SALON HEDENAVOND 8 uur OPENBARE VERGADERING in „CASINO". VERKIEZINGEN Agenda ERFTEHEUEr TABAK MANSHANDEN Maandag 12 Juni 1939 Prof. Vening Meinesz' werk voortgezet op de O 19 Tweede Blad Geslaagde gymnastiek- demonstraties van „Pro Patria'' Noorder Kunstkring medewerking van „KUNST AAN HET VOLK" Openbare vergadering S.D.A.P. Burgerlijke Stand van Den Helder Vergadering der commissie voor georganiseerd overleg zeemacht De redder Gerhard Bruin ten grave gedragen Openingsconcours H.S.V» ROOKT niET IN BOSCH OF HEI llit het politie-rapport Terreur of vergelding? De belangen der cliënten gaan vóór alles bij E S O N A MacUtitiuuM f Naar Indië om de Kaap. Naar „De Telegraaf" verneemt, zal dr. W. Nieuwenkamp de opvolger van prof. Vening Meinesz aan boord van den nieuwen onderzeeboot-mijnenlegger „O 19" de zwaartekrachtmetingen voort zetten, welke lijj oorspronkelijk op „O 16" gelijk prof. Vening Meinesz dat deed, zou verrichten. Dr. Nieuwenkamp. De „O 19" zal om deze reden niet, zooals «erst het plan was, den tocht naar Indië langs de gebruikelijke route maken, maar via de Kaap. De reis zal niet minder dan circa drie maanden duren. Het plan is nog niet in fines ses uitgewerkt, maar een globaal schema is reeds vastgesteld. Het schijnt vast te staan, dat een Portugeesche kustplaats zal worden aangedaan, vermoedelijk Lissabon. Kaapstad staat definitief op het programma. Het ligt in het voornemen, tweemaal per dag te duiken. Het kan gedurende deze reis voorkomen, dat er vier weken zullen verloopen alvorens men' een voet aan wal zet. De juiste datum van het vertrek is nog niet bepaald, doch het is wel zeker, dat de tocht naar Indië, welke van groot wetenschappelijk belang wordt, reeds eind Juli of begin uiterlijk in de eerste week van Augustus zal aanvangen. Eerst naar Scandinavië. Aan deze eerste reis naar de tropen van de „O 19" gaat nog een proeftocht vooraf naar de Scandinavische kust, ter hoogte van de oude vestingstad Horten. De oorspronkelijke proefvaart naar de Schotsche kust is daarmee dus vervallen. De fjorden aan de kust van Noorwegen bieden n.1. een veel betere gelegen heid voor het nemen van duikproeven. De on derzeeër zal daartoe tot een diepte van 60 meter gaan. De proeftocht is bekort tot een reis van 10 dagen. Onmiddellijk daarna wordt naar Indië vertrokken. Daar blijft, zooals men weet, de „O 19" voor het verrichten van regel matige inspectietochten. De voorbereiding van de belangrijke weten schappelijke reis is druk aan den gang. Ver schillende instrumenten zijn reeds aangebracht. De belangrijkste metingen zullen in de nabij heid van Tanger gedaan worden. De bergruggen, nabij de kust van Marokko, zullen volgens het voorloopige schema aan een zeer zorgvuldig onderzoek worden onderwor pen. Deze bergruggen, die zich nog ver onder de zee voortzetten, zullen, althans zoo is de verwachting, veel interessant nieuw studie materiaal opleveren. Het is namelijk vast staand, dat de zwaartekracht boven steen massieven van anderen aard is dan die boven andere aardsamenstelling. Het is thans moge lijk door de te verrichten metingen vast te stellen, of die massieven zich al dan niet on der de zee bevinden. In de „O 19" wordt tevens een apparaat opgesteld, dat zal dienen om de golfbeweging in de oceanen op verschillende diepten onder het waterniveau waar te ne- De samenstelling van het reisschema en vooral de plaats en het aantal malen, dat ge doken zal worden ter uitvoering van de zwaar tekrachtmetingen, zal in naw overleg met den commandant van de „O 19" geschieden. Regen als spelbreker. De organsatoren troffen het niet erg met het weder, want na dagenlang schoon weder, kwam eindelijk in den vroegen Zondagochtend de regen los. Regen die zeker gewenscht \vas het land snakte er naar maar voor P.P. een strop beteekende, want de belangstelling was gering. De 6 keurturners en hun leider, behoorende tot de besten van het K.N.G.V., hebben met recht een demonstratie gegeven van hoog staand en correct turnwerk. Wat deze heeren aan ringen en hoogrek lieten zien het wa toen inmiddels droog geworden was gym nastiek van de hoogste orde, die z®kcr r zou hebben gehad op een uitverkocht He terrein. De dikwijls zware oefeningen werden met een gemak uitgevoerd als gold het e daagsch iets. Alles was fraai m stijl, zoowel aan de ringen als aan het rek. „Pro Patria" heeft er goed aan gedaan deze heeren naar hier te laten komen. Ze gaven een prachtig voor beeld wat er is te bereiken in deze mooie sport, wanneer er serieus geoefend wordt en er de ware liefhebberij voor is. De Voorzitter van P.P. begon met een woord van welkom te richten aan de aanwezigen; be treurde het, dat de regen oorzaak was dat er niet meer belangstelling was en riep voorts de clementie van het publiek in als sommige oefe ningen minder vlot zouden gaan. Het geheele „Pro Patria" stelde zich daarna op het middenterrein op, waarbij ook de keur turners. Aan het hoofd de vaandeldrager. Ge zamenlijk werd het Bondslied gezongen, waar bij het vaandel neigde. Na deze ceremonie werd een aanvang ge maakt met het programma, dat een 14-tal nummers telde. Eerst traden de meisjes aan, wier touwtjes oefening niet heelemaal van een leien dakje ging. De jongens volgden daarna, die zich beter weerden. De paardoefeningen door de keur- ploeg lieten ons zien, dat deze turners het toe stel niet ten volle vertrouwden. Men liet hierin niet zijn geheele kunnen zien. Een 14-tal groo- tere meisjes gaven daarna een demonstratie in bankoefeningen. Een komisch intermezzo was de estafette met hindernissen voor de jongens van P.P., die men het niet gemakkelijk had ge maakt. De beurt was daarna weer aan de ver tegenwoordigers van het K.N.G.V., die aan de ringen een demonstratie van kracht en lenig heid lieten zien, die menige insider deed water tanden. Een gracieus en bevallig programma nummer lieten de dames van P.P. zien met hun hoepels; dat was aardig gedaan en storende fouten zagen wij niet. De heeren deden voor de dames niet onder, die een goed geslaagde oefening met een groote ring gaven, waarin het terdege opletten was. Het Rhönrad. Daarna gaven 2 heeren van de K.L.M. aan schouwelijk onderricht op het veel besproken Rhönrad; een soort groot wiel, waarin een men- schelijk wezen zich rondwentelt, op diverse manieren. De kunst is er in te blijven en het rad gaande te houden. Dat lukte dan ook door gaans wel, ook toen men met z'ntweeën ging toeren! De demonstratie hoogrek was het hoogte punt van den middag; we spraken hierover reeds in den aanhef van dit verslag. Hieraan ging eerst vooraf de oefeningen aan de brug, ook door de keurturners. Ook dit nummer kon zeker voldoen, al mislukte het afspringen wel eens. Het paard-tremplinspringen was voor de heeren van P.P. Op een vlotte wijze, terwijl de opgave allengs moeilijker werd, werd deze oefe ning afgewerkt. Het slot van de demonstratie was een dans van de dames; op de tonen ^an Strauss „Geschichte aus dem Wiener Wald", zorgden deze meisjes voor een slot dat inder daad pakte. Aldus kwam het einde van dit onderdeel van P.P.'s sportdag, welke ruim 2 uur gevergd had. HelderH.R.C. als voor 10 jaar! Het slot van den middag werd besloten door een partijtje voetbal tusschen de veteranen- ploegen van H.R.C. en Helder. Het was weer eens wat anders; „helden" van voorheen, -althans de meesten, beproefden weer eens hun talenten op het groene laken. We zagen goed en slecht voetbal; mooie en mislukte passes; zuivere en onzuivere schoten; f ree-kick en buitenspel; net als in een „echte" wedstrijd. Kortom, een match (van één uur), waarin allen zich gaven, de animo er zeker was, maar de techniek soms ook tactiek overbodig waren in dit treffen. Scheidsrechter H. Kwast was nog dezelfde referee als in vroe ger jaren. Wim Beneker, Artz, Looienga, Die denhoven, Augustein, Goudswaardt, Roobol, Jan Dijkshoorn, Freeke, Dirk en A. Bak, Kiljan, enz., enz., wij zagen hen nog eenmaal para deeren. Hoewel Helder het eerste kwartier met 10 man speelde, daar Dirk Bak er nog niet was, bleef de score tot dien blank. Juist toen deze voormalige Helder-rechtsbuiten in het veld ver scheen, had H.R.C. de leiding genomen. We zien dan 2 safes van den Helder-keeper, die een luid applaus doen ontlokken. Er was bijna een half uur gespeeld, toen Dirk Bak, mede dank zij een blunder in de R.-achter- hoede, de partijen op gelijken voet bracht. Meteen was het uitblazen. In de eerste minuten van de 2e helft groote druk op de Racing-veste, maar Goudswaardt weert zich als een duivel en Roobol en Augustein geven evenmin krimp. Toen Jan Dijkshoorn na 10 min. een vuurpijl afschoot op den rooden doelmond, raakte Augustein zóó van streek, dat hij den bal in eigen doel werk te. Het was nu 21 voor Helder. Dat was de Racers te veel. Weinig scheelde het of een der Held.-backs had Augustein nagedaan, maar diens poging misluktehet werd nu een corner. Dirk Bak zien we vervolgens het ter rein verlaten en een „rush" van Dijkshoorn blijft zonder gevolg. De Helder-linksbuiten waagt nogmaals een kans, maar de bal gaat net over de lat en als we Beneker dan zijn hoofd onder den bal zien zetten, verwachten we den gelijkmaker, maar ook nu bleek het doel te „klein". Zoo kwam het einde van dit interessante treffen, wat menig lachsalvo vanuit het publiek tot gevolg had. Het was tevens het definitieve einde van den sportdag van „Pro Patria", die zeker geslaagd mag heeten, al werkten de elementen dan ook niet mede. De demonstratie op zichzelf was er niet minder om. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Als morgenavond de tentoonstelling zal wor den geopend, ziet alleen de ingewijde hoeveel werk er is verzet, om alles gereed te krijgen. Vanavond komen de werkende- hoe! leden eendrachtig bijeen en sjouwen en tim meren, overleggen en passen. Het zijn er van beiderlei-kunne, ouden en jongen. Maar allen enthousiast om deze hoogtij-week van den Noorder Kunstkring te doen slagen. En buiten de tentoonstellingszaal heeft een affiche; een litho van den heer Broos, een der pas aangekomen leden, de aandacht van het publiek gevraagd voor deze tentoonstelling. Bij vele winkels ziet men de litho voor de rui ten en ongetwijfeld zal zij haar werk ver richten. Het ligt aan de Heldersche ingezetenen dit te bewijzen. Dinsdagavond is voor de genoodigden, maar vanaf Woensdagmiddag twee uur wordt ieder ingezetene in Musis verwacht. I S. D. A. P. Spreker: P. S. VAN DER VAART, Wethouder der Gemeente OnderwerpDE S.D.A.P en de komende Entrée: 10 cent: werklozen vrij. Gelegenheid tot debat Hedenavond in Casino. Wij verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie betreffende een open bare vergadering, die hedenavond 8 uur in Casino zal worden gehouden en waar als spreker zal optreden wethouder P. S. v. d. Vaart over het onderwerp; „De S.D.A.P. en de komende verkiezingen". Men zie voor bijzonderheden de advertentie. 10 Juni 1939. BEVALLEN: J. R. Verhoevevan Dam, z.; P. CabboortMaat, d. RIJKSPOSTSPPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Mei 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd147.439,39 en terugbetaald90.753,92 Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald56.685,47 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 71. 's-Gravenhage, 10 Juni. Gisteren vergader de de Commissie voor Georganiseerd Over leg zeemacht. In deze vergadering werden besproken een voorstel om nadere aanvulling van bepalin gen betreffende de blauwe werkjas der on derofficieren, voorts een voorstel om de bo« ven de sterkte geplaatst adjudant-onderoffi- cieren-machinist niet te begrijpen in het aan tal dat als sterkte in de rijksbegrooting voorkomt. Tenslotte werd nog besproken een voor stel om den oudsten en hoogsten in rang zijn- den onderofficier te doen optreden als hoofd van de tafel der onderofficieren en om den oudsten in rang zijnden korporaal de verant- doording als baksmeester op te dragen. Hollum, 10 Juni. Onder zeer groote belang stelling' is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van het lid der bemanning van de motorreddingboot „Abra ham Fock", den 43-jarigen Gerhard Bruin. Tijdens de October-stormen van 1938 nam Bruin actief deel aan de redding van de in nood verkeerende bemanning van de „Hoop op behoud" en de „Johanna", in totaal 15 personen. Met zijn kameraden werd Bruin hiervoor op 11 November d.a.v. gehuldigd door de Noord-Zuid-Hollandsch Redding Mij. Ondanks de minder gunstige weersomstan digheden, die vooral Zendag de deelname aan den wedstrncl weinig aanlokkelijk maak ten, werd Zaterdag door 46 en gisteren zelfs door 57 personen, waaronder één dame, deel genomen. Zondag, steeds draaiende wind en een on ophoudelijk neerstromende regennee, het weer heeft zich niet al te best gehouden. En de visch De visch staakte Zondag, tot erger nis der heeren hengelaars. Dat was jammer en temeer daar zulk een groot aantal fraaie prijzen waren uitgeloofd. Om half zeven hielden de visschers een reuni in de bovenzaal van het Militairen Tehuis, Spoorstraat, om de prijzen te ver- deelen. Secretaris D. den Brasem heette de deel nemers, bij verhindering van den voorzitter, welkom en ried aan om het volgende con cours in het Noordhollandsch Kanaal te vis- schen, daar de Kromme Tocht als vischwater was tegengevallen. Eerste prijswinnaar was P. J. Blokhof, die 4 baarzen (59 cm) had weten te verschal ken. Een paar stevige gummilaarzen waren een even nuttige als fraaie belooning voor deze prestatie. Tevens kwam een wisselbeker, beschikbaar gesteld door de bierbrouwerij „De Oranjeboom", voor de grootste baars in zijn bezit. 2e, 3e en 4e prijswinnaars werden achter eenvolgens D. den Brasem, H. v. Vuuren en mevr. de Wolf, die als eenige dame had deel genomen. Op den controieursprijs wist G. v. d. Paal beslag te leggen in wiens groep de meeste visschen waren buitgemaakt. Het is te hopen, dat het weer een volgend concours wat meer meewerkt en daardoor betere prestaties worden geleverd. maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten OPENBARE DRONKENSCHAP. Gisterenavond werd iemand in bewaring ge steld wegens openbare dronkenschap in de Spoorstraat. VECHTPARTIJ. Vannacht 1 uur had een vechtpartij plaats op den Parallelweg, waarbij van den gummi stok gebruik moest worden gemaakt om de vechtenden te scheiden. HET OUDE LIEDJE. Aangifte werd gedaan van diefstal van een rijwiel, dat aan de Buitenhaven onbeheerd was neergezet. Het is weer hetzelfde schouwspel, dat wtf nu al sedert verscheidene jaren in sommige deelen van het Europeesche con tinent gewend zijn. Weer het beeld van vervolging, var. vergelding, van moord en van maatregelen die niet alleen personen, maar een geheel volk treffen. Wij doelen op datgene wat er gebeurd is in het stadje Kladno in Bohemen. Er is ergens in de duistere hoeken van het protec toraat een Duitscher vermoord en dus neemt Rijksprotector Von Nuerath scherpe maat regelen. Zeer scherpe zelfs. Er moet een uiterst zware boete betaald worden, zooals men leest voor het grootste deel doorde Joden en voor een ander deel „door diegene, die nog bekend staan als aanhangers van het oude régime. Ja, ja, ook in politiek op zicht kan men zeggen', dat de zonden der vaderen zich wreken. En nog niet eens altijd aan het derde en vierde geslacht De Cechische regeering heeft een minutieus onderzoek toegezegd en men kan zich dat levendig voorstellen, gezien het feit, dat er niet de minste reden is om aan te nemen, dat het geen Duitscher geweest zou zijn, die den Duitschen wachtmeester Kniest om het leven gebracht heeft Dat wordt natuurlijk wel door de Duitsche bevolking voorgesteld, doch uit niets is dit kunnen blijken. Men leest in de buitenlandsche pers, dat het volk mort en het is te begrijpen. Eerst nu voelen de Cechen aan den lijve wat het zeggen wil een protectoraat te zijn onder ge zag van het Derde Rijk. Er is een enorme politiemacht uit Duitschland gezonden en de Cechische politie is in het openbaar op het marktplein afgezet. De leidende functies in het land worden, de een na de ander, van de Cechen afgenomen en men kan er zich van verzekerd houden, dat het einde van dit lied nog lang niet in zicht is. Duitschland zal niet eerder tevreden zijn voor en aleer het de vol ledige controle over geheel Cechië heeft en als men op de thans gevolgde wijze doorgaat, zal dit waarschijnlijk niet eens zoo bijzonder lang meer duren. Of de Cechen zich zonder meer zullen laten overschakelen is een vraag die men zich haast niet durft stellen. Nog steeds is het onbegrijpelijk, dat men zich het vorige jaar zonder slag en stoot heeft laten inpalmen. Onbegrijpelijk, omdat juist dit volk bestaat uit mannen die in vrijheidsoorlogen opgevoed zijn, die eeuwen lang gevochten hebben om hun grootste goed, de vrijheid, te behouden en die een dergelijken strijd als een Heiligen Strijd plegen te beschouwen. Het was het' groote raadsel van 1938, dat juist dit volk zich bij de feiten neerlegde. Nu mort dit volk. Niet overluid, maar in de café's, in de vergaderzalen, in de huizen. Het ziet wat het beteekent als men protec toraat is. Het ziet iederen dag, dat men niet meer is dan een ledepop die alleen mag han delen in den geest van zijn meester. Of dit op den duur het volk der Cechen te zwaar zal vallen, en of hieruit een ernstig incident geboren zal kunnen worden, wagen wij hier niet te veronderstellen. Doch dat er nog heel wat water door de Moldau zal moeten stroomen voor en aleer dit volk zich ook in den geest naar de wil van den Duitschen meeester gericht zal hebben, dat is een feit aan de juistheid waar van men niet behoeft te twijfelen. (auto- en bootdiensten) Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— Y7 u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80; Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 3—5 uur en van 7—10 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Ochtendpatrouille". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Alarm in Indië" („The Drum"). Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Geest van den Zwarten Piraat". Heden Casino 8 uur: Openbare vergadering SD.A.P. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 753.9 Temperatuur lucht: 10.5 Wind: richting N., kracht: 5 Temperatuur Zeewater 15.1 Licht op: 9.53 LU CHT-Z EILSCHIP. Onlangs werd er in Amerika een internationale wedstrijd uitgeschreven voor het bouwen1 van luchtschepen. Deze jonge dame maakte het hierbovenstaand model, dat zij juist aan de elementen toevertrouwd. C vJommige adverteerders zitten uren op een pakkende tekst te „broeden", j Verspil geen tijd: laat ONS U voorlichten. Het kost niets extra! j t

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5