ned. Spoorwegen zorgen ervoor, aldus het Hsbl., dat de reis niet meer ver moeiend, warm en lang is. Immers, op de heenreis krijgen de kinderen een reep cho colade en een sinaasappel ter hand gesteld en op de terugreis een exemplaar van het spoorwegnummer „Doe Mee", het bekende kinderblad. De Ned. Spoorwegen hebben een zeer groot aantal nummers van dit blad aangekocht om in staat te zijn allen kinde ren, die dezen zomer aan een schoolreisje deelnemen, een exemplaar te kunnen uit reiken. Dat deze drievoudige attentie op prijs gesteld wordt, spreekt wel haast van zelf! Pierlot geeft een uiteenzetting over de buitenlandsche politiek. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de kamer heeft minister-president en minister van buiten landsche zaken Pierlot een rede gehouden, waarin hij duidelijk de buitenlandsche po litiek van België, die niet een neutrali teitspolitiek, doch een politiek van onaf hankelijkheid is, uiteenzette. Hierbij heeft hij tegelijkertijd de vraag beantwoord: Waarom geen verbond België- Nederland? De minister ging hierbij uit van de vrees, die de openbare meening sedert eenigen tijd koestert voor een mogelijken inval in Nederland. Indachtig aan de overeenkomst tusschen de gevaren en belangen, zeide Pierlot, zouden sommigen on eer medeburgers gaarne hebben ge zien, dat wij een militair verbond met onze Noorderburen sloten, in dier voege, dat, zoo een der beide landen wordt aangevallen, het an dere te hulp moet komen. Ook zou men willen, dat de regeerinsr ver klaarde, dat zij in een dergelijk ge val doortocht over Belgisch grond gebied zou verlcencn aan buiten landsche troepen, die dezen door tocht zouden verlangen om Neder land te hulp te komen. Deze voorstellen worden niet alleen inge geven door de zorg voor het belang van België. De geestelijke vaders ervan worden ook ge leid door de groote sympathie, die bestaat tusschen de beide volken. Ik ken de kracht dezer gevoelens. De re gecring voelt ze. Hun levendigheid is eeni- PIERLOT. ge dagen geleden op indrukwekkende wijze gebleken ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin der Nederlanden. Wat een militair verbond aangaat, ant woord ik in de eerste plaats, dat er, om het te sluiten, twee partijen noodig zijn en bij deze gelegenheid herinner ik aan de ver klaringen, die de heer Patijn in Februari j.1. heeft afgelegd. De houding van de regeering van Neder land is verstandig en zij wordt ingegeven door dezelfde zorgen als die welke ons bezig houden. Laten wij ons ook hier ervan weer houden, vooruit te loopen op de toekomst en, wellicht onnoodig, de kansen om in een con flict te worden betrokken, te vergrooten. En wat betreft de doortocht van hulple gers door Belgic, laten wij ons ervoor wach ten, onze verlangens voor werkelijkheden te houden, cn ons door willekeurige veronder stellingen te laten meesleepen op een weg, waarvan wij slechts gevaren kunnen ver wachten, zonder eenig nuttig tegenwicht, noch voor ons, noch voor onze buren. Na nog verklaard te hebben, dat België met al zijn buren correcte en vreedzame be trekkingen wil onderhouden, besloot Pierlot met erop te wijzen van hoe groot belang een goede voorbereiding van het leger voor de onafhankelijkheidspolitiek is. Verwachting: Iets koeler dan gister, gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog, meest matige N.O. tot N.W. wind. Ongeveer 20.000 verzoeken. De zoo juist verschenen Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, over het on der de wapenen blijven en het in werkelij- ken dienst houden van dienstplichtigen, deelt over het verlof en de vervanging van mili tairen o.m. het volgende mede: Aan het Departement van Defensie zijn op gericht een „Verlofbureau" en een „Vervan gingsbureau". Het eerstgenoemde behandelt de eigenlijke verlofaanvragen; het stelt daar toe een onderzoek in naar de mate van urgentie van de aanvragen. Wanneer blijkt, dat het verlof kan worden verleend waar bij een zoo ruim mogelijke maatstaf wordt aangelegd en een vervanger moet worden aangewezen, zorgt daarna het bureau „Ver vanging" voor het onder de wapenen roe pen van een anderen dienstplichtige, waarbij in de eerste plaats wordt gezocht onder hen, die zich vrijwillig aanmeldden. Het is verklaarbaar, dat binnen korten tijd vele duizenden verzoeken binnenkwamen, zoodat vertraging bij de behandeling niet was te vermijden, vooral ook, omdat met in dit opzicht ongeschoold personeel moest worden gewerkt. Dit had tengevolge, dat niet met voldoende snelheid de afdoening der verzoeken kon plaats hebben. Ten einde aan de daardoor ontstane be zwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de minister daarna aan compagnies- en overeenkomsti ge commandanten machtiging ver leend om aan 10 pet. van de sterk te klein verlof te verleenen. Met betrekking tot de dienstplichtigen, be- hoorende tot de kustartillerie en de luchtver dediging, kon, in verband met de samenstel ling van deze oorlogsonderdeelen, geen ver vanging geschieden, maar kan een vrij rui me verlofregeling worden toegepast. Er moet een grondige reden zijn voor vervanging! Het aantal binnengekomen verzoeken van dienstplichtigen om vervanging, bedraagt ver over de 20.000; vele verzoeken bevatten echter geenszins een afdoende reden om het gevraagde verlof te verleenen. Als werklooze dienstplichtigen, die voor oproeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij het vervangingsbureau inge schreven pi.m. 19.000 dienstplichtigen. Ter vervanging van dienstplichtigen heb ben zich tot 1 Juni vrijwillig aangemeld pl.m. 2750 dienstplichtigen. Thans zijn pl.m. 2580 buitengewoon opge roepen dienstplichtigen vervangen. Dit getal geeft echter geen beeld van het aantal dienstplichtigen, dat reeds met ver lof is vertrokken. Door de 10 pet. van de sterkte aan welke klein verlof is verleend en de regeling, welke werd getroffen ten aanzien van de dienstplichtigen behooren- de tot de luchtverdediging cn de kustartil lerie, bedraagt dit aantal thans tegen de 10.000. „In strijd met de sociale recht vaardigheid." Het Tweede Kamerlid MeJ. de Jong heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat aan de hulpkrachten, werkzaam in de garnizoens- werkplaatsen o.m. te Utrecht en te Assen, geen loon over den Tweeden Pinksterdag werd uitbetaald? 2. Is het den minister bekend, dat de in vraag 1 genoemde hulpkrachten op Zater dag 27 Mei j.1. werden ontslagen en op 30 Mei den dag volgende na den tweeden Pinksterdag weer te werk zijn gesteld, waardoor ontkomen werd aan het uitbeta len van het loon over den tweeden Pink sterdag? 3 Acht de minister de onder 1 cn 2 ge noemde handelwijze niet in strijd met de sociale rechtvaardigheid ten aanzien van de toepassing der arbeidsvoorwaarden? 4. Is de minister bereid te bevorderen, dat alsnog aan deze hulpkrachten het loon over den verstreken 2en Pinksterdag wordt uitbe taald? 5. Is de minister bereid maatregelen te treffen, dat voortaan het in de vragen 1 cn 2 genoemd worde voorkomen?

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1