Wethouder De Boer overleden Duinen blijven gesloten! aU/. Op dienstreis te Amsterdam door hartaanval getroffen Een ambtenaar met uitzonderlijke verdiensten Onderwijs, Visscherij en Reiniging hebben hem zeer veel te danken Vrijdag 9 Juni 1939 Tweede Blad Gestorven in het harnas Wat tel Heldersche onderwijs aan hem te danken heeft Op den bres voor de visscherij Ook de reiniging had zijn volle belangstelling Mislukte flirtation De heer W. de Boer, wethouder van de gemeente Den Helder, lid van het College van Provinciale Staten, oud schoolhoofd, voorzitter van de Federatie van de Vrijzinnig-Democratische Partij in den kieskring Den Helder, en voorts bekleeder van tal van andere openbare functies, is gisteravond te Amsterdam op 68-jarigen leeftijd plotseling over- leden. Het kost moeite zich het verscheiden van deze, zoo zeer in onze stad op den voorgrond tredende persoonlijkheid, van deze uiterst markante figuur, zonder wien men zich onze vroedschap feitelijk niet voor kan stellen, te realiseeren. Temeer, waar wijlen de heer De Boer reeds verscheidene malen eerder zeer ernstig ziek geweest is, doch van welke ziekten hij weer herstelde. Dit overlijden zal niet nalaten zoowel in Den Helder in het bijzonder als in den geheelen Noordkop onzer provincie in het algemeen indruk te maken. In vele instellingen nam hg een vooraan staande plaats in en vele organisaties en vereenigingen vonden in hem een deskundig en adviseerend vriend. Als partijman was hij onvervangbaar, terwijl hy als wethouder van onderwijs, eooals wel algemeen bekend geacht mag wor den, terecht een gunstige repuatie bezat. Voornameiyk omreden, dat wijlen de heer De Boer uit de praktijk van het onderwijs gegroeid was. Zoodoende is het ook te verklaren, dat zijn stem in iedere onderwijskwestie gedurende vele jaren van doorslaggevende beteekenis was. Gistermorgen was de heer De Boer, in ge zelschap van den directeur der Zeevaartschool, den heer Middendorp, op den trein gestapt. Men moest een bezoek brengen aan een school dn Gelderland. Reeds bij Alkmaar zeide de heer De Boer, dat hij zich niet geheel in orde gevoelde, doch dit was niet van dien aard, dat hij de reis op wenschte te geven. Even buiten Diemen bleek, dat de aan vankelijk zich zoo onschuldig aandoende ongesteldheid een ernstiger vorm aannam, en wel dusdanig, dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen, die den toestand ernstig inzag en den patiënt oogenblikkelijk naar het Burgerziekenhuis in de Linaeusstraat. Het was hier, dat bleek, dat er sprake was van een hartaanval. En wel van dien aard, dat men het gewenscht achtte, dat de echt- genoote uit Den Helder terstond overkwam. Aanvankelijk bleek, dat de injecties, welke men den zieke toediende, hielpen, doch in den namiddag verergerde de toestand dusdanig, dat men het noodzakelijk oordeelde, dat ook de zoon in Den Helder zoo snel mogelijk naar de hoofdstad ontboden werd. Den geheelen middag en avond is de familie van den heer De Boer in het ziekenhuis geble ven. 's Avonds echter kon de dokter geen hoop meer geven en om pl.m. 10 uur verwisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. Gaat men in korte trekken het leven van Wethouder De Boer na, dan ziet men, dat hij, als zoon uit een aannemersfamilie in Fries land na zijn lagere schoolopleiding de kweek school voor onderwijzers te Haarlem bezoekt, waarna hem als eerste standplaats wordt aan gewezen Haarlem. Het duurde niet lang, of de zeer ambitieuze jongeman kreeg een positie als hoofd der openbare lagere school, o.m. in Kolhorn en Haringhuizen. Om vandaar ver volgens naar Den Helder te komen als hoofd van school 3, de school in de Schoolstraat in den Ouden Helder. Paedagoog en politicus. Het duurde niet lang, of er ging reeds roep van dezen intelligenten man, die in den waren zin des woords een paedagoog was, uit. Doch naast zijn voortreffelijk hoofdonderwijzerschap trad hij ook als politicus spoedig op den voorgrond en wel in de rijen van de Vrijzinnig Democraten. Na eerst lid van de kiesvereeniging „e weest te zijn, werd hij al spoedig voorzit ter van dit college en daarna d propa gandist der partij. Het bleek, dat de V rij zinnig Democraten in hem een uiterst c gaafd spreker bezat, die als partijman al spoedig onvervangbaar bleek en a.s debater gevreesd werd door zijn tegen standers. Van hem werd in de woelige poli tieke dagen van weleer gezegd, dat „hij het beter zeggen kon dan een ander schrij ven". Tal van functies. Uit de lange lijst van functies, die de heer De Boer gedurende zijn leven bekleedde, willen wij er een aantal citeeren. Hij was tot nu toe 8 jaar wethouder en daarvoor reeds gedurende 4 jaar lid van den Gemeenteraad. In totaal maakt hij dus 12 jaar deel onzer vroedschap uit. Daarnaast heeft hij 6 jaar lang lid uitge maakt van de Provinciale Staten, in welk college hij zal worden opgevolgd door den wet houder van Schoorl, den heer Fl. Schermer. Hij was gedurende langen tijd voorzitter van het N.O.G., het Nederlandsche Onderwijzers Genootschap, hij was 12 jaar secretaris-penn. van het Algemeen Militairen Tehuis, hij was ge- ruimen tijd voorzitter van de Ver. tot Bestrij ding der Tuberculose, in den Mobilisatietijd maakte hij deel uit van het bestuur van de Ver. Kindervoeding; hij was. tot op heden toe, voorzitter van de Federatie van de Vrijz.-Dem. in den kieskring Den Helder, hij had zitting in de Ver. „Nazorg", en hij was ambtshalve lid van het curatorium van het Gemeentelijk Ly ceum. Daarnaast toonde hg zijn breede be langstelling op vrijwel ieder gebied. Hoe vaak niet zag men hem in Casino bij de uitvoeringen van onze plaatselijke muziekkorpsen, maar hoe vaak ook niet wandelde hij des Zondags naar de voetbalvelden om de Heldersche clubs in actie te zien. Genoemd moet tenslotte nog worden zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van de REMAVI. IJver en doorzettingsvermogen. Zgn wethouderschap omvatte naast het Onder wgs tevens de Reiniging en de Vis scherij en ofschoon speciaal het onderwijs zgn uitgesproken voorkeur had, is het merkwaardig met welk een gver en door zettingsvermogen hij zich ook aan beide andere functies gaf. Hij was geen man van halve dingen. Zette hij zich ergens voor, dan gaf hij zich volko men. Dan zette hij zijn geheele werkkracht in en dit was dan oko de reden, dat hij zooveel s' cessen op zijn naam heeft staan. Naast zijn arbeid in het belang der Helder sche gemeenschap verrichte hij ook werk op een terrein, dat velen niet bekend is. En wel op het gebied der philantropie. Hij was een zeer vrijgevig man, die in stilte veel heeft ge daan voor de minder bedeelden. Wethouder De Boer was een m e n s c h in den waren zin des woords en dus had hij ook zijn tekortkomingen. Die voortsproten uit zijn Friesch karakter, dat een sterke eigenzinnig heid kenmerkte. Er waren niet velen met wie hij niet sympathiseerde, doch had men het bij hem verkorven, dan was er heel wat noodig om de verloren sympathie weer terug te winnen. Bewogen leven. Zooals hierboven reeds geschreven, heeft hij een bewogen leven achter zich. En niet de minst bewogen tijd was die, waarin zijn partij naar voren trachtte te komen. Dat waren de jaren met Ds. Onnekes, met den heer De Geus, de dagen van de vermaarde Vrijzinnige con centratie. Wat hij in dien tijd voor zijn partij heeft gedaan, wordt door de geheele V. D. dok nu nog met eere genoemd. Van de V.D.-raadsfractie was hij, ook nu nog, steeds de ziel. De fractie is eigen- lgk ondenkbaar zonder hem en wij moch ten reeds gisteravond bemerken, met welk een verbijstering zijn vrienden het groote verlies vernamen. Democraat in hart en ziel. Van hem kan voorts gezegd worden, dat hij in hart en ziel democraat was. En een demo craat van het oude stempel, die zijn overtuiging niet alleen in theorie nakwam, doch ook, betgr gezegd juist, in de praktijk. De mindere man vond zoowel ten Raadhuize, als aan zijn parti culiere woning aan de Loodsgracht, steeds een open oor en oog voor zijn belangen. Een ander kenmerk voor het karakter van den heer De Boer was zijn levensblijheid, zijn humor. Hij was niet zwaartillend van aard, ofschoon veel misère in zgn leven daar wel aanleiding toe gegeven heeft. In dit verband kan worden opgemerkt, dat speciaal zijn laat ste levensjaren, afgezien van zijn vrij zwakke gestel (hij bezat zoowel een hartkwaal als aderverkalking), tot de prettigste en minst zorgvolle behoorden. Het is dubbel tragisch dit verlies, gezien zgn enthousiasme voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. In gedachten had hg zijn zetel reeds voor 4 jaar geprolongeerd, doch dit heeft niet zoo mogen zijn. De heer De Boer is geen ïystaanvoerder voor de V. D. meer. Wij willen thans nagaan, wat de heer De Boer in zijn 3-tal functies van wethouder voor de gemeenschap bereikt heeft. Uiteraard is daar dan als eerste zijn functie als de meest prominente onderwijsman van onze stad. Wij spraken gisteravond enkele persoonlgk- heden uit de onderwijswereld, die met hem samengewerkt hebben en zij gewaagden zonder een enkele terughouding van hun groote waar deering en respect voor de wijze waarop hg voor de onderwgsbelangen opkwam. Reeds als hoofd van school no. 3 in Den Helder, en daar na eveneens als leeraar aan de Normaalschool, verrichtte hij bgzonder werk. Zijn manier van lesgeven was pakkend en frisch en menige Heldersche jongen en menig Heldersch meisje heeft de vruchten van z ij n onderwijs mogen plukken. De dank voor dit alles bleek wel zeer duidelijk bij zijn afscheid als hoofd. Dit was een afscheid in grootschen stijl, waarbij door de vertegenwoordigers van het Gemeente bestuur uiterst vleiend over dezen all round paedagoog gesproken werd. Doch de ontplooiing van zijn gaven ont waarde men eerst toen hij met algemeene stemmen door den Raad tot wethouder werd benoemd. Hij bereikte, om slechts enkele voorbeelden te geven, de totstandkoming van het centraal 7e leerjaar, zij het na veel veel bemoeiing, hij slaagde er in de Zeevaartschool voor onze stad te behouden door de instelling van het inter naat, hij bezorgde het B.L.O.-onderwijs een gebouw, dat een sieraad voor de stad is: hij was het die gezogrd heeft dat de Gemeente lijke Handelsschool gemetamorfoseerd werd tot Lyceum, en hij was het, die alles in het werk stelde, en er tevens in slaagde, om de school te Huisduinen in stand te houden. Binnenkort heeft de aanbesteding plaats voor de nieuwe Katholieke school aan de Javastraat en ook aan deze materie heeft hij een werkzaam aandeel gehad. Wat minder bekend is, is voorts het feit, dat hij momenteel aan het werk was om te komen tot de stichting van een Lagere Landbouwschool te Julianadorp. Tot nu toe is er geen toestemming tot het verleenen van de noodzakelijke sub sidie, doch als de teekenen niet bedrie gen, zal dit plan wellicht in de nabije toekomst toch verwezenlijkt worden. Van belang is zijn streven om Den Helder goede, comfortabele, scholen te geven. Als een der meest sprekende bewijzen hiervan noe men wij de school aan de Vischmarkt. Voor de Ambachtsschool heeft hij eveneens veel werk verricht. Hij zorgde door een aantal cursussen voor de noodzakelijke uitbreiding, terwijl er ook thans weer een expansie dezer onderwijsinrichting voor de deur staat. Men ziet het: zijn successen zijn hier talrijk en dit is zeker voor het grootste deel toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de heer De Boer een man van het vak was, die de materie kende als geen ander en die zijn hart verpand had aan de school in den meest rui men zin des woords. Naast het onderwijs is daar het vele en belangrijke werk wat wyien de heer De Boer voor de visscherij in Den Helder ge daan heeft. Ook deze tak van dienst had zijn volle belangstelling en dat zijn werk hier een geringer tastbaar succes opge leverd heeft dan in zgn andere functies, is uitsluitend toe te schrgven aan het feit, dat hij door de veelvuldige crisismaat regelen ernstig gehandicapt werd. Men kent zijn ideaal: voor Den Helder een nieuw bedrijf met nieuwe kotters. Op den ouden voet doorgaan beteekende z. i. de ondergang voor de visschersvloot en reeds lang geleden wees hij den weg die de visschers moesten zien te volgen. In dit streven is de Regeering hem echter van zeer weinig steun geweest. Als voorzitter van de plaatselijke commissie der Zuiderzeesteunwet verrichtte hij veel en belangrijk werk. Ook hier was hij actief en onderzocht alle mogelgkheden die aan de vis schers ten goede zouden kunnen komen. Als voorbeeld van zijn vooruitzienden blik geldde nog het feit, dat hg een der eersten was die begreep, dat Volendam, in verband met de afsluiting der Zuiderzee, niet meer als garnalenproducent de Amsterdamsche markt zou kunnen voorzien. Hier was een kans voor Den Helder en met nadruk heeft hg hier de visschers op gewezen. Dat ook hier het succes niet evenredig is aan den arbeid, mag men zeker niet op het debet van den wethouder plaatsen. Inzake de Reiniging heeft de heer De Boer evenmin stilgezeten. Ook hier was sprake van een uitmuntende samenwer king en ook hier werd zgn werk geken merkt door twee factoren: voorzichtig heid en aanpakken. Hg informeerde tien maal alvorens hg een besluit nam, doch w a s dit besluit genomen, dan kon men er verzekerd van zijn, dat de zaak voor elkaar kwam. Staat van dienst als onderwijzer en hoofdonderwijzer De heer W. de Boer, geboren te Warga (Idaarderadeel), was werkzaam bij het open baar onderwijs als volgt: als onderwijzer te Westzaan van 1 Sept. 189131 Mei 1893; als onderwijzer te Zaandam van 1 Juni 1893 30 Sept. 1897; als hoofdonderwijzer te Haring huizen van 1 Oct. 189730 Sept. 1904; als hoofdonderwijzer te Kolhorn van 1 Oct. 1904 30 Sept. 1911; als hoofdonderwijzer te Den Helder van 1 Oct. 19111 Febr. 1924. Om slechts enkele concrete voorbeélden te geven van zijn werk bij dezen dienst zijn daar het tweede motorschip en de belangrijke uit breiding van het storthuis. Pijnlijk nauwkeurig onderzocht hg iedere mogelijkheid. Hij zette zijn schouders onder de algeheele mechanisatie, doch alvorens hét zóóver was, had hij zijn oogen op ontelbare plaatsen de kost gegeven, zoodat er geen enkele maatregel genomen behoefde te wor den, die later als onverantwoord gebrandmerkt werd. Ook hier louter serieus werk, waarbij de naam van wethouder De Boer eervol genoemd kan worden. De heer De Boer overleden Een vertegenwoordiger van de oude garde, maar van de garde, die tevens een open oog had voor de goede dingen van den modernen tijd. Iemand, die de voor aanstaande plaats van wethouder van Den Helder ten volle verdiende en waarvan wij verzekerd zijn, dat zijn naam met eere in onze stad genoemd zal worden. Een typische Heldersche persoonlijkheid is heengegaan. Een persoonlijkheid, die in vele functies gedurende vele jaren veel tot stand ge bracht heeft. Zijn naam zal ongetwgfeld geboekstaafd blijven in de historie der Heldersche ge meenschap als een harer meest promi nente en vooruitstrevende werkers. Het is goed dit aan het einde van dit zoo zeer werkzame leven te mogen con- stateeren. De teraardebestelling zal plaatsvinden a.s. Maandag 2 uur, op de Algemeene Begraaf plaats te Huisduinen. Vertrek van Loods gracht 70. Verloting H.A.V. Gaarne verwijzen we nog even naar de advertentie der Held. Athletiekvereeniging in ons nummer van gisteren, waarin wordt mede gedeeld, dat de verloting zal plaats hebben op 22 Juni a.s., van 67 uur 's avonds in de bovenzaal v. Weelde, Koningsplein. Het blgkt, dat nog steeds een groot aantal stadgenooten van de veronder stelling uitgaan, dat, met het bericht van de 0(>enstelling dér afgesloten we gen ook de duinen weer vrij gebied ge worden zijn, doch niets is minder waar. De duinen blgven in verband met de militaire maatregelen gesloten. Wg vestigen hierop met zooveel na druk de aandacht, omdat ons ter oore kwam, dat, mocht men zich niet aan de voorschriften houden, processen verbaal niet zullen uitblijven. Voorts neme men eveneens nog eens ten overvloede kennis van het navol gende: Er is slechts één opgang naar het strand vanaf den weg naar Callants- oog en wel het pad op ca. 800 meter van Klop (Duinoord). Het is toegestaan, dat men onder aan den duinkant (bij den weg dus) gaat zitten. Verboden echter naar boven te gaan en op de duinen te komen. Bin nenkort zullen, naar de militaire auto riteiten ons mededeelen, enkele deelen afgerasterd worden der duinen, waar men zich kan begeven. Hiervan komt dan echter nog nader bericht. Het strand is geheel vrg. Tenslotte nog dit: al deze verboden gelden voor de duinen tot en met Cal- lantsoog. Tusschen Duitschen Adelaar en Russischcn Beer. Het is zeker geen nieuws als wg hier schrijven, dat sedert het begin van het Hitler-bewind in Duitschland aldaar een uiterst felle campagne is gevoerd tegen alles wat rechtstreeks of zijdelings met de Sovjet in verbinding stond. Er waren geen woorden te scherp en geen persarti kelen te grof, die de infaamheid, de ge wetenloosheid en de onbetrouwbaarheid van de Sovjets in het licht stelden. Het was de bekende, van hooger hand georganiseerde campagne tegen een praktisch als vijandelijk beschouwde staat. Welnu, men beleeft thans sedert enkele we ken het wonder dat er van deze haat plot seling niet veel meer over is. Dat wil zeg gen: noch in de Duitsche pers, noch in de kranten treft men meer „klewangwettende" krijgsgezangen aan tegen Rusland. Het is zoo opvallend, dat zelfs de Duitscher het niet meer begrijpt. Waarom die plotselinge koers wijziging? Wat zit er achter dit stopzetten van de gruwel-propaganda Zooals m^n heeft kunnen lezen wordt aan genomen, dat het pact Engeland-Rusland een feit geworden is. Indien dit inderdaad het ge val is, indien inderdaad de Sovjet en Albion elkander eindelijk gevonden hebben stemt dit tot verheugen. Afgezien van de weinige effectieve waarde die tegenwoordig verdragen en pacten schijnen te hebben zal er van dit pact toch zonder eenigen twijfel een zeer groote preventieve waarde uitgaan, een waar de, die de Westersche democratiën met name ten opzichten van de as-genooten noodig hebben. Het sluiten van dit pact beteekent voor het Derde Rijk een zwaren tegenslag. Heime lijk heeft Hitier gehoopt dat dit pact niet verwezenlijkt zou worden en men mag veilig aannemen dat hij en zijn diplomaten-staf achter de schermen heel wat pogingen heb ben ondernomen om het gehate Engeland een spaak tusschen de wielen te steken. Men begrijpt natuurlijk waartoe het stop zetten der campagne tegen Rusland noodig was. Men wilde de atmosfeer zuiver houden, men wilde flirten met den Russischen beer, en deze heele flirtation is thans waarschijn lijk zonder eenig effect. Het loopt Duitschland den laatste tijd met zijn buitenlandsche politiek niet mee. Afge zien van het feit, dat de Duitschers nooit den naam hebben gehad van ervaren onder handelaars, is het toch frappant hoeveel te genslagen men thans te boeken krijgt. En het kan daarbij niet anders of dit zal het volk niet ontgaan .afgezien van het feit, dat de gelijkgeschakelde pers niets van deze downs te lezen krijgt. Er was dus een binnenlandsch succes noo dig waar de buitenlandsche politiek faalde en dit is gekomen in de verklaring van de „dappere Duitsche jongens", de mannen van het Kondor-legioen, die in Spanje de vrijheid bevochten van de Spanjaarden. Het wordt voorgesteld of het louter helden zijn, die hier hun goed en bloed voor de groote zaak hebben gegeven en de wijze van voorstellen is precies in den geest van het Duitsche volk. De demonstratieve parade moet eveneens als bewijs gelden hoe sterk, hoe machtig en hoe onoverwinnelgk de Duit sche heerscharen zijn en men kan er zich van verzekerd houden, dat het grootste deel van het Duitsche volk dit alles neemt. Het zou ons niet verwonderen, als lang zaam aan weder de campagne tegen Rus land ingezet wordt. Men zou zeggen, dat het thans weinig nut meer heeft de teenen van den Russischen beer te ontzien en dat men lustig verder kan gaan met het gruwel- berichten-bombardement. Tenzij Hitier c.s. nog iets in het schild voeren. Als men sympathie aan den Russischen kant blijft bewgzen kan men daarvan ver zekerd wezen! Er zit zomer in de lucht. maar ook rheumatiek! Zomerwarmte is goed voor rheumatiek. Maar pas op! Een warme en vochtige huid is extra gevoelig en een enkel tochtje kan U dagen lang weer die snijdende pijnen bezor gen. Kruschen Salts zal U helpen. Kruschen valt Uw kwaal aan in de oorzaak zelf: het overtollige urinezuur dat zich in Uw lichaam heeft opgehoopt. Filter dat zuur uit Uw lichaam en Uw pijn zal verdwijnen. Kruschen stimuleert Uw lever, nieren en ingewanden tot sterker actie en deze verjongde organen zullen elk overtollig zuur uit Uw lichaam ver wijderen. Kruschen is echter geen toovermid- del. Uw pgnen zullen in één dag verdwijnen. Maar als ge geregeld de beroemde „dagelijk- sche dosis" neemt, zal Uw pijn minder en minder worden om tenslotte geheel te ver- dwgnen. Ge zult weer kunnen wandelen, fiet sen en leven als een vrij mensch, vrg van die eeuwige angst voor rheumatische pijnen Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pakl. Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd, Manchester (Enge land). Opgericht 1756. (Adv.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5