Vernieuwing op onderwijsgebied Aanslag op Hertogin van Kent berecht DE WERELD is noodzakelijk Rapport - Oss aan de agenda toegevoegd woorden De positie der randstaten SCHAGEN Tweede Kamer Postvlucbteo op Indië Debat over onze vredessterkte Doodelijke steekpartij om een voetbalkwestie De oude drilmethode uit den booze. De moderne psycholo gie moet op de school haar in trede doen. Opvoeding komt in de eerste plaats. Een ongeveer 300 onderwijzers en onder wijzeressen waren gistermorgen in hel Noordholl. Koffiehuis bijeen tot het bijwo nen van de 2e jaarlijksche inspectiever gadering in de inspectie Don Helder. De voorzaal \an het Koffiehuis was herschapen in een tentoonstellingszaal, waarin het werk van vele scholen uit den omtrek was tentoongesteld. Dat vooral het werk van die scholen, die onderricht geven volgens de nieuwere onderwijsmethoden in het middelpunt der belangstelling stond behoeft geen betoog. Tegen half tien opent de voorzitter, in specteur J. J. Feringa, inspecteur in do inspectie Den Helder, de vergadering. Sur. heet het groote aantal aanwezigen hartelijk welkom, maar moet tot zijn spijt mededee- len, dat de R. Katholieke leerkrachten op deze vergadering niet aanwezig zijn. Vóór deze vergadering heeft voorz. zich in ver binding gesteld met den Bisschop, doch deze berichtte hem, dat hij ziin toestem ming niet kon geven aan het bezoek van de Katholieke leerkrachten aan een neu trale vergadering. Een bijzonder woord van welkom richt voorz. tot de Burgemeesters der gemeenten Schagen, Texel, Wieringerwaard en Barsin- gerhorn en tot verschillende vertegenwoordi gers op onderwijsgebied. In enkele woorden vestigt spr. er de aandacht op, dat de be doeling van deze vergadering, die geheel in het toeken van de vernieuwing van het onderwijs staat, niet is den onderwijzer de nieuwe onderwijsmethoden op te dringen, maar om een* kennis hiervan te nemen en te zien of er iets is wat de bezoeker mis schien in zijn onderwijs zou kunnen toe passen. Hierna geeft voorz. het woord aan den heer Dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren, inspecteur in de inspectie Hoorn. In zijn korte inleiding zegt spr. epn dezer dagen een prospectus van het Zeebad Schevenin- gen in handen te hebben gekregen, waarin hem als een bijzonderheid trof, dat de Kurzaal aldaar dit jaar voor het eerst ain- phitheatersgpwijze werd opgebouwd. Dit, al dus spr. gebeurde reeds bij de oude Ro meinen. Zoo ligt dus in het oude, het nieuwe. Zoo is het ook met de vernieuwing op onderwijsgebied in de inspectie Hoorn, het is een vermenging van het oude met met het nieuwe. Vernieuwing wil spr. in tweeën laten val len: lo. vernieuwing, als invoering van school- artsendienst en dergelijke, hetgeen geen ei genlijke vernieuwing is; 2o. vernieuwing zooals blijkt uit de re sultaten. die de „voortrekkers" bereiken. De leiding en voorlichting mag bij de 'werkelijke vernieuwing niet uitsluitend overgenomen worden van het Belgische leerplan. Wel geeft spr. toe, dat er verschil lende goede dingen uit overgenomen zijn, doch eigenlijk moet het door den onderwij zer zelf geschieden. Spr. wil besluiten met de hoop uit te spreken, dat de Nederland- sche onderwijzer nog genoeg verstand heeft om voor de vernieuwing toegankelijk te zijn. Hierna verkrijgt de heer J. A. Loggers, hoofd eener Pr. Chr. School te Edam, liet woord. Onderwijsvernieuwing heeft aldus 'spr. andere inzichten gebracht op het gebied der kinderpsychologie en is eigenlijk onder- wijsbezir.ning. Het is moeilijk objectief te genover ons eigen werk te staan en als wij dit doen, dan moeten wij ons afvragen, zegt spr. wat het kind van ons vraagt. In de nieuwe school wordt meer den nadruk ge legd op de opvoeding dan op het onderwijs. Wat zijn de normen, waarnaar ge uw on derwijs inricht. Zijn dat b.v. de normen van de school van uw buurman, dan is vernieuwing noodzakelijk. De oude school staat nog steeds in het teeken van de psychologie van Herbart. De moderne psychologie daarentagen leert, dat een bepaalde functie bij het kind niet alleen kan worden ontwikkeld. Denken willen en gevoelen hangen ten nauwste met elkaar samen. Zoo staat de moderne psychologie ook geheel anders tegenover het debiele kind. Wat hebben wij gedaan, zegt spr. met het geestelijk minderwaardige, met het neuras- thische kind. Het oude klasse-systeem scheert al deze kinderen over een kam, en maakt daardoor al deze wezens nog kran- ker. Dergelijke kinderen moeten zacht en" tactvol behandeld worden, en zoodoende gaan wij vanzelf naar individualisatie van het onderwijs. Hebben we gedacht vraagt spr. aan de motorische afwijkingen? Er ziin kinderen die nooit leeren lezen of schrijven. Spr. komt nu op het gevaarlijke terrein van het denken. Gaan we arbeiden aan het denkvermogen, dan raken we ook het ge voel en het willen. Het denkvermogen ontwikkelt zich hij het kind pas op 8-jarigen leeftijd. Begin dus ook niet met het vak rekenen, vóór het groeiproces van het kind daarvoor rijp is. Zoo is op de srhool van spr. het rekenen in de lagere klassen afgeschaft. Ook in de hoogere klassen moeten de zoo funeste in rubrieken verdeelde denksommen over boord worden geworpen. Geschiedt dit. dan blijft er ruimschoots tijd 0111 te besteden aan onze moedertaal, volgens spr. het be langrijkste vak. Snr. laakt ook de correctie door den onderwijzer en als de kroon op het werk, het slechte cijfer. Cijfers geven kunnen we nooit verantwoorden. We moe ten aldus besluit spr. ziin rede het kind behandelen naar den aanleg, dien 't bezit, en dan krijgt de lagere school haar eigen- normen. De kinderziel mag geen vat wor den, dat we volstoppen, doch een bron, dan pas verricht de onderwijzer zijn taak op de juiste wijze, n.1. de taak \an schepper. De heer A. J. van de Knaap, hoofd eener R.K. school hierna het woord verkrijgend, bespreekt in de eerste plaats waarom hij tot vernieuwing is gekomen. Om te beginnen werd in overleg met het personeel besloten, bij het tcekenonderwijs alle voorbeelden af te schaffen en den kinderen gelegenheid te geven hun fanta sie bij dit vak den vrijen teugel te laten. In de lagere klassen waren de resultaten goed, in de hoogere klassen onbevredigend: Op advies van een collega paste spreker toen het z.g.n. scheuren toe en kwam daarbij tot de conclusie, dat hierdoor het teekenen gunstig werd beïnvloed. Na de reorganisatie van het teekenen ging spr. over tot liet stillezen, en tot bet laten deelamceren door de kinderen, nadat hij hiervan de gunstige resultaten op de school te Warder had gezien, Vervolgens kwam het vrije stellen, met zoonoodig il- lustreeren aan de beurt, ook zelfs in de eerste klasse. Correctie der taalfouten is volgens spr.'s oordeel niet noodig. Alleen het allernoodzakelijkste wordt verbeterd. Bij het stellen kwam vanzelf de kwestie van het schrift, dat vlug en,duidelijk moet zijn: niet meer het oude „dik en dun'" Dit heeft spr. geleid tot het kiezen van het loco- schrift van den heer Dr. Westerouen van Meeteren, met behulp van de redes-pen. Wil men deze vernieuwingen in ziin eigen school toepassen, aldus spr., dan is samen werking in de eerste plaats noodzakelijk, echter niet door dwang. De potpourri. Het woord is nu aan den derden en laat- sten spr. van dezen morgen, den heer A. Nijdam, h. der school te Neck IPunne- rend. Spr. begint met zich af te vragen of zijn nieuwe onderwijsmethode beter is dan de oude. Deze vraag meent hij bevestigend te moeten beantwoorden, als nij de resultaten vergelijkt die hij thans behaalt met die van zijn vroegere methode. Spr wekt de onder wijzers op met hun oude methodes, waar aan zij met handen en voeten gebonden zijn te breken, en de nieuwe het uitgaan van een belangstellingscentrum (het cen- tre), daarvoor in de plaats te stellen. De resultaten zullen verrassend zijn.- Den nieuwlichters wordt verweten, aldus spr., dat zij van het eene centre in het an dere vallen. Dit is echter niet hei geval. Op spr.'s school wordt slechts een gedeelte van den dag met het centre gewerkt. De rest van den dag wordt besteed aan zang, gym nastiek en de gewone leerstof, die slechts 8 uur in de week toegemeten wordt. Uit voerig beschrijft spr. nu hoe met het centre gewerkt wordt. Hieruit zien we dat van b.v. het brood uitgaande, daarbij niet al leen het bakprores onderwezen wordt, maar ook Ned. Taal, aardrijkskunde, b.v. waar rogge, tarwe etc. verbouwd wordt en geschiedenis, de moeilijkheden van de strijd om het bestaan der oude volkeren etc., een beurt krijgen. Zelfs kan in dit verband gymnastiekles gegeven wor den, door de kinderen b.v. de bewegingen te laten nabootsen, die de oude Germanen, bij het ploegen met hun oude gereedschappen maakten. Zoo wordt deze onderwijsmethode een potpourri van leervakken. Spr. wil de oude methode niet veroordeelen, maar wekt op de nieuwe te probeeren opdat er een fris- sehe wind door het onderwijs beginne te waaien. Laten we, aldus besluit spr. zijn met groote belangstelling - gevolgde verhande ling, er voor zorgen, dat de opvatting van onze taak in overeenstemming is met on ze kinderliefde, dan pas zult ge de ware voldoening in uw werk vinden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, die na de pauze wordt gegeven, maakt o.a. de Burgemeester van Schagen gebruik door 'n woord van dank te richten tot 't bestuur, dat ditmaal Schagen als ver gaderplaats heeft gekozen. Spr. moet ech ter de teleurstellende mededeeiing doen, dat Ged. Staten de subsidie, die het Be stuur door den Gemeenteraad was toege zegd, heeft geschrapt, doch de Burgemeester hoopt niet. dat dit oen bezwaar zal zijn, eventueel een volgende maal Schagen als plaats van bijeenkomst te kiezen. (Wij juichen het van harte toe, dat onze Bur gemeester ditmaal acte de présence heeft gegeven. Van harte hopen wij, dat deze keer door nog vele andere gevolgd moge worden Red.) X'adat de verschillende vragenstellers op bevredigende wijze door de sprekers zijn beantwoord, sluit de voorzitter met een woord van dank aan alle medewerken den, en de pers deze ochtendbijeenkomst, waarna het gezelschap zich aan de keurig verzorgde tafels van het Noordholl. Koffie huis begeeft om den gemeenschappelijken maaltijd te gebruiken. Rusland vraagt: tracht men de vorming van een anti-agressie front te verhinderen? In een hoofdartikel over het vraag stuk der verdediging van de rand staten schrijft het Russische blad de „Prawda" onder meer: De buitenlandsche pers levert nog steeds commentaar op de bekende verklaring van Molotof en vooral op de passage in die re de, waarin Molotof sprak over hulp van En geland, Frankrijk en Rusland aan Estland, Letland en Finland voor het geval, dat deze landen niet in staat zouden blijken hun neutraliteit te verdedigen. Aanvankelijk heb ben sommige buitenlandsche journalisten gedacht, dat het vraagstuk dezer randsta ten op de lange baan kon worden geschoven. Thans echter zijn zij genoodzaakt toe te geven, dat de handhaving der neutraliteit van deze staten van het grootste belang is voor de veiligheid van de Sovjet Unie. Andere betoogden, dat het vraagstuk geen actueele beteekenis had voor Frankrijk en Engeland. Doch ook de onjuistheid van deze bewering moest spoedig worden toegegeven. Bij het voortschrijden der besprekingen is gebleken, dat Frankrijk en Engeland bij de handhaving van de neutraliteit der rand staten niet minder belang hebben dan de Sovjet Unie. Zelfs een politicus als de Brit- schc conservatief Churchill moest het groo te belang van dit probleem voor Frank rijk en Engeland erkennen. heden, hoe kan dan de houding van Selter en Erkko verklaard worden? Misschien door een zekere onderschatting van het gevaar van een aanval. Het is echter ook zeer wel moge lijk, dat men hier staat tegenover een invloed van buitenaf, misschien wel een directe inspiratie door de genen, die de vorming van een an- thagressiefront wenschen te ver hinderen. Op het oogenblik is het moeilijk te zeggen, van wie de in spiratie in dit geval uitgaat: van de agressie staten of van zekere reac tionaire kringen in de democratische landen, die de agressie in sommige streken willen voorkomen, zonder haar elders te verhinderen. Zoo blijkt, dat het laatste bezwaar tegen de bekende stelling van Molotof even onge grond is als de vorige beden! 'ngen, gezien uit liet standpunt van de vredelievende mo gendheden. Daaruit volgt, dat het stand punt van de Sovjet Unie ten aanzien van de verdediging der randstaten de eenige juiste houding is, die volledig rekening houdt met de belangen van alle vredelie vende staten, met inbegrip van Estland, Let land en Finland. Hebben randstaten geen van buitenaf noodig? hulp Terwijl men dus in principe de juistheid van Molotofs stelling ten aanzien van bij stand aan de randstaten erkent, durft een aanzienlijk gedeelte van de buitenlandsche pers daaruit niet de practische consequen tie te trekken voor een drievoudige garantie van de neutraliteit dezer staten. Sommigen zeggen, dat een dergelijke garantie niet in het belang van Estland, Letland en Finland is, dat deze landen geen hulp van buitenaf noodig hebben en dat zij zelf met succes hun onafhankelijkheid tegen iederen aanval kunnen verdedigen. Dit is op zijn minst ge zegd onjuist. Als een land als Tsjecho Slo wakije met een leger, dat dubbel zoo groot was als de strijdkrachten van de drie rand staten tezamen, zich niet kon verdedigen, toen het aan zichzelf was overgelaten, op welken grond zou men dan moeten aanne men, dat de kleine randstaten meer dan Tsjecho Slowakije kunnen doen en geen hulp van andere staten noodig hebben? Het is buiten twijfel, dat de randstaten het grootste belang hebben bij een garandeering van hun onafhankelijkheid door de groote vredelievende landen. „Geen bijstand opdringen." Verder zeggen sommige Britsche en Fran- sche bladen, dat de officieele vertegenwoor digers van de rafldstaten weigeren, de hulp van anderen te aanvaarden, dat zij die hulp niet verlangen en dat men hun derhalve geen bijstand moet opdringen. De Estland- sche minister van buitenlandsche zaken, Selter, en zijn Zweedsche collega, Erkko, hebben, zooals bekend is, dit bezwaar ook gemaakt. Men schijnt hier te doen te heb ben hetzij met een misverstand, hetzij met een kwalijk verborgen verlangen van zekere politici, de vorming van een front der vre delievende mogendheden tegen agressie te verhinderen Wij hebben reeds gezegd, dat de randstaten het grootste belang hebben bij een bijstand der .vredelievende mogend- „Ik schoot niet met opzet, ik wilde slechts de hertogin zien, verklaart verdachte. NAAR HOOGEREN RECHTER VERWEZEN Gisteren heeft de Australiër Vincent Law- lor terechtgestaan voor den politierechter van Westminster. Zooals men zich zal her inneren heeft hij geschoten op de hertogin van Kent op 6 Juni j.1. Bij de behandeling van de zaak voor den rechter is gebleken, dat Lawlor een lasscher is van beroep. Hij is 6 April "j.1. uit Austra lië naar Engeland gekomen en heeft aan de nieuwe Waterloobrug gewerkt. Nadat het schot bij de auto van de hertogin van Kent was gelost werd Lawlor door de poli tie gegrepen en in het bezit gevonden van een klein kaliber geweer van üuitsch fabri kaat. De loop van het wapen was afge zaagd, zoodat welgericht vuren vrijwel on mogelijk was. Verder vond met 21 houders met munitie. Op de rugzijde van de wapen vergunning van Lawlor stonden de adres sen van de hertogin van Kent van de zus ter des Konings geschreven. Lawlor deelde de politie mede, dat hij het geweer van zijn broer had gekregen. Hij had de loop eraf gezaagd, omdat hij het bij zich wil de dragen uit vrees dat het gestolen zou worden. Hij voegde hieraan toe, dat hij op 6 Juni in Belgrave Squa re liep, zijn geweer vastzat en toen hij poogde het los te maken, ging het schot af. Lawlor vertelde ver der, dat hij ook een bezoek had ge bracht aan Buckingham Palace en Windsor. Hij wilde hertogen en koningen zien. Hij droeg toen steeds zijn geweer bij zich. Nadat een aantal politiemannen en an deren als getuigen waren gehoord werd de zaak verwezen naar den rechter van Old Bailey. Lawlor zal daar terechtstaan, zoo wel voor het plegen van een aanslag op de Hertogin van Kent als voor het schieten op de woning van de zuster des Konings, „De toegangsdeuren naar Neder land moeten gesloten kunnen worden. Na een vrij langdurig reces is de Tweede Kamer gistermiddag weder bijeengekomen. Aan de agenda werd toegevoegd de behan deling van de conclusiëu van de commissie Schouten betreffende de nota van den mi nister van Justitie inzake Oss. Het aftreden van minister de Wilde. Vervolgens vroeg de heer Wijnkoop (comm.) verlof om vragen te richten tot den minister van Algemeene Zaken, tevens mi nister van Financiën ad interim, omtrent de oorzaken, de gevolgen en speciaal de eventueele gevolgen ten aanzien van het be leid van het Kabinet, van het aftreden van den minister van Finaciën. Na eenig debat werd besloten hierover heden bij den aanvang der vergadering te beslissen. Het door den heer Woudenberg (n.s.b.) gevraagde verlof tot het richten an vragen aan den minister van Sociale Zaken naar aanleiding van de stakingen bij de werkverschaffing in Drenthe, enz. werd toegestaan en de interpellatie aan de agenda werd toegevoegd. Volkenbondsverdrag los van Ver- sailles. Onder enkele, ontwerpen, die zonder de' bat en zonder hoofdelijke stemming door de Kamer werden aanvaard, bevond zich 'n goedkeuring van de wijzigingen, aangeno men door de vergadering van den Volken bond in haar negentiende zitting 1938, van de inleiding, enkele artikelen en het aan hangsel van het Volkenbondsverdrag. De Volkensbondsvergadering beoogde met de ze wijzigingen het verwijderen van zekere dubbelzinnigheden, die in het Volkenbonds verdrag voorkomen en het gevolg zijn van het nauwe verband, dat tusschen den Vol kenbond en het Vredesverdrag van Versail- les is gelegd. Thans zal dus het Volken bondsverdrag worden losgemaakt van de Vredesverdragen. Wijziging Dienstplichtwet. De wetsontwerpen wijziging van de Dienst plichtwet, onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen, werden vervol gens gezamenlijk behandeld. Algemeen kon men zich met de voorgestel de wijzigingen van de dienstplichtwet ver eenigen, hoewel er bezwaren werden geuit. De wijzigingen beoogen de regeering de be voegdheid te geven in buitengewone omstan digheden den duur der eerste oefening op ten hoogste twee jaren te bepalen en den duur der herhalingsoefeningen op 85 dagen. De heer Ruys de Beercnhrouck (r.k.) be pleitte instede daarvan contingentsuitbrei ding tot 50.000 man en een eerste-oefenings- tijd van ten hoogste 17 maanden. Het hoofd bezwaar van den heer Duymaer van Twist (a.r.) was, dat door dit ontwerp de grens- en kustbeveiliging niet waren gediend. De toe gangsdeuren naar Nederland moeten geslo ten kunnen worden, zeide spr. Hij stond een permanente grensbeveliging voor en bepleit te uitbreiding van het contingent. Ook de heer Wendelaar (lib.) en de vrij zinnig-democratische afgevaardigde de heer Schilthuis, waren voorstanders van een eer ste oefeningstijd van 17 maanden. De laat ste bepleitte bovendien een tot vier jaren be perkten tijdsduur voor de door de regeering gevraagde machtiging. Ook de heer Albarda (s.d.) stond op het standpunt van een be perkten geldigheidsduur en uitte het voor nemen hieromtrent een amendement in te dienen. „Hoorigen van den staat". Wat de vervanging van dienstplich tigen door werkloozen betreft, merk te spr. op, dat de werkloozen daar door den indruk maken van hoo rigen van den staat met meer plich ten dan rechten; zij verliezen de kans op werk. Het nationaal-socialistische lid de heer De Marchant et d' Ansembourg, kon zich met het ontwerp niet vereenigen, daar hij ver grooting van de vredessterkte slechts wilde zien in vereeniging met den algemeenen dienstplicht. Verschillende sprekers vroegen den mi nister om nadere inlichtingen over de kosten der betrokken maatregelen. Hoeveel van de aangevraagde f 100 millioen is al uitgegeven? Hedenmiddag wordt de behandeling voort gezet Vertrek van Aankomst te Pelikaan Isingap. 13 Juni Band. 13 Juni (heenreis) I I Athene 13 Juni A'dam 13 Juni I Jodhp. 13 Juni Rang. 13 Juni Jonge Brabander het slachtoffer. In den vorigen nacht is bij een vechtpar tij te Deurne (N.B.), een 25-jarige jongen met een mes doodelijk gewond. Omstreeks het middernachtelijk uur ont stond nabij café den Dolder, in de Sint Jo zefparochie aldaar, twist, tusschen eenige jongelui, waarbij de circa 25-jarige van G. zoodanig door den 21-jarigen L. met een mes werd gestoken, dat hij vrijwel onmid dellijk dood was. Zekere F. liep bovendien een snijwonde in den.schouder op. Hij werd door dokter Wiegersma behandeld en kon naar zijn woning worden overgebracht. De gemeentepolitie heeft den dader in zijn woning gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Omtrent de oorzaak van den noodlottigen twist verkeert men nog in het onzekere vermoedelijk heeft men met een oude voet ba!kwestie te doen. L. wordt naar Roermond overgebracht. Het lijk is in beslag genomen. Zilverreiger (terugreis) Reiger (heenreis) Buizerd j0dhp. 13 Juni Basra 13 Juni (terugreis) I Wielewaal (heenreis) Torenvalk (terugreis) A'dam 13 Juni Medan 13 Juni Band. 13 Juni Athene 13 Juni in weinig Draagbare televisie-ontvanger. De direc teur van het Ando instituut voor weten schappelijk onderzoek (Japan), Hiroshl Ando, heeft een draagbare televisie-ont vanger gemaakt, welke slechts 500 yen kost. De afmetingen zijn twee voet hoog, twee voet breed en drie voet lang. De be- noodigde stroom is 000 volt. De uitvinder verklaarde, dat hij ziin toestel verder zal vervolmaken en vereenvoudigen, zoodat iedereen het zich zal kunnen aanschaffen. 1 Juli een nieuwe Duitsche kruiser. Op 1 Juli a.s. zal van de werf van de „Deut sche Schiffs- und Maschinenbau A. G. te Bremen een nieuwe zware kruiser van stapel loopen. Dit is de vijfde kruiser van 10.000 ton van de Duitsche vloot. Franco naar Rome. Van welingelichte zijde wordt gemeld, dat Franco zich ein de September van dit jaai naar Rome zal begeven. Zes mijnwerkers omgekomen. Gisteravond zijn in de mijn Erin te Castrop-Baqxel een houwer en vijf andere mijnwerkers bedolven door een instorting en om het leven gekomen. De zes lijken zijn gebor gen. Senaatspresident moet opkomen. De pre sident van den Dantziger Senaat, Greiser, is 10 Juni j.1. met vacantie gegaan. Hij zal gedurende zijn vacantie als luitenant ter zee bij de Duitsche marine herhalings oefeningen maken. Geen Italiaansche bladen op Poolsche lees tafels. De pers verneemt, dat de groote restaurants en koffiehuizen besloten heb ben hun abonnement op Italiaansche dag bladen en tijdschriften op te zeggen we gens de herhaalde aanvallen der Italiaan sche pers op Polen en zijn buitenlandsche politiek. Noodweer boven Soerabaja. Gistermiddag is boven Soerabaja een wolkbreuk losge barsten, zooals men in jaren niet heeft ge kend. Vele stadsgedeelten zijn onder water gezet. Tal van pakhuizen zijn, naar de N.R.Ct. meldt, overstroomd, terwijl de in aanbouw zijnde schuilkelder in het nieu we niiddenstandsgebouw geheel vol liep. Do toegang tot liet raadhuis op Ketapang stond lang nadat de wolkbreuk reeds was afgeloopen, nog 20 centimeter onder water. Joodsche vluchtelingen dreigen met honger staking. Zeven honderd Joodsche pas sagiers van de „Astir", die op clandestiene wijze in Palestina wilden komen, doch teruggestuurd werden, hebben van een Grieksch eiland een telegram gezonden aan de autoriteiten .van Tel Aviv. waarin zij mededeelen voornemens te zijn een voedselstaking te beginnen. Aanslagen en arrestaties. Sedert het aan breken van den dag zijn gisteren te Jeru zalem acht bommen en een mijn ontploft. In verschillende wijken van Tel Aviv zijn de telefooncellen door bommen vernield. Te Jaffa is een Britsc.h politieagent door een bom ernstig gewond. Ook een Arabier werd gewond. Door deze aanslagen is een gespannen verhouding tusschen de gema tigde Joden en de extremistische revisio nisten ontstaan. Bij een vechtpartij in het clubgebouw der revisionistische jeugd zijn zes personen gewond. Het portret van den extremistischen leider .Tabotinski werd verscheurd. Gisternacht zijn te Je ruzalem verscheidene Joodsche studenten gearresteerd. Zij zouden er van verdacht worden den terroristen van ontplofbare stoffen voorzien te hebben. Men mag niet staken in Bohemen. De re geering van het protectoraat Bohemen en Moravië heeft in overleg met den rijkspro- teclor stakingen en uitsluitingen in het gebied van het protectoraat verboden. De regeering zal binnenkort een verordening publiceeren, op grond waarvan een rege ling der loonen en andere arbeidsvoor waarden de voorafgaande goedkeuring van den minister voor sociale voorzorg behoeft. Diplomatieke vertegenwoordigers bijeen. Op het oogenblik- wordt te Berlijn een ver gadering gehouden van de Duitsche am bassadeurs en gezanten in de staten van midden- en Zuid-Amerika. De Duitsche autoriteiten verklaren, dat geen sprake is van een bijeenkomst met een buitengewoon karakter. To* nu toe had men de gewoon te de Duitsche diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland te vergaderen °P het partijcongres te Neurenberg. Op M' oogenblik hebben de Duitsche politieke leiders het nuttiger geoordeeld reeds thans de vertegenwoordigers van Duitschland en midden- en Zuid-Amerika te verzame len om hen de noodzakelijke opdrachten te geven. Poolsche club door Duitschers leeggehaald. In het dorp Budzicka in het district Ratibor (Duitsch Silezië), heeft een tien tal bruinhemden met een vrachtauto al het meubilair uit de plaatselijke Poolsche club, o.a, portretten van Pilsocdski en llitler. weggehaald en naar een onbekende bestemming vervoerd. Slechts enkele re* ligieuze prentjes lieten zij hangen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2