Elly's eerste optreden iiNl Dl 1IFANTS' MANNEN tëedU jo-tiq&nt en tneiijei! Oplossing raadsel vorige week Nieuwe Raadsels Steentje spelen De kleine reparateur v Waar schrikt dc kikvors van? EDGAR RICE BURROUGHS Het heeft me heus verwonderd, dat er op dat raadsel van de vorige week nog oplos singen zijn binnengekomen. Het was onvol ledig opgenomen en toch waren er nog vriendjes en vriendinnetjes, die er uit ge komen zijn. Hoe is het mogelijk. Het zal voor deze week een extra mooi boek zijn, dat verloot wordt, dat hebben die puzze laartjes wel verdiend. Wie de gelukkige is, zal ik dan meteen maar vertellen. Hun naam staat hier: LEON en LOEK VAN DER WAL. Bep v. Rijswijk. 't Zou leuk zijn als je op de padvinderen mocht, Bep, je leert er veel practische dingen en je krijgt er vrien dinnetjes, bovendien ben je veel buiten en dat zijn allemaal goede dingen. Je dacht zeker aan mij, toen je in de poëzie-album van je vriendinnetje schreef: „Beste Kin dervriend". Ik vond het wat leuk. Jacob Ras. Heb ik je wee weken ge leden in de steek gelaten, Jacob? Dat is dan heus onopzettelijk gebeurd, hoor. Ik weet, dat jij van muziek houdt en dat is fijn, want muziek is een van de mooiste din gen, die we hebben, geniet er maar veel van en doe maar flink je best op je orgel. Loeki en Leon v. d. Wal. Ja, tweetal, jullie kunnen me nog tweemaal schrijven voor de groote vacantie, dan krijg je twee maanden vrij. Jullie gaan fijn naar Den Haag. Je droomt er zeker nu al van, want Den Haag betekent, een grote stad, bos, duinen, strand en zee. 't Kan niet op en dan... de paarden van je ooms. Wat een vooruitzicht. Wat een boffers zijn jullie vandaag, hè? Rika Koningstein. Dat is jammer, Rika, dat die ontmoeting van de week nu juist is misgelopen. Als je je vader en moe der nu eens 's morgens weggebracht had. Of was dat te vroeg? We hebben het fijn gehad op de reis, hoor en we hebben echt de mooiste gedeelten van ons land gezien. En ons land is mooi, als je nog wat groter bent moet je maar eens met een vriendin op de fietè stappen en de jeugdherbergen afrijden. Dat is goedkoop en je komt op de prachtigste plekjes. Mary Jurg. Ik hoop, dat je van je keel- onsteking af bent, Mary, want dat is een vervelende en pijnlijke geschiedenis. Gelukkig loop je er 's zomers nooit zo lang mee als 's winters en het is nu toch zomer, al doet het weer de laatste week een beetje knor rig. Wat een fijn verjaardag heb je gehad. Mart ha Briars. O, Martha, wat ston den er een hele massa lelijke fouten in je brief. Brrr, dat was niet goed, hoor, maar je best doen op school, want anders ben ik bang, dat je voor je taal maar een heel, heel laag cijfer krijgt. Ik feliciteer je met je verjaardag. Vandaag word je acht. Wat een feest zal dat zijn. Had je nu maar de taart gewonnen, dat was prachtig uitgeko men. Maar enfin, twee weken geleden smaakte die Heldersche Courant taart denk ik ook wel best. Nu, tot volgende week. Annie en Corrie v. Hoek. Ja, dat is fijn, met vader en moeder zo'n fietstocht te maken en dan nog wel veertig kilometer ver weg. Dat is geen kleinigheid! Wat is het land nu fris na die regenbuien, hè? De bomen staan vriendelijk te knikken en de bloemen lachen op het veld en het gras kan je horen groeien, 't Is een feestwereld. Daar hebben we graag een paar donkere dagen voor over, vind je niet? R. Schievink. Pas op, je naam voluit, hoor, alle voornamen kan ik niet onthou den. Ik moet je een teleurstelling bezorgen, want aan je rijm ontbrak te veel op het op te nemen. Ook rijmen moeten aan bepaalde eisen van rythmiek voldoen. Maar, geef de moed nog niet op. Jongens en meisjes, tot volgende week en dan nog een week... en dan??... Beter hard geblazen dan den mond ge brand. Goede oplossingen ontvangen van: R. Schievink; Bali, Annie en Cor v. Bó nen; Bep v. Rijswijk; Loek en Leon v. d. Wal; Mary Jurg; Tini v. Brederode. I. Vorm uit de volgende woorden spreekwoord van drie woorden: cham - acht - tram - teen - dak. n. Zoek mij bij stromen een rivier. Onthoofd ben ik een viervoetig dier. Kennen jullie het spel Steentje-spelen? Het wordt met 5 platte stenen gespeeld, die on geveer een doorsnede van 2 c.m. moeten hebbeh. Het spel wordt in verschillende de len verdeeld. Je begint met „énen." 1. Je neemt alle vijf de stenen in je rech terhand en gooit ze dan op een plat vlak, dus bijvoorbeeld een stoep, een tafel of de grond. Daarna neem je één steen in je hand en gooit die omhoog. Daarbij moet je vlie gensvlug een van de stenen, die op de grond liggen, oprapen en in je hand ne men en dan de steen, die je omhoog hebt gegooid, opvangen. Als het lukt heb je dus twee stenen in je hand. Dan gooi je weer je steen op en neemt weer een andere steep van de grond, zodat je er drie in je hand hebt. Zo ga je door tot je alle vijf de ste nen hebt opgepakt. Als je daarvóór af bent, krijgt een ander de beurt. 2. Nu komt het tweede deel van het spel. Weer worden alle stenen op de grond ge worpen en nu moet je, terwijl je één steen opgooit, proberen om twee stenen van de grond op te rapen. Het is dus goed, als je de stenen eerst zo op de grond hebt ge gooid, dat er twee nogal dicht bij elkaar liggen. Dan moet je daarna ook de twee stenen, die nog overbleven, in je hand ne men. 3. Bij de derde étappe, moet je van de stenen op de grond één opgooien en er dan weer vlug één opnemen. Daarna gooi je nog eens een steen omhoog en pakt dan de laatste drie stenen op. 4. Nu wordt het erg moeilijk, want terwijl je één steen omhoog gooit, moet je probe ren om alle vier de anderen op te pakken. Je zult eens zien, dat er daarbij heel wat struikelen. 5. Het vijfde gedeelte van het spel is pre cies zo als het eerste, dus dat is vrij een voudig. 6. Nu wordt het weer moeilijker. Nu komt het erop aan om heel vlug te zijn en te laten zien of je wat in de vorige gedeel ten hebt geleerd. Let maar eens op. Je hebt de vijf stenen in je hand. Eén daar van gooi je omhoog, de andere vier leg je vlug neer, dan vang je de eerste steen op, gooit hem meteen weer op, neemt nu zo vlug je kan de vier andere stenen op en vangt dan de eerste weer op. Tenslotte moet je dus weer alle vijf de stenen in je hand hebben. 7. En nu komt het moeilijkste van alles. Je moet nu alle vijf de stenen omhoog gooien en ze op de rug van je hand op vangen. Er moeten nu minstens drie stenen op je handrug blijven liggen. Het is bijna niet mogelijk om er méér op te vangen. De stenen, die nu op de rug van je hand liggen worden weer omhoog gegooid en in je handpalm opgevangen. Dat moet je zo dik wijls herhalen, tot er, alles bij elkaar, tien stenen in je hand hebben gelegen. Dit moet in zo min mogelijk worpen lukken. Wie nu al deze verschillende gedeelten zonder fout heeft gespeeld, heeft gewon nen. Wie daarna het minste aantal fouten heeft gemaakt is nummer twee, enz. Je kunt het met net zoveel kinderen spe len als je wilt. Ga je gang maar eens! Hoe vaak had Elly al niet gedroomd, dat ze voor de radio zou mogen zingen. Ze zag dan in gedachten haar vader en moeder met haar twee zusjes en haar kleine broertje in de kamer zitten, daar ver weg in Engeland en luisteren, wat zij, Elly, voor hen zong. Het was alweer lang geleden, dat Elly bij haar familie was geweest. Haar vader moest voor zijn werk in Engeland wonen, maar omdat Elly nog op de H.B.S. was, vonden ze het beter, dat zij in Holland bleef en daar eerst haar eind-examen deed. Nu woonde ze bij een oom en tante in huis en moest flink werken voor school. Ze vond het niet leuk om zo ver van huis te zijn, maar ze begreep wel, -dat het beter was, als ze eerst de school afliep. Ze had wel wat afleiding gelukkig, want ze zat in een sport club en had aardige vriendinnen. Maar de meeste afleiding vond ze toch in haar zang lessen. Ze had al heel lang zangles en toen vader en moeder met alle kinderen naar Engeland vertrokken, hadden ze besloten, dat Elly met haar zanglessen moest blijven Ina Hesker, je weet wel, die dame, die zo dikwijls voor de radio zingt!" en lachend zei ze daarna tegen Ina Hesker: „Elly Brugge is mijn beste leerling. Eigenlijk moest u haar eens horen zingen, ze is nog heel jong, maar ze zingt al bijzonder goed en zuiver. Wil je iets zingen, Elly?" Eerst wilde Elly nee zeggen, maar toen dacht ze er opeens aan, dat Ina Hesker dik wijls in de studio kwam en dat die haar misschien wel zou kunnen helpen. Daarom besloot ze om maar iets te zingen. Ze zong een van haar lievelingsliedjes en toen dit uit was, klapte de zangeres in haar handen en zei: „Je zingt werkelijk heel goed, meisje. Je moet maar flink blijven oefenen, misschien word je nog wel eens een beroemde zangeres!" Elly straalde bij die lof en ze voelde zich de hele dag opgewonden van plezier. Een onverwachte gelegenheid. Het was bijna twee maanden later, toen juffrouw Vegers plotseling opbelde en zei: doorgaan. „Misschien zing je dan nog wel eens door de radio en kunnen we je ho ren", had moeder lachend gezegd en vanaf dat ogenblik had Elly besloten om werke lijk eens voor de radio te zingen. Ze wist nog helemaal niet hoe ze het moest aanleg gen en ze sprak er ook met niemand over, maar ze was er van overtuigd, dat het haar wel eens zou lukken. In de stad, waar ze woonde, was een ra dio-omroep en ze was al een paar maal langs het gebouw gelopen en had zelfs al eens voor de ingang gestaan, maar verder kwam ze toch niet. Een ontmoeting met den portier. Op een keer liep ze weer langs de studio, toen de portier naar buiten kwam en naar haar toekwam. „Is er iets van uw dienst, juffrouw?" vroeg de portier. „Ik heb u nu al verschillende keren zien lopen en u kijkt altijd, alsof u iets wilt vragen. Kan ik u helpen?" Toen vatte Elly moed en zei: „Ja, ik zou graag met den directeur willen spreken." De portier begon te lachen en zei: „Hoe heet u dan? Kent de directeur u en wat wilt u eigenlijk doen? Ik mag niemand zomaar bij hem toelaten." Elly kreeg een kleur en zei: „Ik heet El ly Brugge en hij kent me niet. Ik ben hier nog nooit geweest, maar ik zou graag voor de radio willen zingen. M'jn zanglerares heeft gezegd, dat ik dat best kan!" Nu moest de portier nog harder lachen: „Ho meisje," zei hij, „jammer voor je, dat jouw zanglerares hier niets te vertellen heeft. Ik geloof, dat je hier zo maar o£> je eigen houtje komt en zó oud zal je toch nog niet zijn." „Ik ben 16 jaar", zei Elly toen. „Zo, juf frouw Elly", plaagde de portier toen. ,Maar m'n beste kind je begrijpt toch wel, dat er hier altijd zoveel mensen komen, die iets voor de radio willen doen en die kunnen we heus niet allemaal toelaten. Daar moet je een aanbeveling voor hebben. Eerder heb je geen kans om erin te komen!" Elly kreeg tranen in haar ogen, toen ze dit hoorde, want ze had al gedacht, dat ze er bijna was. Zonder een woord te zeggen, draaide ze zich om en holde weg. De kennismaking met Ina Hesker. Toen ze de volkende keer bij haar zang lerares, juffrouw Vegers kwam, was daar een andere juffrouw. Juffrouw Vegers stel de Elly aan haar voor en zei: „Elly, dit is „Kind, maak heel gauw voort. Ik heb reuze nieuws voor je! Morgenmiddag moest Ina Hesker voor de radio zingen in een spe ciaal uurtje met kinder- en wiegeliedjes. Nu is ze plotseling ziek geworden en belde mij op om te vragen of ik een plaatsvervangster voor haar wist. Dat is wel niet de gewoon te, maar in dit geval, zou het wel erg goed zijn. Ik dacht direct aan jou en ze vond het goed. Ze heeft met den directeur over je gepraat en hij zei, dat je vanmiddag maar moest komen voorzingen!" Elly kon niets antwoorden van schrik en verbazing. Ze hoorde nog naar een paar bijzonderheden en liep een kwartier later als in een droom naar de studio. De portier schoot weer uit zijn loge en wilde haar te genhouden, maar ze zei: „Ik word verwacht, belt u maar op!" en toen liet hij haar ver baasd door. De directeur was een aardige man en hij stelde haar al gauw op haar gemak. „Dus dat is de jeugdige zangeres?" vroeg hij en knikte haar eens toe. Toch zal iedrr wel begrijpen, dat Elly nog erg zenuwachtig was, toen ze haar eerste liedje voor moest zingen. Haar stem trilde een beetje, maar bij het tweede was ze er al beter in en toen het was afgelopen, zei de directeur: „Dat is goed. Het is natuurlijk nog lang niet zo goed als de stem van Ina Hesker, maar dat kan ook nog niet. Kom vanavond maar repeteren en dan morgen om 3.45 uur zingen. Afge sproken?" Elly had een kleur gekregen en knikte alleen maar. Ze was te opgewonden om iets te zeggen. Ze holde weer naar huis, vroeg of ze een telegram mocht sturen naar Enge land en toen ze alles verteld had. vond oom, dat dadelijk goed. Even later vlogen de woorden al door de lucht naar een plaatsje in Engeland: „Luister om 3.45 op station X. Grote verrassing. Elly." Voor de radio. En zo kwam het, dat Elly Brugge de vol gende middag al om kwart over drie bij de studio was en zenuwachtig op haar beurt wachtte. Ze had van iedereen veel goede wensen meegekregen en juffrouw Vegers zei, dat ze zich maar niet te bang moest maken. Het zou best gaan. Het half uur wachten kroop om. Het leek wel of het nooit haar beurt werd, maar eindelijk gloeide het lichtje aan en met knikkende knieën liep Elly naar de microfoon. De omroeper zei: „Nu hoort u de jeugdige Elly Brugge, die in plaats van Ina Hesker vanmiddag de kinderliedjes voor u zal zingen. Het is de eerste keer, dat dit jonge zangeresje voor u optreedt!" Toen begon de piano te spelen. Elly slik te een paar maal en begon toen te zingen. Zacht en trillerig in het begin, maar daar na werd het steeds beter. Ze zag m ge dachten haar ouders en zusjes en kleine broer luisteren, verweg in Engeland en het was opeens alsof ze alleen voor hén zong.. Ze kreeg een telegram van haar ouders en later een lange brief, waarin ze vertel den, dat ze geluisterd hadden en dat ze erg trots op haar waren. Dit was het eerste optreden voor de radio, waarvoor ze later nog heel dikwijls zou op treden en toen ze een bekende zangeres was geworden, dacht ze nog dikwijls aan deze eerste keer terug. door Lies Helgers. „Kap eraf en nu eens kijken, Wat er met dat ding weer is! Opeens kon ik niet meer rijden, Er is zeker weer iets mis! Even aan de slinger draaien, Misschien doet hij het dan weer. Ja, daar hoor ik al iets brommen.. Gelukkig is 't niet erg dit keer!" Als je tussen de verschillende cijfers lij nen trekt, zie je meteen waar de kikvors van schrikt. Je moet beginnen bij het klei ne lijntje boven de rechter voorpoot van de kikvors en dan langs 2, 3 enz. verder gaan tot 29, welk cijfer beneden tussen het riet staat. DOOR 54. Valthor keek uit over de zee van deinende mensen, op de ruggen der voortsjokkende dikhuiden. ..Het is een schande om deze on geoefende slaven er op uit te zenden om een woedenden, wilden olifant te vangen", zei hij. „In vroeger dagen waren alleen wij edellieden de ware olifantsmannen, en gingen wij op jacht." „Heehoo!" schreeuwde een der man nen plotseling. „Ze hebben het beest gezien," legde Valthor uit aan Wood, die naast hem reed. Opeens zagen zij den olifant uit een bamboebos te voorschijn komen. Het was een geweldig dier met grote slagtanden, waarvan de een veel groter en donkerder was dan de andere.Valthor floot eens tussen zijn tanden „Ik heb nog nooit zo'n groot exemplaar ae- zien en hij ziet er uit, alsof hij niet veel goéds in den zin heeft. Let op jezelf, Wood! Ga hem uit den weg, zonder te letten op wat de be wakers tegen je zeggen. Geloof me dat ie je olifant niet onder bedwang kunt'houden Kijk naar hem!" Het grote beest waggelde recht op de jagers af, schijnbaar zonder vrees'.„Dat is een kwade, dat is duidelijk ge noeg. verklaarde Valthor. Wood knikte in stemmend en als bevestiging stak het grote dier zijn slurf omhoog. Woest trompetterde hr). Hij was gereed voor de aanval!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14