De pers over Oss Hevige Japansch-Britsche spanning te Tientsin Was de Krekel overbelast? Een Koedijk-drama te Zaandam? Dictatuur geeft keurklasse de eerebaantjes Enqe'scb K^nospaar tc New York Hitier onverwachts te Weenen Massavergiftiging in China EDGAR RICE BURROUGHS Een buskruiffabr;ek in Rijswijk Brifsche concessie wordt geïsoleerd Eens vredesfront, altijd vredesfront UUelïenneri DOOR 49. „Dood hem! Doe alles! Breng; hem weg!" riep de koning, terwijl hij met bevende vinger naar Tarzan wees. „Maar Majesteit, hij redde Uw leven", herinnerde een der edellie den hem. Alextar huiverde. „O vooruit, breng hem terug naar een cel. Later zal ik wel weten, wat er met hem moet geschieden. .Beschaamd over de ondankbaarheid van den koning, gaf de edelman bevel Tarzan naar de gevangenis te brengen. Toen hij naast den gevangene liep, zei hij: „U hebt niet eens de vrijheid gevraagd, die de koning U be loofde." De aapman antwoordde grimmig: „Tarzan vraagt niets aan een vijand." Spoe dig na de snelle terugkeer van den jungle koning in de gevangenis, trad een soldaat binnen met water en voedsel. Dit zette h(j op de punt van een bank neer en keek Tarzan vol bewondering aan. „Ik zag U den leeuw doden, die den koning wilde aanvallen", zei h(j „Geen ander mens zou U dit kunnen nadoen". De krijger kwam dichter op Tarzan toe en fluisterde: „U hebt hier vele vrienden, maar dit ongelukkige land wordt geregeerd door Uw vijanden en ze willen U doden. Ik weet alleen niet hoe. Doch wat er ook gebeurt, zorg dat uw rug door de muur gedekt is en houdt U gereed om te vluchten!" Over het rapport van de Tweede Kamercommissie inzake de affaire- Oss, lezen wij in de pers de volgende commentaren: Op hol. De Telegraaf: Thans krijgen wij gelijk: nu de Kamer ten minste wel op de hoogte is, tast zij de door den minister naar voren gebrachte feiten aan en komt tot geen andere conclusie dan wij: dat minister Goseling's optreden niet bestand blijkt tegen een deugdelijk onder zoek. Niet de brigade der Kon. Marechaus see, doch de minister zelf was op hol ge slagen. Kamercommissie geen rechts- orgaan. Prof. mr. C. W. de Vries schrijft in het Handelsblad (lib.) Had de^ Tweede Kamer openlijk den weg der enquête gekozen, haar wel omschreven recht zou onaantastbaar gebleken zijn. leder zou hebben medegewerkt om de waar heid te vinden. Er is in Nederland recht te krijgen. Een gewone Kamer-commissie heeft echter niet de macht naar buiten als rechts- orgaan op te treden. Tegenover een Kamer-commissie, die haar bevoegdheid overschrijdt,, hield de regeering terecht den voet stijf. Het eenige middel om nu nog recht te krijgen is 't b ijwet instellen van een af zonderlijke kleine commissie van onder zoek, samengesteld buiten de parlements leden. Aan deze commissie kan bij de wet de bevoegdheid worden verleend van een enquête-commissie. Ondergraving van mentaire stelsel. het parle- De Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.) schrijft: Ernstig is het te betreuren, dat het r.-k. lid der commissie zich als minderheid weer heeft geisoleerd Het accentueert opnieuw de houding, welke de R.K. Staatspartij gedurcn de de geheele behandeling van deze zaak heeft aangenomen, namelijk van het zich vereenzelvigen met de positie van den mi nister. Uit staatkundig oogpunt was dit een on behoorlijk iets. Ongehoord is het, aan een votum tot af keuring van het beleid van een minister, den uitleg te geven, dat het tegen zijn ge heele partij en haar kerk gerioht is. Men saboteert er het staatkundige leven mee en ondergraaft de zuivere werking van het parlementaire stelsel. Men onderschat dan ook de kracht van de openbare meening. Want zelfs een zoo sterke partij als de R.K. Staatspartij is niet bij machte, op den duur de positie te schragen van een minister, die het vertrouwen in zijn beleid bij de groote meerderheid van het volk lieeft verloren. Verlos ons van onze vrienden. De Maasbode (r.k.): Wij hebben intusschen hoop, dat de kwes- tie-Oss bij de stofbehandeling in de Tweede Kamer tot haar juiste proporties zal worden teruggebracht. De verdedigers van recht en beleid van minister Goseling verliezen echter de juiste verhoudingen ook wel eens uit het oog, al is het door de hopelooze overdrijving in bla den als het „Nat. Dagblad" en de „Telegraaf" en het getaquineer in een orgaan als de N. Rott. Crt., niet geheel onverklaarbaar. Wij kunnen echter dit laatste orgaari geen ongelijk geven, dat het met een vies-triom fantelijk gezicht uit de wam ing der Oss- geruchten een uitlating als deze naar bo ven haalt: „Minister Goseling e.a. hebben dr. Colijn minister-president laten worden... Worden zij zoo beloond?" (bedoeld is: door de anti-revolutionairen). Wij gelooven, dat „minister Goseling e.a. bij een dergelijk ietwat onnoozel gepraat den kreet zullen slaken 0111 verlossing van... hun vrienden. Geen galg voor „Barbertje-Gose- ling." „De Tijd" (r.k.): ..Met deze uitspraak van de Kamer-com missie is heel de geweldig en tendentieus opgeblazen affaire-Óss tot haar nuchtere en zakelijke proporties herleid, n.1. tot een ver schil van meening over het gevoerde be leid, een. questie dus van appreciatie, waar over men eindeloos en ook nutteloos kan discussieeren. Deze uitspraak, die uitdrukkelijk geen motie van wantrouwen in den minister wil zijn, levert dan ook geen redelijken grond aan hen, die van de affaire-Oss een galg hebben willen maken niet alleen voor Bar bertje Goseling, maar ook voor geheel het kabinet. De consequenties De Rotterdammer (a.r.): „Welnu, onze conclusie uit het rapport kan geen andere zijn dan dat de marechaus sees te Oss onrechtvaardig zijn bejegend. Zij hebben wel enkele fouten begaan, maar de straf want als zoodanig moesten zij de maatregelen wel beschouwen stond in geen verhouding tot de feiten. „Of er bepaalde consequenties zullen wor den getrokken moet worden afgewacht. Zon der meer zal de minister deze zeer duide lijke nota kwalijk bij zich kunnen neerleg gen." De tragedie van een bewindsman. Onder dit hoofd schrijft Het Volk (S.D.A. P.) o.m.: De minister heeft, door zijn verkeerd be leid, in de eerste plaats onrecht gedaan aan de naast betrokkenen, maar bovendien is hij oorzaak geworden van een politieke onrust in het land en deels ook van een al lengs anti-katholieke stemming, waarvoor zijn eigen geestverwanten hem, in hun bin- nenkameren, zeker geen dak zullen weten. Gelijk de bewindsman zélf alle reden heeft tot het .slaan van een verwijtende blik op den baron Speyart van Woerden, den pro cureur-generaal, die in het aan de schorsing Voorafgaande overleg de leidende rol heeft gespeeld. De heer Goseling heeft dezen ma gistraat, nadat hij eenmaal diens zijde had gekozen, door dik en dun verdedigd. Daarin zit zeker een element van getrouwheid, maar alweder: dit dekken van raadgevers mag nimmer ontaarden in een blindelings volgen. Wie de zaak nuchter beschouwt ziet in de geheele affaire de tragi-komische te genstelling, dat de krachtfiguur van Oss in werkelijkheid de zwakke regeerder blijkt te zijn, die, in plaats van zélf leiding te ge ven, door zijn raadslieden gestuwd wordt. Ook moet den heer Goseling het verwijt treffen, dat hij, door zijn optreden, koren naar den molen van de N.S.B. heeft helpen dragen. De strijd gaat onverbiddelijk voort. Het Nationale Dagblad (N.S.B.) Een zuiver beeld omtrent het optreden van Goseling geeft het rapport daarom vol strekt niet. Een zuiver beeld zal het Neder- landsche volk pas krijgen als datgene be kend wordt, wat de ministerraad thans nog voor ons volk verborgen houdt. In den strijd om het recht is een slag ge wonnen, maar het einddoel is nog niet be reikt. De strijd gaat onverbiddelijk voort. De vermoedelijke oorzaak van de ramp te Vlissingen. Ove-rlxdasting van het toestel is, naar het N. v. d. D. meldt, vermoedelijk de oorzaak geweest van het vliegongeluk, dat Zaterdag namiddag schrik en ontsteltenis teweeg bracht onder de bezoekers van het Vlis- singsehe strand en dat drie jonge men- schenlevens eischte. De deskundigen, die vrij kort na de ramp op de onheilsplek arriveerden, kwa men tot deze conclusie, nadat zij onder leiding van den heer .1. v. d. Heijden, rijks inspecteur van de Luchtvaart bij het De partement van Waterstaat, een onderzoek hadden ingesteld. Het vliegtuig was met een ballast, be stemd voor twee inzittenden, van Amster dam vertrokken. Te Haamstede is een derde persoon ingestapt, waarbij vermoede lijk geen acht is geslagen op de daardor» ontstane overbelasting. Of er nog andere factoren aanwezig zijn geweest, kon niet worden vastgesteld, evenmin als. met ze kerheid was vast te stellen wie het vlieg tuig bestuurde. De wrakstukken zijn na dit onderzoek vrijgegeven en zijn nog 's nachts naar het vliegveld voerd. Bij Kon. Besluit is, uit overwoging dat het wenschelij'k is de mogelijkheid te openen om de inrichtingen, als bedoeld in art. 24 der Hinderwet (inrichtingen bestemd tot vervaardiging, verwerking en bewaring vap buskruit en artde'i-o ontplofbare stoffen) të decentramécren, in de gemeente Rijswijk een terrein Aangewezen, waarop zoodanig* inrichtingen kunnen worden opgericht. Man verdacht van schuld aan den verdrinkingsdood van zijn vrouw. Een tragisch verdrinkingsongeval met een kano, dat zich Zaterdagavond heeft afge speeld in het Wcstzijdcrvcld, nabij de fabrie ken der Lakindustrie „Nederland", dreigt 'n afschuwelijken nasleep te krijgen. Op last van den Officier van Justitie te Haarlem, mr. Sikkel, is de echtge noot van de verongelukte vrouw, die ook te water was geraakt, doch die zich wist te redden. Zondagavond in arrest gesteld, onder verdenking zijn vrouw opzettelijk te hebben laten ver drinken. Zaterdagnacht tc twee uur beeft de po litie den man reeds in verhoor genomen, evenals Zondag den geheelen dag. Aanleiding tot dit politie.-ondcrzock zijn, al dus liet N. v. d. D„ geweest de minder gun stige antecedenten van den verdachte. Reeds jaren schijnt hij een verhouding te hebben met een andere vrouw; deze zou er toe heb ben geleid, dat het echtnaar reeds in een echtscheidingsproces gewikkeld is geweest. Wel kwam alles oogenschijnlijk weer in or de, doch in werkelijkheid bleven er conflic- ten. De politie constateerde bij het verhoor van den verdachte herhaaldelijk tegenstrijdighe den in zijn verklaringen. Hij ontkent schuld te hebben aan den dood van zijn vrouw. Volgens de Japansche bladen heb ben de Japansche autoriteiten in Tientsin besloten wegens de weige ring van den Britschen consul om de vermoedelijke daders van den moord op Tsjeng Tsji Kang uit te leveren, het gebied der Britsche con cessie in Tientsin te isoleeren. Dit zou op 14 of 15 Juni gebeuren, vanaf welken datum elkeen, die de grens passeert tusschcn de Japansche concessie, de Cliinee- sche wijk, en de Engelsche en Fransche con cessie, op zes verschillende plaatsen gcfouil leerd wordt. Tevens zouden alle Japansche goederen op dien datum buiten de Engel sche en Fransche concessie gebracht moeten zijn. Wit-Russen bezetten gebouw van Sovjet-consulaat. De Wit-Russisclic anti-komintern- commissie heeft Zaterdagmiddag plotseling liet gebouw van het Sov jetconsulaat in dc vroegere Russi sche concessie bezet, welk gebouw de laatste drie jaar leeg had gestaan. In plaats van de Sovjetvlag werd op het gebouw de Tsaristische driekleur geheschcn. In een door de Wit-Russen gepubliceerde verklaring wordt gezegd, dat zij het recht lot bezetting van dit gebouw hebben, daar het aan het Tsaristische Rusland behoort en dat de commissie het gebouw onder haar hoede zal nemen in afwachting van dc tot standkoming van een nieuw Russisch be wind. Luitenant Cooper vrii kolonel Spear nog vastgehouden. Luitenant Cooper, dc Britsche assistent- militaire attaché is vrijgelaten, maar kolo nel Spear, de Britsche militaire attaché, wordt nog te Kalgan vastgehouden, voor een nader onderzoek door de Japansche auto riteiten naar de beschuldiging van spionna- ge. Cooper is vanuit Kalgan in Peking aan gekomen. De Japansche autoriteiten heb ben tevens een protest bij den Britschen consul over deze aangelegenheid ingediend, en er op gewezen, dat het zonder vergun ning niet is toegestaan de Japansche mili taire zóne binnen te gaan. Zij verzoeken de Britsche autoriteiten er voor te zorgen, dat zich dergelijke onaangename voorvallen niet herhalen. Flandin bepleit samenwerking tusschen de volkeren met Frank rijk als initiatief-nemer. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als afgevaardigde van Yonne, dat gisteren gevierd is, heeft de gewezen Fransche mi nister-president Flandin een rede gehouden, waarin hij pleitte voor een Fransch initiatief tot vreedzame samenwerking tusschen de volken. Flandin leverde critiek op de dicta tuur der totalitaire regimes, daar deze aan een keurklasse de hoogste posten verzekert. De geschiedenis hoeft geleerd, aldus spreker, dat de menschelijke persoonlijkheid niet verdwijnt en slechts in vrijheid alle vruchten afwerpt. FLANDIN. Na de vraag gesteld te hebben, wat men doet om den vrede voor te bereiden, vervolg de Flandin: geen verstandig menschen kan zeggen, dat het mogelijk is, in de wereld, en nog minder in Europa, den economische» status quo te laten bestaan. Flandin wilde niet, dat Frankrijk één voor één zijn vrijhe den verliest bij de voorbereiding tot een oor log, welke onvermijdelijk geacht wordt, of in afwachting van een nieuwen vrede. De oud-premier zeide vervolgens te willen, dat een plan tot vreedzame samenwerking tusschen do vólken werd opgesteld, dat in de plaats zou moeten komen van het verscheur de en niet te herstellen volkonbondspact. Ons land, verklaarde spr., is noch noodlijdend, noch verzadigd. Het behoeft om tc leven noch gebieden te veroveren, noch markten aan zich te onderwerpen. Het is daarom meer dan elk ander bevoegd, een plechtige waarschu wing tot de wereld te richten, die haar af keert. van de verschrikkelijke ramp van een nieuwen algcmeénen oorlog. Engeland kan niet meer terug, zegt Eden. De vroegere minister van buitcnlandsche za ken, Eden, heeft Zaterdag een rede ge bonden in een vergadering van de conser vatieve partij tc Warwick. Hij zeide, dat nu de regeering besloten heeft een vredes front te vormen, zij niet meer terug kan. Verder zeide hij, dat het een groote dwaas heid zou zijn in dit vredesfront niet alle mogendheden in te sluiten, die geen agressieve bedoelingen hebben, wat ook ver der bun politiek moge zijn. Ten aanzien van dn Sovjet Unie zeide hij, dat de af koer van het communisme niet blind mag maken voor het feit, dat de Sovjet Unie niet agressief is. noch streeft naar expansie. Eden zeide verder nog; „Ik ben niet op timistisch gestomd ten aanzien van den in ternationalen toestand, ik geloof niet, dat dit door de feiten gerechtvaardigd zou zijn. Ik eeloof, dat dc komende maanden niet minder angstig en moeilijk zullen zijn tan de afgcloopcn maanden". Vier milliocn Amerikanen juichen. Het Britsche Koningspaar is Zaterdag met den torpedojager „Warrington" van fort Hancock Sandyhook naar New York ge stoomd. Terwijl bet schip werd vastgelegd, wuifde de Koningin met haar zakdoek naar de duizenden, die bij de landingsplaats ston den en het koningspaar toejuichte. Te 11.20 zetten de hooge gasten voet aan land. Gou verneur Lehman stelde de leden van de commissie-van ontvangst voor en burgemees ter Laguardia schudde hartelijk de hand van den Koning en de Koningin. Terwijl de vercenigde muziekcorpsen van de po litie de volksliederen speelden, hoorde men in de verte nog 21 saluutschoten weer klinken. Na eenige minuten met de commissie van ontvangst te hebben gesproken, begaven de vorstelijke gasten zich naar de gereedstaan de auto's en voorafgegaan door 42 politie mannen op motoren begaf het gezelschap zich naar het tentoonstellingsterrein. Langs den weg stonden minstens 4 millioen men schen opgesteld, die de Vorstelijke perso nen geestdriftig toejuichten. In den namiddag had de ontvangst plaats door president en mevr. ltoosevelt. Den dag van gisteren brachtten Koning en Koningin rustig door als gasten van 'dén president in Hy de park. Gisteravond zijn de hooge gasten naar Canada teruggekeerd. De Fuehrer viert Strauss. Zaterdagmiddag te half. drie is Hitier onverwachts te Weenen aan gekomen. De verraste bevolking van Weenen verzamelde zich voor hotel Impcrial, waar de Fuehrer zijn in trek had genomen. Des namiddags bracht liiiler pen bezoek aan den Hofbrug. Des axouds woonde hij eèn voorstelling bij in het Burgtheater. Een historisch stuk, waarin de vernedering van den Duitschcn keizer Hendrik IV en zijn gang naar Canossa behandeld werden, werd voor dezen avond vervangen door een bur leske comedie. Gisteren heeft Hitier zich na de operavoor stelling met den componist Richard Strauss naar Kasteel Conenzel in de buurt van Wee nen bcigcven, waar een banket werd aan gericht. ter gelegenheid van den 75sfen ver jaardag van Strauss. Hitier zou dos nachts of in de vroege ochtenduren vertrekken. Japansche en Chineesche offici- eele personen door snel ingrij pen van den doSft gered. Groot opzien is gewekt door een persbe richt uit Nanking, volgens hetwelk Liang Hocng Tsjih, den voorzitter van den uit voerenden yocan en andere hooggeplaatste offdcieele personen van de nieuwe Nan- kingregeering benevens een aantal promi nente Japanneezen, onder wie Tomesaboe- ro Sjimitsoe, de parlementaire viceminister van buitenlandsche zaken, lichtelijk vergif tigd zijn aan een banket, dat gisteren ge houden werd ter eere van Sjimitsoe, door het drinken van Chineeschcn wijn, waarin door anti-.Tapansche Chincezen vergif was gemengd. Ruim 25 bekende Japansche en Chineesche officieele personen dronken bij den aanvang van het diner, gisteravond om ac.ht uur, elkanders gezondheid met Laotsioe, een Chineesche wijn. Later wer den zij ziek onder bepaalde vergiftigings verschijnselen. Het desbetreffende bericht voegt hieraan toe, dat de vergiftigden, dank zij tijdig medisch ingrijpen, voor het aanbre ken van den morgen hersteld zijn. De politie heeft een persoon gearresteerd, die er van verdacht wordt dc leider te zijn van oen bende anti-.Tapansche Chineezen en die de anslag zou hebben gepleegd. DE RONDE VAN ZUIDWEST-FRANKRIJK. Schitterende prestatie van Piet van Nek. In de laatste étappe van de Ronde van Zuidwest-Frankrijk heeft onze landgenoot Piet van Nek zijn achterstand van 9 se conden op den leider in het algemeen klassement, den Franschman Dubois, niet kunnen inloopcn. Zijn tweede plaats heeft hij echter behouden en dat steint tot groo te vreugde. Van Nek heeft een prachtige koers achter den rug, zijn prestatie is één der grootste, ooit door Nedoriandsche weg renners geleverd. Om in een ritten-wed- strijd te eindigen vóór cracks als Magie, Speischrr, Louviot Silvör Maes. moet men toeh wel iets in zijn mars hebben! De einduitslag is: 1. Dubois (Fr.), 2. Piet van Nek, 3 Tanneveau (Fr.) 4 Louviot (Fr.) en 5. Loopmans (België).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7