CEBUTO Ons Indisch hoekje Fraai succes der Helder Juniores C is Cebuto Kerknieuws Er zit voor Urk geen toekomst in Vischafslag Den Helder Gemeenteraads verkiezing Schermwedstrijden te Noord wijk Van een fort en een water automaat Aan de Ned. industrie Scheepvaartberichten Helder a plaatst zich in de finale. Het is de Helder-juniores inderdaad gelukt een goed figuur op het zeer sterk bezette Gooi- tournooi te slaan. Het eerste team der witjak- ken slaagde er zelfs in om als eerste in hun groep te eindigen zoodat ze volgende week op nieuw de reis naar Hilversum mogen maken om daar in de finales aan te treden tegen D.W.S., D.O.S. en O.V.V.O,. de respectievelijke winnaars van de andere groepen. Helder b was. niet zoo gelukkig. Alle drie wedstrijden werden verloren doch dit is geen schande, daar ook haar tegenstanders er wezen mochten. Van de groepwinnaar O.V.V.O. werd na spannenden strijd slechts met 20 ver loren. De wedstrijden. Om nu even op het verloop der wedstrijden terug te komen: Helder a kwam het eerst in het veld tegen de perfecte Organisatie, die een ongeëvenaarde Massakeus biedt in Touring Car Reizen. 1e Klas in ieder opzicht. Geen soesah, geen hotelfooien.... Cebuto denkt om alles, zorgt voor alles! Uit de Cebuto Massakeus: 1 dg. Bergland van Eifel, Ahr en Rijn 22.50 4 dg. Wuppertal 29 SO 5 dg. Rijn #j 33 50 13 dg. Dolomieten 120.— 13 dg. Praag-Weenen-Budapest 112. Inlichtingen en reisgids bij Reisbureau VELTHUYS, Den Helder, tegenover Postbrug. Tel. 308. Amersfoortsche Boys a. De witjakken waren veel sterker in het veld maar ondanks hun heftige pogingen konden ze niet tot doelpunten komen, zoodat deze wed strijd in een puntloos gelijk spel eindigde. Tegen Velox ging het veel beter in de voor hoede. Vooral Himpers was uitstekend op dreef en nam alle drie doelpunten voor zijn rekening. Eerst hadden de Utrechtenaren uit een strafschop de leiding genomen, maar nog voor de rust was de stand reeds gelijk. In de tweede helft kogelde Himpers al spoedig no. 2 uit een voorzet van Rottier in het net, terwijl hij vlak voor het einde nogmaals het doel wist te vinden. De laatste kamp tegen 't Gooi moest nu de beslissing brengen. Onder groote belangstelling en spanning had deze ontmoeting dan ook plaats. Lang bleef de stand dubbelblank, totdat ongeveer 7 minuten voor tijd v. Tongeren tot groote vreugde van alles wat Helder was, zijn ploeg de leiding wist te geven, welke voorsprong tot het einde toe bewaard bleef. Zoo speelde Helder a zich op fraaie wijze in de finale, hetgeen voor 't Gooi, dat er vast op gerekend had de juniores van onze derde klas- ser wel van het lijf te kunnen houden, een geduchte teleurstelling was. In Hil versum was men dan ook over het algemeen zeer verbaasd over het spelpeil van Helder a, een spelpeil dat men van eên derde klasser zeker niet verwacht had. De uitslagen luiden: Helder aAmersfoortsche Boys a r...., 00 Helder aVelox a 31 Helder a't Gooi a 10 Helder b—O.V.V.O. a 0—2 Helder b—B.V.C. a 0—4 Helder bDonar a 02 weet, dat hij zijn eene partij wist te winnen met 51 en de overige allen slechts verloor met 53, moet men toch zeggen, dat hij tegenover geroutineerde schermers als be ginneling geen slecht figuur sloeg. Een kleine zilveren medaille was de belooning voor zijn werk. De jongstejaars Adelborst C. Beem, die al meer de aandacht op zich vestigde door zijn uitstekend schermen, wist op schitterende manier het Corps Adelborsten te vertegen woordigen op sabel. Na barage met De Jonge Mulock Houwer uit Delft werd hij een zeer goede tweede, want ook in de barage werd hg geklopt met slechts 53. Deze jongman, bijgestaan door zijn schermondgrwijzer, de Majoor der Mariniers Overweg, zal zeker nog van zich doen spreken in de schermwereld als hij zich meer in het millieu der groote wedstrijden thuis voelt. De einduitslag van deze poule was: 1. De Jonge Mulok Houwer, Delft, met 4 gewonnen partijen, 15 ontvangen en 23 gegeven tref fers. 2. Adelborst C. Beem met 4 gewonnen partijen, 16 ontvangen en 23 gegeven treffers. 3. Westpajlm van Hoorn, Leiden met 3 ge wonnen partijen, 14 ontvangen en 20 gegeven treffers. 4. Cadet Hieronymus, Kon. Mil. Academie met 3 gewonnen partijen, 20 ont vangen en 18 gegeven treffers. 6. Van Sloo- ten, Amsterdam met 0 gewonnen partijen, 25 ontvangen en 10 gegeven treffers. De prijsuitreiking geschiedde door den ge- pensionneerden Generaal G. A. Scheffers, Voorzitter van den Kon. Nederlandschen Schermbond, die als Hoofdsecondant de wed strijden had geleid. Jonker Beem ontving, bij de prachtige zilveren medaille, nog een wel verdiend compliment van den Generaal voor zijn schitterende prestatie. JsZftellcA nieuiut Voor de vacature, die ontstaat bij de Doops gezinde gemeente BurgWaalOosterend, door net a.s. vertrek van Dr. Alb. Vis, predi kant dier gemeente, is het volgende drietal opgemaakt: Ds. A. J. v. d. Sluis te Giethoorn. Ds. W. den Herder te Franeker. Ds. Gorter te Ternaard (F.). Ds. v. d. Sluis heeft reeds een beroepsbeurt vervuld op Texel. Ds. Den Herder zal 18 Juni alhier spreken en Ds. Gorter vermoedelijk 25 Juni. Indien mogelijk, zal de stemming ter be noeming van een predikant bij deze gemeente plaats hebben op Zondag 2 Juli. Het staat vrijwel vast, dat Dr. Vis Zondag 3 September afscheid zal nemen van deze ge meente, Dr. Vis werd, zoo men weet, te Bever wijk benoemd. Den Burg RIJKSPOSTSPPAARBAXK. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand Mei 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd28.592,59 en terugbetaald 14.894,63 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald13,697,96 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 16. YlieuaM uit lOitc Een dezer dagen hebben 2 leden van de Ver- eeniging „Masa" van Urk, daartoe uitgenoo- digd, een bespreking te Enkhuizen gehad over de oprichting van een Vischmeelfabriek. Het doel van de oprichting was zeer mooi. Het zou zeer zeker een bloeiend bedrijf worden en elke visscher werd aandeelhouder in de winst. Als aandeelhouderin 't oprichtingskapitaal moest 500 betaald worden. Onze 2 afgevaardigden wezen op de voor- en nadeelen. Uit ervaring weet Urk, dat een Vischmeelfabriek aan velen druk werk geeft. De nadeelen zijn momenteel echter veel grooter. De omstandigheden zijn tengevolge der droogmaking zich geweldig aan het wijzigen. Het is toch niet te zeggen, dat de eenigste vischsoort, welke voor de bewer king in aanmerking komt, ook nog het vol gende jaar in groote hoeveelheden zal worden aangevoerd. Ook zal het z.g. pufverbod niet uknnen medewerken tot oprichting van een Vischmeelfabriek. De 2 afgevaardigden van Urk hebben dan ook op goede gronden aangetoond, dat in een Vischmeelfabriek voor Urk geen toekomst zit. Den Helder, 10 Juni. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.580.50 Slips 0.48—0.38 Tarbot 0.550.45 Schol le soort per kist „7.305.00 Schol 2e soort 4.002.40 Schar 2.20--1.00 Wijting 2.602.00 (Ongecorrigeerd). ICeAk en Zending* AMERIKAANSCHE DIENSTEN. Voor de Amerikaansche kerkelijke diensten, welke iederen zomer te Den Haan in Pu c Studio plegen georganiseerd te .w°r.detn>! het Amerikaansch synodaal comité, dat air v zorgt, ditmaal dr. M. Stegenga, predikant van de Grove Church te North-Bergen lA.J.J gede puteerd. Dr. Stegenga vertrekt U Juni. De eer ste Amerikaansche dienst is bepaald op Zon dag 25 Juni. JODEXZENDINGSFEEST. Het tiende Nederlandsche Jodenzendingsfeest vindt Woensdag 28 Juni a.s. op Lommerryk te Hillegersberg plaats, algemeen onderwerp. ,Jsraël en de volkeren", sprekers: ds. J. Grolle van Utrecht, opening, ds. G. Bos van 's Gravenhage, zendeling Ph. Trostianetzky van Rotterdam, zendeling I. P. Tabaksblatt van Schiebroek, ds. R. E. van Arkel van Utrecht, zendelinge mej. R. van Gelder van 's Graven hage, prof. G. Wisse van Driebergen en ds. J. Rottenberg van Scheveningen. Nieuws uit Hellevoetsluis Voor de komende vier jaren zal de nieuwe raad wel een geheel ander beeld geven dan de thans zittende. Ten eerste won de Lib. Staatspartij haar zetel, welke zij het vorige tijdperk verloor, weer terug; in de tweede plaats won de A.R. één zetel, wat een mooi succes is voor deze partij. Gemeentebelang wisselde stuivertje met Algemeen Belang, terwijl de S.D.A.P. haar eenigste zetel ver loor. De C.H. verloor 1 zetel, hoewel de 2 zetels van nu bestonden uit 1 C.H. en 1 vrije lijst C.H. De bezetting is dus: Komende Winst of Thans periode verlies Chr. Hist. 2 1—1 Lib. Staatsp. .2 3 +1 Gemeentebelang 1 0 1 Anti-Rev. 1 2 +1 S.D.A.P. 10—1 Alg. Belang 0 1 -I-1 De zetels zijn als volgt: Chr. Hist.: J. Blind. Lib. Staaatsp.: P. S. C. van Kralingen, J. C. van Dorsser en J. Bulthuis. Anti-Rev.: W. J. van Sintmaartsendijk en J. Deurioo. Algemeen Belang: N. Mes. Geen zitting hebben meer: Chr. Hist.: N. F. Eekman. Gemeentebelang: H. J. van Trotsenburg. S.D.A.P.: W. J. Otte. oorspronkelijke doel gebruikt, maar thans worden er veel godsdienstoefeningen gehou den. Den bekenden Gouverneur-Generaal Speel man werd het in het jaar 1667 door een radja van Goa afgestaan, nadat zijn troepen na tal van bloedige gevechten eerst andere versterkingen hadden veroverd. Hg gaf er den naam aan van zijn geboorteplaats Rot terdam. Het fort is een groote geschiedkun dige merkwaardigheid. Bij ons bezoek troffen we in de stad nog een merkwaardigheid aan, die weinig toe risten zal opvallen. Makassar had een water leiding. De grootste moeilijkheid bij deze sanitaire inrichting is overal deze: hoe krijgt men de inheemsche bevolking er toe het edele nat te gebruiken? De bevolking is overal in Indië arm; leidingen naar en in huis kan ze zelden betalen. En ver er voor loopen om het te halen, doet ze niet, evenmin als de Nederlandsche stedeling of dorpsbewoner dit zal doen. De directeur der waterleiding bedacht er iets op. Hij construeerde een auto maat. Wierp men er een cent in, dan stroom de er precies 18 liter water uit. Dit is de hoeveelheid, welke het bekende petroleum- of benzinèblik juist vult. Die hydranten plaat ste hij op gemakkelijk te bereiken plaatsen en zij voldeden best. Vol trots toonde de directeur, ir. J. Kuipers, zoon van een bekend man uit ons geboorteplaatsje, ons de werking van het ingenieuze toestel. H. F. TILLEMA. Te Noordwijk aan Zee vonden Vrijdag de jaarlgksche Studenten kampwedstrijden plaats op sabel en floret. Voor het eerst waren op deze wedstrijden, naast de Academies van Leiden, Amsterdam, Utrecht en Delft, ook de Kon. Militaire Acedemie te Breda uitgenoo- digd en het Corps Adelborsten uit Den Hel der. De deelname was zeer beperkt, op ieder wapen slechts één deelnemer, zoodat alleen de sterkste schermers onder de Spes Patria elkander op den looper ontmoetten. Van het Kon. Instituut was men aangewe zen, door varen van de tweede en oudstejaars Adelborsten, op twee jongste jaars, den ma troos Adelborst C. Beem en den matroos Adelborst Castendijk, resp. op sabel en floret. Deze laatste vond in zijn poule tegenstanders als Zeijdner, Amsterdam, Huberts van Blijen- burg, Breda, van Walsen, Leiden en van Boet- zelaer, Utrecht. Van Walsen wist hier de zegepalm te behalen mAt 4 gewonnen par tijen, 9 ontvangen en 20 gegeven treffen; tweede was van Boetzelaer met 3 gewonnen partijen, 14 ontvangen en 17 gegeven tref fers; 3 was Huberts van Blijenburg van de Kon. Mil. Academie met 2 gewonnen partijen, 16 ontvangen en 14 gegeven treffers; Jonker Castendijk bezette de vierde plaats met 1 ge wonnen partij, 16 ontvangen en 14 gegeven treffers en ten slotte nummer 5 Zegdner, Amsterdam met 20 ontvangen en 10 gegeven treffers, zonder een overwinning. Het succes van Jonker Castendijk mag misschien niet zoo groot lijken, maar als men De vesting „Rotterdam" Makassar is de handelsstad van Celebes, het kooppunt van een dertiental lijnen der K.P.M., welke de verbinding onderhouden met Java, Zuid-Sumatra, Singapore, Band- jermasin, Balikpapan, Australië, Zuid- en Noord-Nieuw-Guinea, Bali, Timor, de heele lange kust van Celebes met haar vele tien tallen havens en aanlegplaatsen. Wij merken even op, dat de K.P.M. in heel de groote Archipel ongeveer 300 havenplaatsen, groote en kleine, aan doet! Dit cijfer geeft een goede indruk van de geweldige uitgestrekt heid van de eilandengroep. Van Makassar worden vooral uitgevoerd copra, rottan, harsen en tot voor kort para dijsvogels. De lezer weet, dat de handel in deze vogels tot groot geluk der Papoea's in Nieuw-Guinea is verboden. Makassar houdt de herinnering levendig van veel strijd, veel bloedvergieten in voor bijgegane tijden. Makassar gold vroeger als de sleutel van het Oosten. De Makassaren hadden de bijnaam van „de haantjes van het Oosten", omdat ze zoo vechtlustig en stout moedig waren. Om ze te bedwingen hadden de Portugeezen er een fort aangelegd. Het is herhaaldelijk verbouwd, zoodat het karak ter van Portugeesche vesting geheel ver dwenen is. Het geheel heeft thans een typisch oud-Hollandsch cachet. De vesting was lan gen tijd het sterkste bolwerk van den gehee- len archipel, ja zelfs sterker dan het „Kasteel van Batavia" en het kasteel „Victoria" te Amboina. Interessante gebouwen staan er binnen de wallen met typische topgevels, schuin oploopende daken, kleine dakvenster tjes en lage deurtjes. Daar staan de pakhui zen, de woningen der bezetting, het gerechts huis, de kerk. Lange jaren is de laatste niet voor het 18 liter voor één cent of per kub. M. 0.56. Amsterdam, 10 Juni. De directie van de KV Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok- upr heeft in verband met den korten lever- tiid'van eenige onderhanden orders, dezer riae-en opdracht verleend voor den bouw van een groote montagehal voor vliegtuigen op de terreinen, gelegen aan de Oostzijde van het tegenwoordige fabriekscomplex. Tevens is besloten tot uitbreiding van het tegenwoordige constructiebureau en het ver ghaffen van een betere accommodatie aan de officieren en onder-officieren van het mi litair toezicht aanbouw en aan de buiten- landsche commissies. de constructiewerken voor de groote hal zijn opgedragen aan de N.V Hollandsche Constructie-werkplaatsen te Leiden, de uit breiding van de gebouwen van het construc tiebureau, enz. aan de N.V. ijzerbouw te Am- sterdam. Voor het uitvoeren der grondwer ken en fundeeringen zal de aanbesteding bin nenkort plaats hebben. Het is een gelukkig verschijnsel, dat door de belangrijke opdrachten, welke de Fokker fabrieken in uitvoering hebben, velschillende Nederlandsche industrieën van werk worden voorzien. Deze geheele nieuwbouw zal binnen 4 maanden gereed zijn. Wij vernemen verder, dat de directie besloten heeft tot een belang rijke uitbreiding van haar anodiseer-installa- tie in verband met den seriebouw van geheel metalen vliegtuigen. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Enggano, 8 Juni v. Madras. Poelau Laut, 10 Juni v. Amsterdam. Saleier, t., 10 Juni v. Port Said. Salawati, t., pass. 9 Juni Gibraltar. Tarakan, t., 9 Juni v. Genua. KON. NED. ST005IB. MAATSCHAPPIJ, Alkmaar, 9 Juni v. Liverpool. Baarn, 9 Juni te Liverpool. Bacchus, 8 Juni v. New York. Cottica, 10 Juni 21 u. te Amsterdam verw. Doros, 9 Juni v. Kopenhagen. Fauna, 9 Juni te Aigon. Ganymedes, 10 Juni te Amsterdam. Hebe, 9 Juni v. Napels. Iris, 9 Juni v. Bordeaux. Iris, 9 Juni v. Bordeaux. Nieuwkerk, charter, 9 Juni v. Amsterdam. Pygmalion, 9 Juni v. Kimassi. Saturnus, pass. 9 Juni 20 u. Gibraltar. Tiberius, 9 Juni te Beyrout. Triton, 9 Juni v. Thessaloniki. KON PAKETVAAKT MAATSCHAPPIJ. Stagen, 9 Juni v. Newcastle. Ruys, 8 Juni v. Hongkong. Tasman, 8 Juni te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk, 9 Juni n.m. te New-York. Burgerdgk, 9 Juni te Vera Cruz. Delftdijk, 10 Juni v. Rotterdam. Dinteldijk, 8 Juni 9 u. 54 m. v.m. 69 mijl W. v. Nton. Lochavon, 9 Juni 10 u. 28 m. v.m. v. Land'» End. Statendam, 10 Juni 1 u. 40 m. v.m. v. Plymouth, Noordam, 10 Juni v. Rotterdam. Zaandam, 9 Juni te New York. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Modjokerto, 6 Juni te Port Arthur. Silverbeech, 9 Juni te Manilla. Silverbelle, 9 Juni v. Singapore. Silverpalm, 7 Juni v. Vanvouver. Soekaboemi, 8 Juni te Bombay. Salabangka, 9 Juni n. Port Ntal. JAVA—NiCW-YORK LIJN. Tabinta, 8 Juni te Hampton Rds. Troilus, 9 Juni v. Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg, u., pass. 10 Juni Gibraltar. Kedoe, t., pass. 10 Juni Gibraltar. Kota Radja, u., pass. 10 Juni Ouessant. Sibajak, u., 9 Juni 2 u. v. Marseille. Sitoenbondo, 9 Juni v. Hamburg. Siantar, 10 Juni te Batavia. Slamat, 10 Juni v. Rotterdam. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca, u., pass. 9 Juni Fern. Noronha. Alchiba, u„ pass. 9 Juni Buenos Aires Rds. Alwaki, t„ 8 Juni v. Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Agamemnon, 10 Juni v. Shanghai. Calchas, 9 Juni v. Singapore. Dempo, toeristenvaart, 10 Juni v. Rotterdam. Menelaus, 9 Juni v. Plymouth. Melampus, pass. 8 Juni Gibraltar. Sarpedon, 9 Juni te Dairen. Sitoebondo, 10 Juni te Rotterdam. KON. HOLL. LOYD. Westland, t„ 9 Juni v. Montevideo. EMZETCO LI JN. Jonge Johanna, pass. 9 Juni Finisterre. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom, 10 Juni v. Rotterdam. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibadak, 8 Juni te Hongkong. Tjibesar, 8 Juni v. Manilla. Tjileboet, 8 Juni v. Yokohama. Tjisalak, 7 Juni te Hongkong. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika HJn). Jagersfontein, 10 Juni 6 u. n.m. te IJmuiden verwacht. Randfontein, 9 Juni te Amsterdam. (Holland—Oost-Azië Lfln). Abbekerk, t„ 9 Juni te Aden. Zuiderkerk, u„ 10 Juni te Shanghai. Grootekerk, u„ 9 Juni v. Genua. Jaarstroom, u., 7 Juni te Marshall. Koude dranken voor warme J.Hn, door Hermien Manger, libellenserie 370. Prijs 45 cent. Deze libel ligt al eenigen tijd op ons bureau en het is geen toevalligheid, we haar nu bespreken. Het practisch nut toch van dit aardige boekje is nu grooter dan a* 6en ^oude maand Maart of op een gure Aprildag. Hermien Manger heeft haar stof op prettige populaire wijze behandeld, zoodat onze huismoeders in deze dagen, waarop we naar een koude dronk verlangen, practisch nut van deze libel zullen hebben. Op de bekende smaakvolle wijze verzorgd® de uitgever, Bosch en Keuning, dit werkje. Het is prettig duidelijk gedrukt en overzichte* Mjk opgemaakt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6