Het kindertehuis nu reeds opgeheven uit Urk ^-lacUtiieiuu-i Vreemde handelwijze van de verpleegsters Hwa'iU&'itlQ" duthheïit da ftoal lASPIRIN< ZzKedlcA nieuwe Expeditie is vertrouwenswerk /Lqendcu Woensdag 14 Juni 1<m Voorbereiding was blijkbaar niet deugdelijk Tweede Blad V" ■I Onze tweedaagsche geslaagd Tentoonstelling «Noorder Kunstkring geopend WEEKBERICHT: 1 wlnd- 1899 1939 Spaarbank St. Antonius van Padua Nutsspaarbank te Den Helder tfcAaken Om het kampioenschap van Den Helder Visscherij Ongelukken bij de Zuiderzeewerken Uitslag publieken verkoop Oost Indië Vaderlandsche club en de vlootversterking Klare wijn Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijving Handelsregister Zooals men zich ongetwijfeld nog zal herinneren, werd een drietal maanden geleden in de Stationstraat een Kinder tehuis geopend, dank zij de bemoeiingen van den plaatselijken Bond van Barm hartigheid, speciaal diens voorzitter, den heer Dissel, Welnu, dit Kindertehuis is wel een bij zonder kortstondig bestaan beschoren geweest: het gebouw is ontruimd, de bei de zusters, de dames Kiekens en Roose boom, vertrokken naar het Gooi. Zoo goede bedoelingen ooit teleurgesteld werden, dan is dat het geval in deze kwestie, die men niet anders dan als een zeer onaan gename kan kwalificeeren. Eenige weken na de opening van het tehuis had de overdracht hiervan plaats aan een comité van ongeveer 25 dames. Door en uit dit comité werd een bestuur gevormd onder voorzitterschap van den heer Dissel. De beide zusters verklaarden zich bereid een jaar gratis hun arbeid voor het Kinderhuis te geven, terwijl men voorts veronderstelde, dat men de hulp van diverse zijden zou ontvangen. Alles ging naar wensch, tot er een conflict rees tusschen de beide zusters en den voorzitter, welk conflict aan leiding werd voor de beide zusters hun be trekking op te zeggen. Uit den aard der zaak bracht dit bestrit het dames-comité in de grootst mogelijke verlegenheid. Het bestuur drong ten sterkste aan, dat beide zusters nog enkele weken zou den blijven, waarin ze toestemden. Gisteren zijn zij vertrokken naar een ander kindertehuis in Blaricum, waarin de vijf kinderen, die in de Stationstraat verpleegd werden, een nieuw tehuis zullen vinden. Het is zeer te betreuren, dat het Helder sche Kindertehuis een dusdanig kort leven bereid was, temeer waar, dit dient gezegd te Worden, de kinderen een uitstekende leiding hadden van beide zusters. Jammer is het voorts voor de donateurs en gevers voor giften, die zoo weinig profijt van hun donaties en giften gezien hebben én jammer tenslotte voor diege nen onder de plaatselijke winkeliers, die tegen gereduceerd bedrag goederen be schikbaar stelden, Naar wij vernemen hebben deze ook bij de afwikkeling der rekeningen een uiterst cou lante houding aangenomen. Het comité is de firma's Westerbaan, V. en D., Klercq, Oud- kerk en v. Praag, Egner en T. C. Govers hiervoor zeer erkentelijk. Een aantal dekens, welke het comité nu tot zijn beschikking kreeg, werd geschonken aan de lighallen in de Donkere Duinen. Nogmaals: het is teleurstellend, dat deze zaken zoo geloopen zijn. Wellicht steekt er echter voor een volgende poging, welke mis schien te zijner tijd genomen zal worden, een nuttige leering in. De leering, dat er alleen dan iets te bereiken is, indien de voorberei ding deugdelijk wordt getroffen, iets waaraan o.i. nu wel iets gehaperd heeft. Overigens komt het ons voor, dat de houding van beide verpleegsters toch wel laakbaar is. Moreel rustte toch zeker op beide de verplichting de gegeven belofte na te komen. En voorts zouden wij de vraag willen stellen, waarom er niet een of andere plaatselijke philantropische instelling ge weest is, die het tehuis alsnog had willen overnemen. Wij denken hierbij dan inzon derheid aan het Leger des Heils, die wel licht enkele zusters hier een plaatsing had kunnen geven. jjiiiiiiiiiiiiiiiij! «ui ■II uil llll illlllllMIIIIIHIIIIUIk Gedurende het dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge sprek: Het drukwerk. Hoe kon hel ook anders. met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd Ook onze tweedaagsche, die gisteren avond om half elf geëindigd is, mag tot de uitnemend geslaagde excursies van de Heldersche Courant gerekend worden. Al was het weer niet zoo warm-zonnig als tijdens de Vierdaagsche. We kregen de buitjes echter telkens als we juist in de bus reden of aan een maaltijd zaten en zoo hadden we weinig hinder van de stortbuien, die vooral in het midden van het land nogal eens van den hemel plens- ten. En dan de goede geest onder de ex- cursisten. We mogen zeggen, dat al onze uitstapjes zich tot nog toe gekenmerkt hebben door een grooten geest van saam- hoorigheid en gemoedelijkheid, 't Is niet overdreven als we spreken van één groote familie, die op pad gaat. Er is genoten van de schoonheid die het eigen land biedt. Hoe frisch stond het groen in 't Gooi en hoe was door de regenbuien de hgele plantenwereld opgeleefd. Er is genoten van Ouwehands Dierenpark en van de prachtige vergezichten die de omgeving van Nijmegen, Arnhem en Berg en Dal bieden. Natuurlijk hebben alle deelnemers een „uitstapje" naar Duitschland gemaakt en even natuurlijk heeft men zich geweldig vermaakt bij den Juliana- toren te Apeldoorn, in een Lunapark, zooals we dat elders tevergeefs zoeken. De stemming in de bus was uitstekend en toen we de slotmaaltrjd in „Gooiland" gebruik ten, was het de heer R. Smit, die den dank van de deelnemers vertolkte voor al het genotene, een dankwoord dat later nog eens door den heer Swart onderstreept werd. Maandag over een week heeft onze tweede Vierdaagsche plaats. tt Gisterenavond is de tentoonstelling van den „Noorder Kunstkring", welke gehouden wordt in Musis Sacrum, ge opend. Een vrij groot aantal genoodigden was hierbij vertegenwoordigd, o.m Bur gemeester Ritmeester, de commandant der marine, Schout bij nacht H. Jolles, en de stellingcommandant, majoor W. Doorman. Allen met hunne dames. Het was de voorzitter van den Kring, de heer L. Pinkhof, die der traditie getrouw een kort woord van welkom sprak tot de aanwezigen en daaraan nog enkele opmer kingen, in verband met de expositie, vast knoopte. De heer Pinkhof wees er dan op, dat er ieder jaar sprake is van een stijgend aan tal belangstellenden voor het werk van den Kring, doch dat die belangstelling toch nog niet van dien aard is, dat er niets meer te wenschen is overgebleven. Spreker wijst dan voorts op het universeele, dat de beeldende kunst in het algemeen, kenmerkt. Een ge dicht is iets wat tot een bepaalde groep van menschen spreekt, doch het werk van de beeldende kunst daarentegen spreekt tot alle menschen van alle landen. Het is inderdaad universeel. Indien tenminste de taal, door den kunstenaar gesproken, een duidelijk taal is De heer Pinkhof wijst dan op het belang van de schilderkunst, o.a. met betrekking tot het leeren van.de historie der volken. Uit de schilderingen der Egyptenaren kon men de geschiedenis van dit volk reconstrueeren. Na speciaal gedankt te hebben voor de tegenwoordigheid van den burgemeester, den commandant der marine en den stel lingcommandant, richt spr. ook het wel kom tot mej. van Vught en den heer Ketner, die op deze expositie vertegen woordigd zijn met een collectie edelsmeed- werk in zilver, brons en andere metalen. Tenslotte vestigt de heer Pinkhof oan nog de aandacht op de bescheiden collec tie teekeningen en schilderwerkjes van het vroeg gestorven lid van den Kring, Arie Mets, waarna hij den burgemeester verzoekt de expositie te willen openen. De burgemeester: De heer Ritmeester merkt op, dat er bij de kunstenaars dat merkwaardige verschijnsel valt waar te nemen, dat zij zelden of nooit tot werkloosheid gedoemd zijn. Zij bezitten een drang om te scheppen, om te arbeiden, om iets naar voren te brengen en door dat alles heeft de kunstenaar veel vóór op den gewonen mensch. Daarbij geeft hij iets weg, dat een deel van hemzelf is. Spr. heeft gemerkt hoe de leden van den Kring zich geven aan de taak der schilder kunst. Hoe zij werken, elkander vormen, op bouwende critiek leveren en samenwerken. Dat is iets waarover men zich terecht mag verheugen. Ook de overheid moet dit alles waardee- ren. Op welke wijze die waardeering uitge drukt kan worden, is iets waarover spr. zich maar liever niet uitlaat. Het is echter aan geen twijfel onderhevig, of bij het ge meentebestuur is het besef levendig, dat ook het werk van deze vereeniging van belang voor de gemeenschap is. In dit verband zou hij gaarne zien, dat de mogelijkheid bestond, dat bjjv. de leerlingen der hoogste klassen der lagere scholen onder deskundige leiding een bezoek aan deze expositie brachten. Dit zou zeer zeker zijn nut afwerpen. De burgemeester roemt dan het vele werk, dat ook dit jaar de heer Steeman, secreta- H Voor het geheele land: koel weer, J zwaar bewolkt met opklaringen, g enkele regenbuien met kans op on- g 1 weer. zwakke tot matige W. tot N. 1 Gevolg Het middel: DIRECT ris van den Kring, aan den opbouw gehad heeft. Het is een woord van warme waar deering wat spr. voor dezen arbeid spreekt. Het verheugt hem, dat ook dit jaar weer zoovele nieuwe schilderijen te aanschouwen zijn, en hij hoopt, dat de tentoonstelling ten volle zal mogen slagen. Met deze woorden verklaart de burgemeester dan de expositie voor geopend. Voor de bespreking van de ingezonden stukken op deze tentoonstelling verwijzen wij naar ons nummer van morgen, er reeds nu de aandacht op vestigend, dat een gang naar Musis Sacrum deze week de moeite meer dan loont. „Laat alle menschen een noodpenning aan leggen". Kapelaan Westdijk zei het zoo treffend in zijn toespraakje voor de pauze, waarin hij het sparen weer eens op den voorgrond bracht. Het had reeds sedert de oudheid be staan en de spaarzucht der menschen was aangewakkerd en uitgegroeid tot iets wat niet alleen jonge menschen, maar bovenal de ouden van dagen, noodig hebben, want dan vaak is de nood op zijn hoogst. Ook de Roomsch-Katholieken kregen in den loop der tijden hun spaarbank. In 199 kwam men hier tot de oprichting, waarbij men aanvankelijk met 233 spaarbankboekjes begon. Nu, in 1939 was dit aantal uitgegroeid tot1174. Het 40-jarig bestaan kon dus met alle reden van tevredenheid gevierd worden onder voor treffelijke leiding van de heeren Crone, ten Kolster e.a. De opening. Dat liet de heer J. J. Snel, gisteravond in zijn openingwoord dan ook uitkomen. Even trad spr. in de geschiedenis der spaarbank, waarbij hij het verdienstelijke werk van den heer W. C. v. Breda schetst. Deze kreeg na den heer Snel ook nog •even het woord, waarin hij op het nut van sparen wees. Toen was het de beurt aan Tholen en van Lier. Deze ras-artisten hadden al dadelijk de menschen in hun hand en het werd door de spaarders een avond om nooit te vergeten. Via het schetsje „Even winkelen", een nieuw soort operatie, kwam de clou van den avond, „Allemaal naar school". Ja, Tholen voerde ons naar de schoolbanken terug op een ma nier, nu in één woord, het was prachtig. Er werd vaderlandsche geschiedenis onderwezen, waarbij Jan v. Schaffelaar o.a. de K.L.M. belde om een vliegtuig voor Batavia. Ook na de pauze bleef de stemming er ge ducht in en het bleek algemeen wel, wat een goede keus het van de Feestcommissie was geweest om deze artisten te arrangeeren. Een gezellig samenzijn hield de aanwezigen nog lang bijeen. Zoo vierde St. Antonius van Padua haar 40-jarig bestaan in prettige en eensgezinde harmonie. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: burgemeester Ritmeester, Pastoor v. Veen, Pastoor Koopmans, Kapelaan Koele, Kape laan Westdijk, de heeren W. C. v. Breda en v. Wijngaarden. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Mei 1939. Op de spaarbankboekjes werd in de maand Mei ingelegd 347.512.76 en terugbetaald 201.382.48; derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald 146.130.28. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal op I Januari 1939 3.355.080.74, bedraagt thans 3. 351.172.43. In de maand Mei werden 96 boekjes uit gereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 12.422. Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen II boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten in leg van 1. De lediging van de spaarbusjes leverde in de loop der maand een bedrag van 3.803.98 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes be draagt ruim 2350. t Gisteravond werden de onderstaande par tijen in de 8ste ronde van het schaakkam pioenschap van Den Helder gespeeld. K. Geus—S. K. Minnes 1—0 Dr. J. C. v. EpenDr. J. C. Reeders afgebr. J. v. d. KujjlJ. Wijker afgebr. De stand is thans: 1 en 2 K. Geus en J. Wijker, beiden 4 pun ten en 2 hangpartijen. 3. Dr. J. C. Reeders 3 pt. en 2 hangpart. 4 en 5 Dr. J. C. v. Epen en S. R. Minnes, beiden 2(4 pt. en 1 hangpartjj. 6. J. v. d. Kuyl 1 pt. en 2 hangpartijen. Urk, 12 Juni. Door 7 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag aangevoerd: 312 pond kuilpaling, van 1567 pond per vaartuig, prijs 222312 et.; 65 pond fuikaal, 29(4 ct., 200 pond schol, 8 ct, en 300 pond poonen, 7 ct. per pond. Urk, 12 Juni. Door 80 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischaf slag alhier aangevoerd 6238 pond Kuilpa ling, van 20 tot 220 pond per vaartuig, prijs 17 tot 24 ct.; 267 pond Lijn of beugaal, 32(4 tot 38 ct.; 174 pond Fuikaal, 2814 tot 3014 ct.; 120 pond Noordzeeschol, 15 tot 16 ct. 250 pond schar. 8 ct.; 300 pond Poonen, 9 ct. per pond en 270 manden Nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. De Noordzeevisscherij was de vorige week ook iets beter. Het .weder was voor deze vis scherij gunstig, zoodat de geheele week on gestoord gevischt kon worden. De vischprij- zen van de Noordzeevisch waren tot matig. De vangsten waren tot goed. De kustvaartuigen voor IJmuiden en Sche- veningen boekten de vorige week besommin gen van 100 tot 120 gulden per kustvaartuig. De garnalenvisschers buiten de pier van IJmuiden maakten weekresultaten van 205 tot 270 gulden per garnalenvisscher. Deze garnalenvisscherij is voorzeker een van die visscherij, welke de bevredigenste resultaten geeft. Over het globaal zijn de levende gar nalen zeer duur in prijs. De groote motorvaar tuigen voor Texel en Terschelling hadden weekresultaten van 255 tot 310 gulden per groot motorvaartuig. De snurrevaadvaartui- gen besomden ten hoogste tot 460 gulden per snurrevaadvaartuig. Er werd zeer ver van de kust gevischt. De visscherij op het IJsselmeer gaat weer in omvang toenemen. De motorlooze zeil- vaartuigen maakten dagvangsten tot 22 pond; per nacht werd tot 36 pond kuilpaling boven water gebracht. Door deze categorie vis- schers werd in Zuidelijke richting gevischt. De weekbesommingen varieerden van 20 tot 29 gulden per zeilvaartuig. De kleine motor vaartuigen hadden vangsten tot 225 pond kuilpaling per etmaal. De gemiddelde prjjs van deze soort kuilpaling was 21 ct. per pond. De vorige week varieerden de weekbesom mingen van 90 tot 140 gulden per motorvaar tuig. De fuikaal visschers brachten tot 180 pond fuikaal per vaartuig aan de markt. In de meeste gevallen waren dit echter vangsten van meer als 2 etmaal. De gemiddelde prijs was 27 ct. per pond. De weekbesommingen waren 135 tot 187 gulden per fuikaalvisscher. De fuikaal was matig stuk. Vandaar dat de vorige week de lijn of beugaal aanmerkelijk duurder in prijs was. De kustlijnaalvisschers hadden per morgen vangsten tot 23 pond lijnaal per kustlijnaalvisscher. Gemiddelde prijs Was 32 ct. per pond. De weekbesommin gen waren 25 tot 35 gulden per kustlijnaal visscher. De groote stoomlijnaalvisschers brachten vangsten aan de markt van 55 tot 80 pond per vaartuig. Gemiddelde prijs 35 ct. per pond. De vorige week werd door deze categorie visschers besomd 60 tot 90 gulden per stoomlijnaalvisscher. De vorige week waren de vangsten van de nestvisscherij op het IJsselmeer tot matig. Verleden week (5 tot en met 10 Juni) werd door 6 tot 80 vaartuigen per dag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 18136 pond kuilpaling, prijs 17 tot 26ct.; 979 pond Lijn of beugaal, 29 tot 39 ct.; 414 pond Fuikaal, 27 tot 30(4 ct.50 pond Bot, 8 ct.; 190 pond Noordzeeschol, 5 tot 16 ct.; 450 pond Schar, 3 tot 8 ct.; 300 pond Poo nen, 9 ct. per pond; 5 K.G. Tong, 100 ct.; 8 K.G. Tarbot, 120 ct. per K.G. en 750 manden Nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. De vorige week zijn er veel ongelukken bij de Zuiderzeewerken gebeurd. Veelal waren deze niet van zulk een ernstigen aard. Het ergste was er echter aan toe, de bakschip- per, Frans Schraal. Deze kreeg een onver- hoedsche klap van de lierzwengel. Deze klap kwam zoo vreeselijk aan, dat de arm van Schraal geheel werd verbrijzeld. Na door dr. Vonk verbonden te zijn, is het slachtoffer in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Dinsdagmorgen 11 uur is door Notaris Mulder in „De Oranjeboom" publiek ver kocht voor den heer W. Jannes, de hofstede genaamd „Werklust" in den polder Eierland, gelegen aan den Hoofdweg, groot 19.34.10 ha. Kooper de heer Adr. de Jong, te Zeist, voor 16.710.—. WATERSCHAPPEN. Bij K.B. zijn benoemd met ingang van den eersten Dinsdag in Juli op Texel tot dijkgraaf van den Pins Hendrikpolder J. M. Bakker aldaar en tot heemraad van den Prins Hen drikpolder A. de Visser aldaar. Vergadering te Batavia. Batavia, 14 Juni. Door de Vaderlandsche Club zal op 20 Juni a.s. te Batavia een open bare vergadering worden gehouden ter be spreking van het vraagstuk van de vloot- sterkte. Door vijf vertegenwoordigers van de verschillende groote Europeesche politieke partijen zal het woord worden gevoerd. Het is ongetwijfeld klare wijn, die eer gisteren door Lord Halifax in het Brit- sche Hoogerhuis gesproken is. Zoo klaar, dat zelfs de meest verstokte doovemans- ooren opengegaan zullen zijn en hun con clusies gemaakt hebben. Halifax heeft het, na een vrij roerig debat, heel duidelijk, heel kort en heel zakelijk ge zegd dat het de Britsche regeering ten volle ernst is met het garandeeren van den vrede in Europa. Dat zij niet van zins is door sommige, niet nader genoemde naties, een roof-politiek te laten volgen en dat zij, wie het ook moge gelden, geweld zal zetten te genover geweld. Men ziet het, dit is taal die men niet al tijd in Albion heeft gehoord, maar die toch wel bijzonder duidelijk demonstreert dat daar sprake is van een algeheele koerswijziging, waarvan wij hopen dat zij nog niet te laat gekomen is. Maar Halifax heeft nog meer gezegd hij heeft er op gewezen dat het niet aangaat dat men meent dat het koloniale vraagstuk in een handdraai geregeld kan worden. Daar voor is de materie» te gecompliceerd, daarvoor staan de betrokken staten nog te veel ver vuld met wederzij dsche haat tegenover el kander. De een na de ander werden de onderdee- len van de Britsche politiek behandeld en uit alle onderdeelen bleek dat het Engeland waar- achtigen ernst is met zijn streven om te Ko men tot een Europa, welks basis niet bestaat uit roofzucht, ontevredenheid en een oorlogs psychose, doch integendeel uit een fundament van wederzijdsch vertrouwen, eerlijkheid en verdraagzaamheid. Op nog één punt in Halifax' gesproken woorden willen wij wijzen en wel op de op merking, dat geen enkel land bevreesd be hoeft te zijn dat de garanties in werking zul len treden als het zich slechts onthoudt van onrechtvaardige aggressiepogingen. Het was van belang dit nog eens nader te stipuleeren, aangezien met name het Derde Rijk steeds weer poogt een voorstelling van zaken te ge ven, waarbij Engeland als toekomstige aan valler gebrandmerkt wordt. De „Einkrei- sung", de „omsingelingspolitiek" heeft dus als grootste en hopenlijk als eenig doel het voorkomen van den oorlog. Slaagt zij hierin, dat is haar een gezegende taak beschoren ge weest, ondanks de menigvuldige protesten van de as-genooten. Halifax zette eergisteren de puntjes op de i en dat heeft men ook in Duitschland begrepen. De eerste commentaren waren als het oude lied op de oude wijs, maar ook daar zal men hopelijk eens gaan be seffen dat het inderdaad de vrede Is, waar na Engeland en mét Engeland geheel Europa snakt. In dit opzicht heeft wellicht Halifax rede haar groote nu gesorteerd. Daarom per E S O N A (auto- en bootdiensten) Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Rxalto Spoorstraat half 8: „Ochtendpatrouille". Tlvoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Ster van 't Veld" en „De Westlandzaak". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Geest van den Zwarten Piraat". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 762.0 Temperatuur lucht: ïo.l Wind: richting W., kracht: 2 Temperatuur zeewater 14.9 Licht op: 9.53 ONZE P.T.T.-ERS AAN DEN WANDEL. Naar wij vernemen is aan den P.T.T.- marsch te Utrecht deelgenomen door een 2-tal Heldersche telefonisten en 4 bestellers. Geen enkele van dit septet viel uit op het 30 km traject. BEVALLEN: G. A. E. de GrijsHofstede, d.; H. J. Chin Ten FungVinken, d. van 6 tot 13 Juni 1939. Wijzigingen: Den Helder: Held. Coöp. Ijsfabriek „Het Noorden", Hart est raat; bestuurswijziging. BELEEDIGD. Een bewoonster van de Vischstraat kwam zich bij de politie beklagen, dat haar door een bewoner van dezelfde straat min of meer ernstige beleedigingen waren toegevoegd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5